pfffplfttiitlf Wat ik in Indië zag en hoorde. Door IHL N'. A. SWART. Luitenant-generaal b.d. ouid.-gouvern.eur van Atjeh, oud-vioei-presidient van don Raad van Neiderloiidsch-Indië. Over hot algomeiein inoelnde ik to kunnen constat-eerön, dat vooral bij' de lioogere bostuursambtonarein .oen sterke rein voor krachtig on doeltreffend optreden aanwezig was door do onzekerheid om treint do be doelingen van allerhoogste hand. Of, om het duidelijker te zeggen, door het bijna, zekere weten, dat zulk optreden elk oogen blik kon worden gedésavouoerd en dat het in elk. geval volkomen onzeker was in wel-, ko aarde deze of gene maatregel zou kim- netn vallen. Indië is nu eenmaal oen ambte- narenstaat en wie aan het hoofd staat, fait Ia pluiie et ie beau temp's. Wartneer de hoogste leiding ongewis is of bij voorliefde naar bepaalde richtingen neigt, dan neigt dikwijls wat ondergescliïkt is naar die bepaaldo 'richtingen mee en Wordt everioaiis ongewis eu komt niet zel den voor conflicten, die met carrières Wor den betaald Widlicht verklaart dit dan ook de eigen aardige mentaliteit van sommige regeerings- adviseurs, vooa-zoover althans deze regoo- ring zich' laat adviseoron. Ik wil daarvan één voorbeeld luoiemen. Op pen congres tier Sarekat Islam l>epleitte de bekende Soo- wardi. de onafhainkelijkli|cid van .Indonesië. Do ten coingresse aanwezige (ambtenaar van het Bureau v-oor Inlalndsche Zaken meende hierbij Soowardi krachtig te moeten ap- plaudisseoren'! En zijn chef, de Adviseur voor Inlamdsclio Zaken, vond het niet noo- dig die houding krachtig ;if tc keuren. Onder de Uuropjeesche bevolkingsgroei» bestaat de overtuiging, dat ,liet vroeger of later wel weer tot rustverstoringen zal komen, tenzij' de regaering een- krachtiger houding zou aalnnemcn tegen «do destruc tieve, elementen dan lot nu loe bet geval is geweest. Het InlaincLsch Rinncnlaudsch Bestuur zou daarbij: rm (nog alle mede werking vcrleSnem, daar" het ;op weinig uitzonderingen na nog steeds als1- loyaal mag w'orden beschouwd. Of zulks nog lang het geval zou blijven', indien die regeering sicli niet duidelijker omtrent haar gedrags lijn uitspreekt, wordt door velen betwijfeld. Ten slotte wat Java betreft, nog oenigo w'oorden over. de geestesgesteldheid1 onder de Indo-Europeescbe. bevolking, die zoo be langrijke en z'oo 'loyale groep, dia immer dot. do tro.uwste steunpilaren van ons go- zag hoeft behoord. Ook hier weer, bijzonderlijk onder dó minder gesitueerden, 'een sSjgendo outevre- uonlieid, gebaseerd op m. i. gerechtvaardig de, grieven! Immers óön. steeds verminderen de waardeeringvan hen als landsdienaren en staatsburgers van de zijde dier. regoering valt niet te ontkennen. .Op alle gouverno- mentskantoren 'worden ziji stelselmatig, of schoon hun praestaties daartoe allerminst -aanleiding geven, door Inlanders vervangen. Voor een-loyal en hitlodfuropeaan is bijna geen plaatsing meer te krijlgen. Inlanders die meer diploma's kunlnen vorloon-en, wor- den, zonder daifc naar hun gezindheid wqrtlt gevraagd, ia hun plaatsen 'gesteld!. Voor. do Indo-bevolkingsgroep, die. voor. liet meieren- deel er economisch mMte® goéd aan toe is en voor welke Onder die bestaande Indische verhoudingen 's Lands dienst de aangewe zen bron van inkomsten is, is dit oen haaide en on verdiende slag. Geen wonder, dat men in deze kringen wel teems de verzuchting hoort: „Konden wijlhiaar met Inlanders ge lijkgesteld worden!". En nu merk ik nog op, dait do Indo volgens do wet militie-plichtig is en do Inlander niet, dat dus do Iralo don grond hoeft te Verdedigen, waarop al leen de rechten van den Inlander erkend worden. i Te Djocja had ik gelegenheid om oak met oenige inkmdsche nationalisten, die echter niel op extremistisch' standpunt stonden, van gedachten te Wisselen. Het moge van belang zijln liier te vermelden, dat men zelfs aan deze zijkle een „spoedige" auto nomie als een hersenschim beschouwde. Mijn zegslieden waren van oordeel, dat er nog vele tientallen van jaren zouden moe ten verloop en, alvorens „Indonesia" op eigen bee'nein zou kunnen staan, en' dat de Nederlandsclio leiding voorshands onont beerlijk was. Wanneer men van deze onver dachte en sterk geïnteresseerde zijlde nog et telijke tientallen jaren daartoe noodig acht, dan mag ieder het zijlao denken over den eisch tot oogénhlikkelijike autonomie, die sommige politieke partijen in Nederland in lüiar program voeren. Ook moest ik te Djocja klachten ontvan gen, dat de missie dn de zending door haar arbeid in allo lag,da d.er inheomsclie be volking hot faiaatieko Mol tarn rnedani s me hebben doeln. opleven, hetgeen natuurlijk koren is op deiri molen dér volksmenners'. In liet Solosclie heerscljte olader de in landers de meeding, dat zijl liet van dten tegenwoordigen gouverneut-gbneraal moes ten hebben, wiens optredenen daden zij: door Koran-spreuken geïnspireerd achtten. Hat felle nationalisme had .hier. tot zdlifs ondor de maasto familieleden' vain Ü'en Soe- nan aard tangors gevonden. Pogingen: om den vorst' tot huin. zijldo over te halen em; daadwerkelijk deel te doen nemen aan de omverwerping van ons gezag moéten her- liaaldelijk beproeiidi zijn, doch idee S.otenan. is absoluut loyaal. Vermelding verdiént ook lilet oordeel van een hooggeplaatst Inlaindsch bc-stuu.rsarnlxte- naar ta Djokjakarta, die mij1 verzekerde, dat hij! do door ons gevolgde onderwijspolitiek sterk afkeurde, omdat zij de volkskinderen afkeerig maakt van 'halndeaiarbeid en voor namelijk dient om een onbruikbaar intellec tueel proletariaat te schappen. Tot staving van dozoébewlering: zak ik: mijn lezers li iet met 'de mij verstrekte cij fers lastig vallen', 'maar volistaala met de verzekering dat véle tot'oordeelen bevoeg den,mednen, dat tan spoedigste in die on derwijspolitiek 1 verandering moet kamen en dé instelling van een commissie van onder zoek naar de resultaten daarvan overbodig is. In Oost-Java vond ik do bevolking, bij zonderlijk dé Madoeröozeh, minder vatbaar voor- politiek gestook. De Sarêkat Islam heeft liier slechts Weinig invloed. De eco nomische toestand' der bevolking is daar over heb algemeen zeer goed; van-behoefte aan onderwijs valt'hiér niets te bespeuren. Dank zij do suikercultuur; die grooto wel vaart verspreidt, is in deze strekeln- en- op do suiker-ondernemingen tot nog loe- van onrust Weinig-meer te bespeuren en rust verstoringen werden hiér 'dan ook voor alsnog niet verwacht. Té Soeraba ja h'ad ik onder -in eer één on derhoud! met ec-nige voorname "Inlandscho handelarejn, die zich onomwonden uitspra ken voor do handhaving van hot Nódter- landsch 'gezag, 'dat steeds liald gezorgd voor de veiligheid van persooin en goed'en alles ha.d gedaan voor do eoönomische ontwik keling'valn-land en volk! Nu ik-liet een -elh ander' neb- medegedeeld STADSNIEUWS, Gemeenteraad. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den Raad voorgosteld te besluiten tot verkoop van do navolgende iierceeleu bouw- grond Aan den lieer ,T. J. Manhavo q.q., te Rotterdam, van oen .perceel bouwgrond, gelegen aan do Frankl instaat N.W.Z. en Oosterstraat N.'O.Z., ter- breed te- van 16 M. langs eerstgenoemde- en ter diepte afwisso. lend, van tot.9 M. langs laatstgenoemde straat, 'itjgen den. prijs van f 15 per M2„ ter bebouwing met- een winkelhuis' met. woning (-li 2 ben vu won in gen. Aan de liet'ren Kleiju on van der illjoe- ven te Rotterdam, of hun meester, van oen perceelbouwgrond,, gelegen' aan do Kamerlingh. Ohneslaaii Z.W.Z. tusschen, do Franklin- en van Swindenstraat, ter lengte van 77.73 M. en ter diepte afwisselend, van: 21.75jot; 20.55 M,, tegen den prijs van f 19 por M2„ter bebouwingmet hui- zon van ten minste 5.50 M. breedte, elk bevattende één benedenwoning en twee bovenwoningen. Aan den heer W. J. Longkeok, .te Rot terdam, ot zijn meester, van' een perceel bouwgrond, gelegen aan de Kamerlingh Onneslaan Z.W.Z., hoek Franklinstraat N.W'.Z., ter lengte van pl.m. 55 M. en ter diepte van ruim 24: M., tegen; den prijs van f 18 per M2„ ter bebouwing met 10 panden, elk bevattende 1 beneden- en 2 bovenwoningen. Aan de hoeren G'ebr. C. II. en Ij. W. Blok, te Rotterdam, of liun. meester, van een perceel bouwgrond, gelegen aan do Lange Singelstraat en den Ralteixlnrnsehen Dijk, ter breedte van ongeveer 13 M. langs eerstgenoemde- en van 22.77 M. langs laatstgenoemde straat en tor diepte van ongeveer 22 M., tegen den prijs van f 20 per M2., ter bebouwing mot panden van teil minste 5.50 M. breedte, elk bevat tende één béneden- en twee, bovenwoningen. Aan den heer II. Gabel q.q., alhier, van een perceel bouwgrond,1 gelegen aan do Graaf Florisstraal Z.Z., ter breedte van .31.60 M. en ter diepte van; 20 M., tegen 'den .prijs van f 16 per M2., ter bebouwing met 5 beele huisjes. Aan den heer.IV Verhoeff ;q.q., te Rot, terdam, van oen perceel bouwgrond-, gcè legen op den j hoek van den Vtaardingeiv dijk en de Rembraiultlaait, ter lengte van pl.m 40 II. langs den Vlaaixlingcrdijk én van 37.79' M, langs do Rem brandtl aan, tegen den- prijs van f 1.7 per M2., ter be bouwing met vrije beneden. en boven woningen Itjer "brood-te van -6- M. langs, do Reinbrandtlaan en van 5.50 M. langs den. Vlaaidingerdijk. Aan den heer A. Jonkers q;cj., lo RoL terdam, van oen perceel bouwgrond, ge. legen aan de Rembkandtlaan' 0.Z, tus- sclien do Nicolaas Doetsstraat öu de Mes. Vond ik eigenlijk al loan d!an töemmaligon! resident van Soerabaja accoord ga-ui met do huidige bestuurspolitiek;. andere resi- denton zngon den toestand niet; hoopvol, sommigen sagidn hom zelfs zoor.donker in en achtten een spoedig- krachtig optreden "van d-& rogèeriag tagon denationalistische drijvers 'dringeihd noodig. Over de 'bestuurs- 'liorvorming,de' injdoeling ïn gouvcmiemen- len en provincies en over de ontvoogding .van hot inlandsch bestuur liot nicn zich '111 deze kringen Weinig enthousiast uit en vorvachtLo men daarvan onder meer oen. -aanmerkelijke verzwakking der positie en van het prestige zoowel van de Europee- sclio als van de hoogcre 'InJandsclie be stuursambtenaren. over de gezindheid dor inhteemscho be volking op liet hoofdeiland, dien ik tc ver melden wat ik daar waarnam aan geestes gesteldheid onder die andere groepen. En zoo bon ik dan tot mijn spijt gedwóngen te verklaren, dat ik zoowol ondier het corps Nederlandsclio als Inlnndsche bestuursamb tenaren, zoowel onder do officieren van 'de land- als dia van do zeemacht, in die zaken wereld--en- over het algemeen ondier de ge- lieelo Europoescha bevolkingsgroep onze kerheid en onrust liel) aangetroffen, voort vloeiend uit de schier algemaeina overtui ging, dat hot Nederlaindsch gezag bij! dia huidige Indische rogéoriing nict veilig was gesteld. Van-do Europcosche bestuursanibt-önaren i TERWILLE VAN HET SNELLE VERKEER, i Eindelijk is het er dan van gekomen. De R.-K. kerk te Halfweg, die er reeds i jaren als een ernstige verkeersbelemmering stond, wordt thans afgebroken. J Binnenkort zal het bedehuis met den grond gelijk gemaakt zijn. ER KOMT LEVEN IN DE WATERSPORT. Nu de lente weer in hot land is, maakt men overal toebereidselen om van het mooie voorjaarsweer, zooveel mogelijk te kunnen genieten. De bootjes worden uit de loodsen gehaaid en oogeknapt FLATBOUW IN 'S-GRAVENHAGE, Het geraamte van het, in gewapend beton opgetrokken, grootste flatgebouw in Den Haag, dat verrijst aan den Benoordenhoutschcn weg, tegenover den ingang van de. Laan van Nieuw-Oost-Indiö in het Haagscho Bosch. ALS HET PASCHEN IS. Op Paaschmorgen is het nog in vele huisgezinnen gebruik, dat de oudera tusschen struiken en graszoden eieren verstoppen, welke dan door do kinderen worden opgezocht. Dan is het In den tuin een wedstrijd tusschen de kleinen, wie het vlugst de meeste eieren gevonden heeft. Ecnlge geliikklge eiorzooksters.

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5