Een zeer vreemds Kerslboem. Schiedamsche Courant Mijmeringen. Kerstboom Legpuz2le. Kerstdroom. Raadselhoekjè, SCHIEDAMSCHE COURANT DERDE BLAD Donlanl» g 24 Dcc. 1031. No. 10918 Licht en vreugde. Hot is vooravond' van Kerstmis„een heilige avond zeggen onze oostelijke huren. Op welke wijze dan ook, men be reidt zich voor op Kerstmis. In welken vorm men de beiden verwacht, make ieder voor zich zelf uit, maar over de gan- sche 'linie verwacht men licht en vreug de. Waar licht is, kan vreugde lioer- schcn; \yaar vreugde is kan men de din gen licht zien. De hruid tooit zich in het wit, omdat er hooggestemde vreugde is in haar hart vol liefde. Op een gang naar het kerkhof trekken we donkere kloe- deren aan, want treden in den kring van somberheid en smart. Zoo is er on losmakelijk vérband tusschen licht en vreug de. Het is altijd zoo geweest; het zal steeds zoo blijven. )ok op Kerstmis. De Kerstnacht van Bethlehem is een. nacht vol van onuitsprekelijke vreugde. Omdat er licht was. want de klaarheid van den hemel omscheen „de herders in den velde". Van welken kant men Kerstmis ook be nadert, steeds komt men tot die twee: Licht en vreugde. Het Kerstlied juicht van vreugde bij den kerstboom met zijn vele helder brandende kaarsjes. Symbool van wat wezen kan in een mcnschenhart, op dien van ouds gowijden dag. Is daarom misschien de avond ook „heilig", waarop do kerstkaarsen worden ontstaken? Licht en vreugde. Die sclroono combi natie hadden, de oude Germanen reeds gevonden. 2e genoten or van, wanneer ze in den donkeren midwinter-nacht de vreugdevuren ontstaken om te ceren de onoverwinlijke zon, die na den koristen dag weer ging winnen aan lichtende kracht. Hoog op laaiden dan do vuren op do hergen en zetten den hemel, don ker vim den winter, alom in gloed; als eer uitdaging aan den winter, die nog stone in zijn volle kracht; als een pro- setje, dat lie(, licht sterker is dan do duisternis; dat uit den winternacht de cnlcdageraad zou geboren worden, de dageraad van den zomerdag. En hij die vuren speelden zo hun spel cn zongen ze hun lied'. Er was vreugde; niet, om dat het licht er al was, maar omdat ze geloofden, dat het licht komen zou. En alleen daarom reeds combineerden ze midden in den winlcr bet licht met de vreugde. Ook in bet oude Kerstverhaal is het zoo en niet anders. „liet volk, dat in do kerd. In do zekerheid der overwinning van het licht is zijn vreugde vast verankerd. Licht en vreugde belmoren bij elkaar-. Ook, juist op Kerstmis. J. NAGEL. BINNENLAND. Deze elf stukjes, zuiver uitgeknipt en. op karton geplakt, vervolgens op do goede manier samengevoegd, geven dan twee kerstboomen te aanschouwen. duisternis wandelde, hoeft een groot licht gezien; over hen, die noderzaten in een somber oord, is een helder licht opge gaan. Gij hebt zoor veel blijdschap.' go- schonken; groote vreugde hebt gij gewekt." Een oude profetie, welke men gaarne op Kerstmis ziet vervuld'. Maar die "oude trou we herders zien het licht car de vreugde nog maar heel in beginsel. Ze zien een arm kindje in een schamel kribje, waar os en ezel ui:, elon. Toch, zegt liet ver haal, is er blijdschap in hun zielen, om dat ze geloofden, dat nu eerlang hel licht zou opgaan, Daarom combineerden die harten vol van heimwee naar hot licht der wereld, aanstonds-weer licht on vreug de. Daarom keeren zo ook uit do stal terug naar het duistere .veld, naar hurt kudden, „verheerlijkende en prijzende". Ze hadden iets van het licht gezien in hun eigen duisternis, daarom was veel blijd schap hun geschonken, veel vreugde 'in hen gewekt. De wereld onzer dagen viert Kerstmis. Dat hebben vele eeuwen door vele ge slachten gedaan. Al waren de tijden nog zoo somher. Zelfs in de loopgraven op het oorlogsveld werd nog Kerstfeest ge vierd. We zouden haast zeggen zelfs de wereld' onzer dagen viert Kerstmis. Het is goed, dat, ze hot doet. Goed, omdat het noodig is. Noodig, omdat het goed is. Men hoeft geen familie van Job te we zen om lieden en ook toekomst donker in te zien. Hot is al malaise, wat do klok slaat. Er is onrust en onzekerheid'. Men werkt voor den vrede, ómdat men den oorlog vreest. .Wat eeuwen onbewogen stond, davert op zijn grondvesten. Waar men huizen op bouwde, bleek geen vas ten bodem, maar drijfzand. Wal men niet voor mogelijk hield,geschiedt bijna al den dag. Men spreekt van zedenver wildering toenemende misdadigheidwas sende zedeloosheid; huwelijkscrisis. En nog is het einde van allo aftakeling, van het waardeloos maken van allo waarden, naar hot schijnt niet in het zicht. Is het dan niet dwaas om Kerstmis te vieren met licht en vreugde, waar we zijn in duisternis; waar we treuren moe ten? Do hordeis in den Kerstnacht heb ben maar een klein Sprankje opgevangen van liet groote licht. Maar in hun hart werd' het tot een heel heldere vlam; een bron van vreugde. Een ieder, die in deze dagen het liclit van dien'ouden trouwen kerstboom ziet, die kan in zijn hart ook die groote vlam hebben en daarom groote vreugde. Omdat de kerstboom niet maar is een demieboom met kaarsjes, maar een kerslboom vol van diepe en gewijde bo- leekenis. Wie nu zóó dien boom ziet mot zijn vele heldere lichtjes, die weet ook, dat bij heen mag zien over heel veel duister nis. De volle dag zal tocli komen. En als de oude Germanen op hun midwinter feest en als de herders in do Kerstge schiedenis geloott hij in hot licht, waar aan de uit-eindelijke zegepraal is verze- Radicaal-soeialistisch plan tot „gezondmaking" der Itotterdamsclie financiën. Naar verluidt zijn er onderhandelingen taande tusschen de sodaaklemocnilm en ae radicale roomscli-katholioke raadsleden (halgeen in de praclijk wel moor zal Ico nic! op onderhandelingen lussohen wet houder Du Zeeuw en wethouder Nivard), om overeenstemming te bereiken tusschen deze beide groepen over maatregelen, welke een sluitende bcgrooilttg (laat ons liever zeggen: den schijn daarvan) zouden kun nen opleveren. Daarbij zouden besprekingen zen aange vangen op de volgende basis: aan do loonen van het gemeenlepcrso- ncel wordt niet getornd; er zal alleen een andere regeling voor overwerk worden voorgesteld (welke geen zoden aan den dijk kan zetten); er zullen 20 opcenten moor worden ge heven op do gcmeentefondsbclasling, het geen het aantal opcenten lot het maximum, d.w.z. tot SO, zou opvoeren; voorts nog een paar belaslingverhoogin- gon: hoogcre personeelo belastingen, hoo- gcro slraatbelasling. Do „Nieuwe Rolt. Crt.", waaraan wij dit bericht on Kenen, toekent liet volgende er bij aan: Do moeilijkheid is natuurlijk, voor dit plannetje oen meerderheid te winnen, want, 15 s.-d. en 3 radicale r.-k, cn 2 revol -so cialislen en 1 communist, is nog maar 21 van de 45. Zou ook do vrijz.-dcmocraat meedoen, dan komt men nog maar tot 22 Misschien heelt echter do heer Nivard hoop, nog een paar zieltjes lo winnen in zijn r.-k. fractie... Maar waarom is men met deze pogin gen welke exitiek zij overigens ook mo gen verdienen niet een paar maanden eerder aangevangen? Waarschijnlijk is toch, dat minister Do Geer roet in dit sociaal-democratische eten zal gooien. Hel wetsontwerp inzake de fi nanciering van kasbehoeflcn van gemeen ten uit 's rijks kas bepaalt. „De gemeente, die een steun als be doeld in het eerste lid uit 's rijks kas ontvangt, is verplicht de daaraan ver honden voorwaarden na te leven en do daartoe noodige maatregelen tot stand, to brengen." 1 51. a. w. de door de regeering, na ver hoor van het betrokken gemeentebestuur en gedeputeerde stalen, te stellen voor waarden (ook voor wat onze gemeente reeds uit 's rijks kas te leen hoeft ontvan gen, indien zij dat niet kan terugbetalen, waarop natuurlijk geon uitzicht is) krij gen kracht van wet. liet radicaal-socialistische plannetje zou', dus aan den eenen draad dor genade van. de regeering komen te hangen. Of gaat liet om een poging, tc-n eindei bij voorbaat een „aulonoinisch" blok te genover do reg-ocring te vormen, dat bij overleg met baar dienst zal kunnen doen? Hofarts. De Koningin hooft mot ingang van Januari 1932 don hoor WL O. Haverkamp arLs te Apeldoorn, benoemd tot gencesliccr bij de hofhouding. Een burgemeester zonder gemeenteraad De Maasbode meldt: Do op één na kleinste gemeente in Limburg, n.l. Mesch, iieeft sinds 1 Scj> tember een raad, welke beslaat uit één raadslid, die tevens wethouder is. Naar wij vernamen, zal dit cenige raads lid cn tevens wethouder, met Klaart a.s. do gemeente metterwoon verlaten. Volgens do ingezetenen zullen or voor een evcnlueele verkiezing geon candidatcn meer beschikbaar zijn, daar allen voor liet lidmaatschap van den raad zullen bedan ken. Medio September heeft een 35-lal per sonen een verzoekschrift aan II. M. de Koningin gezonden, waarin verzocht wordt, do gemeente Mesch in te lijven bij de gemeente E ijsden. Andere samenstelling Itaden van Beroep Door bet Verbond van Nederlandsclie Werkgevers, de Alg-emeeno It K. Work- geversvereeniging, do Christelijke Werk- goversvereeniging, het Ncderlarulsch Ver bond van Vakvereenigingen, het R. K. Werkliedenverbond in Nederland cn bet Christelijk Nationaal Vakverbond in Neder land, is een adres gericht tot Gedepu teerde Staten der provinciën Limburg, Ncord-Brabanl, Zuid-Ilollaud, Noord Hol land, Gelderland en Groningen, waarin ver zocht wordt, wel ingelicht te mogen wor den omtrent lusschenlijdsaho vacatures, welke in de Raden van Beroep mochten ontstaan. Daardoor zullen genoemde centrale or ganisaties gelegenheid krijgen, aan Gedepu teerde Staten een aanbeveling le doen toe komen van de personen, die naar bot oordeel van deze organisaties geschikt zijn. voor bedoelde lunctie, daarbij' uiteraard rekening houdende met do wettelijke eischen voor benoembaarheid'. lekkers, dat voor Fred was bestemd on ging voort„Laat moeder nu maar eens smullen Fred'l „ween, nog nooit heb ik zioo'n. heerlijk Kerst feest beleefd", juichlo Fred, nadat liij Tom's ouders bedankt bad. „En.nog nooit heb ik zno'n vreemd-en Kerstboom terien lachte boer Olsen. Zoa'n vreemden Kerstboo-m, met kinderen tusschen do takken", TANTE, JOII. (Nadruk verboden). In een bloempot slond een boompje 't Was maar klein en niet heel green Klaar hot liad ziich voorgenomen Heel getrouw zijn plicht te doen En in huisje van de armen Alle barlen te verwarmen. Op oen plein stond in oen villa Ook oen Kerstboom, groen cn mood, Die kreeg kralen, ringen, eng'len; IKj bezweek haast hij dien tooi, En do Kerstboom dacht: Och, armen, Hoe moot ik zo hier verwarmen? E werden aangestoken. t Kleine boompje deed zlijln plicht i Door ziijn vriend Tijlko verschijning Werd het hart cp Vreugd gericht Klaar die fol verlichte boom In de stad verloor zlijn schroom. E lijn ijd'Io stralen waren Enkel voor dien éénon nacht. Niemand heeft bij hel versieren Aan do groote vreugd gedacht; Dat oen boom veel moor kan doen Met zlijn lichtjes en z'ijh groen. Lfji toch, Wicn wo T Kerstfeest wijden, Was heel nederig en slil En vooral om goer) lo wezen Was Zdjln Vaderlijke wil. Klaak dus van je eigen hoorn In je kutje 'n Korsimisdroom. TR. VERBONK'! RU'kïONS. (Nadruk verboden). Oplossingen der Raadsels uit 't vorige nummer, VOOR GROOTERFN. fi Eon lord, want zonder d wordt hij een lor. f- Oranjerie. Ridderspoor. Rood, speer, doos, ridder, roos. Slok, viscli; stokvisdt. VOOR KLEINEREN. 1. SPRINKHAAN, ■s o o S. r u P s. b R e m. Inkt. a N n a. 1 a K s. O s c II. t r A m. j A U p'. Nons. 2. 3. Do wintervorst 4. Sneeuw. Om op te lossen VOOR GROOTERFN. 1. Mijn geheel noomt een rijlk in Europa, dat met 9 letters geschreven wordt. 3, 2, 5, 3, 4, is een dorp in de provincie Utrecht 9, 7, 8, 4, noemt iels, waarmee niet alleen geschreven en geleokend. maar ook go- poetst kan worden. Een 7, 2, 1, 3, noemt een mooiie bloem. Een 9, 5, 7, 3, is een vruchtje. De 7, 8, 6, slroomt gedocllclijik door ons land. Een 9, 1, 5, is een viervoetig dier. 2. Een deel van de hand en een vaartuig; Die schrijft men precies als oen dier. Je kunt m'ij bet antwoord wel zoggen, De letters? Het zijn er maar vier. 3. Op welke hoofden loepen veol mcnschen? 4. Welk vaartuig noemt den vergrootenden trap van iets, wat men aan den voet draagt? VOOR KLEINEREN. 1. Verborgen visschcn. Helaas mo-est zij voor niels een half uuü •wachten. Wat kwam Jet ongelogen gisteren; we had den juist kamerdag. Hij was bozig in zich zelf le praten. Ik zal morgen het boek bij u bomen halen. 2. Een' dier aat op bet omgekeerde Van 'tgcen h'ij work'lijk zelf' toch was; Hij zal daar boeg cn droeg, dus beter. Dan in bet koude natte gras. 8. Als .1, 2, 3, 4, gewoonlijk ter versiering dient en 5, 6, 7, een licliiaamsdeel is, wat is dan 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7? 4. Vervang de slippen door letters maar doa het zoo-, dat jo goede spreekwoorden krijtgta Ba.ene hneijenL W.. .ie. h'..r.n w.l m,.t v„.l.n. Gdld vrwn11s. (Nadruk verboden). VAN DE No. 52 Tom en Ella woonden met liun ouders in eon land, waar li-ooge bergen wanen, en wouden waar in, vooral als in den winter do sneeuw heel hoog lag, wel eens wolven kwamen. Ja, soms kwamen deze wreed e dieren dan wel eens tot aan den boschrand. Als de duisternis inviel, mochten Tom en Ella ook nooit alleen uitgaan. Want de groofo boer derij, waaT zij met hun ouders woonden, lag zoo dicht bij een der uitgestrekte bosscbon, dat zlij in hun lmis vaak do houliHakkors, die daarin de d-oode bo-omon omhaklen, konden booren zingen. Doch in den zomer mochten Tom on Ella wel oeng een eindje het boscb Ingaan, maar nooit verder -.an de plek waar de houthakkers bezig waren. Na schooltijd ging het dan op een halletje daar heen on zij hieven er, totdat moeder hen naar huis Bop. Een levenden wolf hadden Tom en Ella dug nog nooit ontmoet, maar wel voel bonden, die op wolven geleken. Dit waren do wolfshonden, (rouwe waakzame dieren, die heel lief voor kin doren z'ljn. lleol veel boeren uit den omtrek hielden, dan ook wolfelsonden, maar heer Olsen, de valer van Tom en Eila, bezat alleen groote doggenj plompe lieren, die niels op wolfshonden geloken.. Als er 's winters sneeuw lag en de boer naar da stad moest spande lvij de honden voor de groote slede. Als dan 's morgens vader op weg ging, DER W- 1 - - - l» E E E D E i E E M N DER-BLAD BIJVOEGSEL VAN DE SCHIEDAMSCHg COURANT VAN 24 DEC. 1931. Ull.fl. I..K.A -J^s-

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9