PRIMO DE RIVERA OVERLEDEN. w Mil Alt KANTOOR. Stoomen, DE PHOENIX, Verven Instituten „Schoevers Maandag 17 Maart 1930 TYPEN STENO „GROOTE" 828t» Jaargang. No, 19370 Drankwet. DE VERDWENEN DEL0RA. De overval op Curasao. Intcrc. Tel. No. G8I03 cn 68617. BUREAULANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Tel. 68103 en 68617. Postrekening No. 5311 Dit nummer bestaat uit een blad en een Sportblad. EERSTE BLAD. uendijk, Rotterdamschedijk en ünitciihaven. Schiedam, 17 Maart 1930. Bij ol krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven on andere offici- eelo af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Schouw. Ter algemome kenmtis wordt gebracht, dat op WO KNS DAG 2 APRIL 1930, des voonn id lags tea lieu ure, eeu schouw zal gedreven worden in het Oost-Frankeland en wel over de sloot, gelegen in het ge deelte begrensd door BaJtkersharai, Groe- Rurgemeestei' en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen, zijn ingekomen verzoeken van: 1. B. KERS om vergunning voor den ver koop van sterken drank in hot klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de beneden-voorlokaliteit van het perceel Zuidlandscheslraat 15, alhier; en 2. P. A. FEELDERS om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in de bmedm-v0or(zij)!ocaliteit vim liet perceel Westmok-nslraat 27, al hier; en herin tuieren, dat binnen 2 weken na dez.e bekendmaking tegen het verleonon der vergnnning bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 17 Maart 1930. 8529 50 BUITENLAND Te Parijs plotseling gestorven. Zijn levensloop. Wat hij voor Spanje heeft beteekend. Generaal Miguel Primo de Rivera y Or- kaueja, Markies de Estella, Hertog van Aidir, do Spaansche ov-di (Stator, die zich kort na zijn val (naar Parijs heeft be geven, en daar sedert Lu eon hotel ver bleef, is gistermorgen plotseling overleden. Primo do Rivera leed sinds langen tijd aan suikerziekte. Primo de Rivet» is in 1871 geboren als zoon van .Maarschalk Primo. Reeds op de i leeftijd vau 30 jaar was hij generaal. Vai 1917 tot 1921 was hij Senator en in den Senaat nam hij het standpunt in, dat Spanje Marokko diende los te laten. Rij was kapi tein-generaal te Barcelona toen hij in het midden van September 1923 de leiding nam veer do militaire revolutie, de be staande parlementaire regeering verjoeg en een militaire regiering instelde, met het plan, het door 'parlementaire misbruikou achteruit gegane Spanje weer op den weg van Üen vooruitgang te brengen. In liet begin van December 1925 vormde Primo in plaats Van het uit drie ge mm ik be staande Directorium, een kabinet, waarin hij zelf het miriistm'-presidoriUchap op zich nam. Ja 192ti ontstemd een crisis, aan gezien Primo in conflict kwam met de artillerie-officieren. Dank /ij liet feil, dat een deel van liet leger hem trouw was gebleven, wist Primo echter meester van den toestand te blijven. In het voorjaar van 1928 deed voor de eerste maal liet gerucht de ronde, dat Primo ambtsmoedo zou zijn. Nadat in September 1928 een nieuwe militaire samenzwering was ontdekt, bra ken in Februari van het vorige jaar in verschillende Spaansche steden revolution- «aire bewegingen uit. Ook dit verzet werd echter noergeslagen. Primo ae ltivera dreig de met aftreden en begaf ziclt naar dén koning om nieuwe dictatoriale volmachten. Bij koninklijk besluit werd de artillerie- school to Segovia opgeheven. Nadat ver scheidene malen het bericht van Prime's aftreden verkeerdelijk gelanceerd was, deed hij Qindclijk in hot begint van dit jaa.r definitief afstand van zijn miniislersfuno- tie en op 30 Januari kwam hot nieuwe kabinet onder leiding van den huldigen Spaaosclien minister-president Berenguer tot stand. Met Primo de Rivera is een van do vijf „sterke mannen" uit Europa verdwenen. Rn zijn dood volgt wel verrassend snol op do Woedelaozo revolutie in Spanje, die don dictator reeds van hot politieke wereld tooneel deed verdwijneln. Weliswaar koes terdo hij plannen om zelf een partij te gaan vormen, en zoo weer een rol in het Spaansche politieke leven te gaan spe len, inaar zelfs de leek kon uit de zeer matte reactie die in Spanje volgde op de openbaarmaking van zijn plannen, wel af Door E. PHILIPS OI'PENIIELM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 42) Xij vouwde do Banden, tepwijl zij half luid uitriep: „Da zou i'genlijk wel heer lijk zijn!" Doch op ernstiger toon liet zij er onmiddellijk op volgen; „Maar daar mag de piet aan donkern en jij moet «iet zoo met mij sproken. Wat oom zogt, kan zeer goed worden gedaan. Hij weet en be grijpt wat er gebeurt. Als hp mij hier alleen laat, is dit onkel omdat het nood zakelijk is." „Nu, jo hebt wol groot vertrouwen in hemt" „Hij is ajtijd liof voor mij geweest en ik weet, dat do zaak, waarin hij thans 'betrokken is, bijzonder gewaagd en moei* kijk i». Er zijn mensehen, die willen ma ken, dat zo niet gelukt en dio hom bo* «pionneeren. Als zij konden ontdekken, waar «ij zich schuil houdt, zouden zij hem stoker tegenwerken." „Weet jo dan, Felicia, wat dat voor bon zaak is?" vroeg ik. „11c heb er eenig vermoeden van," alnt* woorddo zy. Haar antwoord bracht mij ietwat van stuk, Immers als Felicia, werkelijk eonig yermooden had van het karakter vuai de zaken, van haar oom eu daarbij tovre- «cn met de rol, welke zij spoelde, dan Primo do RBcra~-|. leiden, dat die rol in geen geval een zeer grooto zou kunnen zijn. Tragisch is dit plotselinge einde, zoo s>ne na het einde vam zijn politieke loopbaan Primo do Rivera heeft voor Spanje veel goeds tot s tarnl gebracht. Door krachtige leiding maakte hij in sa menwerking met Frankrijk.' een einde aan dun oorlog in Marokko, die menschcn en geld verslond. Hij maakte een eind aan de woelingen en onlusten in het binnenland. Zijn krachtig optreden schiep orde en het aanzien van Spanje in het buitenland steeg. ;0imler Ihrimo's bewind verkreeg Spanje een halt-vasten zetel in den Volkenbondsraad. Helaas 'aaide Primo do Rivera in do bin- kon liet onmogelijk een zaak van minder oirbaur kirkter zijn. Niettemin wees elke aanwijzing, die ik omtrent Delora had ge kregen, er O]», dat hij bij een of ander misdadig plan betrokken was. In gepeins verdiept, liep ik heen en weer. terwijl Fe licia mij angstig aanstaarde. Ten slotte vroeg zij met gedempte stem: „Jo bent toch niet vim plan mij te ver laten?" „Neen, Felicia," antwoordde ik, vóórhaar staan blijvend, „daar denk ik 'niet aan. Maar wei wil ik trachten uit te visschen wat jij «dj «iet kunt zoggen. Neen, tracht mij met daarvan terug te brengen," ver volgde ik, vooruit loopend op wat zij blijk baar wilde zeggen. „Ik moet dat doen, of wel jo verlaten, Felicia. Ik kan hier niet werkeloos blijven zitten. Ik moet jo oom zien uit te vinden du wit van hom een verklaring hebben. Daar ben ik niet van af te brengen." Hoofdschuddend antwoordde zij: „Ook anderen trachten hom te vinden, maar ik twijfel aan hun succes. Daartoe behoort onder meer de jonge man, die hier gister nacht was." „Lukt het niet, dan lukt hot niet, maar in ieder geval heb ik niet stil gezeten Ik moet vanavond terug naar nijju broe der, omdat ik beloofd heb hem gezelschap te houden. Over een paar dagen noem ik mijn kamers hier weer eu dun zal ik proboeren te weten to komen, wat of da geheimzinnig gedoe van je 'oom to beduiden heeft. Jo zult hot misschien erg oubo heerlijk vinden, dat ik mij in andermans zaken mong, maar je zult luier bomer nenlandsehe politiek. Zood.ru er orde was, ging hij administreeren en daarmee was zijn einde aangekondigd. Hij miste do fan tasie en den ruimen blik om vooruit te kijken en het Spaansche volk op te zwee- pen voor een doel. En langzamerhand werd do dictatuur voor het volk een last, waar van het bevrijd wildo zijn. Men was Primo niet kwaad gezind, want hij traditie zoo goed mogelijk de sociale wetgeving te ver beteren, wat hem min of meer de sympa thie van do. arbeiders deed winnen. Maar toch waren er al te veel bezwaren aan de dictatuur verbonden en geregeld hoorde men van opstandigheid tegen Prime's be wind, die echter de militaire macht bezat en zich daardoor kon handhaven. Maardoor het stille verzet, liet gemis aan geestdrift hij bet volk, is Proma de Rivera tenslotte gevallen. Toch zullen de Spanjaarden later nog wel bemerken, dat zij vruchten kunnen plukken van liet werk van Primo do Rivera. 'Op voorstal der Spaansche legeering heeft de koning een decreet uitgevaardigd, waarhij den overledene do hoogste mili taire eerbewijzen worden toegekend. Do voormalige ministers der dictatuur hebben zich gisteren bijna allen naar'Parijs be geven. De overigen willen liet stoffelijk oven schot aan do grens opwachten. Primo zal waarschijnlijk worden bijgezet in zijn geboortestad Geroz. üe ilood vau Primode Rivera. De Times vernoemt uit Madrid, dat Fri- mo's dood ook ap den politiekon toestand in Spanje van invloed zal zijn, aangezien de monarchie daardoor beroofd wordt van een reserve, waarop de koning in do toekomst misschien nog wel eens een beroep bad gedaan, indien do tegengestelde krachten de overhand zouden krijgen. De Times noemt Primo de Rivera een van die staatslieden van groot formaat, die werken tot zij uitgeput zijn o.r aftroden, wanneer riji roods door den dood zijm ge- teekend. 1 De v 1 oo tcon fo^rcntie. Lit gezaghebbende bron wor.lt bevestigd dat liet Japamch-Amerikaanse 'ie rompro- nib een vermindering van liet door Japan geci-chte percentage aan grocte kruisers voorziet, maar daartegenover Japan ren roni[ ensatie geeft aan torpedojagers en duik booten. lievediging door de Jap.msclic regeer,ng wordt verwacht. (iet J:i;paii!-.cIi-Arin>rikaaiihcli compromis maakt het de Ver. Staten en Groot ISrittan- niè mogelijk tuur laat-te k'eine gesehilpun- len uil den weg te mimen, waardoor tan min-te een overeenkomst van 3 mogendhe den verzekerd is. Frankrijk en bot Y oun gp 1 an. De Frau.-che Kamer commissie voor ftnan i'ieelo aangelegenheden zal. morgen een rap porteur armwijzen over liet wetsontwerp strekkende tot goedkeuring van het plau- Young. Dit moet voor 23 dezer won len aan genomen, daar op dien datum de Internatio nale Rank zal beginnen normaal te fuuctio neeren, ten eindo onder gun-tigo omstandig heelen over te gaan tot hot rnahilisoeren van do obligaties -voor 1 Juni, wat de pe riode van grooto financicelo operaties zal afsluiten. De Prins van Wales po trolo umkoning? Bij rijn aankomst to Greenock Beeft pn f Carlylo, de beheerder van do ranch van den prins van Wales in Canada, in een inter view verklaard, dat wanneer de prins aan dacht schenkt aan de ontwikkeling van do WIJ LEIDEN U OP VOOR KANTOOR EN ZORGEN VOOR PLAATSING IN GOEDE BETREKKIN GEN - PROSPECTUS GRATIS, OOK VOOR DE DAG- EN AVONDLESSEN IN: Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Italiaansch, Russisch, Noorsch, Maleisck BOEKHOUDEN EFFICIENCY. Stadhonderspl.3en7 II Nic. Witsenstraat 3 jjN. Binnenweg 167 Den Haag,Tel.525941[ v.Baerlestr.13, Amsterdam jj R'dam. 'iü, 33393 93 natuurlijke hulpmiddelen van zijn bezitting, er niets is, dat hem zal beletten een petro leum magnaat to worden. Turner Valley, waar de ranch van den prins ligt, is een rijk petaotournvflhl, dat pas ontdekt is en waarvan de mogelijkheden nog onbekend zijn, maar het lijkt vrij zeker, dat et' petroleum in overvloed aanwezig is IJ e K1 a a g m u u r. Naar uit Jeruzalem wordt gemeld, zijn de Joodselie godsdienstoe.feningen bij den Klaagmuur opnieuw go-toord door tromge roffel en cymbaaLpol. Do Joden, die over dergelijk gerucht onlangs hij' de oiiquèteaom- miv-ie hadden geklaagd, waren daarover uiter-t veiontwaanligd. Do too, taud in Rritch in d i To New-Delhi vond oen bespreking plaats van de voornaam-te organisaties dor Intli- -che Mohammedanen, waaraan ook vers-el iü- lerule ra li ca Ie 'eidoia, die Garidhi vroeger gesteund hebben, deelnamen. Zijn huidige houding worlt afgekeurd. Men veilangt va i boni,, dat hij zijn beweging uitstelt totdat de Anglo-ltidisciie conferentie to Landen hoeft plaats gevonden. De Mohammedaan- M-lie beweging zou zelf-, bereid zijn de strengste maatregelen der regeering togei Gandhi's actie te steunen. Uit Anumd, in de provincie Bombay wordt gemeld, dat Gandhi voor do dorps bewoners een rede hield, waarin hij zeido, dat niet met geld, doch slechts met bloed de campagne kon worden gewonnen. Door zijn invloed zijn wederom verschillende In disclio functionarissen afgetreden. Ten gevolge van het stijgend aantal zie ken in zijn groep, die deelneemt aan do onafhaiikelijkheidsinarbch, heeft Gandhi zich genoodzaakt gezien een rustdag te houden. BTNYENTrAm Meten met twee maten 1 Kapitein Borre en luitenant Berger, de officieren, die op Curacao hel bevel voer den tijdens den overval van generaal Ur- bina en zijn bende, zullen, naar de N.R.C. verneemt, voor een militaire commissie van onderzoek moeten verschijnen om him houding in den nacht van 8 op 9 Juni 1929, toen do overval plaats had, vast te stellen. TELEFOON 68015 ken, dat ik dit om jouwentwi! doe. De tegenwoordige toestand is werkelijk on houdbaar!" „Blijf jo dan vannacht niet in het hotel „Neen, maar ik zal jo het dadelijk doon weten, wanneer ik terug ben." „Maar nu heb ik nog één verzoek aam jo, kapitein; ik ben echter bang, dat jo hot niet zult inwilligen." „En dat is?" „Krijg geen ongenoegen Meer met Louis, als hoj in jo macht ligt," Haar verzoek bracht een lach op mijn lippen. Ongenoegen met Louis. Hot mocht wat. Wat zou ik daarvoor moeten doen? Maar intusschen gevoelde ik mij geërgerd door dit verzoek, omdat daaruit bleek, dat zij hem beschouwde als een man, dien men moest ontzien, „Louis is een kwaadaardig ventje," ant woordde ik, „maar voor zoover het aan mij ligt, zal ik met hom geen ongenoe gen krijgen. Ik ivob evenwel verplichtingen aan hem, yndors had ik reeds lang met afgerekend I" Ik keek naar do pomlulo ou sprong op Het was al veel later dan ik had ge dacht, Zij reikte mij een bootje bedroefd do bami. „Ik vind het geen prettige gedachte te weten, dat jij hiér alleen bont," verklaar de ik, „Kan ik jo niet overhalen om een dienstmeisje te nemen?" ZB schudde het hoofd on zoi „Oom zou het niet g<«d vinden. Hij beweert, dat liet dienstpersoneel altijd don neus in jo zakenstookt. Nu, wel to rus ten, kapitein. AVel bedankt voor Jen pret- tigen avond. Ondanks alles bob ik het gevoel, dat het toch een begin is geweest van mijn vacantie." Ik drukte haar hartelijk heide handen, tel wijl ik verzekerde: „Als do vacantie werkolyk begint, zal ik tocli bcpioeven, haar wat vroolijker te maken." Ik weigerde hot aanbod van een chatif four van een taxi, om mij naar mijn be stemming to brengen, en besloot naar bet hotel van mijn broeder te wandelen. Ik had zooveel te overdenken, dat ik ge voelde dat oen wandeling mij gooi zou doen. In het jan go meisje stelde ik Ion volle vertrouwen. Maar die Delora. Hoe moer ik do jongste gebeurtenissen over dacht, hoo minder ik hem vertrouwde. Op het Charing Cross Station bijvoorbeeld had hij blijk gegeven van een ontzetting, dio niet strookte met het karakter van een man, die onkel een moeilijke taak op zich heeft genomen. Zijn agitatie sproot voort uit vrees, onberedeneerde vrees. Ik had zoo iets in mijn leven wol meer bijge woond on ik was er zeker van, dat geen man, die in fatsoenlijke zaken is bolrok- kon, van zoo onberedeneerde vrees blyk zal geven, Thans Bad liy zich verstopt een ander woon! Bad ik er niet voor ou do ooiiigo persoon, ilio ik had ont moet op zoek naar hem, was iemand die recht en wet aan zijn zijde had en die in ieder geval een honorabele positie be kleedde. Delora's gedrag was meer dat van iemand, die aan de hand der gerechtig heid tracht to ontkomen, dan vain een liet blad wij.it op het gronto verschil in Behandeling tusschen ex-gouvemenr Ftniy- tier, den hoogston gezagdrager tijdens de gebeurtenissen op Curasao, en van de boute officieren. Eerstgenoemde krijgt bij zijn eer vol ontslag op verzoek een dankbetuiging voor de aan den lande faew -en diensten en er worden plannen geir okt om hem een goede positie te verzekeren in Den Haag, waarvoor een ander ambtenaar naar .Maastricht moet verhuizen, üe officiereu moeten zich aan eeu disciplinair onder zoek onderwerpen. De N. R. C. laat echter nog de mof- golijklieid open, dat liet onderzoek ten doel heeft do beide officieren te lehabi- liteeren. Vuurtorens voor het luchtverkeer. 'Op het traject AmsterdamDuitsdie grens, onderdeel van do luclilvairrlroute AmsterdamYannover, zullen voor het luchtverkeer hij duisternis in een rechte lijn 4 !uc111vaa rterkeu11 ingr, 11clen worden geplaatst, elk van ongeveer 2 jrtiiiiaen kaars-sterkte. De lichten worden aangebracht op den kerktoren v;ui Muiden, ten Z. van de legerplaats bij Oldehroek, ton Z.W. van llellendoorn e.i ten Z.W. van Oatinarsum. Do diaailichten zullen op 45 K.M. ofrtand zichtbaar zijn. Eeu kleine lantaarn zal twee smalle lichtbundels uitzenden, die zuiver do tegenovergestelde richting van de route- zal aangeven, terwijl gezorgd zal warden, dat do lichten herkenbaar zijn, zoodat do vliegers weten, bij welk licht zij zich be vinden. Bovendien zal hij wijze van proef nog bij Harderwijk een rlraailicht van gerin gere sterkte worden geplaatst. Sir Erie Drummoml. Sir Eric Drummond, secretaris-generaal van den Volkenbond, die in verhand met do codificatie-conferentie enkele dagen te Den Haag heeft vertoefd, is gisterochtend naar Parijs vertrokken, en zal, na daar ccnige besprekingen te hebben gevoerd, doorreizen naar Gonève. Belasting op muziekuitvoeringen. Het comité van actie tot afschaffing van kunstbelasting heeft een adres gericht aan de Kroon, do ministers, de leden van Eerste en Tweede Kamer en personen cn corporaties, werkzaam op rechts-, kunst en onderwijsgebied. In het schrijven wordt o. a. gezegd „Sedert een aantal jaren is er ten op zichte van ons Xedcrlaüulsch muziekleven een steeds toenemiendo en werkelijk on- vertrouwensman van z.y!n regeering. Terwijl ik zoo in gedachten vculiept vüoitwandelde, ging ik te veel in Noor delijke richting en kwam terecht iu een straat, welke mij verder van Shafieshury zou brengen. Ik stond op het punt een zijstraat in te slaan, die mij op den goe den weg zou terug brengen, toen mijn aandacht werd getrokken door een grooto auto, welke stond voor een klein restau rant, door een buitenlander gedreven, ge lijk men er zooveel in dio buurt vindt. Ik slel altijd veel belang iu auto's, maar deze trok in het bizonder mijn aandacht, omdat zij zoo bizomler afstak hij de om geving. Het was eeu der mooiste auto's, dio ik ooit had gezien, oen Daimler van zestig tot tachtig p.iardekrnditen met een bijzonder weelderig interieur. De pur av ion waren zonder eonigo versiering eu de chauffeur, dio roerloos achter zijn stuur zat, droeg een donker livrei, was blijkbaar- ook eeu vreemdeling. Ik vertraagde mijn schralen, ten einde etsu blik to werpen op den firmanaam van den achterband, eu deur van het kleine restaurant openging torwyl ik er langs drentelde, zag ik hoe de en een grooto portier naar buiten snelde, im maakte hel portier van do auto open eu bloei er in postille naast staan. Twee hecren verschenen uit het restaurant en gingen hot trottoir over. Ik draaide my bedaard om, ten eindo hen 'na te kyken niets meer dan nieuwsgierigheid mis schien, maar een nieuwsgierigheid, die mij nimmer heeft berouwd. (Wordt vervolgdJ. Daze coura.ui. Teraolitjni dageigki, met ult« louderiog vaa Zou- en Feestdagen, Piija per kwartaal 1 3.franco per poai 18,50.— Fr(ja per weeks 15 centi—Arton- deitpe nummers 4 cents. Abonnementen gorden dagelijks aangenomen, Adrerteutniu voor liet eeistvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zjju, 'a Zaterdags vóór O uur. Een bepaalde plaats van advortentièa wordt niet gewaarborgd. SGHED1MSCHE COURANT Prijs dor AdvertentiSn; van 15 regels f 1,55; leileis regel meer f 0.50; ia het Ztttisrdagnlimmer 15 regels I i.so, ledcio ïegel meer fU.W.Reclames f0.75 pet regel. incassokosten 5 dr.; posttiwitantioB 15 ot«. Tarieven vau adveitcutién bij abonnement, zijn anti hot Bureau veikiijgbmr Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleipe Advertentien opgeuorneu i i 050 t/m 15 woorden, f O 15 t/m 35 woorden. Bik w oord ineerB coat tot eon max mui m Vim 50 woorden

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1