Plaatselijk Crisis-Comité Sohierlamsche Courant. Heeft U reeds iets bijgedragen? tweede; blad Msjmeringen. De geheimzinnige inbreker Radio-Programma's. Zaterdag 20 Februari 1932. No. 19960 Het kompas. Tot die mannen, voor wie wij1 den groot sten eerbied moeten hebben, rekenen we zonder eenig voorbehoud, do poolreizigers. Een eerbied, welke zonder ois schuldig te maken aan menschen verheerlijking, stijgen mag tot bewondering. We hebben hun moed, hun zelfverloochenende ontbering bun. uithoudingsvermogen kunnen bewonderen op het witte dook. We hebben van hun reizen ku'nnen lezen in de onopgesmukte verhaten uit hun dagboeken geput. Daar gaan de kloeke mannen over bet ijs, dat nooit smolt; over do sneeuwval-, don, waara/un de dooi nimmer raakt. Itot einddoel, de pooi, tegemoet. Han stem is het eenige, dat klank geeft in de oneindige- als hoorbare stilte. Ook de dieren, de gui tige pinguïns, de robben, do ijsberen, heb ben lidn. verlaten. Een paar mannen alleen in de oneindigheid 1 Er zijn geen gebaande wegen; geen handwijzers, geeii kilometer- barden. „Hier heerscht de Wintervorst", om met Tollens te spreken. En in zij'n schier afgesloten gebied is alles, wat aan de samenleving herinnert, taboe. Wal doot een mtinsch in dat rijk? En als hij er komt, moet hij zelf don weg maar zoeken op straffe van den dood der verkilling. Die mannon zijn de grenzen van dat rijk overgetrokken; ze zoeken den weg. Maar om den rechten weg te gaan, hebben ze noodig een komp'as. Zoo'n kompas is een wonder op zich zelf. Een stukje metaal, dat niet anders kan doen dan naar hot noorden wijzen. Wat een heerlijk on con veilig bezit, zoo'n zuiver kompas I Voor den poolreiziger, voor den. zeevaardervoor ieder, die gaan moet onbekonde en onge baande en niet-uitgebakendo wegen. Op de het noorden-zoekende kracht van de naald berust de zekerheid van den goeden weg; do hoop, het doel te zullen bereiken; de verwachting weer veilig en wol thuis te zullen komen. V Een mensen wordt in de wereld gezet en hij moet door de wereld heen. Een keuze wordt hem niet gelatön. Beginpunt van de 1 evensstartde wieg; eindpunt: het graf. Ieder weet wel, waar zijn wieg eens stond, niemand weet waar of wanneer zijn graf gedolven zal worden. liet eind punt is dus Onzeker. Zullen we er daaiom maar op los leven; varen, waarheen de wind dus drijft? Eten en drinken en vroo- lijk zijn, omdat we morgen misschien al dood zijn? Dan zouten wc vergeten, dat het leven oen gunst en oen kunst is. Een gunst te mogen leven. Een kunst te kun nen leven. Rijden doet de zoadagsruiler ook, al kan hij het 'niet. Er leven heel wat menschen, die inderdaad niet kunnen leven, wijl dc ku'nst ara te leven verre van li«n is. Iluin ontbreekt liet kompas. Ons zeevarend volk hoeft in zijn taal heel wat spreekwoorden, en beelden aan de zee ontleend. We sproken van levens zee en levonsscliip; van de veilige harven en van lovensstormenvan alles wel aan boord en van voor anker gaan. We zeg gen ook op dit of dat kompas kan men veilig varen e'n bedoelt dan, dat men zich overgevende aan. een bepaalde leiding; 1 vendo volgens bepaalde beginselen zeker dooi' het leven kan gaan. Om zonder te veel averij averij beloopt ten slotte ieder in liet leven door het leven heen te komen, zal liel dus 'noodig wezen, dat we varen op een goxl kompas. Dat is de levenskunst. Moeilijk, zooals iedere stuur, mansku'nst. allesbehalve gemakkelijk is. uit hef Engelsch door A. Treub Enid zuchüe gelaten, vouwde haar han den achter- liaar hoofd' en ging gemakke lijk zitten, onr haar vader nieuwsgierig aan te kijken en hot word weer stil. Er moet iets gedaan worden, -Zei sir Peter eindelijk met nadruk, terwijl hij' voor Enid staan bleef en boos op haar neder- zag. Enid sloeg langzaam haar oogen, op'. Nu, wat wilt u doen? vroeg zij. Hoe kan ik dat weten viel lui uit. Nu, vader... Blijf me niet vragen, wat ik van plan ben te doen. Zit je daar niet te ver-kneukelen over mijn ongeluk. Hij keerde zich weer om en hernam zijn rusteloos op en neer loopen; thans tusschen het raam en het haardkleed'. De hemel weet, waarom ik je niet op straat zet met je beestachtige com munistische denkbeelden, voegde hij er, over zijn schouder heen, bij. U vergist u, als u denkt, dat ik mij verkneukel over uw ongeluk, vader... Bat doe ik niet. Sir Peter draaide zich om en snauwde haar toe: don ge- lreelen morgen lreb je mij behandeld ails of ik een voorworp op een tentoonstelling van zonderling gevormde menschen was, schreeuwde hij. Je kijkt me aan, alsof je ieder oogenbük verwacht, dat ik tegen de gordijnen op zal klauteren en opi de kroon lijst zal gaan zitten babbelen. En hij wees Als er nood is, heeft het Nederlaudsche volk steeds getoond te willen helpen. Ook de ingezetenen onzer gemeente hebben bij vroegere gelegenheden getoond een warm kloppend hart te bezitten voor hen, die buiten hun schuld in moeilijkbedeu zijn geraakt. J. lii vele gezinnen heerscht thans opnieuw nood, cu dat niet, sedert vandaag of gisteren. De overheid steunt ben, voor wie een algemeene rege ling is te treffen, maar daarnaast zijn er waarschijnlijk honderden, die in minstens even groote moeilijkheden verkeeren, - maar geen werkloozcnsteun ontvangen. Ook die menschen moeten geholpen worden. Het Plaatselijk Crisis Comité heeft de hulp georganiseerd, maar kan zonder daartoe in staat gesteld te zijn door de burgerij, niet veel nood lenigen. Bijdragen kunnen worden bezorgd: ten kantore van de PROVINCIALE CRED1ET- EN DEPOSITO BANK, Lange Haven 103, of worden gestort op de postrekening dier bank No. '24900 met vermelding "van de woorden: Voor Crisis-Comité; of aan liet bureau van de SC1IIEDAMSC11E COURANT, Lange Haven 141 of worden gestort op postrekening No. 5311, eveneens met vermelding van de woorden: Voor Crisis-Comité. RECHTSZAKEN. Daarom stranden ook zoo velen in het leven, wijl "ze de kuurst om op een goed kompas to varen niet verstaan. We weten wel, dat de uitlrukking, welke we gaan gebruiken, feitelijk niet bij het kompas hoort, maar ons levenskompas vnoel er een wezen, waarmede niet valt te transigeeren, te modderen. Dat is het ge weten. Men kan het dichtschroeien; het zwijgen opleggen wat niet al toch, dat geweten wijst den rechten weg, wan neer men liet zijn werk laat doen. Al logt men het aan een ketting; toch zal het nu en dan losbreken en doen, waar-toe het ons werd ingeschapen. Wie zóó zuiver zijn geweten volgt, die doet als de poolreiziger, als de zeevaar der op de wijde watervlakten: hij vertrouwt zich toe aan een leiding, waarvan hij' over tuigd is, dat die goed is. Hier liggen de waarborgen voor een uit- eindolijkön goeden levensweg: eon lei ling, waaraan men zich toevertrouwen kan en c-en vertrouwen, dat zich laat leiden. J. Nagel. Werkzaamheden in den volkstuin. Vroegbloeiende planten in onze tuinen. Onze siertuiin vraagt weer onze aan dacht. Nog is het winter, maar zoo hier en daar zijln do lenteboden alweer pre sent, welke Ons het naderend voorjaar melden. De tooverhnzelaar of Ilamamaeüs staat in vollen bloei; wel bloeide de II. virgi- nia'na reeds in December, maar nu bloeien de veel mooiere II. japonica on II. mollis. Nog rijker bloeit het peperboompje Daphne Mozereum, en waar we het voor eorr pas senden achtergrond van coiifcrcn ofgroen- blijvonde heesters bobben aangeplant, zul len de witte of paarse bloemtakken mooi uitkomen. Nog steeds bloeit do wmterjasmijn Jas- minium 'nudiflorum, en a:ls klimplant to gen een muur of schutting of aan een fijn ten stok of paal gebonden en geplant voor een groenen achtergrond, is dit in den win ter een onmisbaar sierheestertje voor on zen tuin. Ook onder de vaste planten worlt liet levendig. Zoo bloeit Erica horbaoea car- nea, een paars bloeiende beidesoort, al gedurende meerdere weten, en een flinke groep dezer beide maakt vooral voor goud gele coniferen of goudbonto liguslrum oen mooi kleurcontrast. Onder de primula's zijn er verscheidene, die roods bloeien, waarvan de meest op vallende soorten zijtn: P. Wanda, P. purper- kissen, beide met paarse bloempjes, en P. veris elaloir, de hoogorc, on P. veris acaulis de laagblijvendo sleutelbloem met vooral gele oE geelwitte bloempjes. Ook bloeit weer het longenkruid pulrno- naria rubra met rose bloeintrosjes, en win terheliotroop tussilago (Petasites) fragans mot purperrose bloemen. Beide hebben ge durende den zomer grove bladeren en be zitten dan weinig sierwaarde, maar bun vroegen bloei waardoeren we en daarom geven we deze ©en plaatsje op den achter grond, zoodat i'n den zornor andere plan ten de grove bladeren aan het oog ont trekken. Ibcris sempervireus, een overblijvende tscliccfbloom met donkergroene smalle blaadjes, opent ook roods de eerste knop pen on is nu spoedig overdekt met scherm vormig© witte bloomtrosjes, welke tegen het groene blad mooi uitkomen. Van d© bolgewassen bloeien reeds het sneeuwklokje, wat al tusschen liet gras komt uitkijken, scilla sibirica, waarvan do eerste blauwe bloemtrosjes roods zichtbaar zijn ©n iris reticulata, een laag 1>1 ij vend iris- jo, zoo lal ook dezo groep van vroeg- bloeiers vcrlogcnwoordigt is. Natuurlijk staan lal vnln andere phntcn mot berstend© bloemknoppen te wachten, zoodat we ©1- ken dag wat 'nieuws kunnen ontdokken. erduistering. De rechtbpank te Middelburg heeft uit spraak gedaan ia de za,xk legen deu 38-ja- rigen bankier J. Sr J. J. te Vlissingen, die ervan wordt verdacht in Mei 1931 te VI is- singen als eenig lid van d© firma De Kos ter en Co., opzettelijk ©en recopis groot f 1000, boliooronde aam J. Caljouw, welke recepis aan de bank ter hand was ge steld om het te zijner tijd in te wisselen! in een obligatie groot f 101)0 A 41/2 pCt. N©d. Indië, zou hebben verduisterd. De rechtbank veroordeolde J. tot oen jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. Weigering van inkwartiering. Op 11 Maart a.s. zal in hooger beroep voor do rechtbank te Zulfon worden be handeld de zaak tegen ds. J. 0. Fal>er, idio bij vonnis van don kantonrechter to Zullen do data 4 November 1931 wegons overtreding der inkwrutiaringswel is ont slagen van alle rechtsvervolging. Alen herinnert zich dat ds. Faber op 24 Sentember 1931 heeft geweigerd e©n offi cier van het Nederlandscha. leger inkwar tiering zander voeding te verschaffan. Ontrouw besteller. liet 0. M. bijl do Raltoidamsdie recht bank eisclde legen den besteller bij' de Ncd. posterijen W, A., die goederen uit hom ter bestelling toover'rouwde pakket ton had weggenomen, 2 jaar gevarusenis- Straf met aftrek dor prcven'ievc hechtenis. De Niedorliuidisclic Boden Kreditbank Do 42-jarigo koopman W. S., die zich wegens oplichting to verantwoorden hoofl gehad, is door dc vijfde kamer der Am- sterdamsclro rechtbank veroordeeld1 lot twee jaar gevangenisstraf. De man had omzendbrieven rondgezon den, voornamelijk in Daitschland, waar in hij liet deed voorkomen, alsof hij aan het hoofd stond van oan groote financieel© instelling, dio haar bemiddeling aanbood voor d© vestiging van hypotheken. Ver dachte was echter niet in staat dezo te verschaffen; hijzelf zoowel als zijn vrouw waren geheel onbemiddeld'. Zij' stonden met geen ©nkelo financieeie instelling van ©cinï- go beteekenis in relatie. Het was hun slechts te doen geweest om kleine geldbe dragen, zoogenaamd ter vergoeding vain de to maken onkosten in handen te krijigdn. Zo© hadden zij een groot aantal perso nen, voornamelijk Duitschers, opgelicht. alt. Louis Dister, tenor, J. Lammen, lias. 9.10 u. „Pickwick contra Bardell", naar Charles Dickens. 9,45 u. Omroeporkest on dier leiding van A. v, Raalte. H. Cols, sopraan. L. Dister, tenor. „The twinklinjj Five", zang a.d. vleugel. 11,15—12 u. Grar mofoenmuziek. Huizen, 298 M. 8.30 uur. K.R.O. 9.30 uur. N.O.R.V. 12.15 uur. K.R.O. 5 uur. N.O.R.V. 7.45—11 uur. K.R.O. 8.130 u. Ochtendwijding. 9,30 u. J. II. Verkerk, orgel. 9.50 u. Kerkdienst in de Nieuwe Kerk te Utrecht tot 12.15 u. Kerke lijke muziek. 12.15 u. K.R.O.-Sextet. 4.30 u, Ziekonhalfuurtje. 5 u. F. Toilig, ergeJ. 5.20 u. Kerkdienst in de Niouw© Ooster- kerk te Rotterdam tot 7.45 u. Orgol-conf- eert. 7.45 u. Causerie, 8,10 u. Voetbal- resultaten. 8.15 u. Gramofoonplaten. 9.05 10.30 u. Heruitzending van Londen door liet B.B.O.-Symph. Orkest onder leiding van Adrian Goull, Helen Perkins, vleugel. 10,40 11 u. Epiloog. Da.vontry, 1551 M. 10.50 u. Tijdsein en weoibericlit. 3.20 u. Orgelconcert. 4.05 u. Voordracht. 4.20 u. Missie-causerie. 4.35 ui. liet B.B.Cl orkest ander leiding van Percy Pitt met vocal© soliste. 5.50 u. Vocaalconcerl door John Ooatcs. 6.20 u. Kincleruurtjo (Kerkdienst). 8.20 u. Kerkdienst. 9.10 u. Berichten. 9.25 u. Tom Jones en The Grand Hotel, East bourne, Orkest. Thai ma: Tuson, sopraan. 10.50 n. Epiloog. driftig in de richting van het plafond Jij zit daar en verwacht dat ik iels zal doen. iets doen. Bah! liet zou in do gegeven omstandig heden het natuurlijkste zijn, antwoordde Enid vlug. U doet er niets goeds mode met op het haardkleed te loopen en te vloeken. Bah De eerste detective Clinton kwam bin nen door het open venster en wierp zijn zachten, vilten hoed met een breed gebaar op tafel. Alles aan den eersten detective Wil liam Clinton was ongewoon groot. Zijn persoon, zijn houding en zijn denkbgel den omtrent zijn eigen bekwaamheid. Hij was gewoon te pochen over de wijze, waarop hij uit de gelederen was opgeko men, van niets, en hij schreef zijn succes in zijn loopbaan toe aan liet bezit van een onbeperkt gewoon gezond verstand'. Ilij was gewoon het gevolgtrekkende vermoi- gen van den detective met verbeelding te kleineeren en hartelijk te lachen over het idee, dat de afdruk, van een drielonigen mensdienvoet in de sneeuw als aanwij zing iets anders kon zijn dan dat de eigenaar van oen voet een bizonderon stomkop'moest zijn om in zulk bar weer zonder voetbedekking rond te loopen. Ilij hield vol, dat gezond verstand liet ge heim van succes-was. Zijn collega's hiel den vol, dat puur geluk het geheim van zijn succes was. „Clinton's geluk" was spreekwoordelijk geworden in politiekrin gen; zelfs zoo, dat d© commissaris, ver bitterd door het niet slagen van zijn be kwaamste mannen, om den Decker te pak ken te krijgen, besloten had, het er mede te wagen, en sedert ecnigen tijd' had Clin ton zijn reusachtig gezond verstand' ge- Een vierde pyramide bij Gizoli ontdekt. De Egyplische ardiaootoog prof. Sclim Hassan deelt mede, dat bijl nab'ij Gizich in do nabijheid van de drie beroemde pyia- mirten een vier le pyranrido heeft ontdok!, liet grondvlak van deze pvramide heeft een oppervlakte van 5030 M2. Bernard Sliaw gewond. Bernard Sliaw, die cp liet oogenblik een bezioek brengt aan Zuid-Afrika, is tijdens een autorit bij' Kaap to Goede Ilaop', ten gevolge van oen auto-ongeluk, licllit ge wond. wijd aan het probleem. Tol dusver had noch zijn gezond verstand, noch zijn geluk mate- ï'ieelo voordeden opgeleverd, maar hij wanhoopte niet. Hij had zijn theorieën, en daar hield' hij even hardnekkig aan vast als het paard aan den weg vast houdt, waarvan liol weet, dat het naar den stal voert. Ilij genoot er van de methoden van den bioscoopdetcclive te criüseeren. Hij was een geregeld en onvoordeelig bezoeker van do bioscopen," als hun programma's een „drama" van misdaad behelsden, en olschoon hij het beneden zich achtte de methoden van zijn afge beelde tijdgenooten 11a te volgen, was liij niet zoo kieskeurig met betrekking tot hun idiomatische taal, Dientengevolge was zijn taal, evenals die van vijftig procent van de bevolking van liet. land, gekleurd met schilderachtige Amcrikaansch© uitdrukkin gen, maar zonder den neusklank, die hun geestelijke voorvaders hadden. Dien morgen was hij' niet in een goede stemming. Zijn chef was bizonder sar castisch geweest over zijn „geluk" en had hem verzocht geen armon onschuldigcn visch meer naar het bureau to brengen in de verkeerde gedachte, dat het haaien waren. Hij was berispt over zijn „gezond ver stand", dat vergeleken was met liet twij felachtig verstand van oen Clydesdale. Zijn ondervraging van de dagdienstbodon was in niets anders geëindigd dan ©en krachtig verzoek van een vertoornd' chauffeur uit do diepte van een onhandelbaren en oudtin auto, dat hij zijn hoofd' maar eens moest laten koken om te proboeren een beetje versland te verkrijgen. Een onderzoek van de vingerafdrukken, gevonden op de dour Zondag, 21 Februari. Hilversum, 1875 M. 8.1510 uur. V.A.R.A. 10—12 uur. V.P.R.O. 125 uur. A.V.R.O. 58 uur. V.A.R.A. 8—12 uur. A.V.R.O.' 8.15 u. Gymnastiek. 8.30 u. Espe ranto. 8.55 u. Vo'etbalmodedoolingon. 9 u. Tuinhoiuw-causcrio. 9.30 u. Rode van G. J. Zwortbroek. 10 u. Kerkdienst in de Ntod. ïlerv. Kerk te Naaldwijk. 12 u. A.V.R.O.-klcin-orkcsl onder leiding van N. Trcep. 1 u, Filmpraalje. 1.30 u. Vervolg klein onkest. 2 uur. Boekbespreking. 2,30 uur. Het concertgebouw-kamerorkest onder leiding van P. Manbcux. I. d. pauze voor dracht door Leo Strauss. 4 u. „E011 Mid- zoinernachtsdroom", Shakespeare, frag menten. Inl. door dr. G. A. Dadok. 4.45 u. Persber. en gmmafoonmuzick. 5 u. Kin- deraartje. 6 u. Concert door hot V.A.R.A.- Orkest. 6.45 u. A. M. do .Tang en Panait Istrati verzorgen lrct litterair halfuurtje. 7.30—8 uur. Voortzetting concert door hot V.A.R.A.-Orkost. 8 u. Persberichten. 8.15 u. „Lakmé", oprra van L. Délibes, frag menten. Omroep-orkest onder leiding van A. v. Raalte. II. Cats, sopiaan. J. Immink, Maandag, 22 Februari. 1 Hilversum, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd, door d© V.A.R.A. C/157 u. Gymnastiek, 7.3017.45 u. Mem. 8 u. Gramofoonplaten. 9 n. Het Amsterdamscli Solistenkwinlct ander lei ding van L. Cohen. 10 u. Morgenwijding] door do V.P.R.O. 10.15 u. Janny van Oogen, voordracht. 10.30 u. Voortzetting] concert. 11.45 u. Voordracht. 12 u. Het V.A.R.A,-Septet onder leiding vain Is. Eyl. 2.15 u. J. Feitkamp, fluit. Piot Tiggcrs, vleugel. 2.45 u. Voorlezing. 3.30 u. Con cert door A. Ivrelage, vleugel. Bleekrode, viool. J. Voglsclunidt, ocllo. 4,30 u. Kin- deruurlje. 5.30 u. Iïet V.A.R.A.-Septet onr der leiding van Is. Eyl. 6.40 u. Causerie over ontwapening. 7 u. Paedagogiscli con cert onder leiding van P. Tiggors. Emol- janoff, bariton. Ilatuia Roekhuis, piano. u. Marlien Beversluis, voordracht. 8.25 u. Concert door hot V.A.R.A.-Orkcst onj der leiding van II. "Wiggclaar. 9 u. Hel V.A.R.A.-Toouc'Cl. 9.15 u. Vervolg concert. 10 u. Vaz Dias, 10.15 u. Vervolg concert. 11—12 u. Gramofoonplaten. Ilui z en, 298 M. I N.C.R.V.-uitzcndingcin. 8 11. Lezen u. d. Schrift. 8.159.30 u. Gramofoonplaten. 10.30 u. Ziekenbalfuur tje. li 11. Lectuur. 11.3012.30 u. Grai- mofoonplatcn. 12.30 u. Jan Zwart, orgel 2 u. Scbooluitzending. 2'.35 u. Causerie. з.153.45 u. Knipcursus, 4 u. Voor de Zieken. 5 u. Ankio van Wickevaarl Orom- melin, sopraan. L. v. d. Hek, hobo. G. 'WolUiers, piano. 6.15 u. Voor d© Jeugd. 6.45 u. Causerie, 7 u. Engelsclie taalles. 7.45 u. Cllu'. Persbureau. 8 u. Concert door do llaarlcinsch© Orkestverg. onder leiding van F. Schuurman. 9 u. Voordracht. 9.30 Vervolg concert. 10.3011,30 u, Grar mofoonplaton. D a v o n t r y, 1551 M. 10 35 u. Morgenwijding. 12.20 u. Concert door Strijkkwartet met fenor. 1.05 u. Th® Commodore Grand Orkest ondter leiding van J. Muscant .2.05 u. Causerie. 2.20 u. Berichten. 2.25 u. Gramofoonplaten. 2.45 u. Uitz. v. d. Schalen .4.05 u. Solistencon cert. 4.35 u. C'aucert door Moselietto ©n zij'n orkest. 5.35 u. Kinderunrtje. G.50 u. Engelsclie liederen te zingen door J. Morel. van do brandkast, had ten slotte bewezen, dat sir Poter iedererr verdachten afdruk, dio er mogelijk geweest was, had uitge- wischt. Jlet volgen van een dun streepje bloed van do studeerkamer naar de keuken was geëindigd, loon free Wang zijn go- kwetsten vinger lot onderzoek liad aange boden; do voetstappen op den lobelia bor der en de uien-bedden gaven oen onmis kenbaar bewijs, dat Eric kostbaren lijd verknoeid had mot een ontwijkenden Chi nees te volgen. Maar er waren andere dingen, die niet zoo gemakkelijk te verklaren waren, en Clinton voelde, dal deze andere dingen do oplossing behelsden van hel geheim der verdwenen obligaties obligaties, in wier bestaan hij met tegenzin geloofde. Ilij verfoeide mt beginsel geldschieters en vertrouwde hun woorden slechts 11a af doend bewijs. Goeden morgen, zei hij kortaf, zich tot Enid richtend. Goeden morgen, mijnheer Clinton, antwoordde Enid vriendelijk, want zij was nog niet onderworpen geweest aan de on dervraging van deu detective, maar had ongehinderd haar weg mogen gaan. AVel, heb je ze gevonden?, vroeg sir Peter scherp, zich toornig tot Clinton wendend. Neen. U? Clinton's slem klonk als een zacht gebrom. Aimsbury had ze bij zich', liiekl sir Peter vol, zeker voor den twintigsten keer. En ik zeg van niet, sir Peter. Wij hebben liem tot op ziju huid nagezocht. Als hij ze door lrot raam weggegooid heeft, heef! iemand ze opgeraapt, maar uit niets blijkt, dat hij ze ooit gohad lieeft. Maar ik zag, dat hij' zo nam... 0, zag u hem zo nomen? Gister avond zei u, dat u er geen eed op kondt doen. U zei, dat hot to donker was, om iels te zien, en ik donk, dat u do waar heid sprak.Als het niet was, dat Aims- bury dat u dc obligaties ia de> brand- kast deed, zou ik geneigd zijn te denken' dat de dingen een verzinsel waren. Zoo als het nu is, zag u niet, dat hij zo er uit nam, evenmin als hij' zag dal u ze er uit nam. Iloor eens, Clinton. Aimsbury kan ze natuurlijk^ opgege ten hebben, ging Clinton met olifantacli- tige grappiglieiu voort. Wij' hebben zijn landen niet onderzocht, daar kunnen wij dus niet zeker van. zijn. Het is niet het oogenbhk, om gek heid to maken, Clinton, snauwde sir Peter, den detective volgend, toen deze Ce kamer doorliep naar een gemakkelij- ken stoel, waarin hij zicst mot een ver moeide zucht liet neervallen. Dat weet ik, antwoordde Clinton uit dagend, in sir Peter's fronsende oogen kijkende. En ik ben niet liier gekomen, 0111 vragen te beantwoordenik kwa.ni om cr een paar te stellen. Roep als het u belieft den butler. Ik zie do noodzakelijkheid niet, Clin ton. Niet? Nu, ik wel. En ik leid dit onderzoek. Roep u als het u belieft den hutier. Sir Peter maakte geen beweging om te gehoorzamen. Tegenover deze ontzet tende onbeschaamdheid belette zijn toorn hom zijn voeten le bewegen. (Wordt vervolgd). DER 35) Kruist {mi it/.

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9