Schiedamsche Courant. tweede blad Donderdag 31 Januari 1929, No. 19026. "BINNENLAND. De a.s. Kamerverkiezingen, Do heer Abr. Staalman, lid der Tweede Kamer, is door bet hoofdbestuur en den partijraad vair. d'e Liberale Ptaatspiarti] do Vrijheidsbond aanbevolen als' no, 3 opi de lijst van de kieskringen Amsterdam, Haar lem, Den Helder, Zwolle en Maastricht. Aan de besturen van genoemde kieskrin gen beeft de beer Abr. Staalman t'hans schriftelijk meegedeeld, dat bij deze plaats niet aanvaarden zal. In bedoeld schrijven zegt bij: Kir gedurende welhaast drie zittingspie- noden, eerst voor do Middenstainidspartij1, daarna voor dein Vrijheidsbond, nrijn man daat in de Tweede Kamer te hebben ver vuld, acht ik bet geenszins ear eer als no. 3 op de lijst van den Vrijheidsbond te AER. STAALMAN. worden geplaatst, iwelko als no. 1 den naam draagt van iemand, die sleclits eenige maanden lid der Tweede Kamer is en ais no. 2 dien van iemand, die slechts eemge maanden bier te lande vertoeft en aan liet parlementaire leven alhier nimmer beeft deelgenomen, zij bet dan dat zeer kapitaal krachtige personen deze cajul kin tuur warm steunen. Maar niet alleen en vooral niet, omdat tegenover mij persoonlijk deze plaats van weinig waardeering getuigt al is dit in vergaderingen van den Partijraad1 dn elders anders gezegd in bet bijzonder jegens de groepen tot welke ik mij bet meest aangetrokken gevoel, de midderi- slandsgroopem, acht ik zulk oen plaats als een achteruitgang te moeten qunliCiceeren. Wanneer ik niet gekozen word, zal zoo goed als zeker do fractie van den Vrij heidsbond in de Tweede Kamer door nie mand meer in baar midden hebben, die naar de zijde van leien middenstand behoor lijk is georiënteerd. Wellicht zal men willen beweren, dat do dorde plaats op do lijst oen vrij zekere kans op verkiezing biedt. Ik acht even wel zulk een bewering volmaakt onjuist. Do beer Abr. Staalman voegt erbij een staatje met cijfers, dat zulks duidelijk ge noeg aantoont. Vereeniging van technici op scheepvaartgebied' Vlet hoofdbestuur van de onlangs geor ganiseerde Vereeniging van technici op scheepvaartgebied, is thans als volgt sa mengesteld: D. C. Endert Jr., voorzitter; piof. P. Meyer, vice-voorzitter; P. van den Broek, secr.-penningmeester; J. J. Schoo, ir. Cr. do Vries, C. I. Dijkhuis, N. Klein, commissarissen. IHjet bestuur van de afdeeliag Rotterdam bestaat thans uit do beeren ir. G. do Vries, voorzitter; J. J. Schoo, vice-voorzitter; P. van den Broek, secretaris-penningmeester; 1>. C. Endert Jr., F. R. K. Eriman.ni, L Merk, prof. P. Meyer, C. J. Schotel, M. Schouten, commissarissen. Tot adjunct secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur en de aid. Rotter dam is benoemd de lieer G. Zanen. Toepassing dlenstwoigeringswet. (tfet hoofdbestuur van do vereeniging Kerk en Vrede hoeft een adres gezonden aan minister Lambooy in zake toepassing van de DienstweigerLngswet. Aanvragen om toepassing van deze wei heliooren zijns inziens alleen dan te wor den afgewezen, indien misdadige oogmer ken at Haarblijfcehjk Ledrog kan worden aangetoond. Radio-raad. Te Radio ra au heeft in zij'ni gisteren go- houden eerste zitting tot vice-voorzittor be noemd dr. J. Pl Foükemai Andreae, bur- gemeester van Utrecht. Oost-Indlë. Mekkato oht. Batavia, 30 Jan. Dit seizoen, hebben zich 28.000 bedevaartgangers ingeboekt voor don Mekkatocht (niet 85.000, zooals gisteren ward gemeld). Het grootste deel is redds Vertrokken. In vergelijking met het vorige jaar is een vermindering van 8000 boekin gen voor de 'buitengewesten1 te constate© ran. Dit staat waarscJiijiriIijlk in verband met fïp lagere rubberprijzon. Leerlingen van Nijverheidsscholen en werk voor particulieren. Het lid der Provinciale Staten! van Gel derland, do heer A. van! Geuns te Tiel, heeft Üe v'olgendo Vragen tot Ged. Staten gericht: Will on Ged. Staten eeni Onderzoek in stellen of door leerlingen van door de provincie Gelderland gesubsidieerde Nijlver- heidsschalen werkzaamheden worden1 Ver richt, gedurende schooluren) voor particulie ren, hetzij in do scholen, lietzüjl daarbuiten? Eoo ja, willen Ged'. Staten) dan! de resul taten van dat onderzode ter-kennis bren gen van Üo Provinciale Staten? Onderscheiding. tie Koningin hoeft het Officierskruis der orde van 'Oranje-Nassau verleend aan gep» goneiaal-majoor kil F. C. baron Vian) Om- plial Mulert, voorzitter van de Koninklijke nationale vereeeniging tot steun aan mili ciens, die gisteren te Amsterdam haar 25-jarig bestaan beeft gevierd. R.K. Werkliedenverbond, Mot liet oog op de verkiezingen zullen, tegen 7 April door het It. K. Werklieden verbond een S-lal groote vergaderingen, worden belegd. Daarin zullen onder de leuze: „Verlossing uil het proletariaat", behandeld worden de volgende vier onder werpen: 1. Naar de bednjfsdemocratie! 2. Lou onbezorgde leveuscuronid. voor aJlo wor* kers! 3. Het groote gezin uit de knel! 4. Door eigen kiacht omhoog! STADSNIEUWS. Verslag van den Gemeenteraad. Vergadering van Maandag 3 Dcc. 1928, 's avonds 8 uur. VI. Behandeling der afzon derlijke hoofdstukken, der begrooting 1929. Hoofdstuk VIII wordt goedgekeurd. Hoofdstuk 'IX. Ondersteuning aan behoef- tigen en werkloozen. (Vervólg), De lxeer Fetter is het eens met hen, die beweren, dat men geen eerste klas vakman lean maken van ongeschoolde ar beiders. Volgens de ons verstrekte gegevens wer den aan de Arbeidsbeurs 500 arbeiders gevraagd, terwijl er maar ruim 300 beschik baar waren, niettegenstaande .er 1500 men- schen als werkzoekenden Atondon inge schreven. Spr, zou willen weten aan welke aanvragen om arbeidskrachten de Arbei'ds- beuis niet heeft kunnen voldoen. In do metaalindustrie is veel routine-arbeid to verrichten en spr. meetnt, dat een metaal bewerker gemakkelijk tot b.v. fitter kan worden opgeleid. Do heer v. d. Kraan en S w a r t j e s Wel noen! Do heer Fetter: Van oen metaalbewer ker is wel een routine-arbeider te maken. Er zijn 1500 metaalbeweikers werkloos. De heer Swartjes: IJzersjouwers. Maai- geen metaalbewerkers! De hoer Fetter: IJzersjouwers staan niet ingeschreven als metaalbewerker. Wie metaalbewerker is kan wel routine-arbeider worden in zijn vale; maar men moet «oen metaalbewerker b v. tot sigarenmaker "wil len omvormen. De heer Dunkelaar meent, dat hier ook weer het spreekwoord van toepas sing is: Schoenmaker houd je bij je leest! Men kan een flrnk typograaf zijn, zonder ovenwei verstand te hebben van de metaal industrie! Wc zitten opgescheept met mensehen, die geen vak kennen. Na den oorlog 'kon den jongens van 15, 16 en 17 jaar da delijk veel geld verdienen en daarom von den ze "het niet noodig oen vak te loeren, 't Is onmogelijk om eon metaalarbeider op li oogeren leeftijd 'nog het vak te loeren; om het grondig te loeren moet men van jongsaf daarbuworden opgeleid en draaier, timmerman of modelmaker wordt men niet meer, als men op gevorderden leeftijd ia Van alle pogingen tot beroepsomvorming cn vakvoltooiimg komt in do ate ijk bitter weinig terecht. Groote kopstukken op het gebied van sociale vraagstukken in en bui ten de Tweede Kamer breken zich over deze kwestie het hoofd, zon'dler tot- eenig resultaat te komen. Ligt hot daarom wel op den weg van. de Gemeente zich opi dit terrein te begeven? Zou hnen. iets willen ondernomen, dan zou men toch i]n de eer ste plaats de medewerking moeten hebben van de metaalfabrikanten. Er is nog niets van gekomen om'metaalbewerkers tot b.v. timmerlieden om te vormen. Spr. onderschrijft, dat hot eenige mid del is het instellen van een Bureau voor Beroepskeuzo, en het zenden van de jon gens naar do ambachtsschool of naar do opleidingsscholen op do fabriek. Er is een "Bureau voor Beroepskeuze. Laat do gemeente dit steunen en laat dit steun zoeken hij' de A. J. 0 en andere dergelijke jeugdorganisaties. Maar laat men niet beginnen met beroepsomvorming. Dat wekt maar illusie's en we komen er niet verder mee. De heer Ho ogen dam vraagt wie in economisch opzicht het beste af is met die werkverschaffing te Eenerveld. Do heer Collé zegt, "dat do gemeenfo per week per man f20 voor die werkverschaffing be taalt. Is het niet mogelijk, dat die uitge zonden werkloozen hier aan werk gehol pen worden? In de M. v. A staat wiel, dat er liier haast geen werk meer voor werkverschaffing is te vinden, maar als het kon zou spr. toch gaarne willen, dat die mensclien hier te werk werden gesteld. Do heer De Bruin heeft met belang stelling de verschillende sprekers gevolgd! De heer Collé vergist zich, als hij meent, dat het werkloosheidsvraagstuk niet de aan dacht van B. en W. heeft. Maar we staan hier voor oen verschijnsel, dat moeilijk te bestrijden Is. Men vindt het overal, over de goheele wereld. Wat men doet ter be strijding der werkloosheid zijn niet anders dan kleine hulpmiddeltjes aanwenden, vteir- van men niet al te veel verwachten kan. "We hebben hier een Bureau voor Bie- roepskouze, dat 10 jaar geleden gesticht is door ernstig willende menschen. Wie maakt gebruik van dat bureau? Do belangstel ling is minimaal. Do menschen vragen zich niet af: Wat is liet beste voor mijn kind? maar: Waar kan hij been? B. en Wl hebben geen be zwaar om met het Bureau van Beroeps keuze eens te praten en te overwegen, wat er aan te doen zou zijn om die instelling beter aan haar doel te doen beantwoorden Misschien is liet mogelijk het Bureau voor Beroepskeuze uit te breiden. Heel weinig resultaat verwacht spr. van overleg met de jeugdorganisaties. Spr. gelooft niet, dat die in deze kwestie veel invloed kunnen doen gelden. Een aparte adviescommissie mslellen is niet juist te achten, zoolang niet gebleken is, dat liet Bureau voor Beroepskeuze niet goed weikt. We kunnen de zaak in do Commissie voor Weikloozenzorg bekijken, maar liet resultaat zal wel nihil zijn; spr. verwacht er tenminste niets van. Alen kan praten over beroepsomvorming en -voltooiing, maar spr. is het eens met de hoeren Wiokenkanip icn v. d. Kraan, dat daarvan weinig is te verwachten. Welke beroepen zouden daarvoor in aanmerking komen? Als het laagste cijfer van liet aantal weikloozen is oen paar honderd opgege ven en spr. neemt aan, dat daar elementen onder zijn, waar maar weinig meer moe te beginnen zal zijn. Er is gevraagd: -Waarom zijn er geen werkloozen naar do werkverschaffing te Witleveen gezonden? Hjet antwoord' luidt: Omdat liet niet meer de moeite waard was. Het aantal \vo1kloo20n is wel 191, maar daarbij zijn er die te oud zijn, afgekeurd werden of iets dergelijks. In ieder geval, daarbij waren niet voldoende personen, die nog geschikt waren 0111 uitgezonden te woiden naar een werkverschaffing in Drente Sterk.er nog: Zelfs aan aanvragen om arbeiders voor werk in do haven kon soms niet meer worden voldaan, ondanks het feit, dat er nog 'een paar honderd weikloozen bij' de Arbeidsbeurs stonden ingeschreven. Niet iedereen kan in een schip, op een stelling of in de metaal industrie werken. 1 In vergelijking met het vorige jaar is er een belangrijke verbetering ingetreden wat het aantal Werkloozen lielreft. 't Heeft spr.'s verwachtingen overtroffen! Ook vroeger, toen alles niet zoo nauw keurig werd geregistreerd, waren er weikloozen en naar spr.'s meening zal nu hun aantal niet zooveel meer verschil len met vroeger. 't Heeft geen zin 0111 met den minister to gaan praten over het instellen van een, instituut ter bestrijding der werkloosheid, zooals Amsterdam dat bij wijze van proef hoeft ingesteld. Wij hebben hier in de omgeving geen werkgelegenheid voorwbrk- veischaffing. Spr. betreurt dat zeer, want eok hij zou do werkloozen liever hier in de buurt aan 't werk zien dan bv. in Friesland of 'Drente. .|Iaar als we geen weikobjectcn hebibmi"""zullen we ons bij het geval moeten neerleggen. De hoer Collé heeft gezegd: Die welliou- de1' beroept zich aliijd maar opi do ambte naren. Als spr. onvriendelijk zou willen zijn, zou bij kunnen zeggen: Bij den heer Collé "is het juist andersom; de heer Collé gaat altijd maar af op wat weikloozen hem vertellen. Do heer Collé: Diat is onjuist! Ik ben zelf dikwijls bij Iele ambtenaren geweest! De heer D'o Bruin: Djaar is mij! nooit wat van gebleken! Spr. beeft menige klacht persoonlijk on derzocht, maar hangt het resultaat daar van niet aan de groot© klok, omdat da zaak meestal van zeer persoonlijken, aard is. Volgens de crisisnegelinig hebben werkloo zen nog altijd het recht van beroep. De heer Collé: AVaar is die Commissie dan te vinden? Da hoer D|e Bruin: Iemand, die do crisisregeling bent, weet haar wel te vin den! De heer AViefcenkamp had gelijk, toen hij zeide, dat men met klachten bij zijn vakorganisatie terecht kan en die is wel in staat de zaak verder af te wikkelen. Er is gevraagd, waarom de rijkssubsidie voor werkloozeuzorg van 75 tot 30 pCt. is verminderd. Het rijk heeft reeds een paar jaar geleden gezegd: Die hoogo sub sidie aan Schiedam blijven we niet verloe- nen. De vermindering zou in etappen plaats hebben. Die hoog© subsidie werd verleend! toen Schiedam financieel niet in staat was uit eigen middelen de kosten voor werk loozeuzorg te dragen. INu editor de fi- nancioele positie van onze gemeente iets is verbeterd en de toestand! geconsolideerd is, heeft het rijk in twee regeltjes mee gedeeld: Nu wordt het subsidie terugge bracht tot 30 pCt. B. en AAr. hebben tegen die vermindering geageerd! maar het rijk heeft meegedeeld), dat het zoo blijft. Spr. hoopt, dat werkloozen bij do uit voering van het rijkswegenplan tv werk zullen woidan gesteld, maar de minister wil er niet veel van wielen. Volgens het Provinciaal wegenplan zal in 5 jaar 33 millioen verwerkt worden, maar men wil het werk zoo economisch mogelijk, dus hoofdzakelijk met machines uitvoeren. Spr, is het daarmee niet eens; hij zou, de voorkeur geven aan het gebruik van hand kracht, al zou dat ook met' eenige vor- hooging van kosten gepaard gaan. Doch wij hebben dat niet in de hand. AVel kun nen B. ctn AV. in overweging nomen, bij' do regeering er op aan te drin'gen, dat men schen van de werkverschaffing bijl de uit voering van liet rijkswegenplan Wordenge- bruikt, ofschoon het rijk juist massa's werk lieden bij de Zuiderzeewerken heeft ont slagen zonder hen elders aan arbeid te helpen. Het rijk staat op het standpunt!, dat liet zich niet met gameenlezorgen kan belasten. De lieer Fetter moet voorzichtteg zijn met uit statistieken een conclusie té hek ken. Gedurende enkele weken kon mielt voldaan worden aan aanvragen om' vak arbeiders voor do metaal industrie. Stel, dat dit in Juni liet geval was, dan kan in November do toestand, weer geheel an ders zijn. Er zijn dagen geweest, dat aan aanvragen om arbeiders voor de Rotter- clamsche haven niet kon worden voldaan, maar dat is niet een permanent verschijn sel. 't Is mogelijk, dat 11 maanden in liet jaar wel en één maand niet aan derge lijke aanvragen kan worden voldaan. Spr. is er van overtuigd, dat hier aan weikloozenzorg wordt gedaan, wat rnogo hjk is. De heer Steens zal straks met een illusie armer naar liuis gaan. 't Leven brengt nu eenmaal meer dan een desillu- zie's. Spr. meent, dat het In 's-Hertogenboscli geweest is, dat tabakbewerkers tot bouw vakarbeiders zijn omgevormd. Toen er weer een opleving kwam te de tabaksindustrie sclieen liet nieuwe vak zooveel be koring uit te oefenen, dat ze daarin werk zaam bleven en Amsterdam werkloozen tot sigarenmakers ging opleiden, die de plaatsen van de vertrokken, tabaksbewer kers konden innemen. Flinke kerels van 35 jaar kunnen b.v. toch nog wel chauf feur worden?! Maar die menschen moe ten oven over do moeilijkheden, welke ge paaid gaan met verandering van beroep, heen geholpen worden. De wethouder hoeft beloofd!, dat de com missie aan deze aangelegenheid haar aan dacht zal vijlen -en spr. hoopt, dot B, en AA', te zij tier tijd den raad mededeel ingi zullen doen van hun besprekingen inzake een Bureau voor Beroepskeuze. Do lieer Collé merkt op, dat naar aan leiding van spr.'s verzoek om een co-mm is- sie van beroep voor werkloozen in te stellen, do wethouder 'voor sociale aangc- legenhedeu heeft gezegd, dat er een com- -misste in zf ke ciisisregehng bestaat. AVaar is het -lures van die commissie? Do Voorzit ter: Daaromtrent kan ik 11 inlichten. Die commissie wordt gevormd 4o<ar spr., twee wethoudeis, de directeuren van Arbeidsbeurs en B. A. on eenige vak- vereenigingsbestuurders. Die commissie is meermalen bijeen geweest; zij heeft ook dit jaar no-g vergaderd, maar er is een zekere prudentie ontstaan, zoodat hot niet meer noodig is zoo dikwijls te vergade ren. üo lieer Collé weet nu het adres! De heer Collé: Als rncn zoo hoort, dat die commissie de laatste jaren niet meer bijeen komt, en er een jurisprudentie is ontslaan, rijst do vraag: AVat hebben we dan voor het gewenschte doel aan die commissie V Als spr. -dan nog hoort, dat daarin een paar wethouders en een paai directeuren zitting hebben, weet hij reeds genoeg. Aan die commissie hebben we nfets! Laat men hier bandelen als in an dere plaatsen en de monsclien; die klach ten hebben, zelf hooren. De \r o o r zi 11 e rDat is wol gebeurd. Maar er worden geen klachten bij de com missie meer aanhangig gemaakt. De heer C oil begrijpt wed, hoe liet gaat. Bestuurders van vakvereenigingem zijn bij den wethouder geweest om te spreken over de werkverschaffing to Eenerveld. O. a. word gevraagd of er voor do tewerkgestel- den daar beroep mogelijk was. Maar de Arbeidsbeurs beeft gezegd: Dat zullen wij wel beoordeelen, Aan den burgemeester kunnen de betrok ken arbeiders niets vragen, wartt da bode, die als toeziende voogd van den buigc- meester fungeert, worden de menschen heel handig weggewerkt, als ze met klachten op het stadhuis ko-men. Ze komen ook bij spr. met klachten. Als ze die uiten bij den burgemeester of de wethouders, krij gen ze ten antwoord: Ik zal de aangele genheid eens met den ambtenaar bespre ken. Maar spr. wil ia deze geen komedie spel. Er -moet een commissie zijn, waarbij des werkloozen ook inderdaad in beroep kunnen komen 01 daarin moeten niet al leen de wethouders en directeuren, maar ook anderen zitting hebben. Bovendien moet bij een onderzoek het hoor en weder hoor worden toegepast. Het is moeilijk om recht te krijgen voor werkloozen. U moet, mijnheer de voorzitter, maai' eens een advertentie plaatsen, dat u te spreken is voor werkloozeu, die klachten hebben. Dan zult u eens wat hooren 1 .De Voorzitter: Het is niet te doen om klachten te verzamelen! Maar als er werkelijk ernstige klachten zijn, worden die onderzocht 1 Do heer Collé: AVe weten! wel beter! Men wil de Machten niet hooren! AVe worden toch democratisch geregeerd? En dan gaat het niet aan om werkloozen te veroordeelen zonder deze zelf gehoord te hebben. Tegen liet instellen van een commissie van beroep zijn geen principieel© bezwa ren, al voelt de wethouder daar ook weinig voor. Laat men echter eens een proef nemen met een oojmimissio van beroep. Er is voor haar wel wat te doen. A'erlieugd heeft spr. do erkenning van den wethouder, dat niet iedereen geschikt is om op het Eenerveld te werken. De heer Do Bruin heeft toegegeven, dat oude menschen voor dat zwaro werk niet meer deugen. In den zomer hoeft men echter rijp en groen daar maar heen gestuurd en wie het werk niet kon volhouden, werd gestraft en kreeg geen uitkeering meer. Volgens een mededeeling in de AI, v. A. hebben 43 personen om welke roden dan ook geweigerd aan die werkverschaf fing deel te nemen; 2 werden ongeschikt voridaaid; 52 hebben het geprobeerd, maar het grootste deel daarvan was lichpme- lijk niet in staat het werk vol te houden, •Ondanks dat, is toch do strafmaaitregel op, hen toegepast. Nu is de wethouder evenwel tot de conclusie gekomen, dal or ook menschen ongeschikt voor dat zwaro werk kunnen zijn! Doodleuk heeft de wetliouder hier mee gedeeld: Alet die werMoosheid is het niet zoo erg meer; de toestand is thans als r. Vroeger waren er inderdaad ook arbeiders, maar toen was er ook nog los werk! Doch waar is dat hier nu te vinden? Buiten de gemeente, in de Rottordamsclie liaven b.v. of op een groote scheepswerf, om een vuil karweitje op te knappen, voor een paar dagen. Practisch is weinig resultaat te ver wachten van beroepsomvorming is hier ge zegd, mw moeten we de werMoozezn daarom behandelen als een zoodje voddon, waar men zoo gauw mogelijk van ziet af te komen? ,AVat Minnen de honderden glasarbeiders er aan doen, dat zij door de invoering van machines overbodig zijn geworden? En iets dergelijks gebeurt nog eiken dag, niet alleen bij de handarbei ders, docli ook bij intellectueelen. Do theorie van den heer Swartjes is mooi, dat men zijn kinderen maar een vak moet laten leeren, maar als liij een paar kinderen heeft met aanleg, zal hij niet zeggen: Gaan jullie maar de fabriek te! De lieer Swartjes: Dat is ook wat anders. De heer Collé hoopt, dat die oommis sie van beroep er zal komen, opdat de werkloozen niet langer overgeleverd zul len zijn aan de willekeur van enkele amb tenaren. Do A'oorzilter weet niet, welke amb tenaren zich aan willekeur schuldig ma ken. De heer Collé: En wat is er tegen een advertentie te plaatsen, waarin wordt mee gedeeld, dat werkloozen, die klachten heb ben, zich bij den burgemeester kunnen ver voegen Do A'oorzi tter: Bjahk je well Do lieer Collé: Afen wil het niet weten. En er bestaat geen commissie van beroep, waar men mot zijn Machten terecht kan. Do heer De Bruin begrijpt deze soort cntiek niet. Als men zich zoo sclierpi wil uitlateu als de lieer Collé doet, moet men eerst de zaak ter dége onderzocht heli- ben. Door den minister van binnenlandsclic zaken dus niet door don raad of B. en AA'. is een commissie benoemd om Machten te onderzoeken. Nu kan de heer C'olló zeggen: In die commissie heb ik geen vertrouwen, maar dan diende hij toch eerst te weten, dat die commissie or is! Er is een commissie, en als die niet naai den zin is van den lieer Collé, is dat een andere kwestie, maar daaraan kan de raad mets veranderen. De minister heeft als leden van die commissie aangewezen de burgemeester, eenige wethouders, een paar ambtenaren en de voorzitters van de world oozenkassen. Ee beer Collé: E11 als men nu niet behoort tol do crisisweikloozcn? De lieer De Bruin: Als de heer Collé nu maar met het stellen van die vraag er kent niet op de hoogte te zijnl Die commissie bestaat en alleen als er klachten zijn, kan de commissie die be handelen. Be heer Collé: En die andoren dan, die niet behooren tot de crisiswerMoozen, waar moeten die dan naai- toe? De A'oorzitter schorst de vergade ring tot Dinsdagavond, 4 Deo., 'savonds 8 uur. Zitting van Djmsdag 4 December 1928, 's avonds 8 uur. I. De V o o r z i 11 e r op'ent de vergadering en stelt aan de orde voortzetting van do behudeling van de begrooting 1929. Voortgezet wordt de behandeling van Hoofdstuk IX. Ondersteuning aam behoefti- gen. en weikloozen. Da heer Collé vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Gisteravond is hier gedebatteerd over het werkl0ozenvraagstuk en over één punt, dat door spT. persoonlijk van zeergroot belang wordt geacht, is daar bij gesproken op een wijze, die niet getole reerd mag worden, m.l. over oen commissie van beroep voor gestrafte weikloozen. De lieer Do Bruin heeft sp!r. verwezen naai de oommissie voor do crisiswerMoozen, en op vaderlijke wijze heeft hij betoogd, dat Spr. daar terecht kan. Een geestver want van den heer Do Bruin heeft 111 „(Voorwaarts" verteld) dat d|a hoer Collé gis teravond door den wethouder terecht is ge wezen. Dat moet die schrijver zelf maar weten, als hij de zaak zoo wil voorsteilen', maar van den voorzitter van den mad had' spir. verwacht, als eerlijk mensch een opmerking te zullen hooren over do wijze van voorlichting door don heer De Birum. Op blz. 58 van het Gemeenteverslag over 1927 staat oen mededeeling over de Com missie voor crisisweridoozen. Spr. wist wei, dat die commissie bestond; hij is er wel eens van zeer nalbij mee in aanra king gekomen. De Schiedamsche ingezete nen mogen wel eens weten, hoe die com missie is samengesteld, n.1. uit den) burge meester, twee wethouders, het raadslid den heer Schermijn, de directeuren Van R. lA'. en Arbeidsbeurs ea vertegenwoordigers Van de weakloozenkassen. Precies is aangege ven, wat de taak van die commissie is. De Voorzitter: Dat heeit 'de heer Do Bruin ook gezegd. De heer Collé: Dat weet ik! Aïaar toon spr. vroeg: ikunnen daar ook andere weik loozen dan crisisworkloozon terecht? was de hoer De Bruin zoo slim om geen ant woord te geven. U als voorzitter behoord© te weten, wat dat voor een commissie was, waar de heer D© Bruin over splrak. De lieer De Bruin heeft getracht den raad v,oor den gek te houden en dat voor do zooveelste maal. Do Voorzitter: Niels van aan! De lieer Collé: Als u de verzekering geeft, dat ook anderen) dan crisiswerMoo zen bij die commissie torecht kunnen, neem ik met die toezegging dadelijk genoegen. AI,aar dat kan niet warden toegezegd, om dat 'die commissie een nauwkeurig oonschro- ven taak heeft. DER i

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5