Mederlandsche Industrie Uit onze Staatsmachine. De weneürtg. Tilburg vraagt regeeringssteun. Artikel 178 van liet Veilig heidsbesluit. Do artikelen zes en zeven van do Veilig, hei ds wet verleen en aan do Kroen do be voegdheid om Mj algemeen en maatregel van bestuur voorschriften to geven, waar door do, arbeider en rijn gezondheid be veiligd wordt, waardoor ctok maatregelen voorgeschreven kunnen worden, welke den arbeider beveiligen moeien tegen onge lukken. Van die bevoegdheid heeft do Kroon o.a. gebruik gemaakt door uit to vaardi gen oen Veiligheidsbesluit", waarin oen serie van dio bepalingen voor verschil lende beroepen en bedrijtvan worden ge geven. Artikel 178 nu van dit Veiligheidsbesluit schrijft, voor, dat op een plaats, waar ge vaar bestaat getroffen te worden door een vallend voorwerp daartegen een doel matige beschutting moet zijn aange bracht. Wat is nu een doelmatige be schutting? Daarover verschillen do mee ningen. De Hoogo Raad heeft onlangs oen arrest gewezen, dat in dezen niet van be lang is ontbloot. Voor de Amsterdamscho Rechtbank had den twee heihazen terecht geslaan wegens overtreding van het voorschrift van boven geciteerd artikel 17S. De zaak was in han ger beroep, want ze had eerst gediend voor den kantonrechter. De rechtbank ontsloeg hen van rechtsvervolging. Ten slotte kwam do zaak voor den Roogon Raad, die een vcroordeelend vonnis uit sprak Wat was nagelaten en welke waren de overwegingen der rechterlijke instanties? Boor de Amsterdamsehe rechtbank werd wet tig en overtuigend bewezen geacht, dat de beide heihazen er niet voor gezorgd hadden, dat bij het ophijschen van oen balk de ijze ren paalband door middel van oen veilig heidsketting of staaldraad aan con balk was bevestigd. Die paalband viel van den balk en trof het hoofd van een arbeider. 2e hadden er toen dus niet voor gezorgd, dat op die plaats, waar gevaar bestond van ge troffen te worden door een vallenden paalband, een der bedoelde schuttingen of eenige andere doelmatige beschutting daar tegen aangebracht was. Maar de rechtbank achtte hen toch niet strafbaar, want aldus luidde de overwe ging artikel 17S van het Veiligho dsbe- siuit schrijft op een plaats waar gevaar be staat van getroffen te worden door oen val lend voonverp een doelmatige beschutting voor. Daaronder moet dan verstaan worden een afdak of een ander voorwerp, waard ojt verhinderd wordt, dat vallende voorworepn een arbeider treffen. Daaronder kon niet ■worden begrepen een veiligheidsketting of staaldraad, omdat daardoor niet voorko men wordt, dat een arlxhder getroffen wordt maar het vallen van het voorwerp zelf. Verder was wel gebleken, dat er ook geen afdak of dergelijke beschutting was, maar ziulk een beschutting is bij hot verrichten van werk, waarbij voortdurend naar boren gekeken moet worden, onmogelijk En de bedoeling van den wetgever kan niet zijn van den werkgever het onmogelijke te vor deren. Hier werd dus een beslissing gegeven vol gons de letter van do weL Do geest van do wet is echter: den arbeider te beschermen ,.Be redeneering van de Rechtbank, aldus De Veiligheid, was dus wel zieer zonderling Een veiligheldskotting of staaldraad ontbrak om den paalband vast to houden. Det vooi- werp, dat de arbeiders voor vallende ban den ploegt to beschermen, achtte de Recht bank geen beschutting in den zin der wet Het niet aanbrengen daarvan kon zie dus niet strafbaar achten. En daar het niet do bedoeling van den wetgever kan ziijn van den werkgever het onmogelijke to vor deren, is het niet aanbrengen van een afdak evenmin strafbaar. Met dit laatste kan men het inderdaad eens z'jn. Maar van eenige bedoeling van den wetgever n.l. den arbai der te beschermen, zegt de rechtbank niets bij haar eerste argument En dat was toch juisi des wetgevers voornaamste bedoeling" De zaak kwam voor den lloogen Raad, die overwoog ,dat artikel 178 van het Vei ligheidsbesluit niet anders wil zeggen, dan dat degenen, die gevaar loopen te worden getrGfefn door een voorwerp, als dit valt, tegen dit gevaar beschut moeten wezen. Om treut de wijze, waarop dit geschiedt, wordt echter volle vrijheid gelaten. Onder dio af- weermaatregelen vallen dus zoowel degene, waardoor het vallen wordt !>elet, als die gene, waardoor do voorwerpen in bun val worden gestuit. De praclischo onmogelijk heid om oen beschutting aan te brengen, weike do Rechtbank als grond voor vrij spraak aangenomen had, verviel daardoor want de voilighadskeUïng kon wél en moest dus ook zajn aangebracht. Voor deze beslissing van den Hoogen Raad blijft dus artikel 178 der Veiligheids wet in zijn volle kracht gehandhaafd. Rijksacademie voor Beeldende .Kunsten te Amsterdam, waar jeugdige Neder- landsche kunstenaars him aangeboren talent onder daartoe bekwame leiding kunnen ontplooien, maar waar ook an deren, die belangstellen in do kunst, een der grootste cultuurverschijnselen, zich in bepaalde takken van do kunst ontwikkelen kunnen. Over deze academie nu verscheen een jaarverslag, waaraan we een en ander willen ontlcencn Vlo deen dat, omdat doze academie niet zóó onder ons volk bekend .is, als zo wol verdient. We hopen dus de aandacht van meerderen op haar te rich ten. Het was op den Sint-Nicolaasdag van het vorige jaar juist zestig jaar geleden, dat do lessen aan deze academie oen aanvang namen; eerst in het Oude Man nenhuis te Amsterdam en sedert October 1875 in het gebouw aan do Stadhouders kade te Amsterdam. Het spreekt vanzelf, dat dit jubileum feestelijk werd herdacht. In het verslag treffen ons twee bijzonder heden. Allereerst deze: Ex is in den loop der laatste jaren veel gevraagd om liet verminderen van hot brandgevaar van publieke gebouwen. Het verslag gewaagt van het brandvrijmaken der bovenverdieping van het academie gebouw. In do geschiedenis van de Nedcr- landscho beeldende kunsten staat do naam van Matthijs Maris met gulden letteren aangeteefcend. In het gebouw der acade mie nu bewaarde do Matthijs Maris- kamer met haar waardcvollcn inhoud de herinnering aan dezen Maris. Nu eischte de verbouwing der academie do ontruiming van deze kamer. Er werd echter een passende plaats gevonden voor de meubelen en andere waardevolle voor werpen. Aan het nieuwe gemeentemuseum van 's-Gravenhage neid met machtiging ran den Minister de Maris-kunor m bruikleen afgestaan. Zoo blijtt bewaard, wat bewaard moet blijven. Dut hier ook direct productief werk wordt verricht moge onder andoren blij ken uit hot feit, dat in do nieuwe rouw- kipel in hot Amsterdamsehe Wilhcluiina- gjsüiuis beeldhouwwerk, gebrand gias en mozaiek door leerlingen der academie ver vaardigd, werd aangebracht. Verder treft in dit verslag het bijna even groote aantal der mannelijke en vrouwelijke dagleerlingen, dat respectie velijk 30 en 2S is. Rij de avondlessen zijn deze cijfers heel anders n.l. 17 en G. Het practische onderwijs word dus gevolgd door 81 leerlingen (47 mannelijke en 34 vrouwelijke). Voor de theoretische colleges lieten zich vijf toehoorderessen en één toe hoorder inschrijven. Typisch is de opmerking, dat het stelsel der coëducatie enkel goede resultaten af werpt. Dat gezorgd wordt voor oen goeden onderlingon geest ander de leerlingen, waartoe zeer zeker ook de wraardeering voor het werk van anderen gerekend moet worden, bewijst het feit, dat tweemaal 'sjaars een tentoonstelling wordt gehou den van het door de hooglecraren als het beste erkende werk van de leerlingen. Hierdoor blijft de belangstelling voor elkanders studies en werkmethoden leven dig. Behalve zulke tentoonstellingen wor den ter meerzijdige ontwikkeling van de leerlingen nog andere belangrijker ten toonstellingen gehouden. Zoo van werken van een winnaar en winnares van do Prix de Rome. Verder dienden lezingen al -dan niet met lichtbeelden tot dit doei. Nog meer wordt gedaan om den ijver der leerlingen aan te moedigen en hun talent te ontwikkelen. Zoo is er oen wed strijd om den mr. Johan Cohen Clotschalk- prijs; was er een wedstrijd in de schoon e bouwkunst en werd een wedstrijd voor grafische kunst gehouden, daartoe do Aca demie, evenals ten vorigem jare, door den- zelfden kunstminnaar werd in staat gesteld. Ongetwijfeld ware meer aan to slippen uit dit verslag, dat de lotgevallen van dit zeker kleine, maar zeer zeker niet minst belangrijk deel van Nedcrland's onderwijs- apparaat betreft. De vraag ware te stel len en te beantwoorden, waarom een o i. niet groot aantal leerlingen naar verhou ding van ons bovolkingsgetal slechts deze academie bezoekt en van hen nog maar een deel het vollodig onderwijs volgt? Met dat al wordt door en aan deze Academie voel en goed werk gedaan voor onze vadcr- landsclie cultuuur. Rijksacademie van Beeldende Kunsten. Het onder neemt in het apparaat van onzen Staat waarlijk geen kleine plaats in. Vooral sedert de invoering van de laatste Lager-Onderwijswct. Het telken jaren uitgebrachte en in de Bijlagen van de handelingen der Tweede Kamer opgenomen verstag omtrent het onderwijs in al zijn geledingen in Nederland vormt een lijvig boekdeel in deze uitgaye. ,Wjat men ook zeggen moge, dat geen geld genoeg voor het onderwijs hier te lande uitgegeven wordt, mag niet be weerd worden. Of het geld op hetzelfde terrein misschien niet hier en daar doel matiger besteed zou kunnen worden, is een vraag, waarop we hier geen antwoord behoeven te- geven. Tot de inrichtingen van onderwijs, ■waarover heel weinig geschreven wordt en die toch van „groot belang is voor do jNoderlnndscheKunst, behoort ook de Steunt zooveel mogelijk de Dat is de beste vorm van werkloosheid-be- strijding en daarmede dient ge dus Uw land. BIMEKLA.KD. Verminderde uitvoer naar Engeland. Tilburgscho fabrikanten van wollen stof fen hebben aan jhr. mr. Ruijs de Bee- renbrocck, minister van biimcnlandscho za ken en landbouw, en voorzitter van den ministerraad, een telegram gezonden van den volgenden inhoud Tilburgscho wollenstcsffcnfabrikantein. in vergadering bijeen, verontrust door de zich reeds duidelijk toonondo gevolgen der door Engeland genomen maatregelen en de daar door automatisch in de Engelsclie industrie ingetreden ingrijpende loonsverlaging, vra gen do volle aandacht van de regecring voor de daaruit voortspruitende bedrei ging van het voornaamste exportgebied der Tilburgsche woliudustrie, alsmede voor do grooto verscherping dor concurrentie van builenlandsche manufacturen op do Noder- landscho markt, die nog zal worden ver scherpt als Engeland voor de wollen stoffen oxportocrendo landen goeddeels zal zijn gesloten. Zij vragen daarom op korten tor nen ingrijpende maatregelen, om althans de Nederlandsche markt tegen deze abnor male concurrentie to beveiligen en werk loosheid op grooten schaal te voorkomen. Be Amstcidutnsche tram. Een uitvoerige voordracht is van B. en W. van Amsterdam verschenen over het te kort op de exploitatie van de gemeente tram en do dadelijk te nemen maatregelen daartegen. Allereerst wordt in herinnering gebracht do invoering van het overslap- systeem en geconstateerd de goede ont vangst daarvan door het publiek. Bij de invoering van het overstap sys teem is reeds als consequentie daarvan aangewezen liet opheffen van lijnen of ge deelten van lijnen, welker vervoor door andere lijnen kan worden overgenomen. Nu het overstap systeem heeft beantwoord aan de verwachtingen en. de financieelen toe stand (het geraamd tekort bedraagt toch niet minder dajn 1 mülioen gulden) onmid dellijk handelen noodzakelijk maakt, mee- nen B. en W. dat moet wonlen voortge gaan met het aanvaarde systeem, dat di recte tramverbindingen dan alleen verde digbaar zijn, wanneer liet vervoer zoodani- gon omvang heeEt bereikt, dat een econo mische exploitatie gewaarborgd is. Aan vaarding van dit beginsel heeft geleid tot een plan tot vereenvoudiging van het tram net, dat in hoofdzaak omvat de opheffing of vérkorting van do lijnen met óénman- wagen bediening. Het verdwijnen der óén- man-wagens van de sporen, die ook door lijnen van tweeman-wagenbedioning wor den bereden, zal ook hydration tot een vlot ter verkeer op die lijnen en dus een ver betering beleekenen. In verband hiermede worden voorgesteld op te heffen de lijnen 12, 15 en 21. De trajecten van deze lijnen warden bestreken door gebruik te maken van overstappen op andere lijnen. Voorts wordt voorgesteld belangrijk in te korten de lijnen 18 en 20- Alleen blijft dan nog over lijn 17 als éénman-wagen-lijn. Voor gesteld wordt deze lijn te veranderen in een tweeman-wagen-lijn. Deze wijzigingen zullen leiden tot het grooter gebruik van overstapkaartjes en zal bel tngnjke bespa ring geven op de exploitatie. Daarom wordt als tijdelijke mqatregel bovendien voorge steld het tarief van 10 cent te brengen op 11 cent. Een belangrijke inkrimping van het ver voer wordt hierdoor niet gevreesd en naar schatting zal deze verhooging een mülioen meer opbrengen. De prijzen der abonne mentskaarten zullen geen wijziging onder gaan. Bevordering van de volksgezondheid. Men meldt ons het volgende: liet bestuur van de vereeniging „Zo mers Buiten", besloot, de gemeubileerde villatjes van haar twee groote vacantie- oorden in ZAndvoort en Soestduinen van 1 November tot eind April beschikbaar te stellen voor de bevordering van de volks gezondheid en wel voor do volgende ge vallen. Er zijn gezinnen waarvan vader, moeder of een der kinderen te voorkoming van ziekte herstel van gezondheid of be hoefte aan rust, een verblijf in een boseh- rijke omgeving of aan zee dringend noodig hebben. Ilieraan kan dikwijls geen gevolg worden gegeven, omdat de volwassenen niet van hu.n gezin kunnen scheiden en do kosten om het gezin mede te nemen te groot zijn. De vereeniging „Zomers Ruiten" stelt thans haar gemeubileerde villatjes in de reeds genoemde periode to huur voor: in Zandvoort f7 en in Soestduinen f6 per week. De huisjes zijn van steen gebouwd en be slaan uit woonkamer, keuken, 3 slaapka mers, W. C., waterleiding en electrisch licht. Ieder huisje is eenvoudig doch vol ledig gemeubileerd. Aan personen lijdende aan T.B.C. wordt niet verhuurd. Het kantoor der vereeniging is gevestigd Olympiaplein 86 Amsterdam. Sluiting vun de Blinde Geul. Men méldt van Wieringen: Het laat zich aanzien dat "de sluiting van het dijkvak door de „Blinde Geul" van don afsluitdijk WieringenFriesland, nog deze week tot stand zal worden gébracht. Na deze sluiting blijven er dan nog twee z.g. sluitgaten over en wel de dijksgedeol- ten „Middelgronden" en „Vlieter". De af sluiting van eerstgenoemd gedeelte moot •ptooROA uppiOAi xenf ;ip ui 2ou Een doodgewone brief was hot, onop vallend, een bajnale brief uiterlijk. Er war ren er van-dat soort hondenden, duizen den, vaiu kleur grijs-wit, van formaat een zakenbrief. Zóó gingen rekeningen de we reld door, aanbevelingen van allernieuwste monsters, prospectussen, onbeduidende be richten. Do deftige, oude meneer heeft expres een dergelijk couvert gekozen, maar, hoe gewoon ook rah uiterlijk, de inhoud on derscheidde zich zeer steek van het gros. En nu ging juist deze brief verloren... de brief met zooveel bedoeling! Het oude meneertje liep, in groote be zorgdheid, den weg van zijn huis tot naar het postkantoor opnieuw en nög eens op- niouw. Waar toch had hij hem kunnen verliezen en hoe kón dat nu toch gebeurd zijn? j Na een wanhopig doorgetoklen nacht, waarin hij met vod moeito don brief ein delijk had klaar gekregen, was hij 's mor gens lied vroeg uitgegaan. Vermoedelijk hnid hij den brief, tegelijk mot oön andoren naar gewoonte in de zak van zijn overjas' gestoken, ondanks dat deze een zoo groote, dringende beleekenis had. Wel had hij vol zorg telkens eens even zich van het be zit vergewist, door met do vingers behoed zaam over het couvert te strijken. Op eenigen afstand van zijn huis rukte een verraderlijke herfstwind den hoed van zijn hoofd en hij het schielijk grijpen en bukken moest het gebeurd zijn, dat de brief onopgemerkt hem uit den zak was gegleden en op straat achtergebleven. Toen hij, dichtbij het postkantoor, hein in de bus wilde gooien, voelde hij niets anders meer dan den anderen brief, don onbelangrijken. Die van zijn moeite en zorg en kommer was verloren... „Eerlijke vinders" waren heden ten dage met een lantaarntje te zoeken, hoewel er veel verloren ging van onherstelbare waar de. Wat was in vergelijking daarmee dan nog waardevol te noemen? Het banaleuit- wendigo, dat hij als bescherming had ge dacht, weid nu misschien juist het nood lot! Verloren lag nu ergens de brioE op straat, onlieschermd, onverzorgd. Ieder, die maar wilde, kon zich er mees tor van maken. Nieuwsgierigheid loert altijd ©enigermate; begeerte, om anderen in do kaart to zien. Verwachting schept nieuwsgierigheid, speurt geheimzinnigheid, waar niet anders dan aüedaagsehheid leeft De allervreeselijksto nacht van zijn lange en tot nu toe zeer respectable leven was aangebroken. Zijn hart sloeg in waanzin nigen angst in zijn koel als hij aan don komenden morgein dacht, die hem voor de laatste beslissing stellen zou. Ais bij oen worsteling, kromden zich de verouderde, bleeke handen; in stomme vertwijfeling staarden de oogen kleurloos voor zich uit. Niet alléén zijn naam zou men morgen door do straten sleuren; óók dien van den geadresseerde. De oude heer bezat een zoon, die door de slechte tijdsomstandigheden selert ja ren reeds zonder vaste betrekking was ge bleven, hoewel hij de hoogeschool bezocht had en gooi stond aangeschreven. Steeds dieper was deze met de zijnen in zorgen geraakt, zoodat hij nauwelijks meer een uitweg zag. Zijn oude vader-?,elf bezat niet anders meer dan een klein ouderdomspensioen, en hoewel hij de zorgelijke omstandigheden van zijn kind zag en dubbel-zwaar meo leed, hem helpen kon hij onmogelijk. Tot het uiterste gedreven door herhaald verlies van verdiensten, had de zoon op naam van zijln vader en diens oer oen som gelds opgenomen, die door hoogo renten en steeds hernieuwde tennij'nstollingcn be denkelijk' aceresseorde totdat do man, die het voorschot gaf, zelf benauwd werd en meedoogcnloos op afbetaling aandrong. .Toen had do jongeman het laatste geld, alles wat hij in zijii droeve woning nog bij één kon verzamelen, als uiterste redmid del naar do speelbank meegenomen, waar hij niet alleen alles in oen korten tijd ver loor, doch ook in het koortsachtige móeten- handelen nög een som golds verspeelde, die niet gelekt was... Wat moest er gedaan worden? Zou zich eindelijk niet iets voordoen, dat uitredding bracht? Morgen..., morgein eindigde delnat^ sto termijn valn schuldbetaling.... En gisteren, eerst had de zoon den va der alles gebiecht, hem vergiffenis ge smeekt, om hulp geboden... Een uilweg goede hemel, een uitweg! Wéér? Het eenige, wat ze samen, na vele uren van wanhopige beraadslaging meen den gevonden te hebben, was met recht een absolute Onmogelijkheid... In dezelfde stad woonde een jeugdvriend van den ouden hoor. Niet denkbaar was het vroeger geweest, dat ooit deze twee van elkaar zouden vervreemden on toch het gebouido, toon do lieve, mooie Ina in beider leven was gekomen en bij bei den een diepe genegenheid had geweld. De vriendschap dor twee mannen veran derde in een stille verwijdering, dio zelfs na dein dood van Ina, die de vrouw van den toon nog jongen professor was gewor den, zich niet wijzigde. l)o vriend van vroeger stond algemeen als rijk bekend; zijn fabrieken brachten voel geld op; hij kon zich alle mogelijke weelde veroorloven en men verwonderde er zich' alleen over, dat hij ongetrouwd was geble ven. Hoewél er bijna een mensdienloven voor bij was gegaan sedert de breuk eu het ein de hunner vriendscliap, dacht do ouJo va1- der, dat hij niet bij den vroogoren vriend! zou worden Ontvalagom, daarom besloot hij tot oen brief. i Het handschrift, dacht hij, zou de vriend niet meer herkennen, hot grijs-witte, ba nale enveloppe zou niet verraden, wat het in zich droeg en aldus zou liet moeilijke verzoek niet onxmidicbeOlijlfc worden afgewe zen. Hij bezat nog eön beeldig medaillon, dat vroeger ook door den vriend zoor was be wonderd én dat een erfstuk was van de moeder zijner diepbetreurdo vtouw. Zij had het altijd g-cdragon en na haar dood liaiii ook hij hot steeds als heüig rolekivio be waard. Hoe zeer do nood hem ook had! gedrukt, hoeveel er ook in vreemde han den was overgegaan, dit kleinood was gebleven, 1 Nu editor had hij het als onderpand wil len govern, als bewijsstuk van do onont koombare moeilijkheden. I En do brief, die vAn dit alles moest ge- tuigon, dien had hij verloren... Om de drie dagen kwam een ouwe schoonmaakster naar den ouden meneer om! diens huishoudinkje wat op streek te hou den. Toen ze vandaag ten arbeid toog, was zo oenigermale verrast den huissleutel op liet afgesproken, verborgen plaatsje te vin den, hoewel het nog vroeg in den morgen was. Ze had. eerst tevergeefs gebeld en zich over den ouden man ongerust ge maakt, dat hem oen ongeluk was over komen; ook aan den zoon had zo ge dacht, die op geruimen afstand in oen kleine voorstad woonde en in zorgen ver keerde. Hoo opgelucht vodde zij zich, doch ook hoe verbaasd, over het vroege uitgaan van haar meneer en hoe groeide die verwon dering, toén ze midden in de kamer een brief vond liggen, waarop een heel bakeindl adres uit de stad. Hoe...? kende méneer dien rijken industrieel? Maar dat ging héér ook niets aan! Zij zou alleen maar zorgen, dat de brief aanstonds naar hot bekende adres werdl gebracht nu ze toevallig juist in die voor name wijk moest zijn. I Den volgenden morgén met de eerste' post, werd er hard bij den ouden profes sor gebeld. I „Nu is het zoover, nu...l" hamerde het in zijln afgemartelde liersdnen. Bevond over het heeie lichaam strom pelde hij nagenoeg machteloos naar dé voordeur, om open te doen. Vóór hem stond do brievenbesteller dn! bracht met een vriendelijk knikje bericht van den vriend... I Het duizelde den ouden man. Haastig grepen de magere bleeke handen naar het naaste bon-vast. Ilec hart bonsde nog ster ker dan daar straks, maar nu beteekendenl de slagen: hulp, redding, redding van den! vriend... I Nög eens cm nóg eens las hij de woor den valn sympathie, die den brief behels den, nam hij uit oen tweede enveloppe hét teruggezonden médaillon, kuste het een als het ander vol innigou dank en trachtte te vergeefs zijn rust to liervindon. I Had dus dan toch zijn zoek geraakte brief zijn vriemd bereikt? Hoo kon dat alles? Wie had hierin do hand gehad? IIoc weldadig ademt hij nu na al dé doorgestane smarten, de zorgen! Hoe hoeft alles hem gedrukt en hoe heeft hij gele den! Hij zou niets liever willen dan den) „eerlijken vinder" aan zijn hart drukkers! ,on hom vAn zijn vriendschap willen over- tuigen, zonder schroom. iWant de mooie daad van den onbokendel lavam hem beteekcnisvoller voor dan dé hulp van den vrie'nd. Er wordt aan de deur geklopt en det werkvrouw verschijnt, dio hem vertelt va'n' den gevonden brief en hoo ze hom aan) liet adres bezorgde. Ze had geen tijd ge vonden hot 's avonds nog te komen mee deden, vulde ze aan. Totaal van strook keek do oude main! haar aan dn zij voelde een a'ngst in zich opkomen out dién blik. Moeizaam vroeg ze wat meneer toch scheelde! i Dus dan was do brief alreeds in zij'ni eigen huis aan zijn onzekere hand ontglipt, hoewel -hij in zijn smartelijke opgewon denheid geloofd had, dat hij hem bij zich) had gestoken. Zijn wankelende geest had! hem dus feiten doeln vermoedén, die maaltf al te zeer zijn angsten tot iets ondroge- lijks hadden vergroot. IIoo alles ten slotte zich mocht hebbdul toegedragen, hij was tdn einde met zijd, kracht. Hij kón niet moor...; als levenloop viel hij achterover. i Een diep-gevoeld medelijden greep Ütd, eenvoudige werkster aan. Zij deed wat zé" kon en ze begreep. Do oude heer ademde weer, heel, heet, zacht Zij bracht hem voorzichtig naar lxd),: vond woorden Ier geruststelling. De oud«, man brabbelde als odn kind... ij Noodzakelijke werkzaaimlioJen vordendiM do oude werkvrouw op, juist vandaag. Zjjf! telefoneerde ai...; toén belde zij dén zoonij opt 1 ft** u mmmiattRtmstMsmKm t* isasavmmtstaeas i

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10