Kreymborg Coupe 0É tafel» m mi SCHIEDAMSCHECOURANT KREYMBOR G mmm:&. WÊÊËBÊÈ. WM$m mmm&msM I rnMêïimiïmtmm, VIERDE BLAD f29.- 15.75 £9.50 van Vrijdag 9 Oct 1931. No. 19848. £4.25 s MW» rMM wmm/éwMmm Kunst en Wetenschap. Fen nieuwe Iluele to Rotterdam'} Dp lech in so ho adviseurs van liiot bestuur tier -ouctedt Ilarmonio to Rotterdam, do fycci ii Roos on Ovoroynder on Verheul, hebben oen voor-ontwerp gemankt voor oen Kon der eerste, in Etiröpa aaugekoiuen fotes van bot conflict tusschcn Japan on China, Japansdie poldaton in Mndorlnng |0(p de vestingmuren van Mookdon, do hqofdplaai'ts1 van Mandsjoerije. :osö«cmöö?Kft5»o"cwöomtöXh3 Goede weger: zijn tan het grootste belang voor de volkshuisvesting; zij maken het wonen op grooteren at- - stand van het werk mogelijk - VAN DE STADSNIEUWS. Openbare leeszaal en bibliotheek. In de maand September is het boeken bezit van de Openbare Leeszaal en Biblio theek vermeerderd met de volgende boek werken Zestalig woordenboek. Henk van Laar, Het aquarium en zijn be woners. G. J. van Dijk, Grepen uit de algem. en Imanciocle rekenkunde. A. Loosjes, Limburg in beeld. T. W, Mac Galium, Englisch leraan ein (Vergrui gen. Van den leveno ons Ilocrcn. L .R. Bourne, Zeemanschap voor jon gens. Alma M. Karhn, Myslik dm Siidsoo. llcibert Eulenbeig, Das Buch vom Rhcin- land. II. von WedUerkop, Das Buch von Rom. Felix Wcingartncr, Franz Scliubort und sein Krcis. Adolf Koelsli, Das Gosiclit des Tiercs. Oscar Ric, Richard Wagner und Day- reulh. Pb. Rerta Coninx—Chardet, Africa vom Aulo aus. Nooul Brabant. Rirarda Hucll Dio Romantik. Philips K. Morgan, Nicht warlon-w irken, Amcrika's Glaube an Deutschland. R Kruger, Wie baue ich Radio-Fernemp- fanger E, Jnrasch, Der beulrodyno-E.mpfanger. If. de Haan, Repotoeien en controlce- rcn. P. Eindhoven en P. II van Ovcrbeckc, Stop bij step; eenvoudig methode voor liet Engelsch. Ricanla IJueh, Jm alten Reich. Waller Daudl, Der Bau von Ueberla- goi ungscmpfangcr. Otlokar. Janelschek, Beethoven's levens roman. J. A. van dor Ilake, Fouten van kinde ren., van leeraren, van ouders met be trekking tot de school. Romain Roland, Ilandcl. Julius Röntgen, Grieg. Th. B. van Leliveld, De Javaanschodans kunst. Rircher Brupbacher, Kookboek voor mo derne voeding. De eerste kwarteeuw dor kinderwetten. Ernst Kraus, Anna Pavlova; liaar loven cn haar kunst. II. Oswalt, Vortrago über Wirtschaltliche Grandbegrifle. Alfred Amonn, Das Lohnproblom. Walter Gropiuo. Br?nbau«hnuten Dessau. B. N. A. Bontenbal, Landelijke bouw kunst. Paul Bromberg, Het Ilollandsche inte rieur. F. O. J. Los, De eeredienst. Walt her Haagc, Die Welt der Pflanze. Fred. Fry, Duitsch. A. Cl. Holman, Neutrosuper-Weltompfan- ger. Richard Evelyn Byrd, Klein Amerika 11. O. Boer, Korto Deenscho spraak kunst. BINNENLAND. Do noodtoestand in do binnen scheepvaart. Do directeur van de „Prins Ilendrik"- scliool te Vreeswijk, do lieer J. Hazelaar, die door zijln ambt dagelijks in aanraking komt met de Rijn- en Binnenschippers en daardoor op de hoogte is van do moeilijke omstandighoden bij de Rijn- en binnenvaart heeft zich met een adres gewend lot den minister van waterstaat. In dit adres geeft hij oen opsomming van de moeilijkheden, waarmede de schippers tengevolge van do slechte economische omstandighoden to kampen hebban, welke moeilijkheden hij met eon voorbeeld toelicht. Ilij wijst er verder op, dat or een te voel aan scheeps- ruimlo is en dat de schippers thans dag ion nacht varen om te trachten op ctozo wijz-o de ladingen zoo spoedig mogelijk to bestemder plaatse to brongen om dan maar opnieuw te kunnen laden. Daartcie Varen zij' ook dos nachts, lietgcm weder van funcston invloed is op do besommin gen, want daardoor vergrooton zij als het ware do schoepsruimto, geven althans moer gelegenheid tot vervoer. Het zou naar het oordeel van adressant en van vele schippers oen goede maatregel zijn, indien oen (nood-)wct werd uilgcvaar. dtgd, waarin werd bepaald, dat het varen veibodcu is van dos avonds tien uur tot des motgens vier uur, bi zond ere vergun ningen vooi bob on don. Do vcrvoorgolegem.- heid zou daardoor aanmerkelijk minder worden, waaidoor niet alleen meer schip pers weak zouden krijgen, maar ook cl© vrachten gunstig zouden worden beïnvloed. Financieel nadeel zou de regocring van dezen maalregol niet ondervinden.; in tegen deel zou dooi besparing van nachtelijke arbeidskrachten op sluizen en bruggen be zuiniging in de band' kunnen worden ge vorkt modem concertgebouw c.a. eu sloeieleils- gchiouw op de gronden van hot bestaande Doele complex tor vervanging van het afge beulde Bioote-conccrtgebeuw pan den Cool- smgel. liet avant-project van de hoeren Roos en Overeynder eu Verheul omvat een grooto en een kleine concertzaal, met foyers, gar derobes en dienstruimten, oen publiek toe gankelijk restaurant en zalen voor do so ciëteit Harmonie. In de -grooto znal zijn. dno gaandei'ijbn ontworpen. In totaal zouden in die zaal 17 a 1800 personen geplaa'st kunnen worden, n.l. 1250 in de zaal en 500 a 6000 op do gaanderijen. In de kleine zaal zulten 5 ir 600 men- solren kunnen zitten. Boven liet restaurant zullen twee verdie pingen ingelicht kunnen worden voor do sociëteit, maar do inrichting van het geboe te complex zal zoo zipi, dat voor grootte congic&sen desnoods alle zalen iegelijk te gebruiken zulten zijn. Do gioole zaal zal afmetingen van 40 hij 20 nieter kunnen hebben, terwijl de oude Doeleznal 30 by 17J/j meter was. Dit plan van liet Dioelobesh u. zou oor 3 indlioen gulden ziiju uit to oeren, terwijl de jaailykscbe rekening van inkomsten en uitgaven volgens de berekeningen op f2DOOOQ sluitend te maken zou z.ijn De bouw zal met zonder hulp van do gemeente verwezenlijkt kunnen woiden. Men denkt zich de zaak zoo in, dat er oen pirlicuher grondknpilaal van een half tml- ïioen wordt gevormd en dat do oreiigo 2i/2 millioen door middel van een door de gemeente gegarandeerde leening wordt ver kregen. RECHTSZAKEN. Ernstig treinongeval to Gfroningo De 40 jarige rangeerder B II. te Gro ningen en de 38 jarige machinist W. P. te Zwolle stonden voor de Groningsche Reoht- lrank terecht terzake dat hot aan liu'rr schuld te wijten is geweest, dat een trein uit Nieuwe Schans op 27 Januari jl. hij hot binnenrijden van hot station Groningen op een goederentrein is geloopen, waardoor! drie personen om het leven kwamen en 6 werden gewond. Gebleken is, dat de trein van Nieuwe Schans aim het derde perron moest aan komen. Hij was de viaduct reeds gepas seerd, toen van den anderen kant een rangeerende goederentrein naderde. Het ongeluk moet te wijten zijn geweest aan de nalatigheid va'n don raingeerder B. II. en daarnaast aain de onoplettendheid, van den machinist W, P. uit Zwolle van den rangeoremden trein. De rangeerder heeft namelijk den trein door een onveilig signaal laten rijden, waar door deze gedeeltelijk van haanvak 7 op G is terecht gekomen. Daardoor is een wis sel verschoven, hetgeen tot gevolg had, dat do uit Nieuwesclians binnenkomende trein door dezen verkoerden wisselstand op verkeerde rails is terechtgekomen en zoo doende tegen den rangoeronJen trein is opgereden. Nadat getuigen en deskundigen gehoord waren, zeido mr. Meindcrsma, in zijn requi sitoir, dat vast staat, dat het sein waar door de goederentrein is gereden op on veilig stond. Z.i. is do schuld van den ran geerder hierin gelegen, dat hij niet op het rangeerdeel hoeft plaats genomen dat hij het sein heeft kunnen zien, terwijl hij cok niet voldoende heeft opgelet en dat hij den machinist geen teeken hoeft ge geven. Al staat niet in hot reglement zoo zeer omschreven dat de rangeerder op de seinen moet letten, hij was toch de lei der en dus de verantwoordelijke persoon. Wat de machinist betreft, zijn scihuld schuilt er ook in, dat hij met op do sei nen liecft gelet on dat hij door een on veilig sem is gereden. Dat deze op do sei nen moet letten ondalnks het begeleiden van een rangeerder, staat duidelijk in het reglement. Wie de moest schuldige is komt er bij een dergelijke gebeurtenis niet op aan. In geen geval hadden machinist en rangeerder op elkaar moeten vertrouwen. Deze Heeren win terjas van fantasie- stof in grijs, bruin, beige, zwart, van echte cheviots en velours. Slechts Jongeheeren-jas vandiagonaals met aangeweven rug, ook in grijze en bruine visch- graats. Slechts Jongens-jasjes, 12 jaar, in grijs, blauw, bruin, zwart-grijs, met breede kraag en nieuwe revers. Slechts Jongens-jasjes, 6 jaar, degelijke bewerking, in alle fantasie-kleuren, vlotte modellen. Vanaf Spr. was van mooning dat ofschoon dei verdachten reeds voor het verzuimde zelf zijh gestraft, de gevolgen ervan niet over liet hoofd kunne'n worden gezien. Er zijn verscln.tende verzachtende omstandigheden maar hier geldt toch de veiligheid van het reizend publiek het zwaarst. Er is grove nalatigheid gepleegd, die buitengewoon, ernstige gevolgen heeft gehad. Mr. Meindersina oischtc tenslotte tegen den rangeerder II. een hechtenis van veer tien dagen en tegen don machinist P. een maand hechtenis. Hierna kwamen do verdedigers mrs. Dam- brink uit Utrecht als raadsman voor den rangeerder II. en 11. P. J. Waslandor even eens uit Utrecht als raadsman voor den machinist P. aan het woord. Beiden wijd den het ongeluk aan de verkeerde plaats van de seinpaal, terwijl mr. Danibrink er nog eens wc-er op woos, dat nergens is omschreven dat do rangeerder oen stop sein moet geven. Beide verdedigers waren van oordeel, dat hier van vrijheidsstraf geen sprake kaar zijn. De uitspraak is bepaald op 22 October Vrijgesproken. De rechtbank te Duisburg heeft den Ne derlaiidschen scheepskapitein Rajh, die be schuldig! werd, 10 Januari jl zijn vrouw te hebben verdronken, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De eisch was de dood straf. i Flesscheiitrekkerij. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht de 30-jarige J. v. d. JL, verdacht van flessclicntrekkerij. Verdachte, oen recidivist, maakte er een gewoonte van iedoren dag café's te bezoe ken cn dan te verLrekken zonder te be talen. Voorts had hij verschillende mode- ai tikelen gekocht, ook al zonder een cent te betalen. Een rijwiel besloot de lange lijst van artikelen. De rechtbank veroordeelde den man op 10 Juni tot een gevangenisstraf van één jaar. Voor hot Hof vcildaarde deze vreemde cafébezoeker, dat hij nooit do bedoeling had gehad niet te betalen, liij was lei der van een mode instituut on had naar zijn zeggen geld genoeg. Dit argument kon den advocaat-generaal mot vermur wen, hij cischte, mode m verband met het feit, dat verd. ïoaJs zesmaal was veroor deeld, bevestiging van het vonnis (één jaar gevangenisstraf). De verdediger, mr. E. Heldring, pleitte vrijspraak, subs, dementie, met aftrek der voorloopige hechtenis. Arrest 22 October. Faillissementen. i Uitgesproken: Otto Muller, boekbinder, te Rotterdam. Rechter-comm. mr. G. L. van Es; cura tor mr. F. A. M. Cavadine, Rotterdam. P. J. de Visser, zonder beroep, voor heen makelaar in schepen, te Rotterdam. Ilechlor-comm. mr. G. L. van Es; cura tor mr. G. J. Wiarda, Rotterdam. Gcrrit S treem, bediijf&teider te Schie dam, Frans Ilalspleïn 17. Rechter comm. mr. G L. van Es; curator mr. Ch, J. J. M. Petit, Rotterdam. N.V. Maatschappij van Onroerende Goe deren, Zeedijkkwartier, te Rotterdam, kan toor Frans Ilalsplein 12, Schiedam. Rech ter-comm. mr G. L. van Es; curator mr. Ch. J. J. M. Petit, Roltcidam. Jan de Klerk, koopman in groenten en fruit, to Rollcrdam. Rcchtor-comm, mr. G. L. van Es; curator int-, baron F. van der Fcltz, Roltcidam. Pieter 'helers Roorda, meubelmaker, te Rotterdam, lteehter-comm. mr. G. L. van Es; curator mr. K. L. Langemeijcr, Rotter dam. SI. do Biuin, veehouder te Cnpello a. d. IJssel, Rechter-comm. mr. G. 1.. vari Es; curator mr. J. Buskop, Rotterdam. SI. SchocmacKer Jrte Rottendam. Rech ter comm. mr. G. L. van Es; curator mr. S. Blussó van Oud Alblas, Rotterdam. Uitgesproken faillissementen: Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 32, Amsterdam 2G, Zuid Holland (excl. den Haag en Rotter dam) 33. den Raag 28, Rotterdam 25, Utrecht 15, Gelderland 22, Noord-Brabant 25, Limburg 20, Zeeland 15, Friesland 9, Groningen 8, Drente 2, Overijssel 15. Totaal over September 275 faillissemen ten. Totaal vanaf 1 Januari 251S faillisse menten. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 2300 faillissementen. KREYMBORG KWALITEIT viyrvi li WA ARBORG. KREYMBORG KWALITEIT KREYMBORG KWALITEIT KREYMBORG KWALITEIT IS WAARBORG. NIEUWE BINNENWEG, hoek ZWARTJANSTRAAT 60-62, - Aelbrechtskade - BEIJERLANDSCHE OUDE BINNENWEG, hoek Eendrachtsstraat LAAN 93 ROTTERDAM.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 13