Sijdelijüe a HET WERK DER ARBEIDSINSPECTIE. Schiedamsche Courant. GngeSruiüteCouranten) 25 3f.g. f1.-50 WO 3T.g. f 3.50 vaiTde" leestafel. ZIJN LAATSTE WENSCH. TWEEDE BLAD Zaterdag 30 Nor. 1029. No. 10282. Werkzaamheden in den Volkstuin. Wtatcrwerfezaambeden 1b den tuin. Ook in den winter zijn er Lal van werk zaamheden die gedaan kunnen wanton, of liever gezegd, welke dan behaorcm te ge schieden, Zware gronden worden, voor zoo ver aa onbeplaut zijn, nu flink, omgespit, waarbij we de grondapperviakto zoo ruw mogelijk laten liggen, opdat de vorst zijn gunstigon invloed op een zoo groot mogelijk oppervlak kan doen gelden, De compost. Koop wordt nu omgezet, hierdoor woadt het verteringspTocos bevordert en kunnen we straks in het vroege voorjaar deze oom- post voor bemesting gebruiken. Rajmen Van broeibakken, 'die we niet gebruiken, brengen we zoo mogelijk, droog binnen, tn den loop van den winter maten we hout en glaswerk soli oon, gebroken ruiten wonden gerepa reerd, en zoo noodig wondt liet houtwerk- geverfd. Hekwerken en afzettingen worden zoo noodig, hersteld, slootkanten on grop pels schoon gemaakt, opdat in een natte periode een goede afwatering verzekert! is. Op veel gebruikte tuinpaden brengen we, indien noodig, nog wat grint of ander ver- liardmgsniateriaal aan. Vooraf zorgen we dat do paden eenigs rond komen to liggen zoodat hot wat or steals gemakkelijk kan wegvloeien en het pad steeds begaanbaar is. Ook ruimen we de afgevallen boombla deren geregeld direct van do paden af, opdat deze den afvoer van bet water ntot belemmeren. De afgevallen bladeren wonden aan een hoop gezet en bewaard, zo leveren ons de blad aaide. Een laag bladeren van plan. 00—80 c.M. gaat broeien en produ ceert eenige warmte. Als brooimatoriaal voor bakken zijn bladeren dim ook goed te gebruiken. Brengen we op zoo'n laiag nog een laag verstahe paardemost tor dikte van pl.m. 30 c.M., dan bereiken we zelfs oen aanmerkelijLe lemperatuui-sverhooging, waar we voor vroege groenten on bloomenteelt ons voordeel mee doen. Wo verzamelen echter in den tuin niet alle bladeren. Tus- schen de heesters en hoornen, welke aan sluitend geplant zijn, zoodat het blad niet hinderlijk is, laten wo bet liggen. Het vormt (laar 'n goede humuslaag, die den groei dor planten zeer ten goede komt. G. De 52 Zondagen op bezoek bij de kinderen, door F. Jager-Meuridng. Ultgare NV. IIollandia-Drukkerij, Baarn. Eerste bundel. een Zondag is een gewichtige dag! üe audero dagen van de week zijn precies ingedeeld, van uur tot uur; maar op den Zondag ben jo voor hot grootste gedeelte viij em te doen, wat jo wilt; dien dag mag je zélf nu eens maken. Zal bet oen prettige dag zijn? Of een dag waarop jo je eigenlijk zoo'n beetje verveelt'? Daarom waren de Zondagen bijl elkaar gekomen, en daarom namen ze ook bet besluit, dat ieder aan. de kinderen oen verhaal zou vertellen, dat niet alleen pret tig zou zijn om naar te luisteren, maar ook om er oen beetje over na te deuken". Dit uit een woord ter inleiding voor de vertellingen, waarvan in den eersten bun del er 26 bijoen gebracht zijn. Wie een beetje fantasie hooft en zijn kinderen kent, kan zelf wel een „vertel seltje" doen, vooral als de kinderen nog klem zijn. Maar als zo wat ouder worden, wordt het misschien wat lastiger en dat) komt mevr. T. JagerMeursmg te hulp. Haar vertellingen beeft zij opgedragen aan haar kinderon, waaruit we mogen afleiden, (lat Zij zo eerst aan haar eigen kindemi heeft verteld, voor ze gedrukt werden. Er zijn aardige verhaaltjes bijl, waaTin kaboutertjes, elfen, de sneouwkoning enz., een belangrijke plaats innemen. De vertellingen zijn dus bestemd voor kinderen, die nog do lagere school be zoeken. Dat zo bedoelt zijn „ook om or een beetje .over mal te denken", komt moestal wk vilij sterk op den voorgrond, maar hin derlijk is dat niet. Wat maar gelukkig Is, want yan gemoraliseer houden de kinderon („Uober den Tod hinaus"). Itoman van. ANNY V,0N PAAjMUYS. Uit het Duitsch door W,. |IF. C. Boellaard. 1) De kleine residentiestad Schnoiditz van het hertogdom Sclmeiditz-Steiningen, hulde zich in avondduister; een zachte wind streek door de in lierfsttooi prijkende hoornen van liet hertogelijke park. Do verdorde bladeren vielen, alsof zij moede waren, Roruischloos op den grond. Schitterend was hot slot verlicht, voor welks hoofdingang rijtuig na rijtuig stil hield hot eerste hofbal van liet winterseizoen vond heden laats. Het eerste hofbal I Slechts zij, die zelf in oon kleine resi- ontiestad wonen of gewoond hebben, kuiti- en de botcekenis dezer woorden in haar ellen omvang beseffen. En die tot den ntkring bcboorendo residentiebewoners aren zich dan ook van het gewicht van ®2ton dag volkomen bewust. Itet eerste Uboli De zoiroer mot zijn reizen lag ach- den rug en daamioo <lo losjes aan- knoopte kennismakingen, die zoo prettig overlegd tot stand ieounen en die men n gemakkelijk weer kan verbroken. Op toch ontimoet jo allerlei monschen, aarmoo je thuis heusch nooit kennis zou dien maken. Hofbal 1 Daar govooldo men zich1 eerst eigen sfoér, Eenstuik of wat nieuwe- koude® daar woleens - opdaikein, Bfe Bevragen aan ms Siureau: JCange Waven 141, fioeft Worte Waven. Ïïelefoon 68103 en 68617. niet. Hier on daar troffen we wel eens een onwaarsdiijidijklieidjo aan, zoo b.v. in den Vierden Zondag, waarin een mets: Clara, dat jaren lang ziek to bod heéüP'getogen, den tweedon keer, dat ze schaatsen1 o-'der hooft, roods formidabel goed rijdt, n "U als liet een leuk verhaal is, nemen do kin deren zoo iets wel op den koop too. En do meeste verhaaltjes zijn leuk. Bij elke vertelling is oen plaatje gotee- k-end door E]la Biemersma of Pierre Pluot. De cersto is speoiailiteit, wat botroft we zens uit do sprookjeswereld uit te boeiden. EINNENLAND. BelasUng-betalen op pogtkantoren. jll'et Hoofdbestuur van den Centraion No- deriandsclien Ambtenaarsbond beeft er in een adres aan do Tweede Kamer de aan dacht op gevestigd, dat de Kamer ter zake eenzijdig is ingelicht. Wel zijn overgelegd de rapporten der voorstellers en voorstanders van deze reorganisatie, doch deze rapporten zijn niet om advies geweest in de betrokken Com missies van Overleg en is dientengevolge der Kamer het oordeel van de personeels- vertegenwoordigers van beido dienstvakken onthouden. iH'et Hoofdbestuur komt daar in zijn adres tegen op en verzocht de Kamer alsnog naar een weg te zoeken om de ontbre kende adviezen te bekomen. Het presentiegeld voor Amsterdamsche raadsleden, E. en W. van Amsterdam stellen" dén raad voor Ged. Staten van NoordtHidland te verzoeken den post presentiegeld voor raadsleden te wilton vaststelen op f32.000, dat is f'1000 meer dan o>p de begrooting voor 1930 is uitgetrokken. In 1891 werd het piesenttogeld bepaald op f3, in 1914 werd het verhoogd tot £5 per zitting en dit bedrag is sindsdien ongewijzigd geble ven. B. en W. stellen voorts voor liet presentiegeld vast te stelten op een totaal bedrag per jaar voor alle leden te zamen. OMhlOU m DE (i m EE NT M. .•VHAARDIHGEH. Nieuwe sleepboot. Van de scheepswerf 'a Lands Welvaren, directie I. S. Figoo, is met gunstig gevolg te water gelaten een zeewaardige sto om sleepboot, gebouwd voor rekening van de firma W. Muller te Terneuzen, De afmetingen zijn: lengte 20, breed te 4.70 en diep 2.25 meter. De sleepboot wordt voorzien van oen triplo expansie ma chine van 160 I. Pr K, geleverd dooi de machinefabriek „Avontuur" te Dordrecht. I Desertie. Op den stoomlogger VL 206 is een ge val van desertie geconstateerd tegen den deserteur, zekeren E. uit Schiedam is pro cesverbaal opgemaakt. 1 Nog wat te goed. Door de politie werd zekere II. in he inaar die behoorden dan toch ook tot de uitverkorenen. In de blauwe zaal had zich geteideüjk oen gedistingeerd gezelschap verzameld; men stond in groepjes bij elkaar en wachtte op het binnen komen dor hertogelijke fa milie. In een hoek, naast een hoogen arm stoel, leunde do gravin Wendol. Ilaar hoofd met zilvergrijze, hoog gefriseerde krullen boog zich oon beetje beverig naar mevr. von Grolius, echtgenooto van don herto gelijken opperhoutvester, en haar stam trilde van zaligheid, omdat zij oen inte ressant nieuwtje had te vertellen. „llebt n 't al gehoord'? Ilfet engagement van Else Denier zal publiek wonden." „Zoo," kwam er langgerekt uit bij mevr. von Grolius. „Mot wien dan? Maar wat vroeg ik toch," zeiclo liet kleine, dikke, voel ia voel iugependo vrouwtje, „er kan alleen sprake zijn van luitenant Tomwitz; hij is immers do uitverkorono van mooi Elsje," Met beslistheid schudde de gravin hot lioofd, zoodat de witte krullen, die aan sneeuw deden denken, inoo op en néér dansten. „Misgeraden, slim mevrouwtje." „Werkelijk?" vroeg het dikke mcnschje verbaasd en trok haar 'wenkbrauwen op, „dus iemand anders. Mooi Elsje hiekl er ook zoo'n groeten. hofstaat op na," besloot zij mot lichten spot. „Ook van dozen groeten hofstaat is nie mand in aanmerkiiig gekomen. Maar ik zal uw nieuwsgierigheid ntot langer op de proef stellen on u vertollen u zult er verstomd van. staan dat Else Bar rier geëngageerdrï met oon hooi- gewonen schonken toestand naar hot bureau ge bracht, waar bleek, dat hij nog 15 dagen gevangenisstraf moest ondergaan. Gisteren is II. naar Rotterdam tot het ondergaan van zijn straf overgebracht. De roorlooper. In do zaal van liet Volksgebouiw heeft oiuler leiding van den heer J. Buis een, goed bezochte Buitengewone Algemeone Ledenvergadering plaats gehad van de Coup, bakkerij en vorhruik'svei'eeniging „De Voorlooper U. A-" alhier. Tot commissarissen weiden gekozen de heeren G. v. Honwelingen en IA Bevertot lid van de commissie vim het Voltage bouw de hoer W. A. v. d. Hoeven. liet voorn tel van het bestuur om mach tiging tot aankoop van een pand aan de Rozenlaan te Vlaaidinger-Ambacht ter uit breiding van het aantal winkeliers en hel eventueel aangaan van een geldleening daarvoor, werd na uitvoerige bespreking met algemoene stemmen aangenomen. Het voorstel van den hoer A. M. W, J Bruins tot wijziging van art 42 lid a der Statuten, weid met algemeene stemmen verworpen. O VERSCHIK. LoBloepende honden. Een groot aantal eigenaren van schapen hebben aim bet gemeentebestuur geadres seerd om de politieverordening te wijzigen en scherpere maatregelen te nemen, inzake losloopend-o honden in verband met het herhaaldelijk voorkomen van hot achter volgen van schapen. In verband daarmede stellen li., en W-. aim den Raad voor in do politieverordening een bepaling op te ne men, dat voortaan tusschen 6 uur dos avonds en 5 uur voonniddags ieder hoeft zorg to dragon, dat de hem toebehooroiide hond niet zonder geleide op de straat komt. i Werkloosheid. In de afgeloopen week stonden bij' do arbeidsbeurs ingesclireven10 losse arbei ders; 1 slagoi; 1 kantoorbediende; 1 kraan machinist; 1 magazipiknei'iit; 1 portier, en 1 schoenmaker. i Adres. Bij den Raad dezer gemeente is ingeko men oen adres van G. Verwaal to Rotter dam, houdend beroep op het niet goedkeu ren van oon ingezonden bouwplan v wo ningen aan do Schiet aan. Kinderfeest aan de Zweth. Maandag 2 December a.s. zal in het café van den heer Verheul aau do Zweth een Kinder Sint Nioolaasfeest worden ge houden, waar oen 55 kinderen zullen wor den onthaald, een lihnvertooiuug zal p'aats hebben en de muziekvereouiging „de Har monie haar medewerking zal verleoneu Sint Nieolaas zal persoonlijk aanwezig zijn om de kinderon geschenken te overhandi gen. I ingenieur, die bij de oen of andere fabriek oen betrekking heeft. Zij heeft hem in Nauhoim keren kennen." Jlljoo is het mogelijk," was alles aval mevrouw von Grolius kon uitbrengen. Het nieuwtje had haar bijkans don aidoin he nomen en voordat zij nog den schok te boven was, gaf do" hofmaarschalk liet toeken, dat het hof in aantocht was. Do hertog, de erfprins en zijn jonge ge malin, gevolgd door eenige diiines en hee ren, traden de blauwe zaal binnen. Man- neuniggen bogen zich diep en de dames maakten een révérence. Ho hertog, zoowel als zijn zoen en zijn schoondochter, praatten minzaam mot de verscliillendo aanwezigen en do hertog wenkte met een vriendelijk gebaar oom oude ren heer van hoogo gestalte en met grij zen puntbaard, om bij hem to komen. Hij reikte den eerbiedig buigende de hand „Wel, professor, weer terug van de reis? Hebt u in Miinchen oen 'mooi stuik voor ons schilderij-museum kunnen koopem?" vroeg hij belangstellend. Do aangesprokene schudde het hoofd „Helaas niet, hoogheid; de prijzen van alk stukken werden 'op de verknoping tot oen onmogelijke hoogte opgedreven." „Nu, dan maar niet," antwoordde hij gemoedelijk en vervolgde lachend, terwijl hij behaaglijk zijn witten, zworen knevel opstreek: „Eigenlijk hebben wij ook ge noeg van die bonte prentjes, Ik ben er tevreden mee, onze residentiestad ook maar alleen u, professor Romer, den hoogst vonlionstc-lijken directeur van ons museum, zijn de wanden nog altijd to H— Het jaarverslag 1928. Verbetering van de in richting der groot-bedrijven. Minder dwarskiiker dan raadgever. 30 jaar veiligheidsbesluit. Arbeidsinspec tie en de bakkers. Ilot toezicht op de naleving van de wet ten ter bescherming van de arbeiders, werkzaam in ondernemingen eu ter voor koming van gevaar, schade of hinder van bepaalde inrichtingen, voor do omgeving, is, zooals incn weet, aan do Arbeidsin spectie opgedragen, die bij de vervulling van baar taak niet slechts oontrolecrend en bevelend, maar ook raadgevend optreedt Tolken jaro brengt zij eon lijvig verslag van haar verrichtingen uit turn den Mi nister van Arbeid, Ilandol en Nijverheid, dat door zijn Departement wordt uitge geven. Het loont steeds do moeite dit verslag te lezen; immers niet alleen bevat het geregeld zeer wetenswaardige, mede- deolingen omtrent do nieuwste veiligheids maatregelen, maar bovendien geeft het een beeld van do moeilijkheden, welke de na leving der arbeidswetgeving mede brengt, de meerdere of mindere medewerking, daar bij van don kant der patroons en dor ar beiders ondervonden, het aantal en den aard der geploegde overtredingen en haar berechting. Een en ander stelt vaak in staat tot liet vellen van een oordeel over do doeltreffendheid der wetsbepalingen, welke de Arbeidsinspectie moet handhaven on over de wijze, waarop die Inspectie haar taak vervult. Laat ons aanstonds zeggen, dat de Ar beidsinspectie over bet geheel cup zeer lof waardige wijze zich van haar taak kwijt. Het dezer dagen verschenen Jaarverslag over 1928 hooft dezen indruk, wolken wij trouwens reeds uit vroegere verslagen had den verkregen, nog versterkt. Met name haar zorg voor een zoo doeltreffend mo gelijke uitvoering der Veiligheidswet, laat niets to wenschen over. Op voorbeeldige wij'ze blijft zij' zich op do hoogte houden van de nieuwste vorderingen der techniek, ter voorkoming van bedrijfsongevallen, spe ciaal ook op het göhiod van de ongeval len der elee triniteit en liaar verslag be vat tal van nuttige wenken voor onder nemers omtrent do velerlei bronnen van gevaar, die in electrische leidingen en toe stellen verscholen l'iggen en de middelen, om die gevaren te voorkomen Zeer verheugend is daarbij do erken- ningin in de mtoiidimg lot liet verslag, dat de inrichting der fabrieken, met de ontwikkeling van het grootbedrijf, welke zich in verschillende bedrijfsgroepen voor doet (in de metaal-, textiel-, chemische-, papier-, confectie-, schoenen-, leer., mar garine-indastrie), over het algemeen belang rijk is verbeterd en dat er moer intellect en ervaring wordt besteed aan de 'bouw plannen, meer besef wordt getoond van de waaide ecner goed verlichte, geventileerde en doelmatig verwarmde werkruimte, schaftlokalen, waschgclegenheden, Moeder- bergplaatsen en privaten zegt het ver slag beschouwt een modern industrieel niet meer als niet-rendeerende bijkomstig heden, die geen zorg waard zijn. Het steals vereler doordringen van liet rationalisatie streven hoeft tot gevolg, dat hot aan de leiding van veie grootbedrijven duidelijk wordt, dat do zorg voor de menschelijike arbeidskracht aan do bedrijfsuitkomsten ten goede komt- Dit vergemakkelijkt en ver luuigenuanit, daar de taak der Arbeids inspectie, omdat daar beseft wordt, dat de belangen, waarvoor de Arbeidsinspecteur moet opkomen, parallel loopt met de be- .angen dei' onderneming. De Inspecteur is diui minder de coiitroleereude dwarskijker dan de raadgever voor speciale onderwer pen, waarvan liet belang voor de onder neming niet betwijfeld wordt. Interessant is in dit verband ook wat voorkomt in hot vijfde hoofdstuk van liet verslag, waarin er aan herinnerd wordt, dat het op 1 Januari 1928 30 jaren ge leden was, dat het Veiligheidsbesluit in werking trad en dat, wie in staat is een vergelijking te maken tusschen do toestan den, wat betreft hygiene en veiligheid in do fabrieken en werkplaatsen, in den tijd, toen do eerste technische bemoeiingen der ovehreid daarmee begonnen, en dien van thans, een ontzaglijk verschil ten goede zal opmerken, ook in do ïndividuoele zorg voordo veiligheid bij bedrijfsleiders on ar beiders. Inderdaad, bier is, mot medewer king over het algemeen van den kaait der ondernemers door de Arbeidsinspectie oen mooi stuk werk verricht. Van de zijde dor arbeiders werd tot dusver het belang van zorg voor do hygiëne niet altijd voldoende beseft. Zoo constateert het verslag, dat de zindelijkheid van privaten in veel geval len zeer voel te wenschen overlaat, mode ten gevolge van de wij'ze, waarop' do ar beiders deze inrichtingen gebruiken en be vuilen. En omtrent de wasch- en badgole- genlieden zegt het verslag: Over het "alge meen laat het gebruik van deze inrichtin gen nog voel te wenschen over, hetgeen ten gevolge heeft, dat do zorg, die de werkgevers er voor aan den dag leggen, niet overal bijstor groot is. Een belangrijk deel van het verslag is uiteraard gewijd aan do zorg voor de na leving der Arbeidswet. Daarbij treft, dat het aantal opgemaakte processen-verbaal van overtredingen in verhouding tot het aantal afgelegde bezoeken van de "Arbeidsin spectie en de politie betrekkelijk ntot groot is, terwijl, blijkens do door do rechterlijke macht opgelegde straffen, de meeste over tredingen niet van zeer omstigen aard wa ren. De humoristische noot in dit deel van het verslag ontbreekt ook niet. Een Rijksveldwachter werd b.v. bijna do dupe van zijn plichtsbetrachting, Hij bezocht do inrichtingen, binnen zijn bewakingskring ge legen, verscheidene malen per kwartaal, zoowel des morgens, 's middags als des avonds. Dit bad ten gevolge, dat een brood bakker kort na elkaar tweemaal wegens overtreding der Arbeidswet 1919 werd be keurd. Dij dezen bakker vatte daardoor do meening post, dat de Rijksveldwachter hem zocht, met als gevolg, dat do bakker hom geen brood meer wilde verkoopen. Gelukkig kon de veldwachter nog elders broed bekomen. Dat do Arbeidswet in sommige gevallen to weinig soepel is een vaak verno men klacht wordt door dit verslag be vestigd, evenals do meermalen vernomen grief, dat zij op verschillende punten in gaat tegen de wenschen en behoeften van het publiek. Zoo lezen wij, dat bet aantal klachten betreffende Zondagsarboid door jeugdige arbeiders of vrouwelijke arbeiders sterk is toegenomen en dat vooral in ban ketbakkerijen op dit punt sterk gezondigd wordt, voornamelijk doer bet maken en opspuiten van taartjes in de morgenuren. Bij de remolding van bot feit, dat niet tegenstaande de harde straffen, aan ver scheidene bakkers bij recidive van do over treding van het verbod van nachtarbeid opgelegd, de naleving der bakkersbopalin- gen nog niet noemenswaard blijkt te ver beteren, zegt liet verslag zelfs": „D.o con clusie kiui niet anders zijn dan dat de wettelijke eischen nog niet in staat geweest zijn <lo eischen van het publiek te wijzi gen en dat de hakkers meer rekening riioe- Len houden met do laatste dan met de eerste, Willen zij den strijd om liet bestaan kunnen volhouden." Zoo blijken wetten, niet strookende met de behoeften en gewoonten van het volk, wetsovertreding uit te lok ken. Het verslag dor Arbeidsmspedi© be vat behalve ook belangrijke bóuv stoffen voor een herziening der Arbeidswe, waar door deze beter zal aanpassen aan de eischen der praktijk. Herin en School, Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lopikerkapol J. 'Blakker, ca ml. te Benschop (U.)te Heerjansdain (Is. J. 11. iluygens te Heus den. Beroepen te Krabbendijke, ds. K. En- gelsiria, to Zwartsluiste Brandwijk ds. G. J. van der Graaf, te Nijkerk; te Lopiker Kapel, de heer J. Bakker, cand. te Benschop Aangenomen naar Withuizen, (huippmli- kaal. A propos, Itoe vordert uw portret'? Is Welschmann er mee klaar? U weet, bin nen weinige dagen viert u uw vijf en twin tigjarig jubileum en dan inool rt portret zijn opgehangen." „Mijn portret is klaar, uw hoogheid," antwoordde professor Berner. „Goed, dat doet ine genoegen. U bont nu al do vierde directeur, die na vijf en twintigjarige ambtsvervulling zijn por tret aan "do öcheiditzsehe sölnklcrij'verza- meling afstaat, zooals do oude, bijna hon- derdvijfligjarige oorkonde dit van den ju bilaris wmsclit." ,,11 et is echter zeer de vraag, of mijn portret, evenals die mijner voorgangers, voor altijd bet eigendom der schilderij- •zaal blijft," antwoordde de professor glim lachend. „Hoo zoo?" vroeg de hertog, niet be grijpend. „Wel, hoogheid, er' staat toch ook in de oorkonde, (lat liet gezin van (ton op liet schilderij afgebeelde na diens dood liet recht heelt het portret voor zich terug te voreleren," verklaarde do professor. „Ja, ja, dat is juist," zoido hertog, niet hot hoofd knikkend, „maar daarvan maakt liet gezin toch geen gebruik; iedere fa milie is daarvoor te ijdel. Het is toch veel mooier tegenover do wereld, dat hol portret van een lid der familie in de scliilderijzaol des lands hangt dan thuis boven de sofa in liet salon." „Lk geef toe, hoogheid," vo-lgdo liet snelle antwoord, dat do moeste families misschien zoo donken, anders zouden ilo eont«rfeitsels mijner drio voorgangers, die evenals ik op een vijf en twintigjarige ambtsvervulling konden terugzien, thans niet in het museum hangen. Mijn gezin echter gevoelt op dit gebied anders; daar van ben ik overtuigd." „Zachtjes wat, mijn waarde lieer, ik heb niet veel vertrouwen in het niet bestaan van familie-ijdclheid," zei do hertog met een afwerend gebaar. „Indien ik overleden zal, zijn, hoogheid, dan zullen mijn vrouw en mijn dochter stellig haar recht op mijn portret doen gelden," uitte do professor zich niet be slistheid. „Dat zou jammer zyu voor ons mu seum", lachte de hertog en wendde zich tot eenige in de nabijheid staande oudere officieren. 1 Dit gesprek met den Hertog kon Berner den gansclien avond niet vergeten. De woor den „ik heb niet veel vertrouwen in liet niet bestaan van familie-ijdelhoid", lieten hem niet met rust en terwijl in do blauwe zaal de jeugd i(p kte klanken van het uit stekende orkest danste, de andere hoeren liet zicth in de daaraan grenzende gelo zaal Rij een floscb goeden wijn en mot een geurige sigaar gemakkelijk kudden gemaakt en do halmoeders oiuler oen genoeglijk bab bel tjo naar hot dansen keken, zat professor Der nor in oen doorgang tusschen twee ver trekken, half achter eon portiere verscholen. Allerlei gedachten gingen hom door zijn brein; Rij moest mot zichzelf alleen zijn, (Wordt vervolgd). DER Paüpapier St tilicola

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9