Hoe het weer ook zij, WANDGEDIERTE. De tweede postzogelstand. Rijkspostspaarbank. Vereen. Het Singel kwartier. Yolkbadhuis m OMLIGGENDE GEMEENTEN. Geslaagden. Toenemende wei kloosheid. Dronkenschap, enz. Beslag gelegd. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT. 1931 schoon. De vcnlnisteriug bij dun Pensioenraad De moord op den lieer Esehnuz'er Kei Ir. en SchooL De Academie te Botterdam W. MOERMAN SPORT. Yootbal. GEMENGD NIEUWS. Berooid vau 12000 Crisis nsarrat af, maar atiouanl Congres voor Vakopleiding BINNENLAND. De Kerötgroet van de koningin. Kerstboom in brand. Iirimutk in ecu kantongerecht. Salaris verlaging. Doodelijk ongeval. Spoorweg-otsgeluk. Filiaalhouder vermoord. Hooge waterstand van do Theems. Tegen ruwe haudeu. INGEZONDEN. Men schrijft ons: Nog een enkele dag scheidt ons van hel nieuwe Jaar cn velen zullen behoefte go- voelen aan familie en vrienden oen heil- Wensch te zenden. Moge men dan oak donken aan het mis deelde kind on voor hen zich oen klein otter getroosten door hot kaap en van wel- dadigheidtpostaegels m kinderbriefkaarlen. In overleg mot don direclonr van hot post kantoor zal motrgen Woensdag van half 9 tot half 6 een twoode post zegels tand in de hnl van het postkantoor geopend zijn, waar verschillende dames u gaaarne deze postzegels en kinderbrief kaarten zullen ver- koopen. Stadgenooleni Steunt dezen arbeid, en zoo gij kunt, koopt dan voor uw gehdewen- sehen kinderpostzegels en briefkaarten. Simon de Wit 80 jaar, De heer Simon de "Wit, de oprichter van het bekende Zaanseho leven sirndde'en- bedrijf van dien naam, hoopt op 2 Januari a.s. zijn 89e geboortedag te herdenken. Op zeer jeugdigen leeftijd begon hij met een klein kruideniers win keltje, en hij wist door harden en ouvermoeidea arbeid zijn zaken steeds uit te breiden. De eene winkel na de andere werd geopend, zoodat de firma Simon de Wit thans in haast alle voor name plaatsen van ons land, levensmid delenwinkels exploiteert, terwijl nog in ver schillende plaatsen, in de naaste toekomst nieuwe winkels zullen worden geopend. Zeer veie jaren was de heer Simon de W it een bekende figuur aan de beurs en een trouwe bezoeker van de voornaamste kaasmarkten van ons land. Eenige jaren geleden heeft hij zich uit het actie:e zaken leven teruggetrokken. Vanzelf sprekend gaat zijn hart nog steeds uit maar zijn zoo geslaagde onderneming, on houdt hij zich trouw op de hoogte van den gang van zaken. Met ingang van 1 Januari 1932 treden bij de Bijkspostspaarbankwet de volgende wijzigingen in werking: 1. Het maximum rentegevend tegoed -op een spaarbankboekje wordt voor alle in leggers vastgesteld op f 2500. Het bijzonder rentegevend maximum voor bepaalde ver- eenigingea, stichtingen en fondsen is ver vallen. 2. Inschrijvingen in. een staatsschuld- boekje kunnen slechts verkregen worden voor hetgeen boven f2000 op eon spaar bankboekje is ingeschreven. Is een inschrij ving op een staatsschuldboekje verkregen, dan kan de inlegger desgewenscht liet tegoed van zijn spaarbankboekje doen da len tot 25 cent, zonder dat de inschrij- ving van zijn staatsschuldboekje te gelde wordt gemaakt. 3. Zoowel voor een staatsschuldboekje air- voor een spaarbankboekje, dat aan den directeur der Bank wordt opgezonden, be hoeft voortaan alleen een ontvangbewijs te worden afgegeven, indien de inlegger dit uitdrukkelijk verlangt. 4. De lhans gebruikelijke wijze van over schrijving van gelden van postrekeningen op spaarbankboekjes en omgekeerd, komt te vervallen. Hiervoor treedt een andere regeling in de plaats en wel door over schrijving of storting op postrekening 200009. 5. De orders van betaling zullen in den regel slechts 2 weken geldig zijn. (N. It. C.) Duien. Boven ons weerbericht stond gisteren een plaatje: Buien. Fa ditmaal bad de Bilt bet precies goed met zijn voorspel ling, want hedennacht kletterde hagel tegen de ramen on hedenmorgen, omstreeks 11 uur. kwam er een sneeuwbui, die, als ze geen natte aarde had gevonden, in een uur alles met een flink laagje wit dons zou hebben bedekt. Op droge plaatsen kan een enthousiasteling misschien een sneeuw bal bij elkaar schrappen, maar voel le verde de eerste sneeuwbui in dezen win ter niet op. Hedenmiddag scheen het zonnelje weer, afgewisseld met wat natte sneeuw,-al 1 De vereeniging Het Sin gel kwartier heeft gisteravond in Gebouw Eendracht een huis houdelijke vergadering gehouden, dte niet druk, maar toch nog vrij goed bezocht was. De heer A Hochart is, in verband met zijn leeftijd, als voorzitter afgetreden. In diens plaats werd tot voorzitter gekozen de beer Willeb oer. In de vergadering werd verslag uitge bracht van het gehouden St. Nicolaasfeest cu den propaganda-feestavond. Er bleek een klein nadeel ia saldo te zrjn. Op 24 December 1931 werden 199 baden verstrekt, t. w. le klasse: kuipbaden 9, regenbaden 34. 2e klasse: kuipbaden 11, regenbaden 145 Gedurende de maand December 1931 werden 1914 baden genomen, verdee'd als volgt: le klasse: kuipbaden 61, regenbaden 285, kinderbaden 2. 2e klasse: kuipbaden 146, regenbaden 1399, kinderbaden 21. In 1931 werd door 27.694 personen een bad genomen, onderverdee'd als volgt: le klasse: kuipbaden 939, regenbaden 383-1, kinderbaden 56. 2e klasse: kuipbaden 2190, regenbaden 20.353, kinderbaden 322. In 1930 waren deze cijfers tolaal 28.095 le klasse: kuipbaden 1017, regenbaden 3383, kinderbaden 129. 2e klasse: kuipbaden 2109,. regenhadea 21.061, kinderbaden 398. AOEiNDA. Sch ieda m. Luxor, Broersvest Boo^sSjjïnden. De zwar te garde. Pandora, Hoogstraat. City Lights. De kam pioen. 30 Dec. Gebouw Eendracht, 8 uur. Feest avond Knapeuvercen. Sainuël. 4 Jan. Musis Sacrum, half 3. Tweede lezing mevr. Boldingh—Goemans voor Ned. Vereen, van Huisvrou- i wen. Kleine Inez. Botterdam, iden en volgende dagen. Arena, 2.15 eu S.30 uur. (Zondags ook 5 uur). Variété. Heden e. v. d.: Tivoli Schouwburg, 8 uur. Ned.-Indisch Tocciccl. Apotheek- de Ooievaar. lieden e. v. d. Casino. 2.15 u. eu 8 30 u. (Zon- en feestdagen ook 5 u). Stapp, r's revue. Blank ou Bruin. Huünnd-Afrika. Capital, 2.30 u„ 7.15 u„ 9.30 u. De schrik van het garnizoen. City, 2.15 u„ 7 u., 9.15 u. Da schrik vian het garnizoen. Grand, 2 u., 7 u., 9 u. Viktoria und ihr Ilusar. Lux-or, 2.30 u„ 7.30 u. en 9 30 u. Mijn vrouw de avonturierster. Olympin, 7 u. en 9.15 u. Drie nobele bmd iet-en. Boxy, 2.15 u., 7.30 u. on S 30 u. Vaandrig van den keizer. lloyat, 2.15 u„ 7. 30 en 9.15 u. Watt en Half Walt bij de kannibalen. Scala, 2 u., 7 u., 9.30 u. Do groote at tractie. Thalia, 2.15 u„ 7 u. en 9.15 u. Alles voor een man. guur en schra.il, regenachtig ot koud, vat heelt liet niet op Uw gezicht, nis gij U tot gewoonte meukt het 's avonds met een weinig ..7,ij"-Ciéine in te wrijven. Uw huis bUjtt dan onder alle omstandigheden fraai van temt eu zacht als fluweel. VLAABD'NUBX. Van hier slaagden voor het -examen Buit- sche handelscorrespondentie, de heer D. v. Geest, en voor het practijk examen boek houden van de Vereeniging van Leeraren, de heer J. L. Verweij. Het aantal werkzoekenden, ingeschrev eu hp_ do Arbeidsbeuis, bedraagt thans reeds 1752. Sinds de laatste opgaaf een ver meerdering van 233. Tegen R., die in staat van dronkenschap do orde verstoorde en zich tegen over brenging naar het politie hm eau verzette, is proces-verbaal opgemaakt. Ook ziju viouw kreeg een proces-vei baat, en wei wegens belemmering en beleediging der politie. Vorige week kwam do Eugelscho stoom- drifter Y.H. 471 hier om zijn vangst te verkoopen. Dc haring bracht f 2 50—f 1.60 per maaJ op. De schipper vond dit blijkbaar te weinig en inplaats van de haring af te leveren, ging hij met schip en lading naar IJnnii- den. om zo daar nog weer eens to mark- tr- Later vernam hij evenwel, dat doo-r de laaraingscho koopers beslag was ge legd op zijn gemaakte besomming. De zitting van gistermiddag was zeer kort. Eenige onbelangrijke zaken werden afgehandeld, eenige getuigen in verstek- zaken werden gehoord, enkele vonnissen werden gewezen van zaken, waarvan het onderzoek acht of veertien dagen geleien was gesloten en in enkele minuten was alles klaar. 1931 was schooi. 1932 kan beginnen. Riet iedereen zal zoo gemakkelijk inventaris kunnen maken en do boeken kunnen afsluiten. Maar Justitia is punc tueel. Ilaar onze heïhvenschcn! De zaak tegen de drie verdachten van de malversaties bij den Pensioenraad, zal cp 5 Januari a.s. i oor do Haagsche recht bank behandeld wor.len. Naar wij vernemen is de behandeling van de strafzaak tegen de beide ver lach ten K. en P., inzake den in Mei van dit jaar te Den Haag gepleegden moord op den heer Esdiauzier, wiens lijk, zco li men zich zal herinneren, gevonden wen! in een pakhuis aan de Westerbannstraat te Den Haag, dooi' de rechtbank te Den Haag bepaald op 28 Januari; zoo noodig voort to zetten op Woensdag 29 Januari a.s. Vanwege het 0-M. zaden 25 getuigen worden gedagvaard. Het hoofdbestuur ran den Bond vain Vereen igingen ran Leeraren -aan Middel bare Nijverheidsscholen in Nederland hoeft naar aanleiding van do plannen tot reor ganisatie van het avond middel baar tech nisch onderwijs, gegeron aan de Academie van Bceldend-o Kunsten en Technische We tenschappen te Botterdam, oan adres ge richt aan den min filer van onderwijs, kuia- TUINAANLEG EN ONDERHOUD Pa. P. G. REINE, OOSTSINGEL 33, Hui in 40-jarige ervanag. MAKELAAR IN YASTF, GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN Fa. W.'VAN LOON, zuiveraars van Gebouwen en Schepen. KAHESttlNGH «SNKSÏiAAItf 12-ia. sten en wetenschappen, waarin o.a. wordt gezegd, dat met ingang van 1 Januari a.s. dus midden (iu don cursus, hot aantal lesuren van 24 per week teruggebracht zal moe ten worden tot 20, dat met ingang van 1 Sop tembar 1932 dit aantal lesuren opnieuw gereduceerd zal worden lot 16 en bovendien zal do voorbereidende cursus, die bedoeld' is als \erbindingssehakel üisschon de vaklodkon- scholen en de middelbare technische school overgebracht moeten, worden naar de eerste klasse van deze laatste, waardoor bet mid delbaar technisch onderwijs een volle jaar cursus verliest, dat doer deze maatregelen het totaal aantal lesuren teruggebracht wordt tot 55 pCt. vian het oorspronkelijke program ma en dus het gehccle onderwijs hopeloos gedesorganiseerd zal worden, dat deze school in den loop Van de ja ren haar bestaansrecht ten vciile bowezcin heeft en zich in de belangstelling Van de industrie verheugen mag, althans wat Rot terdam en -omstreken betreft, dat deze school de energieke jongelui ■onder de minder bedoelden cem schitte rende gelegenheid biedt met weinig kosten toch dezelfde hoogte fce bereiken als de beter gesitueerden, dat deze schooi de eenige avond mid delbare technische school in ons land -en mitsdien de besparing gering is, althans niet van dien aard om liiervo-or liet be staan van deze school onmogelijk te ma ken. Redenen, wraarom adressante den minis ter dringend verzoekt, de bezuinigingsmaat regelen betreffende de avond middelbare technische school te Rotterdam zoodanig te willen wijzigen, dal het avond middel baar technisch onderwijs gelijkwaardig kan blijven aan het dag middelbaar technisch onderwijs cn aldus het bestaan van dezo school niet bedreigd worde. bewaking gesteld geweester was oen deta chement van 14 marechnussee's bij go- plaats! De bewaking betrof liet gebouw dor zendinrichting cn hot postkantoor, terwijl surveillance per rijwiel geschiedde langs den kabel, die beide gebouwen verbindt. Foijon-oordS. V. V.-Junioren. hi de uitslagen Van de Foijonoord S.V.V.-Junioren is oen fout geslopen. De uitslagen luiden: Foijonoord C 1—S.V.V. C 1 2—0. Feijenoo-rd O 2—S.V.V. C 2 2—0. Foijenoord C 3—S.V.V. C 3 5—0. Feijenoo-rd B 1—S.V.V. B I 3—2. Feijenaord B 2—S.V.V. B 2 4—2. Foijenoord B 3—S.V.V. B 3 5—1. Foijonoord B 4—S.V.V. B 4 5—1. Foijenoord A 1—S.V.V. A 1 0—3. Foijonoord A 2—S.V.V. A 2 3—2. F en brutale diefstal. In het portaal van een kantoor aan de Ileerengrachl to'Amsterdam, is een viouwe- lijke kantoorbediende beroofd van een akte- taseh, waarin zich een bedrag van bijna 2Ü00 gulden bevond. De juffiouw, die juist do trap was op gegaan, die naar het kantoor op do eer ste verdieping leidt, struikelde daar en kwam te va Ion. Onmiddellijk schoot een onbekende man oi haar toe, hij greop haar aktetasch cn maakte zich daarmee uit do voeten. De man is ontkomen. Men seini uil Da Büi; (Zio volgende wededeeUng) Gistermorgen is het Nat. Congres voor VaLopleidingsiraagstukken te 's Gravcmha- go geopend met eon rede van den voor zitter den hoor rar. II. Smoengc. Dos mid dags werd de plenaire zitting bijgewoond door Prinses Juliana Vergezeld van haar secretaris, baron Baud. Nadat do -vorste lijke bezoekster door don voorzitter wel kom was geli-eeten, sprak mr. J. Terpstra, minister van onderwijs, het congres toe. Het verheugde spr. in het bizonder, dal met uitbreiding van. de aanvankelijke bo doeling, ook aan het middelbaar technisch onderwijs op dit congres bizondere aan dacht* zal warden geschonkan, zóó zelfs, dat voor dit onderwijs oen afzonderlijke sectio werd ingesteld. Hot is nu omstreeks 12 jaar geleden, dat het vorige nationaal congres voor vak onderwijs gehouden werd. Hoeveel is er sinds dat jaar niot veranderd en gegroeid. Bracht dc in 1919 lot stand gekomen en op 1 Januari 1921 in werking getre den nijverheidseaidenvijswet belangrijke wij zigingen in de administratie en organ'salie win dit onderwijs, van meer belang nog èn moeilijker is de aanpassing van dit on derwijs aan de zoo sterk gewijzigde en nog steeds veranderende werkwijzen in tcchneik en ambacht, en aan do bizouidero economische en industrieel© omstandighe den. Mr. Smeenge bracht de regieering en den minister dank voor den verleenden financieelen en marcelen steun, fn de Twee Steden werden de congressisten, door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester jlir. Bosch ridder van Rosenthal verwel komde do genoodigden, mr. Smeenge dank te en huldigde het gemeentebeleid te Den Haag, waar zooveel tot bevordering van bot vakonderwijs wordt gedaan. Naar hel Vad. verneemt, is voor en tij dens die rede van de Koningin de zender te Huizen (N. C. R. V.) onder extra-poli tie- Vrouw des huizes ern stig gewond. Zondagavond is ten huize van do fa milie D. G. aan den Nieuwen "Wandelweg 1e Nieuwer-Arustel een kerstboom in brand gevlogen. Bij de pogingen om den bran denden boom naar buiten te werpen ge raakten de kleeren van de vrouw des hui zes in IhjjkI. Onmiddellijk bedekten de aanwezigen haar met een vl-cei'kleed en divandek, waardoor het vuur werd ge smoord. Zij bekwam niettemin ernstige brandwonden aan borst en galaat en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht, liet vuur had ook do gordijnen aangetast. Men slaagde er -echter in mot eenige em mers water dit gevaar te bo-ven te ldomen. hi den uJgeloopem nacht is ingebroken, in het kantongerecht aan de Hamburger straat te Utrecht, Vermoedelijk heeft de (huler zich laten insluiten. Van hem heelt men nog goan spoor ontdekt. Da buit kan hoogstens twintig a vijf en twintig gulden zijn geweest. Bij de Algemeenc Kunstzijde Uuie N.V zullen do maandsalarissen na afloop van do contrarian, met 10 pet. worden ver laagd. Gistermorgen omstreeks twaalf uur is in de Fmmastraat te Alkmaar lnot 3-jarig zoontje van den haar Winder ander ©en met zand geladen vrachtauto geraakt en on middellijk gedood. V ij f zwaar gewonden. Gisteravond tegen tien uur reed bij het station Kieritzseh op het traject Leipzig- Ilof, een personen Liein op een aantal goe- deienwagens. De voorkant vara een wagon werd door een goederenwagen ingedrukt en een goederenwagen werd geheel vernield. Yijt personen werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis te Zwoulcau worden overgebracht. De G6-jurige filiaal chef Guslav Iluth to Berlijn, is kort nfi liet sluiten dor zaak vermoord. Do man zou op 1 Januari, na meer dan 40 jaar dienst als filiaalchef, met pensioen gaan. De moordenaars hebben ongeveer 3C0 mark gestoten. Er is oen belootning van 2030 mark uitgeloofd voor wien aauwijfeJin- gen geeft, welke tot hun arrestatie leiden. Ten gevolge van den storm boven de Noordzee, gepaard gaande met een krach tigs springvloed, is het water vim de Theems tot een ahnormate hoogte gestegen. Op vele plaatsen staat het water hoo- ger dan in 1928, loen tien personen bij een overstrooming om het teven kwamen. De politie waarschuwde de bewoners van een aantal huizen nabij het Embankment bij Westminster, om him woningen te verlaten. Hij Southend staat het water tien inches boven het op dc peilschaal aangegeven critische punt. Te Chelsea staat liet water precies tot aan don kaderand van het Em bankment en spoelt het herhaaldelijk er over heen. Bij C.raveeend staat een deel van do kauen onderwater. Scotland Yard heeft voor vannacht eori specialen bewakingsdienst georganiseerd langs de gehccle Theems, om alarm te maken, zoodra er gevaar dreigt. Het s.s. American Trader is op de Theems in botsing gekomen met een sleepboot, die onmiddellijk zonk. Negen personen van de sleepboot verdronken. In haar meisjestijd hebben de meeste vrouwen -netto, goed verzorgde handen, maar zoodra zij getrouwd zijn, krijgen vtefein werkknuistjes. Dit is niet meer dan na tuurlijk en ook he-elemaai geen schande, maar «alles behalve prettig. Door hot voort durend ploeteren in lioet en koud. water hot schuren -en. schrappen, woird-on de han den hard -cn ruw. Om Vain de vele kloven en wondjes nog maar te zwijgen. Toch is met een weinig .zorg Kier nog wol iets tegen to doen en viooral waar er tegen woordig zooveel vrouwen zijn, die behalve luuir werk in huis, ook nog moeton ba- dienen. iin winkels cn op km toren, zal men e-r oenige moeite wel voor over heb- bon. Vele vrouwen dragon voor liet ruwe werk reeds gummihandsclioanan, maar dit alleen is niet voldoende. Men moet steeds, vóór do handschoenen worden aangedaan do handen oenige ©ogenblikken onderdom pelen in tamelijk boet water, vermengd mot ©en weinig fijns ham-gort. Na liet uitdoen der handsel) oenen moeten zij worden uitgewreven moL sterke Eau-de- Cologne of citroaesap mot eiwit. De han den blijven hierdoor werkelijk mooi glad cn blank. De nagels veroischen weer apar te zorg. Zij worden door het vele werken in heet water tem laatste geheel week en glansloos. Men moot er lijdeus hot dag©- lijksclie werk 'n gewoonte vim maken do nagels telkens even met oen puntje van een handdoek lot aan do wortels droog te drukken. In de bolronde manicure doos jes vindt men ook «altijd kleine nagelmes- jes. Vrouwen, die voortdurend vochtige banden hebben, moeten deze mesjes, en in het algemoeai alle staten toiletartikelen, nooit gebruiken. De vliesjes op do nagels kan men altijd zeer ge-makke!ijk terug duwen, waarna zij in het water vanzelf wei verdwijnen. De glans brengt uien tel kens weer terug met wat rouge, uitge smeerd o,p ©cn stukje zeemleer. In eea moeite door wassehen de meeste vrou w-en, aia het huiswerk, d© handen met bijtende huishoudzeep. Dit is verkeerd: men gebruikte "htervrn-r juist goede zachte toiletzeep. Af el opnem ng ivordl geen instemming der Hedaclie bedoeld. C py ivordl nimmer teruggegeven HET GYMNASIUM TE SCHIEDAM. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik u plaatsing voor ondeistaan.de opmerkingen. Den 14an Juli van dit jaar schreef ik eenige dingen neer aangaande het Sclried. Gynmasiutn. Deze zaak heeft mij niet los willen laten, en omdat het oon zeer be langrijke kwestie geldt, heb ik nu wat scherper op den gang van zaken gelet dan in Juli. Ik heb persoonlijk met dit Gymnasium, niets uitstaande en schroef in Juli het artikel naar aanleiding van het slechte resultaat bij den overgang van do le naar de 2e klasse en was nu rustig afwachtende naar den gang van zaken i:« den nieuwen cursus. Bij mijn informatie blijkt het nu al weer, dat vo-or do klassieke vakken van de 14 nieuwe leerlingen negen een onvoldoend cijfer hebben en dat eukelen een djfer hebben, dat haast aan het omvallen is. Js dit Latijn dan zoo vreesolijk" moeilijk? Zijn die kinderen dan zoo hardteeirsch', moet men dan zoo'n talent zijn om een voldoend cijfertje voor Latijn te halen? De academisch geschoolden juristen, ge- neesheerea, theologen, die ik zoo in mijn teven ontmoette, waren toch - uitzon deringen «aaigela en allen middet matig heden. Dezo hebben toch atlon hun klas sieke vakken geleerd. Bij mijn informatie aan andere Gymna sia en Lycea, bleek mij, dat dit proooni der onvoldoenden aanmerkelijk lager was. Ik heb den indruk, dat dit de kinderen deprimeert, daar zij het Latijn als hoofd vak hebben te beschouwen. Het wordt voor deze kinderen een moeizaam, moedeloos en lusteloos werk, wat ook invloed moet heb ben op- de andere vakken. Docii mijn bezwaren gaan verder. Een kind dat toelatingsexamen doet, behoeft geen woord Fransch te kennen. Het Franscihl to kwader ure afgeschaft op de Lagere school is in het programma voo-r het toelatingsexamen voor het Gymnasium niet opgenomen. Nu komen daar toch kinderen, die één of twee, sommige drie jaar, op de lagere school onderwijs in het Fransch hebben gehad. De betrokken loeraar krijgt dus een zeer heterogeen stel. Toch ziet doze kso raar kans onr in 3 maanden een Dnboisboekja door te hollen en zelfs zoo, dat kinde ren, dio al 2 of 3 jaar Fransch hebben gehad, ternauwernood een voldoend cijfer krijgen. Dat wijzen de cijfers uit, die ik bij verschillende ouders gezien heb. Formeel behoeven de kinderen geon woord Fransch te komren on in de prak tijk blijkt, dat zij, die roed.r oenige faxen Fransch onderwijs genoten, het gymnasiale! Fransch nauwelijks kunnen volgen. Volgens verscheidene ouders wordt de beginlccrslof door gehold. Is» dal klassiek! onderwijs Diar is dan verder de aardrijkskunde, liet boek, dat gebruikt wordt, is geschre ven door den 1 eeraar, die er los in geeft. Dit boek kwam mij onlangs onder de Gogen. Het is voor kmdoran der 1e klasse vrijwel onleesbaar. Toch blijlct mij, dat dit beek jaar in jaar uit wordt gebruikt. Wfll er in dat boek aangaande kosmografisclte beginselen opgerakeld wordt is zelfs veoc mij die geen onbekende in dat vak ben' onduidelijk. En hieruit moeten do kin-de ren, die pas van de lagere school komesa, weinig belezen zijn, hun lessen loeren. Er is nog moer. Ik verneem van leer lingen uit do hoogere klassan, dat zij voor sommige vakken, b.v. Latijn, e'ü Griekseli, twee Verschillende leeraren heb ben. Wat daarvan terecht moot konten! is mij een raadsel. Vooral in klassiek© tes ten, waar zooveel verschil in uitleg moge lijk js, lijkt me dat een dwaasheid Van' den eersten raiug. Dat men labor op do universiteit tweo professoren volgt in 't

Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2