Schiedamsche Courant. TWEEDE Bi r O dienst zal des ochtends hij, liet krieken van den dag Croydon verlaten en in dein loop van den middag naar Engeland terug- lceeren. Clir. Congres tegen Alcoholisme. Gisteren werd to Utrecht het vijfde Ohr. Congres legen het alcoholisme door pirof ddr. J. R. Slotemaker de Bruine geopend, die in zijn openingsrede oen bizonder woord van wolkom richtte tot minister Kir. P. J Verschuur, dr. II. T. 's Jacob, commissaris dor Koningin in do province Utrecht, dr. J, P. Fockoma Andrcae, burgemeester van Utrecht, en den lieer Do J3irey, inspecteur van de volksgezondheid, atUoeling drank bestrijding. Vervo'gens .Sprak minister Verschuur hol. congres toe;, waarna prof. Slotomabar de Bruine oen inleiding held, getiteld: Na 50 jaren dezelfde strijd, Bs. D. van Krevelen uit Bosch en Duin sprakdaarna ovctr: Ver anderingen in de volksgewoonten in de laatste 50 jaar. Gistermiddag vergaderde het congres in secties. Verschillende sprekers leidden in de sectievergaderingen een onderwerp' in. In do algemeen© zitting van gisteravond sprak ds. W 11 Gispen uit Schevcningen over: Onze eigen lijn. Na doze rede beeft prof. dr J R. Slote maker do Bruine het congres met een kcirin toespraak gesloten. ISuitenhuHhclie arbeidskrachten in ons land. De minister van arbeid mr. T. J. Ver schuur, heeft zich, naar 't bestuur van hot Verhond van Ncderlandsche Werkgevers thans in het orgaan dier vereeniging mede deelt, met een brief tot bedoeld bestuur gericld, waarin hij' een ernstig beroep1 doel o pallo werkgevers in ons land, om in do huidige [Omstandigheden bij het in dienst nomen van arbeidskrachten zeer in hel bijzonder to letten op do belangen der No- dorlandschoarbeide.s. Bet bestuur doolt naar aanleiding van dozen brief mede, in ziijn antwoord-aan don mister er otp te hebben gewezen, dat, naar „ju .oordeel do Nodcrlaudscho werkgoveirs uit den aard der zaak roo.ls vanzelf, wan neer de omstandigheden dit mogelijk ma ken, zioovoel mogelijk Ncderlandsche ar- l>oid skrach ten aanstellen. Sociaal-Economisch Congres. In do zitting van gistermorgen stolde mr. Ossinsky,. de leider dder Sovjet-delegatie, voor, alsnog een afzonderlijk» zitting to houden, om nog eens good hot Russische vraagstuk te behandelen, aangezien hot moeilijk is telkens op afaondorlijike vragen in to gaan. Do voorzitter van het congres, mr. 0. H. v. d. Ixscuw, stolt voor, deze behandeling te.doen plaats vinden bij oen onofficioole lunch jof diner. Prof. M. Palyi, economist van de Deut sche Rank en IJisnkonloges to Bcvlijn, be handelde het onderwerpDo functies van liet internationale financioolo stelsel in de wereldeconomie. Bij do discussie werd hot oerst liet woord gevoerd door dr. Max hazard (Parijs), die zich volkomen aansloot bij do meeting van prof. Palyi. Als eerste spreker voerde in do middag- zitting van gisteren het woord prof. Rudolf Broda (Anlioch College, Ohio) over: Do economische bctoakenis van den Yo'.kon- bomd, waarna prof. Joseph P. Chamberlain Columbia Universiteit, New-York), sprak over:'Vooruitgang in Economische Con trole. Na deze inleiding ontstond con levendige discussie. Ter gelegenheid van het Sociaal Econo misch Congres hoeft do Taylor Society een bibliotheek bijeengebracht van werken op het gebied van do wotenscliappelijko be drijfsleiding, Amerikaanse!)» productie- en distributie-methoden enz., daartoe geschon ken door :eon groot aantal personen, die zich op dit arbeidsveld in do Yorocu'gdo Stalen hebben onderscheiden. Deze biblio theek van ruim 160 der belangrijkste boek werken en talrijk obrochuros schenkt do Taylor Society, uit naam van do persoon lijke gevers, aan het Seminarium voor Be drijfseconomie van pro'. I drnparg aan do Universiteit van Amsterdam. GEMUNGT) NIEUWS. Veidubtoring Do Rolterdaiusche Rechtbmik veroordeel de don 21-jarigen bostelknccht A, R. tot C maanden gevangenisstraf wegens In et ver duisteren van f800 ten nadoelo van zijn patroon. Vrtjila! 28 Aug. 1931. No. 19818 BINNENLAND. Mgr. dr. W. H. Nolens, t Mgr. Dr. AY. H. Nolons is gisteravond te 8 u20 in de II. IC. Ziekenverpleging van den II. Carolus Borromeus aan" do Pririscgrachtte 's-Gravenhago,zacht en kalm ontslapen. Met monseigneur AV> II. Nolens, die na een langdurige ziekte is heengegaan, ver liest Nederland oen staatsman, die in het buitenland op tal van congressen, en con ferenties, waarop hij ons land vertegen woordigde, liet aanzien van ons land mede liiclp verhoogen, wiens woord en inoenin- gcn. door den vetensehappclijken inhoud, Mgr. dr. \V, 11. Nolens. gezag hadden. Een man met een helder verstand, met een kiaren blik, die om zijn zuiver sociaal voelen en doorzicht overal werd gewaardeerd. In hom verliest de R, IC .ICerk een trou wen zoon,' een ijverigen priester, steeds op de bres öm zijn kerk en de macht van zijn politieke partij to vergrooten Nolens, eeii kalme,' rustige figuur, moer do man achter do schennen, die evenwel de touwtjes.hield,, ongemerkt voor dogroofce massa', maar voelbaar voor hem, die meer achter de schermen kon' kijken. De regis seur,. naar wiens aanwijzingen wordt ge handeld. In de Kamer werd steeds najajir hom geluisterd,„als: .naareon,_„d;e alleen.,„sprak,: "als/hijover '.lietonderwSrp'' iets wist té'- zeggen. Die nooit in algemeenheden ver viel, maar blijk gaf van alles ben bij zondere studie te hebben gemaakt. Mis schien had hij, eeuwen geloden lovende, een Richelieu, och.' Mazarhr kunnen zijn. tjok hij, evenals deze staatslieden; iemand, die wist wat hij wilde, die altijd het doel voor oogen hield en zich nooit liet af leiden van de hoofdzaak. In waarheid een priester, die nooit dacht aan zich zelf, heel zijn leven wijdend aan het groete doel. Een man, juist om de zuiverheid vau zijn bedoelingen, -vrij van egoïstische verlangens, geëerd- door- dén politiekcn tegenstander, die wist, dat bij Nolens slechts de zaak,niet do persoon gold. ".Men kon in: den nu ontslapene do man zien., alleen levend vair zijn roeping of voor wat hij ads zijn roeping beschouwde. Monseigneur Nolens was een gave liguur, van een onkreukbare eerlijkheiden op rechtheid, die zich voordeed, "zooals hij was. Met hem is een groot Nederlander heen gegaan.' Willem Ilubertus Nelens werd 7 Sep tember 1860 to Venlo geboren,do stad, die hem naar de Tweede Kamer zond én hom altijd trouw zou blijven. Eerst studeerde liij rechten en staats wetenschappen to Utrecht, waar hij van 18S0 tot 1884 bleef. Toen ging hij na,ar liet Seminarium te Roermond. 26 Maart 1887 werd hij tot priester gewijd. Een jaar na zijn priesterwijding werd hij leeraar aan de ld. K. Il.B.S. te Ilol- duc, om les te geven in zedelijke wijs begeerte en sociale wetenschap. llij promoveerde 12 Februari 1890 tot doctor in do staatswetenschappen aan do Rijksuniversiteit to Utrecht, met het proef schrift „Leer van den Heiligen Thomas van Aquino, en het Recht", terwijl hij tege lijkertijd tot doctor in de rechtswetenschap pen werd bevorderd op stellingen. Beide promoties geschiedden cum laudo. Van 1890 dateert zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer. Van 1912 tot 1913 was hij voorzitter van deze Kamer en curator van de Tech nische Iloogeschool te Delft. Hot wekte geen verwondering, toen mgr. Nolens, in 1909, door den Amsterdamschcn gemeente raad werd. benoemd tot buitengewoon hoog- leeraar in do arbeidswetgeving. Een groot deel van zijn studies had hij gewijd aan de aibeidswetgeving en hij was de aan gewezen man' om Nederland te vertegen woordigen op do arbeidsconfcrentie, welke in 1919 te Washington word gehouden. Het spreekt vanzelf, dat hij ook een eerste plaats innam bij de conferenties te Genèvc, om mee to werken aan de codificatie van de aiheidswefgeving. In 1916 werd hij buitengewoon gezant te Rome brj do Heilige Stoel. Lang bleef hij niet in deze functie. In 1918, toen een linkscho meerderheid bij do verkie zingen van 3 Juli, voor een rechtsche moest plaats maken, werd mgr. Nolens door do Koningin belast met de formatie van oen extra-parlementair kabinet. Op 9 September 1918 had de forma teur zijn kabinet gereed. Ruijs de Cecrcn- brouck werd minister-president met de por tefeuille van binnendandsche zaken. Notens als kabinetsformateur had zelf geen portefeuille genomen, omdat hij van oordeel was, dat zijn priesterschap niet met een ministerainbt was te combineeren. Zeker is het, al was hot nooit aan wijsbaar, dat zijn invloed op het ministe rie Ruijs groot is geweest. In 1920 werdmgr. Nolens benoemd tol waarnemend, voorzitter van-, den «floogen Rand van ArbéiiD I)o overledene was o.m. ridder in de Ncderlandsche Leeuw. Oost-Imlië. De brand op de Rasa.r Gambir. Inzake den brandop de Pasar Gambir wordt nader gemeld, datbij hét door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat do oorzaak van dezen brand waarschijn lijk gelegen is in het feit, dat een be diende gerookt hoeft. Een uur na de blus- sching van den brand werd met don her bouw van het restaurant aangevangen met 200 werklieden. Des nachts 1 uur waren de nieuwe bamboegebouwen reeds in ge raamte gezet. De brandweer verleende hulp bij het effenen vau het terrein. Het nieuwe ontwerp voor het gebouw is vrijwel hetzelfde als dat voor het ai- gebrande, doch. zonder do bovenverdie ping. Den gelieelon nacht werd doorge werkt, zoadat 's middags de openingsplech tigheid kon plaats hebben in het roods nagenoeg voltooide nieuwe gebouw, dat toepasselijk Phoenix werd gedoopt. Ilerfstdicnst li L M, Met ingang van 1 Fcptemb :r a.s. wordt do herlstdtonstregeling in het luchtverkeer vari kracht; de diensten, welke de K.L.M. in samenwerking mot de buitenlandsche maatschappijen Deutsche Lult Hansa, Lig- nes Far man en Aero Transport, exploiteert, worden eenigermnte ingekrompen. Naar en van Londen zal een oclitend- en oen mid- dagveibinding bestaan, terwijl 'naar en van Parijs drie diensten per dag zullen worden geëxploiteerd, waarvan één sneldienst zon der tussclienlandingte Rotterdam, Ant werpen en Brussel. Van do Scandinavi sche verbindingen vervalt de doorgaande dienst zonder tusscbcnlanding te Hamburg, zoodat de tweede dienst met tusschenlan ding overblijft. Van de gecombineerde lucht lijn Amsterdam—HannoverBerlijn blijft uitsluitend do dienst der Deutsche Luft Hansa bestaan, terwijl de K.L.M.-dienst ver valt. De Belgische luchtvaart Mij. S. A. B. E'. N. ;A. blijft oen dienst onderhouden Brussel, 'Antwerpen, Rotterdam, Amster dam Y.V., de Deutsche LuIt Hansa en de Swissair handhaven haar lijn van Am sterdam naar het Roergebied en Zwitser land, terwijl de Tsjechische Luchtvaart Maatschappij Ceskolovenska Lelecka Spo- lecnost haar lijn Amsterdam, Rotterdam, Essen, Hallo, Leipzig, Praag v.v., in stand lfoudt. - De K.L.M., heeft voorts besloten, be houdens goedkeuring van den minister van AVuterstaat, met ingang, van. 1 Scptembe* a.s. een specialen luchtvraohtdienst Am sterdamRotterdam—Londen v.v. in te richten, zulks met het oog op de inkrim ping van do andere diensten en op liet verwachte aanbod van lading. Bedoelde Na den aankomst van Amy Johnson te Tokio, na haar vlucht van Londen naar Tokio, werd een avondfeest gehouden, waarbij do koene vliegster, den luit.-gcn. Nagaoka, (de man met de geweldige snor) als danspartner had. De Japansohe mi nister van Luchtvaart mot do luclitreizigstor. De Veroeniging „Het Toxelsch© Schapenstamboek voor Noord-Bra- hupt" eijt do „Ver. tot bevordering derVoornarklbelangcri'hébben to ffdlertogenbosclï den „Tweedon Scbapenfokdag" gehouden. E,cn kykjo in de markthallen. In do Nieuwe Kerk. Te Delft hoeft oud-minister F. B. Kellogg, namens de Amorikaansclie Balie, liet door Joep Nicolas ontworpen Grotius-gedenkraam overgedra gen aan het collego van kerkvoogden van do Nieuwe Kerk. Een fragment uit liet raam. W/'/'f DER

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5