Schiedamsche Courant Lang© Haven, vm De molen „de Walvisch'' voor Schiedam behouden. HET BUREAU VAM DIT BLAD CZ3 18 GEVESTIGD i I1 HOEK KORTE HAVEN, - - TELEFOON 68103 en 68617. - ABONNEMENTEN WORDEN DAGELIJK8 O AAN HET BUREAU AANGENOMEN. BMENT■JJSJk [Nederlandsch Centraal Instituut voor de Eennis van liet Buitenland. Dij minister van onderwijs, 'kunsten en wetenschapplere, mr. M. A. M, Wassinfc, heeft aan het 'bestuur der Veroenigireg N& derlandsc.lt Centraal Instituut voor de Ken nis Vare het Buitenland meegedeeld, dat Inj instemt !met het streven dier veroaniging om in 'Nederland een centraal instituut op to richten ter verzameling en verspreiding van objectief betrouwbare voorstellingen en idviemcliten vrat' de sociale, politieke en economische instellingen en Verhoudingen in andciro landen. Dp minister heeft zich tevens bereid verklaard, züjln medewerking te Verteenen tot het verweaeinlijifcan vau i. Voor den wandelaar, die oen driekwart eeuw geleden zich van Botterdam, 'Over- schio of Vlaandingen naar Schiedam begaf, was de aanblik van de silhpuet van laatst genoemde stad wel heel verschillend van die va.n tegenwoordig. Pen kring van vroo- lijk gewiekte windmolens omringde lipt toen nog zoo kleine stadsgebied, die in tweo vrijwel gelijkmatige rijen, met hier en daar een ui tl cup er, in hoofdrichting van Noord naar Zuid liepen., liet waren er vele; oen hoogbejaard inwoner van Schiedam vist me er 22 binnen de vesten of even daarbuiten, op te sommen, waarvan 17 zoogenaamde brandcrsmolcns waren, die hij in vol bedrijf had gekend of waarvan hij van liooren zeggen wist, dat zij had den bestaan, maar door brand of bet in gebruik komen van door stoomkracht be wogen molens, waren verdwenen. Van i) Hij noemde, beginnend met don molen „do Hoop" bij' do 'Oranjestraat, vervolgens „do Gaper" over de Keetsteeg, „do liran- dcrsmolen" over de Brandorssteog, „de Walvisch", „do "Westmolen", den molen „do drie Korenbloemen", „de Vrijheid", „do genoemd voornemen der voroeniging. Voorts hebben reeds de gezanten v'an eenige groote mogendheden aa:n het be stuur hun instemming met de plannon Van bet Nederlandsch Centraal Instituut voor do kennis v'an bet Buitenland betuigd en bun medewerking toegezegd. Een geschenk voor den cx-kelzer. Er beeft zich te Doorn een comité uit de burgerij! gevormd, dat gelden hooft inge zameld dm den ex-keizer ter gelegenheid v'an diens 70sten verjaardag een cadeau aan te bieden, bestaande uit twee witge schilderde grenenhouten tuinbanken, elk 5 M. lang, uitgov'oord! door don meubelmaker 'Veldhuizen te Doorn. Het geschenk zal Zaterdag door den voorzitter' van hot co mité, baron Scliimnielpermiok v'an 'der Oye, al die ranke gevaarten is er op liet oogen- 1H ik nog een viertal over, waarvan maar één of twee nog in bedrijf zijn, en verder oen enkele ontwiekte romp, die dienst doet als onooglijk en do omgeving ont sierend pakhuis. Nu do „Hollandsche Molen", vereeniging tot behoud van molens in Nederland, ge vestigd te Amsterdam, „de Walvisch" aan gekocht lreeft, lijkt het dienstig, niet om breedvoerig [te vertellen, waarom Schie dam zooveel molens beeft bezeten on nu niet meer bezit; immers dat het ouderwet- scho Schiedamsche bedrijf der brandewijn en jeneverstokerijen een groot aantal mo lens in het leven riep err do in gobruik gekomen stoonumolens en do moderne om zetting van het brandersbedrijf er weer ovcnveel deed verdwijnen, is alom bekend; maar wel om iets motie te dcelen, eerst, omtrent Schiedams oudste molens, voor zoover wij dat 'nog kunnen nagaan, dan, Nooidmolon", „do Palmboom", „do Ka meel', „de Wittemolen", „do Oostmolen'', „do Washington", „de Eendracht", „de Ba tavier", „dé Meiboom"; verder „de Ploeg maten" aan het Iloofd, twee houtzaag molens, aan den Buitenhavenwcg en bij de Hoofdbrug, „de Kopormolen" aan do Lange Nieuwst raat en twee watermolens, een in den polder van Mathenesse en de wider bij den weg naar 'Oversellie. burgemeester Van Doorn, iden ex-kei /.er war den aangeboden. 'De beide banken, op de leuningen waar van bronzen platen, vervaardigd door de fa. Begeer, zijn bevestigd en waarop ver- meld staat, dat zo geschonken zijn door de burgerij van Doom, zullen een plaats krijlgen in don grooton tuin nabij hot kasteel. Dr. ir. C. Loly f Het stoffelijk overschot van dr. - ir. C. Lely, oud-ininisler va,a waterstaat, zal Za terdag worden tor aarde besteld op de Al- gemeeene Begraafplaats in Den Haag. De stoet Vertrekt om half twee van liet sterf huis, aan do Neuliuyskadc. Van bot gebouw dier Zuiderzeewerken aan de Zeestraat in Den' Ifaag, woei giste- wanneer Schiedam zijn zoo groot aantal molens hoeft zien ontstaan, hoe het bij de stichting van zulk. een inolen (wel toeging, als voorbeeld waarvan de totstand koming van den Walwisclimolen zal dienen en eindelijk hoe de opzet van hot bedrijf van een brandersmolen was, Schiedam heeft, zooals ten allen tijde eikei stad of dorp, eveneens zijn molen óf molens bezeten voor hot malen van het bioodkorcn. Reeds in 1355 lezen wij dal do regeerende vorst een aantal morgen laud binnen Schiedam gelegen, langs de Schie, aan Schiedam verkoopt, met bepaling, dat Clays Sconacrt daarop zijn molenwerf zal hebben. In 1383 wordt een molcntcrrein, Hoogstwaarschijnlijk het zoo-even genoemde, met de stad geruild, voor een stukje land aan de havenzijde van de Bottcrdarasche poort, waar een. viertal mannen van plan was een melen te bouwen. Deze moten, in later .tijd „de Steenc molen" genoemd, allicht omdat hij de eerste inolen was, die van steen was opgetrokken, nog ver meld op de kaart van Bol-Es van 1770, werd reeds iu 1779 gesloopt en de vrijge komen molenwerf in 1780 door do stad gekocht voor vergrooting van de Koe markt. 'Op do kaart van Jacob van Do- venter, gemaakt in liet midden van de zestiende eeuw op last van Karei V, ko men twee molens voor, de een bovenver- ren dl cvlalg lialf-slok naar aanleiding van liet Overlijden van dr. ir. C, Lely, die voorzitter was van den Zuidcrzeoraad. In de kringen van de Liberale Staats partij do Vrijheidsbond is men tere zeerste getroffen door het onverwachts overlijden van dr. C. Loly, die notg j.l. Zaterdag de te Amsterdam gehouden vergadering van den partijraad, als vertegemvoordiger Van don Haagsehen' afdeel ingsi'aad, heeft bij gewoond. Het hoofdbestuur heeft oen brief van rouwbeklag gericht tot d:e familie van den overledene. Van het gebouw Excelsior, in het Noord. einde in Den Haag, waarin het secretariaat van do Haagscbo afdeeling is gevestigd, was gisteren de vlag half-stoik geheschen. meld, bij de Rotterdamsclie poort en de andere tegenover de St. Armazusterstraat, waar nog op het Noordmolenplein „de Noordrnolen" staat. Verbindt men deze molens door een denkbeeldige reclite lijn, die tevens het Stadhuis, hot middelpunt der vroeger omwalde stad, blijkt te ra ken, y]an verdeelt men de s'ad in twee vrijwel gelijke onregelma. "0 ellipsen, langs welker door do vestingwallen gevormde, buitenkanten de latere molens in den loop der tijden zijn gebouwd. De kaart van de Gheyn van 1598 ver meldt de irt 1580 door I>irk Meeussen, molenaar van Delft, gebouwde „Westmolen" aan de toen zoogenaamde Nieuwe Vest, tegenover de Westmolenstraat. Bovendien vindt men op die kaart even buiten de Kethelpoort, die halverwege in do stads vest gebouwd stond, do Clopmolen. Vol ledigheidshalve zij nog vermeld, dat de zestiende eeuw oen nieuwigheid voor Schie dam Dracht op liet gebied van molens, n.l. „omtrent de Vlaardinger poort eèn papier molen door waterkracht gedreven'.'; spoe dig dreigden moeilijkheden met Delfland; de inolen werd verbouwd tot korenmolen, maar in 1G01 werd den eigenaar gelast het begonnen werk af Ie breken en „het recht om ter plaatse een koren- of olie molen te bouwen werd gereserveerd ten belioevo van de stede". Tocli hooren wij nog in 1788 van een waterkorenmolen aan Oost-ImllS. Gemeente-secretaris van Batavia. Batavia, 22 Januari. 'Op de definitieve voordracht voor gemeente-secretaris van Batavia (vacature D. van der Zne) komen in alfabetische volgorde voor de hoeren mr. Fijnvnmlraat en Middelkoop. Financieel Nieuws. I) e d'/sf/o -l.eening ,'s-G r a v e n li ag e. Do firma's Picrson eii Co., Mendelssohn en Co., Heldring en Pierson en R. Mees en Zn. ■berichten, dat zij de inschrijving op do resteeremle f 12 millioen der uitgifte van f 15 millioen 4Y& pet. obiigaliön 's-Gra- vonhage, in stukken van f 1000 en f500 openstellen op 29 dezer, tot den koers van 99Vs pet. de Vlaardingerstraat, dien de stad ten allen tijde kan muisten voor de te taxeeren waarde. De zeventiende eeuw bracht in langzaam tempo en telkens niet tijdper ken van stilstand, de industrie van het brandewijnstok.cneerst tegen het einde dier g,euw werd liet een bedrijf van bc- teekenis voor Scliiedam. Van uitbreiding van het aantal molens, welker bedrijf zoo nauw samenhing met dat der branderijen, hooren wij in dezen tijd evenwel wéinig en do resolution der Vroedschap zwijgen gedurende do zeventiende eeuw vrijwel con stant over dit onderworp. Geheel anders weid het in do achttiende; met het aan tal branderijen nam het getal molens toe. Aanvragen kwamen in bij het stadsbestuur tot het houwen van molens op het Nieuw- werk^ (Lange Nieuwslraat), de Broersvest, do Noordvest, de Westvest; eveneens in het laatste kwart dier eeuw aanvragen voor het verhouwen tot brandersmolens van molens, oorspronkelijk voor ander bedrijf bestemd. Het zou eentonig wor den de stichting van allo molens achter-, eenvolgens te behandelen, slechts een paar momenten uit de ontwikkeling van liet molcnbedrijf mogen hier naar voren ge bracht- worden, Wordt vervolgd). ..HOE de VONK IN 'T stroo GEWORPEN WERD." Jeze roto werd genomen tijdens een der redevoeringen, die Aman Oellah na zijn terugkeer uit Europa tot xijn volk hield. Deze to spraken, die draadloos uitgezonden werden, Hebben hem rijn troon gekost OE KONING OER DIEREN. Martin Jonnson, dia met /Ijn vrouw een tocht door Afrika maakte, neeft op die reis een voortreffelijke ter Ie opnamen der wilde dieren gemaakt. Tot op korten afstand wist hij den koning der dieren te henaderen en op de gevoelige plaat vast te leggen lIJ. DIE HUN TROON MOESTEN VERLATEN In de afgeloopen twintig )ear neell menig vorst zijn troon moeten verlaten. Oe ex-monarchen: v. I. n. r. de ex-sultan van Turkije ex-koning George van Griekenland, ex-koning Emanuel van Ports gal, ex-kelzcr Wilhelm van Ouitschland, ex-keizerin Zila van Hon qarije. de ex-shah van Perzlfl. de ex-keizer van China, ex-koning Ferdinand van Bulgarije, ox-koning Aman Oellah van Aghanistan en zijn broeder Ynayt Oellah die slechts drie dagen koning was WAAR DE EX-KEIZER VAN DUITSCHLAND WOONT. Het anders zoo stille plaatsje Doorn, waar ex-keizer Wilhelm verblijf houdt, zal de komende dagen druk be zocht worden Oe voormalige Ouiische monarch wordt zeventig jaar en velen uit zijn land komen hem geluk- wenschen. Belangstelling voor het landgoed. VAN AUTOGARAGE TOT.... KERK. Aan den Qaarsjesweg, In de hoofdstad heeft men een autogarage verbouwd tot tijdelijke kerk Hoe Augustinus hulpkerk er van binnen uit ziet

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5