^«sdag 2% langui 1929 BUITENLAND. £en onwaardige Ghatfield. DE UNIE VAN UTRECHT. 81st9 Jaargang Z- Interc. Tel. No. 68103 en 68617. NO 19018 BUREAUV LANGE HAVEN 141 (HO^K KORTE HAVEN).'Te1,vë8t03 en 686*7^ Postreken inn 5311 Rusland en Polen wenschen een wederzijdsch anti-oorlogs verdrag. Het Ke!logg-pact als voorbeeld. Wantröüwen en moeilijkhedèn. Rusland ca Polen wiss den reeds gerui me n. tijd nota's tot het sluiten van, eert wederrijdsch verdrag in den geest van het Kellogg-pact, nJ. om elkaar niet met wa pengeweld to bestrijden, teneinde nationale belangen te dienen. Het voorstel is uitgegaan van Rusland. Volgens do jongste Poolscho nota zou do stand van zaken thans zoover gevor derd zijn, dat do Panische regeering haat- gezant heeft opgedragen om met de Russi sche regeerinig in overleg te treden voor de definitieve opstelling van zulk een overeenkomst. Warschau, dat op het oorspronkelijk voorstel van Rusland, wol antwoordde er in beginsel mee in te stemmen, bleek toc.h verre van toeschietelijk, en drong er op aan, dat de verschillende Baltische staten en ook Roemenie er hij betrokken zouden worden, 'Onmiddellijk daarop gtü' Moskou in zijn antwoord te kermen, dat fiet bereid was de Baltische staten pit te noodigen het protocol te ondertoekenon, zoocira zij tot het Kellogg-pact zouden zijn toegetreden,- hetgeen nog ruot het geval ,is. Dezelfde voorwaarde stelde Moskou voor Roemenie." Titans heel't Polen, dat vast houdt aan het streven om, wanneer het tot een verdrag komt, dit niet alléén met Moskou aan to gaan, en er vooral Roe menie bij" te betrokken, waarmede het een defensief verbond heeft, Rusland er op gewezen, dat hot werkelijk niet behoeft te wachten met zijn uitnoodiging aan de Balti sche landen, daar deze zich in ieder ge val bereid hebben verklaard tot het KeJ- logg-pact toe te treden, zoodat hun posi tie in juridisch opzicht in niets ver schilt met de staten, die tot het pact zijn toegetreden, maar dit nog niet heb ben geratificeerd. 'Odlc Polen heeft immers nog niet geratificeerd, en toch hoeft Rus land Polen uitgenoodigd tot het weder- zijdscho pact. Het -woord is dus thans weer aan Mos kou, maar het zou te betreuren zijn, in dien wederzijdscli wantrou|wen oen beletsel zou blijken te zijn voor het aangaan van een overeenkomst, waardoor het bewijs geleverd zou worden, dat men het wer kelijk ernstig meent met de imoreele ver plichtingen, door de aanvaarding van het Kellogg-pact op zich genomen en dat men bereid ds in speciale concrete gevallen de consequenties er uit te trekken. Zooals de Paxijsehe correspondent van de New Statesman betoogt: Polen on Rus land zouden de zaak van den vrede groe ten steun verleenen, indien ze verklaar den, dat het Kellogg-pact niet alleen betee- kent, dat zij nooit tegen Nieuw-Zeelan'd of Argentinië zullen gaan veelden, maar ook, dat zij niet tegen elkaar van leer zullen trekken. Pat is do proefsteen voor den vasten wil der rogeeringen om niet alleen theo retisch de beginselen van het Kellogg-pact to belijden. In oen geval als dit kan blijken, of men genegen is en het aandurft om dio theorie tot praktijk om te zetten, nu het geldt het gevaar voor een gewa pend conflict te bezweren tusschen buren, tlie eenig geschil met elkaar hebben, dat vandaag ot morgen tot strijd zou kun nen leiden. Het eventueel tot stand komen van een regionaal pact in het Posten van Europa, waar zoovele mogelijkheden tot gewapen de conflicten aanwezig zijn, zou boven dien navolging wekken. Waardoor de overtuiging onder de vol ken gevestigd zou worden, dat de ouder- teekening van het Kellogg-pact niet allean een schoon, 'doch vaag gebaar is geweest, maar dat de regeeringen het ook in daden Door E. PHILIPS OPPENIÏEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. E. J.R. willen omzetten, daar, waar het hun eigen lahd in een bepaald geval betreft. Diversen. De vier Kroatische par- tij en on t hond e'n. Gis toren heeft de politie te A gram aan, de voorzitters van de Kroatische Boeren partij, de Kroatische Volkspartij, de Kroa tische Federalistische Partij' en de Kroati sche Reehtspartij docfreten overhandigd waarbij deze partijen op grond van do wet' ter bescherming van den staat ontbonden worden verklaard. De localiteiten van de Kroatische Boerenpartij en de Kroatische Reehtspartij werden «ioor1 do politie ver zegeld, terwijl de localiteiten van de Kroa tische Federalistische partij en de Kroati sche Volkspartij open werden gelaten, aan gezien deze tevens de redacties huisvesten der bladen Ilryat en Narodni Politica, welke nog' mogen verschijnen. Mag een minister gapen? Tijdens een rede van dfln afgevaardigde Erno Brodi in het Hongaarscho parlement gaapte de minister van onderwijs een paar maal geweldig, waarop de afgevaardigde opmerkte, dat bij betreuide, de geachte belangstelling van don heer minister niet te kunnen wekken en dat, wat hem betrof, de minister ook wel kon heengaan. De voor zitter verzocht den afgevaardigde hierop, zich van persoonlijke beleedigingen te ouit- houden. Be minister onthoude zich dan van persoonlijk gapen, zei do afgevaar digde. Airuan Oellah maakt zich gereed. Uit Herat wordt gemeld, dat groote af- doelingen troepen uit do districten Kanda har en Gazni zich te Gazni verzamelen. Aman 'Oellah zal aan het hoofd van deze traepon den troon zien te heroveren. Naar verluidt zijn ten gevolge van de schaarschte de levenismiddolenpnjzen te Ka boel sterk gestegen. D|e stagnatie in den handel doet de gevoelens ten gnnsto van Aman Oellah toenemen. Volgens een bericht uat Pera heeft Aman Oellah met het oog op do afzetting van Inayat 'Oellah to Kandahar een verkla ring gepubliceerd, waarin hij zijn aftreden nietig verklaart. 69) „Een zieke van de soort, dio afwisselend de baden in Cheltenham en Karlsbad ge bruikt," verklaarde Eustatius. "„Zij is te dik om to leven en te bang om to ster ven. Zij' is steeds vergezeld door drie Chineescho hondjes, een gezePchapsdame met een gezicht zoo zuur als azijn, en een soort van John Brown major-domo, wien zo waarschijnlijk al baar spaardw- ten zal nalaten. Er is geen twijfel, aan, Monica betaalt duizend procent voor haar gold.' Er was een korte pauze. Lord Henry schrapte zijn keel gewichtig, ,/Wo moeten je gelukwenschen, Fran cis,verklaarde hij. „Ik heb gezien dat do commissarissen wijselijk een redelijke opvatting hebben gehuldigd omtrent het succes van Grey Lady." _„Zao vat ik het ook op," gaf Francis droogjes toe. „Ik geloof echter, dat de helft van do mensohen die do rennen be zochten, nog overtuigd is, dat ik een zwen delaar bon." Zijn oom fronste de wenkbrauwen. „Ik ben er van overtuigd, dat je je vergist. Steeds als oen Chatfiold oen stal met renpaarden heeft bezeten, werden de paardon in do eerste plaats gehouden voor Hofberichten. Naar wij vernemen zal do tweede avond- ontvangst ten jiove plaats hebben op Vrij dag 8 Februari ok. De Koningin is voornemens Maandag avond 11 Februari a s. don Hoofden dor bij" Haar Hof geaccrediteerde Buifcenland- sclie Gezantschappen mot hun dames oen diner aan te biodetn. Geschenk voor de Prinses. Prinses Juliana heeft gistermiddag ten Kom. paleize Koordeinde te den Ilaag, i» audiëntie ontvangen twee dochters van den regent van Mr. Cornells, de jongedames Soepraptini en Soegiarü. Zij worden daarbij vergezeld door haar moeder. üo regentsdochters boden de Prinses een door den regent uit Ned.-Indié medege bracht geschenk aan, bestaande uit een schilderij van den Javaansclien schilder Mas Pirmgadi, oen Indisch landschap. l>e Prinses aanvaardde het geschenk met een woord van hartelijken dank en onder hield zich eenigen tijd met de dames. 23 Januari 1579. Hel is morgen 350 jaar geleden, -dat de beroemde Unie van Utrecht, do hoeksteen van önzo roemruchte republiek, gesloten wend. 1 Aan het sluiten van dat verdrag was veel vooraf gegaan. In de jaren 15721576,s dus in do eerste periode van don 8D-jarigen oorlog, waren.er telkens onderhandelingen gevoerd tusschen prins Willem en do op gestane gewesten ter eene cm da Span jaarden ter andere zrijdo, onderhandel i ngen welke in het bijzonder onder de landvoogdij van Reque-sens verscheiden ekoéren plaats luidden en waarbij als onderlumdelaaxs en bemiddelaars o.a. dienst deden de in Spaan- sche gevangenschap verkeer ciwle Philips van Marnix van St. Aldego .e, Nloircannes, Romero, Leoninus, Bonte rit. Onze be roemde historische monograaf dr. Robert Fruin heeft deze onderhandelingen in den breedo geschetst.l) Over do laatste onder handelingen nog het volgende: Den 1 Juni 1576 verklaarden de Staten van Holland en Zeeland en de Prins zich bereid, hoewel vast besloten goed on léven te verliezen eerder dan af te tv ijken van de gereformeer de religie, niettemin de beslissing van dit, evónals van allo anldere geschilpunten, over te laten aam de Staten-Oen-eraal, na het ver trek der Spanjaarden samen te roepen. Dip woorden, die niet zeer duidelijk waren, weiden later- aldus verklaard, dat de Staton- Generaal beslissen zouden, of de protestan ten het land zouden moeten verlaten, dan wel met behoud van belijdenis en eere- dienst in h'et land zouden mogen blijven. Requesens verzocht een schorsing gedu rende 12 dagen, teneinde mot do notabelen des lands over dit Voorstel te beraadslagen. De staten stonden die schorsing toe. Toen de 12 dagen om waren, werd'er van Spaan- sche zijde gevraagd' welke waarborgen do Staten bereid waren te geven voor de trou we nakoming van het vedrag, daar zij verlangden, dat de Koning vóór alles zijn troepen uit liet land zenden oh dus do mid delen van bedwang opgeven zou. Wat de- religie betreft, daarin mocht niet wonden veranderd. De Prins en de Staten verlang den in alles h'erstel der oude rechten en gewoontenwaarom dan alleen in don gods dienst nieuwigheden verlangd? Niettemin, daar de koning vergunde, dat de Staten- Generaal over alle zaken-van-politic raad plegen en hem raad' geven zouden ten einde hij1 vervolgens op alles goede orde zou stellen, zoo wilde hij ooile wei toestaan, dat zij hem oiver de plakkaten en de mid delen tot handhaving van den godsdienst hun gevoelen kenbaar maakten. De Staten verklaarden. in hun antwoord, dat het voorstel niets gemeen hatl met hun aanhad om do Staton-Generaal te laten be slissen. Wat de waarborgen van hen ge waagd betrof, zij' waren onnoodig, immers de strijd werd met de Spaansche ovorhear- schers, niet 'met de broeders der overige provinciën gevoerd. Trokken do vreemde benden uit het land, dan was do oorlog gedaan en de eendracht voor goed her steld. Er worden toon nog verder eenige nota's gewisseld, maar bij do Spanjaarden was do goede trouw allang verdwenen en de Staten van Holland besloten 1 Juli dan vredehandel te eindigen en niettegenstaande alle pogingen van de andere zijde daarte gen, weiden 12 Juli do gijzelaars terugge zonden en de afgevaardigden uit Breda, do plaats der onderhandelingen, terugge roepen. 2). Ue besprekingen werden niet horvat-, in hetzelfde jaar overleed plotsel'ing Reque sens en zijin dood gaf het sein tot een reeks van soldaten-muiterijen, zoodat het volk naar de wapenen greep en de Staton- Generaal bijeenkwamen, die besloten .het 23 Januari 1929. Concordia res parvao crescunt sport en daarna pas voor het publiek. De eerste „Derby" van je grootvader was de meest populaire overwinning van zijn ge neratie." „Ik vermoed, dat ik do eerste van de familie ben, dio osoit is gedisqualifceord," merkte Francis op. Lord Henry trok oen pijnlijk gezicht. „Wil mij verplichten, lievo neef, met niet zulke steike uitdrukkingen te gebruiken," verzocht hij. „Do aanwijzing die je van do commissarissen kreeg, om hun besluit af te wachten, wees niet op zulke in grijpende maatregelen." Francis wendde zich af van hot raam met een lichten glimlach. ,,lk kan hier maar zeer kort blijven," merkte hij op. j.llet zou nfijn aangenaam „*n Monica te ontmoeten." „Zeer jjeker, natuurlijk," stemde lord Henry toe, terwijl hij schelde. „Zij is mot ons meegekomen, maar ik denk dat ze met mijnheer Moss praat. Jo bent zeer goed voor dien vent geweest, Francis." „Parkins, verzoek lady Monica hier te komen," voegde hij er aan toe, tot don bediende, dio op zijn bollen was ver schenen. „Mijnheer Moss is een uitstekend biblio thecaris," zeido Francis koel. „Ik houd er van, zooveel mogelijk ito mensohen te behandelen overeenkomstig hun verdien sten," „Dat is juist," stemdo zijn oom zenuw- aclitig toe. „Ik donk, sir Steplfcn," voivolgdo hij, zich tot' don advocaat wendende, dio in gosprak was mot lady Henry, „dat het vreemde gespuis, te verdrijven. Zij zochten aansluiting bij den Prins en de Staten van Holland en Zeeland. De onderhande lingen werden horvat, maar nu met uitslui ting van een vreemden landvoogd. Do Paci. ficatie van Gent kwam tot stand. Bij die Pacificatie van Gent (8 Nov. 1576) tusschen de afgevaardigden van Holland en Zeeland en die der Staten-Generaal weid gehandhaafd de toestand, die in het ker kelijke Holland ort Zeeland was tol stand gekomen en werd verder verboden iets te attenteeren tegen de Roomsch-Katholieko kerk, terwijl door de afschaffing van. de plakkaten tegen do ketters do individu- eele godsdienstvrijheid werd gewaarborgd Nog meerdere overeenkomsten volgden, zoo o.a, de eerste Unie van Brussel (9 fan. 1577), waartoe allo Noderiarulsche gewes, ten zouden toetreden on die strekte om oen verzekering van de bestaande privileges en een bekrachtiging van de Pacificatie van Gent te verkrijgen. De nieuwe Spaansche landvoogd, de opvolger van den overleden Requesens, don fuan van Oostenrijk, trad, naar aanleiding van die Unie tot de Staton- Generaal toe bij het z.g. eeuwig edict, 12 Jan. 1577 te March o et Tarn ine door hem goteekend en door do Staten-Generaal den 17den bekrachtigd. Bij dit edict was de handhaving van den Roomschen godsdienst op den voorgrond gesteld, hetgeen een der oorzaken was dat Holland en Zeeland hunne bewilliging weigerden. Het duurde evenwel niet lang, of de Staten-Generaal lagen met don Juan over hoop, dien zij ten slotto voor vijand ver klaarden, terwijl rij Prins Willem naar Brussel ontboden. Deze deed toen een schit terenden intocht in Brussel (23 Sept. 1577) Door zijn bemiddeling kwam 10 Dec. 1577 de tweede Unie van Brussel tot stand ter nadere bepaling van de eerste Unie; ter wijl de eerste Unie en het eeuwig edict do toepassing vara de plakkaten tegen de kotters hadden toegelaten, weid bij do twee de Unie overeengekomen, dat zoowel de Roomsclion als de Hervormden in de uit oefening van hun godsdienst zouden be schermd worden. Maar door de zegevierende wapenen van Parma, den grooten veldoverste, die don Juan als landvoogd was opgevolgd, werden do zuidelijke gewesten langzamerhand meer en meer vervreemd1 van de" noordelijke en toen nu de Waalsche provinciën 6 Jan 1579 de Unie van Atrecltt sloten (Artois, Henegouwen, Rijssol, üouai en Orchies), begonnen de noordelijke zich nader aan een te sluiten. Het was prins Wil leans broe der, Jan de Oude, kort tevoren tot stad houder van Gelderland benoemd, dio het initiatief iiiertoo nam. Reeds in Doe. 1578 had graaf Jan aan do Staten van Holland on Zeeland, te. Gotiindiem vergaderd, liet ontwerp voorgelegd van een rnenwe unie, rnet Gelderland, Gent, Friesland, Utrecht, Overijsel en Groningen.3). En op dein 23 Jan. 1579 kwam dan de overeenkomst tot stand, dio onder den naam van Unie van Utrecht beschouwd! wordt als do stiehtings- ooikonde van de Republiek der Verccrtigde Njcderlanden, den staat, die eens naast Engeland de eerste plaats zou innemen on der de zeemogendheden, Van het westen De lekst werd 29 Jan. van het stadhuis4) te Utrecht afgekondigd on is vervat in 26 artikelen.5). In art. 1werd bepaald, dat do Ver- eeniigdo Gewesten hij elkander zouden blij ven: „Ln alle fcxrme cn.de manieren als alt zy luiden maar een provincie waren, zon der dat dezelve hun 't eoniger tyde van den andoren zullen scheyden, laaton scheyden ofto separeren, onvermirwlort nogthaus een ygelyke provincie haar luiden speciale pri vilegiënwaar inne zy luider den an- beter zou zijn Francis ineens do juiste reden te zegen, waarom wij dit onderhoud hebben gevraagd." „Zoo kort mogelijk, ais 't u blieft," ge lastte de laatste. „Juist," beloofde lord Henry. „Het is noodig geworden om eenige feiten bekend to maken, dio, daar ben ik zeker van, jo voor de eer van het Huis ernstig zult overwegen. Francis nam plaats in een stoel met lioogc leuning op eenigen afstand van het CHverigo gezelschap. „Laat mij hooren wat het is" I ver zocht hij. „Sir Stephen zal onze positie toelich ten," fluisterde lord Henry. „Do zaak is in het kort deze," ver klaarde de advocaat, opstaande en naast lord llcruy op het haardkleed plaats ne mend „Lord llenry cn lord Euslatius be vinden zich heiden in ernstige finaneoele moeilijkheden. Zij hebben nïij geraadpleegd en den wonsch geuit hun positie aan u duidelijk te maken. Als zaakwaarnemer van de familie vroegen zij mij, u zekere feiten mede to deelon." „Ik hen bereid te luisteren," verkon digde Francis op klourloozen toon, „Loid llenry is onbescheiden in zijn uitgaven geweest en uw neef Eustatius heeft gewed op de verkeerde paarden," vervolgde sir Stephen. „Niottegenstaandd uw edelmoedige toelage moesten beiden geld leeuon. Zij worden voorgesteld - - ik meen door u in de1 eerste plaats aan mijnheer Axnbrosius, wiens j buitenge woon gedrag heii in hun tegenwoordige deren niet alleen geen prejudltie, hinder of letsel doen zullen, maar zal Ion den anderen daar inne mot - alle behoorlyke en mo'ogelyke middelen helpen" enz. In den regeeringsvorm werden geen ver anderingen gemaakt. Men verbond zich al leen „tegen do Tyrannisehe Regeerioge endo slavamye". Do afgevaardigden dor afzon derlijke gewesten, die aan de Unie deelna men, mochten geen besluit omtrent oorlog of vrede nemen, goono laste ten algomee- nen nutte heffen, tenzij mot algemeen» toestemming. Indien er verschil mocht ont staan, zou do beslissing daarover volgens de bewoordingen der Unie aan de nu tor tyd wesende stadhouders e) opgedragen worden. Do bepalingen, welke algemeen voor alle provinciën ge-ldon.de waren, hadden in do eerste plaats betrekking op do oorlo-gscou- tributiën en het krijgswezen. Alleen werd nog bepaald, dat de munt door de Staten- Generaal zou geregeld worden. Aangaande den godsdienst bevatte art. 13„dat Hol land en Zeeland na haarlieden goeddunken tpoinct van de religie zouden regelen en dat do andere provinciën zouch zouden mogen reguleren na inhoud van de reü- glohsvredo door den Hertog Matthias ge concipieerd", terwijl men in oen later toe voegsel, den 1 Febr. vastgesteld, bepaal de: dat ook geheel Roomschc provinciën in de Unie zouden kunnen worden op genomen. Toen men later, iu Juni 1583, do Urne herzag en het voorstel werd gedaan om algemeen in alle gewesten de Gereformeer de religie te handhaven, werd dat oorstcl niet algemeen aangenomen, daar de provin ciën Holland en Utrecht bepaald verklaar den, dat elk gewest hol punt der religie moest regelen. Men kwam er evenwel na de Franscho furie toe, om overeen te ko men alleen de uitoefening van de Gerefor meerde religie toe te laten, en in dien zin werd ook 77 Juni 1581 besloten, dal aan den eed voor de leien der Staton-Ge neraal zou gevoegd worden de clausule van do ware Christelijke Gereformeerde re ligie voor te slaan, De Neder]andsche gewesten hieven dus na de Urne hunne zelfstandigheid, elk ut het bijzonder, bewaren uitgenomen in die enkele punten, die aan de Staton-Generaal werden opgedragen en tlie voor vermeer dering vatbaar waren, door de bepaling, dat met algemeene stommen verandering in de Unie kon gemaakt worden. Uit de Unie zelve is daarom het staatsrecht van dien tijd niet op te maken, maar veeleer uit de onderscheidene pacificatiën der gewesten en steden, die zich onder het bewind van den Prins hadden gesteld. liet warm ver. bonden, waardoor do gewesten tot do Unie toetraden -en waarin, de bestaande pnvi- legién werden bekrachtigd.8) Do Unie werd niet beschouwd als de constitutie van een gemeenebest, althans niet Mj haar oprichting. Haar doel was al leen do verdediging tegen een vreemden onderdrukker, de conlracteerendo partijen verbonden zich goed ca bloed te offeren teneinde de vreemde soldateska van hun grondgebied te verdrjjvcn. Terecht zegt Mol- loy: „the establishment of a republic, which tasted two centuries, which threw a girdle of rich dependencies entirely round the globe, and which attained so remarkable a height of commercial prosperity and po litical influence, was the result of the Utrecht Union; hut it was not a premndi- tated Tesull". (De vestiging van oen repu bliek, die twee eeuwen bestond, die een gordel van rijke koloniën roml den ge- hoelen aardbol sloeg en die zulk een merk waardige hoogte van voorspoed op han delsgebied en van politieken invloed be reikte, was het resultaat van do Unie van Utrecht, maar het was met een vooropge zet resultaat).3) Al liet dan in den loop der tijden de eenheid wel eens wat te wenschen over, de ontwerpers symboliseerden toch dievcr- eisdite eenheid in het wapen dor Unie- een met ais teeken der vrijheid eon hood érnstige positie heeft gebracht." „Buitengewoon gedrag?" herhaalde Fran cis vragend. „Ik meen, dat zelfs u dit een zacht woord zult oordeelen. Mijnheer Ambrosius, dio blijkbaar graag op goeden voet stond met de verschillende leden der familie, schijnt uw oom en uw neef bijna te heb ben aangemoedigd gold te leenen, terwijl hij geen waarborgen" vroeg en het leende, enkel op hun handteekening. Er werd geen tijd vastgesteld voor terugbetaling, dus rijn zij feitelijk niet in gebreke gebleven aan hun verplichtingen te voldoen. 'Toch schijnt hij verleden week tat de meost ongewone actie te rijn overgegaan. Hij heeft dag vaardingen uitgegeven tegen hen beiden voor het gcheele verschuldigde bedrag. Deze actio is vermoedelijk te wijten' aan een denkbeehligo beloedïgrng door oen van do leden der familie hem aangedaan." „Hoe hoog zijn do bedoelde bedragen?' vroeg Francis. „Ik moet.' bekennen, dat zij afkeurens waardig hoog zijn," gaf sir Stephen toe. „Lord llenry schynt den man zevon en twintig duizend pond schuldig te rijn en lomP Eustatius ongeveer twee en dertig duizend." „Ik dacht dat „Laughing Sally" zeker was," verklaarde Eustatius berouwvol. „I! wedde negen tegen één." „Uw eigen schuld schijnt vrij hoog, lord Henry," merkte Francis op. „U wedt niet, wel „Het bedrag van mijn schuld is voort durend een bron van verbazing voor mi zolf geweest, dat moot ik bekennen," gaf zijn oom toe. „Ik vrees, dat ik een beetje verkwistend moet zijn. Do kosten van on derhoud van twee huizen zijn ook in dezen tijd zeer aanzienlijk." „Het Weduwenhuis, dat je zoo vrien delijk waard ons te laten," verklaarde lady Henry, „en dat wo mochten beschouwen als onze bustenwoning en het huis dat wo hebben gehuurd in Charles Street, zijn boido groote gebouwen, Francis, hoewel jo toelagen uiterst edelmoedig waren. Ik kan jo verzekeren, dat do boeken vnij eenige maanden hartklop[>ïngen bezorgd hebben. Do prijs van sjvek alleen „Ik denk niet, dat do zeven en twin tig duizend pond van oom llenry aan spek zijn uitgegeven," viel Francis haar in de rede. Lord Hcnry fronsde heimelijk de wenk brauwen' tegen zijn neef. „Ik moet bezuinigen, ik zal zeker be zuinigen," beloofde hij. „Er is in het bij zonder één verkwisting, dio ik toezeg op te govon." „U zinspeelt op..?" begon Francis, „Vader bedoelt do tweo auto's," viel Eustatius hem in do rode. „Dat is het. Inderdaad vind ik, dat wo moesten beproeven het tegenwoordig iioele- maal zonder anto te tloen. Alen kan zoo gemakkelijk een auto huren, tegenwoor dig." „Had Francis het over auto's?" vroeg lady Henry, hen over haar brilleglazen aankijkend. „Natuurlijik, lieve, natuurlijk," verzeker de. ltaar echtgenoot haai'. j tt (Wordt vervolgd), tte: P\s 1 J t i f V l 1 1 3 l 3 4 3 vr 3■"-. t. J Dors co urn al veiscïiy'ol dagulylts, met uit- isnilêring van Zoo- en Feestdagen. Pt ijs per kwnftaal l 2.— fjanoo per post t 2 50. Prijs pat week15 eentaAfion- deilyke nummers 4 ceota. Abonnementen vorien dagelijks aangenomen Adrertentle'n iroor het eerstrolgend num. nier moeten vèór elt uur aan het Bureau beiorgd zijn, 'e' Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats ran advertentiên wordt niet gewaarborgd. -U. 5 w l'rijfl der AdvorUnfiSn. van 1—5 regel, t 1,55; ledeie regel meer f 0,30; iu bel Zaterdagnummer 1—5 regels I l.fcO, iedere regel meer f O.J5. Xteolnmes f 0.75 pei ïegel, Incassokosten 5 ote.; postkwi'anties 15 ets. Tarieven van advortentifcn b« abonnement rjjn aan het Bureau verkrijgbaai Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Slome AdrerteDtihn opgenomen 5 i 0 50 t/m l&woorden, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk noord meoi 5 cent tot een maximum van 30 v, oorden v i t A A* i

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1