VERSLAG VAN DEN GEMEENTERAAD. 5 e Begrootingszitting. ZIJN LAATSTE WENSCH. n. V erg adoring van Dinsdag, 3 Deo. 1929, 's avonds 8 uur. Voorzi iter: do burgemeester, do hocxr II. Stulonaoijer. Voortzetting Algemeene Beschouwingen (Vervolg). Do hoor Hoogo ndam, voorigaando' Verkeers vraagstukken. Do wethouder voor G. Wi-, dio blijkbaar ook wethouder voor verkeerswezen is, heeft; het een en ander losgelaten, over de plan nen inzake liet verkeers vraagstuk. Gezien de uitbreiding van de gemeente ligt het op den weg van de gemeente iti te grijpen en te zorgen voor behoorlijke communi catiemiddelen. Voor oen actie om te be reiken, dat de llotterdamseho tram wordt doorgetrokken, voelt spr. thans nog niet veel, al zal die aangelegenheid wel onze aandacht moeten hebben. Als de wethou der met particuliere autobusdienst-onder nemers eens contact zocht, zon dat, naar spr 's inoening, wel goed zijn De kwestie tram of bus is nog niet uitgemaakt maar wel is ^pr. overtuigd, dat de bus vocxr- deelen biedt. Spr twijfelt niet cd de wet houder zal aari doze zaak zijn volle aan dacht schenken. De heer De Bruin heeft gezegd, dat ia het A. R-program niets staat omtrent de bevordering van het nijverheidsonderwijs op confessioneelen grondslag. Dat is juist! Maar dat daarmee ook gezegd zon willen zijn, dat de A. It afwijzend staan tegen over dit soort onderwijs, zou» spr. in het midden willen laten. Gezien de houding van! A. R. fractie's in andere gemeenteraden zon men geneigd zijn dat in twijfel te trek ken. In ieder geval zijn de A, R. tniet prin cipieel tegen confessioneel nijverheidson derwijs. Voor de hulde, door den heer De Bruin aan de A R. partij gebracht zegt spr il ank. Do toezeggingen inzake verbreeding van den Singel en verbetering van het Hoofd plein, hebben spr. bevredigd; niet bevre digd is spr. ten aanzien van de niedelee- lingen omtrent den Rotten]amschen dijk. We zijn met het in orde brengen van den| toestand daar ter plaatse wat achter ge raakt en als er eeaige kaas is, dat door middel van het particulier initiatief de toestand daar beter kan worden, is het gewenseht daaraan een stootje in de goede richting te geven, omdat het wef lang zal duren voor het onteigeningsphm aan de Voordzijde geheel zal zijn verwezenlijkt. Annexatie. De voorzitter kan aannemen, dat het geen bedilzucht van spr. was, toen hij het pers- gesprek van den voorzitter ter sprake bracht. De burgemeester is natuurlijk in dit opzicht geheel vnj. Toch heeft het spr. niet berouwd een vraag naar aan leiding van "dat persgesprek te hebben ge steld, omdat we nu geboord hebben, dat de voorzitter gelooft in de toekomst van Schiedam en hij een annexatie eerst in een ver verwijderd verschiet mogelijk acht. De voorzitter heeft den wensch uitgespro- ken nog lang te zullen leven en spr. sluit zich daar gaarne bij aan, al is het nog geen Nieuwjaar! Spr. lio-opt, dat do burgemeester nog lang in ons midden zal mogen zijn, In verband met da .-<• •sgesprek zou spr. toch nog gaarne om - aag doen. Is er door het gemeentebestuur met de Com missie inzake de Havembelangen van Rot terdam en 'Omgeving reeds in correspoin- („Ueber den Tod hinaus"). Roman ran ANNY YON PANtHUYS. Uit Het Duitsch door W. H. C. Roellaard 39) „Else is niet in huis, zij schijnt met Zemikow ergens in deu tuin te zijn, met deze woorden kwam mevrouw weer de kamer binnen. „Dan hoop ik uw dochter later te be groeten, want nu ga ik ïxaar den advo caat en, niet waar, mevrouw, de mede- deelingen van Maurer hebben toch wel uw wantrouwen jegens uw aanstaanden schoonzoon opgeheven Mevrouw Bemer schudde het hoofd. „Zoolang ik niet mot zekerheid weet, waar liet geld ja gebleven, blijft mijn verdenking bestaan." De toon waarop ze dit zei, was echter niet meer zoo vast; er klonk reeds twijfel in. De bankdirecteur nam afscheid met de belofte na zijn bezoek bij Stem te zul len terugkomen en wederom drukte hij zijn lippen op do welverzorgde vrouwonliand. Peinzend bleef mevrouw, Bemer alleen Wat al gebeurtenissen stormden lliajns op haar aan! Haar levenswagen was tot nu over zulke rustige, geëffende wegen gegaan, geen hoofdbreken had haar gekweld en opeeins was alles zoo anders, zoo heel andera geworden. Het was begonnen met do liefde, dio Else voor Zemikow) had opgevat, constar teerde zij. Ja, die liefde was voor liaar een Ioo- hjko tegenvaller geweest. Den rijken luite* -muit Tormvilz .boven wiens naam do kroon clentio getreden en mag de raad het re sultaat van die correspondentie tegemoet zien, opdat daarover ook in den raid van gedachten kan. worden gewisseld on hij zijn oordeel daarover zal kunuten uitspre ken? Misschien zal het gewenseht zijn die zaak in comité-generaal to bespreken, maar spr. zou, het op prijs stollen, als de raad op de hoogte werd gehouden met do geste in dit opzicht van B. en Wi. Dat de voorzitter den raad wil geven en laten doen wat des raads is, heeft spr. buitengewoon bevredigd. Men krijgt wel eens don indruk, dat bij do burgerij do meening bestaat, al zou) de raad niet zoo veel beteekenen. De voorzitter hooft thans duidelijk de plaats van don ramt aange geven, Het afbreken van don raad heeft tot gevolg, dat do burgerij vau haar eigen, vrijheid inboet. Zondagsrust. 't Spijt spr., dat ten aanzien van do bevordering van de Zondagsrust do voor zitter hem niet heeft kunnen bevredigen; We hebben hier een gemengde bevoikiug en daardoor kan de Zondagswet hier niet zoo streng worden toegepast, zeide de voorzitter. Dat is wel -juist, maar spr. is zich niet bewust eischen te nebben ge steld inzake toepassing van die wet, die onbillijk waren. Als aan al onze wensohen kon worden voldaan zouden we nog heel andere verlangens ten aanzien van do be vordering der Zondagsrust kenbaar maken! Maar als we vragen op Zondagmorgen on der kerktijd geen voetbalspel toe te laten, maken we oais daarmee zeker nog niet schuldig aan „prinzipienreiterei". Spr. er kent de sociale beteeken is vaa de sport, maar de beteekenis van een weldadige Zon- dagsrust is toch nog alujd voel grooter dan do sensatie en drukte van een voet balwedstrijd. Als ten aanzien van de Zon dagswet zooveel dispensatie wordt ver leend, heeft die wet feitelijk geen rechts kracht meer. Sportwedstrijden en derge lijke zullen alleen na afloop van de gods dienstoefeningen mogen warden toegelaten. Spa", wil er op aandringen die bepaling te handhaven. De stuwkracht. Do heer Dinkolaax heeft gesproken over de stuwkracht van de soc.-dem. Beschei denheid siert een menseh! De sod.-dem hebben met lust en ijver aan de behar tiging van de gemeentebelangen mes lege- weikt, en ze hebben daarbij een flinke werkkracht tentoon gespreid, maar of nui alles wel te danken is aan de soe.-dem, meent spr. te mogen betwijfelen! Als het waar is, dat het G. Bj do kurk is, waar op de gemeente drijft, dan wil spr. er op' wijzen, dat het de A. R wethouder Gos linga was, die een belangrijk a indeel heeft gehad in do oprichting van ons G. B- De heer Do Bruin (tot den heer Dui kelaar): Daar ga je met je goeie gedrag! De heer II o o g e n d a mAl kan men het werk van de soc.-dem appreeieeren, er zijn toch ook andere mannen geweest, die de belangen van onze gemeente hebben, behartigd op zeer lofwaardige wijze! De heer v. d Tempel dringt er na mens de Ohr. Hist- fractie omstig op aan de Zondagsrust zooveel mogelijk te be vorderen en in dit opzicht sluit spr. zich aan bij het gesprokene door den heer Hoogendam. De burgerij, dio er prijs op stelt den Zondag te vieren, moet diet ge krenkt worden in haar gevoelens door het toelaten van het voetbalspel tijdens de godsdienstoefeningen. De heer Scheurkogel heeft een opmer king gemaakt over het open stellen van do binnenhavens voor de scheepvaart ge durende het schaftuur, door do mogelijk heid te scheppen, dat do bruggen ook tusschen 12 eu 1 uur bediend kunnen wor den. Dat zal wel wat kosten, maar men moot bedenken, dat in de scheepvaart heol wat kapitaal is vastgelegd. En aJs er, ten gevolge van stagnatie bij hot doorvaren, een ligdag extra moet worden betaald, is dat voor den betrokkene nog al kostbaar, Met do belangen van dio memschon mag men wel een beetje rekening houden. lOok over den bouw aan den Singel heeft de lieer Scheurkogel gesproken en hij meen de, dat do wethouder hem ten aanzien van deze aangelegenheid niet goal begre pen hooft. Do lieer Scheurkogel heeft er op willen wijzen, dat het bouwblok, dat thans zijn voltooiing nadert, wat ver voor uit is geschoven. Door do rooilijn zoo ver te laten uitspringen pp don Singel, meen de hij, dat do toestand daar een beetje benauwend is gewordon. „liet spel kan beginnen I" De hoer Goiló hoeft, een dag nadat de behandeling van do begrooting in open bare vergadering was begonnen, in een politiek blad, dat ook hier verschijnt, be schouwingen gelezeti, onder den titel: Hot spel kan beginnen! In aanmerking geno men do groote deskundigheids-van don schrijver, dio in de gelegenheid is hel; werk van den raad en het karakter van het gemeentebestuur te beooixloelen, heeft spr. geen vrijheid do juistheid van dien titel in twijfel te trekken. I Daarnaast staat, dat diezelfde schrijver als spreker destijds volgons den voorzit ter juist het karakter van den Sehiodam- schen raad heeft gekenschetst, bij welke gelegenheid do nadruk werd gelogi op de grooto volgzaamheid van den raad. Een der plaatselijke bladen is van mee. ning, dat het prestige van den raad er niet op vooruitgegaan is. Als dit in aan merking genomen wordt, de manier, waar op de gomeontebegrooting wordt behan deld on do wijze, waarop de critiek door de gemeentebestuurders is beantwoord, mag wel even de aandacht gevestigd worden op den titelHet spel gaat beginnen. De redevoeringen van do wethouders zou den het best aldus gekarakteriseerd kunnen worden: In hoofdzaak kunstige buitelingen en ruw spel. Aan ruw spel lieeft hij zich schuldig gemaakt, die meedeelde sportman gewoiden te zijn. Hij heeft de vastgestelde regelen niet in acht genomen, maar is toe gejuicht door de soa-dem- fractie. Finoncleele beschouwingen, 't Is misschien een beetje gewaagd van spr. om toch weer in liet strijdperk te tre den, niettegenstaande, volgens verschillen de personen, van zijn eerste betoog niet veel is overgebleven, en hij blijkbaar een zeer slecht raadslid is, want zelfs is do vraag opgeworpen, of 'spr. de belofte niet heeft geschonden, afgelegd toen hij raads lid werd. Spr. zal het er toch maar op wagen en de vraag behandelen: Welk standpunt hebben wij ingenomen bij de financieelo beschouwingen - Bij het snuffelen in gegevens omtrent de financiën van andere gemeenten is het spr, opgevallen, dat hier de wunst der T. B per hoofd veel minder is dan b.v. in Rot terdam. In Rotterdam bedraagt die f 19 50 en hier f 10.50. 'Ook heeft spr. er do aan dacht op gevestigd, dat het bedrag der inkomstenbelasting hier omlaag is gegaan, niettegenstaande het. inwonertal was ge stegen. Er i s gezegd, dat spr- over. dingen, had gepraat, waarvan hij blijkbaar geen verstand had en naar aanleiding van de mededeelingen van de bestuurstafel is be woerd, dat spr. leuterpraat zou hebben verkocht. Maar noch de heer Slavenburg noch de hoer Van Velzen heeft aangetoond, dat spr. het bij het verkeerde eind had. Om de gemoedsrust van don heer Dirike- iaar niet weer te verstoren, zal spr. zich met zeven parels stond, zou zij een vreugde voller welkom hebben toegeroepen, dan" den eenvoudigen ingenieur. Toen kwam do plot solinge dood van haar man en nu doken als akelige spoken reeds in de verte de geldzorgen op, want indien die honderd vijftig duizend mark niet werden terug gevonden, dan stond dat voor do verwende vrouw gelijk met geldzorgen. Bij den hul digen rentestandaard zou het overgebleven geld nauwelijks vijf honderd mark per maand opbrengen, berekende zij on ltaar oogen keken ontsteld in do ruimte. Do netto gestalte van Polil doch voor haar op en zij herinnerde zich, dat haar man haar had verteld, dat deze zich oen kolos saal vermogen had verworven. Zijn welis waar niet groot vaderlijk erfdeel had hij reeds als jonge man door gelukkige beurs speculaties voortdurend doen toenemen en nu. kwamen daar zijn inkomsten als bank directeur bij. Waarom zou Pohl eigenlijk nooit zijn getrouwd? dacht ze. Hij heeft nog altijd een gunstig uiterlijk en was als jong menseh bepaald knap. En plotseling stand haar den dag van liaar eigen huwelijk voor den geest Een paar dagen voordat zij met Alex Bor- ner voor het altaar zou treden, stelde hi haar aan zijn vriend Pohl vobr eri duide lijk zag ze weer den wannen, bewonderen- den blik, waarmede do jongo batókbeamble haar toen opnam. Mevrouw Bemer ging langzaam, als go hoorzaarnde zij aan den dwingenden wi' van iemand andere, naar haar toiletkamer. Een trotscho glimlach plooido ltaar lip pen. Nog altijd was zo mooi en in Polll oOgeu lag nog steeds do warme, bewonde rende blik. Zij had het volkomen in haar hand zie vo/or altijd te vrijwaren togen 'geldzorgen, Mot wolgevallou kook zij naar het beeld, rmj niet woor op oèn brochure valn' oen stelletje boosdoeners béioepon, maar op gegevens, die te vihden 'zijn in het gemeen teverslag 1927. lOp blz. 108 daarvan' wordt meegedeeld, dat het bedrag, dat in. hot dienstjaar 1.922 1923 hij eon vormeuigviildigingsciijfer 1 aan plaatselijke directe hehostingon is ont vangen, was f 1.267.9G1.30. En op de be grooting 1930 is geraamd f900.000 Spr. heeft niet zooveel rekenles gehad f Maar wat is nu moer 1.267 000 of 900000? Dio cijfers zijn do'o'r het gemeentebestuur zelf verschaft. En jismspr, nut oen slecht Schiedammer, als bij daarop de aandacht vestigt? 't Is blijkbaar ook ongeoorloofd om er op to wijzen, dat de T. Bj hier per hoofd slechts do helft aan winst opleveren in vergelijking met Rotterdam1. De hoor yan Velzen is op stap gegaan, en heeft volgons zijn eigen zeggen do wijs heid gepacht. Hij heeft,daarna don Ac countantsdienst aan t Werk gezet en die heeft voor hom uitgerekend, dat do winst hier per M3. gas ongeveer gelijk is aan die in R otterdam. Waarmee de wethouder tier T. B| hoeft bewezen, dat men met cijfers doon kim wat men Wil.' Spr. gebruikt de cijfers, zooals hot behoort on daarom heeft hij de vraag gesteld on beantwoord: "Welke winst wordt hier on in Rotterdam peril oofd en per jaar gemaakt? Do lieer Van Velzön had eens, moeten laten uit rekenen, welk bedrag dat voor hot gas ,is. We zijn al zoover achteruit geboerd, dat we in eleetricifeit en water maar zoo'u beetje grossieren! Mét gas is dat niet het geval en wat de tarieven voor dat product betreft, die zijn nier hoogcr dan in Rob teiflam, waar een voorstel aanhangig is tot tariefsverlaging, waarvan de klein ver bruikers zullen profiteeren. De heer mr. V an Vel zen: Dat is nog maar oen voorstel! I Do hoor GoHlé: Juist! Een voorstel! Dus wat ik gezegd heb was nog niet zoe dol! Als de omstandigheden een verlaging toelaten, dan moet die eerst worden toe gepast voor lien, die eert. vermindering van lasten het eerst' ïloodig hebben. Op het gas wordt 100 pöt"winst gemaakt, dus hot tarief van het gas dient het eerst verminderd te worden. De hoer Do Bruin "liéeft college gegeven ia bedrijfspolitiok onT kan-; zich boroopön op zijn grooton broer "Wibaut. De soc- dem. moeten zich zelf de vraag maar eens stellen, of zij den juisten weg bewande len. Spr is het met den heer De Bruin eens, dat de gemeente niet'alleen dienstefn kan inrichten en doen fujnctionoeran, die geld kosten. Maar om' Lof die wijsheid te komen behoeft men nog geen brochure van Wibaut te hebben .gelezen. Spr. wil dan ook niet betoogon, dat door T. Bi geen winst mag worden, gemaakt, maar tusschen geen winst en oen zeer grooto winst ligt edn broede marelie. 't Is nooit spr.'s bédóoling een blaam op bepaalde personen te leggen en spr, heeft dan ook niet, '*zooali do lieer Broek veronderstelde, het voornemen gehad een blaam op do leiding van,,het gasbedrijf te werpen. Maar wat spr. wel wonscht is. dat eerst do gasprijs wordt verlaagd. In antwoord op wat de lieer Broek zeide, hoeft do lieer Van Velzen er op gewezen, dat do groote winsten der T. B woalen gebruikt voor belastingverlaging. Bij de hef fing der directe belastingen wordt Uog eenigszisis rekening gehouden met de draag kracht, maar bij de tarieven der T. B. is dat niet zoo. Men laat iiéii, die kleine in komens hebben, zelfs nég iels racer be talen voor het geleverde! liet woningvraagstuk. We wisten vooruit,'dat de hoer Van. Vel zen inzake den bouw van goedkoopo wo ningen een zeer voorzichtig standpunt zou innemen. Deze meent, dat nog maar in enkele gemeenten gebruik gemaakt wordt van do gelegenheid, om met rijkssteun die woningen te bouwen. Maar spr. wil er op wijzen, dat ia do pers eon program ge publiceerd is, waarvan do A. R. Rotter- dammer schreef or geen bezwaar tegen te hebben en de II-R en Soo-Dem. wer ken moe om over oonigen tijd ia Amster dam 15.000 woningen te stichten van ge meentewege. Als we op dat gobiod iets gaan doen, behoeven we househ niet ale vrees te hebben, dat we de eerste zul len zijn! Wij zullen ook dan, zooais altijd als hel betreft hot toepassen van sociale maatregelen, weer een tikje in de achter hoede mooniarcheoren. Do hoer Dinkelaar heeft do motie door spr. in verband met het woningvraagstuk! ingediend, een onvoldragen vrucht ge noemd. Ela dat zelfde is ook ia do Voo-r. waarts gezegd 1 'Do hoer Do Bruin: Djala zal het wel waar zijn! Do hoor Co 11 Misschien lieeft do hoer Dinkelaar wel opdracht gekregen die ge dachte to laacoereUl Het voorstel tot onbowooabaarverkla- ring van 148 krotwoningen was op de agenda van een raads vergadering geplaatst. Dat was trouwens niet het eerste voorstel van dien aard. Do heer Van Velzeta staat op het standpunt, dat er een achterstand) is in to halen. Do soo -dom. weten toch ook wel, dat er reeds eerder panden on bewoonbaar zijn verklaaid? De motie van spr. was dus niet te vroeg geboren; eer der een beetje aan den laten kant. De oorzaak daarvan is hierin gelegen, dat spr. do soo-dem. gaarne de gelegenheid laat hun „motorische kracht" te toanon. Maar als zij. niets doen is spr. wel ge dwongen liet te doen! (Wordt vervolgd). dat zij in den spiegel zag; haar over leden echtgenojOt, de verdwenen honderd vijftig duizend mark, alles vergat ze op dat O-ogenblik. Ze was nu, eenmaal van een oppervlak- kige natuur. Else bevond zich niet, zooals haar moe der dacht, met Zernikow in deu tuin, want deze was toon in do Slotstee» in gesprek met vrouw Ketter, die liem de noodige aanwijzingen had verstrekt, zooals Wij we len, om in de Iluyter's huis toegang te verkrijgen. Hij had Else gezegd eenige pa pieren in zijn hotel in orde te moeten brengen ön toen was het jonge meisje naar het schilderijmuseum gegaan. Dio gang was haar een behoefte. In de directeurskamer was het evenals altijd, loog. Do suppoost, wien tevens het toezicht ,aver dit vertrek was opgedragen, was er zelden. Hij wist. dat daar nooit iemand kwam oru iets te stolen en veel be langstelling der vreemdelingen voor de por tretten der mannen, die vijf en twintig jaar of langer directeur van het s child orij- rinusettm van Sclmeiditz-Steiningen waren geweest, bestond er niet. IVel keken zij bewonderend naar do oude, prachtige» trap of naar de kolsteljjko schilderijen vasa een Frans Hals o Rotnbrandt, en ging er eens een enkoio naar do directeurskamer, dan bleef liij er maar kort. Door haar tranen heen keek Else naar de trokken van. haar geliefdon vader. „Veel te vroeg hebt u mij verlaten,", fluisterde zij, ,,kon ik uw goede, trouwe hand nog eens op mijn hoofd voelen rusten, nog eens met u praten; ik liad u nog zoo on eindig wel to zeggen". Want do koelheid, dio zoo dikwijls van haar moeder uitging, belette lunar deze mot oen warm woord, dat in haar hart opwelde, te naderen. Een lichte zucht .oalsattpie haar. Vooral in deze dagen Was "het zoo moeilijk met haar moeder om te gaan. Jegens Widter Was zij bepaald onaangenaam, maar deze be- heerschte zich, -omdat hij Else liefhad en bleef gelijkmatig vriendelijk Vandaag zou'het haar vadetfsi jubileum- dag rijn geweest, iliaar" nu was idles zoo naargeestig stil en de man, dieu men had willen huldigen, rustte' voor eeuwig in zijn graf. 1 l Vandaag zou ook haar engagement pu- blicjk zijn geworden. Wat'een heerlijk, dub bel feest zou dat geworden zijn. Nu zou do publickmaking morgen, Zondag, plaats hebben, maar niemand zpu kouten, feücitoo- ren en alleen de gedrukte aankondigingen, die do villa in dè "Alleestraat, waar rouw heerschte, verlieten, 'zouden vrienden en bekenden en andere menschen, die meenden bevoegd to rijn tot critiseererx, vertollen dat professor Bemoei dochter geëngageerd was met een man, dién'niemand in Sc-hnoi ditz kende. Morgen! in.' den laten avond zou Walter weer haar Berlijn vertrekken, waar rijn werk hem weer riep. Treurig liet Else het kopje haaigen. Hoe» heel anders had „zich'nog kort geleden liaar ongagcmontsdlig" voorgesteld. Thuis sprak luuu' moeder ©verf niets anders dan de nalatenschap en of dm telegrammen, die het bedrag daarvan i tilcldid>en, niet op oen vergissing berustten., - Het meisje wist neg niet, dat do bank directeur inmiddels", wan aangekomen en met liaar moeder oen, onkförhoud luvi gehad. Miaar nauwelijks was' zo thuis, «of Maurer fluisterde liaar toe, dat mevrouw al ©eu paar malen naar haar land gevraagd. Else trof liaar mooier -aan haar schrijf tafel aan, bezig met 'adressen schrijven. „Voor do ongageméntókftartan", zei ze, DRAISttlA-vAiM-VALKEnBUR LEEUWARDEN BIOTEMiAm Se overheid en de nationale nijverheid, Die minister van staat, minister van L-in- nenlanclsehe zaken en i'andi ouw hoeft, on der dagtcefceaimg van 15 dezer, aan de gemeentebesturen gesdireven: Reeds meermalen werd da aandacht van uw College gevestigd op de wensehelijk- lieid, het geven van opdrachten dooi' de Overheid aan do natiomale nijverheid te bevorderen, en op de beniiddxdenide taak, welke daarbij aan de Rijkscommissie voor werkverruiming is toegedacht. Herinnerd moge onder meer voaietri aan circulaires van 14 Januari 1924- on van G Maart 192G. Genoemde rijkscommissie meent de cle aring te hebben opgedaan, dat bedoekte aanschrijvingen jn het vergeetboek! begin nen te geraken. Ik vind hierin aanleiding, een en ander opnieuw naar voren te bren gen en uw college te verzoeken, te willen bevorderen, dat geen orders aan do buifcon- landsche nijverheid worden toegewezen, al vorens met de commissie overleg is ge pleegd. De omroep-onrust. Het dagelijksck bestuur vim don Natio ruilen Radio-omroep heeft in een adres aan de Tweede Kamer erop aangedrongen, dat aan dien omroep ten spoedigste de hom naar billijkheid toekomende zendtijd zal Worden verleend. Oost-IndiS. V 1 ieg tuig neergestort. Bandoeng. Een Eokkervliegtuig is op wijzende naar een hoopje reeds van adres voorziene enveloppen. „Maar waar bon je zoo lang gebleven, Else? Mijnheer Pohl was hier en ik heb je gezocht". „Dat spijt me, moeder", antwoordde Else ,,ik wist niet, dat u me npödig had, anders liad ik laten weten waar ik heem ging. Ik was 'naar 'tmuseum, bij vaders portret". Mevrouw Rerner. toonde riek geprikkeld. „En je bent daar pas gistereuochtend mot Zernikow geweest". „Zeker, moeder, maar het is me of ik het portret niet dikwijls genoeg kan zien", zei ze, als i u gepeins verzonken. „Vader is zoo prachtig, zoo natuurlijk getroffen en ik krijg do heerlijke illusie hom in, werke lijkheid voor me te zien". Met een driftige beweging draaide de blonde vrouw zich o|p liaar stoel om, „Ik wou dat ik hem in werkelijkheid voor mo zag, om hem te vragen waar dat geld, 'dat vele gold is 'gebleven", haar oogcu bliksemden en Juanr gezicht zag er bijna vertrokken uit. „Wat heeft mijnheer P-ohl gezegd?" vroeg Else rustig. - I J „Wat hij zei?" oi\ honénd lachte ze. ,J>v el precies hetzelfde als. zijn telegrammen, hjj zei, dat er nog maar honderdduizend mark op do bank lagen en dat je vader er verle den week ©en. som van handeldrijftigdui- zernl mark had afgenomen". „Bat was dus toen vader de laatste mom in Berlijn was?" Else schudde hot hoofd, als rees or twijfel bij haar. „Ja", zei do moe»dor, en toen vertelde zo alles wat do bankdirecteur haar had mee gedeeld, en wat Zij van Maurer had verno men. „Do zaak Wordt steeds ingewikkelder besloot zjj, torwyl oen rimpel zich in luijar voorhoofd groefde. (Wordt vervolgd). I

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6