DE GEMEENTEBEGROOTINS 1932. ^emopi© antwoord. Een leven om een leven. Het Raadhuis te Veere. Radio-Programma's. in. ALGEMEEN BEHEER. Belcid burgemeester. Do bur- gemcester is niet voornemens een andere bonding aan to nemon in het openbaar le ven daïi hij tot helen heeft gedaan. Hij meent liet recht te hebben, evenais ieder ander, voor zijn godsdienstige en politieke overtuiging to mogen uitkomen, zooals hij meent dat dit hern past. Gemeenteraad. Wij meenen, dat do raadsleden ten aanzien van do toezen ding van stukken geen reden tot klagen hebben. Alle voorstellen van eenig belang wor den vermenigvuldigd en den leden wor.lt een exemplaar toegezonden, terwijl allo in gekomen slakken op een lijst worden ver meld, waarvan de raadsleden ook allen een exemplaar ontvangen. De toezending geschiedt tegelijk met de uitzending van de agenda. Zijn de voorstellen dan nog niet gereed, dan kunnen zij natuurlijk ook niet worden toegezonden; doch dit geschiedt dan veel al bij een aanvullingsagenda. Ook wij betreuren liet, dat de vergade ringen zoo lang duren. Het blijkt echter her haaldelijk dat dit niet ligt aan de agenda's, maar aan de besprekingen. Bijv. was voor de vergadering va!n 6 November j.l. de agenda klein, terwijl do vergadering langer dan ooit duurde. Inderdaad is een beperking der debatten en vooral een meer zakelijke behandeling zeer noodzakelijk. De ruimte in het stadhuis is niet van dien aard, dat het mogelijk zal zijn een be paalde leesgelegenkeid ia te richten. Even wel zal, wanneer raadsleden inzage ver langen van beschikbare lectuur, daaraan gaarne worden voldaan. Op do vraag om aan de raadsleden een telefoonaansluiting, zoomede vrij vervoer op de autobussen te verschaffen, moeten wij nu, evenals vroeger, antwoorden, dat daarvoor o.i. geen roden, bestaat. Wat betreft het raadsverslag, mc-rken wij op, dat nog niet zoo lang geleien deze zaak opnieuw is geregeld. O.i. kan daarop thans niet weder wor den teruggekomen. Omtrent het aantal leden van de Raads commissies van Bijstand is een encpiflo bij andere gemeenten ingesteld. Na afloop daar van zal deze zaak nader onder bet oog worden gezien. Presentiegelden der leden v.a.'n den raad, Korting op de steunultkeo ring van een werkloos raadslid in verband met het hem verstrekt presentiegeld vindt plaats overeenkomstig het gevoelen van den minister van binnenlandsdie zaken en land bouw. Rente van geldleeningen. Soms gaat de ontwikkeling der dingen zoo snel, dat phumen,. welke reeds voor een Hein deel werden uitgevoerd, wijzi ging dienen te aalergaan. In een dergelijk geval kan soms een uitgave geschied zijh, welke uit den aard der zaak niet meer on gedaan kan worden gemaakt. OPENBARE VEILIGHEID. Beleid van de politie. De bur gemeester antwoordt hierop, dat de politie bevel heeft op te treden zonder aanzien van personen dn zonder rekening te houden met de politieke richting vaa de overtre ders. Het staat het hoofd van de politie vrij de dienaren van politie opdracht te geven tot verbaiiseeren van personen, die naar ziju meening in overtreding zijn. Het kan voorkomen, dat aan bepaalde personen bepaalde vergunningen worden geweigerd, omdat te voorzien is, dat deze Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. II. 19) Monk wist, dat dit geheel in overeen stemming was met wat er overal in Enge land gedaan werd; ofschoon de parochie kerken gesloten waren voor do geestelijken van de kerk van Engeland, en de kan sels werden ingenomen door Presbyteriaan sche dominees, had Croinwell oogluikend toegelaten dat de gebeden mochten uitge sproken worden door de gezinshoofden, zelfs met het gebruik van het Gebeden boek. Het hoorde tot zijn politiek beleid, om kleine moeilijkheden te vereffenen; dit strookte tegelijk ook meer met de waar- lijke mildheid, die diep in zijn hart school. Ik vrees, dat ik uw voorstel niet kan aannemen, zei Monk. Secretaris Scot zou onmiddellijk aan zijn lastgevers melden, dat ik voelde voor de bisschoppelijke kerk- regeering, zoo niet erger; maar ik zou u wel graag nu daarheen vergezellen, als u er niet tegen heeft. Dan zullen wij er te voet moeten heengaan, zei sir Evelyn, die over het geheel nu niet zoo bijster ingekomen was met het voorstel van Monk. Goed. Dit zeggende sprong de generaal van zijn paard. Twee of drie soldaten, die voor hot hek van do stallen rondliepen, salueerden on voerden, de dampende paar den weg. Monk gal te kennen.ajin de officieren, personen zich niet zullen houden aan de te stellen voorwaarden. Mat betreft hot optreden va'n de politie tijdens de ,,huurstakiug" moet worden ge antwoord, dat de burgemeester dezo zaak nog in onderzoek heeft, zoodat thans geen mededeeiingen daarover kun'nen worden go- daan; bovendien zou dan tevens vooruit- geioopen worden op liet antwoord, dat eer lang op de schriftelijke vragen van het raadslid den heer Van Duinhoven zal wor den gegeven. Naar aanleiding van de desbctrelfen.de vraag wordt opgemerkt, dat de uitbreiding van het politiepersoneel natuurlijk de be veiliging van leven en eigendom der bur gers ten goede komt. Venten op Zondag. Wanneer hot vonten van lectuur, dat in liet algemeen niet verboden is, aanloiding kan geven tot ordeverstoringen, wordt daartegen opgetre den. liet venten met fruit wordt bij do Zon dagswet niet verboden, doch in het alge meen komt het 'niet voor, dat in do bin nenstad daarmede wordt gevent. VERKEERSMAATREGELEN. Maxi mu m-snel he i d. Door de uit breiding der politie zal ook de naleving van. de bepalingen inzake do maximum snelheid beter kunnen, worden nagegaan. R. E. T.-busscn. Aan de R. E. T. zijn ia verband met de exploitatie geen bepaalde voorwaarden opgelegd, wat niet wil zeggen, dat zij niet van rechtmatige klachten nota zal nemen. Wij z:jn bereid inzake de klachten een onderzoek in te stellen en do resultaten te bespreken met den directeur der R.E.T. Omleggen van de route der R.E.T.-bus- sen om de Br. de Visscherschooi in de West-Frankelaïidschestraat te mijden, zal echter niet mogelijk zijn. Wel wordt overwogen ter plaatse waar schuwingsborden aan te brengen, zooals reeds elders bij hot Oude Kerkhof is geschied. Pa rkeerenvm auto's. Een spe ciale regeling ten aanzien van het par keeren bestaat hier nog niet, doch dien aangaande hebben sinls cenigcn tijd be sprekingen en onderzoekingen plaats. Verkeer op de Hoogstraat. Een regeling om het zwaar verkeer op de Hoogstraat to verbieden is ja behandeling; eveneens een regeling (en aanzien van het rijwielverkeer op de Hoogstraat. Ov« rig verkeer. Do breedte van het trottoir van het gedeelte der Nieuwe Ilaven tusschen Oranjebrug en Buigernees- ter Knapperüaan. zal oen pant van bespre king in de Commissie voor de Gemeente werken uitmaken. Aangenomen mag worden, dat na het einde van. den diens Hij-1 der brugwachters (7 uur n.m.) het verkeer op de Oranjebrui- niet van dien aard is, dat speciaal toe zicht nog noodzakelijk is. Dat de dienst voor de betrokken brug wachters te zwaar zou zijn, kunnen wij niet inzien. De behandeling van de brug zelf geeft zeer weinig arbeid, zoo lat het een voordeel moet worden geacht, dnt do tijd der betrokkenoa door liet regelen van het verkeer meer werdt geiuld. Bovendien wij zen wij er op, dat de beide brugwachters elkander aflossen. Vertrouwd mag worden, dat de nieuwe indceling van de surveillance, welke na do uitbreiding vaïi het politiepersoneel vol ledig wordt doorgevoerd, ook ten goede zal komen aan de bewaking van het Stei're- bosdi. Subsidie aan de Ge weste lijke LandstormCommissie Zuid Holland West.Hot standpunt van die achter hen hadden gereden, dat hun geleide met kinger noodig was, waarna hij zijn gastheer volgde. Tien minuten ioupen bracht hen naar het gebouw, eens een ruïne, maar nu weer geschikt tot bedehuis. Sir Evelyn ontsloot de deur met een sleutel, dien hij uit een verborgen hoekje nam, dicht bij den ingang. Beide heeren betraden de kapel; Monk keek c-ens nauwlettend naar de dikke muren. Die stutten konden een beleg door staan, merkte hij op. Er zou een boel artillerie-park voor noodig zijn, en op go- weerafstand, om ze neer te schieten. Terwijl hij dit zei, sloeg hij mot de open hand, in zijn handschoen, tegen den muur aan. Ze stonden aan den noordkant, niet ver van het voetstuk van de zuil, waarin de geheime veer verborgen was. Dat klinkt hol, sir Evelyn; als ik nazoek deed, dan zou ik hierop extra letten. De baronet antwoordde niet en Monk ging ook niet op dit onderwerp dooi', maar keerde zich om, of hij tevreden was, dat hij dan toch alles gezien liad, wat hij begeerde. Samen liepen zo naar de deur, die sir Evelyn achter hen gesloten had. Monk keek eens rond, ziende hoe dicht do nu met sneeuw beladen hoornen bij elkaar ston den, het smalle pad, dat naar hot ge bouwtje leidde en de afzondering, waarin dit gelegen was. Hij stond daar, zonder zich te verroeren; diep in gedachten en met saamgetrokken wenkbrauwen bracht hij verband tusschen 't geon hij gehoord had en hetgeen hij nu zag. Voor het restauratiewerk. Het aantal gebouwen ïn oins laud van buitengewone, wereldvermaarde schoon heid, is niet zoo heel erg groot. liet is plicht van overheid en volk, in stand te houden, wat wij nog bezitten aan bouwkundig schoon en kostbaars. Onze overheid is zich van dezen plicht bewust en zij doet, door Monumentenzorg, wat zij met de haar ter beschikking staan de middelen doen kan. •Ons volk zal als regel slechts plaat selijk iets kunnen doen, waar het geldt bouwwerken ia verval to rostauxoeren. Immers: een gebouw is uit zij'n aard ge bonden aan de plaats, waar het staat. Maax* er zijn kerken en raadhuizen, to rens en paleizen, die geön bozit van stad of provincie, maar van do ganscho natie zijn. Een der eersten hiervan is het mooie oude raadhuis van Veere, dat ook als een der sterkste aantrekkingspuntcn van het vreemdelingenverkeer naai' Nederland een nationaal bezit is, dat alleen reeds daar om in eere gehouden dient to wordein. Een diepgaand onderzoek heelt aange toond, in welke mate het verval hier angst wekkend dreigt. Dezer dagen moest zelfs, voor den duur der restauratie, tot ontruiming besloten. Onder de kundige leiding van Monu mentenzorg is hot herstel thans ter hand genomen. Do regeering stelt reeds oen belangrijke som beschikbaar; de provincie Zeeland steunt en het kleine oude stadje zelf draagt tot aan de grens van zijn vermogen zdf bij tot het herstel. Maar daarbij kan hot niet blijven. Finalnliëel en moreel hebben de over heden den steun vatn het Nederlandscha volk voor dit Nederlandsche werk van ncode. Stort uw giften, of gireert ze, op post rekening no. 1822S9 va'n den secretaris- penningmeester dor Restauratiecommissio ie Veere. Wie een gift van f6 of hooger zendt, entvangt een medaile in brons, van f25 en hooger in zilver en de eerste 12, die, £500 of meer schenken in goud. Voor giften beneden fG wordt een fraai gedrukt bewijs van ontvangst toegezonden. ens college ten aanzien van dezen post mag als bekend wrorJen veronderstel 1. ZWEMPLAATS. Onderhoudskosten. De op het onderdeel c. van dezen post geraamde gel den zijn v.n.L bestemd voor verbetering van de springgelcgenheid in de zwemin richting. Uitbreiding van de klcedgelegenheid heeft kort geleden nog plaats gevonden, zcodat, male in verhand met het voorgaan de, thans daarvoor geen bizondere uitgave wordt voorgesteld. VOLKSHUISVESTING. O n be w oo'nbaarverklar in.g. Do omstandigheid, waarop een lid der le sectie doelt, dat in. de woningen, welke voor cnbowoonhaarverklaiing in aanmer king komen, tegenwoordig over liet alge meen minder draagkrackligcn wonen, het geen door de crisis nog verscherpt is, is voornamelijk de aanleiding geweest, dat ons college het voorstel tot onbewoonbaar- verklaring valn 112 woningen nog niet we der aan den raad heelt aangeboden, nadat het in Augustus van de agenda was afgc voerd. Overwogen wordt thans het voorstel tot een geringer aantal te beperken. Dat verschillende huisjes zoolang van het opschrift „onbewoonbaarverklaarde wo ning" blijven voorzien, zal wel zijn oor zaak vinden in het feit, dat zij niet voor verbetering vatbaar zijn, zoodat voor de in de wet bedoelde opheffing -der onbo- wconbaurverldaring geen aanleiding be staat. 1 Gemeentelijke woningbouw. Ingevolge de toezegging ten vorige jare gedaan, is een plan voor dein bouw van gomeenlewtfningdn voor groote gezinnen ontworpen, dat nader door o'ns college moet worden bckekiün. lluurverlaging. Bij do vraag naar huurverhoging van de wolaingen der woniïigbouwvereenigi'ngen ot van de wo ningen, welke met premie-hypotheek zijln, gebouwd of van do gemeetolewoningen speelt de rentevoet, waartegen do gemeen te zelf geleend heeft, een groote rol. In verband hiermede kan over hot algemeen met een lagere rönte geen genoegen war den genomen. Een verlenging vain don annuïteitstermijn om oen lluurverlaging te foreeeïen, gesteld zij kan worden verkregen, achten wij niet juist. Trouwens belangrijke resultaten wor den daarmede tön aanzien van de exploi tatierekening ook niet verkregen. Zooveel mogelijk wordt reeds het ver lies op het cene blok met de whist op hot andere blok van dezelfde bouwveroenigiiig gecompenseerd. Op grond van do bestaande regeling is het evenwel iniet mogelijk do winsten, die gemaakt worden op de blokken, die vóór den oorlog zijn gebouwd, ten goede te doen komen aan andere blokken. (Wordt vervolgd). JKerK en SchooL E v a n g. L u t h. Kerk. Beroepen te Nijmegen, ds. II. L', G. Ouworkerk te Formerend. Gerof. Gemeenten. Bedankt voor Moercapell©, ds. M. Hof man te Krabbendijke. Op weg met de tweede helft. Het Zendingsburcara te Oegstgeest ver zoekt ons plaats voor het volgende: Zelden wordt ons bericht over don stand der financiën uit zóó diepe dankbaarheid' gebo-ren als dezön keer. De afgeloopen week bracht wonderlijke ervaringen. Ston den wij zes dage'n geleden op de hoogte van f 100.000.ïiu, zes dagen later, zij'n wij £60.000.verder! Daarmee is dus niet alleen de eerste helft van de f260.000. die er dezo maand moeten inkomen, be reikt, maar wij zijn zelfs goed op weg mot de tweede helft. Want men ziet, dai er gemiddeld per dag f 10.000.is binnengekomen. Wij kun nen deze maand nog negen dagen ont vangsten boeken. Ms deze per dag op dit peil blijven is liet voor deze maand noo- digo om en bij bereikt. Do mogelijkheid, dat dit gebeurt, komt zeer sterk binnen don horizon. Wij wachten in stijgende spanning af. Hoezeer de Zending leeft hij oen steeds stijgend aantal gemeenten en gemeen to leden, wo a it ons iocleren dag meer duidelijk uit do bijna overal aanmerkelijk gestegen opbrengst. Hoezeer dat juist in dezen tijd bemoedigt en tot dankbaarheid steunt, be hoeft niet nader te worden gezegd. GEMMtiD NIEUWS. Sir Ei-elyn wachtte met verwondering, terwijl hij ook niet verder wenschte te gaan, eer zijn gast gereed waf>; do onder gaande zon viel op het gelaat van den generaal, waardoor do scherpe trekken dui delijk uitkwamen. "Worden goede diensten ooit in ge dachten gehouden, Lee, door degenen die er van profiteeren? Ik neb luer geen ervaring van, gene raal. i Ik lot nog toe ook niet, maar ik betwijfel het; dit neemt niet weg, dat plicht gaat voor alles en do bolooning niet van stolfclijkon. aard is. Met deze geloofsbelijdenis op do lip pen, keerde Monk terug van de kapel, langzaam loopend en met het hoofd ge bogen, of hij in een ingewikkeld vraag stuk was verdiept. Hoofdstuk Vit. i I In het Paradijs. Generaal Slonk verliet Grangeland na afloop van den voor dit bezoek vastgestel- den tijd. Ilaast geen uur was verloopeu zonder de komst van een bode te paard, die berichten bracht. De lord-mayor van Londen en het wetgevend lichaam van die groote staddc leiders van het Romp- parlement; lord Fairfax, als vertegenwoor diger van den 1 ageren adel van Yorkshire; Fleetwood Lambert, Dosborough, generaals van het oude leger van Cromwell; ver tegenwoordigers van het hooger- cn het lagerhuis; regoeringsi clïam enboreUiob- bers van forten; alle deze hielden voeling met den ijzeren man, die alleen opi de schouders droeg de verantwoordelijkheid l)e gelicimz.miige verdwijning yau .Kreglinger. Het laatst te Nieuwpoort gezien. Zooals reeds gemeld is, verdween te Antwerpen op 11 November j.l, do zeer bekende figuur uit dou handel, en do li- nancieele wereld, do 42-jarigo heer Ro bert Kreglinger. AUe nasporingen bleven tot tot nu toe vruchteloos. De meest fantas tische geruchten deaen do ronde. Gisteren werd bekend gemaakt,, dat bericht is ont vangen van den commissaris van politie te Nieuwpoort, meldende, dat op 12 No vember Le omstreeks 3 uur een heer, wiens signalement geheel overeenkomt met dat van den lieer Kreglinger, p'er auto te Nieuwpoort is aangekomen, waar hij bij de garage I'utrieux 10 liter benzine heeft gekocht, welke hem door Mme. Du- trieux word verstrekt. De persoon gebruikte ook nog een glas bier en vroeg, voer hij vertrok, don koristen weg naar Frankrijk. Men gaf hem den weg V-ourne— Duinker ken. De onbekende reed in do richting Veume weg. Hierbij zij opgemerkt, dat de weg Adin- kerkeDuinkerken langs een vaart loopt en zeer gevaarlijk is. ïn den laatsten tijd hebben langs dezen weg verscheidene auto- ongelukken plaats gehad. Na kennis te hebben genomen van het signalement van den heer IC., dat ver schenen is in de bladen, heeft Mme. Du- trieux thans den heer K. en do auto formeel herkend. Vrijdag, 27 Nov. II i 1 v o r s u rn, 298 M. 6.-1512 u. VARA. 12—4 u. AVRO. —4—8 u. VARA. 8—11 u. VPRO. 11—12 u. VARA. 6.457 en 7.30—7.45 u. Gymnastiek. S u. Piano recital Joh. Jong (microfoon- looze vleugel). 8.30 u. Gramofoonp'atc'n. 10 u. Morgenwijding VPRO. 10.15 u- Voor dracht door Miiïny Erfmann. 10.30 u. Con cert VARA-seplcl cn gramofoonplaten. 12 u. Sluiting. 122 u. Concert Omroepor kest 1. v. N. Troep) 2 u. J. Vriends: Val kenjacht (voor scholen). 2.30 u. Gramo- locnvpla!"". 34 u. Kovacs Lajos en zijn orkest. 4 u. Pianorecital Joh. Jong (mi- crofoonloozo vleugel). 4.30 u>. Voor de kin deren. 5.15 u. Concert VARA-orkest. G u. Actueel Allerlei door hot N.V.V. 6.15 ra, Vervolg concert. 6.45 u. Causerie over het kapitalisme. 7.158 u. Slot concert. 8 ui. Causerie over het Rationalisme door Mcj. Dr. N. A. Braining. 8.30 u1. Concert Vier de Symphonie in D-moH, R. Sohuman'n. 9 u. Causerie door Dr. G. II. v. Senden; 9.30 u. Piano concert in a-moll, R. Schu mann. 10 u. Vrijz. Godsd. Dersbureau. 10.05 u. Vaz Dias. 10.15 ra. Causerie over do lectuur voor de jeugd in verband met St. Nic-oJaas en Kerstfeest. 10.45 u. G-ra mof oen- platen. 11—12 u. Gramofoolnplaten van do VARA. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door do NCRV. 8 u. Schriftlezing. 8.159 45 ra. Gramo- fconplaten. 10.30 u. Ziekendiönst. 11 u. Gramofoonplaten. 12.1312.30 u. Gramo foonplaten. 10.30 u. Ziekendie'nst. 11 u. Graf- mofoonplafón. 12,1512.30 u. Gramofoon platen. 12.30 u. Concert. G. Strasbourg (bas- bariton), II. Hermann (viool), II. v. d. Horst Jr. (collo) en Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode (piano). 2 u. Gramofooln platen. 3 u. Concert door het „Hendriks Trio." (viool, cello, piano). 4."04.45 u. Gramofoonplaten. 5 u. Orgelconcert door W. de Vries. 6 u. Causerie. G.30 u. Ra dio-dokter. 7.45 u. Gramofoonplaten. 8 ra. Concert NCRV.-Symphonie-orkest onder lei ding van F. Schuurman. O.a. 11de Sym phonie G-dur, Ila) dn. 99.30 ra. Causerie over Venezuela en Curasao. Na afloopVaz Dias en tot 11.30 u. Gramofoonplaten. Davcntry, 1551 M. 10.35 u. Morgenwijding. 1105 u. Lezing. 12.20 u. Concert. R. Amy (sopraain), II. Cameron (bariton) en Ch. Prector (piano). 1 u. Orgelconcert door C. II. Trevor. 1.50 u. Gramofoonplaten. 2.45 u. Voor scholen 4.05 u. Voorlezen uit „De Koopman van Venetië". 4.50 u. Moschetto en zijn orkest 5.35 u. Kinderuur. G.20 u. Berichten. G 50 u. Liederen uit Wales met harpbegeleiding, 7.10, 7.30 en 7.50 u. Lezingen. 8.20 ra. Operette „Janet alnd Felix", van CyriU Scott. 9.55 u. „Borzoi-Tlie great Detective", radio-klucht vim Edward Lewis. 10.20 u'. BBC Licht-orkest o. 1. v. B. Walton O'Don- nell. O.a. Pavane pour uno Infante détente. 11.2012.20 u. Dansmuziek door de Savoy, Hotel Orpheans. voor de toekomst, een echt vaderlander, die niet zich zelvon zocht en ondoor grondelijk was in zijn meesterlijk stüzwij- gcn. Dit spoorslags komen aanrijden van rui ters tot vlak voor do deur, met bood schappen, die niets verraadden cn niets beloolden, deed sir Evelyn meer dan ooit beseften, iioo Georgo Monk geheel de man van den dag was, de scheidsrechter van het lot van Engeland. In de enkele oogeu- bhkken, dut zij alleen waren, sprak Lee mot overtuiging tot zijn ouden vriend over de schikking, ulo hij voor do oonigo hield, om de moeilijkheden van do natie tol een oplossing te brengen. Verklaar u voor een vrij parlement, diong bij. Laat do leden terugkeeren, die gedurende die tien jaar verbannen zijn cn laat dan de natie door een verkie zing, blijk geven va.n liaar verlangen. Met andere woorden, Leo, laat je vriend, Karei Sluart, terugkoeren. Dit zij zoo, maar in ieder geval: laat de natie beslissen. Ik ben do dienaar ©a krijg mijn opdracht van den voorzitter van het La gerhuis, zooals dit nu is samengesteld; wat zij mij zoggen, moet ik doen. Dit was steeds Monks beweren geweest; dit had hij gespreken tot iedere deputatie, die zich hij hem aanmeldde; hij was de dienaar en niet do heer, In hoeverre hij dit geloofde in het diepst van zijn hart, blijft nog de vraag; in ieder geval hield hij vast aan dien vorm, tot het kleed zo© versloten raas, dat het hom onmogelijk langer bedekken kon, zoodat het afge schaft moest worden. Die tijd was nu nog niet daar. Is uw parlement dan vrij,, terwijl mannen als Fleetwood, Lambert en Dos borough, bekrompen sectieleiders als zij zijn, liet leger in het hol van hun hand houden en aan de raadstafel zitten, ter wijl ze er toe in staat zijn, liet Lager huis le dwingen, zoodra dit niet hun zin volgt? Monk voelde zich getroffen; het was het eenige zwakke plekje, dat hij1 er op nahield; de generaals waren levenslang zijn mededingers geweest; ze hadden hem genegeerd, toen hij te ver af was, om in aanmerking to komen; zoodra hij na den dood van Cromwell, zijn recht had doen gelden, hadden zo getracht zijn gezag te ondermijnen en hem weg te sturen van zijn post uit dat gedeelte van do strijd macht, waar hij oppermachtig heersclite. Nu sloegen ze zijn voortgang gado mot leedo oegen en gefronst voorhoofd. Als zij het eens waren geweest, dan zou zeker een burgeroorlog gevolgd zijn; maar, na ijverig als de generaals van het leger bij Londen waren op Monk, waren zij toch nog meer achterdochtig onder elkaar; Fleet wood was jaloersch op Lambert; Lambert legdo het heimelijk toe op Fleetwoods on dergang, terwijl Desborough beiden vrees de en het land aan lien h'ad. Cromwell had hen bij elkaar gehouden, maar ziju allcsbehcerschendo geest was hoen. Sir Evelyn geleidde zijn gast en de gevolmachtigden een eindwoegs naar hot hoofdkwartier van hot leger; secretaris Scot hield tot op het laatst aan, met zijn onzinnig uitvaren logon do Monar chie, liet Pausdom, do bisschoppelijke re- gcoring en al wat die uilrichlteii. (Wordt vorv:'j(!,\

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6