SCHIEDAMSCHECOURANT VERSLAG VAN DEN GEMEENTERAA BAGAGEDRAGER MET S1ANDA LUB YOUdSPJEGT keu^e bet m :M- 1 TWEEDE BLAD van Maandag 7 April 1930. No. 19388. DE VERDWENEN DELORA. Geoflevertmckr- J looo afcoks1- Ses9<Wv'-if, - VAN DE STADSNIEUWS. BB Vergadering Van Vrijldag 28 Febr. 1930, 's namiddags 2 uur. [I. Voorzitter: de burgemeester, de hoer II. SlulemeSjer. De Sportcommlsslo. Do hoor Dinkel aar begrijpt de heorea niet, die nu nog weer een commissie ad hoo willen benoemen. Het voorstel van li. on BV. wil alleen, dat de raad zich in principe uitspreekt voor do instelling van een Sportcommissie. Men kain in dat voor stel wel willen lezen, dat in die commissie bepaalde vereenigingeto. zullen zijn verte genwoordigd en andere voreenig ingön niet, maar dat staat nergens. Er moot natuurlijk oen reglement komen voor die Sportcommissie en B|. en W. heb ben, om daartoe te geraken, een goeden weg aangewezen. Als drie raadsleden in die Sportcommissie zijn benoemd, zullen die contact zoeken met do sportmenschen en in onderling overleg een regeling ontwerpen. Spr. begrijpt den heer Steens niet on is altijd nog van moaning, dat het beter is het voorstel van R, en BV. te aanvaarden. Do heer Slavenburg hooft de dis cussie over deze kwestie met aandacht ge volgd en moet toegeven, dat men bij le zing van het stuk van D. en BV,. tot de vraag komt: Wat zullen do consequenties zijn? Het schrijven van B. en W. bedoelt niet alleen een principieele uitspraak uit te lokken over de instelling van een Sport commissie, zooals de heer Dinkelaar op merkte, maar dat schrijven doet meer. liet geeft ook een leidraad voor die Gom missie hoo zij zal moeten werken. Maar daarbij vertoont die leidrnaad allerlei vaag lieden. Er zijn bovendien dingen in dat stuk van R. en W. ingeslopen, waarmee spr. zicli niet vereenigen kan. Als we over al die verschillen hier gaan praten, zal oen breede discussie daarvan liet gevolg zijn. Beter is hot daarom een kleine commissie te benioomen, zooals do lieer Steens bedoelde, die de taak van de Sportcommissie nauwkeurig zal forrnulee- rem. 't Zal er van afhangeh, hoo de op te dragen taak zal luiden, of spr. zijn stem zal kunndn geven aan. liet voorstel om oen Sportcommissie samen te stellen, Spr. concludeert dus, dat het gewenscht is een klein comité uit raadsleden te vor men. Do Voorzitter herinnert er aan, dat de heer v. d Temepel meedeelde bezwa ren te hebben om ook de gymnastieklokalen en het Feestterrein in het Volkspark onder den invloed van do Sportcommissie te bren gén. Spr. tkan zich echter moeilijk in denken, dat een raadscommissie, die tot taak heeft: bevordering van de sport, en die beboerend of advisoerend optreedt, geen zeggenschap zou bobben over de gymna stieklokalen en het Feestterrein, die toch ook voor sportdoeloinden worden ver huurd. Haar taak zal zijn de belangen van de lichamelijke opvoeding te behartigen en spr. acht bet logisch, dat dan ook de gymnastieklokalen, het Feestterrein en de terreinen in het Volkspark onder haar be heer komen. Practlsche en principieele overwegingen Dat do heer Hoogendam bezwaar hoeft tegen de redactie van do motio-Dinkelaar, ka!n spr. zich begrijpen Maar de raad spreekt zich alleen uit over do conclusie en niet over do overwegingen. Alen ka'n de overwegingen vain den heer Dinkelaar niet deelen en het toch eens zijn met de conclusie, op geheel andere overwegingen, b.v. dat do sp or taan gelegenlie Jein zooveel van B. en Wi. en G. W. vergen, dat deze daarvan ontlast behooren te wonden. Dat kan een practische overweging zijn. in de motio-Dmkelaqr zit een principieele ver klaring, doch daarover wordt door den raad niet gestemd. B en W. brengen n.l. advies uit en door hot Collego is de over weging van den heer Dinkelaar niet over genomen. Alen kan dus zoowel op practische ais principieele overwogingen voor het in stellen van edn Sportcommissie zijn. Do hoer Hoogendam heeft den llotter- damschen Bond voor Lichamelijke Opvoe ding genoemd. Spr. geeft toe, dat dit oon particuliere vereeniging is, maar eigenlijk is do 11. B. L. 'O, niets anders dain eenl groep burgers, die over gemeenteterreineni en over gemeentegelden de beschikking heeft. W ij willen die beschikking aan le den van den raai laten en spr. acht dit oen veiliger weg dan men in Rotterdam in dit opzicht bewandelt. In R otter Jam kan men zioJi blijkbaar door do ruimté der geldmiddelen die luxe permitteereri. Do lieer C o 11 Wij heblien toch ook geld genoeg? Do Voorzitter meent dat de raaiJs leden beter de koorden van de beurs in handen kunnen houden. Do lieer Hoogendam: Beschikt de R. B. L. |0 ovetr een ongelimiteerd bedrag uit de gemeentekas? De Voorzitter: Op elke begrooting is eem groot bedrag voor het werk van den R. R. L. 'O. uitgetrokken. De hoer Hoogendam: Dus de raad moet toch de uitgave van de gelden goed keuren? De Voorzitter: Een raadslid kan de gestes van den R. R L. >0, niet beoor- deeleri. De heer Colló heeft opgemerkt, dat de tijd tusschem het tijdstip van indiening van dit voorstel en de behandeling wel wat kort is. Spr. erkent, dat daar wel iets van waai' is. 't Zou spr. ook aangenamer zijn geweest, als dit voorstel den raad 8 dagen eerder had bereikt. Wo lm kien de be handeling thans nog wel kunnein uitstel len, maar er zijn zooveel brandende kwes ties wat sportterreinen betreft, dat B. en W. gemeend hebben in een snel tempo dezo zaak tot oen beslissing te moeten brengen. Do commissie ka a dan opdracht worden gegeven de noodigo maatregelen te treffen en aan de vereeuigingen kon advies worden gevraagd. Door den heer Colló is tot spr.'s groeten spijt verband gelegd tusschon de waardee- ring van de sportvereenigingen en leien van don raad en leien van B. en W- Spr kan den heer Collé niet beletten dat ver band te leggen, maar het oimoodig leg gen v;in dit verband vergemakkelijkt niet een zakelijke behandeling van de kwestie 't Is een feit, dat de vercenigingen Her mes-D. V. S. en S. V. V, door ieder in Schiedam geacht worden de vooraanstaan de voreenigingen te zijn op voetbnlgebied en 't is hoelemaal niet hoodig, dat aan een van die twee de naam van een lid van den raad of van het college van B. en W. verbonden wordt- Niet één der le den heeft zich laten leiden door de ge- Boor E, PHILIPS OPPENIIEIM. Geautoriseerde vertaling van Mr. G. KELLER. 60s« „Nu," begon hij, „is dat de manier waarop ut uw belofte nakomt?" „Er is daarna iets gebeurd," antwoordde ik. „Ik heb con telegram vain mijn broe der ontvangen, dat ik niot begrijp." „Een telegram van uw brooder in Brazi lië?" „Ja, en dat zal u ook wel interessee- "ren," antwoordde ik. Delora keerde zich langzaam in zijn stoel oon en stond op. Hot was oen groote, schrale gestalte. Zijn gelaat was gerim peld^ en, hij deed onwillekeurig denkon aan een in het nauw godroven mensch. Alaar in- tu&schen was het de moeite waard waar te nemén» hoe hij zich dwong om met schijnbare onverscliiilighoid naur my to luistoron. „Wat seint hij, die broeder van u „Het telegram is op aandraag vnh Ni- colaas Dcloiu verzonden. Luister, ik zal hot u voorlezen." Ik las hom het telegram woord voor woord voor. Toen ik klaar was, volstond hij met ion kort knikje. „Is dat alles?" vroeg hij na oon ©ogen blik. j „Ja, maar ui zult or uit vernomen heb ben, dat uw broeder zich ongerust mankt ia do eersto plaats, dat u zich niet hoeft gehouden aaln uw belofte om hem op do hoogte te houden, maar dan nok, dat u geen gebruik heeft gemaakt van een particuliere code, welke tusschon u was afgesproken." „De zaak, waarvoor ik hierheen ben ge gaan," antwoordde Delora kyltn, „is vim het iilletgrootste gewicht, maar ik heb wat beters to doen dan naar het telegraaf kantoor -te hollen. Nicolaas is een zomnv aehtig mSsch. In een zaak als do/e moest hij volstaan met geduld te oefenen. In tus schon, nut hij de tussdieukomst van vreeuv den heeft gevraagd, zal ik hem morgen och tend een telegram zonden." „Uitstekend," antwoordde ik. „Ik mag] niet meer van u verlangen, lk zal nu zelf aan mijn broeder een telegram zen den." „En wat zult u hem daarin rnodedoe len „Dat ik u heb gesproken, dat u ge zond is en dat hij morgen nader van u zal hooren." „Waarom zou u seinen?" vroeg Delo ra. „Het zal morgen toch wel bijtijds ge noog zijn?" „Van uw kamt bekeken wol," gaf ik toe. „Maar ik bon mag wat anders van plan. Ik zal i;u mijn telegram er bijvoo- jgon, dat zoo het nieuws, dat hij van a- morgenochtend hoort, niet bevredigend is, ik het Braziliaanseho gezantschap van de zaak op de hoogte zal brengen on ik luuir zal uitleggen, waarom ik dat van plan ben." Delora's oogeu schoten vlammen. In- tusschon wist hy zich prachtig in to hou den. Hy volstond met een diepe buiging Als man ziet wat er tegenwoordig van een bagage drager wordt geëischt, dan is het te begrijpen dat de zorgzame Burgers een nieuwen versterkten drager monteert mei gepatenteerde as-plaat. (Ned. Octrooi). Het meest compleet uitgeruste rijwiel voor den laag- sten prijs, binnenkort is Elk Nederlander Ridder op het stalen Burgers ros. raagt geul. pracht-catalogus. Prijzen vanaf f67.50 dachto om een vereeniging eens aange naam jegens hem to stemmen, 't Is een zuiver zakelijke aangelegenheid. De heer Kavelaars heeft een zeer nete lige kwestie aangevoerd, 't Is iets eigen aardigs dr'e raadsleden in oen commis sie t« benoemen, waarvoor geen verorde ning bestaat. Do beer Steens wil een com missie ad. boo van 5 leden, die de taak van de Sportcommissie zal omschrijven en een verordening zal dienen te ontwerpen, die door den raad zal moeten worden vast gesteld, voor tot benoeming der leden wordt overgegaan. Tusschon den heer Steens en de opvatting van B. en BV. bestaat weinig verschil. R en BV. willen een commissie benoemd zien, die in het bizonier haar zorg zal uitstrekken over alles wat tot do, lichamelijke opvoeding behoort. In diecom missie kunnen nu echter reeds 3 'raads leden benoemd worden en die zullen dan in een Ontwerp-verordening de taak van do Sportcommissie hebben vast te leg gen. Aan die commissie van 3 raadslolen kunnen adviseurs wonion toegevoegd, mis schien wel met stemrecht. Dat hangt af voor mo te maken. „En dus is u voornemens," zeide hij langzaam, „aan onze vrienden daarginds mede te deelen, dat u mij heeft gespro ken? Dat ik, wat ijr openlijk tegenover u eiken, mij feitelijk verstop en 'mijn nichtje heb alleen gelaten? U zult ze mis schien ook willen inlichten omtrent on derscheidene gebeurtenissen, waarvan u» dank zij uw ongelukkige gewoonto om u met amïersmans zaken te bemoeien, op do hoogte is geraakt?" „Natuurlijk," antwoordde ik. „Natuurlijk niet!" vervolgde Delora met nadruk. Er hcerschto een oogenblik stilte. R; keek Delora eens aan, niet begrijpende wat liij daarmee bedoelde. Hij staarde mij aan als een man, die tegenover zijn aarts vijand staat. „Alag ik eens vragen, hoo u denkt mij dat lo beletten?" vroeg ik tenslotte. „Gemakkelijk genoeg," antwoordde hij met een grijns. „Er zijn in dit huis vier mamion, die aan mijn bevelen onmiddellijk gehoor zullen, geven. Er zijn hier boven dien vyf uitgangen, waarvan or twee op de rivier uitloopen." „Ik wensch ui geluk," antwoordde ik' sarcastisch» ,,met zulk oen woning zonder wedergade." Delora slaakte een zucht, terwijl hy verklaarde„Lk kan u verzekeren, dat het me meer kost dan do mooiste suite in het Milan Hotel. Blaar wat is er aan to doen, als jo vrienden en bezoekers hebt, die wat to nieuwsgierig zyn uitgevallen, dan moet jo wol zorgen oen gosclnkto wo uing daarvoor te hebben." van bot oordeel van de 3 te hernemen raadsleden. Dio adviseurs dienen te wor den gekozen uit do sportvereenigingen, wat niet uitsluitend vaetbalvereo-iigingeii be hoeven te zijn. Spr. kan zich voorstellen, dat een van boa b.v. lid is van oen ten nisdub. Spr. zou dat zelfs zoor wcnsche lijk vinden. De heer Dinkelaar: Of een vertegen woordiger van T.hor.! De Voorzitter meent, dat van de geopperde bezwaren niet veel overeind blijft. De drie to benoemen raadsloten be ginneln mot oen verordoning te ontwerpen on de raad moet daarover zelf beslissen. Dit moet editor voorop gesteld: Hot is do bedoeling van R. en BVdat die com missie ook ijjots te neggen zal hebben; zij moet dus mot oenige macht en bevoegd beden bekleed worden. Spr. kan zich voor stellen, dat de raadsleden er weinig voor voelen lid van een oommissie te zijn, die niets te zeggen heeEt. De heer v. d Kraan: Do vaste raals commissies zijn toch alle commissies van advies en bezitten ook geen macht! „U is een zeer dapper man, mijnheer Delora," merkte ik op. „Zoo?" antwoordde hij droogjes. „Ik had altijd gedacht, dat dapperheid zich m oon andere richting bewoog I" „Blaar ik," zeide ik hoofdschuddend, „vrees, dat ik een lafaard bon. Zelts toen ik mij gereed maakte om mijn afspraak met u na te komen, koesteido ik vrees. Ik was zelfs zoo bang," vervolgde ik, „dat ik maatregelen heb genomen om mijn veiligheid te verzekeren." (,,Uw veiligheid te verzekeren?" her haalde liij, alsof bij de betoekenis van mijn woorden niet begieep. „Ik erken," vervolgde ik, „dat hel min lafheid van mo was, en ik ben nog over tuigd, dat het noodeioos voorzorg wasi Blaar ik heb hol gedaan." Ujj werd rood van toorn en riep „Heb je misschien wel voor een geleide ge zorgd? Staat de politie misschien bui ten?" „BVel neon, zoo onhandig bon ik niet. Buiten staat alléén een taxi, waarvan de chauffeur do opdracht heeft gekregen niot hoen to gaan, voor ik bet hom zelf ge zegd heb, on verder heb ik een briefje achtergelaten biy den portier van mijn hotel, hetwelk moet worden geopend als ik na anderhalf uur1 nog niet terug ben. U ziet," bosloot ik op een too.i van ver ontschuldiging, „dat mijn zenuwen mij een beetje do baas zyn geweest, en dat ik du buurt niot kende." „U is do scliramlerlioid ia oigeri per soon," zei Delora. „Ik hoop later met u nog eöus over deze grap to kunnen lachen. Heeft u Gaboriau pï een zijnor navolgers De invloedrijke raadscommissie*. Do Voorzitter: Er zijn. geen commis sies van bijstand in Nederland te vinden, die meer invloed hebben dan de oommis sies van bijstand te Schiedam en nu moet men niet den schijn willen wekken, alsof de commissies hier niets te zeggen heb ban Spr. kent geen gemeente waar de com missies moer invloed hebben! Spr. keurt dat niet af; dat kan ook iels goels heb ben! De beer Slavenburg heeft gezegd iets voor liet voorstel-Steens te voelen. Spr ziet tusschen beide voorstellen dit verschil, dat B. en W. de taak van die commissie althans nog vaag omschreven hebben en dat de beer Steens een commissie uit den raad heolemaal vrij wil laten om een taak voor de Sportcommissie vast te stel len. Spr. blijft bij zijn meening, dat het voor stel van R. en BV. een stap vooruit is in de richting van oen commissie voor li chamelijke opvoeding, terwijl elke ander© stap de zaak, waar het om gaat geen streep vooruit brengt gelezen, jonge vriend? Dit is uw eigen stad, u kent Londen toch wel op uw duimpje en weet, dat Landen is de arde- lievendsto stad van heel den aardbodem." „Ja wel," antwoordde ik, „dat kan wel zijn, maar een woning is wat de bewo ners or van maken en ik moet bekennen, dat uw vijf uitgangen met twee op de rivier, mij hadden kuinnnen doen huivo ren en rillen als ik niet overtuigd was geweest, dat ik zonder levensgevaar mijn bezoek aan u kon brengen." Delora trachtte te glimlachen, maar ik zag zeer goed, dat do man stond te tril len van ingehouden woede. „U is een wondorlijk mensch, kapitein," zeide hij. „Als ik niet met eigen oogen gezien had, dat u zich ku!nt gedragen als een man van moed, zou ik neiging gevoelen uw leger geluk te wonsdien met uw heengaaln uit zijn gelederen. U hooft tno niets meer to zoggen?" „Niets!" „Welnu," zeide Delora, „laat ik u dan nog zeggen, -dat u morgen om elf uur zult worden gearresteerd wegens moord aanslag op Stophan Tapilow.' „Zeer vriendelijk van u my intijds te waarschuwen. Ik heb nu gelegenheid om mij er op voor te bereiden." „Alaar cr bestaat nog oen mogelijkheid om lit te voorkomen." „En dat is, dat ik my verbind hot tele gram niet af to zonden?" „Precies," antwoordde Delora. „In welk geval u op nw bankrekening een bedrag van tienduizend pond extra zult vinden," (Wjordt vervolgd). +jwTr*vm*ra

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5