BERLIJN ONDER CURATEELE. Stadhouder^laan 5-7 UIT DE TWEEDE IC, f IER- STADSNIEUWS. -n- Zaterdag 21 Oecenibéf' 1929 (Zuidzijde) SCHIEDAM (v.h. Willemskade 11) N. V. AUTO MIJ. VINK Co., 82*" Jaargang. VANAF HEDEN IS ONS BEDRIJF GEVESTIGD No, 19300 Interc. Te!. No. 88103 en 88617. BUREAU i LANGE «AVE!* f41 (HOEK KORTE HAVEN), Tel, 68103 en 68617. Postrekening No. 6311. Dit nummer bestaat uit 2 bladen en een Kinderblad. EERSTE BLAD. buitenland: De gemeentekas is uitgeput. Onverantwoordelijke uitgaven der sociaal-democraten. Een waardeloos besluit. De regeeringscommissaris van Brandenburg grijpt in. Ite iinaincieele toestand van Bet lijn is hopeloos en daar er nog steeds door dan gemeenteraad ouverantwooirdeUjke uitgaven wo-rden gedaan, zal Berlijn na duider cu re, loeto worden gesteld. Berlijn is een stad van bijna eveayeel inwomors als in, heel Nederland. Er heersclit zelfbestuur, d.wz de besluiten van den gemeenteraad hebben geen, goedkeuring noodig van hoogere autoritei ten, zooals in oins land van Gedeputeerde Statein. Maar nu hebben de Roriijrters het toch zoo verbruid, dat de regeeringscoiwnissa- ris van Brandenburg heeft ingegrepen. De gemeenteraad van Berlijn had gisteren besloten tot een uitgave van 53,4 millioen als stenn aan do worMoozen Eten Kerst gratificatie. i Tevergeefs had burgemeester Scholz een waarschuwend woord gesproken. Het voor stel der sociaal-democraten .werd aanvaard. Tegen stemden de burgerlijke raadsleden; alleen de communisten stemden ditmaal met hun traditioneele doodsvijanden voor deze geweldige uitgave, waarvoor in liet geheel geen dekking bestaat- Wellicht ho pen de sociaal-donracraten en de commu nis tpn dat van de 40 millioen, die en kele dagen geleden door da Duitsche ban ken aan do stad Berlijn zijn toegestaan, wel iets af zal kunnen voor de werkloot- zeu der hoofdstad. Zij vergeten echter, dat dit crediet in geen geval zooals uitdrukke lijk dooi de geldschieters is bepaald, voor andere doeleinden mag worden bestemd, dan voor do amortisatie van de schulden op korten "termijn en voor het betalen der salarissen. De kerstgratificatie der weikloozen zal dus niet uit deze middelen mogen worden betaald. Aangezien de kas van de stad Berlijn op het oogenbidc uit geput is, is hetgisteren door den ge meenteraad genomen besluit eigenlijk ge heel waardeloos. Dat een dergelijke politiek onverantwoordelijk is, hebben zij, die voor de Kerstgratificatie stemden, spoedig be speurd. In de gisteravond gehouden zitting van den Berhjnschen gemeenteraad heeft bur gemeester Scholz medegedeeld, een bripf te hebben ontvangen van dekt regeerings commissaris voor Brandenborg, die de vol gende instructies bevat: De Berlijnsche ge meenteraad heeft te zorgen voor een rege ling der schulden op korten termijn; voor de maand December zuilen de uitgaven zich ami de bij dezen brief gevoegde op somming moeten houden. Overschotten uit tanöfverliooging en eventueel uit verhoo ging van belastingen zullen fn een bijzon der 1 amortisatiefonds bij de Pruisische staatsbank moeten wordeu gestort en wel voor een bedrag van ten minste vijf mil lioen mark per maand. Verdere overschot ten zullen eveneens moeten dienen tot het dekken van schulden. Overschotten uit do tarievenverbooging en belastingen, voor •zoover zij bet bedrag van 5 millioen mark per maand overschrijden, kunnen worden besteed voor dekking van bijzondere '- gaven. Do beslissing over deze uitgaven en de controle der financiën zoowel in het centrum als in de verschillende district- ten vertrouw ik aan burgemeester Scholz toe." Burgemeester Scholz voegde hieraan toe, dat' deze beslissing van den regeerlngsconv missaris van Brandenburg sedert langen lijd icon worden verwacht. Tevergeefs heeft hij (maatregelen getroffen tot vermijding van de catastrophe. Het is uit de ge beurtenissen van do laatste dagen vol doende gebleken, dat hij daarin niet is geslaagd. Het ia de eerste maal in do ge schiedenis van het Beriijhsche zelfbestuur, dat de hoofdstad des rijks als het ware onder curateele geplaatst is. Hierdoor wordt niet alleen oen schel licht geworpen op de financieels positie dor stad, maar ook op de paitijeu, die tot nu toe een be slissende ro! in het beheer der stad heb ben gespeeld. De verklaringen van! burgo meester Scholz hebben een geweldige op schudding gewekt en maakten diepen in druk op allo aanwezigen. Brtand krjj'gt het ver trouwen, in -den FransChou Senaat heeft üriamd gisteren gesproken over do ontruiming van het "«Rijnland en zijn vredespolitiek uiteen gezet. Ten slotte vroeg Criant! aanneming van do motio van 'Vertrouwen, ingediend door lUcnveuu-—Martin. Do motie luidt: „De Sounat betoogt do regeeting zijn vertrouwen in do overtuiging dat zij tegelijk mot do politiek van nationale veiligheid oen' politiek van internationale toenadering voert, welke is belichaamd in hel verdrag van Locarno on liet anti-oor- logsfpaot". i 1 Voor do stemming verklaarde Briund: „Als do Senaat doze motio verwerpt zal een audero minister van buifonlandadie zaken in Den Hang ia naam van Frankrijk moe ten onderhandelen". De Senaat heeft daarop do motie van verhouwen niet 253 tegen 2 stemmen aan genomen. t Ongeveer (10 Senatoren hebben aan de stemming geen deel genomen. Vermoedelijk zij'n dit voor het meerendoel radicale en socialistische Senatoren, die het kabinot- Taadieu wegens zijn binrienlarwbehe podi tiek geen vverlpouwen willen betuigen Emile Loubet overleden. Te M'oritélirriar is gisteravond overleden üirnie Loubet, president van Frank rijk van Februari 1S99 tot Januari 1906. Zijn piesidentschap wordt vooral gc-ken merkt door de verdere verbetering van do FranschRussisdie vriendschap en het Drey fus proces. 'Op reizen inaar Italië en Rusland bevorderde hij de buitenlandsche politiek! van zijn, ministers. Aan het einde van zijn 7 jaar als pre sident neigende hij herkiezing. Falliëres volgde ffem 17 Januari 1906 op. Sedert dien trok Loubet zich geheel uit de poliliek terug en zijn laatste jaren bracht hij dpor op zijn landgoed! in het departed ment Drome, het kasteel DegUjde-de-Ma- cenz. i Die eonvientie-Colijn, Gistermiddag heeft de onderteefcening plaats gehad van het slotprotoooi van de Volkenbondsconferentie votor de in- en uit voerverboden De conventie treedt ap 1 Januari a.s. in werking tusschen de landen, die giste ren gbteekend hebban. Dit zijn er negen voorwaardelijk en zes onvoorwaardelijk, ter wijl de onderteekeningj van Italië en Roe menie door de mateneele omstandigheden vertraagd, voor Dinsdagavond a.s. verze kerd is. Er zijn nu in het geheel zeven- Ren landen aangesloten. Nederland is na tuurlijk onvoorwaardelijk toegetreden. De positie van de Engelsohe regeering. In klingen van de arbeiderspartij is men van meaning, dat de uitslag van de stem ming over de steenkoolwet, die de re- geering slechts een meerderheid van, 8 stem men gaf, den parlementairen toestand' zeer onzeker maakt. Het is niet onmogelijk,' dat de arbeidersregeering in het nieuwe jaar ontbinding van het parlement zal vra gen, indien zij belemmerd meent te worden in do uitvoering van het programma, dat zij zich voorstelt. BINNENLAND. Generaal C. J. Snijders. Generaal C. J." Snijders, die voor de Ko ninklijke Ned-erlandscli-Indiscttie Luchtvaart Maatsdiiappij een studiereis naar N'eder- lapdsch-Indio heeft gemaakt, keert met het s.oomsehpp Patria naar Nederland, terug. Tapverbodem De nationale commissie tegen het aldo- hpüsme heeft de.n minister van arbeid, handel en nijverheid verzocht, oen opgave te mogen ontvangen van de gemeenten, waarin tapverboden zijn uitgevaardigd, en zoo mogehjk van de gevolgen, die vau deze maatregelen zijn ondervonden. Vjo'oris zou de commissie er pr:5s ojp stel len, in gevalteai, waarbij bestaande ta pi ver boden weer zlijn opgeheven, mededeoling to ontvangen van de redenen, die tot deze opheffing hebben geleid. De minister heeft door tusschenkomst van do commissarissen der Koningin do verlangde opgaivem van do gemeentebestu ren gevraagd. Honlgmerkeubeslult. In de Staatscourant no, 249 heeft do minister van arbeid, handel eni nijverheid eenige mededeolingen gedaan omtrent de voorschriften, waaraan honig moot vol- dóen, om liet merk, genoomd in het Iloamg- merkonbesluit, te mogen voeren. De Amsterdamsche gemeeutebegrootlug. Do gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond de hehanjdeling van de go- ineentebegrooiialg beëindigd. Do begrooting is vastgesteld met een eindcijfer van f 111.060.878 voor don gewonen dienst en f 125.551.682 voor den kapitaaldienst. Financieel nieuws, I nca s s obaiuk. Do Incasso bank keeit, in mindering vim hot dividonid over hot loopando boekjaar, 2'Al pet. (als v. jop de aandeelen uit. 31 G. J. Kempcrs. De heer M, G. J Kernpers, die kort ge leden eervol ontslag had gekregen als bur gemeester vau Harderwijk, is ma com, korte ongesteldheid te De Bilt overleden Do oveiledene was officier in de orde van Oianje-Nassau. De staat als aandeelhouder In een trlcotagerabrlek. Naar aanleiding van het voorstel tot wij ziging van de begrooting der staatsmijnen 1930, teneinde mot f 100 000 te kunnen deelnemen in het oprichterskapitaal van een üicotagefabriek te Treebook, heeft do Kamer van Koophandelvoor Rijnland te Leiden zich rnet een adres tot den minis ter van waterstaat gewend, waarin zij haar bezwaren uiteenzot tegen het deelnemen van den staat in een bedrijf, dat do par ticuliere nijverheid zal gaan beeoncurree- ren. ,Die firma Jansen en Tilanus te Friezen veen heeft aan do Tweede Kamer een uit voerig telegram gezonden, waarm zij wijst op de moeilijke omstandigheden, waarm de tricotagemj verheid in ons land zich be vindt. Het telegram eindigt: „Zal do re geering, die voor de Nederlandsche tri cotage-industrie nimmer ook maar een vin ger hoeft uitgestoken, deze thans tietpon beconcurreeren, alleen op, of tenminste onder invloed van de lichtzinnige propa ganda van den directeur der Enschede- solie textielschool?" "De Tweede Kamer heeft gisteren do be treffende post op de begrootmg goedge keurd. llandelscommissaris voor Zuld-Afrlka. De Zuid-Afrikaansche legatie deelt mee, dat de heer Jan Schilthuis, te Rotterdam, evenals voorheen, blijft optreden als ho noraire handelsoomnussaris voor de Unie van Zuid-Afrika in Nederland. RECHTSZAKEN. Belasting-ontduiking. De rechtbank te Middelburg heeft dien ödrjarigen landbouwer J. J. v. d. B, uit Zonaemairo wegens onjuiste aangifte voor do inkomstenibelastinj tot een maand ger vangenisstraf veroordeeld. GEMENGD NIEUWS. De ramp te Groningen. Nadere berichten. Men meldt ons uit Groningen: In tegenspraak met een gistermiddag ver spreid bericht moet worden gemeld, dat de lijken van vrouw en kind van kapitein Jasper nog niet zijn gevonden. Het voor stuk van de in twee helften geslagen sleep boot is thans gelicht en op den wal ge bracht. De lijken waren er niet in. Het is vrijwel zeker, dat moeder en dochter wel aan boord zijn geweest, zoodat men vermoedt, dat de lichamen zijn wegge slagen. Thans is ook komen vast te staan, dat de gedbode machinist niet Ridderbos, maar Venerea heet, een jonge man; leeftijd en plaats van herkomst zijn nog niet bekend. De toestand van vrouw Kraak uit de Moeskerksgang en van mevrouw Glerieaan de Trompkade, die beiden te bed door oen stuk ijzer van de boot Zijn getroffen, is ernstig. Koude in het buitenland. Uit Chicago wordt gemeld, dat daar al leen reeds 20 sterfgevallen zijn geconsta teerd als gevolg van de koude golf. Hot verkeer met liet Midden-Westen is vrijwel gestiemd. Op vele plaatsen heeft liet zwaar gesneeuwd. Honderden auto's zijn in de sneeuw blijven steken. Tengevolge van den sterken sneeuwval, die reeds «eenige dagen duurt, komen in geheel Bulgarije verkeersstremmingen, voor. Sedert 48 uur is Sofia zoo goed als ge heel van de provincie afgesloten, terwijl ook het telefoon- en telegraafverkeer ont wricht is. Speciaal het spoorwegverkeer hoeft voel van de sneeuw te lijden. De spoorwegdirectie verkeert nog in het on- zekero omtrent hot aanbal treinen, dat nog in do provincie rijdt. Tusschen Sofia on Dragoman alleen staan reeds vier inga sneeuwde treinen, waaronder de Orient- Express, die op weg w.us naar Belgrado. Sedert gisteren zijn talrijke militaire af deelingem tevergeefs bezig do wegen vrij tomaken. De Simplotiexpress uit Belgrado kon zelfs hot station Dragoman niot eens- ver laten. OFFICIAL FORD DEALER. - -El- Defensie. Geen vermindering van contingent. Betere organisatie. Een vlootplan in het zicht. Ontwape- naars. Wegenfonds. Treebeek.— Met vacantie. De heer D-cckers hoeft ajs minister van defensie vee-1 voor op do meesta zijhor voorgangers; hij is jaronlafig lid d«r Kamer geweest, kent dus de atmosfeer en voelt er zich thu,is; hij rs wol goen groot rede naar, maar spreekt gemakkelijk on vlot, hij heeft zich altijd zwaar geïnteresseerd voor alle militaire zaken, verdedigde steeds de opvatting, dat, zoolang er een defensie, is, deze goed moet zijn, en hij hoeft nooit groote plannen of illusies gekoesterd. Met al zijn ideeen bleef lujl op den !>eg;uioa grond en ia zijn Lange rodevoering waar mode hij het debat na twee nachtzittingen heeft beantwoord, kwam bijl van den be- ganen grand niet af Zoo goed mogelijk do organisatie onzer defensi-o te maken, ze vooral niet duurder te doen, worden, moer vasthouden aan de opvatting, dat Neder land verplicht is zich to weer te stellen en dit te doen met bescheiden middelen, zie daar zijn programma. Tegen do voorstan ders van nationale .ontwapening vermag men nu eenmaal mets, zij hebben die aanvaard en alle the icrie van de noodza kehjkheid stuit op hen af Er wordt veel goweikt mot 'iDe-en- sche voorbeeld en ieder tracht dat zoo veel mogelijk in Zijn geest uit te leggen Geef ons alvast bot Deonscho systeem, zeggen do ontwaponaars gij aoudt. met voel verder daarmede zijn, antwoordt <ko Minister. Spoedig zullen wij een overzicht krijgen van dit stolsel, want de Minister hoeft oen rapport aan de Ka mer «overgelegd, dat gedrukt en, uitgege ven zal warden. Komt men eenmaal op het terrein der practische log-er-organisati-e, dan zijn het de van ouds bekende kwesties die weer op den vootgrond treilen. Allereerst de ma ritieme defensie waarbij de Minister an derhalf millioen gulden aanvraagt om twee onde onderzoons te vervangen door nieu we. Natuurlijk verzetten do ontwapmaars zich daartegen, maar do Kamer heeft nog 'n goede moerdeiheid, die met een degelijk voorstel meegaat. Het parsoneel-vraagstuk op de vloot is niet zoo nijfpand meer als het al eens geweest is, sed«ert in Itidie In- landsch personeel geschikt is gebleken. In het moederkind blijft het met dit per soneel tobben, maar de minister schijnt) nogal optimistisch. De tijd zal het loeren Andere vraagstukken zooals de vraag of de werf te Ilellevoetsluis moet werden opgeheven, zijn in onderzoek Het leger-vraagstuk wordt er ook niet ge makkelijker op. Allerlei stelsels en syste men zijn in den loop der tijden beproefd en de moeste zijn weer afgeschaft. De dribbel-rangen die eerst een soort trou- vaillo leken, zijn mislukt en ze zullen weer verdwijnen. Verlaging van het eenlingen'! kan niet worden aanvaard 011 de Ivamer wees een desbetreffende motie-Ter Laan af. De netelige kwestie van de reserve officieren in het beroepskader zal wel altijd netelig blijven omdat er velen zijn die daarin geen of weinig heil zien. Ove rigens schenen de plannen van den ministei ten aanzien van hot leger niet gewichtig te zijn; Lij concentreerde zijn aandacht veel moer op de vloot. Uitbreiding van de vloot is op bet oogenblik niet aan de orde, maar spoedig zal do Kamer een wetsont werp bereiken, waardoor zij de gelegenheid krijgt het vloot-vraagstnk zoowel Voor In- die als voor Nederland in zijn vollen om vang te behandelen. Een vlootwet? Mis schien weer een algemoene grondslag waar op do Minister de vloot denkt op te bou wen. Voor het oogenblik zijn er dus geen groote dingen op til, gchjk trouwens van dezen minister niet te verwachten was. Zijn kracht zal hij zoeken in verbetering der inwendige organisatie, lieel goed zal mj negnjpen, dat iedere uitbreiding van de uitgaven koren op den molen der ontwa- periaars is en hot is zeker van het stand punt van den minister ongewenscht dat! koren aan te dragen. Hot is niet tegen te spreken, dat de actie der ontwa.pen.aars remmend om niet te zoggen verlammend werkt op de gansche defensie^organisatie zelfs al is er niets waar van het dreigement van den hoer Wijnkoop dat de arbeiders in de artillerie iruvchtmgeu wel eens zou den kunnen saboteereh. Da Regoering heeft er ernstig rekening mee to houden, rlat meer dan een derde doel van hot volk zich van de defensie afwendt en dat daar door een verzwakking van het nationaal karakter van de defensie niet kan uitblijven, Het is dus zaak de tegenstelling zoo min mogelijk te verscherpen. Diverse moties werden alsnog verwor pen; do bofaamdo geheime post weid toch goedgekeurd en tenslotte ook de begroo ting waai tegen uiterst links mitsgader, de lieer Floris Vos stemde. Do Kamor had nu nog drie dingen af te doende vuil afvoermaatschappij, dio het JLoagsche stiaatvuil naar Drente zal expedimen, het wegenfonds cn de kwestie van de tricotage fabriek Treeheek. Het punt gaf weer de gewone vragen, plei dooien voor snellen arbeid b.j den wegen aanleg en voor voorkeur aan bepaalde wer ken. 11e Minister heeft zijn plan en wiens geliefde weg cn biug daarop staat, zwijgt maar. Ihj, die nog evon wachten moet; tracht de urgentie van zijn lievelingswerk! te bepleiten. Wij reizen dan heel Neder land door, krijgen de details van Ootmax sum en Nieuwkoop te hooien, weten straks hoe breed do weg is bij Bodegraven enz. Het algemeene puntje was de aandrang voor meer fietspaden, waarop de fietser» recht hebben ear ze ook bijdragen in de belasting. Do rest is altegader herhaling. liet slotnummer voor hot Kerstreces was de f 100.000 voor aande-.l la de tricotage fabriek Troebeek. Men kent uit de kran ten het geval wel. In óe mijnstreek is be halve de mijnen weinig of geen industrie, met gevolg dat voor vrouwen, meisjes, minder solide mannen, daar niet gemak kelijk weik is te vinden. Nu wil men er een tiicotagefabriek vestigen, waarin de Staat mee aandeelhouder wordt. Er was daaitegen verzet: men vreest een „strop" voor den Staat of voorziet oen „bodetn- looze put"anderen zien er zelfs Staat- socialisme in, zooals ds. Kersten deed- Ifn-oMzaak der tegenstanders is, dat men er concurrentie met andere fabrieken, met name in Twente, in ziet. De heer Boon piolestecide de post te schrappen, maan de Kamer gaf met 51 logen 21 stemmen haar zegen aan de post. De A R, R K. en V. D, vormden hier de nieuwe meer derheïd. Thans is het Kerstreces begonnen. Zeveh weken heeft de hegtooting geduurd en de gansche Indische i> overgeschoten.. Op 11 Febmari komt die aan de beurt; da/irna; staan op bet repertoire de Drankwet, de Winkelsluiting en de Wegenwet. Eeist eeh ter zeven weken rusten. Of de Kamerleden erg moe zullen zijn? Men moet daarvoor maar niet bezorgd zijn; 't zal wel losloo- pen. Op z'n tijd nemen zij er alloa hun gemak van. Tot 11 Februari dus. Kalenders. De lieer G. Q G van den Arend, opticien, fotohandel en stadwaren, Hoogstraat 91, biedt zijn clientele een Holland kalender 1930 aan, bestaande uit 4 bilden, waarop gereproduceerd zijn vier teekoningen vau kindeikopjos, resp. oen Volendainsch, een Markensch, oen Zecuwsch en oen Bunscho- tcnsch meisje. Die tcokeningen zijn van Mattinjs Hago. De N.Y. Distilleerderij v.h. Simon Ilijri- bendo en Zoon heeft oon zakkalender uit gegeven met oen stijf kaftje, in handig formaat. Achter de data is voldoende ruimte om memoranda aan te teekonen. Aan het hoekje is achterin oon supple ment toegevoegd, dat do veranderingen der posttarieven por 1 November 1929 ver- moldt. Luxer, Broorsvest. Na het gebruikelijke Journal wordt een film vertoond, dio ons naar do oevers dor Stille Zuidzee voort en naast prachtige natuuropnamen tevens doet zien hot pri mitieve maar gelukkigo leventje, dat do inwoners daar leiden. „De Sclioonheidswedsti'ijd", die dan aan de beurt is, is een grappige geschiedenis van een juweclen kousenband, the bij een hotelhouder in ben a ring gegeven woult, doch hem benut als prijs in een schoon heids wedstrijd, om daardoor zijn hotel vol glisten to krijgen. Maar o wee, de eigenares van den band verschijnt onverwacht ten tooneele, waaido-or nog al eenige conster natie ontstaat, die echter gelukkig opge lost woult. „Buck de duvelstoejager" vertoont ons Buck Jones als cowboy, die met z'n steike knuisten alle onregelmatigheden weet to effenen. Tot slot gaat „De moord op den j live lier", een griezelige geschiedenis van val deuren, geheime gangen en kamers, alles dionendo om den schat van don juwe lier te bewaren. Een zoogomianuto Magiër, dio als zoodanig de kermissen afreist., woot de geheime bergplaats van do juwoelon te ontdekken, vermoordt den juwelier, doch als hij later do hand pp de juweden zal leggen, wordt hij hot slachtoffer van de geheimzinnige inrichting vair hot buis. Deie courant «rsolifltil dagdps, «et ift- «onderiog van Zon- eu Keeatdagen. Piya per kwartaal t 2,franco per poat f8.60, Pnj3 per week: 15 Oaata. Afzon- derlijliö nummers 4 ceota. Abonuoraentan wordeu dagelijks aangenomen Adveitentièn voor het eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijo;' 'a Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats ran adrertentikn wordt met gewaarborgd. Piy3 der Adrertentieöreu 1—5 regels f 1.55- iedere regel moer 1 C.SO; in act Zaterdagnummei 15 regels I 1.SU, iedere regel uieer fO. lr'. Ueolnmss f 0.76 per regel, Incassokosten 5 cte.: poslkwitanties 15 cis Taneyen ran adres tentsbu by ahonaonreni rjjn aan bet Bureau rerkrygbaar üagelyks worden togen vooruitbetaling Kleine Adveitentieu opgenomouk l 0 50 t/m 15 woorden, fO,75t/m 25 woorden Elk woord meer 5 cent tot eon maximum ran 30 wooiden 30 Mr. Dr. L. N. Deckers (R K.)

Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1