Zaterdag 5 Januari 1929 BUITENLAND AsgsirÉKa- 8Ist0 Jaargang No. 19004 Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een Kinderblad. verkoudheid. v "'-tbv.*- c 'V 1- t^TS*!!!&%Pf0p>f&v^y*8r**i BUREAU: LANGE HAVEN Ï41 (HOEK KORTE HAVEN), Tel, 68103 en 686t7 Postrekeninn Mo 5311 P*ig van hot verdrag van. "26 Maart 1928 tot nadere vaststelling vart een gedeelte van de grens tasschen Nederland) ion Groot-Britlannié op Borneo bij1 Sarawak. Br of. Troub gearriveerd. Modan, 4 Januari. Prof. mr. Treub is alhier gedebatteerd; hij /.al oenigen tijd in Medan vertoeven, voordat hij naar Java vertrekt. Dr. Tjipto ziek. Bandoeng, 4 Januari. Naar de Preanger- bode vernoemt, is do lichamelijke en gees telijke toestand van dr. Tjipto Mangoen Koesoema zoodanig, dat hij zijn praktijk als dokter niet kan ui tontonen. Prof, Van llmbden ongesteld. Prof. van Emhden, die op de interna tionale conferentie te Frankfort a. Main over de moderne oorjogsinethodea en de bescherming van do burgerlijke bevolking twee redevoeringen zou houden, is daarin wegens ziekte verhinderd. Bultonlaudscko onderscheiding. Aan den heer A. Tuschinski, directeur van hel theater-concern A. Tusehinski, zijn de eoretcekenen van de ordo van Potlo- nia Reslituta overhandigd door don Poo3- schen gezant, prof. Kctrzynski. Drankbestrijding. In do nationale commissie tegen het alcoholisme, die dezer dagen te Utrecht vergaderde, werd o. a. meegedeeld, de op richting van twee zelfstandige vereenigin- gen, git do commissie ontstaan, n.l. de vereemging voor bestrijding van het al coholgebruik bij snelverkeer op don open baren weg en de federale voor beoordee- ling van alcoholvrije dranken. De eerste richtte een bureau in met aan bet hoofd oen bezoldigd secretaris, die de propa ganda voor geheelonthouding ander chauf feurs zal voeten, de tweede zal oen keu ringsdienst voor alcoholvrije dranken in het leven roepon. De commissie van alco- holcursussen voor studenten tracht dit jaar to Groningen en to Utrecht lezingen te organisecien. De persccmniissie zendt om do 14 dagen aan ongeveer 250 plaatselijke bladen .mededcehngen over do drankbe strijding toe. Besproken worden, de gevolgen van do door de Tweede Kamer aangenomen ao cijnsverlaging, Aaneongekoppeldo voertuigen. Bij Kon. besluit is artikel 11 van het' Rijkswogenreglemcnt zoodanig gewijzigd, dat voor het rijden met twee aaneenge- koppolde voertuigen op de Rijkswegen geen vergunning meer noodig is. Hel is echter verboden over een Rijksweg te rijden, te doen of te laten rijden met aan eongekoppeldo voertuigen, die niet zooda nig zijn verbonden, dat zijdelings uitwij ken van een aangekoppeld voertuig zoo veel mogelijk wordt voorkomen. Gedcp. Staten en Delfland. Er is een mceningsverschil gerezen tus- scken Gedep. Staten van Zuid-Holland en liet hoogheemraadschap Delfland over do overdracht van den eigendom van den dijk aan de provincie. De Maasdijkcommissie,! die uitsluitend over het onderhoud en het beheer van den weg had te beslissen, heeft met het oog op het groote streekbelang in alle opzichten meegewerkt en den weg! reeds in April 1928 overgedragen aan de provincie. Voor de geheele reconstructie is noodig, dat do provincie over dezem dijk een eigendom krijgt. Nu moeten dijk graaf en hoogheemraden emslige beden kingen hebben om hieraan mee te wer ken. Zij willen bun eerstgeboortereclit la ten gelden met het oog op de waterkee- ring. Ais hot stuk dijk tussclien Maassluis en Iloek van Holland niet wordt overge dragen, komt er vanzelf ook niets vaneen len enz. in do bondskanselarij1, het vroegere ministerie van buitonlandsche zaken, docli daarbij is voor zijn groot gezin geen vol doende particuliere woonruimte. De vorige president Hainiscli bewoonde zijn eigen villa, maar Hildas, die tot dusver een dienstwoning haul in het gymnasium te Hom, op twee uur sporons van do hoofd stad, heeft te Wcenen geen onderdak. Mem heeft den president het paleis in do Augar- ten aangeboden, do vroegere woning van aartshertogin Maria Josefa, de moeder van keizer Karei, welk paleis door de repu bliek onteigend is en waarin burgemeester Zimmerman geresideerd heeft als commis saris-generaal van den Volkenbond. Dit pa. leis is don nieuwen president te luxueus, daar hij immers over de noodige represen tatie-ruimte beschikt op de bondskanselarij Het liefst zou hij' daar oen bijgebouw be trekken, doch dat zou oenigszins verbouwd moeien worden en voor de kosten daarvan, die 50,000 schilling bedragen zouden, is geen dekking aanwezig. Men heeft et' oök al over gesproken den president de Belvé dère aan te bieden, het oude huis van A arts hertog Frans Ferdinand, maar ook daar schijnt Miklas geen lust ins te hebben. Het is dus nog steeds do vraag waar do familie Miklas len slotte te Weenen terecht zal komen. Het Kiell o gg-pact in den lAmorikaansch en Sen.a.a.t. Ingevolge een overeenkomst tasschen Borah, don voorzitter van de Senaatscom missie van do buitcnlamdscho aangelegen heden, en Nalo, den voorzitter van de Se naatscommissie voor de marinezaken, dat eoisl hot Kellogg-pact en daarna het plan tot uitbreiding van*de vloot met vijltien nieuwe kruisers zou worden behandeld, is nu het Kcllog-pact in discussie genomen. Vooraf echter, had Nale nog do opmerking geplaatst, dat de bouw van vijftien krui sers een levensbelang was voor do veilig heid van do Ver. Staten. Senator Biorah gaf als zijn meenimg te kennen, dat het vredespact niet onmiddellijk het land zou ontheffen van de noodza kelijkheid om kruisers to bouwen. Hot geschil tussclien Biölivio en Pa ragna 3'. Do onderteekening van liet protocol voor do regeling van bet gescliil tasschen Para guay en iBjolivié, door do gedelegeerden van IBlohvio en Paraguay ter Pan-Amerikaan- scho conferenLie te Washington, heeft plaats gevonden in de eerezaal van het gebouw der Pan-iAnienkaanscho Unie. Kellog, de secretaris van Staat zelf, pre sideerde. Diversen D'Uitsclilan'd's econo mische toestand. Ongeveer tegelijk met het jaarlijkseli rap port van Parker -Gilbert, den agent-gene raal voor de herstelbetalingen is een rap port verschenen vam Fayette Aliport, han dels-attaché van liet Amerikaansche consu laat-generaal te iBierlijn. Do twee rappioiten loopen nogal sterk uileen. JAllp'ort zegt o.a., dat het rijk ook thans nog lijdt onder een buitengewoon ernstige economische depressie, die zich in het tweede halfjaar van 1928 hooft ontwikkeld uit een toenemende slapte in zaken. Heao depressie laat zich thans veel sterker ge voelen dan een jaar geleden, toen kot rijk een tijdperk van hoog-conjunctuur achter den rug liad. De werkloosheid heeft tlians een om vang aangenomen die zelfs voor dit jaar. getij, buitengewoon is. Do staking op de scheeps werven. De arbeiders op de Duitsche scheeps werven zullen a.s. Maandag hot werk her vatton. De schade, die door do staking, die ruim drio maanden heeft geduurd, is ver oorzaakt, wordt op 15 tot 20 milliocu mark ge&chat. Hot geschil in de S, aks is c.li.e 10 x t i el f ab r Lak en. De op 6 December 1928 gevelde scheids rechterlijke uitspraak voor het conflict m do textielindustrie van Oost-Saksen, is thans door den rijksminister van arbeid verbin dend verklaard. Die mijïi w eïkerss taki n.g in Frankrijk. De staking in het kolengebied van Zuid- Frankrijk, heeft zich weer aanzienlijk uit gebreid; het drie vierde deel van hol to tale aantal mijnwerkers slaakt. 'Geen huis voor M,iklas tc vinden. Do Oostomijksche bondspresident Miklas mist een ambtswoning, lfijl heeft wel de beschikking over ide noodige oulvangstza- Politieke crisis in Zuid-SIavië. Scherpe scheiding tusschen Kroatië en Servië. Kroatië onverzoenlijk. Toen in 1918 de Dionaumonarchie uiteen viel, nam. Slovenië een snel besluit en voegdo zich bij het oude Servië. Diat ge schiedde onder leiding van den geeste lijke dr. Korosetsj. Aarzelend voegde zich later Kroatië daarbij. De Kroaten voelden zich in ont wikkeling en beschaving als de meerde ren van de Serven. Voor zij zich met de mannen van Belgrado verbonden, wilden zij eenige waarborgen hebben. II,et gevolg was de overeenkomst van Geneve: het nieuw op te richten staatsgebouw zou dua listisch en federatief zijn. Kroatië zou zich zelf besturen. Maar Pasjitsj, do sterke man in Bel grado, was gevoed met de ideeenschat van 1789, een staat kon hij zich niet andere denken dan één en onverdeelbaar, het Ko ninkrijk der Serven, Kroaten en Slovenen moest voor hem een gröot-Servië worden. En toen de mogendheden in Parijs de grenzen van "den nieuwen staat hadden vastgesteld, legde Pasjitsj het accoord mot do Kroaten naast zich neer. Belgrado werd het politieke, militaire en ftnancieele cen trum des Rijks. Raditsj, de leider dor Kroaten, kon dat niet verhinderen. Ilij was een machtig rede naar en agitator, maar geen staatsman. Zoo kwam de centralistische grondwet van Vidowdan tot stand tegen den zin der Kroaten. Tien jaar lang hebben de Kroaten hun weerzin tegen den gang van zaken ge toond, maar nooit hebben zij de gelegen heid durven aangrijpen of durven maken om den band met Belgrado door te snij den; altijd weer vreesden zij deni mach tigen Ilaliaanschen buur en bij wien zou den zij tegen Rome steun vinden, zoo niet in Belgrado? liet Italiaansch gevaar noopte de Kroaten tot samenwerking mot de Ser ven. Maar nu ging in het voorjaar van 1928 do rogoering 111 Belgrado zoo ver, dat zij toenadering zocht tot Italië en daartoe zells de door de Kroaten zoo verfoeide conventies van Nettuno wilde laten ralifn ceeren. Toen liep den Kroaten de gal over, Steeds heftiger werden do scènes in do Skoepstina tot, den 20tn Juni na hef tige beschuldigingen van den Kroaat dr. Pemaf, het lid der regeringspartij' Rasjilsj zijn revolver trok, twoo kroaten doodschiet 011 drie verwondt, onder wie' de leider Stefan Raditsj. Den 21en Juni besloten de afgevaardig den der Kroatische boorenooalitio niet meer ui het parlement te verschijnen, voordat zij volledige voldoening hadden gekregen, en een waarborg voor volkomen gdijko berechtigdheid. Van dat oogonblik af was er een breuk tusschen Belgrado en Agram, de hoofd stad in Kroatië, die koning Alexander te vergeefs trachtte to holen door aan den gebonden Raditsj do kabinetsformatie op te dragen. Raditsj weigerde en vertrok naar Agram. Don len Augustus vergaderden daar de Kroatische Kamerleden, onder lei- m.'.b- van Pribitsjewilsj en besloten, dat de besluiten der Skoepsjtina, vooral Aio van finaucioelen aard, voor Kroatië niet zouden gelden en dat door het bloed bad van 20 Juni het oude staatsherstej vernietigd was. Dien Sen Augustus stierf Stefan Raditsj. Zijn begrafenis werd een geweldige be- tooging tegen het centralistisch Servisch bewind. Koning Alexander stond nu voor het moeilijk probleem, hoe hij aan do Kroati- scho wenschen tegemoet Icon komen zon der met de Servische radicalen tot een conflict te komen. Hij wist den Sloveen- schon leider Korosetsj te bewogen een kabinet te vormen met de Servische radi calen, de democraten* en de Mohainedanen. Als Katholiek priester stond deze m gods dienstig opzicht aan de zijde der Kroaten en niet aan don kant dor Grieksch-Ka- thoheke Serven. Wellicht slaagde hij er in gebruik te maken van de tegenstellin gen onder de Kroaten, om hen tot onder werping te brengen. Want bij de beschou wingen over het verzet van Agram tegen Belgrado mag men niet vergeten, dat er onder de Kro-aten geen volkomen gelijk gezindheid bestaat. Pribitsjewilsj stond op een belangrijk punt tegenover Raditsj. Pribitsjewilsj is centralistisch gezind. Ilij is Groot-Servier en staat slechts om tactische roden aan do zijde der echte Kroatische federatie mannen, Raditsj' opvolger Matsjek en zijn volgelingen zouden do vorwoedste anti-Ser- ven zijn, als ze niet nog erger anti-Ita- Liaansch waren. Do boerencoalitio heeft dus zwakke plek ken en haar gebondenheid aan Belgrado maakt een poging tot toenadering niet vol strekt hopeloos. Edoch vijf maanden lang heeft Kot- rosotsi geregeerd zouider de verzoening te bereiken. Van pogingen om daartoe te ge raken is hier verschillende malen melding gemaakt. Nu is Korosetsj af moeten treden, waar van 't volgende de oorzaak is. Bij de her denking van liet 10-jarig bestaan van liet Zuid-Slavische rijk in December, vielen, er te Agram relletjes voor. De gouver neur werd afgezet en een militair werd er voor in de plaats gesteld'. •Nu zit men met een regeeringsdrisis, die zeer moeilijk op te lossen z;d zijn, om dat do Kroaten niet langer met Belgrado willen samenwerken, maar zelfbestuur eisehen, d.w.z zo wenschen een Unie van de drie rijken, Servië, Slovenië en Kroatië en erkennen Alexander als ko ning, die do lauden samenbindt. Koning Alexander ka!n dus alleen do kabinetscrisis oplossen door tevens do Kroatische kwestie op te lossen, wat heel moeilijk is. Matsjek, de leider van de Kroatische boerenpartij, en Davidowitsj, de leider van do democraten, zijn gisteren dooi" den ko ning in audiëntie ontvangen. Het onder houd met Matsjek had 's morgens, dat met Davidowitsj 's middags plaats. Matsjek heeft den koning gezegd, dalz.i. do moeilijkheden tusschen Kroatië en do centrale regeering te Belgrado alleen overwonnen ku;nneu worden, indien de ko ning zou toestemmen, in een bestuurs-in- dooling, welke strookt met do cultureelo en historische ontwikkeling va!n be de lan den, zoodat zoowel Servië als Kroatië hun eigen regeering en eigen parlement zou den krijgen en slechts door een personeeio unie, door den koning, met elkaar ver bonden zouden blijven. De koning heeft do uiteenzettingen van Katsjek welwillend gevolgd, doch hem geen reclitstreckscibi antwoord in dezen of genen zin* gegeven. BÏMEKLAM). Do a.s. Kamerverkiezingen. diet referendum voor de vaststelling van de eerste acht plaatsen der candidalon- lijsten, die in alle kieskringen door dezelf de personen in dezelfde volgorde zullen worden bezet, heeft den navolgenden uit slag opgeleverd: 1. Mr H, P. Marcha.nl te Sdieveningen; 2. Mr. P. J. Oud to 's Gravenliaige; 3. Mevrouw mr. R Bakker Nort te Groningen; 4. Th. M Ketelaar te Amsterdam; 5. F. E. II. Ebels teNicuw- Beerta; C. Mr. A M. Jockes te 's-Gmven- hagc; 7. Mevrouw II. W. B. van Ilallie vim Emhden te Leiden; 8. Klaas de Vries to Amsterdam. ASgeheele afgematheid zich onwel gevoelen en hoofdpijn beteekenon meestal het begin eener Dan dient onmiddellijk ingegrepen en ergere ziekten voorkomen te worden door eenige tabletten :n te nemen. Alleen de origineeie verpakking "aositó",kenbaaraanden oranje band.beschermtU tegen na smaak. Men waïgare dus andere ver pakkingen en lette erop, w dat op eike tablet het woord "BAYER" staat Het JIdbl. meldt, dat op eon dor gros lijsten van de Christelijk Historische Unie voor de Tweede Kamerverkiezingen is go- plaatst de naam van den minister van buitenlandsdio zaken, jhr. mr. F. Bec- laerls van Blokland. Gost-Indtë. D|o grens op Borneo. Batavia, 4 Januari. -Bij den Volksraad is ingediend een wetsontwerp tot goedkeu- gaan en oen koud bad. had gehad vanmor gen!" „Nu, ik heb tien prachtig koud bad ge had", gaf Francis glimlachend too. „blaar je kimt nog niot hebben ontbbten", protesteerde Monica. „Ontbijt!", antwoordde hij. „Ik had oen kop koffie in de badkamer. Waaraan dank ik die belangstelling in mijn dieet?" „Een jong imemsck, dat den gelieelen, nacht uit geweest is", begon Monica streng. „Mag ik je verzoeken, dat te laten rus ten", viel Francis haar in de rede. „Ik heb een goede drie uur geslapen in een uiterst comfortabele oei". „Er is nog cognac en spuit op liet buf fet", wees Eustalius. „Ik zeido aan John son het lor te laten, voor geval ja er be hoefte aan had". „Dank je, .maar ik raak liiet nooit aan. Indien ge allen gereed zijt, zullen we nu maar gaan. Indien lady Betty, sir Stephen en Eustalius de eerste auto willen nemen, zullen jij en ik ze volgen, Monica". Zij gingen samen door den gang. Monica legde haar hand op den arm van lmar neef. „Francis", zeido zij1, „ik ben blij, 'dat we samen gaan, ik wensch even ernstig mot je to spreken". „Geen preeken", drong hij aan. „Ik kan er niet meer verdragen. Ik heb een afschu welijke vier-en-twintig uur doorgebracht". twistziek?" vröeg Monica. „Ilij zoekt steeds twist", antwoordde Eus- tatius. „Men zou denken, dat bij' was op gevoed in een worsfcel-academie. Hot gezicht alleen van een politiegant schijnt op hom na tafel den invloed te hebben van eon looden doek op oen stier, liet was een ver schrikkelijk handgemeen, maar do manier, waarop bij ze vannacht liet lollen, was prachtig". „Dégoutant!" riep sir Stóphen uit. Johnson kwam met oen blaadjo en Eusta lius bediend© zich royaal. „Don hemel zij dank, dat dit goedje be staat!" zuchtte liij, terwijl hij' het leego glas neerzette. „Heeft His Graoe iets ont beten, Johnson?" „Noen mylord", antwoordde de man. „Ilij is pas ock tpaar minuten geleden thuisge komen". „Laat dan maar de cognac tin den syphon op het bulfel". „Zeieer, mijnheer, maar do hertog ger bruikt nooit iets in den morgen". „Ik wou voor oen goed ding, dat ik wat minder had gebruikt gisteravond", kreunde Eustatius met do hand, aan hot hoofd. „Ik heb al drie aspirines genomen De deur werd rustig geopend en Francis trad binnen. Hij zag er uit als gewoonlijk en was gekleed met de grootste zorgvuldig heid. Eustatius zag hem verbaasd aan. „Do hemel beware mijl" riep hij uit, „Iloe leg jo het aan, ouwe jongen? Je ziet er uit hemel, jo ziet er uit, alsof je om elf uur gisteravond naar bod was Hoofdstuk XXIV, „Bonjour, allemaal!" ritipi Eustatius zacht, na acn oenigszins verlegen binnenkomen. „Wat is er gaande? Jullie kijken vreaselijk gewichtig". Uit do clubfauteuils, waarin ze waren weggezonken, staarden Monica, lady Betty on sir Stephen den nieuw aangekomene zwijgend aan. Eustatius logde zijn zijden hoed en kijker op de tafei, geeuwde en belde. Hij' was mot groote zorg gekleed, maar zijn oogen waren rooder dan ooit en zijn uiterlijk was slap als gtwvoonlijk. „Wat weet jo van Francis?" vroeg Mo nica liotu stroef. „Er va nwetem?" zuchtte Eustatius. „Ik was or bij". .Tolmson kwam binnen. Eustatius richtte zich tot hem. „Haal mij cognac ear spuit en een half dozijn aspirines, indien Ris Graoe zo heeft", beval bij1. „'Anders ziealdt je er maar om bij' den apotheker". Johnson boog en vertrok. Sir Stephen wachtte totdat do dom' gesloten was. „IIoo word Francis betrokken in dio zaak?" vroeg bij streng. „Er in betrokken?" herhaalde Eustatius, met tien verontwaardigden klank in zijn stem. „Nloen, dat is hot toppunt! Stel je voor Francis tot iets to brengen. Wanneer bij loskomt is er niemand van ons, die hem zou, loirmen tegenhouden". „Maar hij is toch zokea' gewoonlijk niet [Wordl vervolgd}. kM Doze courant ïersoliijnt dagelpa, uiet uit zondering van Hon- eu Feestdagen. Ptija per kwartaal 1 2.—; fianco.per ppst ■t 2.50. ,Prys per week* 15 cents.'Afzon derlijke nummers 4 rents. Abonnementen woideu dsgelyka aangenomen. AdyoitentrBn voor het eerstvolgend num mer 'mo'eten vóór eli uui1' aan het Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Een bepaalde- plaats van advertentièn wordt piet gewaarborgd. Prijs der AdverLntiën: van 1—5 rep rik f 1.55; iedeie rcgoi moer f 0.50; in het Zaterdagnumincr 1—5 tegels I 1.80, iedere regel meer fÖ.'15. Keclaines f0.7r> pei regel. Incassokosten 5 ets.; postkwifanties 15 ets. Tarieven van advertentien by abonoeinont zyn aan hel Bureau verknjgbnii Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentien opgenomen a 0 50 t/m 15 woorden, f 0.75 t/'m 25 woO)den. Elk woord meei 5 osnt tot eon inax.mum van 30 ooi den

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1