HET SPORTFONDSENBAD. De groote onbekende. a Radio-Programma's. Een overdekte bad- en zweminrichting te Schiedam, Een onderdeel van een groot sociaal werk In Nederland. Reeds eerder hebben wij geschreven over plaraiein omtrent de stichting van een over dekte bad- en zweminrichting in onze ge meente. In ons blad van 4 September j,l., gaven wij "een exposé van do Sportfond senbeweging en wezen wij in korte bewoor dingen op het grooto belang van deze or ganisatie. Thans, nu meer en meer blijkt', dat ook Schiedam een dankbaar en vrucht baar arbeidsveld zal zijn, nu ook de plan) nen meer vasten vorm aannemen, komen) wij uitvoeriger op de zaak terug. In het! begin van deze maand is het comité van voorbereiding begonnen met liet Verzame len van adheasiebetuigaigenteneinde al dus een comité van aanbeveling te vor- m|en. En het pleit toch wel voor de levens vatbaarheid van het plan, dat' allerwegej instemming ermede gevonden wordt. In minder dan oen maand lijds kwamen zet ventig adressen binnen. Zoo'n feit spreekt! voor zichzelf. Do voor-gcschlcdenis. Het is niet de eerste maal, dat, het plan in Schiedam en ook in andere steden im de [ven is. Het fe steeds een der vrome Wenschen van de zwem sportbeoefenaars ge weest, gedurende een geheel jaar te kun nen zwemmen. Doch het is steeds bij die vrome wenschen gebleven. Men stuitte op de moeilijkheid van kapitaalsvorming. Pas toen het ei van Columbus, het finatiele ringsplan van de Sportfondsen gevonden was, toen kwam de kracht van dc alom gevoelde wonsch aan den dag en toen was er ook spoedig het eerste had der, Sportfondsen te Amsterdam. Nu wordt in 'diezelfde stad aan een tweede ba'd ge arbeid en.in negen andere plaatsen, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Delft, Velscn- I.Tmuiden, Dordrecht, Arnhem, Eindhoven en Schiedam worden mede voorbereidin gen gemaakt. Een soeiaal werk. Zwemmen is in ons land een noodzake lijkheid. Dit is niet bout gesproken, noeh is het onze bedoeling met deze bewering een slagzin te pousseeren. liet is slechts het constatceren van een feit, want in ons land sterven lederen dag gemiddeld twee menschen den verdrinkingsdood. Is het dus reels uit een oogpunt van veiligheid dringend noodig, dat de IIol- la'nxlsche kinderen op do scholen even goed moeten loeren zwemmen als rekenen, lezen en schrijven, ook om gezondheids redenen is het wenschelijk, dat het zwem men geregeld beoefend wordt. Zwemmen' moet worden tot een volksgewoonte, want deze sport is een krachtig middel ter be vordering van de volksgezondheid. Ter voorbeeld van het grooto nut dicne liet volgende: i Te Amsterdam is men dank zij het feit, dat er daar tlutfns l overdekte zweminrich tingen zijn, op bescheiden voet met het! schoolzwemmen begonnen. Klassegewijze krijgen do schoolkinderen zwemles. Bij de keuring vóór en na den zwemenrsus welke ongeveer 3 maanden duurt went» hij klo jongens een borstverruiming van gemiddeld 7 centimeter geconstateerd. En kele knapen hadden liet zelfs tot 13 centi meter gebracht. Doch teneinde dergelijke resultaten te Uit het Engelsch door II. J, P. II. (Slot). Hij kwam tot het besluit, dat zijn ze nuwen mirt of meer in do war moesten zijn, al had hij dat dan tot nog' toe niet bemerkt. Dat was gekker. Hij had nog nooit aan zijn zenuwen gedacht, om de dood eenvoudige reden, dat hij nooit bemerkt had, dat hij er last van had. Hij nam zich voor een tijdje iri Zwitserland varan- tie te gaan nemen. Mat bergbeklimmen zou hem ongetwijfeld goed doen on weer volkomen op streek helpen. Drie dagen later zat hij in Zwitserland en nog een paar dagen later stond hij boven op een wel Sniet al te hooge, maar toch niet ongevaarlijke bergtop. Het avps een aardigo klimpartij geweest, en hij had er echt van genoten, Lachend maakte hij tegen den gids de bemerking, dat klimmen toch zoo'n uitstekende sport was en zoo good voor de zenuwen. De gids gaf hem daarin gelijk en voegde er aan toe met vleiende beleefdheid, dat, als de zenuwen van mijnbeer den professor niet zoo uit stekend in orde waren geweest, ze alle wel in een moeilijk parket konden geko men zijn op den ondersten gletsclier. De professor gnuifde van genoegen, om de lofprijzen, die in de woorden van den gids gelegen was. Het deed hem genoe gen, dat iemand, die het zoo weten kon als de gids, hem verzekerd had, dat zijn zenuwen geheel iu orde waren en de eigen aardige voorvallen, die hem de bergen in gejaagd hadden, verdwenen hoe langer hoe meer uit zijn geheugen. Maar toch keek hij met een zekere be langstelling Paar den kalender en toen hij op den ochtend va'u den eersten «Lor vol- gerido maand wakker werd, was zijn eerste beweging oW naar zijn rechterhand to kij ken. Er was niets to zien. Hij kleedde zich en bracht den dag, juist zooals" hij zich had voorgenomen, rustig op zijn kamer door met hot afdoen Van zqn vrij omvangrijke correspondentie. Naarmate de dag vorderde, werd zyn kunnen bereiken, dient het geheele jatte door de gelegenheid tot zwommen opon te staan. De Sportfondsen scheppen deze gelegenheid voor iedere stad, waar een overdekte bad- en zweminrichting renda bel is. De toestand te Schiedam. Wil men gaan bouwen, 'dan dient eerst <le vraag: Bestaat er in onze stad werkelijk! behoefte dn is zoo'n inrichting rendabel te maken?, met een volmondig: ja beant woord te worden. Bij zulk een organisatie) dient de risico tot een minimum beperkt! te w oid en. |0£ in onze stad behoefte bestaat aan een dergelijke zweminrichting, daaromtrent be staat geen twijfel. f Gaan wij ter staving van deze bewering eens na hoe het staat met de gemeentelijke zweminrichting aan den Havendijk. In het afgeloopan seizoen werden ongeveer 700 seizoen abonnementen (van fó.en f2.30) uitgereikt, liet aantal maandabonnementen) a f 2.beliep 01, terwijl 18.000 toegangsi kaartjes ;'i fO.ló werden verkocht. Schat ten we het aantal zwemdageri van de sei zoen abonnementen op 70, dan komen wij tot een aantal bezoeken van 4'J.OOO; die van de maand-abonnementeii op 20, dan is daarvan de uitkomst tot een miuimnmi beperkt, 1C00. Totaal dus met de per keer hetalendoo een getal van G8.003. De leden) van de Schiodamsehe Zwemc'lnb en van de Schiodamsehe Reddingsbriga Ie hebben minimaal 5000 maal de inrichting bezocht, zoodat liet totaal aantal bezoeken dpon) betalende» 73.000 bedraagt Bovendien bleek bij navraag dat ongeveer 125.000 bezoeken werden gebracht door niet-beta- Ienden, zoo,uit gedurende do ruim 4 maan den van hei seizoen 1930 200.000 maal (doch dit getal is aan den lagen kant) van! het open bad gebruik is gemaakt. Deze enorme cijfers wettigen het vermoe den, dat een overdekte inrichting, die im mers het geheele jaar geopend is, in onze stad rendabel zou zijn. Nm gaan iedere!» winter geregeld een vijftigtal zwemmers in clubverband naar de inrichting in do Tuin derstraat t» Botterdam. Dat er dus behoefte bestaat, is aan geen twijfel 'onderhevig. Naast de behoefte is echter ook nbg een tweede factor, die zeker 'niet van onder geschikt belang geacht mag worden. Men ka!» in een stad nog 'zoo'n groote behoefte hebban aan zwomgelegenbeid, als desso eiale toestanden de lusten van den bouw en de exploitatie niet kunnen dragen, dan blijven de wenschen, al zijn zij nog zoo vroom, wenschen eu de verwezenlijking blijft verre van hen. Wij hoorden onlangs vertellen, dat een klein plaatsje in Dnitschkmd oen overdekt geinreintebad bezat, dat maar eventjes ÖÖ9.ÜU0 Maik f 5lO.OGO) kostte! liet groote -Sportfomlsenhad te Amsterdam kost nog „maar" f 500.000. Doch dit voorbeeld dient niet ter vergelijking. Alleen is het om hen, die tegenover de mogelijkheid van stichting hier van zoo'n bad eenige twijfel mochten koesteren, gerust te stellen. Want werke lijk. wat tien jaar geloden niet kon, dat kan nu wel. De gemeente is grooter geworden, de sociale tomestanden zijn heter geworden, humeur beter. Hij was nog wel op zijn hoede, maar kreeg toch weer meer zelfver trouwen. En, ofschoon hij zich had voor genomen, dadelijk na het diner zijn kamer weer op te zoeken, het hij zich tO'ih tot een spelletje kaart overhalen. De kaarten waren juist geschud, toen een der dames, die mee zou spelen, met een gilletje de kaarten, die ze opgenomen had, uit de hand op tafel liet vatten. ,,'Üh... professor... er zit blued op uw hand," riep ze, ,,op uw rechterhand." 'Up de rechterhand van den rpofessor was een druppel bloed zichtbaar, weer grooter dan de drie vorige koerein En toch was die er een o ogenblik van te voren niet geweest. De professor legde zonder oen woord te zeggen zijn kaarten neer en begaf zich regelrecht naar zijn kamer. De bloeddruppel stond nog steeds op zijn hand. Mot een propje watten depte hij hem voorzichtig af en stond er niet meer verwonderd over, dat hij geen enkel wondje •omnldekken kon. Hij verpakte liet propje watten zorgvuldig en schreef op het pakje het adres Van een hem beken den scheikundigs». Kou kort briefje ve-gde bij er bij. Hij schelde, liet het pakje naar de post brengen, kreeg papier en inkt en zette zich er toe, dit raadsel op te lossen, zoo als bij In zijn leven reeds zooveel madsrt'Js had opgelost. Maar ditmaal scheen hij beslist geen gegevens genoeg to hebben. Peinzend tiok bij over het pa.pier, dat voor hem lag, twee lijnen, die een groo te» X vormden, het wiskundige teeken voor een onbepaald gelal. Maar hoo zou hij iu dit geval de grootte van dat onbekende getal mouten hereko- iieu? Zijn anders zoo rustige eu vaste hand beefde ten slotte zoo heftig, dat hij den penhouder nauwelijks meer kon vast -houden, llij schelde nogmaals en bestelde e#n sletko whisky-soda. 11ij was over het algemeen genomen een zeer matig man, maar nn gevoelde li ij, dat hij oen of an dere bijzondere opwekking tmnxlig had. Hij sliep dien nacht heel slecht. Den volgenden dag keerde hij naar En diet peil der bevolking 'is Voooruitglegaai^ en het pan lat inkomens boven de f3000 heeft zich (aanmerkelijk vergroot. Dit is de basis, die er moet zijn om van de renda biliteit van een overdekte verzekerd te zijn. Ein het gaat steeds vooruit!. Ieder jaar wor den ongeveer 250 gediplomeerden; in de edele zwemkunst „afgeleverd". Flat! Over de plannen, welke men in den boezem vaji het comité van voorbereiding koestert, Icujnnen en mogen wij nog nietsi publiceeren. De verwezenlijking van deze plajanem hangt geheel en al af van den) tocstapd hier ter plaatse. Wiel is zeker, dat het spaarsysteem va;n de Sportfondsen on gewijzigd wordt toegepast ejn dat' in Schie dam eqn afdeeling gesticht wordt van de Naamlooze Vennootschap „Die Sportfond- se(n" te Amsterdam, Het was onze bedoe ling ook niet het financierings,- en exploi tatieplan uiteen te zetten. Binnenkort ko men daarop waarschijnlijk wel terug. Ons doel w,as sceptici en onverschilligen te wij zqn op liet prachtige werk, dat' in o-nze stad wordt vooorbereid en sprekende) cijfers over te leggen, ten bewijze, dat eeu) overdekte bad- en zweminrichting, geba seerd op het plan van de Sportfondsen, in deze gemeente wel degelijk reden van bestaa;» zal hebben. Het plan va,n det Sporll- fowdsen maakt bet mogelijk, dat breedo agqn van het volk meewerken aan de stichting van hun eigen bad. Vrijwel iedereen kan medebezitter van het bad worden. Bewijze men, dat Schiedam ook op deze wijze oen dergelijk resultaat kan bereiken ,a!s in Amsterdam reeds verleden jaar bereikt is. Men hou we dust aan zijn eigen bad. Fiat! GEMENGD NIEUWS, Het eerste postvliegtuig. Afneta.'Vaz Dïas meldt: Bij de K. L. M;. is bericht binnengekomen, dat liet eer»W postvliegtuig P. EhA. G. It. gteteren to 18.15 uur (plaatselijken lijd) te Karachi is aangekomen. Alles is wel am boord. Heden wordt de reis voortgezet. Auto te water. Gisteravond is een vrachtauto, waarop zich drie personen bevonden, bij' het af rijden van de brug over de Brouwersgracht te Amsterdam bij don Singel in do gracht) terechtgekomen. Die bemanning van een motorboot, die in da nabijheid lag, schooit toe-, en baalde do driemannen op het droge. D|« auto werd later door 'den krann- wagc'n uit het water gehaald. Fabrieksbrand. Door onbekend gebleven oorzaak is brand ontstaan in de „ruwerij" van de textielfabriek val» do firma Helleman, ta Almelo, waardior het gebouw totaal uit brandde. Eenige machines van aanzion- Jjjkb waarde gingen verloren; zij waren echter verzekerd. Het werk op de fabriek zal normaal voortgang vinden. Ook zul- lon er geen ontslagen plaats hebben. Arme kleine. Nabij de Vr. Chr. School aan den Nieuwe weg ie Veeneudaal, is oen ernstig ongeval gebeurd. Tegen schooltijd week het 7 jarig zoontje van B. van Galen, voor eert motor rijder uit en stak daarna den weg oveit, juist op het moment, dat de auto van den heer S. A. Irnming uit Arnhem passeerde. Het knaapje werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. De toestand vaiuhet knanjije geland terug. En zeo gamv mogelijk ging tiij zijn vriend, de i scheikundige, aan wieu hij het [takje uit Zwitserland gezonden bad, opzoeken. „Bloed van een zoogdier," verzekerde de scheikundige hem stellig, „en hoogst waarschijnlijk van een tnensoh... en er is iets heel bijzonders mee bovendien." „Mat dan?" vroeg de professor. „Ja. kijk eens," antwoordde zijn vriend, „ik heb er heel duidelijk de bacillen in gevonden van..." En bij noemde den la- tijnsehen 'naam van een zeer ongewone en geheimzinnige kwaal. En dat was juist de kwaal, waaraan de neef van den pro fessor gestorven was. De professor was een man, dio belang stelde iu ieder natuurkundig verschijnsel, dat zich aan hom voordeed, In andere omstandigheden zou hij zeker ltebheu op gemerkt niet alleen, maar ook naar de reden gezocht hebben van het feit, dat zijn hoofdhaar als een borstel rechtop zijn huid scheen te staan en dat in hot ge wone spraakgebruik wordt aangeduid met do zegswijze, dat iemand haren ton berge lijz.en. Maar op dit oagenblik was hij niet ia een stemming, om natuurkundige on derzoekingen to verrichten. I toe» fix ij het huis uitkwam, wist hij later zelf niet goed meer. Hij zei, dat hij zich niet al te wel gevoelde en zijn vriend, de scheikundige,, intrest toegeven, dat zijn vacantia in Zwitserland hein niet erg veel goed schoen gedaan te hebben. Do professor ging torstand 'naar lmis on sloot zich iu zijn studeervertrek op. Hot was een smaakvol gemeubeld vertrek, mot boekenkasten langs de vier wanden. Up de planken, die in het onmiddellijk he reik van zijn hand waren, stonden boeken over wiskunde, over do theorie dor wis kunde, (je studie der wiskunde, hoogere wiskunde, toegepaste wiskunde, Maar geen van die boeken gaf hem eenige oplossing voor het vraagstuk, dat, hem op dii uogeu blik bezig hield. Eu toch stond er heed wat iu over hel groote onbekende, over X. Do professor nam een potlood on schreef weer een groote X op een vel papier, dal op zijn schrijftafel lag. „Do onbekende grootheid," mompelde hij, is h'opdoos. De politici stelt -can onder zoek in, Lichtzull omgevallen. Tb Groningen heeft nog voor dat de lichtweok officieel was geopend, een on geval plaats gehad met een lichtzuil, Twee ielebtrieiens, O. en II. wairan bezig de laatste hand tie leggen aa,ni den lich'tzuil op do iOssianmarkt. Plotseling viel de zuiil om, ein de beide electriciicns stortten om laag. Beiden waren zoo ernstig gewond, dat zij naar het Academisch' Ziekenhuis 'moestem worden overgebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Overreden en gedood. Pij Irnsum is de 53-jaiige J. II. dood en verminkt lalngs den weg gevonden. Men emioedt, dat de man aangereden is. 1 i Te Middelburg is het 8-jarig jongetje M, door een vrachtauto overreden ea ge dood. i Te Alfen heeft een zekere II. J, M. met een vrachtauto de öl-jarlge vrouw O. N. aangereden. Zij overleed korten tiid later aan dc gevolgen. Door vallend gesteente gedood. In de 'Oranje Nassaumijn II geraakte de mijnwerker R. onder valle'nd gesteente en werd onmiddellijk gedood. Onfortuinlijk. Een motorrijder uit Den Haag werd te Rotterdam door een belastingambtenaar aangehouden, doch de man, die niet in het bezit van een rijbewijs was, gaf vol gas en poetste de plaat, llij was wel on fortuinlijk, want hij reed pardoes tegen een tramwagen, niet het gevolg, dat de motor vernield werd, hij zelf een hoofdwond be kwam en doo-r de politie ingerekend werd. Verdronken. Te Doetinchem is het lijk van den 70 jarigen I>. .1. Mr., oud-raadslid van Zei- hem, opgehaald. Van do trap gevallen. Te Heemskerk is de heer M. va'n do trap zijner woning gevallen en aan de ge volgen overleden. De onbewaakte overweg. Rij Zeil am See ('Oostenrijk) werd een auto op een onbewaaklen overweg door oen trein gegrepen en vernield. De inzittende lieer en dame weiden op slag gedood. Ongeluk op 't MichJgan-meer. iOp liet Micbigali-nioor is door oen hevi ge» stp-rm een vrachtschip omgeslagen, waarbij elf menschen om 't loven zijn ge komen, Era-tlg vliegongeluk. lOp liet fort Ericdrichsberg (Zivolen) vloog oen marinovliegboot tegen een schoorsteen van de kazerne op en stortte brandend omlaag. Do bestuurder werd zwaar gewond, doch oen andere inzittende wist zich met do parachute te redden en kwam ongedeerd iu een boom terecht. Ontrouw boekhouder gearresteerd. Zondagavond is te M'essebng (Duitsch- Jundj een boekhouder va'n de coöp,, in koop- en verkoopmij. voor den lalndbouw te Bniohl, die zich sedert verscheidene jaren had schuldig gemaakt aan •verduiste ringen, gearresteerd. Er staat Inog niet vast hoeveel geld verloren is gegaan. Men ver moedt van 50 tot GO duizend Mark. Tribune Ingestort. 7 5 gewonden. Terwijl het publiek tijdens een Voethal- wedstrijd den spelers oen daverende ovatiio bracht, is te Columbus (Ohio) een tri „do groote onbekende!" De dagen gingen kalm voorhij. Er ge beurde niets buitengewoons. Alleen begon do professor een eigenaardig aanwcndsel zich eigen te maken. Hij keek telkens en telkens weer naar zijn rechterhand. Hij begon haar dikwijls te wasschen. Maar het was de eerste van de maand nog niet. Op den laatste» dag dier maa'nil zei hij tegen zijn huishoudster, dat hij zich niet heel lekker gevoelde. Ze stond er volstrekt niet verwonderd over, want ze had de laatste weken al gevonden, dat hij er slecht uitzag. Hij zei, dat hij van plan was (jen gebe-elcn volgenden dag in bod te blijven, om eens flink uit te rusten en ze vond het cem uitstekend idee. Toen hij op ziin kamer gekomen was du zich had uitgekleed, legde hij mot vod zorg een verband om zijn rechterhand oil pakte die geheel in mot oen stuk of vier groote linnen zakdoeken. „Nu ben ik benieuwd wat er gebeuren zal," zei bij tot zichzelf. Zoodoende bleef hij den volgenden dag in het!. Zijn huishoudster maakto zich een beetje ongerust over hom, llij at niets eu zijn oogen stonden koortsachtig en gla zig. Ze hoorde hem een keer of wat in zich zelf mompelen over een „groote om bekende" en daardoor kwam ze op de gedachte, dat hij zich misschien wel eens overwerkt kon hebben. Zo drong er op aan, dat hij een dokter zou laten komen, Do professor weigerde het met do meeste beslistheid. Hij ver klaarde, dat hij den vollgeudoti morgen wol weer lieelemaal opgeknapt zou wezen, Do huishoudster, een oudgediende, gaf hem gelijk, maar stuurde toch stilletjes om den dokter en toen deze kwam, voelde de professor, dat hij toch niet goed kon wei geren hem le ontvangen, om niet opval lend vreemd to doen. llij wilde tot geen prijs zich opvullend gedragen, Hij liet den dokter dus bij zie It komen, maar zet, dat er eigenlijk niels bijzonders was, dat Itij zich alleen maar wat oververmoeid en on wel gevoelde. „Hebt u uw hand bezeerd V" vroeg do dokter op het gezicht van do verbonden bune ingestort, waarop zich 2500 perso nen bevotoden. Een 35-tal menschen moest met ernstige kwetsuren Paar liet zieken huis overgebracht worden. Het totaal aan tal gewonden 'bedraagt 75. Woensdag, 1 Oct. Hilversum. Tot 6 uur 298 M. Na G u. 1071 M. Uitsluitend VARA-uitzending. 8 u. Gramofoonplaten. 10 u. Morgenwijding (VPRO). 10.15 u. Voordracht door John Etsward. 10.80 u. Ziekenuurtje. 11.80 u Gramofoonplaten. 12,15 u. Concert. VARA- Septet. 2.15 u. Voor de vrouw. 4 u. Maak-het- zelfl-les. 4 u. Vraaghalfuurtje voor kinderen. 4.30 u. Kindervertellingen.* 5.15 u. Orgelspel door Joh. Jong, afgew. door gramofoonplaten. 7 u. Literairhalfuurtje. 7.45u. Gramofoonplaten 8 u. Concert. VARA-orkest, G. Dumont, lied jes bij de guitaar) Rede van ir. F. A. Brandt. Tooneeluitzending. „Het huisje aan den over weg". Op te voeren door „Het Groot Vollcs- tooneel", 10.15 u. Persberichten. 11.1612 u. Gramofoonplaten. Huizon, Golflengte heden gewijzigd voor de volgende 8 maanden in 1875 M. Uitsluitend NCRV-uitzending. 8.159.30 u. Gramofoon. 10.8011 u. Korte ziekendienst. 1111.30 u. Gramofoon- 11.8012.30 u. Orgelconcert door M. F. Jur- jaanz. 12.30—2 u. Solistenconcert, sopraan, piano en orgel, NGRV-dameskoor. 24.15 u. Concert. F. Kloek, orgel. H. Kubbinga, bas. Mevr. J. v. Heioma, sopraan. In de pauze Chr. lectuur. 4.155 u. Gramofoon. 56 u. Kinder uurtje. G6.45 u. Lezing voor landbouwers. G.457.15 u. Lezing door Dr. G. Esselink. 7.15 u. Cursus electrotechniek. 810 u. Con cert door de Chr. Oratoriumvereen. „Con Amore" te Leiden. Mevr. S. BothHaas, sopraan. A. Smink, organist. Spreker: ds. A. D. Meeter, 10 u.10.10 u. Persberichten. 10.1011.30 u. Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 u. Morgenwijding. 11.03 u. Lezing. 12.20 u. Gramofoonplaten. 1.20 u. Orkestcon cert. 2.20 u. Zang. M. Ferguson, sopraan. R. Poole, bariton. 2.50 u. Uitzending voor scholen. 3.15 u. Berichten. 8.20 u. Lezing. з.50 u. Concert. S. Cropper, alt. Strijkkwartet. 5.05 u. Orgslspel door R. New. 5.35 u. Kinder uurtje. 6.20 u. Berichten. G.35 u. Nieuwsbe richten. 7 u. Orgelspel door E, D'Evry. 7.20 u. Lozing. 7.45 u. Lezing. 8.05 u. Zang door R. Henderson, bariton. 8.20 u. Concert. O. Ilaley, mezzo-sopraan. A. Catterall, viool. L. Ken nedy, cello. Symphonie-orkest. 10 u. Berich ten. 10.15 u. Lezing. 10.30 u. Berichten. 10.40 Concert. Orkest. G. Hall, sopraan. 11.20 12.20 u. Dansmuziek. P a r ij s, „Radio-Paris", 1723 M. 12.502.20 u. Gramofoonplaten. 4.05 uur. Concert. Kwintet. 8.20 u. Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.208.20 u. Gramofoonplaten. 10.3511.35 u. Gramofoonplaten. 11.4012.20 u. Muziek- uitz. voor scholen. 12.80 u. Gramofoonplaten. 1.252.50 u. Orkestconcert. 5.506.50 u. Orkestconcert. 3.20 u. Orkestconcert. Inter mezzo: Liederen bij de luit. Na afloop tot 12.20 u. Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 3.505.50 u. Orkestconcert on voordracht. 8.502.20 u. ltadio-bal. Dansorkesten, Brussel, 508.5 M. 5.20 u. Trio-concert. 6.50 u. Concert. 8.35 u. Orgelconcert. 9.20 u. Concert. Orkest en solisten. Z o e s e n, 1035 M. 6.057.20 u. Lezingen. 7.207.50 u. Gra mofoonplaten. 10,5012.20 u. Lezingen. 12.20 1.15 u. Gramofoonplaten. 1.152.20 u. Berichten. 2.20—2.50 u, Gramofoonplaten. 3.034.50 u. Lezingen. 4.505.50 u. Concert. 5.508.50 u. Lezingen. 8.50 u. Gramofoon platen. 9.80 u. Orkestconcert. Daarna tot 12.50 u. Dansmuziek. haiul. „O... een sneetje-Iniets te bete-ekeneti," antwoordde de professor. „Ja," zei do dokter, „maar hot schijnt toch nog al aardig te bloeden..' „Hè?" was het eenige, dat do professor kou uitbrengen. „Kijk maar, het kond door het Verband heen," antwoordde de dokter. Do professor keek naar het verband. Up do windsels, waarin bij zijn hand ge tinkt had, vertoonde zioh een donkerrood e groote vlek. En toeh wist hij met zeker heid, dat het linnen een oagenblik te vo ren nog smetteloos wit en schoon was geweest. „Het hoeft niets te beteekeiteii," zei hij haastig, zijn hand onder do dekens weg stoppend. De dokter, dio niet goed wist hoe hij het had, nam afscheid. Maar hij was nau welijks het huis uit, of do huishoudster kwam heni gillend achterop, Zo schoen oen val gehoord to bobben en was naar de kamer van den profes sor gegaan. Daar had ze hem (lood op het haardkleedje gevonden. In zijn han den hield bij een stuk, papier met eein groote X eri er lag een potlood naast hem o)> den grond. Zijn gelaat was blauw opgezwollen van benauwdheid. Do dokter kwam op een draf terug, maar hij stond volkomen machteloos. Bij het onderzoek van den doode viel het hein echter op, dat de hand, die hij nog even te voren verhouden gezien bad, nu van allo windsels ontdaan was en dat ner gens op die hand eenige wond te be speuren was, zelfs geen lidteeken. Maar vlak hij den duim op do binnenzijde der hand, iag een groote bloeddruppel. De lijkschouwing bracht verder niets aam hot licht, dan dat do professor waarschijn lijk aan hartverlamming was gestorven ten gevolge van te grooto inspanning bij zijn zoeken naar de formule voor do bepaling van het onbekende getal X. En met allo ptechtighei1 werd zijn Iqk bygezot iu hel zelfde familiegraf, waarin slechts enkele maanden geleden zijn neet begraven was. Mi It f

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 6