IEUWS. n mummüTs Uit den Gemeenteraad. Een huldiging. Weldadigheidspostzeqels. Vlaardingsche Boaz-Bank N.V. sluit haar loketten. Tweede Kamer. Drio wethouders aan het woord Technische Bedrijven en Woningdionst Het voor bereidend ouderwijs. Het Grondbedrijf. Do twee zittingen, dia gisteren gehouden ziijn, hebben drio wethouders geheel voer rich opgcêisfeht. Do wethouder van finan ciën, djo lieer T. Slavenburg, liad zidi Don derdagavond ©en zekere zelfbeperking op gelegd, zoodat bij in ongeveer l'/b uur ge- ziegd bad, wat hem oip bot hart lag. be andore wethouders hebben het or flïnlc van genomen, aoodat de voorzitter gisteravond om half 1*2 de vergadering sicot, zonder dat nog de eerste termijn van het lxsgraj- tingsdebat was afgelcopen. Do burgemeester is nu morgenmiddag bet eerst aan de beurt. Do beer mr. Van Yelaen begon mot zijn rede in te doelen en toen begrepen we al, dat de weihouder der Technische Bedrijven niet in een half uurijo zou klaar zijn. Ilct schema luidde: le. do Technische Bedrij ven, 2e. de Woningdionst, 3o. enkele finan- cieelo beschouwingen, 4e. de mode's van do S. D. A. P,, 5©. de uitslag van de laatste raadsverkiezing, 6a enkele econo mische beschouwingen. Een respectabel xogram, waarvan echter punt 4 is overgeslagen. Van de T. B. werd meegedeeld, dat de progressie in de aflevering van gas, eteetri- citeit en water aanzienlijk is gedaald of zelfs is verdwenen. Het denkbeeld een eigen olectrisoho centrale te bouwen, even tueel in samenwerking met andere belang hebbenden, zal misschien verwezenlijkt wor den, als Rotterdam blijft voortgaan oen on evenredig deel van de winst voor de elec- tricifeitslevering voor Zdh c*p te eischen. Voor hot onbewoonbaar verklaren van een 51-tal woningen, welk voorstel reeds op do raadsagenda heeft gestaan, maar weer werd teruggenomen, beslaat in het College van. B. en W. geen meerderheid meer. Van die 51 woningen slaan 42 wo ningen leeg. De Parallelweg is, op enkele woningen na, geheel verhuurd. Er ligt een plan. gereed, om over te gaan tot den botuw van een complex gemeentcwoningen voor groote gezinnen. Het slot van de rede van dein heer Van Yelzen was grootendeals een bestrijding van het communisme en socialisme, waarbij een vrij druk gebruik gemaakt werd van citaten. De heer P. do Bruin heeft zich gisteren ook niet onbetuigd gelalen. Hij is een goed debater en kan wjjl handig om de zaak been-draaien, wat Bijl deed toen hij sprak over de eigenaardige advertentie van de N.V. Arbeiderspers in een Engelsch blad. Over die advertentie zelf hoeft de heer Do Bruin niet gesproken, dus weien we nog niet, of de directie van die soo-dem. Ar beiderspers liever Engelscbe waren dan Nederlandsch fabrikaat ziet gekocht en hoe te rijmen rijn de klaagliederen der soc.- dem. over de poeitie van de (werkende) ar beiders mot de forsche medecleeling van de directie der rooide pers, dat haar lezers kring gevormd woïdt door welvarende ar beiders, die rich' woelde-artibelen kunnen aanschaffen De heer De Bruin was er fi naal naast, dat de N. R. C, het eerst da aan dacht op deze vreemde houding van de directie van do Arbeiderspers heeft geves tigd, aoodat al zijn gemopper over do N. R. C. en de voorstelling, alsof er concur- rentie-nijd bij hot Rotterdamsche blad in het spel zou rijn, gehoed mis was! Veel beter was de heer De Bruin op dreef, toen hij het had over het voorberei dend onderwijs. Van C. II. en A. R. zijde, hij monde van de heeren v. d. Tempel en Hoogendam, is meegedeeld, dat men onvoorwaardelijk wil vasthouden aan het beginsel van de gelijkstelling van bizonder met openbaar voorbereidend onderwijs, een beginsel, dat de wetgever niet hoeft aan vaard. De heer Do Bruin maakte er de besturen van bizondere bewaarscholen een zacht verwijt van, dat zrj niet heb ben willen meewerken om op het Potgioter- plein een centrale school voor voorbe reidend onderwijs te stichten, waarbij elke richting haar eigen ingang zou krijgen. Do bizondere schoolbesturen hebben sa men overleg gepleegd en een briefje ge zonden, dat zij hun medewerking niet kon den verleenen om het plan te verwezen lijken. Dat do heeren het niet noodig ge acht hebben om eens met den wethou der van onderwijs te komen sproken over het plan, nam hij hun blijkbaar nog al kwalijk. Als de schoolbesturen niet willen, aldus redeneerde do weihouder, moeten die dat tenslotte zelf weten, maar van do raads leden mag ik verwachten, dat zij do be langen van het onderwijs, waarmee z.ij te maken hebben, naar behooren zullen behartigen. In het laatste dool van zijn rode hoeft de heer Do Bruin de groote problemen besproken. Wat or in Rusland gebeurt, heeft volgens den plaatselijken. leider der soc.-dem. niets te maken met socialisme. De onderdrukkers van gisteren zijn verjaagd en vervangen door do onderdrukkets van heden; do dictatuur is in andoro handen overgegaan. Het communisme noch het fas cisme twee uitingen van wanhoo-p i geeft do heer Do Bruinden kans in YW-st- Europa. YY el verwacht hij heil van .1 nieuwe maatschappij, waarin do productie en do distributie anders, doelmatiger zal zijn geregeld on dio hij wil zien grooien en niet met geweld wil tot stand brengen. Om 9 uur kwam de hoor ir. Houtman aan het woord, dio met oen kleino onder breking, tot half 12 heeft gesproken. De wethouder van G. YV. had, ovenal3 trou wens zijn ambtgenooton, zich goed voor bereid en de belangrijke opmerkingen, door do raadsleden gemankt, werden uitvoerig beantwoord. Vooral het Grond bod jijt heeft do liefde van den hoer Houtman, en nog eens weer hoeft hij oen toelichting op de ingewikkelde administratie gegeven. Dat er geen bouwrijpe grond meer zou zijn, ontkendo do wethouder. Een uitbreidings plan voor den Nieuwlandscheu Polder was gereed, maar de mogelijkheid, dat er door dat gebied groote rijks- of piovincialo we gen zullen worden gelegd, zijn oorzaak, dat in het ontworpen plan weer wijzigin gen moeten worden gebracht. De soc.-dem klacht, dat we hier volkomen gespeend zijn van natuurschoon en ontspanningsgo- legenheid, beantwoordde de heer Ho-uflrian met eon verwijzing naar Storrobosch, Volkspark, Julianaparic en Plantage! Wet do Oranjobrug, die de belangstelling van verscheideno leden bad, zullen we het voorloopig nog wel een poosje moe ten doen. Do hoor Houtman kon een nieu we Oranjebrug niet rangschikken onder de rubriek: eerst noodzakelijke werken. Of tot verbreeding van do brug kan worden overgegaan, zullen do deskundigen moeten berekenen. Er zit heel wat aan vast, voor men kan zeggen: Verbroeding is mogelijk! Do liggers van rijweg en trottoirs lig gen niet even hoog. Bij verbrecding zou den do liggers van den rijweg omhoog gebracht moeten worden, waardoor het zwaartepunt van de brug hooger zou ko men to liggen. Voorts is het do vraag, of het gietijzeren middenstuk niet overbelast zou worden door verbroeding, of de pij ler dat zou kunnen verdragen en of de landhoofden, waarvan één reeds teekenen heeft gegeven te verschuiven, verbreeding zouden kunnen verdragen. Ook do heer Houtman heeft een breed opgezet economisch betoog gehouden, waarbij hij in het licht stelde, dat het heel makkelijk is aan den kant to gaan staan, zooals de scc.-dem. doen en ande ren verantwoordelijk te stellen voor de crisis, het ook aan hen overlatend, om te trachten weer uit den nood te komen. Dat kan alleen, als hot wan Douwen plaats maakt voor vertrouwen, waarbij allen, ook do arbeiders, offers zullen moeten bren gen. Bij de N.V. Ingelse Maelxine-fibriek. Gistermiddag verzamelde zich ten kan tore der N.V. Ingelsé aan de Nieuwe Ha ven een achttal werklieden, welke 25 jaar en langer bij de zaak zijn werkzaam ge weest n.l. de hoeren H. YV. Y'endoloo, J. Meijors, A. F. J. Heggelman, L'. J. Zonne held, J. Goedvolk, J. A. Bijloveld en D. Durrer. Onder hen waren er twee, die onlangs hun 40 jarig jubileum hebben gevierd. Deze werklieden waren reeds eerder, op den dag van hun jubileum door directie, com missarissen en bet overige personeel dor Vennootschap o-p de gebruikelijke wijze on der aanbieding van cadeaux gehuldigd. Thans waren zij opgeroepen om in ont vangst te nemen het getuigschrift, dat de Maatschappij voor Nijverheid en Handel uit reikt aan personen, die 25 jaar en langer in dezelfde dienstbetrekking door bekwaam heid, eerlijkheid, ijVor en trouw hebben uitgeblonken, alsmede de zilveren draag- penning, welke de directie voor dozo per sonen had aangevraagd. Do heer C. 1 Klamer, voorzitter van het Dep. der Mij. voor Nijverheid en Handel, sprak woorden van waardecring voor hetgeen door de jubilarissen geduren de een lango reeks van jaren voor hun werkgever was gedaan. Spreker liet uitko men, hoezeer een dergelrjk lang dienstver band door een ieder en niet ia het minst door de patroons zelf wordt geapprecieerd, ten bewijze waarvan, de directie dan ook voor de jubilarissen hot getuigschrift had aangevraagd en bovendien een zilveren draagpennïng voor hen bad beschikbaar gesteld. De beer Klameir felicitaeade do jubilarissen en gaf daarna aan mr. Hoek, secretaris van het Departement Schiedam der Mij. van Nijverheid en Handel, de ge legenheid tot het uitreiken der getuigschrif ten en drnagpcnnmgen. Mr. YV. Hoek woes er in 't bizonder op, dat in het getuigschrift, behalve de erken telijkheid van de zijde der werkgevtors, ook de waardeering van do gehoole Maatschap pij voor Nijverheid er Handel moet wor den gezien. Nadat de getuigschriften en draugpen- ningen waren uitgereikt, sprak een der jubilarissen, namens allen, zijn erkentelijk heid uit voor de blijken Van waardeering, welke zij hadden ontvangen. Do directeur, do heer ir. J. Ingelse dankte de hoeren Klamer en mr. Hoek voor hun woorden en bemoeiingen in dezen en daarna bet woord tot do jubilarissen richtende, herdacht spreker do overleden oprichters der zaak, de heeren D. L. en M. C. Ingelso met wie de jubilarissen vroe ger nauw hebben samengewerkt. Na afloop van do huldiging bloven do jubilarissen nog oen uurtje gezellig bijeen. Huldiging jubilarissen. In een feestvergadering van de Scliie- damsdie brandweerliedenvereeniging V. Z O. D., gisteravond in gebouw Eendracht go- houden, is door den voorzitter, do heer F. van dor Touw aan do zeven leden der vereeniging, dio inderdjl hun 23-jarig ambtsjubileum vierden, mot een korte hul- digingsieclo ieder een zilveren blorioge met inscriptie» uitgerekt. Hoewel do vereeniging zelf, aldus do voorzitter, nog geen vijf en twintig jaar be staat, kon het bestuur hot feit, dat zeven barer leden een kwart eeuw werkmam rijn geweest als brandweerman, niot kouder meer voorbijgaan. Na deze huldiging werd hot huishoudelijk gedeelte der agenda ,'erdcr bolsandeld. En prentbriefkaarten. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: YVcderom komt de commissie voor de propaganda voor den verkoop dor welda- digheidspostzegels on kmderbriefkaarlen Uw aller aandacht en medewerking vragen om, den verkoop to doen slagen. Dit jaar werden de postzegels ontworpen door den heer G. Kil jan to V oorburg; tot onderwerp van iedcrön zegol koos men een voorbeeld yam de kinderen, te wier bo- hoevo do opbrengst strekt. Het l1/] at. zo- gel stelt voor hoe de doofstomme jongen loert door aanvoelen verstaan en zich ver staanbaar maken; het 5 cit. zegel het blinde meisje met do vingers tastend over liet brailleschrift; voor het achterlijke kind op het G cents zegel wordt zooveel mogelijk aanpassing gevonden aan de eischen van liet bestaan, terwijl op hot 12*4 et. zegel het verwaarloosde kind zijn redding ver wacht van zorgzame banden die, waar eigen ouders tekort schieten, do moeilijke taak der opvoeding aanvatten. Voor do prentbriefkaarten heeft men ge kozen een zonnige, kleurige reeks van G groote kaarten naar kleurhoutsneden van Arie Zonneveld. i Bovendien worden nog series die in vo rige jaren onverkocht bleven, verkrijgbaar gesteld, eveneens a £0.35 per serie. De postzegels k 3, 8, 10 en 16 cent zijn weer verkrijgbaar aan hot postkantoor en bij den boekhandel, de prentbriefkaarten k 35 cl. hij don boekhandel en bij dr. Da Ilanilz, Tuinkaan 96. Voor postzegelverzamelaars zijn enkele vellen met rolland Lng aangevraagd en bij dr. De Ranitz verkrijgbaar. Opnieuw wordt een beroep op Uw offer vaardigheid gedaan. Zou dit tevergeefs zijn? Laat men dan bedenken, dat ongeveer 50.000 kinderen met dozo actie gesteund worden, de helft als zwakke, praetubercu- lose kinderen, oen 4000 tal dio lichamelijk gebrekkig zijn en een 18000 kinderen, dio met geestelijke of lichamelijke ondergang bedreigd worden. Mcge ieder, die tot geven in staat is, het werk van de commissie steunen. De weldadigbeidspostzegeds en briefkaar ten zijn verkrijgbaar bij de onderstaande winkeliers, aan wie de commissie hierbij haar harlelijken daub betuigt voor hun medewerking. Henri Rebers, boekhandel, Hoogstr. 146; YVed. A. Niemantsverdiet, idem, Lange Kerkstraat 52; I J. Zoetmulder, sigarenmagazijn, Hoog straat 171 J. S. v. Leeuwen, boekhandel, Broersvest. B. Ullers, idem, Hoogstraat 27; A. Boender, idem, Th. a Kompisstr. 1; A. Peterse, idem, YVeslfrankel.straat; Van der Touw, idem, YVestfrankel.slraat; S. K. v. d. Berg, sigarenmagazijn, Hoog straat; S. KL v. d Berg, idem, St. Liduinastr. 98 H. Rebers, boekhandel,, Oranjestraat; J. Degenkamp,, sigarenmagazijn, Singel, hoek Oostsingel; B. Guis, boekhandel, Brouwerstraat 3. de Yteorwaarts, idem, Hoogstraat 178; A. M, Schoof, idem, Lange Ilaven 77. Jubileum. Hedenmorgen, 1*2 uur ia in de schilders werkplaats van G. YV. aian de Korte Haven op -eenvoudige, maar hartelijke wijize do heer G. F. M. Mulder gehuldigd, die thans 25 jaar als schilder in dienst is van de gemeente. Do jubilaris behoort niet alleen tot het slag arbeiders, dio in hun vak van allo markten thuis rijn, maar hij is ook een prettig kameraad. De lieer Muldor werd het eerst toegespro ken door den directeur van G. YV,, ir. G. Gcrlagb, die om- meedeelde, dat de jubi laris in de eerstvolgende vergadering van do Commissie van G. YV. wordt verwacht. Do baas der schilders, de heer J. r. d. Tempel, voerde het woord als chef en namens de collega's van den jubilaris. Namens do medewerklieden, waarmee do jubilaris geregeld in aanraking komt, libt administratief personeel en enkele opzich ters, werd den heer Mulder, dio een lief hebber is van het volgen van voetbalwed strijden, een binocle aangeboden. Dok wa ren or van G, YV. bloomen. Voor do werklieden in lossen dienst sprak do heer J. Rontoltap. Aan zijn woning waren verscheidene bloemstukken bezorgd, waarbij één van do afdv eling van do 11. IC Bond van Overheids personeel St. Paulus, waarvan do jubilaris 15 jaar secretaris is. Sehiedamsehe Zwemelub In een gisteravond in Musis Sacrum go houden buitengewone algomoene ledenver gadering van do Schiedamscho Zwemelub hebben bestuur -en feestcommissie do plan nen medegedeeld voor de viering van het vierde lustrum. De viergadermg keurde do plannen, welke o.a. omvattan ©On. receptie op een Zaterdag in Juli, gevolgd do-or oen diner, ©cm woelc later grooto nationale zwemwedstrijden, met, indien mogelijk, do nationale kampioenschappen da tot slot, in do maand September oen groote feest avond, goed. Bestuur en feestcommissie trokken liun voorstel, om do contributio voor leden met f 1 en voor adspirantledon met f 0.50 to verboogen, alleen voor hot volgend sei zoen, en welke vethooging ten goede zou komen aan do feestcommissie, in. Enkelo dames zullen aan do leden vrijwillige be dragen vragen, Do vergadering s Ion tl aider leiding y'aa den voorzitter, den heer J. B. YYfljohdrs ort Ii.nl oeu geanimeerd verloop. Politienieuws. J, IC, wonende in ©eu logement arm de ScbiOj hooft, nadat hij in dat logement oen ruit i' \d ingetrapt, rich vfijkvillg - bfj de politic aangemeld. De man scheen iels op te hebben toeoi hij do ruit vernielde. A G E N D A. Schiedam. Luxor, Broersvest. Op hoop van zogen. De sluipende roodhuid. Pandora, Hoogstraat. Idarten in balling schap. De gevaarlijke bruid. 9 Dcc. Nieuwe Kerk, 7.45 u. N.Cit.Vj,- i radiofilm „De klokken luiden". Rotterdam. Heden en volgende dagen. Arena, 2.15 en 8.30 uur. (Zondags ook 5 uur). Variété. lieden e. v. d. Casino. 2.15 u. en 8.30 u. (Zondags ook 5 uur). Variété. 10 Deo. Nut, 8 u, Opcnb. \7oordrachtsavo-nd leerl. Conservatorium. Hoofdpijn-Tabletten .60 c* Kiespijn-T abSetten. 6Gcl Laxeer Tabletten..60ct Zenuw-T a bietten. 75ct SVIaag-T abletten75 ct Bij A path, en Drogisten OMLIGGENDE GEMEENTEN. VLAARDïXGEN. Sureeiinee vau betaling wordt aangevraagd. Het bestuur dar Vlaardingsch© Boaizi Bank N.V. te Y'laardingen deelt liet volgende mede: Ons besluur heeft zich genoodzaakt ge- zicn haar loketten vaorlaopig te sluiten, aangezien do liquiditedtsi-positie der Bank niet toelaat verder to voldoen aan de tal rijke opvragingen van credit-geldon. De Bank zal een aanvrage om surseance van betaling bij do rechilbank indienen. Hoewel wij tot ons leedwezen ander invloed van de algemoene economische ma laise tot dezen maatregel hebben moeten Le- sluiten, meenon wij hierdoor de belangen van -onze crediteuren op de beste Wrjlao te behartigen. Bekneld geraakt. ■Op /do Taanderij raakte de 25-jarige koetsier P. v. B., bekneld tussclien zijn wa gen en een paal, waardoor zijn hoofd aan beide kanten verwondingen bekwam. Op advies van. dr. Erkelens v erd hij per zie kenauto naar huis vervoerd. Beroep aangenomen. Ds. N. Blokker, predikant bij de Rem. Geref. Gemeente alhier heeft het beroep naar Utrecht aangenomen. Propaganda-avontl 0 B Z, Vanwege het Onderling Beheerd Zieken fonds zat op Vrijdag 11 December as., des avonds 8 uur eon propaganda avond wor den gehouden in de zaal Excelsior. Als spreker zal optreden dbr. YV. Groene- weg uit Den Haag, die eon populaire lezing zal honden over: Tuberculose als volks ziekte. „Varia". Do tooaeel- en letterlievende vereeniging „Varia" zaal op Maandag 14 December 's avonds 8 uur precies, in de zaal „Har monie" een opvoering geven van „Do schaduw van bet verloden", tooUeelspol In drie bedrijven naar Ernst Zahn, door Jaap van der Pol. OVEÜ5CHIE. Koloa tegen verlaagde prjjzen. De interlocals anthraacnethaindel to Over- sohio stelt beschikbaar voor alle armlas tigen en weritloozön to Overschi© eier kolen voor £1.10 per mud (kleine hoeveel heden worden niet verstrekt) waarvan de gewone verkoopsprijs £1.40 bedraagt. Een crisis-comité. Door don burgemeester zijn een aantal personen in deze gemeente uitgenOodigd om op Maandag 14 December as. des n.m. 8 uur tea raadhuizo te vergaderen, ten eindo te koemdu tot de oprichting van een crisis-oomité te dezer plaatse. Eadio-distribuUe. B. en YV. van Overschio hebbed evenals hot hoofdbestuur van do posterijen thans too'c aan do firma Yraln Dijk en Nelemans toestemming gegeven tot hot aanloggen van een radiodistributiocentralc- leiding. Voorgeschreven wordt o.m. dat de leidingen moeten aangelegd worden, als regel achter de particuliere huizen. lfot aanleggen vau sclxopen. Een 7-tal bewoners van het buurtschap de Zwet hebben tot hot gemeentebestuur een verzoekschrift gericht om maatregolen lo nemen, terzake het volo aanleggen van schepen achter hij hon in gebruik zijndo panden of erven. Het aanleggen veroor zaakt veel schade en ongerief' aan schoeungswerk, Verzocht wordt nabij do Zwet een vast walstuk aan to wijzen. Eventueel zolui h. i. do gemeente misschien daarvoor havengeld kunnen heffen, Loop dor bevolking. Bevolking ftp 1 November 1931: 3960 m., 3935 vr., totaal 7895. Vouneonlering door vestiging 14 m., 22 vr., dootr geboorte 6 m., 7 vr,, totaal 49. Vermindering door verarde: 52 m., 56 vr., do-or overlijden 4 m., 3 vr, tori-tal 115. Bevolking op 1 Dcc. 19313„2i m VI-., totaal 7829. Vermindering in November 6G pcraonen, I4TNNÊNLAND. Arbeid, li ami el en Nijverheid, Do heer Kortenhorst (R. K.) vraagt, waarom de ccrumisaic-Kau nog niet is ge constitueerd. Spr, hoopt, dat do nnti-diim- pingswet niet zal worden terug genomen, omdat men dit later misschien zuu moe ten betreuren. Do heer Knottonbolt (lib.) wijst op het belang van onze' zeescheepvaart en vraagt wat er gebeuren moet met al onze opge legde schepen. YVij kunnen thans niot meer concurrcoron met het buitenland. Do voor naamste ongunstige factoren zijn de leu nen, do assurantie-premies on de onder houdskosten. De hear van flollenberg IHobar (R. K.) betoogt, dat men in onderling overleg kan komen, tot verlaging van de kloinhandd- prijizcn, dio overigens roods verlaagd zijn. Do heer Kuiper (R. K.) vraagt, wette© de moeilijkheden zijn, die de comtrvissie- Ivan heeft ondervonden. Mevr. Bakker—Nort (V. D.) bespreekt eveneens het subsidie voor Noderlandsehi Fabrikaat, en acht het bedrag wel wat laag. Minister Verschuur zegt, dat de inkom sten van den staat steeds minder worden en de noodsn, waarin moet worden voor zien, vermeerderen daarbij. De staat kan thans ook niet overgaan tot het loencn van geld voor verschillende voorzieningen. Een te ruim beroep op de geldmarkt zoa ons betalingsmiddel in gevaar kunnen brengen. De nood van den tijd drukt niot in het algemeen op den middenstand. Echter zijn er credietmoeilijkhedcn voor midden- standsbedrijven. Do staat mag echtertlians geen ruim boroop op de geldmarkt doen. Naar de gedragingen der kleinhandelsprij zen wordt het onderzoek van regeorings- wege voortgezet. Bij do behandeling van do afd. Volks gezondheid bepleit mej. Groonewog (S. D.) wettelijke regeling der mooderschapszorg. Mevr. do "VriesBruins (S. D.) pleit voor wettelijke verzorging van de onge huwde moeder. Mevr. v. ItaUiev. Embden (Vi D.), pleit voor verplichte aangifte van lichamelijke gebreken. De heer Lovink (0. H.) dringt aan op een wijziging van da YGeeschkeuringswet, waardoor de gemeenten do bevoegdheid krijgen, in die gemeenten in to voeren vleesch te keuren. In de avondvergadering, bij de algomeeno beschouwingen, over Binnenlandsóbe Zaken en Landbouw, dringen de heeren Zandt (St. G.), Braat en Hiomstra (S.D.A.P.) op verkorting van den zomertijd aan. Bij afd. II (Binnenlandsch bestuur), dringt mej. Meijer (R, K.) op wijziging van de Bioscoopwet aan. Zij wijst er op, dat vooral het hijprogram dikwijls gevaarlijk voor de jeugd kan zijn. De heer Van Vuuron (R. Kdringt er op aan, dat de minister geen aandrang op do gemeenten zal oefenen om weer over te gaan tot het beffen eener zake lijke bedrijfsbelasting. De lieer Van den Heuvel (A. R.) be treurt het standpunt van don minister, ton aanzien van de zakelijke bedrijfsbelasting. Een bedrijf als zoodanig mag z.i. goen bron van belastingheffing zijn,_ ook al moot een gemeente daarvoor ©enige uitgaven doen Yroorts vraagt spr., of bet geen aanbe veling verdient de bepaling van_ do salar rissen van burgemeester, secretaris en ont vanger aan de Kroon op te dragen on niet langer aan Gedop. Staten over to laten. 1 De beer Rutgers van Rozenburg (G. H.) betoogt, dat samenwerking van gemeenten' de voorkeur boven annexatie verdient. De heer Do Visser (C. P.) bespreekt den toe stand in de binnenschipper!] en diept tan slotte een motie in, waarin verschillende maatregelen worden verlangd. Do motie wordt niet gesteund. Ook de heer Do Bo-or (S.DA.P.) spreekt over het binnenschippers bedrijf. S_pr. dient een motie in, waarin do re geering uitgenoodigd wordt voor de noiod.- lijdendo biimcmschvppers een steunregeling in bet leven te roepen. Dozo motie zal bij de algemeen© beschouwingen behandeld worden. Minister Ruijs do Beerenbrouck, het woord verkrijgend, zegt naar aanleiding wat wat over do bioscoopwet is opgemerkt, zich' verplicht te gevoelen do zaak nog j>ena te onderzoeken. Afschaffing van den opkomstplicbt by do ver!"ie-. .1 gen Is van spreker niet tó verwachten. Afschaffing der zakolijke bedrijfsbelas ting ontmoet belangrijke bezwaren. Spr. zal nagaan, in welke gemeenten deza be lasting moet worden gehandhaafd. De kwestie der binnonschipperij behoort ook bij het departement van waterstaat en justitie. De kosten aan eon afdoende steun regeling verbonden, zijn thans voor _de schatkist een bezwaar. Spreker zal zichl met zijn ambtgenoot van waterstaat ver staan 'bij het beschouwen van de vraag, in hoeverre de toestand, ©enigermate kan worden verbeterd. YVat do samenvoeging van gemeenten betreft, zegt spreker, dat ten deze het initiatief uitgaat van do G©dep. Staten, het eenige criterium bij annexatie moet zijn: het algemeen belang. Regoling1 vnn den uitvoer. Blijkens het verslag inzake liet wetsont werp houdende toekenning van do bevoegd heid tot hot tijdelijk treffen van maatrego len tot regeling valn don uitvoer van bo- panlclo goederen orkenddn zoor vele leden, de noob'nkelijkhcid van eön regeling als de onderhmgo, Iri bet hizdnder, toneinita oen billijke vcrdeoüng van do toegedane uitvoer quanta over do verschillende ex porteurs to verzekctrea.

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2