Kerk en School. i^H Eon ontwerp ran wot op den uitvoer van landbouwproducten. Het Neder!Cbrrespcndentiebureau in Den Haag meldt Zooals vroeger is bericht, hooft eenigen tijd geleden in de Grafelijken zalen te 's-G ra- venhage een conferentie plaats gehad tus- sclien minister inr. Kan en vertegenwoor digers van organisaties op landbouwgebied, ter bespreking van aangelegenheden be- treffende den uitvoer van landbouwpro ducten. Zijn wij wel ingelicht, dan zou, als uit vloeisel van die conferentie, thans eerlalng do indiening bij' do Tweede, Kamer te ver wachten zijn van een Lamdbouwuitvoer- vvetsontwerp. ()ost-Indl5. O ngewenscli te vreemde- 1 i ngon. Batavia, 20 Maart. Do vier 'Hongaren, die niet ia Indië worden toegelaten, om dat was, gebleken, dat zijl verdachte com munisten en "bekende vervalschers van paspoorten waren, zijn gisteren- met de vrachtboot Sapanoea vertrokken'. Ziji wer den uitgewezen, omdat zij niet in het be zit waren van voldoende middelen van bestaan. In Nederland zal nader wonden uitgemaakt, met welke bedoelingen zij In dië wenschtcn to bezoeken, omda.t hier niet van onzuivere bedoelingen gebleken is. H et Belgisch bezoek aan Indië. Soerabaja, 20 Haart. Volgens het Soor. Handelsblad is. do reis door het Oostelijk deel van den archipel aan graaf en gravin do Retby blijkbaar zoo goed bevallen, dat zij telegrafisch verlenging vair de reis mot drie weken hebben verzocht, die onmiddel lijk werd toegestaan. Oorspronkelijk wor den zij 22 "dezer te Soerabaja terug ver wacht. De gouoishecr-dïccctoiir der Rijksklinieken te Utrecht. Naar liet Yolk verneemt, heeft do re geering allo voorstellen van de commis sie, dio een onderzoek had in te stellen naar do toestanden in do Rijksklinieken en do in verhand daarmede te nemen maatregelen, aanvaard. Do geneesheer-directeur is wegens reor ganisatie eervol ontslagen. Da commissie zal voodoopig optreden als commissie van beheer om deu nieu wen bedrijfsvorm voor to bereiden en in lo voeren. Dr. Leijdesrtorff, referendaris ter .gemeentesecretarie te Utrecht, die se cretaris van de commissie was, zal in verband hiermee secretaris blijven en, naar geschat wordt, ten minste een jaar tijdelijk den gemeentedienst verlaten. De heer II. v an K o oy meende, dat aan sluiting voor kleinere zaken geen voordeel zou zijn. Spr. was geen voorstander. Do heer J. Nau man, Schiedam, wilde vooraf hulde brengen aan den heer J,A. van Linden v. d. Heuvell voor het tot stand brengen der Schiodainsche aanslui ting met Rotterdam. Ook bij ons, aldus spr., was men huiverig en had mén allerlei bezwaren. Thans zou niemand in Schie dam er meer op terug willen kamen. Het groote voordeel wordt nu door allen inge zien en spr. gaf daarvan önkele voorbeel den. Met aandrang kon hij dam ook, als iemand van ondervinding, 't streeknet aan bevelen, als zijnde in 't belang van den geheelen Middenstand. Spr. hoopte ten slotte, dat zoo spoedig mogelijk Vlaardingen zou behooron tot hot streeknet voor de Beno den-Maas. Hoe te handelen is in deze door Schiedam aangewezen. De heer A. P. Bot was een warm voor stander van 't streeknet- Alleen zou hij bij 't bepalen der reductie onderscheid go- maakt willen zien in georganiseerde ean'et- georganiseerde middenstanders. De heer J. II. van Linden v. d. Ileuvell weerlegde nogmaals uitvoerig de geopperdo bezwaren door op enkele onder dooien wat dieper in te gaan. Spr. ver wachtte wel, dat in den Ilaag accoord ge gaan zou worden met do aanvraag tot aan sluiting op 't streeknet Hij zou do besturen der Middenstands organisaties willen opwekken om direct aan den gang te gaan. Maakt al uw leden lid van de coöperatieve vereeniging. De reductie zal 't zelfde zijn als in Schiedam. Nadat nog enkele opmerkingen gemaakt waren, werd besloten een actie te gaan voeren voor aansluiting op 't streeknet Do meeste aanwezigen toekenden op de daarvoor bestemde lijsten. Met een woord van dank aan don in leider word do vergadering door don voor zitter gesloten. i' Propaganda-Icestavond V.P.C. Do Vrijz. Propaganda Club heeft in do volle zaal „Harmonie" haar janos lijksche propaganda-feoslvoFgndoiing ge- liouden, welke ook nu wodei neel goed slaagdo. i I Do voorzitter, de hoor A. van der Windt ojpoiulo do vergadering met een woord van welkom, inzonderheid tof den lieer Hoos oil cenigo gasten uit Lekkerkcrk. Verder herin nerde hij aau de verliezen, die de V.P.C. in het afgeloojpen jaar had geleden, door het overlijden van den heer It. van Toor, docr het vertrek van de hoeren Roos en Van Witzenburg en het aftreden als voor zitter van den heer De Korver. Spreker wekte tenslotte op tot ijverige propaganda, der vrijzinnige beginselen. Do lieer Roos, hield een korte rode on der den titel: „In. liberalen koers". Valrt verschillende kanten wordt met het oog op de a s. verkiezingen de vraag bespre* ken „in welken koers zal liet 'na de vep kiezingen gaan?" Tweeërlei oplossing wordt voor deze kwestie aan do liarid gedaan, n.l,: le eön nieuw coalitie-kabinet wanneer R.-K. en Anti-Rev. met do Christ- Hist, oen meer derheid kunnen vormen en 2e een z g. de mocratisch kabinet Wat het oersto betreft, betwijfelt spr. sterk of een coalitie-kabinet, indien het tot stand kwam, wel lang zou duren on wat het tweede betreft, de nieuwe constellatie, ook daarvan verwacht spr. niet veel. Het is een uitvinding van den hoer Marcihant, die met S. D. A. P. en II,-K. een democra tisch kabinet wil vormen. De politiek der Si. D, A. P. en der R.-K,. is echter eeit groepsbelang en olericalc politiek, zoodat to dien opzichte niet van democratie kan worden gesproken.' 1 Bovendien is deze constellatie te kunst matig. Het zal dus voorloopig nog wel blijvon zooals hot was. In dit verband wekt s,pr. op tot ijvorigo propaganda. en persoonlijke toewijding, op dat do liberalen versterkt uit doni verkie zingsstrijd in de Kamer komen, waardoor zo in alles een beslissende steun zuilen hebben. 1 j. Daarna liad een uitstekoiul goslaagdio Op voering plaats van de klucht „De Spaan- sche vlieg". De 'lieer Van der Windt was zeker do tolk der aanwezigen, toon hij liet gezel- schap dankte en den regisseur, don hoer L. M. Mours en don scheidenden voor zitter, den hoer C. do Karvcr, met geschon ken huldigde. Ken druk bezocht hal sloot don, geslaag den feestavond. Nod. 'Horv. Kerk. Beroepen te Enter (0.; ds. A. Dekker, to Bloiswjjk (Z.-H.)te Wjssekcrko ds. F. G. van Dinsbergen, te 'Haamstede. BINNENLAND, Rijkscommissie werkverruiming. Dezer dagen heeft de rijkscommissie werkverruiming vergaderd onder voorzit terschap van prof. Nolens. i ïlededeeling werd gedaan van hot resul taat van besprekingen, welke hebben plaats gehad ter bevordering van liet grindbag- geren op onze groote rivieren. Met teleurs tel ling werd kennis' genemön van den inhoud van de memorie van ant woord van den minister van koloniën op de suppletoire begroeting voor Ned-Indië voor 1928, voorzoovor het daarin mode- gedeelde betrekking heeft op de zond-instal laties Java—Amerika en limdoong— Koot wijk. Uit deze mododcelingen blijkt, dat do eersto installatie JavaAmerika niet aan een Nederlanidsehe radiofabriek zal wor den opgedragen, en dat do bouw van do installatie Bandoeng—Kootwijk zal worden uitgevoerd door den radiodienst zelf, ter wijl hierbij op ruime schaal zal worden gebruik gemaakt van de medewerking der Nederlandsche industrie. i Medodeeling werd gedaan van het over leg, dat plaats heeft gehad, om te geraken tot meer regularisatio in den wegenbouw, alsmedo over de wijze van aanbesteding van don bouw van bruggen over onze groote rivieren. Besloten werd, het onderzoek voort te zetten, in hoeverre de vestiging van oen industrie in de vceiislreken kan woiden be vorderd. 1 Voorts werd mededeoling gedaan van de regeling, die getroffen was oin het gebruik van Nederlandsche kolen te bevorderen. Vocrls word een overzicht gegeven van een groot aantal gevallen, waarin do be middeling der commissie was ingeroepen om to verkrijgen, dat een oider voor de binnonlundscho industrie kom worden be houden. Maarschalk Focli. t Do Nederlandsche regeoritiig' heeft aan den tijdelijk zaakgelastigde to Parijs, opge dragen, aan' de Frausoho regeering haar deelneming to boluigen met het overlijden van imuirsclialk Focli. 1 Van het gebouw clcr Frausoho legatie aan hot Korto Voorhout in Den Hang is do vlag dor Frausoho republiek lialfstoks golioschen, in verband met bet overlijden van maarschalk Focli. OMLIGGENDE GEMEENTEN. VIj AARDINGEN. De telefoontarieven cn het streeknet. (Vervolg). Deheer IL Maarleveld deelde mode, dat het centrale bestuur der Middenstanils- organisatie's het liefst zag, dat de bestaan- do toestand geliandhaafd bleef. Indien er echter wijziging komt in de tarieven, dan heeft de centrale zich uitgesproken voor aansluiting van VlaardingOn bij 't Streek net. Persoonlijk is hij hiervan een groot voorstander en hij hoopte, dat de Midden-1 standers van Vlaardingön zullön' inzien, dat het in liun eigen belang is, wanneer men zonder extra-kosten verbinding lieoft met Rotterdam en Schiedam. 1 De heer P, do Williger vestigde de aandacht op do vragen van het Kamerlid Bulten aan den Minister inzake de voor1 genomen opheffing van 't streeknet in de bloembollenstreek. Spr. vroeg, of er nog kans bestond, dat wo hier, gezien de houding van liet Hoofdbestuur dor Poste rijen en Telegrafie, toestemming tot aan sluiting aam 't streeknet zullen krijgen. De heer Wi. Brouwer Pzn. was van oordeel, dat de nieuwe tarieven voor de Vlaardingcrs heel wat duurder zullen uit komen dan de thans bestaande. Uit pas ontvangen cijfers over de nieor-opbrehgst der herziening, deoldo hij mede, dat bij 57G aansluitingen in onze gomeente thans betaald wordt f34 560,—, de nieuwe op brengst is voor, onze gomeente geraamd op f45.686; zocdat 't bedrag dat door de abonne's bij een gelijk aantal gesprokken méér betaald zou moeten worden, niet min der is dan £11126.d i. 32 pCt, moer dan thans. Ook hij raadde ernstig tot aan sluiting aan, alleen was hij bang, dat wo al to laat zouden zijn en 'l in den Haag niet meer aanvaard zou worden. De heer J. B) a g g u s voelde niets voor 't streeknet; dat is, volgens spr. ook niet voordeeliger. Voor hetgeen men per jaar meer moet betalen kan men lieel wat ge sprekken met Rottordain voeren Do VI. Middenstand telefoneert ook niet zoovaak met Rotterdam. Indien er reductie gegeven kon worden tol een gelijk bedrag als in Schiedam, dan zou spr. nog wel voor aan sluiting zijn te vinden, I Ve f M A V s v 1 - HIJ WON DEN EERSTEN PRIJS VAN 2IJN „SLACHTGENOOTEN". Nu Paschen nadert worden in veel steden van ons land weer de gebruikelijke Paaschvee-tentoonslellingen gehoudon. Een eersto prijswinnaar slachtpaard op de Paaschvee tentoonstel- ling te Breda DE TORENS VAN DE NIEWE ST BAVO GEREED. De prachtigei St. Bavokerk te Haarlem Is thans twee torens rijker geworden, welker bouw kort geleden be- Sindigd werd. Het steigerwerk is reeds grootendeels afgebroken en fier verheffen zich deze torens boven de oude stad HET ALLERNIEUWSTE TENNISCOSTUUM. Misschien zullen sommige bakvisschen dit costuum wel kunnen apprecieeren, maar dat onze „Kea" haar korten rok en mouwlooze „dress" zou willen ruilen voor deze „dernier cri de Paris", durven we toch wel in twijfel trekken „SCHOON SCHIP MAKEN". In de naven van Amsterdam werd een drijvende zand-blaas inrichting gedemonstreerd, waarmee de buitenwand dei schepen volgens een nieuwere methode kan worden ichoon gemaakt. Oe zandspuiter aan hel werk. OM GEZIEN TE WORDEN. Op de Jaarlijksche veetentoonstelling van de Hol landsche Mij. van Landbouw, afd. Rotterdam, Schiedam en omstreken, was deze bok „August" te zien. Het dier in zijn „feestkieedij" stond t' slechts ter opluistering

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5