Verslag Gemeenteraad. Het geheim van de heide. aEmmu nieuws. I. (Vergadering van Vrijdag, ,7 Aug. 1031', 's namiddags 2 uur. 1?! lil. 1 1 i I 'V o o r z i i t e r i de burgemeester, do Üeer II. Stulemcijer. Foütie-uitbreiding. '5 Li L' I (Vervolg). Ontwapening' en politie. De beer Collé: Er is den laafsfen tijd een actie_ in ons land gaande om de ingezetenen zicb tc- laten uitspreken voor ontwapening. Niet alleen de soc.-dem., maar ook de aan bet militarisme verknoeiden wekken tot teekenen van bet petitionne ment op: Cohjn en, naar spr. meent, ook pater de Groeve, de man, die zooveel sta len vogels naai' Rusland wilde dirigeeren, dateer de lucht van verduisterd werd. i\Ye leven dus in een tijd, waarin ge streefd wordt om te komen tot ontwape ning. Maar bier is men voor bewapening en nog wel voor een, die rechtstreeks gericht is tegen do bewoners van Schie dam en speciaal tegen een deel der ar beiders. U, mijnbeer de voorzitter, meende, de uitbreiding van de politie ook op grond van de behartiging van de zedelijke belan gen der burgerij to kunnen verdedigen. I>e raad aanvaardt al gauw iets, roo-ral als de burgemeester met een voorstel komt, maar ditmaal ging bet toch te ver! Voor de behartiging van zedelijke belangen moet men niet de politie versterken; integen deel Maar daarop komt spr. straks nog terug. Hij is niet gewoon zoo maar klakkeloos iets te beweren, zonder voor -zijn bewe ring ook bewijzen te hebben. De burgemeester beeft liet nu, om do politiever»teiking door te voeren, over een anderen boeg gegooid. Hij wil bij den raad de meening doen post vatten, dat de politieversteiking noodig is in verband met de revolutionaire arbeidersbeweging. Do voorzitter krijgt van den ouden raad alles gedaan! Als het gaat tegen dc revolutionaire arbeiders is de oude raad bereid de ge- beele gemeentekas om te koeren, zonder naar een motiveering van een voorstel te vragen. De wethouder, dir in Decem ber eu Januari meende, dat we hier had den een zoo bij uitstek rustige bevolking, zal in bet college van B. en W. thans misschien gezegd hebben tegen don bur gemeester: Had nu dadelijk gezegd, dat bet daarom ging! Nu de burgemeester het over een an deren boeg heelt gegooid, is hij blijkbaar op den goeden weg." In de Nieuwe Schied. Courant van 2 Juli 1930 komt een artikel voor over poli- tie-uitbreiding. Als het vraagstuk van de politie aan de orde is, moet de Nieuwe Schied. Courant blijkbaar als ec-nigszins - deskundig worden beschouwd, want be paalde artikelen in die R. K. krant heb ben bij het indienen, van het voorstel tot politic-uitbreiding in het college van B. en W. een punt van besprekig uitgemaakt. Op genoemden datunr verscheen in dat blad een artikel, over politie-uitbreiding, waarin o. a. stond: „Twee maanden geleden hebben we ge durende een drietal weken een detache ment bereden marechaussee in onze stad moeten halen; Maandag heeft het hoofd der politie het wederom noodig geoor deeld, wilde de macht op straat in han den blijven van het openbare gezag, ver sterking voor de politie op te roepen. De mentaliteit van degenen dio deze buiten gewone politieversierking noodig maken, is van dien aard. dat aan blijvende poli- tïeversterking niet is te -ontkomen. Dat zal thans, dunkt ons, ieder weldenkende -inzien. ,\Ve vermoeden, dat, wanneer üe Dit het Engelsch van MORICE GERARD, door <W. v. E.v. R. Ach, George, 1 aten wij het samen dra gen! Ik heb jo nooit ook' maar- iets verteld, van wat ik geleden heb in die dagen en nachtein, toen ik alleen was; van de tra nen, die ik vergoot, als het thuis zoo stil was, kleine All ie sliep en jij ik weet niet waar zat on ik weet niet wat deed. George hoog het hoofd. Ilot valt moeilijk zich in de gevoelens van een ander in te werken, vooral als het een man tegenover een vrouw betreft. Zij leven elk in een andere wereld, en zij hebben geestelijk minder punten van aanraking dan wij soms beseffen. George sloeg zijn arm om zijn vrouws middel. Je bent een dapper vrouwtje, Maggie! Dc zal alles, wat je dooremij hebt uitge staan, trachten goed te maken! Ik denk, dat ik het viervoudig terug- krijg Zij bood hem haar lippen en hij kuste ze. Niemand zag het dan de meeuwen, die er niet op letten. Rondom bon strekte zich wijd en zijd de heide uit. Geen leven! we zen was te zien, waarheen men ook keek. Niet vlugge schreden liepen zij voort. Een half uur lang spraken zij geen woord. George herhaaldo voor de honderste maal bij zich zelf, wat hij tegen den Squire zou zeggen. Mansan kende slechts diens liarde zijde: dat hij ook anders kon zijn, ver moedde zijn vrouw we!, aixdei's zou Mildred Keigwin nooit om hem gegeven hebben; doch mrs. Mansou wilde dit niet aan haar man zeggen, om hern teleurstelling te he sparen. AVaut zooals iedereen wist, woog rechtvaardigheid het zwaarst bij den Squire en als de visscher van „De Klippen" slechts naar rechtvaardigheid behandeld zou wor de^ zou het er slecht met hem uitzien! burgemeester als hoofd der politie eerlang weer met eenig voorstel komt, om tot uitbreiding der politie over te gaan, dat voorstel een heel wat gunstiger onthaal zal vinden, dan dat, hetwelk op 16 Januari van dit jaar door den Raad met grooto meerderheid verworpen werd. IVat door deze onlusten overduidelijk gebleken is, is wel dit, dat buiten den gewonen surveillancedienst om, de politie autoriteiten moeten kurmen beschikken over een ploeg mannen, die overal kunnen wor den heengezonden waar bijzondere politie diensten worden vereischt. Het mag niet kunnen voorkomen, dat lieele stadswijken van toezicht volslagen of zoo goed als volslagen zijn ontbloot, omdat er bij de Beurs of op de Jvoemarkt wat aan het handje is." Hier blijkt dus, dat het 1L K, blad en do 11. K. Staatspartij de leiding neemt bi] de handhaving van het gezag. Do Nieuwe Schied. Courant pleitte voor een grootc ploeg poliiie-agenten eir to-en hier een troep marechaussee naar too was gehaald, moesten die menschen den tijd dooden met een beeljo kaarten en wat wande len. Maar zij waren noodig, „voor het geval er eens iets op do Koemarkt of do Beurs aan het handje was"! Over deze kwestie moet spr. nog een paar opmerkingen maken. De voorzitter: liet is beter, dat u daarmee wacht, tot uw interpellatie aan de orde is. Wat rr nu bespreekt heeft met het voorstel niets te maken en u moet het onderwerp van de bizondere po litiemaatregelen niet op onregelmatige wijze behandelen De heer Collé: Als rr nu nog niet in de gaten heeft, waar het om gaatl De Nieuwe Schied. Courant zegt, dat er een reserve noodig is voor de politie en dat is do reden, waarom verscheidene raads leden over stag gaan ear voor een be langrijke uitbreiding van de politie zijn. Dat geval bespreek ik en hoe kunt u nu zeggen, dat dit niets te maken heeft met het voorstel, dat aan de orde is! Als de politie versterkt moet worden, dan mo gen we toclr wel even bekijken, hoe de organisatie en hoe het optreden van de politie is! U is misschien ook van oor deel, dat de raad daar niets mee te ma ken heeft cn alleen maar voor of tcgdn het voorstel lrecft te stemmen; de heer Steens wil de beoordeoling van de nood zakelijkheid van politic-uitbreiding over laten aan deskundigen, maar met geen van beide opvattingen is spr. liet eens! Spr. is zelfs van oordeel, dat, toen hier voor de tweede maal marechaussees kwa men, dat geschiedde om het z.g. bewijs to leveren, dat de politie versterking noo dig had. Waar dc zaak er zoo voorslaat, is het wel gewenseht de vraag te stellen: Waarvoor nas die rijkspolitie hier, waar uit is gebleken, dat zij noodig was? Als de burgemeester als hoofd der polihe niet in staat is op deze vraag een gedocu menteerd antwoord to geven, dan meet men wel aannemen, dat de Nieuwe Schic- damschc Courant liet motief voor de poli- lieversteiking heeft aangegeven: men wenschte politie beschikbaar te hebben, als er op de Koemarkt of aan de Beurs eens iels aan het handje is! Spr. zal thans niet alle critiek op don burgemeester als lioofd der politie naar voren brengen, doch enkel eenige opmer kingen maken. Voor <le tweede maal marechaussees.' Waarom werd voor de tweelo maal de politic hier versterkt met marechaussee? Over de eerste maal, dat hier marechaus- seo's werden gehaald, hoeft spr. réens bij een vorigo gelegenheid het zijne gezegd en daarop komt hij nu niet terug. Toen hier voor de tweede maal een detachement politie verscheen, was er op Margaret hoopte echter ook op genade en welwillendheid, doch zij durfde dit niet bij voorbaat onder woorden to brengen. Eindelijk verbrak George het zwijgen. Hij wees naar een spleet in den heide grond. Dat is do plaats, waar Ducros dien detective bijna in den dood lokte. Ik be greep zijn duistere toespelingen niet, toen hij dien 'nacht mot de lantaarn op en neer zwaaide; anders zou ik zijn opzet uit alle macht verhinderd hebben. Maar ik was zoo vervuld van All ie's ziekte en van mijn besluit roet Ducros te breken, dat ik niet lette op wat hij zei. Margaret rilde, toen zij naar de donkere lijn keek, die de kloof vormde. Het moet vreeseüjk zijn on 's nachts op zoo'n plaats 'naar beneden te vallen!, riep zij uit. Geen ander dan de dokter zon hem to hulp zijn gekomen! Alle menschen uit deze buurt zeulen in een tegenover gestelde richting zijn gevlucht, dankend dat zij een of andere booze geest hoorden schreeuwen 1 Ik zou dat zeker gedaan hebben!, gaf George toe. Ik voel me niet veilig op do hc-ide als het pikdonker is, en als ik hoor de roepen, zou ik zoo hang zijn als een kind! Margaret glimlachte tegen wil en dank. Zij wist, lioe moedig haar man was in aalles, wat zijn beroep betrof. De zee met al baar luimen boezemde hem nooit angst in. Hij was altijd do eerste, die zich vrij willig aanmeldde, als er schipbreukelingen, waren en ze te huip kwam. Er bestaan verschillende soorten van moed.', merkte ze op. Ik geloof dat zelfs een main ze niet allo kan bezitten! Een soort bezit ik zeker niet! Welke dan?, vroeg zij. Den moed om 'naar Squire Jack to gaan. Ik ben zoo zenuwachtig als een jon gen, dio voor het eerst met een rietje krijgt. 1 Dat komt er niet op aan, G-eorge, daar den zelfden dag oen vergadering door do afdecling van de Comm. Pjartrj belegd. Diè vergadering was reeds eenige dagen van te voren vastgesteld. 'Aangekomen kan niet worden, dat de communisten door v in kennis worden gesteld met de plannen, die u heeft, zoodat verondersteld kan worden, dat die marccliausseo's hier ont boden waren in vei band met de uitge- sclireven vergadering, waarin volgons de aankondiging do uilslag vain do gehouden gemeenteraadsverkiezing besproken zou worden. 1 Er was toestemming gevraagd om op die vergadering muziek te mogen maken, maar dat werd geweigerd door hel hoofd der politie, doch een dergelijk verzoek van de Ghr. llist. Kiesvereeniging en van de soc.-dem. werd wel toegestaan. Daaruit blijkt de kinderachtigheid van den burge meester van Schiedam. Waarom die marccliausseo's hier eigen lijk waren, hebben we bij liet uitgaan vnln de openbare vergadering van do Commu nistische Partij en ook den volgenden dag begrepen. Erv was u.l. besloten, dat do politie de 'bezoekers van die vergadering eens flink zou afdrogen! Geheel tennoo- dig en door niets gemotiveerd zijn sabels getrokken en zijn burgers door do poli tie mishandeld. Zij, die bij het optreden van de politie tegenwoordig zijn geweest en dus uit eigen ervaring kunnen spre ken, zullen spr.'s meening onderschrijven. Spr. zal den toestand, zooals die zich 's avonds op 1 Juli voor deed, schetsen en de aandacht vestigen op het Onbesuisd optreden van do politie. De vergadering van do Communistische partij had, zooals altijd, een ordelijk verloop. In de Nieuwe Sehiedamschc Courant van den volgenden dag wordt meegedeeld, dat tijdens de ver- gadeiihg zich honderden personen in dc Plantage en Tuinlaan ophielden. Dat ge schiedde, terwijl er een verbod van sa menscholing was. Doch de politie vond liet niet noodig dio menschen tijdens de vergadering te verspreiden; ze heeft dio honderden menschen kalm daar laten slaan, want zij had die noodig om de bezoe kers van de openbare vergadering straks te kunnen afdrogen, als die ordelijk naar huis gingen. Men kan niet zeggen, dat er politie te kort was: ze was juist aan merkelijk versterkt. De bezoekers, die in de Gorzen en in liet Westen der stad. wonen, gingen langs den koristen weg naar huis. In verband daarmee is de mcdedecliug in sommige bladen, dat het communistisch raadslid W. Collé zich na afloop der vergadering zoo spoedig mogelijk naar zijn woning had begeven, juist. Dat is o. a, gepubliceerd in de Nieuwe Schicdnmsehe Courant, die de leiding had van een groot deel der pers, om het publiek in te lichten. Het Botterdamsch Nieuwsblad en de X. R. C. aanvaardden n.l. de leiding van do Nieu we Schicdamscho Courant en de hoeren, die genoemde bladen vei tegenwoordige'!, hiel den onderlinge besprekingen om to voor komen, dat men elkaar zou tegenspreken. (Woidt vervolgd.) De onbewaakte overweg-. Motorrijder gedood. Gisteravond omstreeks 'J uur is op den onbeu aakten overweg to Nootdorp dc 28 ja rige II. Jongerius, afkomstig uit Gouda en tijdelijk verblijf houdende te Delft, met zijn motorrijwiel clcor een olectrischen Irein van de lijn Rotterdam—Den Haag over reden en gedood, De Imlie-postvlucliten. Aan boord van het 22e retourvliegtuig, de P. II. A. F. O. dat gistermiddag op Schiphol landde, bevond zich als oonige passagier do hoer Cambell uit Calcutta. ben je gauw overheen. Denk er aan, dat ik builen op je zal waditen. Ik dacht, dat je naar je mooier zon gaan I Margaret was hooieinaal vergeten, onder welk voorwendsel zij inc-e was gegaan. Heb ik dat gezegd?, vroeg zij on schuldig. O, maar ik blijf daar maar heel kort. Je kunt er van op aan, dat ik in de laan bij de poort van de Hall bon, als je ma noodig hebt! Lieve Maggie, je bent een schat I George voelde zidi voor oen oogenbJilc bemoedigd. Niettemin trok hij met coin, bonzend hart aan do bol, die naast den hoofdingang van Myddieton Hall hing. De schel, die in het grooto gebouw over ging, klonk hem als oen doodsklok in do ooren. Het kostte hem veel moeite, den knecht aan het verstand te brengen, dat liij den Scpiiro wenschto to sproken. Hij had het gevoel, alsof dio onbewogen jonge man op hem neerkoek als op oen misdadi ger, on dadit er niet aan, dat do knecht niet het minste of geringste van zijn ge schiedenis at wist. Wij schrijven altijd aan andoren oen ken nis van onze zaken toe, dio zij maar zel den bezittop. Vijf minuten later word George in de werkkamer van don Squire binnengelaten. Het was hetzelfde vertrek, waarin nu'. Mydd ieton het rapport van Mark Wenlove over diens vondst in do hoot had ontvangen. Squire Jack herinnerde zich dit, toon hij zijn bezoeker zag. De eigenaar van do Hall' zat voor z.ij'n tafel, met oen menigte papieren voor zich. Hoofdstuk XVI. i 1 In de werkkamer van Squiro Jack! Squire Myddieton hoodigdo Malnson niet uit om to gaan zitten. Hot lag niet in zijn bedoeling, het den schuldige gemakkelijk: te maken. Misschien meende hij, dat het Lange reis van een brief, Dto familie Dj. Levy, wonende Sumatra- weg te Rotterdam, kréég eon brief uit Phi ladelphia teruggezonden, welken zij onge veer 1T jaar geleden aan een zeevarenden zoon, dio op hot oogoublik daar verblijf hield, had gezonden. Da brief bereikte den zeeman noodt. Blijkens do stempels, welke zich op do enveloppe bevinden, is do brief na 11 jaar zorgvuldig door de'Amcrikaan- scho posterijen te zijn bewaard, op 6 Juni j.l. weer voor den dag gekomen. Op 4 Aug. ging do brief weer scheep en werd netjes aan het adres van afzending afgeleverd. Een goede vangst. Internationale oplichters aangehond en. Een juwelier to Montreux werd dezer dagen opgelicht voor een bedrag van 24.000 Zwitserschc francs aan horloges, armbanden en ringen, bezet met diaman ten, door twee vrouwen en een man, die vermoedelijk tc Amsterdam woonden. De justitie te Lausanuo heeft tot de politie te Amsterdam het verzoek gericht het drie tal zoo mogelijk aan te houden. Uit het signalement, dat werd opgegeven, meende de politie te kunnen opmaken, dat do twee vrouwen haar niet onbekend waren. Gistermiddag hebben rechercheurs van de zedenpolitie kans gezien een der vrou wen en den man aau to houden. Later is dc tweede vrouw opgespoord in liet naburige Nicuwer-Amstcl. Bij fouiUocring bleek, dat voo-r zoover kon worden na gegaan, alle voorwerpen, afkomstig van den juwelier van Montreux, nog in hun bezit waren. Het was dc laatsto dag, dat zij in Amsterdam zouden vertoeven', daar liet in hun bedoeling lag naar den Haag to verhuizen. !n een auto verbrand. Drie d o o den. Nabij Nancy is oen auto met zes men schen or in, vermoedelijk door oen defect aan do stuurinrichting, in volle vaart in botsing gekomen mot een boom. Do wagen sloeg over den kop en vloog in brand. Drie menschen werden uit don wagen ge slingerd en liepen ernstige kwetsuren op; de drio overigen kondon niet meer uit die auto komen en verbrandden. Men heeft slechts hun verkoolde lijken gevonden. De vluelit vtiii Vou Gronau Bij het bestuur van do Groenland-kolo nie is oen op 17 Aug. verzenden tele gram aangekomen van Zuid-Groenland, waarin wordt medegedeeld, dat >de Duit- scho vlieger von Gronau to-Godlheab gun stig weer afwacht voor zijn verderen vlucht naai' Ivigtut en vandaar naar Disko. Van Disko, hol laatste station op Groenland, wil von Gronau dan direct naar Canada vliegen. Verder bevat het telegram bijzonderhe den over de geweldige moeilijkheden, die bestonden hij don vlucht over het landijs. Het opstijgen van de machine te Seoicsby- sund is zeer lastig geweest. Engelsch Schncideicup-vliegtuig neergestort. Gistermiddag koit na 20 uur is een der drie Eneelscho Schncidercupvliegtuigcn met den bekenden eersten luitenant Drenton, kort na den start in de nabijheid van Calshot neoigesto-rt. Ilot ongeluk geschied de op een hoogte van 10 M. en op een afstand van 10 K.M. van Calshot, Van af den oever kon duidelijk worden vast gesteld, dat hel vliegtuig nog mot do drij ver s naar boven in liet water lag en dat luitenant Brenton zich zwemmende boven water hield. Ofschoon echter onmidilelliik motcuboolen ter assistentie en redding uit voeren, kon bij de inmiddels ingetreden besef van don «enigszins pijnlijken toe stand. George goed zou doen. Cleorge liet den rand. van zijn hoed zo- miwachtig door do handen glijden. Je bent gekomen, om schoon schip te maken Manswi?, zcido Squire Jack, zien de, dat zijn bezoeker niet wist, ^ïoe hij zou begin'nen. Ik moet jo zeggen, dat je wat laat komt, want wij weten al bijna alles, wat je te vertellen licht. George raapte al zijn moed hij elkaar, om te zeggen, wat hij" zich voorgenomen had, doch in weerwil van zijn pogingen, zich tc beheersclien, beefde- zijn stem, toen hij antwoordde: Ik weet, dat ik heel slecht hel) ge handeld, mijnheer. Als mijn kleine meid niet ziek was geweest; zou ik al eerder zijn gekomen. Is ze nu wat beter?, viel mr. Myddie ton hem wat vriendelijker in do rede. Ja, mijnheer. Zij is Goddank tui aan do beterende hand! Do dokter zegt, dat het gevaar nu geweken is. Dat doet mij genoegen! Vertol mij eens, hoe je in het bogin in deze zaak be trokken raakte. Weet U, wat er gevonden was, mijn heer? Ja, koper, rood koper, koperkios ook, veronderstel ik; dat gaat dikwijls samen, Ik weet niet veel van die dingen af, mijoheeri Ducros had er veel ervaring van en had er ook een studie van gemaakt, ge loof ik. Hij gebruikte je als zijn werktuig, niet waar? Hij had tweemaal zooveel hersens cn was niet half zoo eerlijk, dat wil zeg gen, i'n dein tijd, toen je nog eerlijk wasl De Squire klemde zijn lippen op elkaar bij die laatste scherpe opmerking. Het heelt niet i'n mijn bedoeling ge legen, anders dan eerlijk te zijn, mijnheer! Ik werd er hij betrokken, zo'nder ook maar in het minst ie begrijpen wat ik deed, of dat er kwaad in stak! Hit twee dingen, had je dit kunnen' duisternis alleen worden vastgesteld, dat luitenant Brenton moet zijn verdronken. Gefantaseerde aanslag op een spoorlijn. De aanslagen die den kaatsten lijd op do spoorwegen zijn gepleegd, hebben een te Fulda wonenden spoorwegbeambte aan leiding gegeven tot een kwajongensstreek. Do baanwachter meldde, dat hij tusschcn do rails een helsclio machine had gevon den. IJct onderzoek wees evenwel uit, dat het voorwerp door den baanwachter zelf was gedeponeerd, waarschijnlijk in de hoop op dezo wijze voordooien tc trekken. Hij is door do crimineele politie in arrest ge steld. 3000 M. voor do opsporing der bankroovers. De directie van de Rijksbank hoeft 3000 M. belooning uitgeloofd voor do opspo ring van do daders van den bankroof, die Dinsdagmorgen gepleegd is op- het fi liaal van de Rijksbank aan de Innsbruc- kerslrasse te Berlijn, bij welke gelegenheid den misdadigers '22.000 M. in handen is gevallen. De toestand van don gewonden kassier Kreijc, die in het ziekenhuis onmiddellijk moest worden geopereerd, is zeer ernstig. Door een dor bankbedienden werd een bruine villhoed gevonden, waaraan een masker van zwarte stof was genaaid. Voorts werd een door oen der dadeis achter gelaten pistool gevonden. De leeftijd der beide daders wordt op 25 jaren geschat. Zij hebben in do kassiersruimto 12 schoten gelost. De kassier loste bij do achtervol ging twee schoten. Aangezien de kieeding der beide roevers «enigszins „kaal" is, bestaat do mogelijkheid, dat zij zich' van liet geroofde geld allereerst nieuwe cos- luums zullen koopen. Ernstig auto-ongeluk van Fonische officieren. Te Wilkowice is een open luxe auto, waarin 4 officieren van bot garnizoen van Lublinitz gezclen waren, togen een geslo ten spoorweghek gereden. Dcor den schok werd de slagboom geopend en sloeg deze mot volle kracht togen de officieren. Een kapitein werd onmiddellijk gedood', terwijl een majoor ernstige verwondingen bekwam. Do chauffeur en een naast litem zittend eerste luitenant worden licht gewond. Het onderzoek naar den treinaanslag bij Jutciiiog. Het onderzoek naar den treinaanslag bij Juleibog heeft tot heden uitgewezen, dat do ontploffing van de springstof waar schijnlijk heeft plaats gehad tusschcn den tender en den postwagen. De geheelc activi teit van de politie is geconcentreerd op do opsporing van den man, die oen ge deelte van het voor don daad gebruikte materiaal te Berlijn heeft gekocht. 'Alle desbetreffende gegevens, die verzameld zijn, zullen heden, .door middel van een aanplakbiljet worden bekend gemaakt, waarbij tevens een aantel afbeeldingen zui len worden gegeven. In totaal is voor opsporing van do(n) dader(s) 100.000 R.M. uitgeloofd. Dit be drag zal eventueel ouder diegenen ver deeld worden, dio aandeel zullen hebben gehad in do aanhouding. Twee kinderen verbrand. In een houten huis in do omgeving van Mahrisch Oslrau (Duitsclihmd), is brand uitgebroken. Binnen korten tijd hadden dc vlammen het gebouw, ovonals 4 aangren zende schuren, in den asch gelegd. Op den zolder zijn do 10-jarigo zoon van den eigenaar en een 8-jarig weeskind in de vlammen omgekomen. Do 19-jaxigc zoon van den eigenaar sprong uit het raam in den kruin van een app'elboom, waar hij met zware brandwonden overdekt bleef hangen, totdat hij gered kon worden. opmaken, Ma'nson. In do, eerste plaats da heimelijke wijze, waarmee te werk werd ge gaan. Steeds gingen jullie hij nacht naar de aders, en brachten liet koper erts ondeü bescherming van do duisternis naar een eenzaam eiland, om liet daar te smelten. Ik zou denken, dat dit feit alleen voldoende zou zijn geweest, de argwaan van een verstandig man op, te wekkenen een eer lijken kerel zou hebben behoed er mee voort to gaan! Ducros liad een gladde tong, mijn heer. Hij kon naar ]>eliemi iets wit of zwart maken 1 Als ik in jouw plaats was geweest, had er heel wat moeten gebeuren, eer hij rnij had kunnön wijsmaken, dat er onder zulko omstandigheden geen schurkerij ach ter stak! U bent sterker dan ik, mijnheer, cn U hebt meer van do wereld gezien. Ik hei), wat praten aangaat, nog nooit iemand go- zien, die Ducros' gelijke was. Toan ik hom voor het eerst ontmoette, sprak hij als eeni c-ngel1 Een kwade tengel dan toch!, viel Squire Jack in. I Ja, mijnheer. I En nu het tweede punt, ging mr. Myddieton voort, jo moet toch hebben 'go- welen, dat dio stof zeer kostbaar was en dat zij mij toebehoorde. i Neem mij niet kwalijk, mijnheer, dat was juist, wat ik niet wist. Ducros zei, dat do heide publiek eigendom was cn als iemand er recht op bad, dat hot dan do Kroon was. Hij vroeg mij grijnzend, of ilc soms dacht, dat do Koning er onder zou Jijden, als wij wat koper wegnamen op eenige honderden mijten afstand van Lon den, ten of ik meende, dat de Koning er voordeel Vim zou hebben, als ik opbiecht te! Dat wist ik natuurlijk niet; ik hield] alles, wat hij zei, voor onomstootelijka waarheid. 1 Ik begrijp het, zc-ide de Squire. (Wordt vervolgd.) 24) i I

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6