i f Schiedamsche Courant. m Verslag Gemeenteraad. TWEEDE BLAD Donderdag 18 Juui 1831 No. 18752 STADSNIEUWS. Vergadering ran Vrijdag 12 Juni 1931, 's namiddags 2 uur. III. V,o or z i t1 c> rdo burgemeester, do beer II. Stulcmeijer. Het verbod van samenscholing. (Vervolg). De boer C o 116, voortgaand© De staking te Wittcveen, Thans wil spr. iets zeggen over do oor zaak van 'de staking in do werkverschaffing to Wjltevcen. Als bet gaat over bot inhouden van steun wordt altijd voel vlugger eon be sluit genamm dan ten aanzien van earn verzoek. liet gemeentebestuur was er da delijk bij om bekend te makenK. Collé en Onlangs zijd ontslagen bij de werkverschaf fing to .Witteveen en zij ontvangen ook jfoen steun meer. De Voorwaarts verdraaide echter het of ficieel o bericht. De Voorzitter: Vindt u het noodig em bier met de Voorwaarts te _gaan dcbat- coeren? Do beer Go1 ié: Waarom niet? De Voorzitter: Als.'u alle berichten, .felie in de pers komen en onjuist zijn, hier zou willen hespreken, zoudt u nog wel w.at Ujidi noodig hebben. Do boer Di ink el aar: Dat is ook niet zijn bedoeling, 't Is, omdat liet de Voor waarts is! Do hoer Collé: Juist, omidat bet do Voorwaarts, het z.g. arboidersblad is. De burgerlijke Malden namen het bericht, zoo ais het verstrekt was, op, maar alleen do Voorwaarts maakte zich schuldig aan een onjuiste berichtgeving. Laat mevr. Ben them nu maar eens zorgen, dat haai" partij orgaan zich niet schuldig maakt aan het publiceeren van onjuiste berichten, Spr. leest voor, wat in do Voorwaarts stond als commentaar op het bericht over het ontslag aan IC. Collé en Onlangs. De Voorwaarts wist echter wel beier D'io twee arbeiders liehben zich evenmin aan opruiïng schuldig gemaakt alsdo gemoeide secretaris, en die zal men1 er niet van verdonken! Die twee ontsla genen wa ren do vertrouwensmannen va.n de teiYerk- geslddlen, die met den inspecteur der rijles werkverschaffing en met den directeur der Heidte Maatschappij de grieven bespraken, 'lio er bestonden. Dat systeem van ver trouwensmannen is niets nieuws; men treft het ook aan bij die tewerkgestelde arbei ders uit andere gemeenten. Dinsdags voor die slaking Uitbrak hadnlon do vertrouwens mannen van de Schiedamsche arbeiders nog oen conferentie mot 'die betrokken auto riteiten ge-liad' over de vergoeding, die ver leend was in verband met het verzuim als gevolg van het hier blijVon met het oog op do verkiezingen. Ook de vakvorecnigin- gen kennen toch het instituut van do ver trouwensmannen. IC. Collé en Onlangs hebben op die be wuste vergadering ie Witlcvoein. geen woord gesproken. En tocli werden zij 's Maandags op transport gesteld. Do hoer Steens, die eon goed redenaar schijnt to zijin, hoeft deze week in oen verkiezingsvergadering als een Van do drie punten, waarvoor zijn partij strijdt, ge noemd: Do vrijheid van de ll.-K, kerk beschermen. Bovendien is men daar uit om baantjes te veroveren v'ooirail voor de ambtenaren, maar do R.-K. arbeiders schij nen niet zoo tevreden to zijn. Gisteravond' licbbon de soc. dom. dapper gedemonstreerd tegen do censuur in den aether. Toen dus do arbeiders in do werkver schaffing to Wilteveon in staking gingen voor do verdediging van hun rechten, had den de R.-IC, ori soc. dom. naast hen hei boeren to gaa.ii slaan. Beide partijen doen 'echter niet zooals mevr. Roland Holst vroe ger deed: Elke staking van arbeiders steu nen. Ze kijke'U hier, of de stakende ar beiders misschien, ook revolutionair zijn 'en is dat het geval, dan wil de arbeiders pers de autoriteiten'gaajno steunen legen do si akers. Spr. wil (hans niet meer over de Voor- wairts spreken, 't Is trouwens algemeen be kend, dat dit blad, wat zijln berichtgeving belieft, zeer onbetrouwbaar is. Do heeren en dames van de St. Vinccn- lius V-erooniging hebben spoedig nadat de arbeiders uit de werkverschaffing ie Walie- vecn waran teruggekeerd, bij de R.-K. sla- kers oen bezoek gebracht, waarbij zij veel imodeiijdcn loonden. De kinderen konden schoentjes enz. enz, krijgen, als vader maar Wilde verklaren, dat bij1 door do bolsjewie ken was misleid en dat hij 't nooit v eer zou doen. Door liet optreden van die bezoekers -zijn verscheidene huishoudens op stellen gezel. Spr. en zijn vrienden wisten evengoed als de soc.-democraten, dat een staking in do werkverschaffing moeit gewonnen kan worden. ,Wnt do arbeiders, die het werk neerlegden, deden, wns dan ook niets an ders dan ecin demonstratie. Toen de staking was opgeheven, plaatste de Voorwaarts boven het bericht, dat dit vermeldde: .Zij' meiden zich met hangende pootjes woer IS WMMlrn „Dikko BerLlia" als soliijf. Escadrilles van do Engelsche Royal Air Force bij een aanvalsoefening te Ilendon Park op een zwaar stuk belegeringsgeschut. aam."" Ze wardn zoo blij bij de Voorwaarts, om dit er boven te ku'nnen zotten! Laat men zoo maar doorgaala. Dat is de beste methode om den arbeiders to toonen, wat zij aan do Voorwaarts hebbonl De relletjes Do arbeiders hebben zicli niet aa!n wan gedrag schuldig gemaakt, maar waarom moesten dan op 5 Mei bizondero maatre gelen wordon getroffen? IVe hebben hier wel 17 vam dio beroepsruiters gehad, dia het land doortrekken om te slachten. Blaar hier hebben zo niets te doen gehad. Is dat niet eau beetje bedroevend, dat men die politieruiters hoeft ontboden en dat zij hier niets hêbb-od gedaan? De arbeiders zijn te verstandig geweest om die ruiters de gelegenheid te geven te tooaon, waar toe zij wel in staat waren. De politie verstrekte berichten aan do pers en deze 'nam die 'zonder cenig com mentaar zoo maar op. Ook uit da wijze, waarop de Arbeidsbeurs optrad, bleek do bedoeling van liet gemeentebestuur en van do macliUiiebbers om liet verzot neer to slaan. Zoo verscheen in de pers oen ver haal, dat Rood frontstrijders uit Rotter dam op den Rotterdamschan dijk door de polilio zouden zijn tegenhouden. Maar dat verhaal was idioot! Als buurvrouwen van 70, 80 jaar elkaar nog zulke verhalen ver tellen, maar hier was het liet hoofd van de politie, dat aan de pers zulke dwaze verhalen deed. Toen do staking opgeheven was, vond do Arbeidsbeurs liet noodzakelijk alle 'na men te pubiicoercn vain de menschen, die het schrijven oiuderieckend hadden.. Eigen lijk had er boven liet bericht moeten slaan „Attentie hoeren werkgevers!" Maar al slond dat er niet boven, do werkgevers be grepen toch wel, dat do bedoeling was hen to waarschuwen voor de menschen, mot name genoemd. Wat hebben die politieruiters hier eigen lijk gedaan? Eenigo van bon hebben ccni paar avonden met schoolkinderen gespeeld en... in hot Slerrcbosch hebben zo een ruiter aangehouden, die oen houten sabel bij zicli had. Ze luidden daarmee dan toch nog een verovering tot stand gebracht. Overigons hebben die menschen maar zoo'n beetje voor hum pieizier in hel Stcrre- boscli rondgereden. Bij do uitkeering op Zaterdag, nadat 's Maandags do staking was ingegaan, Avarai 16 a 17 politieruiters aanwezig, terwijl anders één agent het best af kan, wamt de arbeiders regelen dat zelf wel. Spr. heeft gisteren nog den commis saris van politic gezien. Hij" is gegroeid de laatste wek on! Volgens art. 5 valn de Verordening op de Arbeidsbeurs mag geon bemiddeling wordon verleend bij het plaatsen van werk krachten, als bakc'nd is, dat in dat belrijf een staking of oen uitsluiting hocrsclit. Maar do heeren va'n de Arbeidsbeurs deden net, of er 'niets aa,n de liaind was en pro beerden andere menschen te krijgen voor Willevaen. Er werden ook inderdaad per sonen aangewezen, om naar do werkver schaffing daar ter plaatse to gaan. Do arbeiders, die to Wittcveen te werk waren gesteld, hebben niets gedaan, wat zij niet mochten doen. Eeii motie Spr. heeft oen motie opgesteld en spr. hoopt, dat deze door den raad zal worden aangenomen Zij luidt: „De Rajul der gemeente Schiedam, gehoord do besprekingen over do sla king in de werkverschaffing op 2 Mei j 1. io Witleveon, van oordeel dat de twee ontslagen ar beiders K. Coilé dn Onlangs zich in de wcrkvc-rsehafling in geen onkel opzicht aan wangedrag hebben schuldig gem inkt, noodigt B. ön IV. uit deze twee on schuldig ontslagen arbeiders op ceniger- lei wijze aan werk te helpen of hen hl de steunbeweging op to nemen en gaat over lot de orde van den dag." Spr. hoopt, dat de motie zal wordon aan genomen, omdal daardoor ook am do re- gcoring zal duidelijk worden, hoe men hier over haar optreden denkt. Dio' motie zal do raad dienen ie aanvaarden, tenzij men hier van manning is, dal tegenover on/.e arbei ders alles maar geoorloofd is. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Parijs. De Inndi op liet Elysce. Omtrent liet bezoek va'n de Koninklijke familie aan liet Elysee, vernomen wij nog liet volgende: Ii.M. de Koningin had aan do keurig met rozen en lathyrus versierde tafel de ©ere plaats rechts naast president Doumer, ter wijl Jinks va'n haar gezeten was do presi dent va'n den Senaat Lebrun. Linies van den president zat Prinses Juliana, terwijl aan dan anderen kant van do tafel Prins Hendrik zat tussclien mevrouw Doumer en mevrouw Lebrun. Eerst tegen kwart voor drie verliet de Kcwniklijke familie het Elysee. Alvorens in de auto plaats te nemen, inspeeleerdo II.M. de oerewnclit, die mid den op den Cour valn het Elysee was aan getreden. De muziek speelde het Wilhel mus en daarna hot „Aux Champs". Daarna keerde de Koninklijke* familie naar Chevreuse terug. H.M de Koningin heeft Woensdagavond in het gebouw va'n liet Nccleriandsch ge zantschap den president van Frankrijk, Doumer, ecu diucr a'Vngcbo ion. Tegen "acht uur kwam de Koninklijke fa milie per auto uit Chevreuse bij liet ge- zantscliapsgebouw aan Daarna arriveerden de dames cn heeren, die voor dezen maaltijd waren, intgenoo- digd. Tc acht nur reed de auto van den presi dent der Frausche republiek voor. De pre sident en mevrouw Doumer werden aan de deur opgewacht door don Nederland schcn geza'ut te Parijs, jhr. Loudon, die lien begeleidde naar de onivangsalon, waar 2KIL Prins Hendrik en cenige dames en heeren van het gevolg dar Koninklijke fa milie aanwezig waren. Do Prins begeleidde den lieer en me vrouw Doumer naar een daarachter gele gen salon', waar II.M. do Kolningin oil) 11.Kil. Prinses Juliana de iioogo gasten ontvingen. Na een kort oponthoud in deze salon, ging liet gezelschap aan taeü. Het bezoek asm de Koloniale Tentoonstelling1. Hedenochtend omstreeks tien uur verliet de Koninklijke familie per auto Chevreuse, ten einde een bezoek to brengen aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling ie Parijs, liet eigenlijke doei va,n 11.51 's be zoek aan Parijs. Bij den ecre-itigang van do tentoonstel ling aan de Plat» Picpus, waar do Iiooge bezoekers legen elf uur aankwamen, waren geen bizomlcrc politiemaatregelen genomen, hoewel een groote menigte zich op dit grooto plein" had opgesteld Toen de Nc- derlatidsclie Koninklijke familie op liet plein arriveerde, werd zij door do menigte luide toegejuicht. De auto met de Koninklijke familie reed Lot den hoofdingang van liet Franscho Ko loniaal Museum aan de Avenue D.uimesuil, waar zij ontvangen werd door den Fran- schen minister van Koloniën, Paul Rey- naitd, maarschalk Lnayley, don commissa ris-generaal Paliti-Rerigna'n cn door enkele andere Fra'nsche autoriteiten, die door jlu'. Loudon aan H'.M. do Koniugin werden voor gesteld. Do lioogo gasten maakten oen korte rond wandeling door het Museum. Vervolgens werd gereden naar het tentoonstellingster rein, waar stil gehouden werd bij de prach tige copy van dein groolschen tempel van Angkor, het belangrijkste onderdeel der afdcoling van Jndo China, waarvoor II.M. een buitengewone belangstelling aan den dag legde. Do rit voerde verder langs de verschil lende paviljoens der Franscho koloniën en protectoraten en eindigde hij liet hoofdge bouw der Nelcriandsche afdcoling, in do onmiddellijke nabijheid waarvan een giooto menigte was verzameld. Bij den hoofdingang werd do Konink lijke familie ontvangen door den oud gou verneur-generaal, mr. D. Fock, dio dehooge gasten leidde naar de receptiezaal. Daar stelde liij aan do Koninkl'jke familie voor: mr. A. N. G. Swarl, vice-voorzitter;dr. L. J. van der Waals, secretaris-generaal; P, A. J. Moojen, architect; A. F. Mnrmelstein; prof. dr. L. P. do Bussy en oud-minister dr. Koningsberger; leden van hot comité van do Noderiandsclio afdcoling. Nadat deze voorstelling had plaats ge luid, weid een rondwandeling door liet No- derlandsche paviljoen gemaakt. II. 51. do Koningin werd begeleid door mr D. Fock, de Prinses door den heer Bloojen en de Prins door mr. Swart. Nadat in do receptiezaal vervcrschingen waren gebruikt, verliet de Koninklijke fa milie het lioofdpaviljoen cn nam nog in oögcnsehonw de zoo typisch Indische ge bouwtjes, die op het terrein tegenover het hoofdgebouw door de inlanders zijn opge bouwd. Het vertrek. 11.51 de Koningin aam hierna afscheid van do hoeren, die do Koninklijke familie» hadden begeleid, waarbij zij haar iiooge ingenomenheid betuigde met de Nelcriand sche vertegenwoordiging op deze koloniale expositie De Koninklijke familie liet zich vervol gens langs de andere lniitenlandsche af- dcelingcn rijden en verliet daarop liet ten toonstel lings terrein (en cirulo zicli te bege ven 'naar de Arc do Triumph op de Place d'Etoile, waar 11.51 de Koningin persoonlijk een krans legde op liet graf van den Onbe kenden Soldaat Geheime stemming. In Niedorp hebben m do raadsv-erkia- zingen in zicht lout comma clioz nous. Feitelijk mag ik wol geen vreemde woorden in onzi» dierbare vvdorlnnd&che taai weav maar ais goed Hollander ben ik het toch eigenlijk voor mijn falscon wel ver plicht. Eh... 'luimhet geeft zoo'n cachet aan je schrijverij hot imponeert tfoo direct je kunt zoo nat doen alsof je van. alles en nog wat opi da hioiogta bent enfin hot iscomma il faut ik stoor me dus heolomanl niet aan da vcrccniging tot veredeling en tot uitbanning! van vreemde woorden uit onzio taal, nboli! aan liet A. N. 5r., noch aan om taahvacht. Ik doe wat ik wil Afgeloopon. 5roor luiar of hem, dien ik verve»! mot deze exp'icatie, wil ik slechts opmer ken, dat z'ij bestemd is voor die kranten lezers, die soms b'ij tijd ofXtdjla de neiging gevoelen om in piaedagagiscli» Ingezonden! Stukken, do redacties lmnner dagbladen over liet naar 's lezers inzicht slecht redlgeercn der krant do les to lezen. Blaar ik dwaal af. In Niedorp dan overigens eon heel mooi dorp, met aardige huisjes in het groen en dienstmeisjes, dieBlaar ik dwaal wec-T af. In Niedorp ziet men Anti-revolutionaird jongeljcs met Clir. Democraiisdio jongetjes! speten. Blen ziet Coinnumisiisolile huismoe ders bij' Socialistische melkbooren poffen. Men ziet Vrij'hieidsLouders hun neuzen snuiten en Chr. Historische ihacran sigarani met gouden bandjes koopon 116VIloe ik dat weet? Och, ziet u, liet is hetjtemaal geen kunst om daar achter te komen. Wij kalken onze straten vol, maar in Niedorp durft men voor ziijn „geloof" uit te komen en hangt men het voor do ramen. Kiest no. één van lijst zus. Kiest no. één van lijst zoo. Hot helpt wel niets, o, neen, maar je buurman weet dan in elk geval, dat je niet op Zijn lijst zal stemmen. En dat is het voor naamste 1 in Nederland is do stemming namelijk geheim (Wordt vervolgd.) GEMENGD. NIEUWS. De aardbeving in riten nacht van 0 op 7 .1 nni Over liet g eh ee 1 o land ge v o et d. De aardbeving, welke in den nacht van 6 op 7 Juni plaats geluid heeft en wam van iiet begin in De Bilt to 1 uur 46 werd opgeteckend, is, blijkens, bij liet Koninklijk Noch liandsch- Meteorologisch instituut 'ju de Bilt binnengekomen berichten, over het geheelo land geveeld. Dank zij do iriii- lengewoon grooto medewerking, waarvooT de directie van Hot instituut langs dezen weg haar dank eu grooto waardeering uit spreekt, zijn niet minder dan 950 berich ten binnen gekomen. Da bewerking dezer gegevens zal nog eonige'n tijd vorderen. Als voorloopig resultaat geven wij bier een overzicht van liet aantal berichten, uit eenigo sleden afkomstig, waaruit hlijkl, dat' over liet algemeen liet aantal van do kust naar het binnenland atnam, al is die ver mindering niet overal even duidelijk. Ingekomen zijn uil dan Helder 19, Haar lem 71, Amsterdam 95, Leiden 19, de residentie 97, Rotterdam 3G, Middelburg 5, Bergen op Zoom 9, Utrecht 87, Breda 11, 's-Hertogenboscli 4, Groningen 20, As sen 3, Zwolle 7, Zutplien 5, Arnhem 17, Nijmegen 1'8, Almelo 2, Hengelo 17, .Maas tricht 4. Verduistering' van twee duizend gulden, Do politie te Amsterdam heeft een 40-ja- rigo vertegenwoordiger aangebonden, dia er van wordt verdacht, circa f2000 le heb ben vcrduistenl. De burgemeester van Win terswijk had te dier zake zijn opsporing! aanhouding en voorgeleiding verzocht. De man is oj) transport naar Winterswijk ge steld. j i Arena, Rotterdam Ook ditmaal goeft Arena een program ma dat er iu allo opzichten wezen mag. En dam noemen w» iu de allereerste plaats 'do „4 Kaeth's, met hun muzikaal schil derij", oen groepje accorcleon-viriuo'zen, dat in hun Velend am mor pakjes en gezeten in een omraming van een Volendammor vis- schershaven, liet publiek van hun kunst doet genieten. Een daverend applaus verplichtte hun neg een toegifljo to geven. Verder kregen we in Jack Gavin en Gill Asior een elegant danspaar te bewonderen, terwijl de Johnny Brother» in hun grotcska dansen do verbazende lenigheid van hun onderdanen doen bewonderen. Do 4 Peioeil'ys zijn echte salom-cquïlil brislen, waarbij vooral de correcte afwer king hunner mooie toeren opviel. Blaxislö Co geven een paar krachttoeren, waarbij de „hij" met gianatan van 100 K.Cr. jongleert, docii wairhij ook de „zij", ove rigens eau zeer aantrekkelijk persoontje, bewijzen van haar kracht levert. Vermel den we verder nog de „3 W,biïlwinds",, een rolschaatsen-nummer met groote bet. koring. Tenslotte geeft Dumas, de Ilollnndsclici humorist, 'eenigo liedjes en moppen teil beste. i mum Voor liet vorstelijk verblijf. De aankomst van de koninklijke familie te Che vreuse. Do Koningin slapt uit dan wagen en begeeft zich naar de ingang van „Les Tilieids". DER

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5