Schiedamsche Courant Een leven om een leven. Radio-Programma's. De geboorte van Prins Willem I. Het conflict in de textielnijverheid TWEEDE BLAD Woensdag 9 Dec. 1981 No, 1900 ÜXMENLAm Yici'ing van het 4de eeuwfeest. Er bestaan plannen om dön vieiden eeuw-gedenkdag van de geboorte vjan Wil lem den Zwijger niet onopgemerkt te In lea Vooibijgaan, Er lioeft zich oen commissie gevormd onder voorzitterschap van jlu\ mr. dr. Rocll en waarin voorts o.tn. zit ting hebban jhr, dr. Beelaerts van Blok land, dr. Frum, dr. Kalf on dr. Schmidt Degener, welke commissie een plan ont worpen heeft voor een in April en Mei 1933 in het Rijksmuseum to Amsterdam te houden tentoonstelling, betrekking heb bende op schilderijen van den prins en zijn tijdgonoaten. Dharomhoan zal zich groopecren een expositie van documenten, prenten enz. Een sub commissie, oen z.gn. ramemcam- missie voor do nieuwe kerk te Delft heeft een plan uitgewerkt, dat reeds een begin Van uitvoering heeft gekregen, want op 7 Juli j 1. werd een der z.gn. Oranje-ramen onthuld. Thans is door de commissie gead viseerd om vioorloopig opdracht te geven tot het uitvoeren vian drie** ramen bestemd Voor het Huis Oranje, waarmede een be drag ivan f 30.000 gemoeid is. De totale kosten voor de herdenking zijn op 'ongeveer f 80.000 geraamd. Verdrag tot voorkoming van den oorlog. Naar wij vernemen, heeft de Nod. gezant te Bern op 3 Dioc. j.l. op het secretariaat .van deai Volkenband ondertoekend liet ver drag tot voorkoming van den oorlog, aan genomen door de Volkonboindsvergadoriing op 26 September 1931, Tot dusverre is het V.crdmg onderteekend door Belgie, Columbia, Griekenland, Ld- tauen, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Peru, Spanje, Uruguay. Eerste Kamer. Hot ligt in het voornomen vian den voor zitter de Eerste Kamer bijoen te roepen tegen Dinsdag 15 December, des avonds to halfnogen, teil einde over te gaan tot het trekken der afdeelingen. Op Woensdag 16 December, des ochtends te elf uur, zullen in openbare behandeling komen onderscheidene wetsontwerpen, w.o. dat in zake den economische»! voorlich tingsdienst en die betreffende de verlioo ging van het tarief van invoerrechten en de heffing van oen bizonder invoerrecht op benzine. Na afdoening van do agenda zullen, hetzij Dondeulag, hetzij Vnjdag dav. in de afdeelingen verschillende wets ontwerpen, w o. hot ontwerp crisis invoert- wet, worden onderzocht. GEMENGD NIEUWS, Ongeregeldheden te Enschedé. De loonen van de werklieden, van wie vaststaat dat zij, zonder daarin veihin- deul te zijn, hun contractueel© verplich tingen niet zijn nagekomen, zijn ingehou den en als gevolg daarvan was hot bij de falnick Roombeek te Enschedé zoor rumoerig Bij een der directeuren van deze falmek word oen gioote ruit van liet woon huis ingeworpen. Ook aan het kantoor van do „Unitas" was het rumoerig, omdat niet allen tevreden waren met de regeling dor strunuilkeeringen. Een deur werd inge trapt. In Hengelo on Borne word door slakende arbeiders opgewekt om ooik aan de Enscheaesche staking doel te nemen. Naar het Engelsch van Morioe Gerard door Emma A. H. Nadat de besturen van liet N.V.V., R.-K. Werklied en v exhond en Christelijk Natio naal Vakverbond zich aanvankelijk gewend luidden lot de Werkgevers v-eixxmiging Cten- traal Ovcileg, heeft daarna gistermiddag een bespreking plaats gehad tusschcn do besturen van genoemde arboideisvakcen- tralen en de commissie ad hoe uit >dc Enschedcsclio ©n Twentsch-Geldcrscho Fa brikanten Vorceniglngcn Ier bespreking van het conflict in de textielindustrie. Er wer den voorloopige besprekingen gevoerd, welke Donderdag a.s. zullen worden voort gezet. Doodelijk ongeval te Rotterdam Jongen door autooverredon. De 9 jarige A. R viel op do Slachthuis- kade te Botterdam, van do treeplank van een rijdendo i jf jhtaulo Het rechter ach terwiel ging hern ovor het hoofd. Do jon gen was op slag dood. Noodlottige auto-botsing. Dame gedood. Op den rijksweg tusschen Muiden en De Hakkelaar botste een vrachtauto tegen een luxe auto, waardoor oen der inzitten den van de personenauto, mevr. v. Os te Laren, onmiddellijk word gedood. Do andere inzittenden on do beido chauffeurs kwamen er met den schrik af. Auto-ongeluk ouder Essclicn N ederlander zwaar gewond. Maandagavond omstreeks negen uur is onder de gemeente Esschen nabij do.Ne- dcrlandsche grens, een auto, waarin be halve den chauffeur, een Nederlander, ze kere Maas uit Rotterdam, w,m gezeten, togen con boom gereden. Do chauffeur, Kocquaert, uit Antwerpen, word op slag gedood. De hoer Maas, oen 23-jarige, on gehuwde jongeman, werd met oen schedel breuk in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Antwerpen overgebracht. Wissel stukgeroden. Treinenloop vertraagd. Gistermiddag te ongeveer kwart voor één werd een wissel op het rangeerterrein to lieerde door een goederentrein stuk gore- Mechariifeueung van het onderwijs. Malaise m liet looraaisambt te verwachten l In twee Middelbare scholen te Amsterdam, worden pioevon genomen met het geven van les door middel van gramofoon-platen. Een laaluur op de le H. B S. 5-j. c. den. De goederentrein stond op den wis sel en kon er niet meer af komen, -waar door de treinenloop in beide rieslingen was gestoord. Passagiers komende van Apeldoorn en omgekeerd en van Zwolle konden overstappen. Later is de locomo tief op eigen kracht vnjgekomen-en is de haan viijgemaakt. Het conflict bij de Kon. Vereen. Tapijtfabrieken. De staking te Deventer duurt voort. Te Devenler vergaderden de loden van den modernen lextielarbeidersbond De Een dracht, bchokkon bij het conflict aan do Kon. Ver. Tapijtfabrieken over do al' dan niet aanvaarding van het voorstel d»rwerk gevers om den arbeid te hervatten op do bekende vooiwaardon, d.i. 5 pet. loons- veilaging. liet advies van het hoofdbestuur dernog niet door wolken oorzaak, is do vrouw "uerknemeisoiganisatie was do loonsverla ging te aanvaarden en hot werk te her vatten. Met 59 tegen 11 stemmen en 2 blanco werd daarentegen besloten do voorwaarde niet ie aanvaarden, zoodat de staking blijft voortduren. Voi dronken. Onder eigenaardige o m- s tand i glieden. Te Groningen weid wegens openbare dronkenschap gearresteerd de 61 jarige M. S, echtgenooto van zekeren D. liet cclit- paar woont in een woonschip, dat bij de Spilsluizen ligt. Gisteravond om 9 uur werd zij ontslagen en ging zij met haai man aan booid terug Do echtelieden kro gen oneoniglicid, waaraan de politie nog te pas moest kamen. Plotseling, men weet te water geraakt. Ongeveer een kwartier! later slaagde men er in liaar op hot drogel te brengen. Die levensgeesten waren inmid dels roods geweken. 30). Morice was verrast; nooit bad hij Monk zoo opgewonden gezien, zoo zeer uit zijn doen. Dit was liet resultaat, niet van oen uur of een dag, maar de langzame opoan- liooping van spanning, die eindelijk tot een uitbarsting kwam. Niemand moet hiervan weten, merkte de generaal na oan pauze op. Na midder nacht zal ik naar hot particuliere baibiinot gaan. Je zult Grenvillo wol op de hoogte brengen en mij daarheen geleiden? Zeg niets van wat ik vain plan ben; waar schuw hem alleen dat hij volkomen ge heimhouding iu acht neemt. Daar kunt u verzekerd van zijn, viol Morico in. Monk knikte. Dat geloof ik ook, anders zou ik mij niet aan hem toevertrouwd hebban. Dat neemt niet weg, waarschuw hem nog eens. Ik zal er voor zorgen. Dit zeggende, keerde Morice zich om en verliet ijlings het vertrok, of hij bang was dat do generaal op zijn uitspraak mocht terugkeoren. Een uur verliep, waarin Monk roeiloos terneer zat. Hot papier, dat Morice had meegebracht, lag nog naast hom; nu nam mj het op en las liet zorgvuldig, totdat hij or ieder woord van zou hebben kun nen nazeggen. Hij stond op on ging naar den schoorsteenmantelzwaro zilveren kan delaars met eon kaars or in, die half opobrund was, stonden aan weerskanten. hield het papior bij do vlam van één daai.an, lot het in zijn handen verbrand m L'cn wugenuj mg. In het Piuisische Poti/ei-nistituut woiden pohtie-agonteu ook in snel opmerken geoefend Op een deelc projecteert men gedurende eernge seconden een bepaalde afbeelding, die daarna moet worden herkond uit een reeks snol na elkaar vcitoondo soortgelijke afbeeldingen. Vingerafdrukken kunnen hij hot opsporen van misdadigers van groot belang zijn, daar geen twee mcaischen gelijke vingerafdrukken hebben «n afdrukken van een bepaalden vingertop door allo jaren heen in wezen dezelfde zullen zijn. was. Hij scheen er een soort genot in te vinden dit te doati, zooals hij het ook op het open vuur in don haard kon heb ben gegooid. Daar wierp hij nu eau blok op. Toen keerde hij weer aan tafel, schoof schrijfgereedschap naar zich too en be gon langzaam zijn gedachten op papier te zetten. Nu en dan strooide hij zand over het manuscript, of hij op hot punt was op te houden, maar, na oauig dralen, begon hij opnieuw. Op deze wijze verliep or nog een uur on liet was al dioht hij middernacht Do generaal hief het hoofd op, legde zijn peil neer en luisterdo scherpondanks zijn leef Lijd kon niemand sneller een ge luid vernemen dam hij. Hij had voetstappen gehoord, zijn richting uitkomende, liet ge kletter van sporen. Hij kreeg ©an voorge voel van nieuws, dat hem werd gebracht, het nieuws dat hij wachtte. Andermaal werd er aan de deur geklopt, maar nu niet met zooveel zekerheid. Binnen 1 Kapitein Darcy verscheen. Zijn gelaat was verhit, zijn kleeren wardn bespat, lieol zijn verschijning gaf blijk van een over haasten rit. Ik ben blij je te zien, Darcy, zei de generaal, en zijn gelaat helderde veel op. Morice vertegenwoordigde dat deel van hot leven, waarvoor do generaal de minste sympathie had: de politiek; Darcy daar entegen was de verpersoonlijking van Monk's eerste liefde: oorlog. In de staat kunde had hij gelijken, meerderen; in het veld en in het kamp hoerschto hij alleen, zonder een gelijke, zonder oen mede dinger. Ik kom van kolonel Dick Iiigoldsby. Ja? Monk toonde levendiger belang stelling dan gewoonlijk. Ilij heeft de hand gelogd op Lam bert en brengt hom naar Londen; ik bon doorgereden met bet bericht. Daar- heb je goed aan gedaan. Monk zat enkele minuten achterover ge leund in gedachten verdiept; één moeilijk heid was uit den weg geruimd. De kaar ten werden hem in do hand gespeeld. Als alle mannen uit het Westen van liet land, was hij fatalist. Was Lambert ont snapt, dan zou hij gedraald hebben zelfs op dat dringend ©ogenblik, wat betreft het volgen van oan gedragslijn, waartoe liij met veel tegenzin besloten bad, maar, zooals het nu ging, voelde hij, dat de nieuwe wijze van optreden gerechtvaardigd was door hot lot. Eindelijk bepaalde liij zich weer lot het tegenwoordige en vroeg: Maakte je de expeditie meo? In hot kort deelde Darcy hem alle om standigheden meo: hot zien van Lambert vanaf den wachttoren op Grangeland Ab bey, den nachtelijken tocht, het gevangen nemen van den Puritemschen leider in liet veld van Fibenez.er Holden. Toen hij op dit punt in het verhaat ge komen was, viel. Monk, die zwijgend had toegeluisterd, licm in do rede met de vraag Hoe is het gegaan met de rest van zijn strijdmacht? Kolonel Ingoldsby volgde uw aanwij zing, sir. Ze bobben de wapens overge geven en zwoeran niet meer op te staan gedurende drie jaar. Dan hadden ze weer vrijheid. Lambert was naar de Abbey go- zonden onder een geringo bewaking. Dien nacht is hij er gebleven. klonk keek Darcy aan met doordringen den blik on vroeg: Werd hij opgesloten in oan vertrekje, dicht bij de kapel, op het goed van do Abbey? Neen, sir, in eon kluis in het ge- houw zelve. Zoo. Sir Evelyn Leo zou het voor een ontheiliging hebben gehouden, daar het eens werd gebruikt door een vo-orna- meren gast en van een heel andere denk wijze. Darcy herinnerde zich oen geschiedenis, die hem veitela weid door den waard van „Het Wilte Paard". Kolonel Ingoldsby denkt morgen aan le konion met don gevangene. Dit zal dan juist van pas zijn; ik heb een wapenschouwing in Hyde Park van de militie en de weerbaarhcidscorpscn uit de Citygeneraal Lambert is niet geliefd bij fdeze lieoren. Terwijl Monk z,oo sprak, sloeg er een klok in liet paleis het middernachtelijk uur. Onmiddellijk daarop, dus dien avond al voor do cherde maal, werd er aan de deur getikt. In antwoord op do uit- noodiging, tract Morice weer binnen. Ilij keek verrast, toen hij zag dat do generaal niet alleen was. Dit is kapitein Darcy, Morice; hij kan zwijgen als dit moet, je kunt hem verflouwen. Do nieuw aangekomene boog. Het is uw zaak, generaal, zei hij. Ja, ik ben verantwoordelijk. Monk keerde zich tof zijn adjudant. ik hen op hot puilt oen stap to doen, waartoe ik niet uit niijzelvcn zou zijn over gegaan, maar waartoe ik gedreven ben door degenen, die mij niet goed bobben gediend. Daar je hier nu toch bent, mooj je mij vergezellen. En zich toen tot Mo rice wendend, zei hij: Deze hoor is mij de tijding komen brengen van de gevangen neming van generaal Lambert. Morgen zal die weer in verzekerde bewaring 'worden gegeven in don Tower. Het gelaat van Morico helderde op. Dat is do beste tijding, die wij in langen tijd gehoord hebben, generaal. Donderdag, 10 Doe. Hilversum, 298 M. Uitsl. A.V.R.O.-Uitzending. 810 uur. Gramofoonplaton. 10 u,ur. Morgenwijding. 10.15 uur. GramoCoonpIa- ten. 10.30 uur. Modeplaatje. 1 luur. Gra- mofoonplaten. 11.15 uur. Kookpraatjo door Mevr. N. WolfKaufman, 11.45 uur, Gia- mofoionplateai. 12 uur. Concert door bet Winkels Trio. 2.30 uur. Plano-recital door E. Veen. 3 uur. Knipcursus. 3.45 uur. Giamofoonplaten. 4 uur. Zïokonuur. 5—7, uur. Omroeporkest onder leiding van N. Tioep. Suzio Klein (liedjes. O.a. Polp.„D.e Zukuspiinzcssin", Kalman. 7 uur. Jam Goitsen: liet Kassnndia schema. 7.20 uur. Vervolg Omroeporkest. 7.30 uur. Engol- sclio los. 8 uur. Giumofoomplaien. 8.15 10 15 uur. Concertgebouw-orkest onder lei ding van dr, Wl Mengelberg. O.a. 4da Symplionio, Glazounow en Ode Symplionia (palhétique), Tscliaikowsky. In do pauze: Boekenlialfuurtjo. 10.15 uur. Vaz Dias. 10 30 uur. Uit Restaurant „Ilaock", Don ILiag. Ilongaarsclio muziek door het or kest Pali. 1112 uur. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M, 8—9.15 uur. K.R.O. 10 uur. N.O.B.V. 11 uur. K.R.O. 2—11.30 uur. N.C.R.V. 89.15 en 1010.15 uur. Gramofoon platen. 10.15 uur. Zlekendianst. 10.45- 1L30 uur. Gruniofaonplalon. 11.30 uur. Godsd. Halfuurtje. 12.15 uur. Conceit KR.O.-oikcst onder leiding van J. Gerrit sen. 2 uur. ILtndwerkcursus. 3 uur. Gra mofoonplaten. 3.153.45 uur. Vronwon- hidfuurlje. 4 u. Ziekcnuur. 5 u. Cur sus. ILmdenaiboid voor do jeugd. 5.45 Concert. N. Huisman, bos bariton en Mevr. M. O. v. EidikKuipers, piano. 6.45 uur Knipcursus. 7 uur. Vrugonhalfuurtjo. 7.45 uur. Ned. Chr. Persbureau. 810.30 uur. Concert N.C.R.V.-Klein-oikcsl onder leiding van P. v. d. Ilurk. 17ecouwsclie Muziek. O a. Conceit, Torelli. 9 uur. Causerioover Brelagno. 9 3010.30 uur. Vervolg con cert. O.a,. „Die Fledermaus", Strauss. 10 uur. Vaz Dias. 10.3011J30 uur. Gra mofoonplaten. Davontry, 1554 M. 10.35 uur. Morgenwijding. 11.05 uur. De- zing. 12.20 uur. Cincmarorgel bespeling. 1.20 uur. Gramofoonpialen. Monk knikte. Ga ons nu voor, sir, en wij zullen u volgen. Zonder eon wo-ord to zeggen trad Mo rice bet vertrok uit, dan kwam Monk, terwijl Darcy de achterhoede uitmaakte, zich met verwondering afvragend waar zij op dit late uur nog heen zouden gaan. Zijn bekendheid met het karakter van gene raal Monk en de groote voorzichtigheid, waarmee die altijd te werk ging, deden hem des to verbaasder zijn. Het paleis scheen gohoel in rust. Een lantaarn liing aan een haak tegen den muur, dicht bij de deur van den generaal. Morice nam die af en hield zo in de hand om voor te lichten. Overigens was het stikdonker in Whitehall. Drie gangen liepen ze door, zwijgend, on met geen ander licht dan de flikkc- rend-gcle stralen van de lantaarn, die Mo rico omhoog hield. Darcy liad snel gerodon en was verba zend moe geweest, toon hij de trap was opgeloopen naar do kamer van den gene raal. Nu liad die vermoeidheid plaats ge maakt voor een eigenaardige spanning. Hij scheen gehuld als in een sluier van ge heimzinnigheid door de schaduwen van het velleden. Die gangen had ongetwijfeld Karei do Martelaar dikwijls betreden. Ilij was er nog doorheen gegaan naar dat godenk- waardig tooneel voor de vensters van het paleis. Het leek Darcy of hij do aanraking voelde van ongeziene handen. Was hij nu wakende of dro-omonde? Van allen, die hij kende, had hij Monk nu wel het minst in staat geacht om deel te nomen aan zoo'n geheimzinnigen, middcrnachtelijkeu tocht. (Wordt vervolgd). S2£ DER WA

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5