Het geheim van de heidë. Radio-Programma's, I BMïENLAm A'edcrlandscUe consuls te Maastricht. Eon aantal Nodorlajidacli-o consuls uit [West-Duitschland heeft gisteren een be zoek gebracht aan Maastricht, waar zij do gasten waren van de Kamer van Koop handel. Eenige fabrieken en do nieuwe waterwerken in en om Maastricht, die hun voltooiing naderen, weiden bezichtigd. 's Avonds werd de -\ 1 idde ns tands tentoon- stelling N.A.M.T.T. bezocht. Drooglegging- van de Zuiderzee. Een aantal ingezetenen van Enkhuizen. Bovenkarspel, Grootebroek, en And ijk, hetzij door bun beroep van practised landbouwer, hetzij door hun ambt of betrokking ten nauwste betrokken bij den land- en "tuin bouw, lubben aan den minister van Water staat een adres gezonden, waarin met kracht wordt aangedrongen op ecu hernieuwde LeMudoering van do gevolgen der droog making van de Zuiderzee, alvorens de verschillende werkzaamheden worden voortgezet. Naast bezwaren van financieelen aard, voeren adressanten verschillende nieuwe bezwaren aano. a. wijzen zij er op, flat in de eerste plaats de Zuiderzeevis- sehers bij de voltooiing van den afsluitdijk- verstoken zijn van de uitoefening van bun bedrijf, zonder dat hun daarvoor een be hoorlijke aequivalent kan worden ver schaf!. Verder wordt thans van de zijde van de Veluwe ernstig gewaarschuwd tegen de gevolgen van de afsluiting der Zuiderzee. Het waterpeil van het toekomstige IJsel- meor zal aanmerkelijk lager worden dan dat van de huidige Zuiderzee, hetgeen groote moeilijkheden zal geven ten aanzien van de watervoorziening van den bodem der Veluwe. Onder deze omstandigheden meenen adressanten niet te mogen verzwijgen, dat h.i. de droogmaking ook voor West-Fries land een groot nadeel zal blijken te zijn, hetgeen in hun sdirijvon uitvoerig wordi uiteengezet. Eerie en ScIiooL Ned. H«rv. Kerk. Beroepen te Linschoten (irj Woerden), ds. A. M. J. G. van Voorthuizen, te Lage. Vuursche; to Heteren (toez.), ds, J. H. Koster, te Monifoorf; te Nieuw-Beerta, ds. D. B. Kngenaar, te Vuren; toBerg- schenhoek, ds. J. Ronge, to Hoog-Blokland. Aangenomen naar Oud- en Nieuw-Gas tel, ds. Chr. Broeldiuizen, te Oostrum. Bedankt voor St. Philipsland, ds. 0. J. van Rootselaar, te Poortvliet; voor Terhorne, ds. J. van Rijs, de Tjerkwerd. Geref. Kerken. Beroepen te Zalt-Bonunel, G. J. Hoijte- ma, cand. te Franeker; te Boornbergnm, I>. van der Wielen, cand. te Bergum; te Dirkshom, (als htüppred.), H. M. Mat ter, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Rijnsburg, N. de Jong, cand. te Viaardingen. Bedankt voor 's-Gravenhage W., Delft, 'Arnhem, HarUerwijk, Middelhamis, Nieuw- pooit en Urk. N. de Jong, cand. te Ylaar- tlingen. Tot tijdelijk predikant, als opvolger van ds. Hulsman, die naar Drempfc is ver trokken, is door de afdeeling Den Haag van den Ned. Prot. Bond benoemd ds. 'A. E. F. Junod. te Wassenaar. GEMENGD NIEUWS. GasverstLkking. j Vrouw bewusteloos gevonden Op de eerste étage van perceel 232 in de [Van Ostadestraat te Amsterdam, is gis termiddag een bejaarde man door gasver- stikking om het leven gekomen. Het tragisclie ongeval werd ontdekt, door fiat een op de tweede étage wonende vrouw floor het ontsnappende gas, dat tot het ver trek, waar zij zich bevond, doordro'ng, be- wusteloos geraak to. 1 i Zij werd gelukkig spoedig gevonden, waarna do politie en do G.G. en G.D. werden gewaarschuwd. I Per auto van dezoa dienst werd do vrouw naar het Wilhelminagasttmis overgebracht, van waar zij na to zijn bijgebracht weer nanr huis kon terugkeeren. Het lijk van den man, die gehuwd was, is door de politie in beslag genomen. Het vliegongeluk bij Waal haven. Do 14-jarigo NL v. d K„ die Dinsdag met zijn fiets bij hot vliegveld Waalhaven stond te kijken en getroffen werd door een seinpaal, dien het 3-motorig vliegtuig do Pil.-A.F.K, om deed tuimelen, is er nog heter afgekomen, dan oorspronkelijk verwacht werd. Het rechterbeen, dat zeer ernstig verwond werd, zal hij zeer waar schijnlijk kunnen behouden. De mecanicien Vrijburg de Koning, die ö.a. een kaakfractuur opliep, is, na in het ziekenhuis te zijn behandeld, per vlieg tuig naar Amsterdam, waar hij woont, ge reisd. De piloot Pollens is op eigen gele genheid naar huis kunnen gaan. Een avontuurlijke Duitscher, Do Monsleische politie wenl in den nacht van Maandag op Dinsdag gewaarschuwd dat een persoon zich toegang had verschaft tot een der strandleino.il, waarin eenige flessehen bier werden bewaanl. Pfct bleek, dat een Duitscher uit München, zekere Paul bieb!, met ziijn kano den Waterweg was afgezakt en door den sterken stroom in zee was geraakt, waar zij omsloeg ,zoCHlat Liobl zich zwemmende boven water mo-est houden. Hij behield echter zijn tegenwoordig heid van geest en isdrijvende to Terheyde aan Zee (gom. Monster) aangespoeld. Ilij had, na eenigen tijd uitgeput op hot strand to hebben gelegen, nog genoeg kracht, om zich naar een der op het strand staands tenten te slecp.cn, waar hij eenige Qesdijes bier vond en deao leegdronk om bij te komen. De kano is den va'gendon dag aan het strand te Iloek van Hofland aangespeeld. Do Duitsohcrs werd door de poütio te Mon ster naar den Vreemdelingendienst in do residentie getransporteerd, dio den ongc- wenschten vreemdeling over do grenzen heeft geleid. Een hand nfgeknchl. De lSjarigo dochter van don heer M leunde in do drukkerij van haar Vader in do Nabelstra.it te Ihuilem tegen een bord- papieien bescherming van een machina liet bordpapier bezweek en het meisje kwam met een arm tus^chen do ra leren. Da hand werd zep goed a's geheel afgekoeld Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd liet meisje naar het ziekenhuis ver voerd. In een hooivork gevallen. De 17-jarigo boerenarbeider A. do YV. to Uden vie! van een kar, met rogeje gela Ion. Een hooivork drong hem daarbij diep in het lichaam. Levensgev.uulijk gewond is de jongeman naar te i zi k mhuis >-crvoerd. De loterij ten bate van het A'. 0.0 Het comité Noord-IIa land verzoekt mede to deelen, dat een pak van 100 loten te Am sterdam is zoekgeraakt. De nummers zijn 07001 tot en met 07100. Het comité ver zoekt deze loten niet te koopen, doch hij aanbieding ervan (c wi'lcn kermis geven aan het Ned .Olympisch Comité, Lange' Vijverberg 3, Den Haag, zoo mogelijk; met opgaaf van naam en adres van dan aan bieder. De hierbedoelde loten beboeren tot een serie van zwarten druk op wit papier. Kinderherstelliiigs- en vacantiekolonies, Men schrijft ons: Het aantal verpleegden van het Cen traal Genootschap voor Kinderlierslellings- en Vaeantiekolonies is in het eerste half jaar van 1931 wederom 19.000 hooger, dan in hetzelfde tijdvak in 1930. De vooruitzichten zijn voor het tweede Hit hot Engclsch van MORICE GERARD, door W. v. E.v. R. 13) Hoofdstuk IX. De ontdekking van den detective. De zware bd in de vestibule ging om streeks kwart orer zeven over. Het was do avond volgende op dien, waarop Ducrcs en Gcorgo Manson door dei vreemdeling waren bespied, toen zij in de boot naar het strand terug waren gekeerd. Een lange knecht cpende de deur. Is mr. Myddleton thuis? De bezoeker was de detective, Mark Wen- love. Hij had oen lange regenjas aai, die hem tot aan zijn hielen reikte. De storm, die den gehoelen dag al in de lucht had gezeten, stak nu op, hetgeen te merken was aan de windvlagen en aan de voortij'ende regenwolken. Ja, mijtolieer, manr b^jt is clp het ©ogenblik niet te spreken. Hij kleedt zich voor het diner. Mag ik binnenkomen en wachten, tot hij mij kan ontvangen? Het betreft een zaak van gewicht. Nu kwam de butler uit de hall te voor schijn. Vraag den heer om zijn kaartje, Ar thur, en neem het mee naar mijnheers klote kamer. Wilt u als 'tu blieft binnen kernen, mijnheer? Het is akelig weer. De butler, die de maatschappelijke po sitie van den bezoeker vrij nauwkeurig bad getaxeerd, sprak Wenlovo met oen menge ling van waardigheid en vrijmoedigheid aan De bezoeker tra/1 de hal binnen, zooals hem gevraagd was, en gaf den knecht zijn halfjaar eveneens gunstig. Het is zelfs niet geheel onmogelijk, dat alle 'tien kolonie liuizen tot half December geopend zuHon blijven. 1 Het aantal afvloeiingen bedroeg op 1 Juli j.l. f32. ItrauilblnsschLug* in electrisclie treinen. Het personeel op de electrisclïö treinen der Nodcrlandstaho Spoorwegen hooft da volgende instructie ontvangen: Het bezigen van water a's blusohmiddel bij brand in dectrisdv materieel is af to raden, omdat het niet uitgestoten is, dat do waterstraal in aanraking zou komen met onder spanning staande dooien. Een water straal geeft aan den electrisohen stroom een goede geleiding, zoodat gevaar vaar den b'usscher niet denkbeeldig is. Alleen als do stroomafnemers neergelaten zijn, en dus liet materieel stroomloos is, bestaat bij het gebruik van water geen ge vaar, doch wel blijft het bezwaar beslaan, dat Dij elecfristho toestellen de kans op bc- boseli.idiging door water groot js. Uit dien hoofde is het dus ook gewcnscht, blus- scbing met water zooveel mogelijk na te laten. In elk motorrijtuig bevindt zich een Royco brandblusch-nppnrnat, waarvan de vulling voldoende is om een begin van brand te blusschen, en dat niet geleidend is, zoadat voor dengene, die (lit apparaat bedient, geen gevaar bestaat voor aanraking met den cleclrischen stroom. Verdronken. Gisteren is de 24-jarigo gehuwde land bouwer A. V. uit Groningen, werkzaam to ilaiksteöen, terwijl hij in een bootje zijn vrouw overzette, bij liet stoomgemaal te water geraakt en verdronken. Noodweer in Rusland. Groote overstroomingen. In het Tjctsjiwski-distriet, in Midden- Rusland, heeft een vieeselijk noodweer, gepaard gaande met groote overstroom in- gen, een voorloopig niet to schatten schade aangericht. Hulp-expedities zijn naar het rampgebied gezonden. Volgens do laatslo berichten zijn 85 personen verdronken, ter wijl het aantal dakloozen in de duizen den loopt. Hevig onweer in Duitsclilaml. Het Zevengebergte en het Ahrdal zijn gisteren geteisterd door een hevig onweer. Boven Mehlem en Remagen barstte een wolkbreuk los, dio gepaard ging met lie- vigen hagel. Gedurende ruim drie kwar tier stortten de watermassa's ononderbro ken neder. De spoorbaan bij Mehlein werd door een dijkbreuk veibroken, zoodat do treinen gedurende twee volle uren opont houd kregen. De zijstroomen van de Ahr zijn tot geweldige rivieren aangegroeid Door den Unkeibach in het district Ahr weder zyu woonhuizen en rails meege sleurd in do kokende golven. Veel ve'e werd door het water uit de weiden mee gesleurd. De menscbeu konden zicii slechts met moeite in veiligheid biengen. De omvang van de aangerichte schade is nog niet to overzien. Gisteravond zijn ook hoven Stuttgart on vodors en wolkbreuken losgebarsten, waar door yi het centrum van de staa en vooral in do Oostelijke voorsteden veel water schade weid aangericht. De stralen van de lager gelegen deelen van de stadieken op snelle stroomen, terwijl de pleinen in nieren veranderden. In verschillende stra ten werd het plaveisel omgewoeld. De biandveer is voortdurend bezig met het leegpompen van ondergeloop en kelders en ander opruimingswerk. Het diepste huis ter wereld. Hooge huizen zijn er in bijna elke groote stad en het aantal huizen, dat op den weidschen naam wolkenkrabber aan spraak mag maken, is al niet te tellen. Nu begint men ook in de diepte te werken. Niet te New York de vaderstad der wol kenkrabbers maar to Tokio. Daar wordt een huis gebouwd met 80 onderaaixlsche verdiepingen: boven den grond zal liet kaartje. Er brandde een groot houtvuur in den haard, die aanzienlijke afmetingen had, en waar omheen familieportretten van de Mydd letons(hingen, want deze hadden liottiscoin- bo ai driehonderd jaar in bezit. Wenlovo stapte naar het vuur toe en knoopte Zijn regenjas les. De eemgszin» ruwe, doch flinke manie ren van den Squire hadden hem niet zoo den indruk gegeven van de positie, dio deze bekleedde, als nu do inrichting van Je hall deed. Wenlovo was door lange ervaring er op geoefend, elke bijzonderheid van een gebeurtenis of een kamer in zich op to ne men, zonder er den schijn van aan to nomen. De butler was heengegaan om toezicht te houden op de laatste toebereidselen voor liet diner. Bedden, was een fami iestuk, die grijs was geworden in dienst dor eigo'iaars van Bottiscombe Hal. lioowel dezen avond slechts twee bezcekers verwacht werden voor het diner, dat om acht uur gehouden zou worden, was do butler even nauwgezet alsof de gasten in groten getale zouden ko men. Misschien ook wist hij, dat c-en van hen van het grootste beiang was in zijln meesler's oogen degenen die zouden ko men dineeren, wanen namelijk mrs. Keigwin en haar dcchter Mildred. Binnen eenige minuten verscheen de knecht veer. Mijn meester zal da/lelijk blij u ziijn, mijnheer. Vo'g mij als 'tu bliofL Zoo sprekend duwde Arthur de deur van Squire Jack's gezellige warme kamer epen, dio duidelijk do liefhebberijen van den eige naar aantoonde; want de wanden hingen vol jacht tropheeën uit alle hoeken der aar de. Daarbij waren do boeken, die drio planken in beslag namen, vrij gelijk ver deeld in boeken over sport en over onder werpen, betrekking hebbend op het beslu- Steunt het Nederlandsch Olympisch Comité! Noomt I0ÏEN in de LOTERIJ ton bate van de uitzending van Nederlandsclie atlilcten naar Los Angeles in 1932. Verkrijgbaar it f2.50 por stuk, bur. v. d. blad. nog een hoogte van 300 M. bereiken. Het krijgt een vorm van een rousac'htigen cy linder. Bjj het maken van het bouwplan zat do bedoeling voor, een huis to ontwer pen, dat zoo goed mogelijk togen do talrij ke aardbevingen bestand zou zijn. Zoo past do menscli zich overal aan bij ide orn- slamdighoden, want dc wolkenkrabbers van New York zijn ook alleen -ontstaan omdat Imetn er gebrek aan grond had', terwijl do hardo rotslaag onder do oppervlakte der laanlo een bijna onbegrensd gewicht kan dragen. Een voorbeeld van zelfverloochening. Do Frunschc gesehiodsclirijYer Anquetil was één der weinige letterkundigen, die weigerden zich voor Napoleon I te buigen. Hij Verviel tot groote armoede, zoodat hij van lonkel brood en melk moest leven on zijn uitgaven tot drie stuivers 's daags beperken. Ik heb nog twee stuivers over voor den overwinnaar van Marengo on Auster- litz, zeido hij tot oen vriend, die even armi was als hij. Maai*, nnerkte deze op, als gij ziek wordt kunt gij toch zonder toeing© van dion keizer niet leven. Waarom doet gij niet als de anderen? Buig u voor den keizer, u hiebt hem noodig om te loven. Ik hiel) hem. niet noodig om te sterven, luidde het fiere antwoord van den ge schiedschrijver. Varia, Do duurste flcsch hier ter werekl wordt to Milwaukee, V. S. van A., bewaard, liet is een flesoh, die voor liet droogleg gen van Amerika werd gevuld. Zij is voor 60.000 gulden verzekerd. Faillissementen. Opgegeven door Van der Graaf en Co. (Afd, Handelsinformatie-) U itg esproken: Noord-Holland (excl. Amsterdam) 3d, Amsterdam 50. Zuid-IIolland (excl. Don Hang en Rotter dam) 20, Don Haag 22, Rotterdam 37. Utrecht 11, Gelderland 15, Noord-Brabant 31, Limburg 15, Zeeland 1, Friesland 9, Groningen 8, Drente 5, Overijscl 9. Totaal over Juli 267 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 2037 faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1817 faillissementen. Vrijdag, 7 Aüg. Hilversum, 2ÜS M. ,0.45—1*2 u. VARA. 12—4 u. AVRO. 4—S u. VARA. 8—11 u. VPRO. 11—12 u. VARA. G.457 u. en 7.30—7.45 u. Gymnastiek les, onder leiding van G. Kleerckoper. S tl. Gramofoonplatcn. 10 u. Morgenwijding, VPRO. 10.15 u. Voordracht door mevr. Fr. KooleG err esc. 10.30 u. Voor de zie ken. 11.3012 u. Gramofoonplatcn. 12 u. Concert. Avrooetet, onder leiding van L. Sohmidt. 1.30 u. J. Vrionds: „Met de Bra- bantsche bijen do zomer door". 23 u. Con cert, Avro-kwartot, onder leiding van D. Groencveld. 3—u. Aansluiting Kurhaus te Sclievcningen. Orgelconcert, Picro Palla. 4 u. Ensemble uit het Vara-orkest, onder leiding va.n Ilarry Wjggelaar. 6 u. Toe spraak door Ds. Fabor. 6.15 u. Vervolg concert. 6.45 u. Actueel allerlei door hot N.V.V. 7 n. Zang en piano, resp. door mevr. B. v. Krevcld, zang, cn Sam Metz, piano. Afgewisseld door gramofoonplatcn. 7.308 u. Vervolg concert. 8 u. P. v. d. Lijn: „Op reis naar contact mot de ma tuur. I. In ons land". 8.30 u. Zang door Annie Veenenbos. 9 u. Ds. E. D. Spelberg: „Tirol". 9.30 u. Vervolg zangvoordracht. 10 u. Vrijz. Godsd. persbureau. 10.05 u. Vervolg zangvoordmclit. 11—12 u. Gra- mofoonplatenooncert van do Vara. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door do NCRV. 8 ti. Schriftlezing. 8.159.45. Gramofoon platcn. 10.30 u. Ziekondienst. 11—12 u. Gramofoonplatcn. 12 ti. Politieberichten. 12.1512.30 u. Gramofoonplatcn. 12 30— u. Concert. II. Hermann tooi), ;u. v. d. Horst Jr. (cello), mevr. R. A. v. d. IIorst-Bloekralo (piano), A. J. Borgors (hobo en Eng. hoorn). Begeleiding: Mevr. Bor- 'gers-Iacohs. 2—3 u. Gramofoonplatcn. 3 -1.30 u. Concert, Mevr. M. Iloviug- Van Driel (sopraan), C. v. Driel (Looi), J. do Venle (fluit), N. Dribbel (piano/. 4.304,45 u. Gnunofoonplaten, 55.30 u. Gramofoonplatcn. 5.306.30 u. Orgelcon cert door Val. Schoonderhoek. 6.307 tt. Radio-dokter. 7 u. A. Herwig: „.Tets over de oetling van tuin- en kamerplanten" 7.30 u, Politieberichten. 7.45 u. Gramo foonplatcn. 810.45 uur. Concert, Glu*. Radio-orkest onder leiding van G. Stam. 99.30 u. Cl. v. Roekei: „Eigenaardige prnclijkcn op het terrein der weldadighc- heicl". 10.05—10.15 u. Vaz Dias. 10.45— 11.30 u. Gramofoonplatenconccrt. Da ven try, 1554 M. 10.35 u. Morgenwijding. 10 50 u. Tijd sein. 12.20 u. Quatrc-main pianomuziek. 12 50 u. Orgelconcert. 1.50 u. Gramofoon- mu/,iok. 4.20 u. Orkestconcert. 5.35 uur. Kinderuurtje. 6.20 u. Jack Payne en zijn dans-orykest. 6.35 u. Nieuwsberichten, 7u. Pianomuziek van Bax oor sopraan met pianobegeleiding. 9.20 n. Nieuwsberichten. 9.40 u. Causerie. 9.55 n. Concert. Militaire kapel. 11.0512.20 u. Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 ti., 12.50 u., 1.25 u., 6.50 u,. Gra in of o on. 8.20 u. „L'Inconsolable", radio- tooaieel. 9.05 u. Nllle. Lautemann, zang, M. Cambon, zang. Daarna: Gramofoou- muzick. Langen berg, 473 M. 7.25, 11, en 12.20 uur. Gramofioanpi'a,ten. 1.25 uur. Orkestconcert. 2.50 uur. Gramei- foonplaten. 5.20 uur. Concert. Kor-orkcst Wiesbaden. 8.20 uur. Concert. Klein or kest. S.50 uur. Das Wasser steigt, hoorspel van Ohlischliiger. Raubcrhaupimann Co- coseh, ballade van Rombadi. Daarna tof. 12.20 nur. Dansmuziek. Kal tindborg, 1153 M. 12.202.20 uur. Orkestconcert. 3.50 5.50 uur. Orkestconcert en viool-soli. 8.20 8.50 uur. Orgelconcert, 8.509.10 uur. Fluit-soli. 9.40—10.35 uur. Orkestconcert. 10.5011.20 uur. Orkcsleoncext. 11.20 12.50 uur. Dansmuziek. Brussel, 50S M. 5.20 uur. Orkestconcert. 6.35 uur. Lozing. 6.50 uur. GramofaanpCaten. 7.50 uiu'. Nieuws. 8.20 uur. Orkcstconoert. Me.j Daury, zang. 8.50 uur. Gra,mo£aonp"aten. 9.20 uur. Concert in bet Casino in Rnokke. 33S M. 5.20 uur. Orkestconcei't. 6.35 uur. Gramofoioinp'aten. 7.20 uur. Graniofotonpla- ten. 7.50 uur. Nieuws. 8.20 uur. Concert- Omroeporkest. 9.05 uur. Lezing. 9.20 u,iua Orkestoonoert. Zoeson, 1635 M. Ca. 77.50 uur. Gramofoionplaten. 10,55 12.20 uur. Berichten. 12,20 u,ur. Gramo foonplatcn. 1.15—2.20 uur. Berichten. 2.20 320 uur G ra.m ofoion p" aten3.204,20 u. Lezingen. 4.20—5.20 uur. Conciert. 5.20— 8.45 uur. Lezingen. S.45 uur. d' ErdwciMa, spel van N. Kata. Muziek van Leon Kauff- mann. 10.35 uur. BericJiten en daarna tot 12.50 nur. Dansmuziek der kapel Eddy, Walis. I ren van een landgoed. Na omstreeks tien minuten werd do knop van de deur snel omgedraaid en Squire Jack kwam binnen. In avcndUeeding zag mr. Myddleton er uit als een knappe, breed- brcedgeschouderdo Engoischman, en toon de h'ij meer den volmaakten gentleman, dan wanneer hij in wandel- of rijcostuumwas. Myddleton beantwoordde V unlove's oer. biedigen groet. Komt u nieuws brengen? vroeg hij snel. Ik iieb slechts tien minuten roer u, veegde hij er bij, op Zijn horloge kijkend. Ja, mijnheer, ik heb een belangrijke ontdekking gedaan, antwoordde de detective Dit zeggend s'ocg hij zijn regenjas open, haalde een pakje uit de binnenzak van zijn jas to voorschijn en overhandigde het aan Myddleton. Maak liet a's 'tu blieft voorzichtig open, mijnheer, vroeg hij, or is niet veel van, maar genoeg, denk ik, om voor zich zelf te spreken. Squire Jack ging aan oc-n vierkante tafel in het midden van do kantor zulten. Ze was met papieren bedekt, doch hij maakte spoe dig een plaatsje vrij cn slaagdo er in het kostbare pakje voorzichtig te openen. Daar toe moest Ibïij verscheidene papieren er af wikkelen, totdat hij aan een zacsht wit vloeitje kwam. Intusselien keek Wenlovo in gespannen verwachting naar het gelaat van den Squire. In het fijne papier Jagen eenige gealroo- do korreltjes, die glinsterden, toen. Myddle ton opstond om dichter bij de lamp te zijn, die boven ziijn hoofd hing, en zie met do punt van zijn vinger heen en weer rolde. Da squire keek Wenlovo aan. Koper, zeide hij kortaf, ik dacht al zoo iels. Er bestaat een oude overlevering, dat op dit landgoed vele jaren geleden zoovol rood fcotoper als koperfcies zoioals dit, veegde bij er bij, op het papier wijzend werd gevonden, ofschoon de voorraad reetfe lang was uitgeput. Het zou een builenkansjo voor nij ziijn, merkte hij nadenkend op. Niemand wist beter dan Wij", dat bet land goed nauwelijks genoeg opbracht om de in komsten met de uilgaven voor het huis en den tuin te dekken. liet is ook een buitenkansje vaar den dief, voegde hij er na een poosje grimmig aan toe, hij dacht do ontdekking vqar zielh zelf te kunnen houden en majin eigendom te kunnen ontginnen om zich zo!£ to ver rijken. AIS hij eerlijk bij mijl was gekomen, en mij do waarheid had verteld, zou hij' in maj een billijk cn misschien zelfs' edeb moedi.g man hebben gevonden. Hij hoeft een anderen weg gekozen en zal nu do gevolgen moeien andervinden, die waar schijnlijk hoogst onaangenaam zullen zijn. Ja, mijnheer, cuilwoorddo de detective, zich do handen wrijvend, de wet moe> digt zulke dingen niet aan. Adam Ducros vindt zichzelf eon heel slim man, maar Mj zal ondervinden, dat hij in Mark Wünlove ziijn partij lieeft gevonden. Squire Jacks gezicht betrok. Iets in do zekerheid, waarmee do detective Sprak, kwetste zijn fijnere gevoelens. U hebt mij niet verleid, waar u hot keper hebt gevonden. Bet lean, zoioais bet daar ligt, niet uit eon ader zijn gafewnon. Ik weet zieker, dat hot in Zijn togenwoor- djgen vorm is gebracht met «en blaaspijp. Ja, mijnheer, dat is, geloof ik, om kort te gaan, do Meefo zaak. Vanavond zag ik Mansion's boot met Ducros aan boord binnenloonen. Ze kwamen niet uit dozelWo richting als de andoro visschers vod meer uit bat zuidwesten, Dat weet ik. Uit de richting van de Hanirnetts. Ik heb venioracn, dat zJij stoods dien kant uitgaan, viol do Squire hem in do rede. W'at zijn de Hammetts, mgnJioor? Ik licb er nog nooit van gehoord. Neen natuurlijk niet. Dat zij'n eenige Uejino eilandjes, dio 11] ïuoog water bijna geheel overstroomd warden,^ maar waarop zich eenige groote uitstekende rotsen be vinden, die za tot een schrik voor do schepen maken. In vroegere tij Ion dienden ze tot schuilplaats voor hot sinakkelaars- gilde, heeft men mij verteld, en ik geloof, dat er ©enige kleine holen in zijlui uitgehou wen, waarin do gesmokkeld© goederen wer den verborgen. Maai' natuurlijk gebaarde dat alles in vroeger dagen. Do kustwachters en do douanebeambten ziijn to zeer op' Iran hoede om bat smokkelen tegenwoordig een winstgevend baant ja te deen zlijr. Zo rijn Lotili niet bijdehand genoeg geweest cm Ducros en rijn medeplichtige te snappen, mijnheer, merkte Wenlovo op. Neen, ik veronderstel, dat zelfs iedere verdenking den laatsten tijd verdwenen, is, hicewel ik weet, dat men Majison's uitstap jes naar d© Hammetts heeft opgemerkt. Men daoht, dat zo veer Ducros werden onder nomen, Uie zeevogeleicrcn TOrzainelde, voor zijn gezondheid zeetochtjes maakte. Onzo visellers geibruiken hun booten in den ziomer voar p'.eziertodilj'CS, als er be zoekers langs do kust ziijn, zoodat z,oo iels dio aandacht niet zoozeer üetkt, als aiulcu} liet goval zou ziijn. Nu, mijnheer, Jhmsion bracht vandaag geen visch thuis, hoetwel d© andere boo ten, dio voor liem binnenliepan-, vol waren. Toen Ducros do boat had vastgemaakt en uit het gezicht was verdwenen, onderzocht ik zo heel voorzichtig en was zota gelukkig to vinden, wat u daar zieh Ik woet zeker, dat ik Ducros iets zwaars in ziijn zak zag steken, hloewel bij met den rug naar mij toestond. Ik kan u vertollen, dat hij isjon gladde vogd is; hot is niet voor hot eer/, dat hij een streek uithaalt. i 1 (Wordt vervolgd.) 1

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6