VERSLAG VAN DEN GEMEENTERAAD. 4 4» 4 CONTRACT-BRIDGE 4 4 iezoeti! Café BEÜRS Itcuibraiiütliiau. Moiopbootöienst op Amsterdam SMS» „EDELWEISS' a' 4' De gemeentebegroting 1932. Een plaatselijk crisis-comité. Hulde aan den wethouder. Gezamenlijk optreden Waardeering voor IJ. A. en A. IJ Het hoofd van den staat Over manufacturen. H. P v. LOON N.v. SV1ERCURIUS G. A. SLAVENBURG Pz. A. SCHILPERQORD ZOON SSS LAPACiE HAVEN 2> SSSS Yenrek Maandaz-, en VUHaYOüd 5 m gebr. eijloo Begrafenis - ¥@pe@n<. Ondeï-i. Schied. Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 PAPAVER DROGISTERIJEN VAN DER PjlEER SCHOEP Het hoe en waarom van bie den en spelentoegelicht met in de praktijk gespeelde spellen door R N. HAREMAKER Ah GEMENGD NIEUWS» De Nederlandsclic Koisvereeniging In l93i a. 7. a. v. 4. Opgaven. 1. V. heeft B. heeft v. b. 7. h. 8. 6. 4. ^S. 7. 3. 2. a. v. a. 5. 4. h. v. b. 3. 2. ^9 10. 3. 2. b. 4. Het bieden verloopt als volgt: D. V. B. A 1 ld. X Ir. X 2 ld. X 2 r. X 2 sa. X 3 sa. X X X 2. B, heeft: A. heeft ||S b. 10. 4. a. 2. ^ph. 3. b.10.9.8.4 2 b. 4. 2. a. v. 8. «|s> a. b. 5. 3. 2. 10.4. Ilct bieden verliep als volgt: L'. V. B. A. 1 sa. X 2 kl." 2 ha 2 sa. X 3 sa. X X X Pelgrims bestormen oen tempel. Arbeiders onder sneeuw bedolven. Vergadering van Woensdag 2 Dcc. 1931, 's namiddags 2 uur. VL Voorzitter: do burgemeester, de heer H. Stulemeijer. (Vervolg). Da heer Van Dorp dankt den wethou der voor sociale aangelegenheden, voor zijn. duidelijke uiteenzetting. Do zaak is spr, thans duidelijk. Thans nog een korte opmerking. Het vraagstuk .van de workloozcnzorg blijft don gehecten winter aan de orde. [We hebben middelen te beramen, om in den nood van velen te voorzien en welke middelen daartoe moeten worden toegepast, 'daaromtrent verschillen do meeninggu. Bij do behandeling van het voorstel tot het bouwen van een brug over do \Ves ter- ha ven heeft do heer Van Iersel Einancieeta beschouwingen gehouden, die niet zoo ge makkelijk te ontzenuwen zijn. Als wo moe ten. gaan leeuen om de interest van ge leend geld te betalen, begeven we orns op een^ hellend, vlak. Hoe zal de situatie van de regeering in financieel opzidit zijin? Verhooging van belasting vindt nie mand aangenaam. Als particulieren het initiatief nemen om te trachten met vrij willige bijdragen den nood te lenigen-, zal men allicht milder geven, dan. dat men tot een bijdrage in den vorm b.V. van be lasting gedwongen wordt. Zouden B. ent i\V. niet een plaatselijk crisis-comité wil len. oprichten? Spr. verwacht, dat dan voel gelden zulten binnenkomen, dan zal heel wat nood gelenigd worden en. zal ook het kleine verschil in nitkeeïing, als gevolg van do nieuwe regeling, die ons nu bezig houdt, gecompenseerd kunnen word art. Do Voorzitter zegt don heer Van Dorp to hebben laten uitspreken, ofschoon hij feitelijk buiten do orde was. .Maar de heer Van Dorp verklaarde kort te zullen zijn en dat was een reden om hem niet to onderbreken. Spr. verzoekt :nu verder niet meer op punten in te gaan, die niet direct betrekking hebben op den brief, die aan de orde is. Do heer Et man zegt, dat de heer De Bruin vr-L beweerd heeft, dat spr. de steun regeling niet gelezen heeft, maar spr. kentl die regeling en wist ook al laag de toe passing. Wat spr. niet wist, was wat do heer Da Bruin meegedeeld heeft over de correspondentie on de conferenties met het departement van bmnenLandsche za ken. Spr. is er van overtuigd, dat gedaan is, wat gebeuren kon en bij hom is niet in het minst de gedachte opgekomen, dat Üe wethouder voor sociale aangelegenhe den zijn werk niet goed doet. Integendeel, spr. heeft respect voor hot werk van den heer Do Bruin, al is tenslotte alles slechts mensckenwerk. En het gemeentebestuur kan de hoogcre autoriteiten niet dsvingen. Die heer Visser heeft met belangstel ling van den wethouder veer sociale aan gelegenheden gehoord, dat het gemeentebe stuur in deze zaak zeer diligent is geweest. Toch doet deze regeling zeer pijnlijk aan. iVan steunverlaging zou eigenlijk geen spra ke mogen zijn. Spr. zal echter niet voor stellen de nieuwe regeling niet toe te pas sen Hij heeit den indruk, dat men achter üe bestuurstafel een beetje bevreesd is voor de eventueele gevolgen! Da heer Mak: Vóór de bestuurstafel ook! De heer Visser: Als er kans bestond, dat een motie in den geest als ik bedoel werd aangenomen, zou ik liaax indienen! De heer ir. Houtman: Er is geen geld! De heer Visser: Men zou, als het er op aan kwam, in Den Haag wel eieren, voor zijn geld kiezen, als het eens hard tegen hard dreigde te gaan. Ais hier een commissaris uit Don Haag zou moeten ko men om de zaak op te knappen en hij zou Üe gehcele burgerij tegen zicli vftiden, zou men zoo-'n functionaris wel rustig thuis houden. Is in deze geen samenwerking met an dere gemeenten mogelijk? De hoer De Bruin heeft gezegd, dat de nieuwe rege ling voor het geheele land geldt, maar dat is niet geheel juist. De nieuwe regeling geldt alleen voor die gemeenten, voor vim ook do oude regeling gold. Voor de grooto gemeenten b.v. is een andere regeling van toepassing, waarin de bepalingen omtrent vermindering van slounuitkeering niet voorkomen. Do regeering is tegenover grooto ge meenten altijd nog een beetje makkelijker dan. tegenover kleinere en. als door sa menwerking do regcering ook grooto man nen tegenover zich krijgt, zal zij wel wat soepeler worden. Do hoer Frcna-y heeft geadviseerd do mcnschen in actie te brengen. De plaatse lijke raad van S.B.A.P. cn S.B.B. hoeft reeds gedemonstreerd en over do hoofden van do raadsleden hoen richt spr. deze opwekking tot do arbeiders: Als gij voor den tweeden keer tot actievoeren wordt opgeroepen, dan moeten, niet alleen do socialistische arbeiders, maar ook do monschcn van Üo Chr. on R.-K. vakbei- weging daaraan gehoor geven en deel nemen aan do demomslralio, Dj reactio naire krachten worden we alleen do baas, als we samen optrekken. Do R.-K. en Prot. Chr. arbeiders verleen en nog al te veel steun aan de tegenwoordige regoe- ring en het resultaat daarvan hebben We voor ons. Laat bet college nog eens ernstig over wegen, of door samenwerking met andere gemeenten niet nog iets in hot belang der wcrkloozen kan worden bereikt. De heer v. d. Kraan merkt op, dat nog al eens criliek op het B.A. en de Ar beidsbeurs wordt uitgeoefend'. Of dat al tijd wel juist is, weet spr. niet, maar zoo als door den heer Frenay en, naar spr. meent ook door den boer ViaSer van den toren is geblazen, is onredelijk, wamt dio gemeentediensten hebben er voor gc- zoigd, dat de toepassing van de ongunstige regeling een maand werd uitgesteld' an als 1 Januari 1932 de toestand, niet ver anderd is, zal dat waarschijnlijk weer ge beuren. Do heer Frenay wil eerst een woord zeggen over helgecn door hem over het hoofd van den staat in het midden is go braflit. liet hoofd van den slaat woont niet aan het Koordeinde in Don Haag, maar het hoofd van den staat dat zijn de bankiers. Eiken avond kan men in de krant lozen over den buitengewoon scherpen crisistijd en het z.g. .hoofd van don staat hoeft in de troonrede gezegd: Nu de economische toestand zich nog steeds verscherpt, zal er versoberd en zullen offers gebracht moeten worden. Spr. weet, wat er in arbeiderskringen gejeden wordt Een werldoozo is van den steun afgevoerd, omdat hij1 twoo kwartjes had verdiend, die hij niet verantwoord had. Een ander krijgt geen steun me-er, omdat zijn vrouw bij anderen voor huis sloof speelt of er wat Verdiend wordt met erwten-pikken. Als men den huuxtoeslag, dio oen werk- low.o hier krijgt, vergelijkt met de f 150.0G0 per jaar, die men daar krijgt en do kindertoeslag hier met de f 200.000 per jaar daar afgezien nog van de in komsten van don man dan beschouwt spr. dat heelo gedoe als een overbodig meubelstuk, dat in den korst mogeiijken tijtd moet worden opgeruimd. De R.-K. deden ook zeer verontwaardigd, toen spr. iets van liet Koninklijk Huis zei, maar zij moeten maar eens aan de geschiedenis denken en zich herinneren, dat het een van hen was, die oen voor vader van do koningin om zeep bracht. Het is pater Borroineus de Groeve, die spreekt over wereldhervormers als men in Rusland aantreft als over bandieten; hij wil die broeinesten uitroeien en als bijt over de Russische voormannen iets zal gaan zeggen, wil hij eerst zijn pen in lupus doopen! Van de zijde, die dergelijke taal voor haar rekening neemt, veraweht spr. niet die spoedige gekrenktheid', als waarvan hier zooeven is blijk gegeven. Als van daag do koningin dood ging, zouden do R.-K. ook lachen. Al die flauwekul in de kerk Do Voorzitter hamert en zegt: ik waarschuw u zoo niet door te gaan, want dan ontneem ik u het woord! De heer Frenay vraagt, wanneer de nieuwe regeling in werking treedt. Da heer P. de Bruin: Tot 1 Januari is zij buiten werking gesteld. Wat er daar na. zal gebeuren weten we niet. Da heer Frenay noamt aan, gezien de hecrschendo tendenz, dat 1 Januari de nieuwe regeling in werking „reedt. Dan komt er omstreeks het midden van het volgende jaar (1932) een groot contingent werkloozen buiten do steunregeling to val len en zijn die menschon overgeleverd aan de hulp van de kerk en de liefdadig heid. Wat dat bcteekent, Weten we nu reeds, gezien de ervaring van do werkloo zen, die reeds overgeleverd werden aan die instellingen. Elk stuk moet eerst naar do lommerd zijn gebracht, voor daar hulp wordt verleend en dan zijn dio bestuur ders nog overal toe in slaat. Dj heer Tloogondam: Je bent slecht op do hoogte! Do heer Frenay: Ik ken oen werk- loozc, die niet moer op straat kan komen, omdat hij geen schoenen, geen broek en geen jas meer heeft. Een van de 70.000 jongens, die geen werk meer hebben en eiken dag zonder conigeu steun rondioopen, ging ten einde raad naar de St. Vincontius-hoeran. Latex kwam hij hij spr. om te laten zien, wat hij gekregen hadeon vies vestje, zander óón knoop er aan; een jas, die kapot was cn een broek met één pijp! Die broek was zeker geweest van iemand, die oen houten heen had! (geiach). In de billen van de broek waren stukken gezet van een green biljartlaken (gelach). Do Vincen- tius-heeren zeiden tegen dan jongen: „Laat je moeder dat pakje maar wat oplappen!" Ze meenden zeker, dat er aan dien brode wel een witte pijp gezet kon worden! (geiach). Do lieeren lachen er om, maar een der gelijke hoen durft men de werldoozo ar- 8 WERILR-B1LLAR1IS, ZAAL 700r BRUILOFTEN eii PARTIJEN ageHjks inziet - 3e klasPnjzen - HElNEiENS' BIEREN HET SCHIEDAMSCIIE VULPKNUUIS IS LANGE HAVEN 77. hoek Brandcrstecs. T1EL.MAN-OEMSTRAAT 11a, TËLEF. 08775 Bouw en Verbouw fssggaggsi Onderkoudswerk «SSfeMas R A. L' 1 O DtJOKaSCUEOSm R Al S31 da 'lol. 6*8646 Telefoon 68292, D. Dienske, W.Noomen Singel 84b. Warande 57 A. v.d Bos, Oostsingel 57. e. A. DE WINTER STAAN AAN DE SPITS TEL. 68810, S3924, €OSC9 EXPiSPI-ris; TIEMABs GOEDEHENVERVOER TELESOON 68251 WIR OP kwanten iti, sj; oog vhii l Bakkerijen en Winkels: Cost-Singel 93a Groenelaan 33, St. Liduinasiraat 32 I, Rubcnsptein llc beiders aan doen en het betreft heusch niet een enkeiing. Als wij tie krachten niet oproepen om een einil to maken aan dergelijke toestanden, zullen duizenden op de zelfde wijze behandeld worden. Ilct Jidinna-cornilé is volgens oen uit spraak ingesteld om de arbeiders; voor honger to behoeden. Maar voor dj va!iede arbeiders is liet een hoon, als zij worden overgeleverd aan het Nat. Crisis Comité of do Yiaeentiiis-heeren. Spr. roept alle arbeiders, van welke politieke richting of religie zo ook zijn, op zich mobiel te ma ken, liet guit er voor spr. niet om, wie de leiding zal hebben, maar of de arbei ders willen strijden. Tot den strijd roept spr. hen op. De heer Visser heeft gezegd, dat als do arbeiders w-eer gaan dcinonstreo- ren, dat niet alleen do socialistische en communistische arbeiders moeten doen, maar de geheele arbeidende klasse in Schiedam. Men moot begrijpen, dat het gaat om zijn eigen levensbelangen. De heer Do Bruin zegt: Geen gemeente kan iets doen inzake workloozcnzorg, wat de minister niet wil. We kunnen hier wel over de wenschelijkheitl of dp niet-wensche*- lijkheid van maatregelen praten, maaT de minister is de bans. Maar als wij onze wil tooncn, zal men in Den Haag wol uit een ander vaatje tappen, 't Gaat er niet om ruiten stuk to gooien of don een of anderen politicagent uit zijn manufacturen to schudden. Maar men moet begrijpen, dat men niet ongestraft tot het uiterste Kan gaan met het verwaarloozen van de belangen van de verklooze arbeiders. Spr. waarschuwt de arbeiders over de hoofden van de raadsleden been, dat de nieuwe regeling van den minister om eerste stap is om de crisislaslen op de arbeiders af te wentelen. Het voorstel van B. en Y/I wordt goed gekeurd. Voorstel van B. en W. d.d, 2 December 1931, tot het verloonen van ecu cro.liot vian f 300.ten behoeve van do uitbrei ding van liet kleedlokaal op Sportterrein IH, aan den Laanslootschenweg met eein wascbgelegenheid, Dienovereenkomstig wordt besloten. Dj Voorzitter schorst do vergade ring tot Donderdag 3 December 1931, 's na middags 2 uur. Tgj.aii-)rniOTW Correspondentie over deze rubriek te richten aan het Bureau van ons blad met duidelijke vermelding: Contract-Bridge XIX. vo- Oplossing van de opgaven van do rige week. L'. opent op een harten op de volgende spellen 1. a.h.v.8.4,2. h. 5. 4. «f* h. 3. 3. 7. 0. 5. a. h. v. 4. h. v. 4. «§8 b. 2. 5. ahv.S 4.2 h. v. 3. b. 3. 2. 4. a 7. 5. a. h. v. 4. 2. 4. b. 2. v. b Naar liet hoofdbestuur dor Ned. Reis- vcrceniging ons mededeelt, stemmen de resultaten der vereeniging over 1931 tot te vredenheid. De omzet der gezelsdhapsiei- zen bedroeg f 1.780.000 togen fl.SOO.Q3G in 1930. Bijna alle bronnen van inkomsten zlijn gestegen, terwijl cp do lasten over do gehcele linie een belangrijke besiparing is bereikt. liet voordeelig saldo der rekening over 1931 bedraagt f42.070.öl, tegen een verlies van I32.523.8U over 1930. V'oqi ge steld wordt van het vojotrdeelig saldo f 10.315.50 lo bestemmen tot afschrijving van den inventaris tot op f 1.liet rostent wordt toegevoegd aan het kapitaal der ver- eeniging, dat daarna £37.247.20 bedraagt. B. heeft in al deze gevallen het volgen de steunspei: h. v. b. 9. 3 li 10. 3. Hoe denkt men zich den opbouw tot het juiste eindbod op deze beide spellen, wan neer de tegenpartij past bij hel bieden? Deze vco beelden zijn gekozen, om te deen uitkoncn, hoe men tot een slembod moet komen, doch hoe men ook tijdig moet weten te passen om niet te hoog te gaan. L. o-pent op één harten. B. zal met zijn zeer sterke spel ineens vier harten, drie sans, vier schoppen of zelfs zes harten kunnen bieden. Echter kent men dan over cn weer in geen enkel opzicht de bizondero kracht van de spellen en L. zal, vooral nu de tegenspelers zullen moeien passen, slechts bij hoogc uitzondering passen oo een steimbod van B., mits dat stcunbol dan maar geen manche- of stembol is. Op een dergelijk ho-o, bod van B. zal L. toch in do meening verkeeren, dat B. in eens zijn volte kracht gaf on zich meestal daarmede tevrelen stellen. B. moet der halve geen beslissend bod -ioen, doch door een laag bod L. dwingen tot een na Ier antwoord; B. moet dei halve liet bieten „open" houden. Dit kan geschieden door een driebod in harten (vragen om het manchebod in die kleur), door oen driebod- in schoppen (ook vragen om het manche- bod in die k'eur), twee sans (vragen om cenig manchebod). L. zal dan eanig ant woord geven en nu kan B. niet zijn krach tige spel hooger gaan, een „sletnsignanl" geven, door bijv. vijf harten of vier sans te bieden. B. mag daarbij niet ineens te hoog gaan, omdat L. op een minimale kracht van vijf slagen kan hebben ge opend. B. kan echter ook als eerste bod een laag bod doen van bijv. cén schoppenook hiermede houdt bij het bleien open e>n dwingt L. tot een nnbol. Vooral wanneer de tegenspelers passen, zal L. oen nabo-d doen, om eens nader te hooren wat de plannen van B. zij'n. B. weet met zijn spel zeker, dat de tegenspelers passen, doch al zouden zij een bol doen, dan komt B. z-elf weer aan de beurt. Met een laag steunbod op dergelijke krachtige spellen in de hand van B., vergemakko'ijkt hij het ophouwen, vooral omdat B. elk manche- bod en vermoedelijk een stembol kan ver dragen. Zou B. een krachtig spel in één richting hebben, dus 'n sterken steun voor een zwaar hartenspe! of een eigen spel voor een zwaar schoppenspel, dan doet 13. beter direct volte kracht te geven. Nu hij alles kan verdragen, doet hij liet beste door met een laag bod nader te polsen. Geeft L. antwoord, dan moet B. daarna ten minste een manchesignaal geven en an ders een slemsignaal, een en ander afhan kelijk van liet Pabod van L'.B. moet voor al oppassen 'niet te lang te wachten met kunnen passen. 1. L. een harten; B. een schoppen; L. vier harten (hij wil zich de manche niet laten ontgaan, zijn spel is sterk genoeg om in harten tien slagen to maken nu R. steunt, al is dit door eon schopponbol); B. vijf harten (ik heb ook hartensloun, tevens slemsignaal); L. vijf schoppen (ik heb' ook schoppensteun, maar ben in de andere kteu- rt-n niet sterk genoeg om zelf slem te bie den). Nu kan B. bizondere maatregelen ne men; liet is duidelijk, dat in schoppen of harten inoct worden gespeeld, hielt B. nu zes ruiten, dan geeft hij daarmede aan, dat liij ruitenaas hooft (eventueel ruiten re nonce); dit hol kan bij geen der mede spelers verwarring stichten op dit moment. Ibiedt nu zes harten en, waar B. ook over klaveraas beschikt, hij uit liet hie- don moet opmaken, dat L. harten- cn schop penaas heeft (anders zou L. geen ope ningsbod, geen vier hartcabol na den eer sten steun en geen vijf schoppen hebben geboden), moet liij groot slem harten bie den. 2. L. een harten; B. een schoppen; L. drie harten (ik heb een goed hartenspel, kan daarin echter niet het manchebod doen): B. vijf harten (ilc heb hailenslcun, tevens slemsignaal); L. zes harten. B.post nu, hij weet 'niets van schoppenaas af. Het verschil in opbouw is duidelijk. 3. L. een harten; B. een schoppen; L. twee schoppen (ik heb ook schoppenstcun, maar ben overigens niet al te sterk); B. vijf harten (ik heb ook hartensteun, te vens slemsigufial) L. zes harten. B. past, hij mrit wederom de aanwijzing van schop penaas, hoewol L. hem in schoppen steun de; echter gaf L'. met dien eersten steun van twee schoppen tevens te bannen, dat hij in het algemeen geen sterk spel had. 4. L oen harten; B. een schoppen; L. drie schoppen (ik heb eon spel on in haa ien of schoppen, desnoods in sans het manchebod te maken, maar jij moet be slissen): B. vijf harten (ik hem ook har tensteun, tevens slemsignaal); L. vijf schop pen (ik heb goeden schoppenstcun, maar mijn bijkaart is niet sterk); B. zes ruiten fik heb ruitenaas); L. zes harten; B. ze ven harten. V. speelt harten 2 voor, de blinde komt open, L. speelt d„aaruit do vrouw bij. L. en A. spelen ieder oen kleine harten bij. L. speelt uit den blinde ruitenheer na. Hoe moet V. zich het verdere tegenspel d< viken? V. speelt harten 5 voor; L. neemt den slag in don blinde met don heer cn speolt schoppenboer na; A. neemt met het aas; hoe moet A. zich denken liet tegenspel te groo'.o kracht aan te geven, L. zou dan vervolgen? 17 pelgrims gedood. In Arreraam bij Patna (Britsch-TndiüO in de gelijknamige provincie, hoeft een stoet van duizenden pelgrims den tempel be stormd. Politieagenten, die den tempel be waakten worden overweldigd. In de alge- mcene verwarring werden vele pelgrims onder den voet goloopen cn zoodoende ge dood, In het interieur van den tempel vie len vele pelgrims in oen diepte, waar een beeld van do godheid, staat. Pelgrims, dio het eerst naar beneden gevallen waren, werden door de boven op hen vallendet volgende deels daadgcilrukt, deels stikten zij- To Seattle in don staat Washington, werd een aa'ntal arbeiders dat werkzaam was aan een spoorlijn, door een plotselinge sneeuwverschuiving bedolven onder een zwaron naui'J beneden komenden sneeuw laag, Vier arbeiders werden dool osier! de sneeuwmassa vandaan gehaald. Vier an deren konden met eenige lichte verwon dingen worden gerei l. HET A. 33. O. VAN 'TNEDER- ANDRCH FABRIKAAT. Bezittere: laat een gering prijsverschil u niet dadelijk' aanleiding ztjjh, het builenlands'chei product den vqoa'keuiE te schonken. De lasten ter leniging I van door weiklcioslhoid ontslapen nc.od en arinotcde zlijn nu reedsi go. j stegen tot f 150,000.000,wannooii do belastinsgs'chroef verdek moet ■Wok- 1 don aangedraaid, dan zlal dit móói geld kosten dan het wellicht gcri|ngo prijsverschil tussclhen binnen- ®ni bja£-" LeaiandsÜli product!

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10