Schiedamsche Courant. Met dr. van der Sleen op reis. Werkzaamheden in den Volkstuin. De lachende Zusjes. TWEEDE BLAD Zaterdag 6 Juli 1920. No. 10156 Port-Said en het Suez Kanaal. VIII. Uren lalng hebben wij weer gevaren, wind achter, over de diepblauwe zee, met witte scliuimkopjes geteekend. D-aln is pilots liet water geelachtig groien, dan al gauw bruin achtig.' Die Nijl heeft dat op zijn gewetón en als wij !nu met dén kijker scherp- den horizon afboeken', vinden wij den toren van D-amiette, waar de klokjes vandaan komen, die eiken Maandagavond van negen tot halt tien uur hu!n gelui ovor doSpaarno- •"stad doen liooren on waarbij k zoot vaak ingeslapen ben. Dan is bet nog een uurtje tot Port Said, dat ook al lastig te vin den is, waint do oevers van Lake Mcn- salen, waaraan de stad. gehonwd is, zijn al even vlak als de Nijtdelta, zoodat wij eigenlijk alleen de willé hulzen boven wa ter zien uitsteken. Ongezellige vierkante blokken in rechte lijnen naast elkaar gezot, want Port Said is nu eens een gloednieuwe stad, ontstaan uit hot barakkenkamp, dat noodig was voor don bouw van liet Ka naal dn do groote havondainmcn. Want hier begint immers liet Suozkalnaal, ont worpen en uitgevoerd door den groeten de Lcsseps, die door .zijn doorzettingsvermo gen deze belangrijke verkorting "van don weg naar Aziü heeft mogelijk gemaakt. Vroeger moest de reis altijd gemaakt wor den om de Kaap de Goede Hoop en dat maakte een verschil van om dag of veer tien, zooals wij in oorlogstijd weer hebben moeten ondervinden. Do afstand van Middellandsclie Zccen Roode Zeo is hier betrekkelijk gering, slechts ongevoer negentig mijl, maar wat nog belang rijker was, juist op <io plaats waar thans 'liet Kanaal ligt, kwamen ner gens heuvels of bergen voor, do bodem bestond grootemdeois uit Woestijnzand en ruim een derde deel van don afstand liep door drie groote en tweo kleine me- ron, wat (natuurlijk groote voordooien mot zicli meebracht. Dat begint al dadelijk aain do Noordzijde met het moer van Afri ka-, dat wij belaas, bij nacht pussecron. Dat- is al 35 OI„ waar uitdiepen vol doondo was ön op don uitgeworpen grond loopt nu de spoorweg langs liet Kanaal. Dan komt het kleine Ballah Meer, dan Timsali en eindelijk de beide bittermeren, dio samen bijlna 10 K.M. lang zijn. Pn dit lieele traject tot Suez aan toe, loopt zoo vlak, dat geen cnkelo sluis noodig is Pn eindelijk, de beide beiro-kkon zeeën, de Middellandsclie en de Roode Zeo zijn bin nenzeeën, waar eh eri vloed zoo goed als geen rol spelen. Do omstandigheden wa ren dus wel gmnslig voor liet slagen van liet groote plan van do Lcsseps. Van liet najaar is liet alweer zes lig jaar geleden, dat het Suezkainaal feestelijk werd geopend. Tientallen oorlogsschepen van al lerlei naties <m oen vloot van koopvaardij schepen verzamelden zich op do roede van Port Said en stoomden in den morgen langs de geweldige pier, die do haven aan de jWestzijde beschermt, Kanaal maarts, eerst 'n groet brengende aan het groote standbeeld van do Lcsseps, dat -evdn buiten de kustlijn op een verbreeding van de pier is ge bouwd. Thans steekt hot af togein don helderen avondhemel, de rechterhand gebiedend uit gestrekt. Er voor dobberen meestal een stel visscliersvaartuigen met de aardige driehoe kige, bruin-Toode zeilen, vaak met een zon oE ander toeken, versierd. Twee roeibootjes komen langszij om ouzo trossen aan -een paar boeien te bevestigen, on reeds ko men de koldiiHchters aandrijven, die Port- Said tot een schrikbeeld voor niemigem |0ost- Indiü-rehiger hebban gemaakt. Want een behoorlijke los- en laad lurid ding is lder nog iniet aanwezig. De kolom moeten in mandjes gescliept, op het hoofd aangedra gen en in do bmnbergaten leeggestort, wat natuurlijk eert geweldigen stof boel geeft. Vooruit is reeds alios extra dichtgemaakt en wordt iedereen gewaarschuwd, vodral toch geen raampjes ook maar op een kier open'te zettön. Voordat ouzo trassen goed en wel zijn vastgemaakt, liggon do liclv- ters al langszij ön klauteren eenigo tien tallen pikzwarte kerels aain boord, mot behulp van to-uwen, dio riit dep dienst gang zijn neergelaten. Ook niet ieders werk Roetzwart zijn zo eigenlijk, niet alleon van (nature, maar ook van liet kolenstof, want die arme kerels, werken dan boelen dag door. In een minimum van tijd zijn do lichters vastgezet, planken gelegd cm is bet lieve leventje begonnen. Kén ploeg schept beneden in de schuit de manden vol, anderen loop-en in sukkeldraf met blooto voeten tegön do hollende planken op ,en stortein hun. last in hot zwarte ga- pendo luik vain het kolonruim. Drie plan ken zijn uitgelegd, eigenlijk drie paar-, voor komen dn gaan en allo zijn vol sjou wende gedaanten, ton' minste in hot begin. Want na een minuut of tien merk ik, 'dat do middelste planken., waar do slof liet dikst opwaait, merkwaardig leeg zijn. Even la-tor odu hoiscli misbaar. Misbaar* was - er al, want de sjouwers moedigen elkaar voortdurend anin door rhytmisch ge schreeuw. Maar nui is er op do planken aan de windzijde oen geweldig tumult ontstaaln. Een papt* lui willen met mand jes naar* boven, anderen dringen ze Er wordt gescholden en geduwd, deneerdi -dn gegesticuleerd. Djaar* rolt een een maJnd kolen van den schouder, dam wordt do vent zelf (naar- beneden gesme ten ön drie anderen volgen zijn lot. Die zijn do middelste ploeg ontvlucht, om aan do frissclie windzijde' to werken, maar*daar word liet te vol. Drie van de vier ko men, met bloedende boen- of cli-oboogwom- don bij dörr dokter en dat herhaalt zich vanavond vijf maal. Een opvouwbare pontonbrug heeft zich slangvormig maar het schip uitgek'rohkeld tot aan clou valreep on na, even: wachten op de paspoortcontrole magen wij 'naar den wal. Zonder controle, want de amb tenaar, waarop wij wachten moesten1, ge looft het allang en proeft liever cleni Uol- lanclschön Bols,- Port-Said is wel een stad met oen eigen aardig karakter. Het is de laatsto jaren ontzaglijk opgeknapt. Haar tweede straten zijn geasfalteerd, ook de strand-boulevard Maai' natuurlijk gaan wij allereerst naar do Bijenkort van deze- wereldstad, de alorn- bekendo Simon Arzt en zoeken ons een zonnehoed, een tropenhelm, uit, Z-'oo'nkur ken gevaarte, mot brui'ne of witte stof overtrokken. Wij hemen natuurlijk den bruinen wildernisvorm, koopen nog wat toiletartikelen, stofbii', film pak, pantoffels, odeur en, zuurtjes, alles in dien cenen winkel. Gelukkig is het zoowat 'do een.i-.ge Europeescho zaak hier. Overal eiders wordt ge luidruchtig binnen genood en een mengelmoes van alio talen, plat Am- sterdamsch -bovenaan, door Ara-bieren en Joden, Grieken en Hindoes. Bovendien wordt van weerszijden de kleine lialve breedte der straat, niet alleen van liet trottoir, ingenomen do-or uilLaugbomlen. Telkens vier met Kodak en dan een niet Miss Blanche, verder ook enkele andere. En overal een gezellige drukte. 'Als wij een zwarten verkeersagent met Modem fez en witten stole staan 'te bewonderen, moot ik op zijn springen voor een paardetmm in volle vaart. Talrijke taxies rijden af en aainl Allemaal Buiek of Studebaker, minder doen ze het liever niet. Behalve ROEIEN TE GRONINGEN. Ter (ideqenhiW vau hst 63ste lustrum heeft de Studenten-Roel ver. „Aeglr" wedstrijden gehouden. Achtrlems gieken) f Junores B. Lege (vóór) en Aeglr 11. droom alweer van .Teddg.li ön. Massawa, maar mijn gezelschap vindt dit liet aller- ergste en dam gaan wij wat zeewind hap pen efn schelpjes zoekpn natuurlijk. Net /andvoort, strandschelpen -en kokkels, maar tocli ook enkele andere. Een mooie topel- hoom, wat krabb-ensoharén, rollio-reutjos, enz. Wij io-open den geweldigen dam op, dio een paar kilometer i*i[ zoo nitlo-opt om do haven to beschermen, -om oen groet te brengen aan de Lessfepis, „qui terrain aperirit gentibus": die de iaard.0 deed open gaan voor de volkoren,1 staaf er in den krans togda 't voetstuk. Mpax U gebaar van zijn hand is niet gebiedend, slechts invi teerend: „Alsjeblieft, mijfre hoeren., gaat uw* gang; do weg is vrij". Dan kom dn twee, vier, zes Samboeks aanzeilen, die' merkwaardige schuiten mot vooraanstaanden mast eri ruim tweemaal zoo lange ra. Siaoi komen ze aan op den frissc-hön N oorden wind en vlak' tegen over ons gooien zo bet roer om en loo- pen tegesn wind op hun vaart uit om De sreituün pronkt nu iin| riolfea zonver- weeklo en geeft -ons veel- la genieten, maar tevens volop werk. Hooggro-ei en-do; vaste planten moeten waid-an voorzien Van stok ken en -oioik Iialfliooge soorten- met slappe stengels (binden wo tijdig -clp, opdat zo straks met zware regenval ,a£ wind niet tegen dein grond 'slaan, waardoor de bloei niet vol doende tot liiaar recht komt en de planten dn ooglijk 'zlijn. Het plaatsen der stokken en liet opbinden moet zoodanig worden uitgevoerd, dat do plant baar natuurlijke vma'm behoud en da stokken niet, of althans zeer weinig zichtbaar zijn. De in Mei Juni ge-zaaide 2-jarige planton als: Campiu nulo medium, Dnjzendschooneni, Vingor- hoedskruid, Coreopsis gram li flora., o.a„, wei den reeds vorspeend an kunlnen nu ap wadi tb odden wonden uilgeplant, vanwaar ivo z.o in don herfst Overbrengen naar den •siertuin. Nu is liet tijd voor 'liet zaaien van vi-ciolljes en vergeet mij nietjes. Wanneer wo in. het bezit zijn van oen goed soort, kunnen we vain beiden; zelf zaad wiltune»'. Van violen plukken wo dan de yoCigrooide zaadb-elletjes af, welke b.vf in een sigaren kistje wonden gelegd Om na te rijfpen. Dit kistje kan men voor het venster in de zon plaatsen. Om liet wegspringen- Vani liet zaad bij het openspringen der zaadbolletjes te v-ao-rkomen, dekken we het kistje af niet een glasruit. We zaaien in een bak welke we schermen en zorgvuldig vochtig houden tot dat het Zaad Opkomt. Dian wordt liet sc.liei'mniatcnaal geleidelijk weggenomen, opdat de jónge plantjes ft,an het licht ge wennen en opgroeien tot stevige plaintaru, Indien de aarde, voordat 'liet zaad Opkomt uitdroogt, mislukt liet gewoonlijk; oppassen is dus boodschap'. Vergeet ïniij nietjes; zaaien we op een 'beschaduwde plaats, direct bui ten. Men kan eenvoudig do uitgebloeide planten op een vooraf -gespit rabat dun uit spreiden. Het zaad valt er dan vanzelf uit en al spoedig zien we dan de jonge plantjes verschijnen waarna liet restant der oudo planten wordt weggenomen. Men kan zoo ook handelen met violen; aiileen zal men op droge gronden zorgvuldig moeten sproeien. (Al spoedig worden de jonge zaai lingen verspoond; wijf zo anders bij de to dichte stand op liet zaai bed ijl opgroeien en geen goed wortelgestel maken. G. Gemenad Nieuws. To Bombay I» Amari Oellah, dan ex-koning van Afghanistan, een dochtertje geboren. De jonge prinses, Hindis, met haar Afghaanscne kindermeid. do jongens, die moest den langen witten tabberd dragen, zijn de moeste inlanders Europeesch gekleed. Do vrouwen vallen, da delijk op door den sluier. Maar wat een verschil met Tanger. E.on zij-den eiernetjo is opgehangen, aan den neus en hangt dan smal omlaag. Diaarmeo is de schoon heid dor vrouw voldoende voor onbeschei den blikken verborgen, Go ziet trouwens vaak, dat een Mohatnmcdnafascho moeder rustig op straat haar baby voedt. Als de mond maar verborgen blijft, komt het hier alieen oip aain. Wij zakken af haar het strand en ge nieten van do leuke typen, die, zitten "to dampen voor do klei'no cafe's, of hun uitstalling bewaaierdu om do vliegen weg te houden. Maar het luchtje, dat in die nauwe straatjes hangt, vooral bij de tal rijke vleeschwihkols, is zoo walgelijk, dat ik opadern als ik ineens den echten geur van do Arabische smikh of wel winkel wijk inadem: brandend san-del hout. Ik in to schieten tusschen luim kameraden. En midden iiu liet kanaal reeds zien wij een klein poppetje omhoog klimimeln in de toch zeker vijftien meter Inlage ra. Z-oodra. de schuit de kameraden heeft bereikt, wordt do zeilboom langs dein mast geheschon en begint do duvelstoejager daarboven, gewoonlijk eeln vrijwel spiernaakte neger jongen. mot één been of eigenlijk hiel, liet zeil in te halen. Gauw een touw er om heen, tweo meter hooger nog oen en dan is o-ok al een ander bij den mast met aanbinden bezig. Even later worden vuurtjes aangemaakt en eou maaltje bereid, daar op den bodom vim do schuit. En het roode schijnsel verlicht flakkerend, de vaak zoo intellii|- gente gezichten van liet jonge volk of liet ruwe baardige gelaat van don ouden schip per. D-o zon is onder. Goeden avond. VAN DE-U SLEEN. Regenval over het eerste halfjaar. De weerkundige medewerker van liet Va derland schrijft Gedurende liet éersfo halfjaar is de re genval geringer geweest dan normaal, ter wijl ook liet aantal regendagen kleiner ge weest is dan gewoonlijk. De regenval vertoont sedert liet begin van dit jaar een belangrijk te kort en wel van bijna zestig pCt van de nor male hoeveelheid. Geen enkele maand le verde de normale hoeveelheid o-p. liet aantal regendagen bedroeg slechts 90pCt. van liet normale aantal en was alleen in de maanden April en Jtmi grootor dan gewoonlijk. Wat de drie eerste maanden, van het jaar betreft kan- de geringe regenval wor den toegeschreven aan abnormale droog te van de hoogcro luchtlagen. Niet al leen, da.t tot op .groote boogie de betrek kelijke vochtigheid geringer was dan nor maal, maar ook de temperatuur was lager dan normaal, zoodot liet absolute water- dampgelialto van de atmosfeer veel gerin ger was dan gewoonlijk. Vooral was dit hot geval in Februari. In het algemeen vermindert natuurlijk do rogenkans, wanneer de betrekkelijke voch tigheid der hoogere luchtlagen- in hiel bij-zonder in de n'.veaux der rcgeiigevon- do wolkeu gering is en zal het aantal regendagen kleiner dan normaal zijn in den tijd, dat de hoogere luchtlagen Tola- tief droog zijn, zoo-als in liet bijzonder in de maanden Februari en Mei het geval! was. Wanneer daarbij, zooals vooral in de maanden Februari en Maart het geval was, de temperatuur lager was dan nor maal, dan is lief absolute waterdampge halte veel -geringer dan normaal en de kans op regen (in hoevcelhö'd) veel klei ner dan gewoonlijk. De regen, die dan valt is zoor weinig. j In April daarentegen was de betrekke lijke vochtigheid eer grooter dan normaal, maar de temperatuur in do hoogere lucht lagen was lager dan normaal, het abso lute waterdampgehai'te derlialvo kleiner-dan gewoonlijk, zoodat de helft kier regendagen ieder een zeer kleine hoeveelheid regen gaven. In Mei was de temperatuur dier hoo gere luchtlagen hooger dan normaal, do relatieve vochtigheid geringer dan normaal en de regenkans daardoor gering, hetgeani tot uiting kwam zoowel in de regenho-e^ veelheid als in- liet aantal regendagen, die beide oen, groot tekort vertoornen. In liet droge jaar 1917 viel ged uren Je de eerste zes maanden óp G3 regendagen, een hoeveelheid van 139 mil. on in liet droge jaar 1921. op GG regendagen, een hoeveelheid va:n 173 m.M. Zondert men hiervan den bn'tengewonen regenval op 4 juni 1921 (GO in.M. in een onweers bui) n't, dan overtreft de droogte van 1921 die van liet loopende jaar nog een weinig. Een adspirant Kanaalzioemsler. Do Ainerikaanscho zwemster mts*. Myrtle IKuddlest.on heeft verleden week geduren de 74 uren in liet Parijschc Lido-bad ge, zwommen. Of deze praestatie officieel ge controleerd is, welen wij niet; maar dat rnrs. Hud-dlestou ook in minder kalm wa ter kan zwemmen, zal binnenkort blijken. De dame heeft namelijk liet plan over liet Kanaal te zwemmen... heen en terug. Yam Kaap Gris-Nez zal ze starten, en nadat zo den voet op ,het strand van Dover zal hebben -gezet, zal ze onmid dellijk de reis naar Frankrijk weder aan vaarden... als het Inkt, wel te verstaan. Rechtszaken. Het ongeluk op den vliegdag te Heerlen D© vacantiekainor van de rechtbank te' Maastricht lieeft met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, do drie ver dachten, leden van liet comité voor den vliegdag, ieder tot f 10 boete subs. 5 da gen hechtenis veroordeeld. WAAR MEN OEN VREDË ZAL BESPREKEN. Hit ontwerp van het nieuwe Volkenbonchpelols, dat in hot Ariana park te Qenèvo vorrljien tal. Linke i het eecretarlaa»| daarnaaeti da raaditaal. in het midden: de vergadertaai, en recht*: de bibliotheek. (Uit hot Po-olscli.J Moncer Frejez, de kleermaker, bezat een eouwigglimlachond greiiaht. Dat wilde niet zeggen, dat hij eeuwig gegil ml acht had; hij had nu eenmaal z-o-o'n gezicht -ön vermocht er geen andere lutdrulfkmg aain te geven, llij was met een dergelijk masker geboren en zou bet tot zijn zalig einde dienen te dragen. Meneer Frejoz weet aan dit zijn eigen aardig gevormd gezicht heel veel tegen spoed. 't Waren zijn klanten, die hij hot meest prikkelde. liet kon gebeuren, dat er een klant kwam om oen pak to bestellen; meneer Frejecz lacht; niet ongeschikt, liool beleefd on zeer koopmansachtig van hom, maar hot kwam -ook voor, dat mieneer Frejez dik wijls de hce'o zaalc .bedierf, dioor de op en aanmerkingen, van den klant mot een glimlach to beantwoorden. Het gezicht vaar meneer Frejez drukte dan daarmee niet do minste spijt over deze tekortkoming uit. Als men weet, dat zijn glimlach licht- ironisch getint was, begrijpt men beter, dat „mon" zich kriebelig maakte. Eonigo kennissen zouden den hoor Frejoz treurig nieuws 'komen médodeclcm: bijv. iomand in do familie was gestorven, of oorlog stond pp uitbreken, of misoogst was te venvachten over liet gcheeio bind... Meneer F. zou luisteren met eon vaag- ironischen g'anr'ach. Daarom hield anonniet van meneer Frejez. AYant al gelden, glim lachende mensehen voor syuqiathk'-kj toe li is het een syinpatliiek inensch niettomiiln onmogelijk te glimlachen als hem verleid wordt: „mijn vrouw moet een zware ofre- DER

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5