DE HERZIENING DER SCHULDEN. -I Woensdag 4 November 1931. Danseresje. Verkoop Automobielen. 84ste Jaargang. Tel. No. 68103. 68617 en 68923. No. 19870 BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 63103, 63617 en 63923. Postrekening No. 5311. 1 JJij óf krachtens wettoa of vorordonin- gen voorgeschreven on andere offici eel© af- ou aankondigingen en kounis- gevingen van hot Gemeentebestuur. Hinderwet. Ingekomen is ©ou verzoek van de N.Vl Petroleum Maatschappij „Rurfina", to Rot terdam, om vergunning tot oprichting van eon benzinebewaarplaats met een ondor- grondsch reservoir, inhoudende 2000 L., en een bovengrondsche aftapinrichting in het trottoir voor het pand Laurens Oos terstraat 30, kadaster Sectie I, no. 3198, zulks met intrekking van het ddi. 15 Juli 1931 afgekondigde verzoek. Rit verzoet is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op IV oensdag, den 18en November 1931j. des namiddags' ten 2 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen hot toestaan van dit verzoek in to brengen en die mondeling o£ schrif telijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente van do schrifturen, die tor zake mochten zijn ingekomen, kennis wor den. genomen. Volgons de bestaando jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing inge volge do Hinderwet gerechtigd zij, die mot overeenkomstig art. 7 dier Wet voor hot Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschonen, teneinde hun, 1» zwaren mondeling toe te lichten, Schiedam, 4 November 1931. 2806/52 beralö partij, in plaats van Lloyd George, die lioeft te kennen gegeven, dat hij niet oor oon herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Sir Austen Chamberlain treedt af. De oOrste lord der admiraliteit, minister van marine, in liet nationaal munster e, sir Austen Chamberlain, hoeft in oen brief aan BUITENLAND. De Duitsche gezant te Parijs op bezoek bij Laval en Briand. Von Hoesch heeft geen voorstellen gedaan. De Duitsche ambassadeur te Parijs, Von Hoesch, is gisteren tegen don avond op bezoek geweest in het kabinet van den Franschen premier, waar hij met Laval en Briand de eerste informatorische be sprekingen heeft govoerd, ter inleiding van de onderhandelingen inzake het schulden- vraagstuk. Laval gaf allereerst een uiteenzetting over het verloop en de resultaten der on derhandelingen te Washington. Daaraaln sloot zich aan eein gedachtenwisseling over de hangende financieole kwesties, welke werd bijgewoond door den Franschen mi nister van financiën, Flandin, cm de chef van het departement. Bizat. In welingelichte kringen verluidt, dat Von Hoesch in geenerlei opzicht aan de Fran- sclie regeering voorstellen hieeft gedaan in. Zake eventueel te nemen maatregelen door Duilschland en Frankrijk. Betreffende het onderhoud worden in de Pafijscho avondbladen de meest uiteenlcuo- pende geruchten verspreid. Libetrtó meent te weten, dat do 'Franscbe premier den Duitschen ambassadeur heeft verzocht nauwkeurig omlijnde voorstellen in te die nen en dat, naar het Schijnt Von Haosdh in de gelegenheid is geweest direct aan dezen wensen tegemoet ie komen. Binnen welk kader deze voorstellen zich "bewegen, kon vioiorloofpig slechts worden ontleend aan uit Berlijn afkomstige berichten, welke evenwel ooik slechts op min oE meer vér gaande combinaties berusten. Als vaststaand feit wordt algemeen aange- en, zial de rijlcsregeoring een energieke poging zal ondernemen om allereerst het prdbleeem der credieten op korten termijn tot een oplossing te brengen en vervolgens op grond van dezie oplossing de batalmgs- capaeiteit van Duitsohland met betrekking tot de herstelbetalingen to bewijlzicn. De hoofdredacteur van da Liberie keert zich tegen deze „manoeuvre" welke neer komt op een voorrang verleonen aan de par ticuliere schulden boven de politieke schul den. Een ingaan van Frankrijk op een zloio- danige manoeuvre zioiu beteekenen, dat do rechten van bet land, welke berus'en op de Systematische Verwoesting der rijkste Fran scbe provinciën door de Diuitsdhe legers en op de offers van de door het Duitsche te gor gekwelde bevolking worden teruggedron gen door de aanspraken dar woekeraars te Londen en Ncw-York. Da laaitsten maakten zich tot bondgenooten van Daitsleh/and tem einde het te vcrooriooven zftcb te onttrek ken aan de herstelbetalingen. Noch de Fran scbe staatspresident, noch de Franscbe mi nisters zullen oioiit hun toestemming geven Voor ziulk een prijsgave van Frankrijk. Moet er oorlog komen in Mandsjoerije? Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft een lid Van het Jalpiansche minister.e van oorlog tegenover journalisten verklaard: „Do oor log tusschon Japan en China moet noodza kelijk uitbreken, ondanks alle pogingen van den Volkenbond en de mogendheden. Wan neer men er in slaagt thans den oorlog te vermijden, zal die zéker binnen een paar jaar uitbreken". Te Moekden is de staat van beleg afg; kondigd na den zevenden aanval Van ban dieten op Peking en Moekden. Lr een telegram aan de Chineesc-hc Vol- ken'bondsdekgi.itie te Gemève wordt ge meld, dat de Japianscke troepen, onder voor wendsel een brug te herstellen, die Clri ncesche bandieten zouden hebben verwoest, bezit hebben genomen, mot belui'p! van vliegtuigen en tanks, van Tsitsikar aan den Oost-Chineesehen spoorweg. Met het oog op deza ontwikkeling van den toestand heeft dr. Sze, de Chineesche Vertegenwoordiger Wij den Volkenbond, don Secretaris-generaal een memorandum gezion- den, waarin hij de aandacht vestigt op den groeienden ernst von den toestand. Hit bet Engelsdi door Mr. IL J. P, H III. {Vervolg en slot), Kolonel Laroucho was een magere hoekige man van ongeveer Vijftig jaar en heel geestig, zoodat zo met hun tweeën heel genoogelijk do oorlogskansan bespra ken tijdens den maaltijd. „Het spijt mij, dat dit geval zoo ongeluk kig voor u is uitgekomenmaar wij kunnen toch wel tot oen schikking kometa, niet waarik kan uw mannen daar toch niet van honger laten omkomen?" „Och.,., dat hebben Engolschen wol eens meer gedaan", zei Sward kalmpjes Do commandant haalde glimlachend zijn schouders op. „Nu jau weet wel, hoe ik hot meen..,, waar zou hot good voor zijn?" „Wij zouden kunnen vechten", bemerk te Sward weer. Monsieuru, zoudt ook kunnen sterven", „Jadat ook nogwo kunnen zelfs sneuvelen". De commandant koek hom mot een zeke re bewondering aan on fluisterde iets tegen een zijner adjudanten. Kapitein Sward schrok zichtbaar, teen hij zag, wie er bin nengebracht werd. Het was Zélio, die hem verraden had'. „Ach Zélio", zei Liarouche vleiend, „mijn gezelschap is voor mijnheer nu juist niet erg opwekkendzou je niet wat voor ons willen zingenZo zingt verrukkelijk' wendde hij zich tot zijn gast. oward keek haar strak aan, maar er ver 1' -k geen spier op zijn golaat. „Als made- i riselle zoo goed zou willen wezen..." rei* hij strak beloofd. ENGELAND. Uit de labour. Henderson zal leider blijven der labour- partij. Tot voorzitter van do Lagerhuis fractie i§ gekozen George Lansbury. Uit hot liberale kamp. Verwacht wordt, dat sir Herbert Samuel gekozen zal worden tot voorzitter der li „Ik zal dansen", zei zij, haar armen uit strekkend en met haar castagnetten klap perend, zweefde zij geruischloos over de marmeren vloer. Toen zij weg was, begon Laroucho op nieuw: „Zouden we nu niet tot...." Maar hij werd onderbroken door Zélie, binnenvliegend, angstig uitriep: Vlucht, vluchthet magazijn staat in brand ik zag de vlammen al „Wat?" riep Laroucho verschrokken uit. Op dat oogenblik kwam een sergeant binnen met hetzelfde bericht. „Het vuur is niet meer te stuiten, com mandant!" eindigde de man zijn mededlee- ling. „Kapitein", zei Laroucho haastig, „dit verandert onze verhouding geheel on al u en uw mannen zijn in gevaar moet hen dadelijk in veiligheid brengen' „Buiten do waterpoort zijn twee booten' zei Zélie gejaagd. De o ogen van kapitein Sward ontmoet ten de hare en hij begreep haar. „Ik dank u, mijnheer", zei hij tot La- rouche, „en u zuit „Wij verlaten dit gebouw mijnheer wij vechten niet tegen de natuur maar tegen elkaarik verzoek u dringend' terug te gaan, oor het te laat is", Sward spoedde zich het vertrek uit en toen hij bij het begin dor gang kwam, had den de wachten zich reeds teruggetrok ken er was een paniek ontstaanHet dansoresjo kwam naar hem toe, toen hij op het punt stond, de deur te openen. „U kunt nog net op tijd wezen,.." zei zij buiten adem.„maar haast uiu hebt hoogstens tien minuten". Sward koek haar een oogenblik aandach tig aan. „Tien minuten? Dat is net genoog voor ons... ja, dat gaat welt" Hij rondo do gang -in naar zijn mannen: „Vooruit jongensde vijand is teruggetrokken BURGEMEESTER KNAPPERTLAAN 4 Telef. 68817 bracht over zijn indrukken. Dit rapport zal do basis der kahinetsbc-spreki11gen vor men, HEI.CUE. De taalkwealia De Senaat hoeft gisteren m eerste lozing hot wetsontwerp aangenomen, waarbij de omgangstaal in do middelbare schalen in Vlaanderen. Vlaamsch en in Wallonië Fransch zal z'jn. Het staat den leerlingen vrij een tweede taal te lecr-en, dit mag dan echter a Heen Fiansoh of Vlaamsch zlijn. ALLERLEI. De Letlandsche rogeeiing- U lm an is afgetreden. In verband met do gisteren plaats gehad hehhendo opening van liet mouwo parle ment is do regeering Ulmanis afgetreden. Il-e regeermgsvormmg zul thans werden o'fgcdiagen aan de sociaal-domerraten. CHINA. Mandsjoerije moet oorlogs schatting bo lal e n. Naar tut Moekden woidt gemeld, hooft de Jaipanschö legerleiding in hlandsjcerifo op Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Rotterdam, mr. Tj. do Jong, advocaat en procureur, reuhter-plaalsvor- vangcr in do rechtbank to Groningen, plaats vervangend vooizitter van den Raad van Beroep (0aldaar en plaatsvervangend lid van don Raad van Beroep voor do duecto belastingen aldaar. Aastón Chamberlain. Baldwin verzocht, te magen aftreden. Hij wil zlijn piaa'si beschikbaar stellen aan jongere krachten. Chamberlain aoiu zich, naar verluidt, uit de politiek terug trekken, daar hij zioh te oud Voelt worden. De eerste forraeele Lager hui s z i tt i ng. Do nationale regeering heeft in het La gerhuis oen zoo groote meerderheid, dat vela aanhangers gisteren bij do formal! teiton van de beeodigmg van leden on de verkiezing van een speaker, moeite had-den een goede plaats te vinden. Do „magere oppositie", welke geleid wordt door den heer Lansbury Sr., dien oud-labourministcr, heeft ruim plaats op de drie banken, welke de oppositie is toegewezen. Er heersdito oon goede stem ming onder de leden van alle partijen, ter wijl do leiders bij hun aankomst hartelijk werden toegejuicht. Do verkiezing (voor do derde maal reeds) tot speaker van captain Fitz Roy, werd vergezeld van het gebruikelijke cere monieel. Na enkele gelukwenschen te hebben aan gehoord, van den premier en Lansbury, werd hot Huis vemaagd tot de officieoio opening op a.s. Dinsdag. De werkloosheid vermin- dart sitee>ds. Volgens de gisteravond medegedeelde Cij fers was het aantal werklaazian per 2d October opnieuw met 1200 afganamen, zoa dat in de laatste vier weken liet totaal aan tal met bijna 100.000 verminderd is. DUITSCHLAND. Kabinetszitting. Het rijkskabinet zal, volgens de D.A.Z., vandaag in een ministerbesproking het on derhoud behandelen, dat de Duitsche ge zant Von Hoesch gisteren heeft gehad met den Franschen premier Laval. Onmiddellijk na dit onderhoud liad Von Hoesch oen zeer uitvoerig telefonisch rapport uitge- pansche bezettingsleger. Overwinning van Tsjang Soo Liang, Volgens ecui telegram uit Sjangliai is maarschalk Tsjang Soe Liang, de bestuur der van Mandsjoorijo Belegging vau gelden van rijksfondsen Do ministers van financiën en van ar beid, hebben, onder voorzitterschap van mr. R. J. II. Pa lijn, ingesteld oen coirw- missio tot onderzoek van de vraag: a. tot velko bezwaren het huidige systeem van belegging van do golden dor in ait. I sub. 2 dor wet van 29 Dec. 1928 genoemde rijksfondson en instellingen aanleiding! geeft, en of aan die bezwaren kan wor den tegemoetgekomen door herziening van het in art 5 dier wet omschreven beleg- gingsveld, of voor zooveel betreft het in- validiteitsfonds door vervanging van liet geldende ftnnncieelo stelsel der invalidi teitswet door een ander stelsel dat in| mmdero mate dan het beslaande stelsel tot vermogensvorming leidt; b. of het bepaalde in art. 0 dier wet niet in dien zin herziening behoeft, da.t ook de golden dracht gekregen beslag te leggen óp de Ghi-i van rijksfondscn en instellingen, welke ncesche staatskas. Dö/jo Kas, die do inkom- niet uit bijdragen uit rijles kas afkomstig sten uit het zoutmaiiopiolio, dan Olsineo- zijn, door de regoering voor belegging in schen Öosterspioorwog enz. bevat, meel war. staatsschuld kunnen worden aangewezen. den gebruikt voor 't ondeihiou-cl van hiat Ja- Do a.s, ontwapeningsconferentie, liet Bureau International de la Paix to Geneve, dat in Nederland wordt vertegen woordigd door de Nooit Moer Oorlog Fe deratie, zal in de eerste helft van de maand November aan allo parlementsleden van allo landen der wereld een axlres zenden inzake do ontwapeningsconferentie te Genève. Indien deze conferentie, aldus het adres, niet tot oen wezenlijke vermindering van hot militaire apparaat ca van de uitga ven, die liet vereischt, mocht komen, zal do ontevredenheid der volken zich in vele landen uiten in bewegingen, die de maat schappelijke orde zoor in gevaar dreigen te brengen en rampen zullen teweeg bren gen. Adressant stelt de vraag, of de leden der parlementen bij zulk oen gevaar het recht hebben, onverschillig lo blijven en aan hun recoeiingcn do verantwoordelijk heid over te laten van wat er dan zal geschieden. Het „Bureau International de la Paix" doet een beroep op don invloed, waar over de parlementsleden beschikken als lastliebSiers van hun medeburgers, om van do rogoeringen gedaan te krijgen, dat haar delegatie samengesteld zal worden uit per soonlijkheden, die met den ornsligon wil bezield zijn, een einde te maken aan do voorbereiding van den oorlo-g, waarvan allo volken, dio het Pact van Keüogg hobfien getóekend, hebben besloten afstand te doem. Financieel Nieuws. Do N e d or land scha Bank. Volgens den weekstaat van de Nederland, sche bank heeft de No-vembor-termij'n, wel ke steeds '11 uiterst belangrijke betalingster mijn ploegt to zijn, geringen invloed op de geldmarkt uitgeoefend. De pcsitio der bank werd opnieuw versterkt. Cte goudvooiru-aid steeg mot £20 iniilioen. De kaspasitio van het rijk, is volgens do staat, aeer bevre digend. erin geslaagd het Se paratistisch leger on der bevel van gene raal Ling In Tsjang to verslaan. Deze generaal, die do lei der van do z.g. onaf hankelijkheidsbewe ging in Mandsjoerije is en volgens inlich tingen te Moskou in Japanschon dienst zou zijn, is met zijn go- lieelen staf door Tsjang Soo Liang. Tsjang Soe Liang ge vangen genomen. UI AA EN LAM* in het gelid en hier zoo vlug mogelijk uitl binnen oon kwartier zijn wij meester van do stad1!" „Wat?" vroeg Zélie ten hoogste verwon derd, toen ze do soldaten naar binnen zag komen. „U moet door de waterpoort terug gaan hebt u me dan niet begrepen? De wacht is daar wegde booten lig gen, voor u klaar!" „Wilt u zóó uw verraad goed maken?" vroeg Sward droogweg. „Maar dan begrijpt u ons verkoordzorg, dat u wegkomt, want ik kan met voor mijn mannen instaan jegenover u donk daarom „Noen.., dat niet!" riep zij, nu even heftig, als toen zij hom had willen be letten do gang in te gaan. „U moot langs de rivier terugu moogt de stad niet in". „Voorwaarts!" oommandoord© Bward en duwde haar achteruit. „Wanneer u langs dezen kant nog een uitweg kunt vinden, dan kunnen wij het ook „U vergist usnikte zo, „ik kan niet meer ontsnappen". Als oenig antwoord nam hij haar bij den arm en leidde zijn mannon het gebouw binnen. Maar plotseling beving hem_ ©en vrees. „Je moot ons den wog wijzen: dadelijk... jo eigen leven m hot onze hangt er van afvolgons jo eigen bere kening hebban wij nog vier minutan tijd wil- jo ai doze menschon data' zoo maar naar do eeuwigheid sturen?" „Neon", zei zij en zich omwendend, riep zo in hot Spaansch: „Mannen... hot kruit-" magazijn slaat in brand! Do eonigo uitweg isjangs do rivior... vlug!" „Jongenslot niot op wat zij zegt zij wil ons weg hebbenzij is bang voor haar vrienden! Vooruit!" Zijn gelaat was doodsblook en hij schud- do liaar heftig bij don arm. „Too Zélio-. maak me niet wanhopig... waar is do dourik kan. niet wijs pit al die oude Amsterdam's besluit tot werk verruiming. De Amstcrdnmsclio gemeenteraad besloot kort geleden, voor hot komend wintersoi- zoen Ms werkverruiming voor schiidors, slucadoois, behangers, timmerlieden, enz., dezelfde premie regeling toe te passen, wel ke den vorigan winter heeft gegolden. Aan huiseigenaars werd door mididiel van deze regeling een promio gogovein tot 23 pOt. der gemaakte kosten voor onderhouds- en herstellingswerken, welke zij van 1 Novem ber af tot einde Maart van het volgelad jaar aan hun percoolon laten verrichten. Thans lieeft hot gemeentebestuur tele grafisch van do rogannm bericht ontvan gen, dat dit besluit U -r-iiotiging aan de Kroon zal worden ooi'gedragdn. gangen hierwij hebben nog maar twee minuten!" Een zwak gedreun klonk uit de verte en hot meisje sidderde. Haar oogen varen wijd opengesperd' van angst en hot dood- en drong op Sward aan. Do twoo waren spoedig in oon hovigon strijd gewikkeld..., do grootoro behendigheid van den kolonel was toch niet opgewassen tegen de vlug heid cn kalmte van zijn tegenstander on zweet stond op haar golaat. Ze trachtte do Franschnian viol neer, met den Engol schen sabel diep in zijn borst. Toen hij viel, klonk een gil, scherp en snijdend' zich van hem los te rukken. „Laat mrf gaan!" schreeuwde zij... „hierheen Mijn hemeler is geen oogenblik te ver liezen.... gauw!" Do mannen snelden haar achterna, zon der zich om hun kapitein ie bekommeren. Eerst toen de laatste man door de groote poort van het klooster op straat was go- komen, volgde hun kapitein. Hij was nau- en Zélio drong door do vechtondo soldaten hoen en wierp zich snikkend en kreunend' op den stervenden kolonel. Sward stond er zwijgend bij. Rondom hom trokken do Franschen zich terug. Dd verovering der stad was zoo goed als oen voldongen feit. Het meisje richtte haar welijks do poort door, toen oen geweldige oogen "in doodsangst naar den kapitein ontploffing do muren van hot gebouw en de straat deed daverensteonen en bal ken vlogen in het rond... verschillaudo manschappen werden gewond en Sward zelf werd door oon steen aan het hoofd getroffen. Maar hij hield zich staande hij gaf nergens omhij wilde de stad in nemen. Luid en streng klonken zijn be velen boven het straatrumoer uitde mannen gehoorzaamden en met gevelde ba jonet trokken zij do straten van Granada binnen. Kolonel Laroucho, die in allerijl zijn manschappen bij elkaar trachtte te krijgen kwam op Sward toeloopcn. „Wat moet dit beteekenen?" vroeg hij uit de hoogte. „Mijnheer do Gouverneur", zei Sward beleefd. „Ik heb de oor u voor to stellen, do stad' aan mij over te govenl" Do Franscho commandant werd razend en schreeuwde tegen zijn soldaten, die in gesloten gelederen nadeidon: „Aanvallen., geef- vuur!" „Vooruit jongens 1" riep Sward mot op geheven degen. - In don gloed' van hot brandende klooster ontstond een vinnig gevecht Yam man tegen man.- Kolonel Laroucho zelf rocht dapper op, die niet begreep, waarom ze zoo be droefd' was en hom zoo verwijtend aanzag. Op dat oogenblik zag een Spaansche sol daat, die juist zelf gewond was in hot go- vecht, haar zitten met het hoofd van den verslageno op hare knieën en ouder den uitroep: „Dut is voor jo verraad!" schoot hij haar midden in het hart. Kapitein Sward sprong vooruit en ving haar op in zijn armen. Zij was torstand dood, maar haar opengesperde oogen keken hem nog aan. Kolonel Larouehe wendde met moeite het hoofd naar haar toe cn scheen slechts langzaam tot besef te komen van wat er gebeurd was. Eindelijk bracht hij er met moeite uit: „Zélie... kind..." „Wie is zij?" vroeg Sward in de uiterste ontroering. „Mijn dochter..." hijdo de kolonel ach- overzinkend. „Haar vader... 1" fluisterde Sward. „Oh Zólic.1 Zélio..." Haar open oogen staarden nog steeds in' do zijno. Beio courant verschijnt ('ryelijfcs, mot uit. tondei ing vau Zon- eu Feestdagen. Fr(js por kwartaal f2.— iranco por post f2.50. Prijs per weok: 15 ets. Afzon derlijke nummors 4 cte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentien voor liat eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan hot Bureau bezoigd zyn, 'a Zaterdags vóór uur. Eon bepaalde plaats vau advortentién wordt niet gewaarborgd. SCHEDAMSCHE COURANT Piijsiler Adu'itenth n: i m 1—5 riy. U 11T>; Sedfi o ti inter 1V Ta», »n li li /at i d intuin uier 15 icgt'U 11 bü, ictleie u-gil mm 10.io, Hec In mos f 0.75 per icgel. Incassokosten o ets.; p08tk\vitanties13 ets. Tanc\en van advoi ten tién dij abonnement zijn aan het Bureau vei kitjgbaur. Dagelijks woidet» tegen vooiuithetnnng lvUino Advertentien opgenomen fu.50 t/m. ia woor den. f O75 t/m. 25 woorden. Lik wooia meet Ei cent tot een iniximum van 110 vvooidetL, 'e Woensdags: Kleine Advpi teutten tot 2a woor den f025, mits \66r Dinsdagavond b uui uan het Bureau bezorgd. Zaterdags- Kleine Advertentien fl 00, indien niet vóór Viydagavond O uur bezorgd.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1