m SBKSS stsii^liliiSpsi -*VV 13g!2 BINNENLAm Hofbericht. Prinses Juliana heelt gisteren haar col loges aan do Leklsehc universiteit hervat. De nakeuring van films in het Zuiden. De directeur van. de Cinema Farisien te Eindhoven is gisteravond door de politie geverbaliseerd wegens do vertooning van een film, welke niet voorkwam op do lijst van de door de verecniging van Noord Kralkuitsche en Limburgschc gemeenten, voor nakeuring in het Zuiden goodgekeur- do films. Se aardbeving in Venezuela. Blijkens hij het departement van defensie ontvangen radiobericht, heeft de comman dant van Hr. Ms. torpedohootjager Kor- tenaer, welke zich bevindt tusschen Cura sao en. Paramaribo, op het vernemen van het bericht omtrent de ernstige aardbeving in Venezuela, door tussehonkomst van on zen zaakgelastigde to Caracas, zijn hulp aangeboden. President Gomez heeft geantwoord, dat hij zeer getroffen en dankbaar was voor het edelmoedige aanbod, doch meende het niet to behoeven aan te nemen en hot reis plan van do Kortenaer te storen, daar hij hoopte, dat do nationale hulp vol doende zon zajin Dr. llorriig.) Dr. Borrns is gisteren uit Aterxerrr in Den Bosch aangekomen, om eenigen tijd tc ver toeven bij zijn broer, die geneesheer-direc teur van Ileinier van Arckel is. Sociaal-anarchisten. Zat er lag en Zondag is te Amsterdam een congres gehouden van sociaal -anarchisten voorzitter was do heer J, Hooyborg. Do secretaris dceldo in zijn verslag mee, dat sedert liet vorige congres, 9 maanden ge leden gehouden, nieuwe afdeeliugeu van hot Sociaal-anarchistisch Verbond waren opgericht te Amsterdam, in Don Haag, to Haarlem, Leiden en Veondam. Een groot gedeelto van liet congres werd besteed aan do bespreking vrn een huis houdelijke regeling. Hot orgasm Opstand zal voorloop ig neg blijven bestuur. Een zeer uitvoerige discussie ontstond ÏJij het punt: aansluiting by do Liga to gen kolonialo onderdrukking. Do aansluiting weid verdedigd door den heer dr. NV, do Jong, bestreden door do heoron 'P. A Kooymau on Stovens. Verschillende pauiton moesten tot ecu volgend congres worden uitgeslold, ook do bespreking van het punt: do houding dor anarchisten bij mobilisatie. Mobilisatie-slachtoffers. De minister van defeasio, de heer Lam booy, heeft heden in het departement de commissie betreffende onderzoek naar den toestand der mobilisatieslachtoffens geinstal leerd. De commissie bestaat uit Je hoeren dr. Dockers, voorzitter; dr. üiohl, dirigeerend officier van gezondheid lo kl., clref van het militaire hospitaal te 'sGravenhago, en Joekes, lid der Tweede Kamer, se cretaris fungeert do lieer Krayenbriruk, amb tenaar aan het departement van defensie. De verjaardag van den ex-keizer. Zaterdagavond zijn reeds do eerste gas ten een zestigtal te Doom aangeko men, in verband met den verjaardag van den exkeizer op 27 Januari. Zondag maak ten de gasten zich op om als eersten. - en wel als vertegenwoordigers van „das Alilitar" den ex-keizer te cornpli- menteeren. Daarbij waren oca. generud-veldmaar schalk Von Mackensen als vertegenwoordi ger van het oud-Buitsfche leger, generaal Freiherr Von Gobsattel als vertegenwoor diger van het oude Beiersche leger, admi- raal Von Schroder als vertegenwoordiger van liet oude marine, de voorzitters der groote offieierai-vercomgingen, generaal Von Hutier, admiraal Schmidt, generaal Von Crarnon, Oheiientnant Wodli, generaal graaf Galtz, voorzitter der vereenigde va- derlandsche vereenigingen van Duitschland, generaal von Hom, voorzitter van den Kyffliauscrbuml, en admiraal Rosing, voor zitter van den bond van Duitsdie marine vereen igingen. Bij hen sloten zich aan vertegenwoordi gers van do oude garderegimenten., o. a. ge neraal Von Friedeburg (eerste garderegi ment), generaal Freiherr Von lUchthofen (gaido du Corps-rgt), generaal Von Pfuel (Köriigsulanen regiment), generaal Von Soydlitz (Saks. grenadieron), overste Unna (Ge Beierscho infanterie regiment). Om 10 mtr 's morgens verzamelden deze 1km-ren zich in een •gemeoiisdiapjwpjke golisdienstoefening in tegenwoordighej'' van den ex-keizer en zijn gemalin in do hal van H. is Doorn. Na do godsdienstoefening bra-hten zij den zeventig-jarige hun geluk- wonsdten, waarbij veldmaarschalk Von Alack msen een korte toespraak hield. De oxkc.zer antwoonlde hierop on bracht do ,-ertf genwooidigers van hot oude leger zijn dani voor hun komst. 's .Middags begaven allo bezoekers zidi in at tornooiden naar Kasteel Amerongen, waar graaf Uontinck een thoe aanbood. De ex.keher haul de hoeren 's middags op oen gezarnc,'lijken maaltijd in zijn woning uit. gonoodigd, I)o ramp bij Hoek van Holland. Itot Ilotteidainscho raadslid, do hoor G. /an Burink, heeft verzocht in een dor o.k. raadsvergaderingen eenige wagen to mogen stellen aan B. en NV. lie vragen hebben betrekking .p do ondersteuning van do na- gelaten gezinnen van do bemanning v:ui de Prins der Nederlanden. De heer Van Bürink vraagt of het College niet van mee ning is, dat het rijk en de gemeente de zorg van do nagelaten betrekkingen op zich moeten nemen. Geschenken aan Q,31. de Koningin-Moeder. In do Koninklijke Kunstzaal Kleykamp, Oude Sclicveningsclie weg no, 17 te 's-Gra- venhage zullen van Zaterdag 20 Januari tot Woensdag 30 Januari, welwillend door II. AL de Koningin.Alocder daartoe afge staan, tentoongesteld worden Je gesehen- ken aan de Koningin-Moeder aangebeden hij liaar gouden jubileum. Do entreegelden zullen worden gestort bjij' het Noderlamlscho Roode Kruis, ten bate der nagelaten l>etrekkingeu van de bemanning van de reddingboot „Prins der Nederlanden". Oost-Indie. Albert Tliomas tegen de poenale sanctie Batavia, 21 Januari. Albert Thomas, di recteur van het Internationaal Arbeids bureau te Genève, heeft een bezoek ge bracht aan het kantoor von arbeid en do hoeren J. A. AI. Bruineman, lid van dcu Volksraad, derr voorzitter van den Volks raad, mr. Neytzel! de Wilde, AVellensteinf en prof. van Gelderen, leider van het bureau voor de statistiek, ontvangen. Ook ontving hij journalisten, aan wie hij mede deelde, dat de regeling van derr arbeid in Indo-China geknipt was naar Indisch mo del, evenwel zonder do poenale sanctie, waarvan liij vanzelf sprekend een, tegenstan der is op grond van hot vredesverdrag en het Volkenbondspact. Het was echter de taak van het arbeidsbureau een cventueele opheffing zonder schokken te doen ge schieden. Indische postzegels, In verband mot de op 1 Jan. j.l. in Ned. fndiG in werking getreden post verlaging, zullen op een nader te bepalen tijdstip al. daar worden ingevoerd: le frankeerzegels van 15 cents in do kleur blauw van don togenwoordigen 20 cents zegel; 2o. fran keerzegels van 35 een Is in de kleur bruin van den ingetrokken zegel van 17Va cents; 3o. postzegels van 30 cents in do gebruike lijke kleur; do briefkaarten, van 5 cents van! grootcr formaat (lO'/zXl-l.B) met een af druk van don togenwoordigen lichtblau- wen zegel van 5 conts; 5o. dé kleur van den 3 conts zegel wordt gewijzigd in het groen van don togenwoordigen d conts ze gel. Do nieuwe zogels van 15 en 35 cents zullen van liet zelfde type zyn als de overige zegels in de serie 12'/? conts tot 40 cents, Rechtszaken. Kantongerecht. Rij verstek weiden veroordeeld: P, K. te R. overtreding motor- en rijwiehvet f5; N. F. II. to VI. de openbare weg als urinoir gebezigd f 1; J. v. d. S. le VI. overtr. motor- en rijwiehvet f3; AL llr. to VI. schoolverzuim f2; C. B. te VI. - idem f5; C. Z. te Overschie idem f5; J. G. v. G. te Schiedam idem f3; J. K. te VI. weerspannigheid f 10; J. v. 1>, te Schie dam openbare dronkenschap f 10; NV. J. AL te Overschie zonder liclit gereden fö. Kunst en Wetenschap. De Köoiplas natuur monument,'' Aan den hoer J. li. Bernink, directeur van het museum Natura Docet te Dene- kamp, is zooveel geld toegezegd, dat de pltn. 15 HA., groote Kooiplas, gelegen in do NVeitemanslanden onder de gemeente Vriezenveen, als natuurmonument kan wor den aangekocht. De W e i t ei n ai 1 s! and en zul'"" "oordeN.V Ontginningsmaatschappij Oeryssel geculti veerd worden. Jtoman-prijsvraag. Do Directie van de Hollandia-Drukkerij, uitgevers te Baarn, heeft het plan opge vat voor de uitgave van een reeks romans, die in de eerste plaats letterkundige waarde dienen te hebben, in de t,wec-de plaats ge schikt moeten zijn voor een grooten le zerskring, doch in de derde en niet de laatste plaats elk voor zich een beeld die nen to geven van een der voormiamste stolen, streken of provincies van Neder land, ou van hare bewoners. Zij richt ter verwezenlijking van dit bij uitstek nationale plan, dat tevens beoogt onze litteratuur mot een serie waardevolle 1 weken te vermeerderen, een oproep tot medewerking aan alle Nederlandsche schrij vers en schrijfsters. De aanvaarde, nieuwe, nog nergens ge drukte copy zal betaald worden met dui zend gulden per werk. Bij verkoop van meer dan 3000 exemplaren ontvangen de schrijvers over den verderen verkoop in boekvorm 15 pCt. van den winkelprijs (ingenaaid). Do door de uitgevers ter opneming in do reeks geschikt geoordeelde werkten zullen, vóór zij gepubliceerd worden, en zonder vermelding v;ui de namen der schrijvers, worden voorgelegd aan een Jury van drie Ixrvoegde letterkundigen, die uit de be- doeldo boeken er twee aanwijzen, die don eersten en tweeden prijs verdienen. Do schrijvers van die boeken ontvangen resp. flüOO en f500 extra. Do inlevering van do oopie móet ge schieden vóór 1 Juni 1930. Nadere modedeeiingen worden door do directie der 1 lollandia-Drukkerij volstrekt. Kerk en School. Nod. lierv. Kerk. Besroepen te Suamoer ds. NV". IL A. Nelok te Nes. Aangenomen naar Gameren ds. fa. Go verts to ühlebrook. Goref. Korkon, Beroepen te Fernis ds. J. P, C. 'ten Brink te NVestmaas; te Lutjegast dn 0. Staal te Culemborg. Chr. Goref. Kotk. Bedankt voor Kampen da S. C. van der Ven te Arnhem. Salomo's lievelingsvrouiv. Volgens een Egyptisch blad zou te Jeru zalem het graf gevonden zijn van de lieve lingsvrouw van koning Salomo en do pracht daarvan die van Tootaidc A tutu's graf nog overtreffen. 1 Men zal echter verstandig kloon dit be richt met eenige reserve als juist te aan vaarden. I Gemengd Nieuws. De Ford-fabriek te Rotterdam. Maandag hebben wij reeds gemeld, dat 'de N.V. Ford Aiotor Company of Holland bij burgemeester en wethouders van Rotten dam een aanvraag hoeft ingediend voor een industrieterrein, gelegen dicht bij het cen trum vaar stukgoederen-aatrvoor en tevens dicht in do nabijheid van do bLnnordandsche scJieepvaartondememingeri. i Uit de naar aanleiding daarvan gehou den besprekingen is gebleken, dat aan do wensehen van adressante kan worden vol daan door haar te vorkoopen oen terrein aan het Alarconiplein, do Alarconi-, de Volta- en de Galvanistraat (in do buurt van de Hooge Boomen). Do noodigo ver binding met liet grootschecpsvaaiavater zou dan te verkrijgen zijn uoor bouw van een steiger aan de Nieuwe Maas ten westen van de Benzinehaven (tusschen Keilehavon en lAriohavenplan), De op deze basis gevoerde onderhandelingen hebben ton slotte tot overeenstemming geleid. Als koopprijs voor het terrein zal gelden i 18 per At2., de uiterste prijs, waartoe de Ford Alotor Com pany in verband met andere haar gedane aanbiedingen verklaarde to kunnen gaan. Van het pl.tn, 28.000 M2. groote terrein zal haar een gedeelte, ter grootte van pl.rn. 15.000 A12., onmiddellijk warden overgedra gen op het restant zal zij een recht van voorkeur verkrijgen voor een termijn van 3 jaren tegen betaling var» f0.10 per M2. per jaar. In afwachting van het geneed karnen van do bebouwing, zal de gemeente mot den moesten spoed één van do Nenijtohal- len te liarcr beschikking stellen', van ge meentewege over te brengen naar een aan grenzend terrein. De kosten \*an deze over brenging worden door don directeur der gemeentewerken geraamd! op f -10.000 a f50.000. Adressante is bereid als huurprijs to betalen f 15.000 per iialf jaar. Gaat men er van uit, dat zij de loods ongeveer eert jaar nocxlig zal hebben, dan worden dus zelfs do overhrengingskosten niet goed ge maakt. Aangenomen mag echter worden, dat do lud daarna nog wel eenigen tijd zal kunnen staan en in eert of ander opzicht productief zal zijn to maken, Do gemeente zorgt voorts voor den bouw van een steiger aan do Nïeuwe Afaas, welke met do daarachter gelegen str ook grond, ter diepte van 15 Al. en ter lengte van 100 AL, aan adressante zal worden verhuurd. Do kosten van den steigerbouw worden geraamd op f 32.000. Als huurprijs zal war. den get ad 100 At icn betaald f 2500 per jaar, ongeacht kade- geld ad 22.50 por All. over do volle lengte Ontkend kan niet wonden, schrijven bur gemeester en wethouders aan don gomeon- teraad, dat dezo transactie voor do Fond Motor Company wel r.eer voordoelig is; volgons een minderheid in het collego zeïfa in dio mate, dat zij biet aangaan van do transactie meent to moeten oatraxfen. Alet iramo don koopprijs ad f 18 por M2, acht zij zóó zeer aan dear logon kant, (lat zij daarvan oen ernstige verstoring van de irnjzeu-poliliek dar gemeente vreest In do omgeving ziju roods minder gunstig golo- Schicd. Courant (2de blad) van Woensdag 23 Jan, 1020, S«- ,,.V ....V 'k: Op de Vijverberg in Den Haag dient Het sneeuw ruimen met zorg te gebeuren. Immers, de Hage naars zijn terecht trotsch op de mooie boomen die daar staan, en het gemeentebestuur liet ze dan ook in stroomantels wikkelen, om te voorkomen, dat de sneeuwwagens ze zouden beschadigen. OE A.S. VERJAARDAG VAN EX-KEIZER WILHELM. Ter eere van den zeventigsten verjaardag van den ex-keizer zijn reeds vele gasten te Doorn gearriveerd, Prinses Hermine trekt zich een «ogen blik terug van haar gastvrou welijke plichten om een rus tige wandeling door de bos- schei- in de omgeving te maken □eza jonge Amerikaansche vindt, dat het telt, dat alle rivieren en meren bevroren zijn, geen aanleiding Is om zich 't winters het genot van zwemmen tn de open lucht te ontzeggen. Een gat hakken In het ijs, en eens heerlijk rond spartelen in het koude water, noemt zli gewoonweg ideaal! De eigenaardig gevormde groote booten, die in PerziS voor vischvangst op de Tigrle gebruik, worden, doen denken aan groote manden. De mannen bewegen deze groote „tobben" met stok ken voort. Eenige van deze zonderlinge vaartuigen aan den oever.

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5