Dinsdag ;25 November 1930. GRAAF BETHLEN IN BERLIJN Het Raadsel en de Prinses F1LM-GUNSTERS. Jnterc. Tel. No. 68103 en 68817. 83ste Jaargang. No. 19583 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103 en 68617. Postrekening No. 5311. J3ij of kruchtons wotton of verordenin gen voorgeschreven en andore offici- $elo af- en aankondigingen en kennis- 1 gevingen van het Gemeentebestuur. Hinderwet Burgemeester m Wethouders van Sdhie- 'dam, hebben bij hun besluit van. 20 Novem ber 1930 vergunning verleend aan: 1. Be N.V. BATAAFS CUE. IMPORT MAAT SCHAPPIJ te 'sGravehhage, tot opridhtimg van - een benzmebewaaMaats met onder- grondseh reservoir üpouidondo Ö300 L. en bavengrandsche aftapinricibting in het pand Nieuwe Haven'233, kadaster Sec tie Si,, nos. 250 en 3358,,en mot ©on vui- piutje in het trottoir voer genoemd pand; 2. Do N.V. BATAAFS CUE, IMPORT MAAT SCHAPPIJ te 's-Gravenhage, tot opricht ng van een banzinebewaarpiïaats met onder- grondsch reservoir inibouidendo (XXX) L. en bovengrondscho aftapinricibting in en op de werf van FL H. v. d. Hurk aan tde Havenstraat nabij het Spui kanaal, ksadestor Sectio N, no, 375 (ged.). i Schiedam, 25 November 1930. il! 2658/38 BUITENLAND. De Parijsche pers over graaf Bethlen's bezoek aan Berlijn. Men vreest een nieuwe groepeering van de voormalige centrale mogendheden. 1 De Fransche Maden wijden bijzondere (aandacht aan het bezoek vain den Hoa- ga-arschen mmistar-presidctnt gnaaf BetJHcm pan Berlijn. Fienigo bladen Wijzen erop, dat dit bezoek luist thans zoo merkwaardig is, nu men in Doiiscbland ean groeten aanval voorbe reidt op de bestaande verdragen, welke pion oak in Ilangarijie niet al te best ge mind is. De Temps constateert, dat Hongarije in 'den laatsten tijd diplomatiek uiterst werk zaam is. Na bet bezoek van graaf Beidden Ban Rome beeft men den indruk, dat Bot|li- len en de Italiaansche regeoaring tezamen bén gemeenschappelijk en vast dool in het oog hebben. Het doel van het bezoek aan Berlijn is nog niet goed duidelijk. Pr zijn ïocr veel politieke kwesties waarbij do Duit- Bcho en Hcmgaarscjbe belangen parallel lao- pen. Het blad spreekt openlijk ziijin vrees uit, dat biet bezoek een nieuwe groepeering van de voormalige centrale mogendheden tengevolge zou kunnen hebben. Hongarije zou door samenwerking mot DnitseMumd niets winnen, aangezien Duitschiland van de ontevredenheid van andere landen, slechte gebruik maakt voor zijn eigen, doel einden. Het Journal schrijft, dat het bezoak van graaf Bethlen aan Berlijn weer eens be wijst, boe noodzakelijk Tardieujs betoog is geweest, dat bij niet de aanvaller is, die herziening der bestaande verdragen weigert, docb hij, die ean dergelijke herziening, die steeds slechts met geweld kan eindigen, iwil doordrijven, al is hot ook door middel Van schijnbaar vreedzame manoeuvres. Nader wordt gemeld: Do Hongaaische minister-president graaf Bethlen is gisteravond uit 'Berlijn vertrok ken. Ten afscheid waren de rijkskanselier Ör. B-r lining en een aantal andere autoritei ten aan het station aanwezig. VEREEN. STATEN. De Verconigde Staten en het I Internationalo Hof. Groot opzien hoeft gebaard een floor on geveer hondeid vooraanstaande Amerika nen getoeken.de brief aan president Hoo ver, waarin verzocht wordt om toetreding van do Vereenigde Staten tot het Haag- scho Permanente Hof voor Internationale Justitie. De brief is o. a. onderteekend door generaal Pershing, admiraal Sims, Paul iWarburg, den fümmagnaat Adolf Zuckor, de voormalige ambassadeur Morgentbau en de bekende uitgever Pulitzer. In oen anderen brief aan president Hoo ver, eveneens geteekend door vooraan staande Amcrikaanscbe persoonlijkheden, worden bindende internationale overeen komsten gevraagd ter verzekering van den wereldvrede. I De economische crisis en de banken, In totaal hebben in de afgeloopem week 96 banken in de Vereenigde Staten, bijna alle gevestigd in een der Zuidelijke staten, hun betalingen gestaakt, hetzij tijdelijk, het zij voor goed. In totaal hebben in den loop van dit jaar in de Vereenigde Staten 850 banken met een totaal aan deposito's van 500 millioen dollar hun betalingen gestaakt Voorstol tot stopzetting der immigratie. Da republikeinsche senator, Reed, zal in December bij het congres, een voorstel in dienen om gedurende do komendo twee jaar do immigratie naar de Vereenigde Sta- 'ton stop to zetten. Deze stopzetting zou per 1 Juli 1931 in werking moeten treden. Al leen do naaste verwante van reeds in Ame rika gevestigde immigranten zouden gedu rende deze periode nog toegelaten mogen, worden. Reèd's voornaamste motief tot het indienen van zijn voorstel, is de toe nemen tie werkloosheid in. de Vorocnigdo Staten. ENGELAND, De opperbevelhebber der Atlantische vloot naar de V. S. Het bezoek, dat de opperbevelhebber van de Atlantische vloot, Sir Michael Hodges, op uitnoodiging van de regeerimg der Ver eenigde Staten zal brengen aan den op perbevelhebber van do Amerikaansche vloot te Colon (Panama), zal plaats hebben op 23 Februari a.s. Omstreeks dien tijd zal de vloot van de V. S. ter hoogte van Colon groote vooijaarsmanoeurres houden. Aanslag op den Ierschen minister van gezondheid. Zaterdagavond is door onbekenden oen moordaanslag gepleegd op den Ierschen minister van gezondheid, welke aanslag ech ter mislukt is. De minister begaf zich in gezelschap Van een vriend naar het huls van den voorzitter van den Ierschen Landdag, toen plotseling nabij een hoek van een stille straat oenige schoten vielen. In civiel go kleede agenten van den bewakingsdienst beantwoordden het vuur door te schieten op eenige lieden, die echter kans zagen in de duisternis van een der vele stille straten te verdwijnn. Oorspronkelijke Declective-roman door R. J. BRANDENBURG. 32) Met gebogen hoofd onderging do vloot voogd d ezo uitspraak, die als een von nis was. Baron Boroscu was neergezakt In een fauteuil en had zijn hoofd in zijn handen verborgen. „Hooft dr. Heavenstone nog meer be langrijke mededeelingen, te doen?" vroeg prinses Erane. „Inderdaad," zeido de dokter, „maar al vorens verder te gaan, zou ik de heeren loch willen verzoeken, plaats to nomen." Aan deze uitnoodiging werd algemeen gevolg gegeven. Do stom van den dokter had zacht maar zoo doordringend geklon ken, dat hij do aanwezigen ids hot ware Buggereerde te gaan zitten. Aandachtig keek dr. Heavenstone den kring rond;'hot schoon mij toe, dat hij speciaal aandacht besteedde aan do schoe nen der heeren. De militairen hadden, volgons hun usance, hot cone boen over het andere goslagon, zoodat van een schoen do zool zichtbaar was. De oogon van den dokter dwaalden van don ecnen schoon naar den andoren. De betookenis van hot onderzoek moest allon, behalve mij, ontgaan. Maar do span ning had haar hoogotpunt bereikt en al len hielden den adem in. Eindelijk richtte dr. Hcavenstono zich tot kolonel lirotanu. „Mag ik u verzoeken, kolonol, aan uw adjudant last te geven mij zijn revolver en patroontasch te overhandigen?" (Verwondend voldood do kolonol aan dit verzoek. Dr. Heavenstone nam de tasch aan en legde deze op een tafeltje voor zich. Het wapen hield hij in de hand. In een kalm betoog, 'alsof het oen wetenschappelijke demonstrate gold wendde zich do dokter tot het gezelschap. „Deze rgvolver," begon de dokter, „is geladen en de kamer bevat zes patro nen. Wanneer ik nu hot wapen ledig," ging hij voort, fjp daad bij het woord voe gend en de patronen een voor oen uit de kamer stootend, „en dan de zes ope ningen van de kamer inspecteer, zio ik, dat één opening ©enigszins vuil is en de andere vijf niet. Waaruit ik mag conelu- doeren, dat niet lang geleden, althans voor do revolver weer eens werd schoonge maakt, uit bet wapen een schot is ge lost, waarna de afgeschoten patroon door een andora is vervangen. Do patroontasch bevat twee pakjes mot patronen één pakje is ongeschonden. Het andere is oponge- bxokoa en bevat vjjf patronen,, zes zitten er in bet wapen, zoodat er du3 een is verdwenen. Er is dus een schot uit dezen revolver gelost, een tikje merkwaardig, om dat bij het schijfschieten meerdere selio ten plegen te wordon gelost. Dat is hier niet geschied, want dan zouden meerdere openingen van do kamer sporen van vuil mootcn vertoonen. Hot is dus eon onmo gelijke veronderstelling, mjjns inziens, dat het schot op een schijf zou zijn gelost. Nu liocft ingenieur Cartowitz een schot wond in den arm. Do huls van don kogel, dio on don ingenieur word afgeschoten, houd ik hier in mijn hand; hot blijkt een patroon te zijn gelijk aan dogene, dio zich in don tasch van don kapitein bevinden. Zou het oen al to gewaagde vorondoratei- Per as worden de kerkgangers in Limburg door bet water ter kerke gebracht. 'FRANKRIJK. Leon Blum eischt ontwapening van Frankrijk!. In een hoofdartikel ia de „Populaire" wijdt de leider dor Franscbo socialisten, Leon BJum, oen beschouwing aan de Duit- sche eisdiem tot herziening der verdragen, in verband met de Framcho veiligheid. Op de vraag, of Frankrijk te vroezen hoeft dat Duilsohland de belofte van Locarno, om zijn grcnzon niet door middel van oorlogs-maatregelen te zullen wijzigen, zal schenden, moet volgens Loon Mum ab soluut ontkennend geantwoord worden. Blom critiseert scherp, dat de Fransche regeering in tien jaar tijds nog niets heeft gedaan aan ontwapening. DUITSCIILAND. Onttrekking der politiemach.t aan Thuringsche ambtenaren. Het Thuringsche ministerie van binnen- landscho zaken, heeft den ober burgemeis ter van Altenburg, den sociaaldemocraat Schunmacher tot nader aankondiging be voegdheid tot liet uitoefenen van de po- litiomacnt voor zoovér liet botreft het handhaven der openbare cade on veilig heid en speciaal het handhaven der orde in vergaderingen, ontnomen. Ook dan po litiecommissaris Schweler, die leider is van de republikeinsche organisatie Reichs hannerscharwz rot-gold te Altenburg, is een belangrijk doel van zijn bevoegdheid ont nomen. liet verantwoordelijk behoor der politie 13 thans opgedragen aan den po- litiecoanmandant Heuer uit Sonderhausca. Duitschland en Polen. De Rijksdagcommissie van Buitenluid- sche Zaken zal de volgende week bijeen komen om te beraadslagen over do jongste gebeurtenissen in Polen. De nationaal socialistische Rijksdagfra/O tie heeft reeds een interpellatiei voor deze besprekingen voorbereid. SOVJET-UNIE. i Hot proces tegen de industrie-partij. Heden begint to Moskou het procos tegen de leden der zoogenaamde industriepartij, welke eind September gearresteerd worden. Als openbaar aanklager zal Krylenko op treden, die ook reeds aanklager geweest is in het bekende Schachty-proocs. Het pro ces zal 2 tot 3 weken in beslag hemen. SPANJE EN PORTUGAL. Franco uit do gevan genis ontsnapt. Do commandant Franco is met een mede gevangene uit do gevangenis ontsnapt. De politie beeft uitgebreide maatregelen geno men om hem te doen vinden en acrestoerm OOSTENRIJK» Een voorstel van Seipol. De Christelijk Sociale Berichteneentralo publiceert oen bericht, waarin een belang rijk voorstel van Seipol in verband met do regeeringscrisis vervat is. Seipel stelt voor een zoo hecht mogelijk verband te scheppen tusschen alio niet sorial-stischo partijen, dus tusschen Christ.-soc., het na tionaal economisch blok, den landbond en het Ileimatblok en wel in don vorm van een parlementaire arbeidsgemeenschap, wel ke alle rechten van een parlementaire frac tie voor zich zou opeischen. De duur dozer gemeenschap zou dan moeten samenvallen met den duur van den pas gekozen na- tionalen raad. POLEN. Do verkiezingen voor don Senaat. Blijkens de bekende uitslagen van de verkiezingen voor den Senaat, zal ook in den Senaat het Pilsoedski blok over dia absolute meerderheid beschikken. De nieuwe Senaat zal vermoedelijk als volgt zijn samengesteld Regaeringsblok 75 zetels ('18); nationnal- democraten 12 zetels (9); zontrolow (Soa) 14 zetels (25); chr. democraten 1 zetel (6) ;Duitschers 2 zetels (5); Zionisten 1 zetel (C); Oekrainsch W it-Russisch blok 6 zetels (13), i VAN DEN VOLKENBOND. Litwinof teruggeroepen. De Russische volkscomités aris van "hui- tonlandsoh© zaken, Litwinof, leider dar sov jet-delegatie bij de voorbereid'mde ontwapo. nings-eomforemtie, is hedenmorgen on. verwachts naar Mosko i vertrokken, aver de roden van dit plotselinge vertrek kan man bij de sovjet-delegatie geen uitleg krijgen. In de kringen der ontwapeningscommissie heeft Litwmofs vertrek groot opzien ge baard, aangezien juist in de komemb da- gein de besprekingen in een beslissend star dium komen. Vanzelfsprekend b:ongt men algemeen Litwinof's terugkeer naar ?,la -kou in verband mot do gebeurtenissen aldaar. Naar van gnedingeliclUo zij ie verklaard wordt, hoeft Litwinof, voor rijn definitief vertrok naar Moskou to Milaan een ondor- 25 November. U moogt het gerust weten: ik heb geen belachelijk dikke beo non en ik heb evenmin onzinnig dunne slaken Ik bezit onderdanen van een be schaafde en verheugende middelmatigheid, U vraagt mij, waar ik met mijn beenon heen wil. Dat zal ik u zeggen. Ik zal het hebben over een zaak, die zich van de week heeft afgespeeld voor den llaagschcn kan- Ion rcc.htor. Deze zag als getuigen twee Tsjechische dienstmeisjes voor zich ver schijnen, de eeno mot dolzinnig dikke boe nen, do andere mot zielig dunne. Do derde die voor de hallo kwam, als verdachte evenwel, was oen heer, die zich magnoti- seur noemde en verzekerd had, dat litj de Tsjechische boenen kon normalisoeren. Het zal u nu niet verwonderen, dat ik begonnen ten met oen lofzang op do mijne. Ik zal tenminste nooit in de verlei ding komen, mij te wondon tot dezen of oen dcrgelijken weldoener der nnpischheid (dien men overigens, daar hij beenon ver maakt, in dit geval ook bono-faetoi der mcnscliheld kan noemen). l)o magnetiseur was in zijn eischen met zoo onmatig als de patiënten in haar lede maten. Zij betaalden nota bene oen beo- nen-nota van slechts f 1.25 voor twee be handelingen. Helaas is niet wetenschap pelijk, ja zelfs niet „wettig on overtuigend" bewezen of de boenen van de Tsjechische meisjes bij deze behandeling gebaat waren. Uit het feit, dat de „magnetiseur" zich voor den kantonrechter to verantwoorden had, moot ik intiissolion afloiden, dat do dikke dikko en de dunne dunne boenen liiold, al was de kantonrechter zookiesch', daar niot hij stil te staan. Er is ochler in dozo zaak iets dat mijn leeken-rochlsgevoel kwetst. Terwijl het inij lijkt, dat deze Tsjechische Bulletje enRoo- nestaak op de meest evidente wijzo zijn opgelicht, achtte de kantonrechter het niet bewezen, dat de patiënten aan „een licha melijke onvolmaaktheid" leden, zooals do dagvaarding stelde; en „daar zij op dat moment ook niet ziek waren, moesten de handelingen van verdachte meer onder een schoonheidsbehandeling worden gerang schikt dan onder liet begrip „geneeskunde". Op grond van deze leemten in de dag vaarding word verdachte, overeenkomstig den eisch van hot 0. M., vrijgesproken. En nu heb ik één wcnsch: als ik ooit mocht worden betrapt op inbraak of een frauduleus bankroet, hoop ik dat het 0. AI. do vriendelijkheid zal hebben mij aan te klagen wegens drïovoudigen moord. Da foutieve dagvaarding is het beginsel del wijsheid. ling zijn, dait h"ot schot op ingeniouT Car towitz werd gelost door kapitein van Pros- witz?" Aller oogen waren gericht op den adju dant van den kolonol, die met strak ge laat het betoog van dr. Heavenstone aan hoorde. „TVe jnooten deze kwestie nader onder de oogca zien," ging do doktor voort. „Nu hoeft do tlador van den aanslag op den lei der der Volkspartij een reocs van voet indrukken achtergelaten ter plaatse waar de misdaad werd geploegd en van een dier indrukken hob ik oen copie vervaa r digd of liever ik lieb dien indruk met een gipspapje govuld en heb dus oen ge trouwe copy van de zool van den schoen, dien do schutter droeg." Hier haaldo dr. Heavenstone met oneindige behoedzaam heid uit zijn binnenzak het stuk pleister te voorschijn, ontdeed het van don zak- dook, waarin het was govuld en toonde hot aan de aanwezigen. „Kapitein von Preswitz is zooevcn zoo vriendelijk geweest mij de zool van zijn linkervoet to laten zion. Het wan tooval- lig net den voet, dien ik noodig had, zoodat ik mij kan ontslagen achten van den ©enigszins pijnlijken plicht, den ka pitein te verzoeken zijn schoenen uit te trekken. In die linkerzool nu zit eon spij kertje mot platten kop, waarin do kapitein vermoedelijk eens ongemerkt hooft getrapt en oen conterfeitsol van dien spijkerkop zult u ook oantreffon op dozo pleister- zool. Zoodat ik tot do conclusie kom, dat kapitein von Prewvntz hot schot op inge nieur Cartowitz lmeft gelost. Hot was oen aanvul in don rug," besloot dr. Iloavon- -stono. „Dat ia ooa lage streak," riop do prins, houd gefhad met den Italiaansdien minister van buitanlandscii© zaken Grandi, dat ruim twee uren duurde. Over dit -onderhoud werdl een communiqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat de heide staatslieden van gedachten hebban gewisseld over politieks en -economische problemen, dio in beider landen van belang zijn en over de ontwik keling der betrekkingen tusschen Rusland en Italiö. i I BimENLAND. Hofbericht. II. M. de Koningin heeft Zondag, komen de per auto van liet Loo, een bezoek ge bracht aan IL M. de Koningin-Mo-eder, ton wior pa lei zo aan het Lange Voorhout, l£ M. bleef overnachten. Het wu3 Zondag veertig jaar geleden dat Z. M. Koning IViliom III op Hot Loo overleed. De Koningin is gisterochtend weder naai Hot Loo teruggekeerd. dio tot nog toe met onbewogen gelaat had toegeluisterd, plotseling uit. '„Vim dit alles en ook van do ontvoeringsgesohiodo- nis was mij niets bekend." „Dat heb ik ook geen oogonblik veronder steld," merkte dr. Heavenstone op. „Ik ook niet," zoido do prinses. „Ik dank u," antwoordde prins Alexan der bewogen. „Erane „Ik wil in rondo woordon tot u sproken," riohtto do prinses zich tot den prins, „ik kan u niet lef hobïmn, maar ik verzoek om uw vriendschap." „De majoor Quart raadde m(j aan," sprak do prins mot een glimlach, „om niot moer aan Erane te denken... Maar ik kon niet..." „Uw vriendschap," vroeg prinses Erane nogmaals on zij stak den prins haar hand toe. En dozo drukte een oerbiedigen ku3 op het blanke handje der prinses. „Nog een enkele slotopmerking," zei dr. Heavenstone zacht. „Ik geloof niet, dat kapitein von Preswitz uit eigen bowoging tot zijn afkeurenswaardige daad is geko men." Kolonel Brotanu stond recht. „Ibj hoeft in opdracht van mij gehandeld. Ik dien hierbij mijn ontslag in." „Dat zal worden ingewilligd mot ingang van heden. Do majoor Quart wordt in uw plaats benoemd, mot promotie bij keuze tot kolonel." Jong en fier stond daar prin ses Erane, kaarstrocht, haar slanke ge stalte, koninklijiv van houding. En in het bloe'"» ovaal van haar gelaat straalden do lonkere oogon. Ingenieur Cartowitz kon zijn blik niet van haar afwenden. „En ik verzoek kolonel Quart don kapi tein van Preswitz van do garde, dio ondor de directe bevelen van den comraadannt dor stad staat, disciplinair to straffen. Dana! hij do bevelen van zijn chef heeft opge volgd, is dit geen kwestie, welke door den krijgsraad moet wordon beslecht, doch daar ik meen, dat een dergelijke opdracht niet voor vervulling in aanmerking be hoorde te komen, komt het mij toch go- wenscht voor, dat aan den kapitein het vorkcorde van zijn handelwijze onder het oog gebracht wordt." Gedruis-ch werd hoorbaar, kreten en go- juich, hot geluid groeide aan. Het gezel schap begaf zich naar do vensters en da breedo glazen deuren. Do drommen men- schen hadden in het onzekere over hetgeen to gebeuren stond, halt gehouden. Aan vankelijk waagden men zich niet op hot plein .beangst voor do mitrailleurs en het geschut. Men zag dat daarmodo werd ge manoeuvreerd en eerst later kwam rnon tot do ontdekking, dat do stukken werden terug getrokken. Toon waagden zich aarzelend do mocdigsten op het groote leege plein, dat als oen bassin ondor den grijzen hemel lag tusschen do oovors dor gebouwen. Hot hoofd der colonnes volgde schoorvoetend, doch toen er steeds niets vreeswekkends geschiedde, stroomde hot volk uit allo stra ten liet plein op, naar het paleis toe. De menigte stormde aan als con geweldige vloedgolf, dio to pletter scheen to zullen slaan togen don voorgevel van hot paleis. Dan wierpen, op oeu teeken dor prinses, do oidonnans-officieren de deuren open en prinses Erane betrad hot grooto middon- biücon aan dan arm van ingenieur Carlo- witx, i - (Slot volgt). f pete oonrant Ternctiijnt dtgelp», mat ait. gondermg van Zon- tn Keoatdsgen. Pi'fls per kw&rtaal I 2,franco per post f 2 50, Prp per weekt 15 oenla. Afion- derlpe nummers 4 oente. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentnin roor hel eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Ënrean beiorgd rijn, 's Zaterdags vóór O uur. Ëen bepaalde plaats van advertentièn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prjjs der AdvertentiBm van 1—5 regels f 1,55; ledoie rege' meer f 0,30: tn het Zaterdagnummer 1—5 regels I 1.U0, tedere regel meer f 0.35.Reclames f 0.75 per regel. Incassokosten 5 «te.: poslkwitanties 15 ets. Tarieven van advertentiën bp abonnement spn aan bel Bureau verkrijgbaar Oagelgka worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgeoomen A I 0 50 t/ra 15 woorden, f0 76 t/m 25 woorden. Elk woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden •OOCV

Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 1