DE DUITSCHE LANDEN VERGADEREN. Vrijdag 14 Augustus 1931. FILM - GLINSTERS. 84ste Jaargang. No. 1980) Tel. No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 63103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. BUITENLAND. Dr. Brüning spreekt in den Rijksraad. Geen inflatie. Drastische noodmaatregelen op financieel-politiek gebied in voorbereiding? Gisteren hebben de veree-nigde commis sies van don Rijksraad vergaderd en be sprekingen gevoerd over den financieelm toestand. i De „D.A.Z" meldt, dat rijkskanse.lier Brüning zich met groolen klem lioett ver zet legen inflatieplan'nen. Zoowol het voor stel tot bet gebruiken van do Rentemarlc, als het eventueel nieuw drukken van bank papier, heeft hij met de grootste beslist heid verworpen. Het moet en zal mogelijk zijn met de voorbanden betalingsmiddelen uit te komee. Bovendien moet de mo gelijkheid worden geschapen om bijv. door depotbiljetten voor de oogstfinanciering de moeilijkheden zonder al te grooto wrijvin gen te overwinnen. De landen hebben ziel) tijdens de zitting nog beklaagd over onvoldoende rekening houden met hun financieele behoeften. Zij hebben er op gewezen, dat het rijk geld gcliad heeft voor de saneering der groole banken; er moet dus nu ook geld zijn voor de gemeenten. Daartegenover hoeft de rijks minister van financiën Vastgesteld, dat bet ingrijpen van de rijksregeering bij de moei lijkheden in het bankwezen onvermijdelijk is geweest om grootere ongelukken te voor komen. Verder zette de minister do details uiteen der met de banken getroffen over- eenkomsten, waarmede hij wilde aantoo'nen, dat de verplichtingen, door het Rijk op zich genomen, niet van durenden aard zijn. Naar de „D.A.Z." verder meldt, heeft Brüning tegen het einde van do zitting nog maals hel woord genomen. 'Hij heeft bier bij de sle'ling, dat verdere energieke schrap pingen onvermijdelijk zijn niet bestreden, doch er den nadruk op gelegd, dat de hui dige crisis niet alleen kan worden bestre den door het verlagen van het niveau der inkomeri's en dat de deflatie niet op do spits gedreven mag worden. Hij gaf uiting aan de meening, dat het hoogtepunt van de crisis nog wel niet zal zijn bereikt. De Rijksregeering zal echter niet in ge breke blijven mede te werken tot een ver betering en ook tegen eventuoelc onlusten zal zij met toepassing van de uiterste machtsmiddelen onbarmhartig optreden. Volgens de „D.A. Z." houdt de rodevoe ring van den Rijkskanselier de voorberei ding in van de nieuwe zeer drastische noodmaatregelen op financieel-politiek ge bied en voorts belangrijke noodzakelijke wijzigingen in do structuur. Bij de beraadslagingen van don Rijks raad is bet, volgens do „Vossischo Zei- tung" in hoofdzaak om drie problemen ge gaan, n.l. het opbrengen van do steeds zwaarder wordende crisislaslen der gemeen ten, verzekering van de door de gemeenten opgenomen credieten op kortön termijn en opheffen van het gevaar voor enkele lan den, dat zou ontstaan door het algemeen terugloopen der belastingen, waardoor een deficit zou kunnen ontstaan. Do gedachte aan een gedwongen bijdrage van alle amb tenaren, loon en salaris ontvangenden voor werkloozenondersleunitigeri, ligt niet ih de otficieele plannen. De noodzakelijke mid delen zullen veeleer gevonden moeten wor den door nog sterker bezuiniging. Volgens een bericht in de ochtendbladen van heden, is een der voornaamste pro blemen nog steeds de huurbelasting. De moeilijkheid is echter een overeenkomstige bron van inkomsten te vinden bij ovcn- tueole opheffing. Een verhooging van de omzetbelasting brengt daarom moeilijkhe den, omdat de omzet niet zoo zwaar kan worden belast, dat hierdoor het vervallen van de huurbelasting, ten bedrage van 1300 millioen Mark vergoed zou kunnen wor den. Laval en Briand op 26 of 27 Augustus naar Berlijn. Aan de Quai d'Orsay te Parijs is giste ren een officieel communique uitgegeven betreffende het bezoek van don Duitschon ambassadeur von lloesch aan minister-pre sident La vakllierin wordt verklaard: Minister-président ..Lavalbeeft Dónder dagmorgen den Duitschen ambassadeur te Parijs, von Hoescli,) ontvangen. De beer von IIocscli heeft den minister-president Laval en den minister van buitenlaudsclie zaken, Briand, namens do Duitscho re geering uitgenoodigd zich naar Berlijn te begeven. De minister-president heeft den ambassadeur bedankt - en do uitnoodiging aangenomen voor ©on datum, die wegens de afwezigheid' van Briand nog niol kom worden vastgesteld. Uit goede bron wordt vernomen, dat liet bezoek van Laval cu Briand aa.n Berlijn den 2Gen of 2?en-Augustus zalplaats .heb ben. Laval heeft den ambassadeur von Hoescli verklaard, dat hij iri. do gelegen heid zal zijn hedenmiddag .definitie! ant woord te geven. Hoewel omtrent het onderhoud geen en kele officieole mcdedooling, is verstrekt, meent men in goedingelichlo kringen te welen, dat de Pranscho minister-president ka val den Duitschen ambassadeur er van in kennis heeft gesteld, dat hij zich ge heel aansluit bij de door de. Rijksregeering uitgedrukte wenschen ion aanzien van den datum van het bezoek. De Liberté, welke deze medcdceling uit bevoegde bron zou hebben vernomen, voegt hier aan toe, dat slechts- de Fran- sche'minister-president en de Pranscho mi nister van buitenlandsclvé zaken, Briand, aan do uitnoodiging gevolg zullen geven. Aangezien men te Berlijn niet zal spre ken over financieele kwesties, wordt do aanwezigheid van Flandin aldaar- over bodig. ENGELAND. Mac Donald ontvangt de lei ders der oppositie pari ij en. Baldwin en Chamberlain zijn gistermid dag door Mac Donald in diens ambts woning, Downingstrcet, ontvangen, waarbij zij officieus werden op de hoogte gesteld van de besprekingen der bezuinigingscom- missie uit liet kabinet. Aan de bespreking werd ook deelgenomen door den minister van financiën, Snowden. Volgens Evening- Standard heeft de pre mier bij deze gelegenheid Baldwin reeds uitgenoodigd deel to nemen aan een drie- partijenconferentie, die reeds a.s. Dinsdag of -Woensdag zal plaats hebben. Sir Herbert Samuel, die in plaats van den door ongesteldheid verhinderden Lloyd George, de liberale partij vertegenwoor digt, bracht in den namiddag eveneens een bezoek aan Downingstrcet. Gaat Gliaridi niet naar Londen? De werkcommissio van liet Britsch-Indi- sche Nationale Congres heeft gistermiddag besloten niet deel te nemen aan de En gelscb-Indiscbe conferentie. Uit de be sliste houding van het congres meent men te kunnen opmaken, dat Gandhi niet naar Londen zal vertrekken. De bezuinigingsmaatregelen. De bezuinigingscommissie uit het En- gelsche kabinet, heeft Donderdagmorgen in een zitting, die anderhalf uur duurde, de onmiddellijke stappen besproken,, die noo- dig zijn - ter bereiking van, de noodzake: lijke bezuinigingen'.' -"-;-f" Baldwin,; dé leider der conservatieve op positie,-die'onverwacht van zijn vacantie, die hij op het Continent doorbracht, te Londen is teruggekeerd, heeft direct uit voerige besprekingen aangevangen met den voorzitter der conservatieve partij, Neville Chamberlain. Ook Sir Herbert Samuel, die in plaats van Lloyd George, de liberale partij zal vertegenwoordigen, is te Londen aange komen. Mac Donald naar Lossie mouth terug. De Britsclie, premier Mac Donald is gis teravond, met zijn dochter Ishbell uit Lon den- vertrokkenen teruggekeerd naar zijn vacantieverblijf te Lossiemouth (Schotland) Het parlement onder breekt recès. Tiet Britsche parlement zal waarschijn lijk voor 20 October a.s. bijeen worden ge roepen ten einde een financieel Nood-wets ontwerp in behandeling te nemen. DDITSCHLAND. De Britsche minister van oorlog te Berlijn. Do Britsche minister van oorlog, Tho mas Shaw, houdt thans te Berlijn ver blijf. Hij is vergezeld van eenige heeren en afgestapt in hotel Excelsior. Zooals reeds gemeld, is Shaw voornemens oen autotocht door Duitschland te maken. Het bezoek van Shaw aan Berlijn draagt, naar van bevoegde zijde wordt-medegedeeld., een zuiver particulier karakter. Zeven communisten gearresteerd. Te WeLssensoe werden zeven personen gearresteerd, dio er. van verdacht worden medeplichtig te zijn aan de bedreigingen tegen don pol itioovcrete Boeleer. De gear resteerden maken deel uit van den strijd hond tegen liet facismo.- - - De Billow-'p 1 a tz-dem on- s trant en veroordeeld. Tiet aantal communisten,' die op 9 Aug. bij gelegenheid van de betoogingen op de Biilowplatz gearresteerd waren, is door den politierechter- in liet politicpresidium 0[> grond van de noodverordening van den rijkspresident van 28 Maart 1931, veroor deeld tot gevangenisstraffen tot 3 maanden. VAN DEN VOLKENBOND. De Spaan sc lie vertegen woordigers. Naar verluidt, heeft de Spn.ansche mi nister van buitcnlandsche zaken, Lcrroux, de beide vertegenwoordigers vanSpanje bij den Volkenbond thans benoemd. Het zijn Madariaga, de huidige Spaanscho am bassadeur te Washington, en Hurtado Miro, lid der Catalaansche regeering. ALLERLEI. De besprekingen te Bazel. De deskundigencommissie van de Bank voor Internationale Bé talingen, heeft gis termorgen in een beraadslaging haar werk zaamheden voortgezet. Het verluidt dat de werkzaamheden der lieden bijeenkomende financieele commissie drie groepen zullen omvatten. Allereerst zal gesproken worden over de kwestie der ver lenging van de credieten op korten termijn aan Duitschland. Het 'bedrag der aan Duitschland verleende credieten op kor ten termijn, wordt begroot op 2l/s- milliard Goud Mark. Tiet tweede probleem dat eveneens be sproken zal worden, is do kwestie van hot verleen-en van credieten op korten en mid den-langen termijn, terwijl als derde pro bleem dat der credieten op langen termijn ter sprake zal komen. Volgens een gisteravond bij de B.I.B. ont vangen meded-eeling, is do Hongaarschc 'leening ad 5 millioen pond sterling te Parijs onderlcecknd. Frankrijk heeft hieraan deelgenomen voor 2.6 millioen, terwijl de rest zal worden ge fourneerd door Amerika, Zwitserland en Nederland. In den ouderdom van 55 jaar is boden- morgen te Amsterdam overleden de be kende looncelspeler, Louis Chrispijn, die verbonden was aan de Kon. Ver. liet Ne- dcrlandsch Tooneol. Hij was reeds eenige maanden lijdende-aan oen ernstige ziekte. radiostation op bot vliegveld Waalhaven een \Huclit te maken per Fokker F, XII naar Schiphol. Daar zullen do leden van den Raad van State speciaal de inrichting on uilrusLing der K.L.M.-Indië-vliegtuigcn in oogenschouw nemen. BOTENLAm ISesiuëttelijlte ziekten. In de week van 2 tot en met .8 Augustus zijn de navolgende aantallen gevallen van besmettelijke ziekten tor kennis .gebracht van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid I Fébris typhoidea 11 (Gouda 1); paraty- plms, typheuze vorm 5; paratyphus, gastroentcrische vorm 2; febris undulans 1; dysentoria bacillaris 5; roodvonk 123 (Den Haag 5, Delft 1, Gouda 3, Voorscho ten 1)diphtheric 68 (Den Haag 5, Delft 1, Leiden 2) nekkramp 4 (Leiden 1); kin derverlamming 4encephalitis lethargica 1. Het voormalig paleis van honing Willem 11 te Tilburg. Naar wij vernemen, heeft het gemeente bestuur van Tilburg thans de vrije be: schikking gekregen over het voormalig paleis van wijlen koning Willem II, waar in gevestigd is de Rijks II. B. S. Het paleis zal worden gerestaureerd, ter wijl, er .o.m. in zal worden gevestigd een raadszaal, een receptiezaal en oen trouw zaal, Voor de H. B. S, zal een nieuw gebouw worden gesticht aan de Ringbaan Oost, Zooals men weet, hebben geruimon lijd onderhandelingen plaats gehad over deze aangelegenheid tusschen liet gemeente bestuur van Tilburg eenerzijds en de erf genamen van koning Willem II ander zijds. Bezoek van den Band van State aan het vliegveld Schiphol en Waalhaven Op Maandag 17 Augustus zullen de leden van den Raad van State een bezoek bren gen aan de vliegvelden Waalhaven en Schiphol. Het ligt in de bedoeling om na do bezichtiging der werkplaatsen, den fototechnischon dienst der K.L.M. en het Uitgifte van gronden in de Wieringermecr Naar aanleiding van bepaalde mededee- lingen in liet jongste Driomaandelijksch Be richt, betreffende de Zuiderzeewerken, vraagt het Tweede Kamerlid v. d. Waerden aan de ministers van Waterstaat en van Financiën, of uit de genoemde mededoe- üngen moet worden afgeleid, dat in zake de politiek, doo-r do regeering.te volgen ten aanzien der Wieringermoorgrondein, oen werkvordecling is getroffen tussclion do ministers van Waterstaat en van Financiën in dien zin, dat do minister van Water staat toezicht uitoefent op de landbouw- culiuurmaalschappij „Wieringermeer" en dat do minister van Financiën do voor waarden vaststelt, onder welke de gronden zullen worden uitgegeven, alsmede, dat reeds nu is besloten tot uitgifte van bouw- peroeelen in erfpacht, uitgifte van land- bouwperoeelen in trjdpacht en tijdelijke e& ploitatie door de cultuurmaatschappij', doch slechts van do onvcrpaclit blij'vendo grón den. Do heer v. d. Woerden wil, verder weten of over deze maatregelen de Zuider- zceraad gehoord is, waarom de regccring (cvontuool) is afgeweken van do adviezen dor commissie-Vissering, om oen ruime proef te nomen met overheidsexploitatie, •alsmede of en zoo ja, wanneer en in wel ken vorm de regoering de Staten-Generaal in deze aangelegenheid alsnog denkt te kennen. Artsenij bel eidkunde. Ingcdi-eiiu io een wetsontwerp, houdende regelen, betreffende de uitoefening van de artsenijbercidkundc. Volgens art. 3 van het ontwerp mag de axtscnijbereidkunst alleen worden uitge oefend in haar vollen omvangdoor apo thekers, behoudens het bepaalde in de art, 10 en 22; voor zoover in dezewet. is be paald: a. door geneeskundigen; door apo thekers-assistenten; door hen, die 'de ver gunning hebben gekregen, bedoeld in ar tikel 4. Art, 4 bepaalt: Onder do voorwaarden, vastgesteld bij algemóenen maatregel van bestuur, kan de minister van Arbeid ver gunning verkenen aan anderen dan apothe kers voor: a. het in het groot bereiden van artsenijen; b. het in het groot ter afleve ring in voorraad hebben of afleveren van geneesmiddelen en artsenijen, zoo te za- men als afzonderlijk. Volgens art. 7 is de invoer in het vrije verkeer, de aangifte ten invoer in het vrije verkeer, do aflevering en hot ter aflevering in voorraad hebben van eenig verpakt ge- 14 Augustus. lk lees (en ik vind het d-o natuurlijkste zaak van do wereld) dat de Engclscho minister van Posterijen een commissie hoeft samengesteld om hem van advies te dienen inzake advertoeren. Blijkbaar neemt liet Engelscbe publiek niet voldoende postzegels, briefkaarten, fiets- plaatjcs, renlezcgels cn telefonen. Ik wou, dat ik lid van die commissie kon worden! In de eerste plaats in mijn eigen belang Labour betaalt dergelijke baantjes koninklijk en in de tweede plaats omdat ik er vroeselijk veel verstand van bob. De heele kunst van adverloerm is, de menschen te brongen lot het koop en van dingen die mon het liefst aan ze kwijt wil zijn. Maar dan zit er ook niets anders op, dan dat de Posterijen liet voorbeeld va.n- andere grooto zaken volgen. En dat geldt niet alleen voor do Engelsclie posterijen, maar ook voor alle andere landen, eek voor ons. Net -eerste wat de Posterijen zullen' moel-en doen, is, don menschen het waan idee uit het hoofd praten, dat een post zegel alleen maar een ding is dat men op een brief kan plakken. Men moet liet publiek duidelijk maken, dat het koopen van twee gulden postzegels tegelijk ge- noest van jiclit, dat bet gebruik van da telefoon de stembanden ontwikkelt en; iemand immuun maakt voor koelinlecties. En dat iedere goedgeklecdo man een post zegel van 25 cent in zijn knoopsgat draagt. Wij moeten eraan wonnen, dat van dei schuttingen ons grooto rcclamcbiljotten: aangapen met opschriften als dezo: Ilebt u uw postwissel al verzonden? Als u een postabonnement genomen had, zoudt u nu niet tevergeefs naar de kiosk zijn geloopen. - i Zeg het met Fietsplaatjes! Plak heden uw achterstallige Rentezegels bijd Koop geen taartjes, maar zet het op de, Spaarbank! En wij zullen weldra getuigschriften: (met portret) van dames en heeren in dei advertentierubriek-en aantreffen, dio ons rricdedeelen: „Sinds langen tijd leed ik aan rheu- matiolc. Do pijn daarvan kan ik u niet beschrijven! Zes maanden geleden be gon ik met een girorekening en was zoer verheugd, dat ik reeds na een week 's nachts goed kon slapen. Dat was iets wat ik sinds lang niet moor kende. Mijn: gewrichten schenen geheel verstijfd en ik kon mij niet zonder pijn in bed om draaien. Nu slaap ik goed, beweeg mei zonder pijn en voel me gezond ert mijn. gewrichten schijnen geheel ver nieuwd te zijn. Ik beschouw de. Giro| als een wonderbaarlijke ontdekking". Mevr. E. LI. Athleten zullen verklaren, dat zij hun kracht te danken hebben aan hot constan- te gebruik van 6 cents postzegels, actrices! hun succes en hun schoonheid aan veel vuldig telefoneren. Het draaien van da nummerschijf maakt de vingers soepel, Enzoovoort. «as m ï$9$S§fS EEN „DOLFIJN" DIE VAART KAN ZETTEN. Met een nieuwe glijtoot, do „Delplhin", die door zlijn goringen diepgang'een'snelheid van 80"IC M. -per uur kail bereiken, is een goedgeslaagde proefvaart gehouden op den „schonen blauen" Dionau. neesmiddel of eenige verpakte artsenij vér- boden, indien de samenstelling daarvan niet volledig of niet juist op dc verpakking staat aangegeven. Van dit verbod zijn uitgezon derd de door do Kroon aan te wijzen vcr- pakto geneesmiddelen of verpakte artse nijen. f Do Kroon behoudt zich voo-r, in hot ba- Lang van de gezondheid, hij algemeenen maatregel van bestuur den invoer in het vrije verkeer en do aangifte ten invoer int het vrije verkeer te verbieden van ocnig verpakt geneesmiddel of eenige verpakte artsenij, indien het middel schadelijk is voor de gezondheid. Van dit verbod kun nen bij dien algemeenen maatregel van be stuur aangegeven verpakte geneesmiddelen: of verpakte artsenijen worden uitgezonderd. Onder verpakte geneesmiddelen en ver pakte artsenijen zijn in dit artikel niet be-; grepen sera en vaccins, bestemd voor ge bruik bij den mensch. J Luclityaartdiciisr GroningenAmsterdamRotterdam. Naar wij vernemen bestaat het plan om, als de proefdionst Groningen—Amsterdam' —Rotterdam slaagt, met ingang van 15. Sept. oen vasten dienst te openen. i Wijziging der Surinaamsche liegrooting 1929. Ingediend is oen wetsontwerp tot wijzi ging van do. Surinaamsche bcgrooting voor het dienstjaar 1929. Het eindcijfer der begrooting van uitgaf ven lad.f 8.403.247 wordt nader vastgesteld op f 7.S47.162. Do Surinaamsche midde len en inkomsten waren over 1929 geraamd op f 4.891.43Gzij hebben evenwel opge bracht f4.447.183,; .waaronder .begrepen f >7.467 aan ontvangsten, welke in minde ring van de door leoning to dekken uitgai- ven bohooren te worden gebracht. Da toegestane Rijkssubsidie zal moeten worden verhoogd irtot f 226.032. Dezo courant vorschijnt dagelijks, act uit zondering van Zon- on Feestdagen. Frjjs por kwartaal f2.— franco per post f2.50. Trijs por week: 15 ets. Afzon- dorly Ho nummers 4 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomon. Advortenticn voor hot eerstvolgend num- mor mooten vóór elf uur aan liet Bureau bezorgd zijn, 's Zaterdags vóór uur. Kon bepaalde plaats van advortentiën wordt niet gewaarborgd. SCHEDAMSCHE COURANT Prijs dor Advortentiën: van 15.rogets Iedere regol meer i'0.30; In het Zntei dagniiiriiner i5 rcgoN f 1.80, iedere regel meer 1 ü.3o. Iteclainefi f0.75 per regel. Incassokosten 5 ets.; postkwitantlest5 ets. Tarieven vim advertentiën bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleine Advertentiën opgenomen i f 0.50 t/m. 15 woor den, f 0.75 t/m. 25 woorden. Kik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags; Kleine Ad vertontiën tot 25 woor den f 0.25, mits vóór Dinsdagavond 0 uur aan het Bureau bezorgd.' 's Zaterdags: Kleine Advertentiën f 1.00, indien niet vóór Vrijdagavond 0 uur bezorgd. l.ullia Ulll-pljll 'j'.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1