Schiedamsche Courant 'fssmsi Een leven om een leven, TWEEDE BLAD Dinsdag 8 Dcc, 1931 N0. 19199 BINNENLAND. De vliegramp te Bangkok. Eenige bizonderheilen. Uit Mcdan werd gemold, dat de beman ning valn de Ekster zoor diep onder don indruk was van de ramp. Zij waren deze ramp pas gewaar geworden bij' de landing te Bangkok, daar zij1 in Rangoon geen bericht hieromtrent hadden ontvangen. Toen zij boven het vliegveld Don Mua'ng vlo gen, zei de eerste piloot Hond'ong: „Daar ligt iets", waarop zij tot aller ontsteltenis het wrak van de Ooievaar ontdekten, het welk omgekeerd lag in een nat padi-veld. Oogcnschijnüjk leek het toestel inlact, al leen do voorste motor was naar boven geschoten, terwijl de zijmoloren op de ge wone plaats waren. De bemanning van de Ekster kon do begrafenis Maandagmorgen niet afwachten, doch namens haar werden bloemen op liet graf gelegd voor hun kameraden en' de passagiers, die om het leven zijn geko men. De Siameesclie autoriteiten bobben zich zeer behulpzaam getoond. Bij de R.L.M. is van do Koningin-Moeder het navolgende telegram ontvangen: „Hare Majesteit draagt mij op aan U Hoogslderzelver oprechte deelneming over te brengen met hot groote vliegongeluk te Bangkok. Hare Majesteit verzoekt u aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers de deelneming van II. M. te betuigen. w.g. v. Heemstra, particulier secretaris." Voorts werden betuigingen van deelne ming ontvangen va.n den gouverneur-gene raal van Ned.-fnaië en van prins Pura- chatra, minister van verkeerswezen van Siam, namens Z,.M. den koning van Siam. De Engclsclie minister voor de luchtvaart, lord Londonderry, heeft do Nedorlandsclie autoriteiten zijn deelneming betuigd mot het ernstige verlies ingevolge het onge luk met de „Ooievaar", de Nederlandsche luchtvaart overkomen. De Ilollandsche Kolonie is van plan een monument op hot graf der vliegers op te richten. Het conflict in de textielnijverheid l)e gemeenteraad van Enschedé en liet optreden der politie. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Enschedé had een langdurige bespreking plaats over bol optreden dor politie in verhand met de sta- king in de textielindustrie. Do aanleiding tot deze discussie was oen tweetal moties, respectievelijk afkomstig van de Revolutio nair Socialistische Partij en de Communis tische Partij1, waarin aan den burgemeester verzocht werd onmiddellijke terugzending van de versterking der politiemacht en ver wijdering van de Duilsobo wevers bijl dc firma .Tannink. Voor de behandeling deelde de voorzitter mede, dat bij de vraag niot ziou beantwoor den, omdat liet beleid der politie huilen 'sraads bevoegdheid vult. Met uitzondering van dc 'oden van den Vrijheidsbond en den Yi'ijUinnig-üemocrar tischen Bond, bloken alle woordvoerders bet optreden der politie, speciaal van do marechaussee en do R'ijksveldwacfht s'erk af te keuren. De leider der sociaal-demoorar liscbe fractie diende de volgende molio in: ,.Be raad jkennis genomen bobbende van het optreden van gemeente- en rijkspolitie, Spreekt -over dit opted en zijn afkeuring uit". Namens de R. K., Anti-Revolutionaire en Christelijk-Historisclio raadsfracties werd verklaard, dat men het optreden der politie afkeurt, maar dat de stociaaal-demooratischto motie overbodig werd geacht Tenslotte worden de R. S. P.-moties en die der communisten verworpen. Over de sociaal-democratische motie staakten do stemmen. SÉÉÉÜË^ Een nieuw gasmasker. Hot ministerie van mijnbouw in Engeland heeft zijn goeJkeli- ring gehecht aan de toepassing van ogn nieuw type gasmasker. Ook door de brand weer in verschillende Eingelsohc plaatsen zal deze nieuwe vinding worden toegepast. Oost-Iudiö. Kaai het Engelsch van Morioe Gerard door Emma A. II. 29) Dit alles zou nog te overkomen on te dragen zijn geweest, als do Rand valn State zich even loyaal had gedragen je gens Monk, als die zich bad getoond in hun dienst, maar hij li'ad de onloochen bare bewijzen er van, dat dit niet het geval was. Haslerig en do republikeinsche leiders in het Huis van Afgevaardigden waren op dit oogenblik aan het samen zweren om hem zijn hoofdbevelhebberschap te ontnemen, dat hom gegeven was met algemecne stemmen van het parlement. Tegelijkertijd had zich een nieuwe ver wikkeling voorgedaan, die Monk in zijn teerste punt raakte, namelijk zijn vader landsliefde. Karei was in Brussel, dat te dien tijde onder de heerschappij van den koning van Spanje stond; do Portugeoscho gezant had Monk bekend gemaakt met een samenzwering, aangegaan door hot hof van Spanje aan den oenen en kardinaal Ma- zarin, als vertegenwoordiger van Frank rijk, aan den anderen kant, om don per soon van Karei to bemachtigen, met het oog op een restauratie. De bedoeling van deze staatslieden was om den aanstaanden koning van Engeland te gebruiken als oen werktuig, om dit land te dwingen do AVost- Indischo koloniën aan Spanje, en Duin kerken aan Frankrijk af te staan. Monk werd bijgevolg gedreven door twee mriooden, onafhankelijk van elkaar en die j' n hot resultaat te weeg brachten, dat bv.de wenschten. De Raad van State lind geen woord Drie politiemannen gedood. Door eon zwaar gewapende bende. Buitenzorg. Dc gouverneur van Sumatra's Oostkust seinde dat bij een poging tot arrestatie van drie moordenaars nabij Koc- dap, onderafd. Selat Pandjaug, nfd. Beng- kalis, twee agenten van do veldpolitie wer den gedood. Den volgondon dag vertrok een politic-opziener met vijf man derwaarts. Deze moest zich in verhand met het ge pleegde verzet, na oen gevocht, waarbij een agent werd gedood, terugtrekken. De assistent-resident van Bengkalis ver trok eveneens 3 December daarheen, doch de verzetsbende, die volgens de geruchten 20 man sterk is en in bezit van drie kara bijnen, drie klewangs en dertig patronen, werd niet aangetroffen. De lijken der drie gedoodo agenten werden gevonden. Veld politie en bevclkingspatrouillcs zoeken naar de bende, hetwelk zeer bemoeilijkt wordt door bot zware terrein. Do hooldeommis- missaris heeft don tochnischon leider van de veldpolitie opdracht gegeven zich ten spoedigste naar de plaats van verzet te begeven met tien scherpschutters om zelf de leiding en het onderzoek op zich te nemen. De tol te Maartensdijk, De heer .Tac. Deels, wonende te Hilver sum heeft aan do ministers van binneinlaind- ?rbo zaken en landbouw en van justiiie een telegram gezonden, waarin bij mededeelt, dat blij zich ernstig geschaad acht door bet gesloten houden van don tolboom to Maar tensdijk in den nacht van 5 op 6 December, ondanks a'ijn bereidverklaring om hot ver schuldigde tolgeld te botaèem. De gemeente veldwachter heeft geweigerd hiervan pro ces-verbaal op te maiken. De beer Doe's dringt aan op maatregelen van de ministers, om herhaling te voor komen. Het Hongaarsche gezantschap. Naar wij vernemen heeft de Hongaar sche regeering besloten de diplomatieke vertegenwoordiging in de Scandinavische landen uit bezuinigingsoverwegingen op te heffen. De Hongaarsche legatie zal zich mot de waarneming van de Scandinavische diplo matieke zaken belasten. Binnenkort zal de gezant zich naar Scandinavië begeven om zijn geloofsbrieven aan te bicden. Dit de S.D.A.P. Naar Het Volk meldt, beeft de hoer P. J. Schmidt bedankt als lid van het partij bestuur van de S.D.A.P., wegens verschil van inzicht, interne aangelegenheden der partij rakende. Dr. 11. Colijn. Oud-minister dr. II. Colijn is aangewe zen om deel uit te maken van do speciale raadgevende commissie van de Bank voor Internationale Herstelbetalingen te Bazel Nationaal Crisis-comité. Het hoofdbestuur van de Orde van Vrij metselaren hoeft zicli tot de leden dor orde gewend met het verzoek zoo krachtig mo gelijk het Nat. Crisis Comité to steunen en do werking daarvan to bcvorderan. GEMENGD NIEUWS, Halt!.,, hier staat het kind! Minister Heijinor als *t. Nicolaas in den Wieringennecrpolder. Zaterdag bracht Z.Ex. do minister van waterstaat, in gezelschap van don direc teur-generaal van waterstaat, den heer dr. ir. J. A. Ringers) cn de hoeren ir. Roe- broek, ir. Smeding, ir. Mcsu, leden der Wie- ringermeerdireclie, een bezoek aan don Wieringermeerpolder. Onder meer werd ook een bezoek gebracht aan het kort geleden geopende schoolljo in dien polder. Ter be groeiing van ZExc was mede aanwezig de inspecteur van bot lager onderwijs in de inspectie Don Helder, de heer G. Clir, Dun. Niet bijzondere belangstelling nam Z.Ex. van de inrichting van dit schooltje kennis, dat onder leiding van mej. Van llarlingen voorloopig voorziet in de be hoeften aan onderwijs voor de 21 kinde ren, die reeds in don polder woonachtig zijn. Door de goede zorgen der Wieringermeer- directie was voor elk fier kinderen een SL Nicolaasvcrrassing bezorgd. Op ver zoek van den hoer Roebroek deelde Z.Ex. persoonlijk aan alle kinderen deze verras sing uit. Poststukken verdwenen. Op weg van 0ud-B eij orJ and naar Rotter d a m. Op tol dusver onverklaarbare wijze zijn van de posi, welke met do train, die van Üud-Beijerland naar Rotterdam vertrekt, lor verzending was medegegeven enkele aak ken verdwenen. Men vermoedt, dat hierbij djefslal in bet spel is. In de vermiste post zakken bevond zich geen enkel stuk van waarde. Do jusliiie steil een onderzoek in. Inbraak te Amsterdam. Bijna vier mille ontvreemd. Door bet uitsnijden van oen ruit hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een perceel aan do Rein. Clacszenstraat te Am sterdam. Er is een bedrag van f3780 ont vreemd, dat door den bewoner, een bedrijfs leider, van kantoor mee naar huis was genomen. Treinbotsing. Door den mist. Tengevolge van den dichten mist vond op Inet station te Nottingham oen hotsing plaats tusschen oen binnenkomenden ivcrk- liedenlrein cn twee locomotieven. Duar de snelheid van den trein niot groot was is de botsing nog vrij goed afgeloopen. 13 personen werden gewond Bert liiuUlex', D'e vlieger gehuldigd. Bert Hinkler, de bekende Brilsctvo vlie ger, die op 29 October j.l. alleen bet Zui delijk deel van don AUanlisclicn Oceaan overvloog een afstand van 1S50 mijl is gisteren op het ILimvorthvliegveld vlot geland. liet was de laatste étappe van ziiji: vlucht van New-York via Wesl-lndië, Zuid- Amerika, Wesl-Afrika na,ar Londen. Hem werd oen grootsclio ontvangst be reid door een groot© menigle belangstel lenden, waaronder zich ook bevond do on derstaatssecretaris voor do luchtvaart Sir Phillip Sassoon. Deze verwelkomde den vlieger namens do Briische R-egooring. Voorts waren nog aanwezig Sir Arthur Brown, die mei Sir John Alcock de eerste was eener transatlantische vlucht, luitenant Stainfortli, de houder van 'het ivei'chlsnel- heidsrecord, Miss Peggy Salaman, die on langs met Gordon Store bet record op don afstand LondenKaapstad sloeg, voorls miss Spooner en tal van andere vooraan slaande vliegslers on vliegers. Dinkier, die bel eerst door ziijn eebtgo- noote begroet word, ontving oen telegram met gelukwensclion van den eersten minis ter, die o.rn. acid©, dat do vlucht ecu van dc- merkwaauligslo gebeurtenissen in de liielilvaarthisLoric is. Roofmoord to Antwerpen. V r o u w geworgd. In den nacht van Zondag op Maandag is de Gl-jarigc vrouw, Maria van Ulft, eon weduwe en geboorlig uit Venlo, in hotel Liégeis le Antwerpen,door worging ver moord. Do kasten op do kamer waren overhoop gehaald. Een Zuid-Afrikaansch bediende is aangehouden, veulacht den moord to hebben gepleegd Voorts wordt nog een spoor nagegaan, dat leidt nam een tweetal Ilalinnen, die den vorigen nacht in bel hotel hebben gelogeerd. Uit liet onderzoek is gebleken, dat do bedoeling van den of de daders moot zijn geweest geld of sieraden te stelen. Omlrent den roofmoord, geploegd op do 61-jarige Maria, van Ulft kan nader worden gemeld, dat do Zuid-Afrikaansebo bedien de die aanvankelijk word gearresteerd, in vrijheid is gesteld. Do twee Italianen war den als de vermoedelijke daders beschouwd. Een koorknaap der vlak bijgelegen Gost- terfc heeft verklaard hen te ongeveer half zes le hebben gezien toen zij het hotel verlieten. De schipbreuken op do Oostzee. De bemanningen in veiligheid gebracht. De bemanning van het aan do Finsche kust gestrande Zweodsche stoomschip „In ga" kon na 60 uren ingespannen arbeid van het wrak worden gebaald. Do tweede machinist werd van het dek gespoeld en Een oogenblik lialll... zet uw motoren stop En springt van uw fiets of uw wagen, Slaat allemaal stil en houd oventjes op Met werken en seinen en jagen: Hier wacht op den weg, onbekend, onbemind Het arme misdeelde, 't verwaalloosde kind! Het staat daar zoo klein tusschen 't mcnschengowoel, 'i Gaal tusschen 't gedrang schier verloren, Zijn slem klinkt zóó zwak bij dal hclscho gejoel Dat niemand er iets van kan hooren! Toch klaagt er zijn mond en zijn hartje zoo luid, En 't steekt om bescherming de lnmd naar u uit! 1 Weest stil dus en bukt u naar 't kind héél diep neer, Dan pas kan 't zijn nood aan u klagen; ...,,'k Word nimmer gekoesterd door 'n Moedertje-leer, ,,'k "Word nooit dooreen Vader „gedragen"... „En 'k moet ook vooruit, naar den over kant heen... „En 'k ben toch zoo bang en ik sta zoo alleen...'! En wie zóódiep bukkend, dien klacht heeft' I verstaan Zal plots'ling zijn plicht klaar heseffen: Hij drukt dan hel kind even tegen zich aan Om 't hoog in zijn armen te heffen... Dan draagl hij het over, secuur en gezwind Dan helpt hij 't misdeelde, verwaarloosde kind! Een oogenblik halt!... menschen zóó moet het zijn: Naar 't kind even „luist'rend zich bukken", Diit doet gij door zegels voor 't kind, mooi en lijn Een maand op uw brieven te drukken I Daar draagt gij bot kind mee naar d' over kant been, Want... 't is toch zoo bang en het staaf zoo alleen... Delft, Dcc. 1931 M. W. (Uit „Dc Fabrieksbode".) 1 gehouden, die kon dus niot langer ver trouwd worden; Monk voelde zich ook ontslagen van zijn trouw aan dit lichaam. Aan den anderen- kant spanden Frankrijk en Spanje samon tegen Engeland; Stonk alleen kon dit ondernemen verijdelen. Deze beide gegevens deden den generaal beslui ten tot iets, waartoe hij tot nog too niot had willen overgaan, namelijk zich' in regelrechte verbinding stellen met den ver bannen koning. Dien avond, toen Monk met het hoofd in do handen zat, wist hij, dat het tijd stip rijp was voor een beslissing; dat liet hachelijk oogenblik in de geschiedenis van zijn cigon loopbaan, ja, zelfs in de geschiedenis van Engeland, was aangebro ken. In antwoord op een uilnoodiging trad Morice bet vertrek binnen. Van alle mannen, met wie Monk in aan raking was gekomen, in die troebele tij den, deelde geen zijtn vertrouwen zoozeer, als de man, die juist binnen getreden was. Als afgevaardigdo voor Plymouth in bot Lange Parlement, was hij twaalf jaar te voren verbannen uit hot Lagerhuis, ge zamenlijk met bet meerendeel van de leden, bij de „zuivering van het parlement". Monk bad hem vele jaren geleden gekend, toen ze beiden in Devon waren; bovendien was Morice een familielid van hem. Nadat de generaal Londen had bereikt, als besluit van zijn grooten marsch, voelde hij be hoefte aan een wijzen raadgever, oen man van evenwichtig oordeel, een staatsman; hij geloofde, dat Morice die hoedanigheden bezat in merkwaardige mate, vandaar dat hij li om komen liet uit liet Westen van bot land. Tegelijk mot Morice in Londen kwam een neef van Monk, sir Jolin Grenville, een lid van liet uitgebreid geslacht Bide- ford, dat gedurende de eeuwen van strijd op zee liet rijk zijn diensten bad bewe zen. Grenville was een beslist konings gezinde; men wist, dat hij in verstand houding stond met Karei en telkens weer had hij getracht om Monk te beïnvloeden met zijn politieke inzichten, maar de voor zichtige generaal bad hom tot dusver op een afstand gehouden. liet regelmatige, schrandere gelaat van Morice stond als voorbereid op go-ede tij dingen; de oogen drukten voldoening en hoop uit. Heel zijn houding gaf blijk van de spanning, waarin hij verkeerde. Monk zat nog op zijn plaats en keek zijn vriend aan, terwijl zijn blik volstrekt niet van levendigheid en nog minder van voldoening getuigde. In waarheid stond er desillusie op te lezen; de geestelijke matheid van een man, die een moeilijken weg betrad en maar weinigen vertrouwde, om do een voudige reden, dat maar weinigen dit ver trouwen waard mochten heeten. Morice schoof den grendel voor do deur achter zich; toen trad hij naar de tafel en legde eon papier voor don generaal. Het is er van gekomen, zei hij be knopt. Monk antwoordde niet; hij had hot ma nuscript niet, opgenomen. Het was met groote leesbare letters geschreven en zijn gezicht was uitstekend. Hij scheen weinig lust te voelen bet aan oen nader onderzoek te onderwerpen of een aanraking van dit papier den eersten daadworkelijkon stap beduiddde; met saamgetrokken wenkbrau wen nam bij echter den inhoud op. Een vers uit do Schrift viel liem in; liij bad er een preek over gehoord van één van de aanhangers valn de Sectarianen, jaren geleden. De preek was langen tijd vergelen, ongetwijfeld begraven onder het gewicht van vele dergelijke redevoeringen, volstrekt niet alle hadden instemming gevonden in zijn gemoed, maar de tekst was blijven hangen. „Zekerlijk; het net wordt te vergeefs gespreid voor de oogon van alleilci ge vogelte". Als Monk een vogel was, dam moest hij toch wol een arend van de grootste soo-rt zijn geweest, een ware koning in de lucht; de vergelijking, die den moesten zou in vallen, zou eerder een kuil zijn, licht met slroo en bladeren overdekt en waarin men hoopte, dat een groot roofdier zou neer storten, waardoor men het gevangen kon nomen. Monk keerde zich tot Morice. Je bent volkomen zeker van deze verklaring? vroeg hij. Absoluut. Het was een verklaring, dat do leiders van de parlementaire partij Monk's val beoogden en het bestuur van het land on der den Raad van Drie wilden brengen, waarvan Harry Vane de president zou zijn. Monk's diensten telden voor niets, zijn macht en prestige, zijn populariteit in den, lande, dit alles getuigde tegen hem en bovenal de verdenking, die op hem rustte, dat hij, iu het geheim, den terugkeer van de Stuart's begunstigde. Generaal Slonk ging achterover leunen in zijn stoel en kruiste do armen; zijn oogen waren gesloten, geon spier op zijn krachtig gelaat bewoog zich; liij kon in slaap zijn geweest. Morice verroerde zich niet, hij durfde haast niet ademhalen; hij keek liet vertrek eens rond. Zijn blik bleo! rusten op het zwaard van den generaal, dat togen den muur liing, terwijl lüj zich afvroeg, wat die oogcnblikken, misschien van aarzeling, zeker van"* overweging, als besluit zouden brengen. In welke schaal zou het zwaard verdronk jammerlijk. De 16 schipbreukelin gen hebben drie dagen cn nachten zonder voedsel en zonder do mogelijkheid zich' te verwarmen op hot schip doorgebracht. Zij bevonden zich dan ook in een toe stand van volkomen uitputting on moesten naar1 liet ziekenhuis worden overgebracht. De aan de Zivecdsche kust gestrande Duitsclie boot „Olga" kon, nadat een ge deelte dor lading op een bergingsvaartuig was overgeladen, door sleepbooten van do zandbank worden weggetrokken, waarna liet schip een haven werd binnen gebracht. Van de gestrande Duitsclie boot Mild- burg bevinden zich -nog do kapitein en zeven leden der bemanning- aan boord van het schip. Wanneer de weersomstandig heden gunstiger worden, hoopt men het schip te kunnen bergen. liet Finsche stoomschip Pollux is in do nabijheid van llelsinglors op een plaat geloopcn, waarbij hot do schroef verloor. Sleepbooten zijn Ier assistentie uitgevaren. Hork en ScliooL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delfshav-on (6de pred. pl.), ds. A. Adrian! to Baarn; to Rockanjo emi to Ileilo (toez.) ds. H. W. Blo-emhoff, voor ganger bij de Vrijzinnig-Hervormden te Ilil- legersbcrg. Aangenomen naar Sclieemda, dr. P. Glas te Boskoop. Bodankt voor Randwijk, ds. WL U. Mul der te Voortbuizen; voor Vinkovoen, ds. N. van der Snoek te Veenendaal. Gerof. Gemeenten. Beroepen te Go-uda, ds. G. H. Kersten' te Rotterdam. geworpen worden Zou. die man, die zich' toch al, zoo- hoogstaand had betoond bij menige voorkomende gelegenheid, nu ank groot genoeg zijn om deze gebeurtenis te helpen bevorderen?... Niemand wist beter dan Morice, dat Monk tot in do ziet doordrongen was van het motto „Ichdien"; het was geen vertoon, geon voorwenden geweest, wanneer hij steeds had gezegd: Ik ben niet de heer, ik ben slechts de dienaar, wanneer hij had verklaard, dat het bestuur van het land in handen was van den Raad van State, en dat het zijn plicht was diens wil uit te voeren. Om dien te gehoorzamen, dan ook had hij zelfs de City van Londen beledigd, ze getroffen op haar gevoeligste plek; toch' had hij wel vermoed wat daarachter school, en nu wist h ij bet met zekerheid, dat, toen hem was opgedragen om de militaire macht te gebruiken tegen de City, de bedoeling hiervan was om zijn populariteit te onder- mijnen en zijn prestige oen slag in het gezichtt e geven. Nu was hijzelve ten val gedoemd, tenzij... Monk sloeg de oogen op en keek naar Morice. De teerling is geworpen, zei hij. Ik wil Grenville spreken. Morice liaalde den adem door als een man, die in een half vers Likkende lucht heeft gezeten en ineens de frisscke wind. over zijn gelaat voelt strijken. Gode zij dank, prevelde liij. De duivel heeft er méér de hand in, merkte Monk norsch op. De duivel, die de menschen doet liegen en bedriegen als zij hun oogmerken tocli veel veiliger konden bereiken door eerlijk cn open te handelen. Monk liet zwaar de gebalde vuist op, de eikenhouten tafel neerkomen, (Wordt vervolgd). - DER

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5