HET POLITIEKE OVERWICHT VAN JAPAN Dinsdag 1 Klaart 1932. 84ste laaröang. No. 19968 De geheimzinnige inbreker Tel.- No. 68103, 68617 en 68923. BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). TEL. 68103, 68617 en 68923. Postrekening No. 53II. BUITENLAND. De uitbreiding van de Japansch invloedsfeer in Noord- Mandsjoerije. Troepentransport over den Oost-Chiriee- schen spoorweg. Terwijl de strijd te Sjanghai «n dn po litieke nasleep daarvan to Nanking, Tokio en Genève de aandacht voor eenigen. tijd afwendt van het vroegere strijdtooneol in het Verre Oosten, Mandsjoerije, is daar het een en ander voorgevallen, dat niet zonder een i ge vermelding voorbij ge gaan kan worden, te meer, daar hier door weer eens blijkt, wat Japan vermag en hoe groot zijn invloed in het Verre Oosten, zelfs tegonovor zijn machtigsten tegenstander, Rusland, is. Japan heeft in Maadsjoerijo vasten voet. Een vazalregeering is daar gesticht en duizenden Japansche soldaten bewaren de orde. E.venwel is het expansie-idee nog niet opgegeven en de invloedssfeer tracht men steeds noordelijker uit te breiden. In noordelijk Mandsjoerije echter botst men op de invloeden van Rusland, die niet gaarne zou zien, dat Japan daar in zijn plaats* kwam. Japan gaat echter steeds ver der en Rusland heeft als eenig tegonmid- del zijn toevlucht genomen tot een loop gravenslelling langs de grensrivier, de lAmoer. Een voorbeeld van d!o Japansclie expan siepolitiek is wel het verplaatsen van de nieuwe Mandsjoerijsche regeering uit de hoofdstad Moeiden naar het veel noorde lijker gelegen Tsjangtsjoen, dat aan het emdo van den Zuid-Mandsjoerijschen spoor weg ligt, dicht bij Charbin, bij het knoop punt met den Oost Chinooschen spoorweg. De spoorweg is Russisch, doch een deel der belangen is in handen van Japan. Dezo spoorweg is een tak van den Trans- siberischen spoorweg, die zioh bij' Tsjita, tusschen hot Baikal meer en de Mandsjoe rijsche grens, splitst in den Amoer spoor weg, die om Mandsjoerije heen gaat, en in den Oost Chineescben spoorweg, die dwars door Mandsjoerije naar Wladiwos- tok, het eindpunt der beide takken, gaat. Nu is het dezer dagen voorgekomen, dat tan Oosten van Charbin ongeregeld heden het leven en die eigen dammen der daar wonende Japanners in gevaar brach ten, Het plaatsje Imienpo, waar do troe belen geconstateerd waren, ligt volgens liet ©ene bericht 100 K.M. en volgens liet andere 150 K.M. van Charbin verwijderd', afstanden, die door de troepen moesten worden afgowandeld. D.t was sneu, omdat er vlak naast den weg, dien de tiocpem zouden moeten volgen, clo prachtig te ge bruiken Oost-Chineesche spoorweg ligt. Deze mag echter niet voor troepentransport gebruikt worden, dat is bepaald bij het verdrag van Portsmouth, door beide staten erkend in het Russisch-Japanscli verdrag van 1925. Vandaag zouden do Japansche troepen vertrekken naar Imienpo. En do Japan ners hebben toch gedaan wetcin te krijgen, kla.t do spoorweg te hunner beschikking staat. Do diplomatieke onderhandelingen, te Moskou on Genève hebben gehnd tot Oen politiek overwicht van Japan cm Rus land beeft het troepentiansport toegestaan. Zoadat thans do zeldzame situatie is te comsta toeren, dat Rusland troepen vaini oen vijandige mogendheid laat vervoeren op rijn eigen spoorlijn, welk transport leidt tot zijn eigen nadeel. De Volkenbond over het conflict in het VerreOosten. D toestand te Sjanghai. De in den Volkenbondsraad1 vortegemr woordigde mogendheden zijn gistermiddag te Genève onverwachts bijeengekomen voor een bespreking van don toestand in Oost- Azië. Aan de bijeenkomst werd niet doel genomen door de vertegenwoordigers van Japan en China. Doze „commissie vein twaalf" heeft be sloten gisteravond vergadering van den Vodkenbomdsraad te houden. In deze vergadering is vrij openhartig gesproken. Sir John Simon heeft steun toegezegd aan Amerika namens Engeland en Bonoour, die de vergadering presideer de, deed1 het namens Frankrijk. Boncour stelde de volgende punten voor 1. Conferentie te Sjanghai van vertegen woordigers der Japansche en GhineefccJi© rogeering en der belanghebbende mogend heden, ten einde te geraken tot een defi nitie! staken der vijandelijkheden; 2. Basis van deze conferentie is: Japan verklaart geen politieke en territoriale be dodingen te Sjanghai te hebben, noch te streven naar een Japansch concessiegebied te Sjanghai, noch de bedoeling te hebben de Japansche belangen op welke bizon- dero wijze dan ook voor te trekken. <3. Het bijeenkomen der conferentiehaingt af van leen te voren te sluiten overeenkomst inzak© het staken der vijandelijkheden. Deze voorstellen werden door allo ver tegenwoordigers aanneme'ijk geacht. Alleen Japan accepteerde de punten, op voor waarde, dat de Japansche regeering haar toestemming geeft. Te Sjanghai is gisteravond eveneons ge confereerd tusschen Japan en China, met bemiddeling van de vertegenwoordigers der mogendheden. Het resultaat is met groot. Japan doet nog steeds troepen landen, re kenende op de mogelijkheid, dat de on derhandelingen mislukken, om dan een grooten aanval op Sjanghai te doen De leider der Nanking regeering, Wang Sin Wei, heeft veiklaard, dat na den sucoesvollen strijd der Chineesche tioepen tegen de Japanners, de Chineesche rogee ring opnieuw doordrongen is van do on zinnigheid van hot beslaan der interna tionale nederzetting, die zooveel nadeel heeft berokkend ann den strijd der Chi neesche troepen voor het horstel der Chi neesche souvereiniteit. De Chineesche re geering is dan ook voornemens na afloop van het conflict alle ongelijke verdragen op te zéggen en alle concessies om te heffen. Ondanks de onderhandelingen tussdhen Japanners en Chineezien met beniidilo'Lng dor Euroipeesolie mogendheden, is de stem ming noch bij de JapansiJio, noch bij do Ghineesdhe militaire autoriteiten <npi imis- tisoh. Do Japanners willen niets weten van vroorndo troepen conoentia ics en generaal Oeyeda liet gisteravond Igai medodeelon, dat hij nog geen kennis- had gekregen van onderhandelingen. Oolk de Chineezicn slain sceptisch tegenover liet resultaat der on derhandelingen. e Inmiddels duren gevechten voort en don gchoelen naidht daverde het geschut aan beiido rijden. De Japanners dedea eon aan val op Sjapei en bezetten ijet Chineesdbe kerkhof. Andere troepen deden een aanval op het Noorderstation, dodh de Ohineosen wisten stand te houden. Ooik in den Kiaiag- wan-sector is oen aanval gedaan, evonals op de W 'oescxen gf or ten. ENGELAND. De nieuw© tarieven ook in het Idoogerhuis aan genomen. Het Jloogerhuis heeft de wet op de in- vcerrech met 12J t gen 12 stommen aan genomen. Bovendien zijn thans het oo.mms sie-stadium en de oommissarisdie to stem ming van den koning afgehandeld. Voor de heffing der nieuwe rechten. r Men berekent dat gisteren, tengevolge van den storm op zijn minst vijftig schepen ©r niet in geslaagd zlijltt tjjdig te Londen te axriveeren om nog te kunnen on'sinnppen aan de heffing der nieuwe invoerrechten. Desondanks was het buitengewoon druk in de havens. Do douaneken toren werden bestormd, terwijl door douaneambtenaren word verklaard, dat gis.eren de drukste dag geweest was, die ziij ooit hadden mee gemaakt. Verborgen goudvoorraden van I n d i In het Lageihuis werd medegedeeld, dat volgens de schattingen in Britsdh-Indie voor een waarde van 5 tot 7 milliard pond sterling verborgen opgeslagen is. DÜITSCHLAND. Een herinnering aan do „E md en". De Britsche ambassadeur te Berlijn heeft den rijkskanselier medegedeeld, dat de Australische regeering hol voornemen heeft de naamplaat van den in den oorlog ver- ganen kruiser „Emden" terug te geven. Naar men weet, heeft de „Emden" in het begin van den oorlog den geallieer den in het Oosten veel last bezorgd. Hot optreden van den bevelhebber, kapitein Muller, is echter steods ridderlijk geweest. Het teruggeven van deze herinnering geldt als een erkenning van dit feit. Een eandidaat voor het rijks- presidentschap nog in de gevangenis. "Bedrijfsadvocaat" Winter, die op het oogenblik in de strafgevangenis van Baut zen een gevangenisstraf ondergaat, wordt eandidaat gestéld voor de a.s .rijkspresi dentsverkiezingen. Naar tijdens een overvolle vergadering der aanhangers van Winter te Dresden be kend gemaakt werd, zijn voor deze candi- datunr tot dusverre bijna 30.000 handtoeke- ningen verzameld. FINLAND. De burgeroorlog is begonnen. De Finsche logeeringstroepen bewaken thans de toegangen tol de hoofdstad. An dere troepen zijn naar het Noorden ver trokken, teneinde de daar geconcentreerde Lappotroepen to omsingelen. Ongeveer 20 mijlen ten Noordon van Helsmgfors zijn gevechten begonnen tus schen do Lappotroepen en die der regee ring De rebellen trachten naar de hoofd stad op te rukken, om hun eischen met ge weld af te dwingen. Generaal Wallenius de vroegere chef van den generalen staf, is een der aanvoerders der rebellen. De autoriteiten nemen strenge maatrege len om den opmarsch tegen te houden Gemeld wordt, dat voldoende regeerings troepen aanwezig zijn om de Lappotroe pen, die hun hoofdkwartier hebben in het Maentsaeledistricf, te omsingelen. SPANJE EN PORTUGAL. Botsingen in Granada. To Granada is gisteren een gr co o demon stratie gehouden der kaliolroke oppositie, die door de linksche parlljen mot geweld verstoord werd. Hot kwam tot hand'asto- lijkheden, in den loop waarvan ook scholen, vielen. De guardia civil greep in en hor- sielde de orde Er vielen zes zwaargewon den en talrijke lichtgewonden. CIIINA. Nanking knoopt de betrek kingen met Moskou weer aan. De minister van buitenlandsche zaken der Cliineoscllio nationale regeering heeft besloten do sedert 1929 afgebroken diploi- maticko bolrckkingori met de Sovjet-Unie weer aan te knoopen. uit bet Engelsch door A. Treub. 43) Sir Peter dankte Spencer bijna, dat hij hem aan de vijf dagen herinnerd liad. Zijn oogen schitterden van nieuwe hoop. Ja, snauwde lijf, Zoo Weer oen verlichting voor mjjii geweten, zei Spencer, met een raadsol- achtigen glimlach. Wij komen weer terug op mijn voorstel. Hij hief zijn hand gebiodend op toen de baronet op het punt was weer een tegenwerping to maken. Luister, beval hij streng. Ik zal uw verplichtingen overnemen. far Peter's mond viel open en zijn oogen kien uit van ongcloovigheid. liet geheele toezicht over do B F.I. op me nomen, u van a'lo tegenwoordige financieole zorgen ontheffen. U do gele genheid geven u te herstellen in do ach ting der wereld en de liofdo van uw doch ter... op één voorwaarde. Enid staarde Spencer aan met een on gel oovighcid, die niets minder dan die van sir Peter was en zij scheen ia steen Veranderd. Sir Peter schudde hot hoofd on druïde met den hiel van zijn linkervoet hard op een eksteroog op den rechtervoet. Ilij begroep, dat hij inderdaad wakker was, dat hij liet voorstel werkelijk ge hoord had en dat Spencer krankzinnig was geworden. De kerel is gek, riep hij uit, Enid tot nadere bevestiging aanziend. Maar Enid was er niet zeker van. En mijn voorwaarde is dozo, ging Spm 'i-r op itenzelfdon elfen toon voort. Ik Oriil Je weet niet wat je zegt, Spen cer, viel sir Peter in, met oen ruwe toe gevendheid1 voor iemand, wien de goden zijn verstand ontnomen hadden. Mijn ver plichtingen loopen in de duizenden. Nu? vroeg Spencer, met het voor komen van iemand, voor wien duizenden een kleinigheid was. Sir Peter trachtte verzoenend te glim lachen. Maar hoe heb je zulk oen groot bedrag aan geld gekregen, Spencer? vroeg hij. Zooals gij uw afsehuwelijko manie ren verkregen hobt, klonk het onmiddel lijke en scherpe antwoord. Door voortdu rende aankweeking. Sir Poter besloot dat Spencer niet gek was. Hij zag den butler in de oogen, zonk toen weer terug in zijn stoel mol dat zonderlinge gevoel van hulpeloosheid, dat die oogen hom gaven. Ik wil niet langer naar je luisteren, mompeldo hij, op het karpet neerziende. Ik kan al mijn verplichtingen nakomen. En mijn voorwaarde is deze, her haalde Spencer onverbiddelijk. Wij zullen voor den tijd van uw leoning aan Aims- buiy voor zes maanden van plaats ver wisselen. Ik zal de meester zijn en jij zult de bediende zijnl Sir Peter stampte letterlijk op zijn ekster oog en was onzeker omtrent zrjn laatste oonleel. Hij kook Enid, en de glimlach, oio langzaam over haai' trokken kwam, maakte dat zijn wankelen oen bepaald schudden weid. Hij is krankzinnig, zei hij luid, als om er zich vast van te overtuigen. Er is geen twijfel aan. Dat is mijn voorstel, zei Spencer tenslotte. En je zult hot aannemen, Zoo, zal ik? Je zultl En mag ik zoo vrij zijn to vragen waarom? vroeg sir Peler zachtmoedig. Omdat, antwoordde Sponcor beleefd, met een vinger en duim in een zak van zijn onberispelijk vest, je tegenwoordigo Verzorg Uw keel dagelijks - Gorgel droog met BINNENLAND. Nederland en België. Do cenlralo raad van het Nederlandsch Verbond van Nationalisten heeft zich met een schrijven tot den minister van buiten landsche zaken gewend, waaim met de grootst mogelijken nadruk wordt aange drongen op handhaving van do nationale meenmg ton opzichte van het eventueel© NoderlandschBelgische verdrag, zooals dozo in 1927 ondubbelzinnig allerwege tot uiting is gekomen. Do centrale raad herinnert den minister aan dions destijds gesproken wooiden, dat elke regeering die in dit opzicht de na- tionalo belangen onverhoopt zou achter stellen bij de wonschon van welke vreem de mogendheid dan ook, door het Neder landsch o volk terecht zou worden ga- wraakt. Het sanatorium votoi onderwijl/.eis te Luntcren is gisteren door feilen brand I totaal vermeld. hulpbronnen niet zoo uitgebreid zijn als je denkt. En verder, omdat de Harten drie, die je je zelf gisteravond gezonden hebt, toevallig in mijn bezit is. En met met het minste melodramatisch gebaar hield Spencer de kaart op ter be zichtiging. Hoofdstuk XXII. Enid was do eerste, die na deze ver bijsterende openbaring haar spraak terug kreeg. - Vader, hijgde ze versclirikt en de steods toenemende grauwheid van haar va- der's gezicht zei tiaar, dat Spencer de waarheid had gesproken. Sir Peter friemelde met zijn pinco-nez en beet op zijn orideilip, tot er bloed uit kwam. Ilij schraapte luidruchtig zijn keel en verrees langzaam om den be schuldiger aan te zien. Zijn gelaat was doodsbleek, en zijn neusgaten worden snel wijder en nauwer, terwijl liij woorden trachtte te vindon om zich te verdedigen, maar hij slaagde er alleen in zachte, on gearticuleerde klanken voort te brengen. Maak als het je belieft het onder houd niet langer door het feit to ont kennen, Braoo, zei Spencer streng. Zoo wel Nina als ik zagen je deze kaart aan oen bode bij het hok geven. En Enid liep om de tafel naa.r haar vader en greep zijn mouw. Vader, is dit waar? vroeg zij. Sar Peter herstelde zich. Hij had1 zeker de obligaties niet weggenomen en onder deze omstandigheden betcokenide de kaart maar weinig. Nu, wat is hot? vroeg hij woe dend aan Spencer. Je denkt toch niet, dat ik mij zelf bestelen wilde? Vader, is... dit... waar? hield Enid aan, en haar woorden vielen langzaam en koud. Sir Peter koek haar oen oogenblik boos aan. Ja, snauwde hij uitdagend. Maar ik laat me met door oen kerel uit do goot geld afzetten, voegde hij er woest bij, zich weer tot Spencer wondend, die de kaart weer in zijn zak stak. Spencer keek den baronet aan, alsof hij probeerde zijn bokswaardigheden te schatten. Toon trok hij zijn jas met drei gend overleg uit. Je zult mijn aanbod aannemen, Brace en de voorwaarde er van, zei hij kalm, zijn jas uitschuddend en zijn hemdsmou wen recht trekkend. Tegenover deze duidelijke voorbereiding voor een handtastolijke overreding voelde sir Peter al zijn aristocratische!! afkeer om te vechten, naar boven komen. Ilij ging een paar schreden achteruit en steun de zich door op de tafel te leunen. Waarom doe jo dit voorstel, Spencer? vroeg hij op een meer onder worpen toon. Wij zullen het wraak noemen, Brace. Trok als het jo belieft jo jas uit. Sir Peler liep om do tafel heem, tot die tusschen bon stond. Ik wil geem gevecht hier in huis hebben, zei hij, uit zijn plaats van toe vlucht. Misschien moest ik zoggen, zoi Spen cer bescheiden, dat ik vroogcr licht-gowidit kampioen in Engeland was. Wil je jas uittrekken, Brace? De ander liep nog verder om de tafel en toen hij onbewust zijn dochter nader de, ging zij bewust weg. Ik heb niet de gewoonte te boksen, mijnheer, zei hij onnoodig. Dat spijt me, antwoordde Spencer geduldig. Maar als je zoo goed wilt zijn hier to komen, vroeg hij met een grimmi- gen glimlach. Enid, riep sir Poter scherp, vraag dien detective binnen te komen. Enid kook haar vader hooghartig ver baasd a<on en lachte kortaf eti minach tend. Kanalen in 'Iweiite. De hoofdingenieur van den rijkswater staat te Zutplien hoeft aanbesteed het ma ken van vier gedeelten van het kanaal tusschen. de Schipbeek en do Itegge, na bij Diepenhcim, met bijkomende werken, behoorende tot den aanlog van kanalen in Two rit o Raming f 690.000, Aantal inschrij vingen 18, waarvan 3 ongeldig. Laatste in schrijver de heer II. W. van Haarlem C.IIzn. te IJsseJstein, met f 526.120, Rook bij oefeniugen. Een legerorder is verschenen rogelende liet beheer, onderhoud en de verstrekking van materieel voor het venvekben van rook bij oefeningen Als zoodanig zullen worden gebruikt hexicti ooktliandgraiiaten, liexietrookkaarsem (kleuie) en .hexietrook- kaaryen (grooto). Onder hexiet verstaat men een mengsel van gelijke doelen zmkstof en hoxacihloioraelhaan Ook hexaoliioorae- tliaon is, hoewel zieer vluchtig, een vaste stof, aoodat beid© stoffen, waaruit het hexiet is opgebouwd, droog gemengd kun nen worden, wat bij' den aanmaak van het roiokmateriaal een groot voordeel is. Het hexiet geeft een uRa ©kenden reek, terwijl het gebruik der bandgianatem en kaarden zeer gemakkelijk is. Dat is eigenlijk niet noodig, zoi Spencer luchthartig. Hij hield sir Peter de jas met beide handen voor, de voe ring naar buiten, Je hobt mijn voorstel aangenomen. Trek dit aan, vroeg hij Sir Peter was van plan te gaan zwet sen. Ik begrijp niet... begon hij plechtig. Maar Enid nam do zaak in handen. Ik wel, zei ze beslist, en zij iiep de kamer door naar Spencer, en nam de jas bij den kraag vast Uit naam van mijn vaoer dank ik u, mijnheer Sjioncer, voor dezo tijdige hulp, zei ze bekoorlijk en de jas schuddend, zoodat zij goed huig, wendde zij zich tot haar vader. Nu, vader, zei ze op een toon, die geen tegenspraak duldde, trek deze aan. Sir Peter keek haar in sprakolooze ver bazing aan. Trek deze als het u belieft aan, herhaalde zij, even met haar voet stam pend. Wees niet zoo dwaas, Enid, ant woordde hij scherp. Als die gek denkt dat hij me in liet nauw gedreven heeft, heeft hij het mis. Ik wil die jas niet aantrekken. Het meisje keek hem vast in de oogen. Ze mag u met passen, vader, zei zo, maar ze voegt u wel. Sir Peter kreunde werkelijk. Enid, Enid, smockle lnj. Al zijn strijd- vaanhgheid verliet hem voor hot oogen blik. Je... je denkt toch niet, dat ik weet waar de obligaties zijn. Je denkt toch met, dal ik ze werkelijk gestolen heb? Wal ik ook denken mag, antwoordde zij scherp, Clinton zou mot moor twijfe len als hij van de kaart afwist. Hij zou zeggen, dat u op Erie schoot, omdat lnj u overviel, toen u ze uit de brandkast nam. Wat zou lay andois kunnen zeg gen? (Wordt vervolgd). Dez* coarmt *erjcMjr.t. daefelgks, met nlt- minitt van Zon- en Feestdagen. Pnj» per kwartaal f8.— franco par port f2.50. Prijs par week: 15 ots. Afzoa- iarlfika nnmmara 1 cta. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor hot eerstvolgend num mer moeten vóór elf uur aan het Bureau bezorgd zijn, Zaterdag» vóór 1» uur. Een bepaalde plaat» van advertent!®» wordt niet gewaarborgd. Pril* der Advertenttén: van 1rogels 11 <V>, Iedere regel meer f030, In het Znti idagnummei I5 regeUfiBO, iedere ngtl ineei 10.3a Reclames fU75 per regel. Incassokosten 5 ct*, postkwitantiêa 15 ets larieven van advot lentiPO oij aboiuiemunt zijn aan het llureau verkrijgbaar. - Dageujks worden tegen vooruitbetaling lvl?ine Advei tentión opgenomen 5 1 u.50 t/in 15 woor- den, f 0.75 t/in. 25v wooi den. Kik woord meer 5 cent tot een maximum van 30 woorden. 's Woensdags: Kleine Advortentiön tot25 wooi- den f025, mits vóór Dinsdagavond 3 uur aan bet BurTwu bezorgd. 's Utierdags* Kleuie Advertontiën f 1.00, indien «let vóór Vrydagavond b uur bezorgd. i Alleen in de 3 blauwe doozen A 25, 45 en 65 ct. t

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1