m Schiedamsche Courant. JENNy 'OvRtl WOWY\ DRECOLL AGNLS kijken m AT OUT BU Dr. Colijn over de BERNARD msm TWEEDE BLAD. Dinsdag 29 Sept. 1931 No. 19S89 BDOÏENLMD. financiëele crisis. Het gemis aan stabiliteit van het JJngelsche pond is een gevaar. Een redacteur van liet Nodorlandsch Cor- respondcnlicburcau heeft een onderhoud gehad mot dr. II. Colijn, die dezer dagen uit Genöyo is teruggekeerd, waar hij als vice-yoorzitter van do economische com- missio aan de beraadslagingen tor Yol- kenbondsvergadering een werkzaam aan deel heelt genomen. De eeisto vraag, welke den heer Colijn gesteld word, wasHoe was do stemming te Genève, toen het bekende besluit der Engclsclio regeering tot opheffing van den gouden standaard, bekend werd? „De stemming te Geneve," antwoordde dr. Colijn, „was zeer gedrukt. Toen de Engelsche gedelegeerde opstond om zijn verklaring af te leggen, was er ean ooigen- hlik van grooto stilte. Niet omdat het be richt voor allen oen volslagen verrassing was. Er waren verschillende personen reeds van op do hoogte. Ook voor mij kwam het niet onverwacht. Nu deed zich te Genève het merkwaardige feit voor, dat men aan den eenon kant de gevolgen van dit be sluit veel te ernstig inzag, maar dat men aan den anderen kant ook weer geen oog had voor de werkelijke gevolgen,, welke uit do Engelsche crisis zullen voortvloeien. Een algemeene nervositeit had zich van de menschen meester gemaakt; van een juist aanvoelen der gevolgen was slechts in geringe mate sprake. Ik voor mij ben er zeker van, dat die nervositeit absoluut zonder eonigen grond is. Do vorderingen op Engeland aan korte schuld waren 250 miliioen pond grooter dan de korte vorderin gen van Engeland op 't buitenland. Dit is een aanzienlijk bedrag, maar 't valt geheel in het niet tegenover het tegoed, dat En geland in andere vormen heeft in het bui tenland en dat ongeveer 4 milliard pond bedraagt. Nu kan men toch van een land, welks positie zoo is, waarlijk niet zeggen, dal hot in een deplorabelen toestand ver keert. Dat men zooveel geld uit Engeland heeft teruggetrokken, komt alleen doei' de grenzoloozo nervositeit, waardoor de men schen onder dergelijke omstandigheden be vangen worden. Dat is geen nieuw ver schijnsel," zoo vervolgde de hoor Colijn. „"Wij hebben het zelfde medegemaakt in do eerste dagen van den oorlog Ik her inner mij, dat, ik toon in Noordwijk was en in een restaurant oen kop thee met een bankbiljet van 10 wilde betalenmen weigerde dit, zelfs toen ik goed vond, het heelo biljet af te staan voor de kop thee!" i „Nu echter dc/o moeilijke toestand voor Engeland is ingetreden, zijn do gevolgen voor verschillende landen zeur bolangiijk. Engeland is sinds een paar ecmwn de centrale geldmarkt van de wereld. Maar do wereld is niet bereid handolswissels te verhandelen in do munt van oen. land, waar do stabiliteit zoek is. Fn nu is de groole moeilijkheid, dat er goen ander centrum is, dat de plaats vim Engeland kan innemen. Want op plaatsen, waar wel do noodigo kapitaalkracht aanwezig is, ont breken do juiste poisonen en mist men ook do noodigo ervaring En daar kómt nog bij, dat Londen de groole stapelmarkt is van goederen, waarvoor men ook mam- niet een andero gelegenheid kan zoeken. Al is het verband tusschen geld- en goe derenhandel niet moer zoo nauw als in vroegere eeuwen, ook nu nog gaat de be- leekenis van Londen als centrum van don geldhandel niet om huiten het feit, dat Londen ook de belangrijkste goederen markt is. Nu dreigt dus hot grooto govaar, dat de wereldhandel tijdelijk ontwricht zal wor den, afgescheiden van wat het Engelsche pond doet. Het is niet de moeilijkheid, dat dit pond f9 ai f 10 waard is in plaats van f 12, maar het govaar schuilt in het gemis aan stabiliteit. Daar komt nog bij, dat hot buitenland- scho bezit van Engeland, tengevolge ran de pondendaling, sterk in waanlo daalt. Op het oogenbJik is dit bezit zeker al met een milliard pond gedaald. Do meeste leeningon op de Londenscho markt toch zijn pondenleeningen geweest Ook cén der Nederlandsch-Indischo leeningon is een pom- dcnleening en hol ongeluk is, dat deze voor een groot deel in Nodcrlandsche han den is. De Nederlandsch-Indischo slaat pro fiteert er nu van, wanneer zij do schuld afbetaalt, maar de houders van stukken ontvangen een pand terug, dat aanzienlijk minder waard is, dan het pond, dat zij- er voor gegeven hebben." Zal liet pond zich spoedig- herstellen „Maar zou liet pond zich niet binnen koiten tijd ecnigszins kunnen horstellen en slabilisocren?" „Aanvankelijk had ik wel liet geloof, dat het Engelsche pond zich vrij snol zou kun nen hcistellcn. Maar dit goloof is ernstig aan het wankelen gebracht door de berich ten der laalsto dagen, welke blijk geven van zonderlinge opvattingen, die omtrent doze kwestie in Engeland bestaan. Zoo moge ik onder meer wijzen op liet hoofd artikel in Tho Times van Vrijdag j.l„ waar de woikwaardige stelling in verkon digd werd, dat beschermende tarieven of inflatie geen vorhooging van do prijzen teweeg brengt. En dit is housch niet hot conige. Bij- dusdanige economische opvat tingen lijkt liet mij, dat men in Engeland zelf hot juiste inzicht in wat er op hot oogenbJik gebeurt, nog niet verworven 1 heeft. Het Is toch niet voor tegenspraak vat baar, dat een in te voeren tarief zoowel als een vorlaging van de waarde der munt eenheid, do tendenz hebben een prijsver- hooging in het leven te roepen. "Wij hebben Hit duidelijk gezien bij de inflatie in üuilschland, zelfs toen deze nog slechts bescheiden vormen had- aangenomen. En ditzelfdehebben wij ook in Engeland te verwachten. Weliswaar is de uilvoer er gemakkelijker door geworden, maar dit heeft slpch ts beteekenis zoolang de prijs- verhooging in het binnenland geen aanlei- ding geeft tot loonsverhoogingen. Maar daar loonsverhoogingen altijd achter prijsverhoo- gingen aankomen, valt hot natumlijk niet te ontkennen, Jat de Engelsche export er in don eersten tijd voordeel bij zal heb ben. Maar dan moet er ook nog dit voor behoud gemaakt worden, dat de landen, die goederen uit Engeland importeeren, geen tarielverhoogïng als represaille toepassen. Overigens is het duidelijk, dat ook do invoer in Engeland door do inflatie be lemmerd wordt. De gulden veilig gesteld. fWat zullen de gevolgen voor andero landen zijn? De mogelijkheid bestaat, dat zwakkere landen genoopt zullen worden hot Engel scho voorbeeld te volgen. Zullen wij daar ook toe behooren? Daar behoeft absoluut geen vrees voor te bestaan. De positie van den gulden is volkomen safe voorop gesteld altijd, dat de rogefering er voor zorgt, oen wer kelijk goed sluitend budget te krijgen en dat het publiek zich niet aan een onzin- nigen angst overgeeft. U legt den nadruk op een goodsluitend budget. Komt onze begrooting gezien althans de moeilijke omstandigheden niet voor deze benaming in aanmerking? In 1932 zal de toestand voo ons land veel slechter zijn dan de regeering volgens de ingediende begrooting van dat jaar, heelt voorzien. Daarom zal met da maat- 'regelen, welke in overweging zijn, wel niet kunnen worden volstaan. Er moet o. a. op gerekend worden, dat do ontvangsten in 1932 do raming niet zullen halen, meer ten gevolge van hetgeen thans in Enge land is geschied. Men zal wel zien, dat eon groot aantal personen wel gerekend zijn bij de belastingbetalers, maar in 1932 in werkelijkheid geen belasting zullen bo- lalen. Wat is uw meening over do maatregelen, genomen om het Engelsche budget in even wicht te brengen? Do voorzieningen zullen in Engeland on der de huidige omstandigheden evenmin voldoende bliikcn. Men heelt hij de maat regelen gerekend met een pond op goud basis en dientengevolge zullen de uitkom sten nu niet meer kloppen. Goederen en geld vei heer Veivolgens kwam hot gesprek op de samenweikmg der grooto Europeesclie mo gendheden, voornamelijk in economisch op zicht. „Wanneer er oen stremming is in het goederenverkeer, brengt dit van/elf een stremming in liet geldverkeer met zich mede. Te Genève heb ik dit de vorige week ook uitvoerig betoogd; viij geldver keer is alleen mogelijk op een basis van vrij gooderenveikoer. Nu kan een land dat gold heeft, eon ander land wel een- of tweemaal helpen door middel van leenin gen, maar chl is geen oplossing van het probleem. Alleen door vrije goederencir- culatie kan er ook weer oen vrije geld circulatie ontslaan. Inlennriionalc seliuhleiircgcliiig. Daarbij komt het vraagstuk der internatio- nalo schuldeniegeling. Dit vraagstuk acht ik niet alleen essentieel, maar zelfs pre liminair voor het horstel van het econo misch loven. Een redelijke oplossing er van is dan ook dringend geboden. De iiomlcHleciiiiig' voor tVcd.-Iiidië. U spralc zoo juist óver Nederlandsch- Indië. Mogen wij daar nog oven op torug- komen? Indien Indic de pondenloening dus zou eonverteoren, zou dit voor do schatkist oen voordeel zijn? Dat zou het zeker, maar con andere vraag is, of deze teleurstelling met een Indische leening ondervonden, iiet crodict van Indie zou bevorderen. Indië heeft nog veel te loonen cn oolc nog dure leeningon te con verloeren. Daarom komt de daling van het pond, hoewel oogenscbijnlijk voor de Indische schatkist voordeelig, tn. i. zooi ongelegen. liet aantal geldmarkten is thans zeer be- peikt; alleen zijn nog overgebleven Neder land, Frankrijk 'en Amerika en het is moo- lijk to zeggen in hoeverre het publick be reid is om.'in het licht der ervaringen in den laalsten tijd mot buitenlandscho lee ningen. opgedaan, hierin deel lo nomen. Dit zal to moer klemmen, waar de finan- cieole toestand in Indië niet bepaald gun stig is. De toestand in ons eigen land „Mogen wij thans nog vragen naar uw meaning over den toestand lil ons eigen land?" MARTIAL l ARM ANP i'ë ï4 Natuurlijk vindt U bij ons de modellen van de meest vooraanstaande huizenmaar deze modellen zijn niet gemaakt voor het academische figuur van de mannequin, die U op de modeshow moet „verleiden". Wij weten precies, dank zij onze ervaring over jaren, welke eischen het Hollandsche figuur aan een bontmantel, mantel of costuum stelt. Ook in de grootere maten hebben wij een buiten gewone collectie. Laat U daarom niet door mode- shows beïnvloeden, maar pas zelf. 4 Juistomdat wij het zwaartepunt leggen tem - °P „tevreden clientèle", is ons perso- nee/ geheel tot Uw dienst. No. 24 „Ik heb deze ensis voorzien.. Natuur lijk - niet in den omvang, waarmede zij zich vandaag doet gevoelen, maar dat zij komen moest, was logisch vast te stellen. Allo maatregelen, m 1923 en 1921 ge nomen, hadden ton doel ons torug lo voe ren naar een belangrijk lager liggend sta- bihsatievlak. Dit was dringend noodig, om dat do likwidalie) van don oorlog, welke zich aan het eind van 1921 begon te openbaren, in 192-1 nog niet geëindigd was. Mij hebben toen weliswaar van 1925 tot 192S een opleving gekregen, maar deze was slechts zoor tijdelijk. Deze opleving was voor oen belangrijk deel liet gevolg van gro-oto leeningen, welke niet alleen door Amerika, maar ook door Engeland aan do verat mde Europeesclie sloten gegeven zijn. iris oen sprekend voor beeld hicivan wil ik er op wijzen, dat sinds 1924 door hot buitenland aan Dnitscli- land alleen 15.000 miLlioen gulden is ge leend. Do toevloeiing van dit kapitaal hoeft natiunlijk een verlevendiging veroorzaakt, welke ook op Nederland torug sloeg. Men kon dos er zeker van zijn, dat de gun stige jaren 1925 tol 1928 geen boeld van een blijvenden toestand geven. Do daling van 19221924 moest zich voortzetten en is dan ook in 1929 ingetreden, liet is jammer, date velschillende maatregelen, welke in 1923 en 1924 genomen zijn, in die latere jaicn weer ongedaan zijn ge maakt, Ik zou als voorbeeld hierbij willen wij zen op do netto uitgaven van hot onder wijs. In 1923 bedroegen deze voor rijk, provincie en gemeenten tezamen 204 mil iioen; in 192G IGi mlllioon. Een daling dus van 40 miliioen, waarvan ten bate van hot rijk is gekomen 3t miliioen, van do provincie 1 railhocn en van de ge meenten 8 miliioen. Indien men die bezuinigingen niet groo- tondeels ongedaan had gemaakt, zou do toestand op hot oogenbbk voor ons hooi wat gemakkelijker zijn dan Jnj nu is. Die voortge/ctte daling dwingt ons naar con lager stabilisatie-vlak. liet is tocli oolc eigenlijk dwaasheid, dat de wereld, die in den ooilog schuld op schuld gemaald heelt voor dosti actieve uoeleinden, nu nog durft to prelendecien beter te kunnen leven dan vroegtr. Al houden wij er rekening moe, dat do productie is loegonomen, dan zou men in het gunstigste geval kannen zeg gen, dat men even goed kan leven. Maat hot door den oorlog ontstane deficit moet eeist geheel zijn weggcweikt, en vervangen door mocideren rijkdom eer we ruimer zullen kunnen leven dan voorheen. De IfoIcniiivocrlieperlüHw. In verband mot do koleninvocrbepcrking in België cn Frankrijk en do Donderdag te Panjs gehouden conferentie, had het Limburgsch Dagblad een onderhoud met oen der hoogo ambtenaren van de Staats mijnen. Do vraag werd gesteld, welke de gevol gen voor do Staatsmijnen zijn geweest van den thans geldenden Franschon maatregel. Do zegsman van hot L. D. deelde mede, dat het onmiddellijk gevoilg was geweest en nog is bcpeiking der productie ca van het personeel. Men krimpt geleidelijk het aantal mijnwerkers in. Dat hierbij rekening gehouden wordt met bepaalde omstandig heden, spreekt van zelf. Tot massa-ontslag zal hel vermoedelijk wol niet komen. Hoe veel arbcideis nog ontslagen zullen wor den, zal er van afhangen, hoe de toestand zich verder ontwikkelt. In verband mot de producliebeperking werd er op gewm zen, dat dit een tweesnijdend zwaard is: ecnerzijds wordt de posilie van ons product op de markt boter, maar anderzijds wordt do productieprijs veihoogd, waardoor onze concurrentiestrijd wal zwaarder woidt. In dit verband vormt do toestand in Engeland een imeuwo dreiging. Een even- tuecle daling van hel pond sterling mankt do concurrciilie-mogehjkheid voor de En- gelschen gemakkelijker op do internalionalo maikl, dus ook op de Nedorlandsclie. In Duilschland heeft men dit gevaar bereids ouder het oog gezien en gaan reeds slom- men op om zich, ingeval hot gevaar vor- kehjkhcid wordt, gewapend te weten. Een valutadaling in Engeland zal do Nederlnmlschc mijnen niet alleen op do internationale mankt, maar vooial in eigen land zwaar üeffen. 1 lot blad verneemt nog, dat einde Ocloi- bev ie Genève oen hernieuwde bespreking zal plaats vinden tusschen vertegenwoordi gers van hel economische Volkenbonds- comitó en vertegenwoordigers van rcgoerui- gen, weikgevers cn arbeiders uit do mijn industrie iter kolen pioducoerendo landen. Misstanden in den hierliandel, Hot hooXdbestuur van den Nieuwen Ned. Boud van Koffiehuishouders cn Slijters liecft zich tot de besturen van andere bom den in hot koffiehuis- en restaurantbedrijf gewend met het verzoek tot bijwonen van een op 14 October in Krasnapolski fo Am sterdam te houden vergadering, teneinde midciclcn te bespreken, te komen tot oen oplossing van de misstanden in den bier hand cl. Deze misstanden zouden volgens hot uit- noodigond bestuur bestaan in: 1. het leveren van bieren per flesch. en por fust door do diverse brouwerijen, recht streeks aan do particulieren; 2. het bottelen van bieren, per flesch' door do brouwerijen en do prijszetting daar van voor den handel on voor de parti culieren, zonder cenig organisatorisch over leg; 3. do concurrentie, welke agenten van de brouweiijen den boltolaars en don kof- fiehuiz.cn aandoen, door voor te lago pi ij zen. de bieren por flesch to verkoopen aan particulieren, evenzoo do bieren per lust zonder ecnigo verhoo-ging somtijds ook aan particulieren te leveren. 4. Ook komt liet gewcnscht voor, onder do oogen te zien, dat er zooveel mogelijk een gelijke bereirenmg zal Komen voor liet bier per glas en een gelijke inhoudsmaat van het glas, wat zoo noodig in verschil lende gemeenten verschillend kan zijn. Het luclitiei Leer naar, vail en in i\'ed -Indië. Een pip ongeregelde lijden verschijnende uitgave van het conuté Vliegtocht Nederland Indie pndcr den titel „Modedeelingen" is dez.er dagen volschonen met oen aflevering gewijd aan 'Hu chl vork eer naar on/jon Oost v.v. cn de ontwikkeling van do Indische lnclilvnnri. liet nummer is galieol govuld met artikelen, voorzien van fo'o's, dio be trekking hebben cp dat ondervicrp en ge schreven z'ijn ter gelegenheid v.m do ope ning van den wekolijrischen vhegdiensl op Indië. Do aankomst van Briand on Laval aan het station Friedrichstrasse to Berlijn. 1. Curlius, 2. Briand, 3. Laval, 4. Brüning. doering uiteenzetten^ De bciiziiicbcListnig-, Do voorzitter on do socrotaiis van. den Bond van bedrijfsautohouders in Nederland' richten oen adres aan de beide Kamers dor Sla ten-Gene raai naar aanleiding van. hot doo-r cn minister van financiën ingedien de wetsontwerp toil tijdelijke heffing van mn bizonder invoerrecht op benzine, waarin zij lnin bezwaren tegen die belasting ujt- DER ■Mi >1 "«'T'fit? - kf jr' I 1Ml"! 41 TS b 61 'S f-4* l AiwWtó' v i/V ii'w\ i ROTTERDAM Hoogstraat 347 AMSTERDAM Nieuwendijk 225 UTRECHT Alléén Oude Gracht 15X DEN HAAG Alléén Haagsch Modehuis Hofweg 6 LEEUWARDEN NIJMEGEN Over de Kelders 16-18 K. Molenstraat 7-9

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5