Heldenfonds „Prins der Nederlanden", kenden Rotterdamsdhen oogarts na het op treden van prof. Bessemaas op do Jaar vergadering der It.R, Artsen-vereeniging, die schreef: Helderder lx:toog over Spiritisme on vor- wanto verschijnselen heb ik nimmer gehoord. Hier is een Katholiek-medicus aan het voord die zonder vooringenomen heid een wetenschappelijke studio hoeft gemaakt van liet onderwerp en ons in helder Ncderlandsch de vracht van jaren- langen arbeid biedt. Het vertonnen van de voornaamste ver schijnselen, die op spiritist'sche gissingen gemeenlijk worden aangenomen, was uiter mate boeiend. Als ik verklaar, dat mem dan 30 medici d,eu hoogleeraar bij helder daglicht om ringden en letterlijk op de viugeis keken, zonder dat ze ia staat bleken een verklaring te geven voor schijnbare opheffing der zwaartekracht, materialisatie, de vei won derlijkste gegeven van gedachtenlezen, enz. dan beseft men hier een man voor zich te hebben, die niet alleen ernstige theore tische doch ook oen practisclie studie van het probleem gemaakt heeft. Voor naderrö bijzonderheden verwijzen wjj naar de advertentie in ons blad. Een moeilijke taak, Het motorschip Ramus I, schipper IC Visser, dat voor de fabriek van Hoiiandia lag in de Noordvest, moest naar buiten. Met eigen kracht was dit niet mogelijk, zoodat de sleepboot Waalhaven meest as sisteeren. Deze heeft de Ramus I door do Schio gebracht tot aan de Oude Sluis, waar do sleepboot Schiedam van do „Roode Ster" het werk zou overnemen. Om 4 uur was de Ramus van Hoiiandia vertrokken en om 5 uur kwam het motor schip pas in de Lange Haven. Maar de sleepboot Schiedam was er nog niet Daar om werd maar getracht het ijs zelf te breken. Eerst ging dat aardig, maar spoe dig kon de boot al niet meer vooruit eni telkens moest een aanloopje worden go nomen. Vijftien meter brak de boot tel kens door liet ijs, om dan weer muurvast te liggen. Uiteraard tiok dit ijsbreken veel belangstelling. Gelukkig kwam even vooibij de Appehnarktbrug de sleepboot Schiedam te hulp, die ook nog al wat tijd noodiz had om to draaien. En toen z.ig men hot merkwaardige feit, dat de schipper gewoon naast zijn boot op het ijs klom, waarin hij jrfist een geul had gebroken, want scheuren deed liet ijs niet. Er werd slechts een vaargeul getrokken ter Reed te van het schip. Of het ijs ook sterk is, of schoen pas twee dagen tevoren de haven nog was opengebroken. Do verdere reis is vlot vetloopen, om dat de Schiedam terug kon varen door de geul die hij zoo juist had gemaakt. Maar dat de schippers blij zullen zijn als liet gaat dooien en het water weer vloeibaar is, daar kan men van op aan. Se koude. Nu hedenmorgen het zonnetje schijnt, dat we gisteren zoo noode gemist hebben, voelen we ons reeds een beetje bahagelij ker, omdat hot minder koud is. En toch vriest liet nog flink. Gelukkig is er geen sneeuw bijgekomen. Met liet opruimen van de gisteren gevallen sneeuw is Gem. Reiniging nog met het zelfde aantal extra-krachten bezig, waar mee dat werk werd begonnen, n.l. onge veer 225 personen. Do Diaconie der Ned. Herv. Gemeente heeft besloten ook Maandag a.s. aan ha.ar ondersteunden een ex tra-u itkeering van f 2.50 te verstrekken. Winterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid De verlaging van den gedlstllleerd-nceijns. Door den directeur der directe belastin gen, enz. te Rotterdam is namens deu mi uister van financiën, het Algemeen Entre pot te Schiedam aan de Lange Nieuwstraat no. 57 ter uitvoering van artikel 5 der Wet tot verlaging van den gedistilleerd accijns van 7 Februari 1929 (Staatsblad no. 37) aangewezen als particulier entrepot voor alen opslag van gedistilleerd afkomstig uit de gemeenten Schiedam, Kethel en Spa land, Vlaardiagen, Vlaardinger Ambacht Maassluis, Rozenburg, Maasland, Hoek van Holland, 's-Gravenzande en Monster. Vorenbedoeld entrepot is vo<>r het bezor gen van het gedistilleerd geopend van 20 tot cn met 26 Februari 1929 op eiken •werkdag van dos voormiddags 8 lot 12 uur en van dos namiddags 1.30 tot 5.30 uur en voor het terughalen van hetjedistüleeivl van 1 tot en met 7 Maart 1929 op eiken werkdag van des voormiddags 8 tot 12 uur en van cles voormiddags van 1.30 tol 5.30 uur. Ro. ht on plicht der Vrijzinnig Hervormden. Op initiatief van de Commissie ter be hartiging van de belangen der Vrijzinnig Ilervoinidcn heeft gisteravond in gebouw „Eendracht" ds. Baar uit Alkmaar* gespro ken over „Ons recht en onze plicht". Het is ongeveer twee jaar geleden, aldus spr., dat to Amsterdam een fjpeiibaar debat plaats vond over de onhoudbaarheid van het modernisme in dc Hervormde Kerk. En daarbij meukte ds. Krcmzicht op, dat hot modernisme slechts wordt geduld, maar dat hot geen wettig- recht heeft. Het is do oude klacht der orthodoxie: do vrijzinnigen hooren niot thuis in do Hervormde Kerk, want zij staan niet onder do beginselen daarvan, zooals vastgelegd in do drie formules van een heid, in de Synode van Dordrecht in 1618.' Maar in dio Synodo word tevens verklaard, dat om de drio jaar do na tionale vergadering zou bijeen komen oon dio belijdenis te herzien. Waarom was dat dan noodig, als men van haar onfeilbaar heid overtuigd was? Zulk een Synode is cellier nooit meer met een dergelijke be doeling bijeen geweest, terwijl dit toch al reeds 100 koeren had kunnen plaats heb ben. Steunt ouzo huidige kerk inderdaad nog op die beginselen van 1618? Zoo ja - houdt men zich daar aan? En zoo neen wat geldt dan thans? Do oithodoxie doet net, of er sinds 1618 mets is veranderd, doch er zijn ge weldige dingen gebeurd. Na de Napoleon tische tijd is or in ons land eeu gewel dige chaos ontstaan, zoowel op staatkun dig als op kerkelijk gebied. Koning Willem 1 heeft weer orde geschapen eu ook de kerk gereglementeerd. Bij deze reglementen heeft de kerk zich neergelegd en er op voort gebouwd. Do kerk is van principe veran derd, van belijdenis-keik lot reglementaire kerk. Men kar hier tegen aanvoeren: is dit wel juist? Steunt de kerk inderdaad nog niet op do beginselen van 1618, want in art. 11 wordt toch gesproken van handha ving van de leer? Doch in do toelich ting wordt uitdrukkelijk verklaard, dat do beslissing van kerkelijke geschillen door de Synode is uitgesloten; deze regelt slechts het kerkelijk bestuur. Blijkens de toehch ting werd dus niet bedoeld de handhaving der drie formules van eenheid, In art. 39 vindt men de bekende vragen van de tegenwoordige belijdenis. Indien men dan. ook deze vragen beantwoord, staat men voikomen gewettigd in die kerk. Er staat in die belijdenis, dat men belijdt naar den geest en naar de hoofdzaak. En dat is juist zoo mooi: dat niet nader wordt omschreven, maar dat aan ieder persoon lijk wordt overgelaten naar den geest van die vragen te belijden. Nergens vindt inen in de belijdenis iets over de drie vormen van eenheid van 1618! Indien men trouwens na de bevestiging van die belijdenis niet wettig in de kerk stond, dan zouden er toch ook wettige maatregelen moeten zijn om de vrijzin nigen er uit te wei ken. Spr. tart iederen collega om hem in hoogste instantie aan te geven, indien hij onwettig het evangelie verkondigt. Maar men heelt dat nooit ge daan, omdat er geen resultaat kan zijn. Neen, de vrijzinnigen staan niet in een stheeve positie; zij voelen zich juist in the kerk thuis, omdat die kerk volgens zijn belijdenis er op is ingericht, voor liet samenwonen van verschillende richtiugea Iedereen kan die belijdenis onderteekenen, Eu do orthodoxen, die mecnen, dat zij alleen gerechtigd zijn in dm kerk, zij met lntn leertuclil, zij veikeercn juist in de huidige organisatie in een schecve posi tie, omdat zij telkens dingen moeten doen, die hun geweten hun verbiedt. Dit zegt ook de bekende gerdoimeerde professoi Hugo Yissdier. Spr. haalt dan ecnige des betreffende citaten aan uit eeu brochure v an prof. Yisscher. Waar nu het recht van de vrijzinnigen is komen vast to staan, dient men ook hun plicht te constateeren. Plicht is iets, wat uonlt opgelegd door het geweien. En vooral gevoelt men plicht tegenover dat gene, wat ons kostbaarste bezit is, datgene wat men legt in zijn godsdienst. Wat is godsdienst? Spr. zal niet trachten daar voor een formule te vinden, maar slechts drie philosofen citeoren, die zeiden: gods dienst is het volstrekt afhankelijkheidsge voel; godsdienst is ontstaan uit behoefte aan adoratie, vereering; godsdienst is ont staan uit behoefte aan verlossing. En spr. voegt daar aan toe: godsdienst isdrani_ naar geluk. Dit alles constateert men bu iedereen en bij alle volken, Daarom zal do godsdienst zich handhaven door alle tyden. Den laatsten tijd waren do behoef ten der ziel verwaarloosd. Thans zoekt men echter weer naar waarachtig geloot en alleen dit geloof is waar, dat berust op eigen gewetenservaring, het geloof dat door het hart is gekomen. Iedereen die voelt, wat zijn hoogste levensgeluk is, zal dat verdedigen en zich schaien bij gelijkgezinden om dat evan gelie to verkondigen. Men organiseert en vindt kracht door de psychologie van de massa. De sterkste partij van protestan ten in Nederland is do lloivormde Kerk, en het sterkst zijn. de vrijzinnigen. Helaas moeten thans de vrijzinnigen strijden om do macht, want de orthodoxie wijst iedere verzoenende hand af. Do vrijzinnigen moe ten daarom zorgen een meerderheid te krijgen in de kies-colleges. Zij strijden niet voor misbruik van die macht, liet is tc hopen, dat zij de macht krijgen, omdat ieder hij haar veilig is. Dat bewijst de prac tijk ten aanzien van het afstaan van picckbeurten, enz. In dat opzicht haalt spr. zijn eigen stad, Alkmaar, aan. Maar bij de orthodoxie is het juist andersom. Daar wordt in 99 van do 100 gevallen geon preekbeurt afgestaan. Do Vrijzinnig Hervormden moeten do macht in handen krijgen. Ook in Schie dam i Het gelukte iu Alkmaar. IHet kan ook hier. Er is een grooto massa van do kerk vervreemd door de orthodoxe pree- ken. Deze menschen moeten door stelsel matige propaganda worden terug gewon nen. Ter voorkoming vair misverstand merkt spr. op, dat do strijd niet gaat tegen den Protestanten Bond. Samenwerking tussclien dezo partijen is mogelijk, on vindt ook reeds plaats. Het gaat om do positie dor vrijziimi gen in de Hervormde Kork, die niot moet worden overgeleverd aan do orthodoxio. Spr. hoopt, dat in Schiedam sprake zal zijn van een opbloei der vrijzinnig Her vormden ea dat men hier zijn pUcht tegen over do oude volkskerk, na langen strijd verkregen, zal beseffen. De kerk is nog steeds .-een hechte dam. der reformatie, krachtens zijn belijdenis is men ook ver- picht de leer te Verbreiden en spr. hoopt tot besluit, dat deze propaganda dusdanig succesvol mogo zijn, dat bij do verkie zingen In 1931 door do vrijzinnigen dc overwinning wordt behaald! Op verzoek van het bestuur wekte spr. op tot onderteekoning van onderstaand adres (dat te zijner tijd aan den kerke- raad zal worden gezonden), dat spr. heel bescheiden en billijk achtte. Dit adres, waarvoor handteekeningen zul len worden verzameld, en dat ook reeds door bijna allo aanwezigen werd onder teekend, luidt als volgt: „Ondergötoekcnden, allen lidmaten der Xcd. Herv. Keik, wonende te Schiedam, bomen bij dezen met het beleefd verzoek tot U, om in den loop van 1929 en vol gende jaren, ecnige doopbeurten voor de vrijzinnige leden der gemeente beschikbaar to willen stellen, waarin een predikant hun ner keuze zou. kimnen optreden, opdat zij niet meer, zooals tot dusver steeds het ge val was, iu een andere gemeente hunne kiudcreu behoeven te laten doopea. liet zal u bekend zijn, dat in tal van vrij zinnige gemeenten faciliteiten aan de or thodoxe minderheden verleend worden ei temeer, waar nu in onze gemeente door de invoering van eon kerkdijken hoofdehjken omslag deze last ook aan de vrijzinnige leden is opgelegd, lijkt het ons niet meer dan billijk, dat in bescheiden opzicht aan hun rechtmatige verlangens togemoet ge komen wordt. Inwilliging van dit verzoek is geheel in overeenstemming met den geest van Chris tus en Zijn Evangelie en zal liet gemeöa- telijk en kerkelijk leven in ons midden ton goede komen. Zooals n bekend is, hebben do vrijzinni ge lidmaten immers niet alleen historische en wettige rediten in de Ned. Herv. Kerk maar bovenal zedelijk redit. Wij achten ons ontslagen van den plicht, om dit alles uitvoerig met bewijzen te staven, daar dit bij allen, ter zake kundig, bekend veronder steld mag worden. Op grond van dit alles verzoeken wij u beleefd, ons verzoek in ernstige oveiweging te willen nemen en in te willigen". Brand iu eon distilleerderij Vannacht om circa 12 uur ontdekte de nachtportier van do firma J. Kuyper en Zn., aan den Buitenh.ivenweg, dat er brand was ontstaan op eon der droogzolders Tengevolge van do vorst en hard sto kon was een schoorsteen gebarsten, waar door het houtwerk op dien zolder over matig werd verwarmd en in vuur geraakte Dit vuur deelde zich mede aan een partij jeneverbessen, waardoor een verstikkende ïook den zolder vulde. De inmiddels gewaarschuwde brandweer was spoedig ter plaatse, die het vuur direct met oenige stralen op do waterlei ding aantastte. Om twee uur was de brand gebiusclit. Aan dc oplettendheid van den nacht waker, die iedei uur zijn ronde doet, is het te danken, dat de brand geen groo teren omvang heeft gekregen. Het had een reusachtige brand kunnen worden als men bedenkt, dat er duizenden liters alcohol liggen opgeslagen. Een ongeluk komt zelden alleen. Dal ondervond vannacht de brandweer weei eens. Toen do motorspuit kon inrukken is dezo bij het achteruitzetten in do Bui ienhaven gegleden en door het ijs gezakt, zoodat de spuit geheel onder water zat Met een takel van het Autobergingsbedrijf „Jacatra" to Rotterdam, is do spuit weer op den wal gebracht. Voor (je brandweerlieden is liet oen koude nacht geweest! Uit den Gemeenteraad. Partefeuille-gerammol. Ilulp irt den nood. Weer een cokes-dobat Verkoop van grond! aan Rotter dam. Onafgedaan werk. Het is paodagogisch fout to dreigen! En toch heeft onze wethouder van on derwijs gistermiddag die fout begaan. Ilij was ontstemd, klaarblijkelijk ernstig ont stemd, omdat de raadsmeerderheid een an der tot onderwijzer aan de Buitengewone School heeft benoemd dan hij gewild had. En na even tijd genomen te hebben om zicli zelf weer meestor te worden, zcide delheer Dc Bruin: Ik zal met mijn fractie overleg plegen of in een gemeente, waarin een bekwaam onderwijzer gepasseerd wordt omdat deze soc.-dom, durft te zijn, nog wel een soc.-dom. wethouder kan blijven!" Do soep wordt rooit zoo heet gegeten als zij ivoidt opgediend! Zoodat de raad wel niet al te zoor geschrokken zal zijn van dat portefeuille gerammel. Do heer De Bruin voelde zijn echec in dezo benoeming-kwestie, waarvan het oer. sto bedrijf al iu de vorige raadsvergadering heeft gespoeld, als een bel.ediging, het be leid vim onderwijs aangedaan en verklaar de, dat onder zijn beleid bij benoemingen nimmer op richting, doch alleen op be kwaamheid is gelet. Zijn uitlating: Ik pro testeer hier tegen, dat bij voorkeur II. K. onderwijzer-s aan openbare scholen wor den benoemd (do benoemde in de onckirlia- vigo vacature is R. 1L), lokto een weder woord van den 0. K. fractieleider, don hoor mr. Kavelaars uit, dio onomwonden ver klaarde, dat zijn fractie de voorkeur geeft mui oen. R. K. boven een socialist, Dat wisten wo wel; kis eïvarlng hoeft dat wel geleerd! Aan die zijde is men er erg op gesteld geloofsgenooten aan baantjes to helpen. Maar iele heer Do Bruin ging o.i. te ver van do niet-R.K. raadsleden, dio hun slem op den hoer De Gnuif hadden uitgebracht en dat waren er 8 to eisclion, dat zij hun stem zouden motiveeren. Mevr. Benthem—kle Wilde had do verklaring reeds bij de hand: „Voor" wat hoort wat!" inter rumpeerde zij. Maar do hoor Do Bruin weet toch ook wol, dat stommen over per. somen bij gesloten briefjes gaat? In eem ander geval zou hij er misschien wel te gen geprotesteerd.' hebben, als men het stem geheim zou willen opheffen! We zijn or nog al gerust op, dat we onzen wethouder vair onderwijs zullen be houden; al Uep hij gistermiddag ook blijk baar boos weg! Met een toeslag voor werkloozen en hen, die ondersteuning van het B. Ai genieten,' is het wel een beetje vreemd geloepen. Vier- soc.-dem. raadsleden hadden gevraagd 20 pCt. toeslag te geven gedurende de strem go koude. .Men beweert de Voorwaarts lveeft dat ook gedaan dat de soc.dem. eeist 10 pCt. wilden vragen. Ze hebben echter hun „bod" zelf verhoogd. En daar bij is dan nog gekomen 1 II.L. cokes en de bepaling, dat de minimum toeslag f 1.50 zal zijn. Die extra mud cokes hebben de werkloozen cn de ondersteunden door het B. A. to danken aan den heer J. v. d Martdie bepaling van een minimum van een daalder werd liet eerst geopperd. door den hoor Steens en tijdens oon Rabilani scho spraakverwarring over do volgorde van do iu stemming lo brengen voorstellen door den heer Duikelaar omgezet in een voorstel. Met 16 'tegen 9 stommen werd dit aangenomen. Do kosten dezes zijn f500 -f 3 a f-100 -j- f800 is 16 ii f1800 per week! En de regeling geldt voorloo pig voor 2 weken. Niemand zal hen, die hot in dezen har ion tijd toch al zoo zwaar te verantwoor den hehben, misgunnen, dat zij iets extra krijgen, maar dat opbieden tijdens de raadszitting was toch wel wat vreemd. Op de publieke tribune was geen plaatsje onbezet! Er waren er, die zeker vanmor gen te laat waren gekomen om aangeno men te worden bij het sneeuwruimen! Wo hebben een herhaling gehad van het cokes-debat, waarbij de wethouder der T. U. vrij sterk stond. Op 1 Oct. L928 was er bij dc gasfabriek een voorraad Van 3650 ILL, cokes; op 1 Januari 1929 was liet 3000 ILL. Do gasfabriek heeft in het begin van het jaar de cokes aan particulieren en den Scliieilainschen brandstoffenhan delaars aangeboden, maar dio wilden ze niet koopen. En toen is do voorraad aan [totterdamsche braiulstoffenliandolaren ver kocht. Nu op 9 Februari de strenge koude is ingevallen, neemt men het kwalijk, dat do gasfabriek het risico niet heeft willen nemen, hetwelk de klager-s zelf niet wilden aanvaarden. Intusschen h> er een regeling getroffen waardoor de voorziening van scholen, zie henhuizen en do werkloozen van cokes, is verzekerd. We sluiten, onze inschrijving voor het Helden der zeefonds Prins der Nederlan den en zijn over het bereikte resultaat niet ontevreden. Integendeel, onze stadgenooten hebben getoond do schoone deugd der offer vaardigheid te willen betrachten en brach ten een som van f -3546.73 bijeen, Allen, die bijdroegen, onzen da ik. f yiSUO'/a - 28.25 Va Vorige verantwoording Collecte feestavond O. N. I. Collecte concert T. E. G. E, N. 0. Huishoud- en Industrieschool Vereen. Prot. Chr, Melkslijters 15.07 12.- 10.- f3516.73 Een belangrijk voor-stel was dat betref fende den verkoop van plan. 3r/s H-A giond nabij do Menvehaven aan Rotterdam. In do uiteenzetting van B. on W. over de onderhandelingen met Rotterdam gevoerd, was één duister punt, n.l. waarom ons go meentebesluur in 1922 bij de grooto trans actie met Rotterdam zoo gestaan hoeft op het behoud voor onze gemeente van lict- zelfdds tuk grond, dat nu verkocht wordt. Dat raadsel heeft do heer Houtman thans opgelost. Er was toen nog sprake van uit breiding van de Werf Gusto, dio dan op dat terrein zou zijn aangewezen eu hel zou lot zeer groote moeilijkheden aanlei ding geven, als zoo'n bedrijf gedeeltelij- in de gemeente Schiedam, gedeeltelijk in le gemeente Rotterdam zou liggen. Nu ei van een uitbreiding van do Werf Gusto wel niets zal komen, Rotterdam dit stuk grond noodig heeft en wij het goed kunnen verkoopen, is er geen enkele reden om onze grooto nabuur geen genoegen te doru Dat de prijs van f 20 por M2. te laag zou zijn, werd door den heer ir. Houtman uil voerig bestreden. De hoer Steens blijkt weinig vertrouwen te hebben in toezeggingen van het gemeen tebestuur van Rotterdam, waar wel eonige reden voor is. Maar een. slecht mensen, dat zich nooit betert! Laat ons daarom ook maar het beste hopen van het Rotter damsclio gemeentebestuur. Twee voorstellen werden van do agenda afgevoerd, omdat do wethouder van on dcrwjjs verdwenen was cn toon hot kwart voor- 6 was, werd er oen speldje bij ge stoken. Zeven punten kwamen niot aan de beurt, waaronder zeer belangrijke, als de uitbreiding van de Willielminaliaven, bet graven van een haventje in het Sterrebosch, het bouwen van oen openbare school met 12 lokalen iu hot Westen en de vragen van den heer Collé over do uitlating van wethouder mr. A. do Jong in don Rotter damschen raad naar aanleiding Van den grondverkoop aan do N.V. Ford Motor Com. pany ol Holland. Binnenbrandje. Hot is "s morgeus koud en mot den noo. digen spoed wordt do kachel aangemaakt Do wed. J. aan de Hoofdstraat deed dit vanmoigen ook met houtjes on houtwol. Bij het aansteken sloegen vlo vlammen eclr ter zoo ltoog, dat liet behang vlam vatte. Met emmers water is men or in geslaagd de brand lo blusschon, Toon do brand weer kwam was haar assistentie niot meer noodig. Ji_ j Bezweken. Het 7-jaiigo meisjo Willy 11., uit do Sta tiousstraat, wier kleertjes Donderdagmor gen vlam vatten aan'do kachel, waardoor fj (deerlijke brandwonden opliop, in don afgeleopciL nacht in het ziekenhuis leden, Melkvloed. Gistermorgen omstreeks half oil rood de 21-jarige W. W., met'oen twcewicligennielk- wagen van de lL.M.t. iu de Overschiescho- straat, toen hij plotseling met één wiel in een kuil reed, waar-door eon melkkan van den wagen viel. Tien liter melk zijn daar. door- gestold tot ijs. Luxer, Broersrest. Allereerst maken we kennis met eeu film die de onderafdeelIngcn Melkvoorziening en Brood- en banketbakkerij van de Coöp, „De Vooruitgang" te' Rotterdam demon streert, en ziet men, hoe alles op do meest hygiënische wijze wordt gereed ge maakt. Als eerste hoofdfilm gaat „De vat van de rat", eu zien we, hoe ,„De Rat" (Ivor Novello), door de gril van een vrouw tot iu de hoogste kringen opgeklommen, door die zelfde vrouw weer terug geduwd wordt tot in de onderste lagen der maat schappij. Schitterend spel wordt hierbij ge geven, dat in de laatste bedrijven, als de Rat bijna- omkomt van ellende, wel zyn toppunt bereikt. „Het Medium" is een verhaal van spi ritisme en bedrog, maar van bedrog wel het allermeest, waarbij een troepje zigeu ners op de lichtgelöovigheid van het menschdom speculeer!, om ziclr geld to verschaffen. Natuuilijk gebeuren er eeni- ge griezelige dingen eu is voor de noo- dige sensatie gezorgd. Een alleraardigst filmpje, dat een tegen stelling geeft tussclien echte en namaak- apoitmenschen, heeft tot hoofddoel reclame voor de goede eigenschappen van de Chief Whip-sigarelten. Pandora, Hoogstraat. De Russische films zijn op het oogenblik „de" films, d.w.z. allerwege waar deze producten van Russisch dramatische kunst en regie verloond worden, is men onuit puttelijk in zijn lofbeluigingeti, want, wat waar is, moet gezegd worden, de Russische film brengt iets heel anders dan het gewone maakwerk met geblankettc heldinnetjes en pedante, vadsige hel dj es. „Ik verfoei schmink", aldus Wsewolod Pudowkïn, de regisseur van „De laatsto dagen van St. Peteraburg". „Ik wil geen a in geplakte baarden zien. Ik wil realiteit in het spel. Mijn spelers moeten niet spelen, maar beleven". t Pudowkin's principe is dat van de reali teit van hot materiaal. Zijn ideaal is een film te maken zonder een enkelen tooneel- - pel er, De Russische film bezit eenrealisme, dat soms wrang en- bitter is en ook de lendenz treedt te veel op den voorgrond, die in haar felheid bijna iets specifieks, bolsjewistisch wordt. Hieromtrent heeft Pudowkin gezegd: „Dit is niet het geval. De kunstenaar moet altijd pregnant zijn, moet altijd wat liefhebben en wat haten. Hij moet do men schen iets laten heieven en dat kan alleen door liefde en haat". Dat niet alleen bij,do bolsjewisten de rijken slecht en de armen goed ziju, tracht hij aan te tooncn door aanhalingen uit Charles Dicken's werken, waar eveneens de minst bedeelden betere karaktereigen schappen bezitten dan hun rijke broeders. „De laatste dagen van St. Petersburg." is een van de gaafste filmen, die men ooit in Rusland gemaakt lieeft en hetgeen men op liet gebied van de demagogie in Rusland aanduidt, eischt zeker bewondering, Eenige zwakke punten hoeft deze film ongetwijfeld, want wat bijv. van de korte regeeiing van Keiensky en diens val vertoond wordt, steekt niet boven liet middelmatige uit en geeft in geonon deele oen bevredigèirdè verklaring van de overwinning der bols- jewiki, gesymboliseerd in het neerbalen, van het standbeeld van den Czaar. 1 Voorts^ vermeldt het program nog een Fairbank's film, getiteld„Knockout buiten den ring", waar-in buitengewoon veel sen satie te beleven valt eu eeu revue-klucht van het Trio Martiou „Hou'w je gedekt", een aaneenschakeling vam dol komische scènes met eon Slot-tableau. I Zondagsdienst Doctoren cn Apotheek Morgen nemen do volgende geneeskun digen den dienst waar: J. A. II. v. d. Borg. Lange Nïouwstr.ut 113, N. F. Elzevier Dom, "Singel 70, A. Hoogendijk, Tuin laan 74 an A. D. do Leeuw Vestvest 12. 1 1 j .Morgen is geopend do apotheek van don heer J. 11. Evers, Lange llaven 81, die tot a.s. Zaterdag den nachtdienst waar neemt- Schiedam. Luxor, Broersvost, 8 uur. 1. Do val van de Rat. 2. Het grooto Mysterie. Pandora, Hoogstraat, 8 uur. 1. De laatste dagen van St. Potoisburg. 2. Knock out buiten den ring. Op bet toemeetTrio Mrutron, i Doos30-6O-9Oct TubsSOct BijApoth en Drogisten. I nfiiMoh U 1 ,ir iniYWiin^. AüünNDA.

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2