Schiedamsche Courant. Radio-Programma's. TWEEDE BLAD Woensdag 19 Aug. 1931. N0. 19805 BIMENLAm. Opening nieuw Nederlandsch Paviljoen te Parijs. Rede van mr, Foclc. Gistermiddag werd'het nieuwe Noler- landschc paviljoen op de .Koloniate Ten toonstelling geopend. De openingsrede werd gelioudc-n door den heer Fock, die den datum van 23 Juni in herinnering bracht, den dag van smart en rouw, waarop hel Nederlandsc.lic pavil joen met vele kunstschatten on collecties totaal werd vernietigd. Vervolgens hraclit hij dank aan allen, die aan den wederopbouw hadden mede gewerkt, vooral aan Koningin WilHelmina en anderen, die hun waardevolle collecties haddon ingezonden. Aan de Fransche regeering werd hulde gebracht voor haar edelmoedig aanbod ovis gelden beschikbaar te stellen voor den her bouw, al werd dit aanbod niet aanvaard, daar nicn geheel iiit eigen middelen den: herbouw wilde bekostigen. Ook aan de Belgische regecring werd. dank gebracht voor liet aanbod een deel van het Belgische paviljoen ter beschik king te stellen, welk aanbod evenmin word aanvaard, omdat men een eigen paviljoen wensclUo te bezitten. De heer Fock verwelkomd© alle genoo- digden, in 't bizonder den Franschen mi nister van koloniën, don Nederhmdsohen minister van buitenlandsche zaken, onzen gezant te Parijs en den gouverneur-generaal van Ncd.-Indië. Tenslotte dankte spr. alten, die zoo ener giek hadden meegeholpen om dit nieuwe paviljoen in zoo'n korten tijd op te bou wen. In bet bizonder dankt mr. dr. Fock de Koninklijke Familie voor Haar krachtige medewerking. Prins Di Scalea, secretaris-generaal van bet Italiaansche paviljoen en doyen van do vertegenwoordigers van do buitenlandsche secties zeido, dat dit nieuwe gebouw liet toonbeeld is van ontembaren geest en wils kracht, waardoor een kleine natie groot was geworden. Hierna voerden nog het woord jhr. De Jonge, gouverneur-generaal vain Nccl-Indiö, maarschalk Lyautey, dei Fransche minister van koloniën, de beer Paul Rcynaud en tenslotte de minister* van buitenlandsche zaken, jhr. Beelaerts van Blokland. Hierna werd een rondgang gemaakt door 'de verschillend©' zalen. Gisteravond'haxl een diner plaats in liet paviljoen van Indo-China voor do Ncder- ïandsche autoriteiten, daartoe uitgenoodigd door maarschalk Lyautey. Ook do prinsen van Solo, Deli en Ser- dang, in bun magnifieke Oosterscbo Idee- derdracht, waren bij de opening aanwezig. (Van onzen correspondent.) liet nieuwe gebouw. De voor bereiding en de nieuwe omstan digheden. Op - 28 Juni moest ik schrijven, dat van de geheelc schepping van architect Zwee- dijk niets meer over was dan een dikke laag üsch en dat het wel onwaarschijnlijk was, dat men tot wederopbouw zou overgaan. Zoo blijkt het, dat ik de energie van mijn eigen landgenooteln niet voldoende ken, want de moedige beslissing, die grooten- deels te danken is aan dr. Cosquino de Bussy en dr. van der Waals, was voor mij een zeer 'aangename verrassing. Circa;' 50 dagen na1..do. yerscimkkelijke, ramp,: had de opening.van het nieuwe gebouw plaats. Het is mannenwerk. e!a wo moeten do pet afnemen niet alleetn voor architect Moojcn, die het geheelc werk leidde, doch voor alle comitéleden die elk moment van den dag klaar stonden om te helpen; wo moeten eerbied bobben voor de andere au tisten, die wederom hunne medewerking verleenden en Frankrijk zal .staan te kijken, wanneer weer eenmaal de. poorten van, het nieuwe Hollandsche paviljoen zijn geopend: fWe,. hebben, eens', een kijkje- genomen, ljetgeen niet zoo.eenvoudig. ïs.als het vroe ger placht ie zijn. Men beeft de gerechte angst gekregen on onze Hollandsche mill taire politie,- allen frissche stoere jongens in keurige groengrijze uniformen houden allen, die niets met liet werk te maken bob ben, verre. De heer Rumpel, uit Batavia; welbekend, heeft do leiding van den be wakingsdienst en zonder zijn toestemming laat zelfs do -Almachtige, architect Moojcn, niemand op bet terrein toe. Ik kreeg der halve eerst een 'autborisatie van den goe den „Almachtige" zelve, die tegenwoordig even moeilijk te bereiken is als hot man netje in do maan. Daarna moest ik aan het keurend oog van den heer Rumpel wor den onderworpen, dien ik evenwel van vroeger.kendo en mij betrekkelijk ongevaar lijk wist. De militaire politie sloeg aan op liet gezicht van de autborisatie; mijn borst zwol van trots... En met eiken stap, dien ik verder deed, groeide mijn bewondering, groeide mijn eer bied voor de werkkracht on de energie, die bier ontplooid is. De ontvangzaal is, ofschoon iets kleiner, bijna oen replica van do oorspronkelijke. Wel hooft de schilder Sayers, die do drie paneolcn boven de in gangen verzorgde, thans sl-eehts één pa neel geleverd," n.l. do tijgerjacht van oen Hindoxworst, doch overigens is de eenvou dige versiering van de wanden met gou den motieven bijna nog aangenamer dan do wanden van do oorspronkelijke zaal. Panlides, die eveneons weer een paneel zou leveren, schijnt nog niet gereed geko men te zijn, doch bet gemis hiervan valt niet op. Aan de beide zijwanden zijn kaarten in goud aangebracht, die zoor getukt kunnen worden genoemd. Do beide zijvleugels hou den ook thans weer oen rijke schat van grafieken, diorama's betreffende de Oost- Indische cultures, aanschouwelijke voor stellingen van 'rcgccri'ngsvorm, regeerings- inkomslcn, onderwijs etc. in en ik kan niet Ontkennen, dat sommige van deze aan schouwelijke voorstellingen als bij voor beeld, die welke doet zien, waaraan do inkomsten van onze koloniën worden ont leend, nog beter geslaagd zijn dan de ver brande. Voor zoover zulks mogelijk is, lijkt mij de nieuwe indeeling, die slechts één ach terzaal beeft, een verbetering. De inkijk, dien men bij het binnentreden beeft, is mooier en liet geheel is meer overzich telijk. Do achterwand van do achterzaal is direct zichtbaar bij het betreden van bet paviljoen, zoodat bet diorama dat do be kwame schilder Eland daar aanbracht meer tot zijn recht komt dan in de oude vcrdceling, toon hij twee diorama's bad aangebracht aan de uiteinden van de beide vleugelzalen. Eland koos voor zijn nieuwe diorama een gezicht in de Prcanger en ofschoon hij beden nog druk aan het werk was, ter wijl de voorgrond nog slechts zeer gedeel telijk klaar was, belooft bet doek buiten gewoon mooi te worden. Een aangename gedachte was het iets meer de presLalio van onze K.L.M. en de koloniale luclit- vaal naarr voren te brengen. liet had mij dc vorige maal een weinig liet nieuwe Nedcrlandsebo Paviljoen te Vincennes, dat gistermiddag in tegenwoordigheid van lal van autoriteiten is geopend. gehinderd, dat op deze schitterende presta ties zoo weinig nadruk was gelegd. Thans evenwel beeft men 'n groote landkaart aan gebracht, waarop zeer duidelijk de ver schillende luchtlijnen in ons. koloniaal be zit werden aangegeven, terwijl ook de lucht- verbinding van moederland mot koloniën de aandacht vraagt. De cultures, in diorama, gebracht, beeft men niet op de zeer minilicuse wijze kun nen verzorgen als do vorige maal; niette min krijgt de oningewijde een goeden in druk van rubber, thee, en oUöpnlmcuUunr. Heiland kan trotséb zijn op de nieuwe schepping; ook' thans wederom is de inholfd van liet paviljoen leerrijk, .vindt men alles duidelijk; en overzichtelijk voor gesteld en is do idee, die aan de Koloniate tentoonstelling ten grondslag ligt, volko men begrepen. Do achterzaal is zeer Oos- tersch. liet alles domineerondc diorama; van Eland brengt al direct een Ooster scbo stemming aan, doch aan weerszijden beeft men oen zestal Bouddha-bécldcn -op gesteld, waarvan er vier zijn, welke men aan de vier zijden van de Boroboedocr aan treft. liet terrein achter bet gebouw is nog in een chaos, doch tuin-architect Koning uit Amsterdam is reeds ter plaatse en zal on getwijfeld in enkele dagen liet barre ter rein in een lusttuin herschapen. Holland kan gerust zijn, we zijn weer waardig te Vincennes vertegenwoordigd, liet gebouw is geopend en de bc-hoogehocden, do bc- jaspandeti hebben zich weer verzameld om een glas champagne te drinken en el kaar met woorden te bowierookon. Voor 'n groot deel juist, doch er moet mij voor dion tocli iets van de borst. Fr is geen kwestie van, dat liet vroegere gebouw veel groolscJier en machtiger was dan bet nieuwe paviljoen en ofschoon ik lieb liooren beweren, dat men do creatie van den heer Moojen boven die van Zwee- dijk stelt, moet ik dit tegen spreken. Bo vendien, de fa ga de, de muren, de friezen en al wat als versiering aan hot gebouw is aangebracht zijn afgietsels vim de ge spaarde gebouwen. Alen is direct begonnen met afgieten van wat gespaard bleef, en derhalve is wat llia.ns werd opgebouwd voor liet grootste gedeelte aan ZweoJijk Ie danken. En de zeer onaangename kwestie Zweed ijk is en blijft onopgelost. Zwoedijk toch werd di rect na den brand naar I Jol land gezonden om zjjii projecten te maken, doch moest na aankomst aldaar lot zijn niet geringe verbazing een telegram ontvangen, waar bij zijn diensten werdcfn opgezegd. Dit is een uiterst pvijuiijko kwestie, waarover liet Comité inderdaad wel eens ecnig licht mocht doen schijnen. Zweedijk hooft men om onbekende redenen, indien we althans geen jalouzie mogen veronderstellen, op don achtergrond gebonden en thans heeft men zich geheel en al van hom ontdaan. Mogen we een duidelijk antwoord vragen op liet waarom? Er zijn meer vreemde zaken in do Hol landsche afdeoiing, die om eenige ophel dering vragen. Is liet niet meer dan be vreemdend, dat een vertegenwoordiger van een HoUandscli blad geregeld bureau houdt in de kantoren van de Ilo'.Inudsclio af deoiing? "Waarom werden van Bolland al lerhande krachten, speciaal op schiUlergo- bied ontboden, terwijl men hier kundige dige Hollandsche krachten voor hel grij pen beeft en verschillende Holbindsclio schilders hunne diénsten té vergeefs axui- boden, niettegenstaande liet feit, dat zij te Parijs woonachtig waren? Het gebouw is gereed gekomen, sneller zelfs dan we hadden durven- veronder stellen, maar men hoeft alleen liet doel voor oogen gehouden en veel over don kant laten gaan, want er is zeer veel kwaad bloed gezet. Het is alles gelukkig voorbij, maar toch zou op de bovenstaande vra gen een antwoord goed doen. Wij zullen op dat gebied wel leeken- CrOgen hebben, laten wc hel althans maar aannemen, doch toch vraagt elk "welden kend -mensch zich af, waarom de djongos van bel Indische restaurant moesten wor den ondergebracht in een bataklrais, dat vrijwel vlak tegen liet hoofdgebouw is ge plaatst. Iedereen, die in bet Oosten is geweest, weet lioe veel strootjes veertig Maleischo djongos por dag rooken en dat in een brandbare omgeving als een tentoonstel lingsgebouw. Hel is belachelijk om Ie zeg gen, dat er oen streng rookverbod gehand haafd wordt. Feu inlander slaat met ccni strootje op en gaat er mee naar bed en er is geen mensch ter wereld geboren, dia bet zal gelukken een inlander een rookver bod en liet gevaar voor brand bij te bren gen. Ik zeg nogmaals, ik ben maar leek en ik geloof ook niet zoozeer aan de voor mij ietwat mythische sigaretteneindjes, die 'n complex gebouwen in brand zeiten, doch wederom is mijn vraag:- waarom? Boclien den van een privé restaurant, ook al slaan' ze ouder bescherming van de lenloonslcl- lings-autoriteilen, liooren daar niet thuis. Steunt het Nederlandsch Olympisch Comité! Neemt LOTEN in dc LOTERIJ ton bate van de uitzending van Nederlandscho atlilcten naar Los Angeles in 1932. Verkrijgbaar af 2.50 per stuk, bur. v. d. blad. ui liet nieuwe Nederlaudsclie paviljoen te. Parijs. De kunstschilder Sayers hooit dc groote schilder; van bet nieuwe Nedorlandsche paviljoen op de Int. Koloniale Tentoonstelling to Parijs voltooid. Do reis voor van koning Ajamb iWocroek en do drijfjacht to zijner oer gegeven. ij voor do ontvangzaal wandschilderij stolt do Donderdag, 20 Aug. Hilversum, 1876 M. Uitsluitend AVRO-uitzending. 8 u. Tijdsein, gramofoonplaten. 1010.15 u. Morgenwijding. '10.15—10-30 u. Cranio- foonpialen. 10.3011 u. Modepraalje door mevr. De Leeuwv. Roes. 11l*u. Con cert door liet AVRO-kwartet. Orgelspel door Pierre Palla. 2—2.30 u. Lezing. 33—3.30 u. Viccl-recilnJ door \V'. Knikker. A- d. vleugelII, Vermeer. 3.30—4 u. Gramofoon platen. 4—5 'U. Ziokcnuur. 57 u. Kovacs Lujos en zijln orkest. 77.20 u. Prof. Dr. J. G. SJeeswijk: De noodzakelijkheid van medische sportkeuring. 7.20—7.30 u. Gra mofoonplaten. 7.30—8 u. Van Dijk's origin. Vol end a miners. 8—8.30 u. Carillonbcspo- lïng. 9 u. Concert. Omroeporkest. Di Moor- lag (sopraan). 9—9.20 u. Voordracht door Ed. Vorkade. 9.2010 u. Gramofoonpla ten. 1010.15 u. Nieuwsberichten. 10.15 11 u. Fragmenten uit „Peer Gynl". Ed. Verkade, Di Moorlag en bel Omroepor kest. 11—12 u. Gramofoonplaten. illu izen,208 M. S—9.15 u. KRO.; 10—11 u. NCRV; 11: —2 XX. KRO.; 2—1.1.30 u. NCRV. 89.25 u. Concert. 10—10-15 u. Zang door NCRV.-Dameskoor.10.1510-45" u. Zickendionst. 10 45—1.1 u. Zang door NC RV .-Dameskoor. 1111.30 u. Gramofoon- platon, 11.3012 u. Godsdienstig 1 lalfuur- tje. 12.01—12.15 u. Politieberichten. 1215 —1.45 U. Concert. KRO-Trio. 1.452 u. Gramofoonplaten. 23.15 u. Gramofoonpla ten. 3.153.45 u. Vrouwen-halfuurtje. 3.45 —4 u. Verzorging van den zender. 4—5 xx. Ziekcnuurtjo. 5—5.30 u. uramofoonpla- len. 5.306.30 u. Concert. Zang en piano. G.300.45 u." Gramofoonplaten. 6.457 xx. Knipcursus. 77.30 n. Vragenlialfuurtjo. 7.307.45 u. Politieberichten. 7.458 u. Gramofoonplaten. 810.45 u. Concert. NC RV. KJ ei li Orkest. M. Plooyer (tenor), 9 9.30 u. Ds. A. A. WildschutDe zin van liet leven. 9.3010.45 u. Vervolg concert. 10—10-10 xi. Persberichten. 10.45—11.30 xx. Gramofoonplaten. Davenlry, 1554 M. 10.35 xï. Morgenwijding. 12.20 u. Ver slag'van .Windhonden-rennen, 1.20 u. Con cert. 'V. Parsons (bariton), Instrurn. Sep tet. 2.202.50 u. Gramofoonplaten. 3.20 u. Kerkdienst, 4.05 u. Dansmuziek. 4.50 u. Orkestconcert. 5.35 xl Kindenurrlje. 0.20 u. Dansmuziek. 6.35 u. Berichten. 7' u_ Strijkkwartet. 7.20 u; Lezing. 7.50 u. Con cert. lustrum. Kwintof, 8.35 u. Zang door Paxxl Robeson. 9 u. Concert. Orkest. Pa tricia Bossborough (piano). 10 xi. Berich ten. 10.15 u. Berichten. 10.20 u. Lezing. 10.35 u. Dansmuziek. 12.20—12 25 u. Tele visie.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5