Schiedamsche Courant. Eerste Kamer. Diefstal in station. TWEED E BLAD deb Donderdag 4 Februari 1932. No. 1»M6 STADSNIEUWS. Aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De bibliotheek van do Gemeentelijke Openbare Leeszaal is in Januari met de navolgende studiewerken uitgebreid. Oswald Spengler, Do meinsch en de techniek. I I Dosiderlus Papp, Do wonderwereld der sterren en haar raadselen. Henri See, Ontstaan en ontwikkeling van liet moderne kapitalisme. Otto Rode, Der wirtschaftUdho Baube- trleb. Fed. Vergin, Het Onbewuste Europa. E. Slaley Jonos, Christus op den Berg? D. Martin, Mit Graf Luckner auf hëher Soë. Top Naieff, Aan flarden. C. van Beekhuis, Het plantenrijk, Rudolf Stomer, Nationalokonomischer Kurn, Geneeskundig huisboek. Eduard Weiter, Het nieuwe handboek dor dectriciteit. J. C. Wi. Boer en Wi. L. P. Burger, Tafeltje dek je! Ct. vau der Zee, De ballingschap. Li. Penning, Het loven van Johannes Cal- vijn. II. J. Schou, Religlousiteit en abnormaal ziel eleven. A. Loosjies, De torenmuziek in do Ne derlanden. Constant van Wessem, De komische film. Emil Waldman, Attische KuItstaUen. II. und E. Wleichmann, Ad lag im Sow- Jotstaat Karl Döhornanln, Durclücuchtete ICörpor. Fed. Hildonbraindt, Tiinzermmem dor Ge- gonwart. J. A. Blok, Do boodschap van Gotama, den Boeddha. Walter Fiaig, Die Slciparadiese dor Sehweiz. C. van Geld eren. De hoofdpunten der zielsgeschiedenis van Job. Stefan Zweig, Ausgowühlte Gedichte. E. 0. Hoppé, Der lunfte Konlinent. Robert Ilenseling, Dor neu onldeckte Himmel. Karl von Scliumaohor, Südameiika. II. G. CanUegieLer, De nachtegaal van Bergambacht. Weltgcschidhte, Propylaion. B-eyer, PoppeuMeortjes en dieren van wol. Openbare leeszaal en bibliotheek Uitgeleend worden over do maand Januari 193,2 (Lange Ilavan,): 2232 kinder boeken, 3816 studiewerken, 7574 remains Totaal 13622. (Filiaal Gorzen): 711 kinderboeken, 1286 studiewerken, 1350 romans. Totaa! 3347,. Houders van leeskaarbaa 2000. Boekenbezit 24461. Uitgeleend werden over de maand Januari 1931 (Lange Haven): 2071 kinder boeken, 3496 studiewerken, 6905 remains Totaal 12472. (Filiaal Gorzen)574 kinderboeken, 1002 studiewerken, 1230 romans. Totaal 2806. Houders van loeskaarten 2000. Boekenbezit 22020. Volk>«badbuis Op 29 en 30 Januari 1932 weerden 530 baden verstrekt, t.w. le ldasse: Kuipbaden 23, regonbaden 77. 2e klasse.Kuipbaden 48, regenhaden 424 kinderbaden 8. Gedurende de maand Januari 1932 wer den 2810 baden genomen verdeeld als volgt le klasse: Kuipbaden 86 regenbadeu 415, kinderbaden 2. Se klasse: Kuipbaden 228, regonbaden 2078, kinderbaden 31. Oostsingel 69; sleutel aan ring, J. Schulzo, Noordmolenstraat 4b; kinderportemonnaie, J. Bolle, Strijenschestraat 21; kinderhand- schoon, A. Kaldn, Nieuwe Hofje van Be- lois 2; Mnderjas, W. valn Rijswijk, Chr. Huijgen straat 10b; rozenkrans, D. Krom menhoek, Tollönssiraat 20; kinderportemon naie met inlioud, J. E ijken broek, Vlaardin- gerstraat 13; bus benzine, Auto Maatschap pij Vin[k Co. Onbestelbare brieven en briefkaarten Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, valn welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Januari 1932. Brieven binnenland. Rotlcrdamsch Nieuwsblad, Rotter lam. Dagblad Voorwaarts, Pi.otterdam. Miss Blanche oig., Rotterdam. Roepen, Rotterdam. K. Roes-Roes, Oosterwijk. C. de Langen, Schiedam. A. Kersting, Spckholzerheide. Arbeiderspers, Amsterdam. Brieven buitenland. B. Ayven, Waterloo. Hansan, Anvers. sks, de vergoeding voor verbetaringoa enz.lbevorderen, .dat bij evontuoo'.e toepassing bevorderen do rechtszekerheid1; doch een van de Crisis-invoerwet zoo weinig mogelijk BINNENLAND, Do Pachtwet Aan de orde zijn de ontwerpen-Pachtwet en pachtcommissie. Do heer Btomjous (r.-k.) acht de ont werpen ho-ogst schadelijk voor den land bouw en wijst er op, dat zij het beleg gen van kapitaal in den grond1 veel min der aantrekkelijk maken. Voor de regeo' ring is hot thans moeilijk de ontwerpen in te trekken, maar de Kamer dient zo to verwerpen, ook omdat ze diop ingrij pen in ons burgerlijk recht. Deze ontworpen stellen eenzijdig het recht van den pachter boven dat vau den verpachter, hetgeen spir. met verschillende voorbeelden aantoont. Spr, bestrijdt het continuatierceht, hot remissierccht en het bepalen van den pachtprijs door don kan tonrechter. Hij kan do,mede-verantwoorde lijkheid voor dit ontwerp niet aanvaarden. De heer Geklerman (lib.) acht de on- tiok, die gehoord is tegen het lang uit blijven van de memorie van antwoord1, niet gerechtvaardigd. Wat don inhoud der ontwerpen betreft, moet men zich afvra gen, of het niet heter ware met deze wetten te wachten tot een meer norma len tijd. Met de instelling van pachteom- missics kunnen de liberalen meegaan, maar deze commissies dienen een bemiddelende taak te hebben. In dit opzicht gaat bot ontwerp te ver. Grootc bezwaren oppert spr. tegen het continual iereoht. en do be voegdheid van den kantonrechter om bij continuatie den pachtprijs vast te stollen. Deze bepaling vormt de voornaamste reden, waarom de liberalen tegen de pachtwetten zullen stemmen. De heor Van Wasscnaer van Galwijck (c.-h.) betoogt, dat de pachter er- beter aan toe is dan de hypotheekboer, omdat do verpachter de pacht kan verlagen, als die to hoog blijkt. Wat dit ontwerp nu do pachters moet helpen, brengt het den eigengeërfden ten nadoele, omdat de waarde van bun grond vermindert. Spr. betoogt vorder, dat hij in beginsel is voor toekenning van vergoeding aan den pachter, wanneer deze verbetering aan gebracht heeft, maar hij ziet geen aan leiding de pachter hier wettelijk te be schermen. De ontwerpen beoogen bescher ming van den economisch zwak geachlen pachter, maar brengen den verpachter ge heel in afhankelijkheid van den pachter, die een geheele boerderij bederven kan, zonder dat de eigenaar er iets aan kan doen. De heer Diepenhorst (a.-r.) meent, dat men niet de tegenstelling mag makenland bouw-proletariër en grootgrondeigenaar-ka- pitalist. Een regeling van de pacht mag niet tegengehouden worden, maar deze mag niet den eigendom aantasten, wil zij -niet in eigen vleescli snijden. Geen enkele wet telijke regeling kan alle misstanden ver mijden. 'Wat do ingediend1© voorstellen betreft, doze bevatten zoor veel goods: d'e remis- groot kwaad is do continuatie. Een practisch bezwaar is, dat de één jarig© oantractc® zullen toenemen; beter ware, volgens prof. Diepenhorst, oen scha deloosstelling hij- onredelijke opzegging ge weest. Het zal spreloersfractie moeilijk zijn vóór dit ontwerp to stemmen De continuatie noopt tot eon „non possumus". Da ©enige voorstander van het continu- a,Berecht, die aan hot woord kwam was de hoer Steeger (r.-k.) en wol voornamer lijk op ethisch-religicuze on philosophischo gromden. Ten slotte herhaalde do hoer Van dor Hoeven (c.-h.) nog oeins de bezwaren der tegenstanders. Spr. kwam lot de conclusie, dat het ontwerp do goede verhouding van thans zou kunnen verstoren en dat het tot crcdietmoeHijkh'eden aanleiding zou geven. In hot berichtje vam gisteren, finder de rubriek „Laatste Nieuws" stond een sioroixlo zetfout. Implants van ontwerpen- pachlwöt stond or: ontwerpen jachtwet. Herwonnen Levenskracht Te Bilthoven is -de eerste steen gelogd voor het r.-k. sanatorium Berg en Bosch, van Herwonnen Levenskracht. Do Itotterdamsche wethouilerserisis Naar gemeld wordt, heeft de heer A. Ilancmaaijer zijn benoeming tot weihouder aanvaard. Mr Uratama t- Te Rotterdam is plotseling overleden de pas-benoemde kantonrechter, mr. C, L. Gra- tama. Nationaal crisis-comité Fenige vooraanstaande personen, waar onder mr. A. J. Komijla, wethouder van Lei den ön voorzitter van hot Lcidsch Crisis comité; mr. P. A. Pijnaeker Hordijk, dijk graaf van Rijnland; mr. S. J. v. d. Bergh, hoogheemraad van Delfland; mr. dr. P. IJssel de Schepper, president van de recht bank to Rotterdam; ir. C. Slim, hoofdinge nieur publieke werken te Amsterdam; C. M. Merkus, bankiersfirma Proehl en Out- manin, to Amsterdam; J. C. Burgersdijk, inspecteur der Grondbelasting, aan liet de- parlement van Financiën; A. D. Kooy, amb tenaar Rijks inkoopburejiu etc., hebben het plan opgevat bij den minister van Justitie een aanvrage in te dienon tot het houden van oen loterij"', ten bate van het Natio naal Crisiscomité, volgens Art. 3 der Lo- terijwet, waarvoor als prijzen beschikbaar worden gesteld: automobielen, piano's, 1 miskom er-am eubl e m en ten, motorfietsen, radiotoestellen, gramofoons, stofzuigers, etc. Volgens opgezet pinm wordt er oen op brengst valn f 1.090.090 verwacht, ten bate van bet Nationaal Crisiscomité, aangezien er 250.000 loten uitgegeven zulten wonl-en a f6 per stuk, terwijl er als hoofilpremies beschikbaar worden gestoldoen blohui zon te Voorburg ter waarde van 180.000 en een blok huizen te Voorburg ter waarde van f 42.000. Waar er hier in Nederland ongeveer 75/80.000 Engelsche Sweepstake loten wor den verkocht, welke voor een builenlandsoh liefdadig doel zij'n, veronderstelt boven staand comité, dat waar het hier cön Natio naal Belang beoogt er wel 250.000 loten geplaatst kuninen warden, gezien de mooie prijzen, die er aain verhonden zijn. De Cris;s-iuvoei wét Do Nijverheidsraad heeft in zijn laatste vergadering uitvoerig valn gedachten ge wisseld over de Crisisinvocrwet 1931 en over hot protocol, op 29 December 1931 te Brussel onderloekend, betreffende do toepassing van in- en uitvoerbeperkingeu of -verboden of andere maatregelen, die do handelsbetrekkingen tusschen Nederland en België zouden kunnen belemmeren. Naar aanleiding van de beraulslagingein heeft den raad don minister verzocht te vertraging door het protocol van 29 De cember 1931 zal worden ondervonden en dat worde voorkomen, dat -gedurende liet tijdvak, dat genoemde wet van kracht blijft, met andere staten afspraken worden ge maakt, gelijk' aan hot protocol, dat met Bel gië is gesloten. üost-lndië. Groote brand. Buitenzorg. De res dent van de Zuid-er en Oot-te-r-afdecling van Borneo sent, dat in do kampong Tambalang, onderafdcel lig Amoentaii, 30 hulzen zijin afgebrand. Er de den zich geen persoonlijke ongelukken voor, Een belangrijke voorraad rijst is verloren gegaan. Do oorzaak is vermoedelijk gelegen in kwaad willigheid. Dio-or Inlander vorm oord. Batavia. Dinsdagavond is de Ireor B-a tiaans ,bookliioud<sr dor Bai'av aschc Vólks- en Stadsapotheek, wonende Kebon Sir.h. door een Inlander met oen mes in den buik gestoken. De hoor B. is overleden. De dader is ge arresteerd. Mr. J. T. Linthorst- Iloman ernstig ongesteld. De oud-commissaris der koningin in de provincie Drente mr. J. T. Linthorst Ho- man is ernstig ongesteld. Hij1 wordt in zijn woonplaats Ilavolte verpleegd. Eerste Iiamer en regeer Ine. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens de algemeene beschouwin gen over do rijksbegrooting 1932, wordt o.m. aangedrongen, dat do regeering zou ingrijpen in het bank- en credie'wezen en scherpe controle zou invoeren. Ook vroeg men zich af, of het niet op den weg der regcering zou liggen door deskundigen oen plan of schema voor een internationale organisatie van het bank- en munt vezen in groote lijnen te do-en samenstellen, ter overlegging aan den Volkenbond- of aan andere regeeringen. Eenige leden maakten de opmerking, dat het nationaal vermogen van Nederland door de opgelrcden veranderingen thans op tien milliard gulden wordt geschat, tegen vijftien milliard gulden voor enkele jaren. Gevraagd werd of de regecring over oe noodige gegevens beschikt om met eeni ge juistheid hieromtrent mededeelingen te kunnen verstrekken. Verschillende leden meenden, dat de crisis verzwaard wordt, zoowel door de houding van do regecring als door do angslslemming, die algemeen in het land bestaat. De regecring zal volgens hen goed doen do gemoederen gerust te stollen, door tijdig erop- te wijzen, dat zij, mocht liet zakenleven slechter worden, zal bevorde ren, dat opschorting van betalingsverplich tingen het gemakkelijker zal maken door do moeilijke crisistijden heen te komen, Vele leden waren overtuigd van de nood zaak van maatregelen tot handhaving van tic Nodorlandschc markt voo-r de Neder Ianüsche industrie en verklaarden zich te kunnen vereenigen met de daarvoor do-or do regeering genomen maatregelen. Zij meenoen evenwel, dat de regecring le dezen veel moer kan en behoort te doen Eens-deels drongen zij aan op het nemen van dwingende maatregelen ten opzichte van de provincies, gemeenten on water schappen en bedrijven, die, gelijk de spoor wegen, onder regeeringsinvloed staan, om deze te nopen Nederlandsche producten te verwerken. Sommige leden, hoewel overtuigd, dat aan oen algemeene loondaling niet zal vallen te ontkomen, zagen daarin toch geenszins het eenige middel tot tempering van de crisis. De regearing kan veel doen om do gevolgen van de loondaling te ver zachten en ook om hot prijspeil over de geheele linie te veriagen. Als zoodanige middelen bevalen zij o.m. aan: herziening van de voorschotten voor woningbouw aan gemeenten en bouwvereenigingen; sa menwerking met coöperatieve- en midden- slanosvereenigingon, om tot verlaging der kleinhandelsprijzen te komen; tijdelijke op schorting van allerlei maatregelen van so cialen aard, dio het leven duurder zouden maken; samenwerking met provinciale- en gemeentebesturen, om in de zelfde, richting werkzaam le zijn. Koedijk-in nood. Het bestuur van de tumbouwveruniiging „de W-est" te Koedijk beeft liet volgende telegram dringend verzand-en; Aa.n zijin Excellentie den minister van binin-einlan-dsche zaken en landbouw; liet bestuur der tuinboaiwvereoniging „de West" le Koedijk verzoekt met vorschul- digden eerbied, dat Uwe Exoellontie direct ingrijpt in don noo-d welke onder de tuin bouwers heers ebt, door totale waardeloos heid van do producten en wel door: het gerneentel>osluur te machtigen om -een gedeelte van hot aangevraagde ren teloos crodiet aan de betrokkenen uit to koeren voor noodzakelijk levensouider- hoiud, daar op het oogonblik velen zon der contain tea zijin en aan alle daaraan verbonden gevaren bloot staan, zoola-t wij als. het bestuur de verantwoordelijkheid1 niet verder durven dragon. Rijkspostspaarbank. Inlagen eind November f423.046.955,81; inlagen in December f 18,696.659.25, (waar onder f 156.944.09 wegens afschrijvingen op Sta-atsschuldboekjcs). Afschrijvingen in December f 12.345.660.67 (waaronder f 339.790.30 ten behoeve van inschrijvingen op Staatsschuklbookjes). Te goed allo De cember 1931 f429.397.954.39. Aantal spaarbankboekjes 2.227.364. Aantal Staats schuldboekjes 27.630. Totaal nominaal be drag der voor inleggers aangekochte N. W. S. f45.620.850. Tolaal tegoed op Staats schuldboekjes nominaal f44.172.950. Be legging 3 pCt. N.W.S. nominaal f2 852,000. GEMENGD NIEUWS., Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 urn 's middags: ring' mot sleutels, voetbal, rijwiel, 2 ro zenkrainscn, rijwielpomp, rijwielhandbc- schermer, 2 sleutels, zakmes, kindcrporle- monnaio, zweep. Bij vinders kinderliandsclioen, B. Fonteijlno, Dirk van Wassenaarstr-aat 17rozenkrans, L. Rijnlal- dor; Rozonburgorslraafc 19b; bril, M. Meni sten, Eendrachtstraat 52b; damoslasch met inh., P. Schippers, Noordvestlaain 40; por- tomonlnaio met inh., J. Bakkers, Wcstfran- kelandschesiraat lila; sleutel van Ford auto, P. Romeijn, Stationstraat 7a; lcinder- portomonnaio met inh., J. Ilarteveld, Anlli. Muijsstraat 39b; ring, N. Beuman, Van Bo- verenstraat 32; hand, J. BoijVijld, Lange Kerkstraat 56; postduif, J. Kroawinkel, VI aard in gord ijk 43; ring mot sleutels, C. Suijkor, Warande 99; hoornen bril, A. Rij mer, Teijlorstraat 5; kindortasch, J. van Oort, ViUastrant 34; tasch, Wed. van Net, .Wattstraat bbpaar voetbalschoenen, .1. Heil kor, WestfrankclnlndschesLraat 103a; schoolètui, M. Douwenga, Jan Steenstraat 10; sleutel, N. van 't Hof, Iluijsmainslraal lub; al pon i n u L s, II." vaa L ecu wonJ au Ver- meerstraat 32a; kindertasehjo met inh., C. Wasmaii, Droersvest 1; werkmansjas, II. R"'.i"'nnp IJssel in o'ml e-sches Lraat 31a; por- ienin.-'iinie mek inh., II. Perdans, Raam 5- beo ren a r m ban d h orl og o, W. Jonkcrgoirw,' Hot Nedeiiandsch elftal heeft gisteren te Rotterdam tegen de Engelsche prof. club „Reading" een wedstrijd gespeeld, waarbij de Engelsche gasten oen 31 overwinning behaalden. Een moment uit don wedstrijd. Ituim i'21)00 uit do brandkast gestolen. In het plaatskaartenbureau van het Ilaag- scho Staatsspoorstalion is ingebroken en uit de brandkast f 2135.22 ontvreemd. liet vermoeden bestaat, dat een spoorwegar beider, die voortvluchtig is, den diefstal gepleegd heeft. Werkwilligen «nar huis gebracht. Politie moest ingrijpen. Rij de firma Ileydenrijk, lijstemfabrikaint in de Gilles vam Lodcinborghstraat te Am sterdam is het personeel sinds een dng oif tien in staking. De arbeiders, die aan bet werk zijn gebleven worden lederen dag per auto naar huis gebracht. Een -an dc-ze menselion woont in do Stuyvesantslraat. Toen do auto daar aankwam stond er veel publiek voor zijn woning on werd -er met stoencn gegooid. De auto is toon onmiddel lijk naai' liet politiebureau Overtoom ge reden on met enkele agenten naar het huis teruggegaan. Er moest oen charge worden uitgevoerd om do menschen uit elkaar te drijven. Voor hol huis is een post ter be waking achtergebleven. De spoorwegaanslagen. Een grap. Gistermiddag hebben eenige personen' onder do gemeente Ede bij oen der onbe waakte overwegen de volgende medeclee- Iing, welke in liet zand stond geschreven, ontdekt Do Mitropa zal mo-rgen tusschen Ede eta Arnhem ontsporen. Maluschka II. Men neemt aan-, dat mon hier met een grap te doen heeft. Hot Yorgiitigingsgoval te Raalte. Omtrent het vergiftigingsgeval te Raalte kunmm wij modod-celen, da,t de vermoe delijke -oorzaak kolendampvergiftiging is. Hot onderzoek heeft uitgewezen, dat mis dadig opzet uitgesloten moot worden ge acht. Da kachel, die In een der vertrekken! stond, was afgesloten. De kolendamp heeft zich daarop verspreid in hot andere ver trek, da,t communicatie hooft met de kar m-er, waar de kachel stond. Lyk opgehaald. Te Arnhem is uit een dor stadsgrachten het lijk opgehaald van oem 60-jarigon Dl van E. genaamd, die sinds 4 Januari j.l. te Arnhem werd vonnist. Men vermoedt, dat do man do-or de duisternis misleid te water is gelooponi en verdronken. inbiaak Bij een bewoner van een perceel aan de Raaravest te Haarlem, is ingebroken. Een bedrag van f 1600 wordt vermist. Erausche vliegers vermist. Mon maakt zich zeer ongerust over het lot van drie Fransche vliegers, die met hun toeste! in de Sahara «een noolandiug moesten maken. Expedities zijn onderweg. Door het draaidlooze station te Bordcau is een draadloos bericht opgovangcin van do sedert eenigo dagen vermiste Afrikai- viiogors. Zij doelen mede doo-r jgobrek aan brandstof te hebben moelein dalen en thans i naar water to zoeken. Vermoedelijk zijia - zij niet ver vaia- bewoond© strokon, aange- j zien zij sporen vain kamoelmest hebbon ge vonden. Roofoverval. Gistermiddag verschenen in de Spar- kass-o to Wandsbek twee jonge mannen, dio den aanwezigen ambtenaar onder bedrei ging met een revolver loerioixsn het gekl I af to geven. De ambtenaar weigerde, waar- j'op ©en dor roovers hem een slag togen het -; hoofd gaf en hem een portefeuille cmtruk- te, waarin 500 R.M. zaten. De ma,n kreeg door den slag een bloolendo hoofdwonde. Bewoners vain het luns on vooi'bijgaingors achtervolgden do vrucht einde bandieten, doch zonder succes. tggaaMUJUiunMB

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5