r 1 De Kleine Advertentiin Schiedamsche Courant, Ata verkeer vein! De leege Kamers. het wep De gulderiPs die verdwijnen. Motopbootdienst op Amsfepdani Rynbérvdes SIDIMSSni „EDELWEISS" Het verleden, dat eeuwig is. zijnde annonces door HELLEN RANDERS, I I Tot nog too was a'les prachtig gegaan in pension ,,EIiviero". Allo kamers waren voort- dur luxend beziet geveest on de pansianhoud- si er, mejuffrouw Da linga, geloofde in oen zlorgeloc'/o toekomst. Juffrouw DaTinga was eon ongeveer veer tigjarige no tv met oen opgewekt humeur en do vaste overtuiging, dat a les getemde zOoals liet gebeuren moest- Zij! was dan ook overtuigd, dat baar goed beziet to pen sion haar onvermijcloiijk gunstig fatum was. Natuurlijk is dat mot zoo moeilijk to go Laewen, wanneer alles naar won-oh gaat. Menigeen, die zo van haar b'lijiinoödig fata- lismo had welen te doordringen, vroeg ziejb dan ook af, of diezelfde blijmoedigheid haar zou vergezellen wanneer het liaar ooms minder goed ging. En omdat tvu eenmaal noch geluk ,ncc'i ongeluk voorldurend op hetzelfde peil blijk én staan brak ook do dag aan, dat juffrouw Da'linga's fatum een andere wending aannam. Een ©enigszins ouderwetsch ecjlitpaar, dat drie kamers van haar pension gehuurd had, zon vertrekken, omdat beiden voor hot be houd hunner gezondheid verandering van lucht noodig hadden. Juffrouw Dallinga ver loor daardoor echter haar blijmoedigheid niet. Dit was voor haar weggelegd, zooals 'ze zelf zei, en rustig wachtte zo af, wat er verder zou gebeuren. Ze plaatste een bordje voor de deur met „kamers to huur", liet zich bfij verschillende womngbuneaux in schrijven, adverteerde in do krant oir sohreef getrouw op a'le in aanmerking bo mende aanvragen. Meer kon ze niet doen want de rest deed haar fatum zoo dacht al thans juffrouw Da'hnga. Maar dat fatum deed niets Tot ieders grooto verwondering echter bleef juffrouw Dal!inga haar grooto opge>- wektlreid beihoudm en dat boezemde zoo'n vertrouwen in, dat tenslotte iedereen ver wachtte, dat daar toch eindelijk iets goeds uit voortkomen moest. Nadat er reeds ©en paar maanden voor bij waren gegaan, kwam er opeens veel aanloop in pension El'Viere Dames, hoeren, jongedames, echtparen, van alles zag je ver schijnen en iedereen was vo! loif over de ruime en. keurig ingerichte kamers van juffrouw Dallinga. Maar aan liet slot aar zelden allen en wel om dezelfde reien Het tegenwoordige pension Es'.viere was oorspronkelijk een deftig hoerenhuis ge weest, waarvan a'le kameis wel ruim en luchtig waren, maar niet voorzien van het comfort, waarnaar de moderne menscih vraagt. Dat nu was de guoote struikelblok Van het overigens zoo uitstekende pension. Maar juffrouw Da'linga die zichzelf bedl te vreden voelde bij een ouderwetsabe waseh- tafd, kou zich toclh niefr in erust iudmken, dat'dit werkelijk ©en factor van zoo over wegend belang kon zijn. Er moest een an- deie reden weaen waarom zie geen geluk met 't verhuren der leege kamers had. Zie moest bepaald oens iets in haar leven heb ben uitgevoerd, waarvoor zo nu gestraft werd, want alles gebeurde nu eenmaal zooals het gebeuren moest, maar niets ge beurde zonder reden, blaar wat kon ae nu wd gedaan hebben ,de goedhartige juf frouw Da'linga, die geen vlieg kwaad deed eai al gelukkig was, als zo anderen b.ij kan maken, juffrouw Dallinga ,die zoo weinig van het le\en eischte en toch zooveel wist te geven, aan anderen. Ze vroeg het zicfti heijhaaldelijk af, omdat ze van meoning was, dat er geen verbetering in liaar toe stand zou komen, voor en a'eer ze haar fout had ontdekt* Ze daciht aan haar vade.r en moeder, aan de vele broers en zusters, aan vrienden en vriendinnen, maar liet wilde haar niet te binnem schieten, dat Zij die een van allen zou hebben benadeeld. Em toch moest ze iets gedaan hebben, waarvoor ze werd gestraft; dat stond bij! haar vast. Wanneer een mensch eenmaal ©en over tuiging heeft gevormd, is hijl daarvan niet gemakkelijk af (Je brengen. Zoo ook juf frouw Dallinga. Do dag brak eindelijk aan, dat ze haar fout ontdekte, 't Was al lang geleden, dat zie haar begaan had, waarom het ook zoo moeilijk was geweei&t liaar te ontdekken, want juffrouw Dallinga was nog maar acht tien jaar, toen het gebeurde. IJdel was juE- frouw Da/lmga weliswaar nooit geweest, maar er zijn van die mamentan in- het le ven, waarin men niet altijd ten volle aan sprakelijk voor zijn daden kan worden ge steld, Welnu dan, ze was jong enze was verliefd. Ze zou met hém uitgaan en dus wilde ze er graag goed uitzien. Ze moest echter heel zuinig aan doen en dat is -nooit prettig, als je veiliefd bent. Maar het toeval kwam haar te hulp. Er was ui tv er koop in een van die grootst-© warenhui zen en opgetogen van vreugde ging juffrouw Dallinga daar naar toe. Ze vond het oen ai mooier dan het ander, maar tenslotte viel haar oog op een paar adersnoezigste schoentjesEen droom leek het tiaar Wij haar b'auw zijden japonnetje. Ze nam ze op, bekeek ze nog eens, paste ze toon aan eno, ze waren verrukkelijk -en, omdat het uitverkoop was, niet te duur Deze schoentjesen dan met hém uit. Ze bedacht zich niet lang meer, maar be staat tot den koop „Wilt u zo thuis bezorgd hebben?" vroeg de- winkeljuffrouw vriendelijk. De achttienjarige juffrouw Dallinga accepi- teerde dit vriendelijk aanbod met graagte, betaalde en spoedde zich vol vreugde huis waarts Maar r(j komt de schaduwzij!!© van die snoezige schoentjes, die zoo keurig werden thuisbezorgd. Het pakje was afgegeven en haastig maakte Hanchen want zoo heette juf frouw Da'linga destijds het op haar ka mer open. Maar wat was dat? Er waren twee paar schoenen in. Dat was natuurlijk een vergissing van hot warenhuis. Ze zou den hot ander© paar morgen wel weer laten halen. Toch eens kijkenBeelderig waren ze on precies deze'fd© maat. Even hield zo hen bij lief b'auw zijden japonnetje, loert deed zo lien weer in do doos, om zo tien vo'genden dag mee te geven. Do vo'gende dag kwam, maar de Schoon tjes werden niet gebaald en do daaropvol gende dagen evenmin. Toen er een week was veratreken, vroeg llanohon zich af, of ze de doos maar niet terug zou gaan brengen. Ze stelde dit echter nog uit en pfaatsto de doos mot dto schoentjes die al zo-lang had klaargestaan om afgehaald te worden, uit pure orde'ievondlxid in haar kast, waanloos ztijl haar hectemaal vergat Maar toen or twee maanden verstreken waren, dacht zo opeens met schrik aan cj$ docs mei do schoentjes, dio nog altij-l ni-ct was afgehaald. Ze hadden do vergissing dus niet bemetkt in het warenhuisAarze lend haalde ze de schoentjes to voorschijn en met een Nik vol teedorheid hield ze de schoentjes to voorsch'ijln on met een blik vol teedorheid hield za hen nogmaals bij haar marie j.ipcttme'jeMorgenavond mocht zo met hom mee naar do opera, 'hair éérste opera Zo hield do schoentjes nog wat dichter I )'j do japonhot zou we' heel fijntjes staan; vooral in do opera Zou het erg gemeen zJija als zjj re ihiold In het waren,huis wordon ze ni-et gemist Wat kwam dat eeno pair schamen er nu op aan in zoo'n groot warenhuisem zij Hanchen zon er zoo lief mee uitzien bij hom Wie zichzelf graag wat wil maken," vindt ook den weg zichzelf t-e overreden Den volgenden avond zat Hanchen naast hém in de opera inet g'oodniemve schoon tjes aan. Een beetje bezwaard had zij zich eerst wd gevoeld, maar teen zo Zijn lief kozende Mikteen vel bewondering op zich voelde rusten, vergat ze alles en was ge lukkig Twintig jaar later stond diezelfde Han dden aan het hoofd van een groot pansion en pas toen haar kameis wat -erg lang had den leeg gestaan, kwam ze tot diep naden ken, ja zóó diep dacht za na, dat Iwir herinneringsvermogen tenslotte bleef stil staan bij do schoentjes uit het warenhuis... huisZij' had do faut ontdekt, waarna ze gezocht had, en ze besloot die zooveel mo gelijk te herstellen. Juffrouw Da'linga's besluit stond vast Ze nam Re mooiste schoenen, di-e ze be zat en schonk ze weg aan een minder be deelde. Zij heeft er nooit spijt van gehad, want toen eenigan tijd. later de leege kamers weer verhuurd waren, keek juffrouw Dal linga zeer tevreden, en met een verborgen glimlach cum haar mond dacht ze bijl zidh- zel-ve„Ik wist immers wel, dat dat mo derne comfort niet dia eigenlijk© reden van mijn tegens'ag kon zijn". SPORT. Watersport. De watersporttentoon- stelling W. S. V. Aegir. Ook in Soh-iedamscho walersportkringon zal ongetwijfeld belangstelling bestaan voor de waterspiorttemtoaustéling, die, zooals wij destijds reeds meldden, door do watersport- vereeniging Aegiv van 22 tot on mot 20 April a.s. in-;,Plaats Lommerrijk" te- llülo- grrsberg gehouden zal worden. Voor deze tentoonstelling heeft het be stuur vain W..S .V. Acgir van vota zijden medewerking ondervonden. Ade tentooustel- lingsoppervlakle is bezet en vele sportwer- 'ven in den lande hebben lurn booten en bootmateria'.en ingezonden. Do Kraingsche Jaqlilworf van den hoor Fred. J. Kemper te Schiedam komt o a. uit met laar Forti boetmiti-r model A, bnilan- boordmotore-n van diverse typen on kano's van de bekende Fransoho firma Seylor. De officioele opening zal Woensdag 22 April, des middags te 2 uur geschieden, waarna het publiek om drie uur toegang heeft. De tentoonstelling is voorts dien- dag tot 10 uur Ui bezichtigen en op do vol gende dagen van 10 uur 's morgens to-t 10 uur 's avonds. BINNENLAND. 0| GEMENGD NIEUWS. Radio en arbenl-conflicten, In het orgaan van het Verbond der Ned. Werkgevers lezen wij het volgende: Op Vrijdag 27 Maart j.I, tusscihen 6 en 7 uur in den avond heeft do V.A.R.A. in het zg. NV.V.-kwart-:ertje" onder „ac tueel allerlei uit de Arbeidersbeweging" ook ©enig© mededeelmgen laten doen vanwege den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden over beweerde slechte arbeidstoestanden bij een grooto firma te Amsterdam, vergezeld van de aansporing tot het publiek bij bedoelde firma niet te "voopen. Deze firma betwistte do juistheid van de gedane medodeclingen en beklaagde zich bij ons Verbond over de wijze, waar op de V.A.R.A. van don haar toegestanen zendiijd gebruik maakt. Vandaar dat ons Verbondshestuur zich naar aanleiding van hot voorgevallene bij schrijven van 1 April jl. tot don minister van Waterstaat lieeft gewond. Na do fei ten te hebben vermeld, welke hierboven door ons zijn weergegeven, vervolgde dit schrijven Het wil ons voorkomen, dat bedoelde firma zich terecht beklaagt en wat ons bestuur betreft, mogen wij daaraan toe voegen, dat wij het een verontrustend verschijnsel vinden, dat de radiio kan wor den aangegrepen om oen eenzijdige be lichting van arbeidsconflicten over het land te verspreiden. Een onderneming, die zoo- ongelukkig is de ontstemming van het be stuur van oen vakorganisatie te hebben opgewekt, mist elk middel om liaar ziens wijze eveneons aan de VARA-1 uisteraars bekend te maken. AVij vragen ons dan ook af, of de Cen trale Commissie deze uitzending onder het oog heeft gehad en haar heeft goed gekeurd. W'ij zouden het op hoogen prijs stel len, indien uw Excellentie deze zaak zou willen onderzoeken en haar oordeel over het gebruik maken van de radio voor de luerbedoelde onderwerpen wel am ons be stuur zou willen kenbaar maken. Hierop heeft ons Verbond onder dag- teekeniing van 9 April hot volgende ant woord ontvangen, tegen publicatie waar van de minister geen bezwaar had: 1. In antwoord op bovenaangehaald schrijven bericht ik u, dat hetgeen tij dens de uitzending in het zg. N.V.Y -kwa.r- tiertcj „Aclueel allerlei uit de Arbeiders beweging" op Vrijdag 27 Maart j.I. is ge schied, ongeoorloofd is. 2, Maatregelen zijn genomen om der gelijke handelingen in de toekomst te voor komen. De minister van Waterstaat, (w. g.) P. J. Reijmer. Met grooto ingenomenheid hebben wij kennis genomen van 's ministers antwoord. Wij zijn al meermalen onaangenaam ge troffen door uitzondingen van de V.A.R.A., die zich richtten tegen de werkgevers in het algemeen of hun organisatiesmaar walmeer nu ook nog togen bepaalde, met naam en toenaam aangeduide ondernemin gen bij een ontslagkwestie of ander ar beidsconflict de radio wordt te hulp ge roepen, loopt een dergelijke handelwijze toch werkelijk de spuigaten uit. AVij zijn don minister dankbaar voor zijn snel en doortastend optreden, waar door althans aam dit misbruiken van den zendtijd naar wij hopen een einde is gemaakt. Motorrij-er contra tram Op de Groot© Marktstraat bij do Raam straat te Den-Haag, kwam gistermiddag tegen half .een een motorrijder in botsing met een tramwagen van lijn G. De motorrijder kwam een 10-tal meters verder vlak voor de tram te liggen, welke echter gelukkig nog bijtijds kon stoppen. Hij kreeg slechts eenige ontvellingen aan zijn rechterhand.- Tengevolge van een val oveiledcn. De hear 1L S., die op 11 April van-de'trapt in zijn waning aan do Columbusstraat viel, is gisteren in het ziekenhuis aam den Zuid- wal te Den Haag aan do gevolgen overleden Eveneens is overleden T. K. die op 14 April van de trap in zijn woning in do Lombardstraat was gevallen. Diefstal. Door mevr. R. K. is bij do politie aan gifte gedaan van. diefstal vam f 90 uit haar liandtasohje, gep'ecgd in een cabaret in de binnenstad van Den Ilaag. In velband hiermede is als verdachte aangehouden de 2ó-jarigo naaister A. v .d. M. Het geld werd in een kast in een waning in de Rijklof v. Goensstraat gevonden en in be slag genomen. I Fa. L. KAMP Wis Oji Kwaliteit lei, eet Brood fmi VAN DER MEER SCHOEP. Ttrtnt Haantaz-,' loessdaj ei TOtemt S aar Begrafenis-Vereenig. Oaderi. Schied, Telefoon 08282. A. v. d- Bos, D. Dienske, Oostsingel 57. Singe) 84b. EXPEDITIE TIEMAN Schied. Bouwmaterialenhandel. Dit zijn de borstbeelden van d© guldens dio van 1 Juni af uil de circulatie worden genomen. Zij1 kunnen reeds van 27 April af ter inwisseling wordön aangeboden., Dit is het borstbeeld van den eenigem gulden die gangbaar blijft. W. Noomen, PAPAVER-DROGISTERIJEN Q. A. DE WINTER WwtmoleRStraat 16-13 - Telef. 68519 U N.V. MERCURIUS W. A. VERWAIJEN Het overkomt mij menigmaal, en ik denk, u ook wel, dat ik in de Métro in'liet ge drang kom. Toch verwonderde ik mij eer gisteren toen ik het trouwhartige gezicht van den ouden heer zag, die mij zoo ruw op zij had geduwd om vóór mij de con trole te passeeren. Het had hem trouwens niet geholpen. Op zijn beurt door de be ambte aan het hek teruggedrongen, had hij ook moeten wachten tot do volgende trein voorbij was. En omdat hij er uitzag alsof hij toegankelijk was voor berouw, kon ik niet nalaten te zeggen„Dit zal u leeren 'n ander maal beleefder .te zijn." Ilij ging lieen met gebogen hoofd en scheen beschaamd. Toen draaide hij zicih eensklaps om en bood mij zijn excuus aan. „Vergeef mij, mevrouw ik ben geen raw man zooals u misschien denkt. Het is niet mij'n gewoonte de menschen op zij te duwen. Maar zooeven is er zoo iets bui tengewoons gebeurd. Ik heb een kans ver loren, die misschien nooit meer terugkomt. Mag ik het u vertellen, mevrouw? liet zal mij opluchten, als ik het tegen iemand-uit spreken kan en ik ben zeker, dat u mij be grijpen zult en mij vergeven, als ik u de reden heb meegedeeld. ARndt u goed oni even te gaan zitten... Ik kan bijna niet moer op mijn boenen staan... het was zoo'n schok." AVan'neer men mij voorstelt mij iets te vertellen, heb ik het gevoel als oen bakker, dien men meel aanbiedt, ik weiger nooit. Daarenboven was die oude lieer mij sym pathiek. Zijn uiterlijk had mij niet bedro gen. Hij had stellig niet de gewoonte zich met de ellebogen baan te breken, maar ging ongetwijfeld door hot leven bescheiden en in zichzelf gekeerd, zonder iets op zijn weg te beschadigen. diet is zes-en-twindg jaar geleden, dat ik getrouwd ben, Mevrouw. Schrikt u 'niet, dat ik zoo ver in hot verleden terugga. Mijn geschiedenis is eenvoudig en kort. Er zul len maar weinig treinen voorbijgaan eer zij ton eindo is. Die paar oogcnblikken wilt u mij wel geven niet waar? Ik ga dus maar voort. Mijn vrouw was, toen ik haar trouwde, heel jong pas zestien jaar. Zij had haar liaren voor het eerst opgestoken op den dag van ons huwelijk. Ik weet niet, Me vrouw, of u het volmaakte geluk kent. Ik heb dat zes jaren lang genoten. Mijn klein tje, want zoo noemde ik haar altijd, was even vroolijk als bekoorlijk. Hoe kan ik u haar glimlach beschrijven, ©en glimlach, die haar nooit verliet. Zelfs 's nachts, als ik de lamp aanstak, om haar te zien sla pen, met haar hoofdje omringd door de blonde krullen, zag ik liaar tandjes blin ken tusschen haar rood© lippen. En ze was zoo mooi ik kon nooit genoeg naar haar kijken. En ik dacht natuurlijk, dat. zij even gelukkig was als ik. En toen is zij op een dag plotseling verdwenen op een zomerzondag... AVij waren samen naar de wedrennen gegaan wij stonden op het grasveld op eens, toen ik mijn binocle liet zakken, zag ik, dat ze niet meer,naast ine stond... Ik keek om mo heen, ik liep rechts on links geen spoor was er van haar te' zien. Verdwenen, verloren het was om waanzinnig te worden. Fm nu nog, naa zooveel jaren, begrijp ik het niet. AVaar- om zou ze weggegaan zijn? Er was nooit' iets tusschen ons geweest. En hoe hadl men haar kunnen schaken, vlak naast mij, zoodat ik ieder geluid had moeten hooren^ als zij geroepen had. Zij moet gehypnoti seerd zijn geweest. Het schijnt dat dit mo gelijk is. Dit is de eenige verklaring, dïel ik vinden kan. Ik was zeer vermogend. Hd heb alles opgeofferd om mijn lieveling te rug-te viuden. Toen mijn kapitaal verbruikt! was, heb ik mijn liuis, miijn meubels ver kocht Ik bezit enkel nog haar paarlonl collier, dat zij altijd droeg, maar dat ge broken was, dienselfden ochtend, toen wij voor het laatst samen uitgingen. Toeval of voorteeken? Als zij dit kostbare snoer om! den hals had gehad, kan ik nog denken, dat zij daarmee de begeerte van den ©en of anderen schurk had opgewekt, of dat zij mij vrijwillig verlaten had met dit appeltje voor den dorst. Maar zij is verdwenen zon der iets, even arm als zij zes jaren te vo ren bij mij gekomen was. Nu ben ik ook; arm, want van dit collier zal ilc nooit af stand doen. Ik verdien mijn brood als boek houder in een handelshuis, waar ik vroe ger ^commissaris van was. 1 Dit is mijn levenstragedie. En om imf terug te1 komen op wat straks voorviel 3 Stelt n voor, dat ik mijn kleintje, die ik in geen' twintig jaar moer heb gezien, heli mecnen te herkennen, daar, op het perron... Daarom bén ik vooruit gedrongen in de hoop haar te bereiken en in de atdeeling te kunnen komen, waar zij verdween met haar gouden liaar e'n liaaar onvergelelijken! glimlach.' Nu begrijpt u het vrij wel, niet waar, Mevrouw, dat ik u op zij duwde?' Ik heb van ja geknikt en ik liob hem mijn; hand gegeven," zonder te durven uitspreken, wat ik dacht: ...dat men desnoods nog wel een vrouw terug ka!n vindeu, die men twin tig jaar geleden verloren heeft, maar dat men haar dan nooit herkennen kan aan' de gouden krullen en den onvergetelijken! glimlach uit liaar jeugd in de Yoor 50 cent: 15 woorden tot duizenden gezinnen. Worden dagelijks geplaatst en uitsluitend K" vooruitbetaling aangenomen aan ons bureau Langs Haven 141 (hoek IC Haven) Telafoon 103 «n 617. HOOGSTRAAT 122—128 Tel. 68304 Wringers - Gasoomforen Schoonmaak-Aitikelcn - S ederij. Bakkerijenen winkelt: Oostsingel, 93a IBSI Groeneiaan 33, St Lldulnastr. 82 Tel. 68646 GEBR. BMLOO GOEDERENVERVOER TELEFOON 68251 Kantoor en opslagplaatsL M1EUWSTR. 115-117. Alle soorten Bouwmaterialen. Warande 67. STAAN AAN DE SPITS TEL. 88810. 68924. 88608 HET SC1UEDAMSCHE VÜIiPENIIÜIS IS HAVEN 77 hoek Brandersteoï Woninginrichting, StottoordorIJ, Bohangorl), HOOGSTRAAT 188, Tol. Intaro. 68581.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 8