'w -# U Uw zuster s japon n STEUNT DE UITZENDING Uit Rusland, Nederlandsche Athleten p Olympische Spelen te Los Angeles in 1932, p ladio-Programma's. x 22 De schat van Kazan. De romantiek heeft het Westen voorgoed verlaten, reeds eenigo eeuwen geleden. Het leven is er geregeld, ge kuilt er geen vreem de avonturen beleven, geön „griezelighe den" meemaken. De meeste menschon zijn aan dezo „kalme kalmte", zooals een No- derlandsch communist zich smalend heeft uitgelaten (hijzelf vindt die „kalme kalm te" nog zoo kwaad niet en blijft liever in het rustïgo Nederland dan in hot woeligo Rusland), gewend en voelen er zich best in de geordende maatschappij met een goede politie, rechtszekerheid, hygiënische toestanden, uitstekende woningen met alle gemakken enz. Om do zucht naar het avon tuurlijke te bevredigen, lezen zij nu on dan een det-ectivo-roman of iets dergelijks. Er zijn echter menschen, die zich in do geordende maatschappij als in een kooi voelen. Zulke onrustige menschen trokken in vroegere eeuwen naar onbekende landen, stichtten koloniën, voerden oorlog tegen de inboorlingen. Velen hunner kwamen daar om, sommigen werden er rijk en keerden daarna, gekalmeerd, naar het Wes ten terug en voerden verder een gewoon leven In de negentiende eeuw was er in Euro pa slechts één land, waar de romantiek nog niet geheel was verdwenen, n.1. Rus land. Daar woedde een felle strijd tusschen de regeerders en de ontevredenen. Geheim zinnige „nihilisten" slingerdon bommen naar de gekroonde heerschers van Rus land en hnn ministers, geheime maatschap pijen smeedden samenzweringen. De „och- ranka" (de politieke politie) achtervolgde de „nihilisten", sloot hen voor 20 jaar en langer in vestingen op, schoot hen neer, hing hen op. En ondanks al deze vervol gingen nam het aantal der „nihilist-en"- steeds toe. Een reis naar Rusland werd dan ook in het Westen steeds als een min of meer gewaagd avontuur beschouwd. De werkelijkheid was natuurlijk anders dan deze voorstellingen in het Westen. De „nihilisten" waren meer een schepping van de pbantasie der Westerlingen dan een rea liteit (er heeft in Rusland nooit een „ni- hilisten"-partij bestaan). De vreemdeling was in Rusland volkomen veilig eu avon turen beleefde hij alleen als gevolg van do onbekendheid met de Russische toe standen en de Russische taal. Maar dat alles neemt niet weg, dat er in Rusland, althans voor den Rus, nog heel wat romantiek te beleven viel. Wel was de Rus zelf weinig op die romantiek gesteld en het vurige verlangen van eiken beschaafden Rus was, dat die romantiek zoo spoedig mogelijk maar verdween, doch het bestaan van de romantiek kan niet ont kend worden. En het was deze romantiek en de aan trekkingskracht van 't gevaar, de waag halzerij, die de Russische jeugd er too bracht, zich bij de revolutionnaire par tijen aan te sluiten. Tijdens den oorlog en vooral tijdens de Tevohitie en den burgeroorlog won de ro mantiek met den dag terrein. In die jaren was Rusland inderdaad het land van de meest onwaarschijnlijke en sprookjesach tige avontuien. Er valt (voor den Rus hoofdzakelijk) heel wat te beleven in Rus land. Zelfs schalgravers hebben in Rns land een kans. Een dergelijk avontuurlijk geval van schatgravers wil ik nu den lezer vertellen. Het is geen sprookje. Alles is inderdaad zoo gebeurd, als ik het hier vertel. Tijdens den wereldoorlog, toen de suc cessen der Duilschers en do ontbinding der Russische weermacht (als gevolg van de revolutionnaire propaganda en de alge meene ontevredenheid over den onbegrijpe- lijken oorlog) de Russische regeering dwon gen rekening te houden met de mogelijk heid van de noodzakelijkheid, Petersburg fe moeion ontruimen, werden de goudvoor raden van de Rijksbank naar Kazan over gebracht, dat diep in bet binnenland ligt en volkomen veilig was. Tijdens den burgeroorlog hebben de wit ten zich meester gemaakt van Kazan en dus ook van de goudvoorraden. Zij kon den zich echter niet handhaven en moesten Kazan ontruimen, lfet grootste gedeelte van de goudvoorraden hebben zij naar Siberië overgebracht, maar een gedeelte van den kostbaren schat konden zij niet meer in veiligheid brengen, omdat het onstuimige offensief van de Tooien hen dwong de eva cuatie van de stad in een veel sneller tem po uit te voeren dan oorspronkelijk ge dacht werd. Eenige kisten mot goud heb bcUrxde witten in do Wolga gegooid (waar zij spoedig door de bolsjewiki werden uit- gevïscht). De overige schat werd door do legeroverh-eid toevertrouwd aan drie offi cieren. Zij kregen 102 kisten met goud in baren voor een bedrag van 37 millioen goudroebels en 75 zecmleeren zakken met gouden tientjes en vijfjes (in het geheel voor een waarde van 50 millioon goud roebels), bovendien nog ll/i pond platina en 2 valiezen, die de zegels van barom Fre- deriks (den minister van het keizerlijke Russische hof) droegen. Die valiezen be vatten belangrijke documenten en veel kost baarheden. De officieren hebben dien schat op vrachtauto's geladen, naar een afgelegen streek, 11 kilometer van Kazan, gebracht en daar in oen ravijn begraven. De offi cieren verwaardigden een uitvoerigon plat tegrond, maakten keprn in de hoornen om de plaats te kunnen herkennen (zij hoopten binnenkort de rooden to verslaan dn terug te koeren) en vertrokken. Van die drie officieren, is geen één in le ven gebleven. Tweo hunner sneuvelden tijdens den burgeroorlog en de derde, de Pool kV estesko, stierf in het buitenland, waarheen hij, na de verplettering der wit ten, zich had teruggetrokken. Vóór zrjn dood vertelde hij zijn broeder, TVladislaw TT estesko, waar de schat begraven was. "Waarvoor hij dat gedaan had, weten wij niet, maar in elk geval werd TVladislaw TT estesko de een-ge persoon in de wereld, die de plek, waar do schat begraven lag, kende. Wladi.slaw TVestesko besloot profijt te trekken uit deze omstandigheid. Hij be greep echter, dat de bolsjewiki met hein niet veel omhaal zouden maKen*. zoodra zij de plek te welen zouden komen, zouden zij hem uit don weg ruimen. Hij zocht daar om naar menschen, die met de Rijksbank- der Sovjet-Unie zouden kunnen onderhan delen en door deze als een ernstige partij beschouwd werden. Hij wendde zicli tot de Deutsche Bank, De directie van dezo bank voelde wat voor dezo zaak en vroeg minister Sfre scmann om advies. liet antwoord luidde als volgt: „U kunt doen, wat u wilt, maar voor eigen risico. Ik kan voor het leven van uw agenten, di,e u naar Rusland zult sturen, niet inslaan." Toen zag de Deutsche Bank van het aan lokkelijke voorstel af. Daarna werd een poging gedaan den bekenden bolsjewisti- schcn diplomaat en staatsman, Krasin, voor de zaak te winnen, maar zonder succes. De toenmalige Litausche minister-president, Voldemaras, voelde wel wat voor deze millioenen-zaak, maar ook zijn pogingen mislukten. Intusschen ontstond een soort „consor tium", dat do' zaak wilde exploiteeron. Dit „consortium" vond een Parijsche bank instelling bereid de zaak te entameeren. In 1929 werd te Parijs een overeenkomst gesloten tusschen de bank en een vertegen woordiger van de Russische Rijksbank. Hel document is daarna aan een Parijschen nctaris in bewaring gegeven. Do bank zond naar Rusland 4 personen; een harer kas siers, een Engelsehen officier (die door het avontuurlijke van het geval was aiari getrokken) en twee Poolsche advokaten, die de belangen van TV estesko behartigden TT estesko verschafto deze mannen de noo- dige inlichtingen, en het gezelschap on Jernam de gevaarlijke en avontuurlijke reis In Rusland sloten zich bij hen eenige „ambtenaren van de Rijksbank" aan, die in werkelijkheid agenten van de Cr P.Oe. bleken te zijn, en het gezelschap begaf zich naar Kazan. De vier vreemdelingen spraken met elkaar steeds Engelsch Fransch en de G.P.Oe -mannen waren over tuigd, dat geen van ben een woord Rus sisch kende In werkelijkheid kenden de twee Poolsche advokaten, die in Rusland hun opleiding hadden gekregen, die taal heel goed. Dezo omstandigheid heeft den vier op avontuur bolusten vreemdelingen het leven gered. De Poolsche advokaten hebben eenige gesprekken van de „Sovjet ambtenaren" afgeluisterd. Eens vroeg een G.P.Ooo.-man den ander, die de theE schijnt geweest te zijn: „"Wanneer maken we ze af?" Het antwoord luidde: „Zoodra wij de plaats zullen kennen." De Polen verleiden den Franschman en Fngelschman welk gevaar hun dreigde. De Engelschman wilde echter in het begin niet gelooven, dat er eenig gevaar dreigde en zei: „Mij en den Franschman zullen zij niets doen. Zooiets zullen zij niet aandur ven. Engeland heeft immers te Moskou een gezant" Spoedig bemerkte echter ook deze l'ichlgeloovige Brit, dat de toestand hache lijk was. Toen besloten de vreemdelingen de zaak op te geven en Rusland tc verlaten, maar de G.P.Oe. weigerde hun visa te verleunen. De toestand werd met den dag gevaarlijks- en de vreemdelingen begrepen, dat zij elk oogenblik neergeschoten konden worden. Eenige dagen kruisten zij in de omstre ken van Kazan. Het verhaal over die reis is zeer avontuurlijk en zou in con avontu renroman geen slerhtcn indruk hebben go- maakt. Cp een zekeren dag.vonden zij de plek, die TV estesko hun liad opgegeven. Al les klopte met de beschrijving. Daar zij eclitc-r bevreesd waren, dat zoodra zij dit aan de begeleiders zouden rtellen, dezen hen zouden neerschieten, zeiden de afge zanten van de Parijsche bank, dat zij niet zeker waren of liet do juiste plek was en dat zij naar het buitenland moesten gaan om nog eenige inlichtingen te krijgen. Do P.G.-Oe mannen begrepen echier, dat het wel degelijk do juiste plek was. Zij stel den toen de vier vreemdelingen oen ulti malum: „Als jullie een stuk toekent, dat jullie niets gevonden hebt, dan laten wij jullie vertrekken." Het procesverbaal moest binnen 48 uur ondedeckcnd worden. De schatzoekers begrepen, dat er onder die omstandigheden niets anders overbleef dan too to geven en onderteekenrien. De Engelschman vertelt het volgende: „Ik ben niet angstig van aard. Ik was in oen wereldoorlog, heb in Afrika jacht op leeuwen gemaakt... Maar eerst daar in Rusland begreep ik, wat vrees is en dat ik tcekenen moest on daarbij zoo gauw mogelijk." Het proces verbaal was onderteckend. Het contract, dat te Parijs bij den nota ris lag, verloor op deze wijzo zijn waarde. Do vreemdelingen kondon Rusland vcr- - laten. In bet voorjaar, toen de sneeuw was gesmolten, kwamen do G.P.Oe.-mannen met speciaal uit Duitsclüand gebrachte machi nes en vonden den begraven schat. Uit angrt voor een schandaal besloot de Parijsgio bank het verlies te aanvaar den en heeft van een proces afgezien. De vrienden va'a TVestesko willen ech ter van hun aanspraken geen afstand doen. Een proces tegen de Russische Rijksbank kunnen zij niet beginnen, omdat die bank niets met hou uitstaande had. Zij hebban daarom een aanklacht ingediend legen de Parijsche Bank en eischlon schadevergoe ding. Op welke wijze do Fransche rechter in deze avontuurlijke zaak recht zal spre ken, weten wij nog niet, en evenmin of hot „consortium" eenige schadevergoeding zal krijgen. In het „saaie" en „rustige burger lijke" Nederland kun je zooiets natuurlijk niet beleven. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. GEMENGD NIEUWS. Autobus iu een sloot gereden. Vier personen ernstig gewond. Een ernstig ongeluk is gisteren gebeurd met een V.I.0,S.-bus in de gemeente Schipluiden.. Do 'bus, welke do verbinding onderhoudt tusschen Vlaardinger-Ambaclit errvDeJIt, is op den Abwoudschen weg nabij Delft "in ecu sloot gereden, na eerst twee dikke wUgenboomon geramd te heb ben. Met welke vaart do wagen' te water geraakte, moge blijken uit het feit, dat de vooras ongeveer midden onder de bus is gedrongen. Er zijn vier slachtoffers. Het ergsto is er aan too de chauffeur Vermeulen, uit de residentie, die de auto bestuurde. Hij heeft het stuurrad tegen de borst gekregen en is met ingedrukte borstkas naar het Gasthuis to Delft vervoerd. Hier worden ook verpleegd do dames Batenburg, uit Vlaardinger-Ambacht en v. d. Entte uit KetlieJ, die beiden vrij zwaar gewond zijn. Het vierde slachtoffer, mej. Olsthoorn uit Keitel die in de St. Hypolytussticlding is opgenomen, heeft een schedelfractuur. De bus werd niet bestuurd door don gewonen chauffeur. Dezo had hef stuur overgegeven aan een chauffeur, die toe vallig onderweg was opgestapt. Onbekend heid met do situatie van den weg bij don plaatsveivanger deed do bus in eon kuil terecht komen, waardoor het ongeluk weid veroorzaakt. Met een dolkmes gestoken. Te Amsterdam is aangehouden oen 19-ja- rige bakker, die in ©en porceei aan don O.Z. Voorburgwal een vrouw met een dolk mes in den rug had gestoken. Hot slacht offer is naar liet Binnengasthuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Een gauwdief in den trein. De Amsterdamsche politie arresteerde een 31-jarigen cementwcrker, die in don trein van Bussum naar Amsterdam uit een handtaschjo van een dame oen bank biljet van flü en oen rijksdaalder had ontvreemd. Zaterdag, 26 Sept. Hilversum. 1875 M. Uitsluitend VAR A-uitzending. 10 u. v.m. VPRO. 6.45—7 en 7.30—7.45 u. Gymnastiek- XXXXXXXKKXXXXXXXX1XXXXXXXXXXXXXXXX55 22 22 22 22 22 52 52 52 52 van naar de 52 52 52 5? 52 52 52 52 SS liet Nederlandseh Olympisch Comité, verzamelt hiervoor gelden door een LOTERIJ. Ieder Nederlander, die zich het groote succes her innert van de Olympische Spelen te Amsterdam in 1928, zal er gaarne toe medewerken, dat Nederland thans ook daarginds een goed figuur maakt Er zijn waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. Loten zijn ver krijgbaar aan ons Bureau, Lange Ilaven 141, en worden ook toe gezonden na ontvangst van een postwissel of bericht van storting van een bedrag van f 2.50 ol veelvoud daarvan op onze post rekening No. 5311. De verzending der lp,ten per post geschiedt voor risico van de aanvragers. 52 Pfi 52 55 52 52 22 52 55 52 12 52 52 55 52 52 52 52 52 52 52 52 52 les, onder leiding van G. Klecreko-oper. 8 u. Gramofoonplaten, 10 u. Morgenwijding. 10.15 u. Voor arbeiders in do continu bedrijven. TV. van Cappellen, voordracht, en het Vara-mandolino ensemble, onder lei ding van J. B. Kok. 12 n. Concert, Varar septet, onder leiding van Is. Bijl, en gra- mofoonplaten. 1.30 u. Pauze. 2 u. K. de Boer: liet Instituut voor Ai'b. On tv in Amsierdam. 2 15 u. Gramofoonplaten. 2.30 u. Voor do kinderen. 3 u. „De drie kleine kaboutertjes", van II. v. Tussenbroek, door „De Kleine Stem", uit Bilthoven, onder leiding van G. M. Berendsen_ 4 u. Gen eert. Vara-septot, onder leiding van Is. Eijl, en gramofoonplaten. 5 u. S.D.A.R- kwartiertje. 5.15 u. Lied en dons in Spanje. Gramofoonplaten met toelichting door TV. Ziesemcr. 6.15 n. Orgelspel, door Joh. Jong, (Standaart-orgel, Schiedam). 6.45 u. Literair halfuurtje, door A. M. de Jong. 7.15 u. Beoefening der huismuziek. Sa. menwerking tusschen huiskamer en. stu. dio. 7.30 u. Y. G. v. d. Veen: Naar de 200.000. 7,45 u. Bestuursmedodeelingen en Vara-varia.' 8 n, Concert. Vara-orkest, on der leiding van II. do Groot. 8.30 u. „De arrestatie", fragmenten uit de avonturen van den braven soldaat Schwoijk, van Ja- roslav llasek, bewerkt door J. Lemaire Sr. Opvoering door hef Groot Volkstoonoel, 8.55 u. Cello-recital, door L. Schuijer. met pianobegeleiding. 9,15 u. Bij do pomp, door L'eun de Klepperman. 9.30 u, Vervolg con cert. 10 u. Vaz Dias. 10.10 u, Yoordralit, door TV, v. Cappellen. 10.30 u. Slot con cert. 11—12 u. Gramofoonplatenconccrt. Huizen, 298 M. Uitsluitend KllO-programma. 8—9.15 cn 10—1130 u Gramofoonpla ten. 11.30—12 u. Godsu. halfuurtje, door Pater Lector J. Dito O.P. 12 u Politie berichten. 12.15—1.45 u. Concert KRO sextet, onder leiding van R. Lustenhouwer. 1.45 u. Fostduivenberichton. 1.503 xt, Gramofoonplaten. 3—4.30 u, Kinclcruur, 5 6 u. Kunstensemblo, onder leiding valöi P. Lustenhouwer. 6 u. Esperantobcricbten, door P. Ileilker. 6,15 u. Journ. weekover zicht, door P. de TVaart. 6.357 u. T'er- volg kuustcnsemble.' r? u. Ir. J. Cl do Vries: „Bulgarije". 7.20 uJodelmuziek, 7.30 u. Politieberichten. 7.45 u. Sport- praatje, dooi de R.K.F. 811 u. Concert, KRO salon-oikost, onder leiding van. AL van 't TVoud. A, A. L. Graumans (decla matie). 1112 u. Gramofoonplatenconoert. Da von try, 1554.4 M. 10.35 u. Morgenwijding. 11.05 u. Lezing. 1.202.20 u. Orkeslconeert. 3.50 u. Concert Militair orkest. It. iWest, tenor; 0. Rus sell, bariton. 5.05 Orgelspel, door Rv Foort. 5.35 u. Kinderuurtje. 3.20 ,tt Be richten. 6.50 u. Pianc-reoital, door EL Isaacs. 7.10 U. Lozing. 7.30 u. Lozing. 7.50 u. Gramofoonplaten. 8.20 u. „Do Barbier van Sevilla". Opera, van Rossini. (Eerstol bedrijf). 9 ut „Crickoy". Rovu© van A), ydo Bear. 10 u. Berichten, 10.16 xt Bej» richten. 10.20 u. Lezing. 10.50—12.20 O, Dansmuziek. 52K52525252K52KJ25222X22525222I52«:522252525222K525252KJ2X5222 O Er zijn maar weinig menschen ,die iets aan een modeshow hebben. Een japon, die door een mannequin wordt ge dragen, zou U niet passen en zeker niet, nu de Najaars mode door haar sobere lijnen zulke hooge eischen stelt aan coupe en verhouding. Onze collectie i .nimantels, mantels, japonnen en hoeden is groofer dan ooit teloren en het zal ons persoonlijk een genoegen zijn, indien U voor U-zelf eens een modeshow georganiseerd wilt hebben. Ons personeel staat tot Uw dienst. Wij hebben spiegels in overvloed en alleen op deze wijze kunt U voor U-zelf uitmakenwaf U staat, r ;s= i Besteed Uw tijd nuttig, pas zelf inplaats van an- deren te laten passen. No. 18 DEN HAAG Alléén Modehuis Hofweg 6 LEEUWARDEN NIJMEGEN Over de Kelders 16-18 K. Molenstraat 7-9 ROTTERDAM Hoogstraat 347 AMSTERDAM Nicuwendijk 22S UTRECHT Alléén Oude Gracht 1S1

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6