HA.NI. ROEL ANTS mmm Van Lange Haven 141, Schiedam Handels- c Drukwerk De mislukte kabinetsformatie. Thans zijn de stukken gepubliceerd, die m verband me Ulo vorming van 'in rechtsch kabinet door de betrokken fracties aan den lieer jlir. inr. Ruys do Boeren!) rouck zijn gezonden. In een brief van 10 Juli 1920 zegt de dir. Hist- fractie, dat zij bezwaar heeft tegen een regeeringspro-gram, „aaraan zij vooraf haar goedkeuring heeft verleend'. De kabinetsformateur heeft daarna 22 Juli 1020 aan de A.-lt en R.-K. fractie^ deze drie vragen gesteld 1. Zijn uwe fracties bereid aan oendoor niij te vormen kabinet steun te verleeneïii op gelijke wijze als de Christelijk-IIistori sche Kamer-fractie blijkens luior schrijven verklaart te zullen do-en, zoodat zulk ka binet kan steunen op do rechterzijde? Indien deze vraag ontkennend wordt be antwoord. 2. Zijn uwe fracties bereid op don grortd slag van een door mij vast te stollen re geeringsprogram aanpassende aan het ontwerp, dat ik uwe fracties bij schrijven van 15 Juli deed toekomen en waarover ik van uwe fracties modedeelingen ontving eon door mij te vormen kabinet te steunen, terwijl de steun, door de Christo lijk-llistorisclie Kamerfractie wordt ver leend overeenkomstig haar sclirijvon van 19 Juli 1929, zoodat ook. zulk kabinet kan steunen op de rechterzijde? Indien ook deze vraag ontkennend wordt beantwoord11 3. Zijn uwe fracties bereid op den grond slag van een door mij vast te stellen rc- geeriiijgsprogram aanpassende aan hot ontwerp, dat ik uwe fracties bij schrijven van 15 Juli deed toekomen en waarover ik van uwe fracties m-ededeotingen ontving een door mij te vormen Barlementair-min- derheLdskabi.net der rechterzijde te steunen V liet antwoord van do A. II. fractie luidde in een schrijven van 29 Juli op alle drie vragen ontkonnend. De R.-K. fractie antwoordde 27 Juli in do orrdor 3 gestekte vraag nog do oonigd mogelijkheid to zien voor de vorming van 'n reclitsclr parlementair kabinet, en vot'- kloatdo zich bereid .daarover in na Ier over leg to treden. in een tweeden brief (van 30 Juli) luttidhaafdo do Clir. Hist, fractie haar standpunt un na de vergaderingen op 31! Juli en 2 Augustus van den kabinets formateur met do fractievoorzitters, elk vergezeld van een lid hunner fractie heeft de Clir. Rist- fractie 2 Augustus nogmaals schriftelijk meegedeeld, dat vooraf binden de afspraken door liaar wonden verwor pen. Iai de op 2 Augustus des avonds gehou den vergadering is gebleken, dat overeen stemming niet bereikt kon worden, daar de verschillende standpunten niet met elkan der te vereenigon bleken. vrij weekhartig is, en zedfs gecii kip kon slachten. Het O. M. eischto 3 jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling der regooring. Do rechtbank zal 22 Augustus uitspraak doen. Gemengd Nieuws. Besmettelijke ziekten. In de week vain 28 Juli tot en met 3 Augustus zijn do volgende aantallen van gevallen van besmettelijke ziekten aange geven-: buiktyphus 15, roodvonk 20G (waar van. te Amsterdam 31, te Rotterdam 23 en in Den Haag 7), diphtherUis 88, me ningitis cerebrospinalis epidemica 4, en cephalitis letliargica 1. en poliomyelitis an terior acuta 1.4. 1 In de week van 28 Juli tot on met 3 Augustus werd afgeleverd: door do ent- stofinxicliting to Amsterdam koepokstof 3072 personen, die to Rotterdam voor 11457 personen (1G43 rcvaccinaties in de koepokinrichting), en die to Groningen voo-r 58 personen, totaal 14587 personen. In de maanden. Juli van 1923 tot 1929 werden do volgende hoeveelliolca koepok stof door do drie inrichtingen verstrekt: Juli 1928: Amsterdam voor (>178 personen, Rotterdam voor 737 personen en Gronin gen 78 personen, totaal voor G993 perso nen oil in Juli 1.929: Amsterdam 7144 personen, Rotterdam 3013 personen dn Groningen 91 personen, totaal voor 10.248 personam 1 Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Mi klam door amd. D. Middelkoop te Vijfhuizen. Bedankt voor. St. Annaland door ds. AI. Ottevanger te Ripondrecbt. Goref. Kerken. Bedankt voor Pekéklerweg (Gr.) door A. J. Rass, cati-d. te Zwolle. Sport. Voetbal. Hot jubileum van den N;- V. B. Omtrent do plannen tot viering vain bot 40-jarig jubileum van den Nederlandselien Voetbalbond lezen wij in de Officieele Modedeelingen Zaterdag 7 Decombor zal te Amsterdam een buitengewone feestvorgadcoring worden gehouden. Daarna is or om half vier re ceptie en otm half acht de feestmaaltijd. Zondag 8 December heeft do jubileum- wedstrijd Nederland—-België in het Stadion plaats. Voorts zullen jubiksum-soriewedstrijden worden gehouden, waarvan de voorronde 29 Sept., de eerste ronde 20 October en do tweede ronde 17 November plaats heeft. Ter gelegenheid van bot jubileu-m zal een jubileumboek worden uitgegeven. KochtszakeiL, Zijn vrouw verm oord Voor de Ihuulemsohe rechtbank hoeft gisteren terecht gestaan do 38-jarige li. F. K., die in den nacht van 28 olp 29 April j.l. in haar woning aan do Korte Zomorkade te Haarlem zijn vrouw van het loven heeft beroofd, door haar eerst te wurgen en daarna een wond iu den hals toe te brengen. 1 Dr. S. F. Ileidema, arts to Amsterdam, dio een -onderzoek naar verdaehto's geest vermogens heeft ingesteld, kwam tot de conclusie, dat K. oon osthonisclhe depres- siove psychopaat is, die waarschijnlijk door het horhanldelpik aandringen Van zijn vrouw otn lo 'gaan werken in hevig affect is -ge raakt. Br. Ileidema adviseerde opneming v?m verdachte in het psychdjiutouasyl te Leiden. i Uit liet getuigen verhoor bleek, dat vord. Schaken. Tournooi te Karlsbad. Gisteren werden do verschillende hang- partijen uitgespeeld met hot volgend re sultaat 1 Rogoljoebof ixviiise met Matliscm. Treybal remise met Boeker. Treybal remise met Yates. Rubinstein wint van Grihrfeld. Collo verliest aan Vidrnar. Maroczy verliest aan Saomisch. Ton gevolge van deze uitslagen wordt de stand dus (na de zevende ronde): Spielmann G1/-" pt. i l>r. Euwo en Rubinstein elk 5 pt. Capablanca en Vidmar elk 4l/a pt. Canal, Niemzowitsch, Mattison en Sao misch elk 4 pt. Griinfeld, Johncr, Rogoljoebof en Boeker elk 3l/s pt. Gilg, Tartakower en Yates elk 3 pt. Maroczy, Marshall en Treybal olk 2 Va pt Collo en Thomas elk 2 pt. Mej. Monchik 1 pt Franschen over de Rotterdamsche havens Kortelings heeft een studie-connmissie van de Association des grands ports fran cais een 'bezoek gebracht aan de Rotter damsche havens. In Lo Journal stelt een barer leden,, dé heer P. Denoyer, thans zijn indrukken te -boek,. opgetogen over liet daar ter -stede bloeiend havenbedrijf. Een hard 'gelag voor do commissie wap liet,, te -moeten zien, dat D;é Paris toon juist te Schiedam dokte voor herstellin gen,. die In liet moederland bezwaarlijk runnen worden aangobrapht. Eenige leden,, 'die een vlucht boven Rotterdam hebben 'gemaa,kt, zijn getroffen door bet groote wateroppervlak van rivier en havens. „,llet leek toen wel,, of Rot terdam ten slotte geen stad is, mafir ower- lieersclicnd liavon". Do schrijver gewaagt dan van Ide opbloei va,n het havenbedrijf te Rotterdam en is verwonderd over de snelheid van vervrachtenhij uit zich over de ruime toepassing van do arbeidswet in dit bedrijf, roemt de doortastendheid van de Rotterdammers. Uit de textielindustrie. Uit Enschedé wordt gemold: De commissie uit de fabrikantenverooni- gingen lieeft thans .opnieuw een brief ge richt tot de besturen van do arbeidersor ganisaties iu de textielindustrie. Deze luidt als vdlgt1 Wij -ontvingen uw brief van 5 Augustus. Inderdaad verklaarden wij! ons Op 29 Mei bereid te gelegener tijd na voldoende voor bereiding over uw andere wcnschon te spreken. Wij hopen deze besprekingen over eenkomstig UW wonscli nog in don loo-p van -dit jaar te kunnen liou-den. Overigens geeft uw schrijven van 5 Augustus, even min als uw vorige 'brief van 19 Juli, aut woord op do vraag of do leden van uw organisaties dezen zomer nog 4 dagen va cantia willen bobben volgons ons voorstel, liet zou ons voor onza arbeiders ten zeer ste spijten, indien ook do zomer ran dit jaar weer zander vaciantio voorbijging. Het is echter bijina V/a maand geleden, dat wij uilons definitief voorstel deden en -nog steeds weten wij niet of bot door uwe gezamenlijke oiganisalies verworpen of aan genomen zal worden. Gaarne zullen wijl zoo spoedig mogelijk hier uitsluitsel over hobbcu. i Naar wij thans vernemen, hebben de sa menwerkende besturen van den Alg. Nerf. Motaalbewerkeisbond en den II.K. Metaal- bewerkersbond aan do directie der fabriek een ultimatum .overhandigd, waarin wordt aangekondigd, dat, indien de directie baar afwijzend standpunt ten aanzien vain ge noemden eisclï handhaaft, 'het werk op Donderdag 15 dezer niet zal worden hervat. Van dit" ultimatum is meelede-ding gedaan aan het bestuur der R.K. Vereeniging van Werkgevers in do Metaalnijverheid., Dreigende staking. Bij de Eerste Nederlandsche Fabriek van stalen Gczondhoidsmalrosson der firma D. Auping lo Dovontor, is sedert eonigen tijd een actie gaande tot het verkrijgen van een jaariijkscho woofc vacant te vmor het personeel. Een kind ontvoerd. Woensdagmiddag heeft een onbekend go>- bleven persoon in het Roklucerveld, ge meente Ivcrkrade, een 8-jarig do-chtertj-e van den mijnwerker B., dat met een broertje haar vader temoet liep, op zijn fiets gezet, nadat hij hot knaapje oen tik op het hoofd' gegeven. Over het gehucht llaauradc reed de man naar de Duitschc grens. Tot middernacht heeft de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld,ook de ouders van het kind, bijgestaan door ver wanten en kennissen, hebben den wijden omtrek doorzocht. Later in den nacht is bet meisje m de ouderlijke woning teruggekeerd. De man bad haar aait de grens losgelaten. Zijn signalement is nauwkeurig bekend. Smokkelaar aangeschoten. Dp den straatweg NijmegenCle-ef heli- bon do Duilsc.be karnmiezeu een smokke laar, meer bokond onder den naam van lange Frans, aangeschoten, toon hij! zich niet stoorde aan het bevel otn zich te laten visitccren on kalm doorfiotste. De man kreeg een kogel door het hoofd. Een partij koffie en tabak werd in beslag genomen 'Men vreest voor zijn loven. De aangespoelde {lesch. Een door de Haarlems-die politie inge steld onderzoek heeft er toe geleid, dat de dader van de flauwe grap mot de flesch en het briefje, aangespoeld bij Kamperduin, is gevonden, liet is de 19-ja;rige metaalbe werker F. op 'tE., wonen-do t.e Amsterdam. Hij bekende Op 21 Juli te Kamperduin bel briefje in de flos-ch te hebben gedaan. Op dit briefje stond: In nood S. O. Helgoland, 156 gr. N.B., 3G gr. W.L. S.O.S. Doe xvel en zie niet om. Woensdag kwam een lieer bet Westmin ster Hospital to London bezoeken. 1 lij! vroeg inlichtingen over het Radium Fonds. Nadat men hem overtuigd had van het nul van het werk dat dit fonds doet, en ook van het feit, dat er oen remmend tekort is aan geld, haalde de man 50.000 dollar uit zijn zak, bood die ten geschenke aan. en ver- <;•- J i±M3, i^«! De „Helnrlch podeus" heeft de Nederlandsche kust den rug toegekeerd. Zij verliet ff' Zandvoort's strand en liet het verblijf van haar éénjarige ballingschap achter ilch. (Foto K. L. M.) I de helling der Ned. Scheepsbouw MIJ., te Amsterdam, liep hel dubbelschroef motormailschlp „Johan van Oldenbarnevett van tapet. Een groep Oeensche land- en tuinbouwers van het eiland Amager en oorspronkelijk van Nedêrlandscha afkomst, bracht een bezoek aan de Zuiderzeewerken tijdens haar verblijf in Holland. ONBEWAAKTE OVERWEG. Een ongeluk bij een overweg bij Rilland Bath. Vter personen werden hierbij gewond Me]. Sophia Antonladee te Parijs is benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar te Lelden in het Grieksch van den By- zantijnschen en van den nleu- weren tijd. DIPLOMATIE. Oe onlangs benoemde zaakgelastigde van Roe menie bij de Nederlandsche Regeermg, do heer Alexandre Duiliin Zamliresco, is alhier aangekomen en heelt zijn functie aanvaard. 2

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5