lil m I» I Snhiedamsche Courant I f De geheimzinnige inbreker TWEEDE blad HUMOR UIT HST BUITENLAND Mijmeringen. 9 Plaatselijk Crisis Comité. Werkzaamheden in den volkstuin. Hot tragische leven. Piaute \erplautcu en gazon bemest en. DER Zaterdag 6 Maart 1932 No 19972. Is hot tragische hetzelfde als het droC' vige leven Het schijnt zoo. Want in het dagelijkse! spraakgebruik spreekt men van tragische gebeurtenissen als er iets erg treurigs voorvalt. Een plot seling ongeluk, een ontzettend verlies, een opeens binnenvallen van het onheil in een overgelukkig leven, dat wel hot toppunt van alle wenschen scheen te hebben be reikt dal noemt men dan tragisch. En het wekt ons medelijden op, en ook onze kleinhartige vrees: als dat eon a.ncicr zoo plotseling overkomt, wat zal onszelf dan niet kunnen gebeuren Maar goddank is er in het begrip „het tragische loven" toch nog wel iots moer, iets dieper verborgen. Want als er alleen vci'erlei droevigs in het leven was, waartegenover dan het blijde en gelukkige in het leven stond, da!n zou wel aller menschen ervaren zijn, dat op den duur bij hot onder worden, bij meer levensinzicht, bij bet ruimer worden van onzen blik, liet droef de vreugd ver bleek te overtreffen, zoodat onzo eindconclusie omtrent liet leven hopeloos pessimistisch zou moeten worden. Bovendien zou er dan in de droefheid geen uitkomst wezen; alles zou hopeloos zwart lijken, en die zwarte plekken zouden alleen door uit slijten wal minder donker kunnen worden. Medelijden alleen is toch maar iets slaps. En kleinhartige vrees voor eigen hachje is ook al niet veel fraais. r is evenwel een diepere zin, wan neer wij spreken van liet tragische leven. Dc Cnieksche tragedie laat ons zien de held, die door overmoed de grens van zijn menschzijn wil doorbreken, daardoor schuldig wordt, en ten onder gaat. IIoo- geio machten beheerschen mensch en we reld, en de mensch, die zich daartegen verzet, gaat onder. Bat is het wezen van allo leven, zegt do Germoansche mythologie. De inclivi dueelo wil loopt togen den wereldwil te pletter. En het inzicht wordt geboren van de noodwendigheid der eigen vernietiging. Doch het typische van deze levens- en wereldtragedie is, dat de mensch clan toch kan zijn: üe held, die ondcrgaall Hij verzet zich tegen die blinde hoo- gere machten. Ilij gaat onder, maar worstelend, zich verzettend, eigen gedachte, eigen doel, eigen wil stellend tegenover die ai! mach tige wereldwil. En als we zóó hot tragische leven zien, dan is daar een verzoenend licht. Dan hebben wij geen medelijden moer, maar bewondering, ondanks alle zonde. Dan is cr geen kleinhartige vrees moer voor het eigen zelf, maar ontzag voor de grooto wereld- en levensmacht, die tot aanbidding kan voeren. Nog dieper peilt het christendom. Daar is geen noodlot meer, maar een almacht, die wel onbegrepen is en on naspeurbaar is, doch waarvan hot hart ge looft dat ze is wijsheid en liefde. Daar is wol do mensch, wiens men- schclijko wil in opstand komt. en die ver pletterd wordt, maar ook do mensch, die zijn wil ondergeschikt maakt aan den. wil van die almacht, die wijsheid en liefde is, en die zich in het hart openbaart, met ondoofbare stem. Dan is er wel liet tragische in wereld en menschbcids'even. Maar het tragische gebit maar voor zoo ver wij monscheu zien kuiiiion. Do mensch strijdt en worstelt in liet leven met een heilig doei vóór zich, dat niet zijn eigen kleine zelf hom heef! Jr. Hij: Niet lang geleden was ik de eenige van ons kantoor, die niet kon dansen. Zij: WerkelijkEn wie is er dan nu bij gekomen? (London Opinion) Mevrouw: Je kalmte In deze wanhopige tijden verwondert me wat was je eigenlijk vóór je huisknecht was? Huisknecht: Oppasser in een krank zinnigengesticht, mevrouw. (Pass. Show) Vrouw van den automobilist: zou je deze papegaal misschien binnen willen nemen tot mijn man met de reparatie klaar is (Passing Show) Hoe heb je je hand zoo gewond, kerel? Op weg naar huis van Janseris feestje. Ik was bijna thuis, toen de een of andere stommeling er op trapte. (London Opinion) De eene dienster tot de andere: Zeg, Lize, je moet een oogje op die ouwe pro fessor daar houden, als hij soms een ommelette bestelt. De vorige week bracht ik hem er een en toen stak hij haar in zijn boord, als servet. (Humorist) Juffrouw Simpel, In den dierentuin (tot vreemde linge): Pietje is toch zoo teleurgesteld, mevrouw. We kwamen juist om dezen tijd van het jaar, omdat hij de rhinoceros wou zien niezen. (Humorist) Verantwoording. Na de vorige opgave kwamen bij den algemeen penningmeester de volgende stor tingen binnen: J. A. J. N., f150.— II. 11. M. A. N., £25.— Fa. J. A. J. N„ f125.—; (X) de f 25.Mcj. M. W„ £10.—; Mej. C. P., £10.— N V. Nou. IC Fabr. v. 't IL J., £25.— Mcj. J. II. P., f3.— W, d. II., fl.—P. v. d. M, f 10.—Mej. M. M. v. d. S„ £25.—; G. W. v. B. VA £25.— G. v. d. W„ £5.—; II. R-, 3.— R. T., fl.—Fain, de V—II., 10.— L. B., £10.— W. E„ f5. Mevr. de Wed. Th. C. M„ £25.— J. D. V., f 15.Wed. J. II C. v. W., £25.—? M. J. V., £5.— Fa. C. C. G. v. d. A., 5.— J. II. E., f50.— C. D., flO j A. C. B., f250; Fam. IC, £10.— H. S,., £50.—; C. S. v O., £5.—; G. G., £10.— N. V. IC II., £200.— C. A. R., flO.— II. J. O., £50.—; N. N., £25—; A. S, Sr., f5.Personeel W. A. Dock's Mach. Zuurst. Fabr., £155.41 J, R„ fl.—Per soneel IIAV-Bank en Nieuwe IIAV-Batik, f52.55; A. A. J. M„ £250; Personeel Nat Olie- en Vet Ind., f 6.5Ó; P. C. Kfl— Personeel N.V. Spiritus Mij. Gebrs. de Gioot, £29.25; D. v. d. P„ £2.50; D.,H. (kaartclub), £4.— A. do L., f25.—; P. Wi, £5.— C. W. P. C. de IC, £2.50; A. v. d. S., £2.— D. S„ £10.— O. S-, £10.— n. B., f5.—C. v. D-, f5.— M. V., £5.— M. J. M. Lzn., £15.— Fa. P. M., £25.— L. L. J. M. ML, f 10.— G. B., f2.50; II v. d. R, f2.50; II R-, £5.— C. N., £5.—; P. C. A. EL, fl.— Mej. J. M. M. v. d. S, £25.— Fam. R.y fl.—J. P. S„ £3.— N. N., fl—L C. V., £1.,- Wed. N. II., f5.Opbrengst Coll. Best. Iereen. Ziekcnf., £18 50 Totaal £1415.21. Makende met de vorige verantwoording laid, f 10.426.iö een totaal van f 11.841.37. Voorts werd toezegging ontvangen van de volgende mnandelijksche bijdragen: C. W. P. C. de IC, I 2.50; G. G., 5? Personeel N.V. Spiritus Mij. Gebrs. do G., 29.25; J. v. d. M„ f 1.50; N.V. Schied, Alc, Fair. en N.V. Fabr. van Ghom. en Gal Prep. 17; Kantoorpersoneel S.A.F., 4; Fabrickspersoneicl S.A.F. f 4; C. K., 1? P. C. A. H„ 1; G. II, 1; W. C. 11 G, 2.50; Gez. v B„ f 1. Terwijl het personeel van de H.A.V. Bank en Nieuwe II.A.V. Bank ook een maand dijk- sclie storting toezegde. Bijdragen kunnen worden gestort ton kantore der N.V. Provinciale Grediet en Deposito-bank, Lange Ilaven 103 (postreke ning 24900) en Bureau Schiedamsche Cou rant, Lange Haven 141 (postrekening 5311) met vermelding „V-oor Crisis-Comité". nil hr>| Engelsch door A Twih Dczo gedachte deed haar naar do wa randa gaan en zij zag neer op liet loomed, nat eenmaal vol van oen vreemde beloo- vering geweest was, maar dat nu do om geving van „thuis" was gevonden en Mca dowbank, die op zijn beuzinovat zat oil do chauffeur, die zijn zoeken naar iets, dal er niet was, had gestaakt, leuiulo ml tegen de deur der garage en kalmeerde zijn vertoornde zenuwen met oen sigaret en beiden keken goedkeurend tiaar haar. Knap, zei Mcadowbank pittig. Wer kelijk heel knap. Je hebt gelijk, stemde do chauffeur toe. Enid peinsde over dc zaalc der weg geraakte obligaties. Had Eric zo toch ge nomen? Zij hoopte eigenlijk van wol. Als zij werkelijk gestolen waren. Mcadowbank richtte zijn blik op een jongen man, die haastig om den hoek van het huis kwam on Enid uitte een kreet van welkomst, toen Eric: over de leuning der waranda sprong en haar naderde. Zij hebben mo or uit gegooid, riep hij gelukkig, Enid's handen nemend en haar kussend tot grooto tevredenheid van den chauffeur en Mcadowbank. Zie je, begon hij daarna te verklaren, de gehocle droiiuuelscho politie wóet dat wij verloofd zijn en vindt, dat ik daarom volkomen 3ic*t recht heb op allo uren van den avond1 om jo huis to loopcn. Aardig van hen Oh, Eric. Enid bloosde van verle genheid e.n bracht hem naar de kamer met oen zekere geheimhouding, die do gesteld, maar dat hem wordt opgelegd door zijn diepste welen, zijn zuiverste willen, door het Heilige Leven zelf. ilij gaal misschien onder. Och, hij gaat zeker onder, vroeger of later. Tragisch, dat ondergaan Nee, voor zoover gij het droevig zoudt noemen. Ja, voor zoover gij daaronder verslaat, nat hij als een held ondergaat. In dienst van do heilige levenswil, die zich door hein heen manifesteert. Dan geven wij hot aan die almacht over. Het levensoffer opent een uitzicht in onbekende verten. En we worden stil van aanbidding en van bewondering. Het tragische, rijke, wonderbare leven! Zijn wc liet waard JACOBUS DE KLEINE, chauffeur en Mcadowbank heel natuurlijk vonden in de gegeven omsta,uiigheden. Er zijn zulke vreemde dingen gebeurd, zei ze, terwijl zo midden in de kamer bleef slaan en met toenemende opwinding in zijn slralende oogen keek. Alles is onderste boven. Toch niet weer inbraken? riep Eric met gomaakten schrik, haar om het mid del nemend nis in angst. liet kan me niet schelen beroemd to zijn als de Dec ker, of Buiten Aas, zooals de ochtend bladen mij noemen, maar ik heb een gron- digen hekel a,;m kogels, die huilen naar mo zoeken, zonder een vaste overtuiging van mijn verdiensten. Hij koerde zijln liootd om, lloo vind jo dc versiering? vroeg iiij luchthartig, hoi: onartis'ieko kruis van hechtpleister aanwijzend, dat een pluk ver band vast hield over de wond in zijn slaap. Doet liet erg pijn? vroeg zij met diep medelijden. Niet van buiten, antwoordde hij ver heven. Het is maar een schram. Maar van binnen is liet onharmonisch, voegde hij er droevig bij. En toen sir Peter binnen kwam, binnen gelaten door eon verheerlijkten Spencer, die in keurig morgentoilot gekleed was, streelde het meisje het voorhoofd van den jongen man met zachte vingers, terwijl hij dwaze complimentjes fluisterde over baar handen, oogen, neus en mond1. Ilij begon een lofrede op haar, toon sir Peter sprak en Spencer veranderde haastig zijn plan om de juiste manier van liet be handelen van eon syphon uit te leggen, en redde dat noodzakelijke voorwerp juist toen hot toekenen toonde, om heftig door do kamer heen naar het jonge paar ge worpen te worden, Nu, snauwde de baronet op zijn oude Nog steeds kunnen, we doorgaan met het planten en verplanten van oin/.e hout gewassen. Hl veel gevallen zal najaars- planting verreweg het boste zijn, maar dat wil niet zeggen, dat voorjaarsplanling niet goed is. Zoolang de houtgewassen nog in rust zijn kunnen we ook nu planton, maar hoe eer we li-et doen hoe beter. Bij het rooien van te verplanten houtgewassen zorgen we, dat iiet wortelgestel zoo min mogelijk beschadigd wordt. Toch zal al tijd een gedeelte der fijnere wortels ver loren gaan, en daarom is het noodig tevens een flinke snoei toe te passen, opdat hot verstoorde evenwicht tussclien onder- en hovcnaardsche doelen weer hersteld wordt. manier, ik maak je mijn compliment over jo durf, mijnheer., Hoe durf je je weer in huis le verlooncn? Eric bloosde verlegen. Deze ontijdige ondei breking was te veel voor zelfs zijn stoutmoedige onverschilligheid. Enid keek haar vader streng aan en lichtte haar hoofd laatdunkend op. Neem als hot je belieft den hoed van mijnheer Aimsbury aan, Brace, vroeg Spencer kalm. Wat? barstte sir Peter uit. Zog niet wat, beval de ander met beleefde strengheid, Neem als hot je be lieft den hoed van mijnheer Aimsbury aan I Fric zette zijn oogen wijd open van verbazing bij do eerste woorden van Spen cer, en nu keek hij verwezen naar zijn hoed. Mijn hoed? vroeg hij,, mot verbijs terende slem. Dat doe ik niet, zei do baronet be slist, terwijl hij Spencer aankeek. Neem den lioed van mijnheer Aims bury aan, Brace, herhaalde Spencer met kal men aandrang. Sir Peter's kaak zakte en zijn hoofd viel voorover. Als je denkt, dat je mij in het nauw gedreven hebt, Spencer, snauwde hij, met al zijn oude kwaadaardigheid, als je denkt, dat ik voor lakei wil spelen van dien on- beschaamden jongen hond1, Voor het laatst, herhaalde Spencer op den zelfden effen toon, neem don hoed van den lieer Aimsbury aan, Brace. Sir Peter keek naar Spencer's doordrin gende grijze oogen en zijn tnoedi zakte weer. Misschien herinnerde hij zich ook, dat zijn transactie niet voor drie uur af liep, en liij voelde zelfs iets van dankbaar heid over Enid's koude onderbreking. Hot Van de vaste planton zijn liet nu vooral de laatbloeiende soorten als: Helenium, Solidago, of guldenroede, Chrysanthemum uliginosum, Polygonum of veel knoop soor ten o.a. welke nu verplant worden. Vooral herfstasters en andere sterk groeiende soorten dienen wo jaarlijksch te scheuren mi opnieuw te verplanten, daar zo anders te zwaar worden en voel slappe stengels en kleine bloemen voortbrengen. Ook die vaste planten, die gedurende dan winter gedekt worden, kunnen wo mi het beste planten. D.t zijn o.a. Anemone japonica, Anchusa Italica, Gyherium argenteum of pampas gras Kiiiphotfia of vuurpijl, Romneya Coul- teri af Ca.lifoniische klaproos, Alstroeme- ria auranliaca, met lelieachligo bloemen, Crinum Poweili, Gunnera scabra, op rha- barber gelijkende bladplant en Bocconia cordala. meisje had den hoed uit Eric s niet weer strevende hand genomen en hield hem baar vader voor. Als het jo belieft, Brace, zei ze koel. Eric keek verbijsterd rond. Zeg eens, begon hij, hen allen aan sprekend, wat is de bedoeling? Wat...? Sir Pol er keek hem aan over zijn lorgnet heen en snoof. Als hot je belieft, Brace. De baronet kook zijn dochter niet aan. Ilij rukte den hoed met con ruwen greep uit haar hand en met oen even ruwen schop, die een cup-tie van een eiiulwed- strijd eer zou hebben aangedaan, zond hij hem door de deur van don salon, en volgde hem met geen andere woor den dan een gemompelde vervloeking van ieóeren biscuitfabrikant in de gehocle wereld. Eric keek hem met open mond na. Zog, begon hij zwakjes, toon hij den baronet zijn hoed door de hall zag schop pen, waarbij hij onderweg lalloozo hi derpnlcn ontmoette, het is een heel goede hoed. Spencer glimlachte met sympathie. Het schijnt wel, dat wo u een nieu wen zullen moeten geven, mijnheer Eric, zei hij .Ik vrees, dat sir Peter, zooals hij nu gestomu is, hem van hot geheele terrein zal afgooien. Eric keek den voormnligcn butler met oprechte verbazing aan. Zijn oogen gingen over de onberispelijke kleeding, zijn lip pen openden en sloten zich tweemaal, voordat hij iets zeggen loon. Je bent toch Spencer? vroeg hij- eindelijk. Mijnheer Spencer, verbeterde Fnid met een glimlach. Een flauw licht kwam door liet be llet is nu ook de meest geschikte tijd om het gazon te bemesten -met humus- rijke meststoffen, waarvoor we gehnrik kunnen maken van rotte stalmest, mest aarde, doorvroren bagger en wru.v compost. Deze meststoffen worden over liet gras uitgespreid en na eenige dagen met den achterkant van een riek uit el kander en fijn geslagen. Na een paar we ken liarken we het gras zorgvuldig ai, daar achtergebleven stokjes en steentjes zeer hinderlijk zijn bij het maaien. Ook worden de gazons in den loop dezer maand, hij droog weer, gerold1, opdat klei ne oneffenheden verdwijnen, waardoor het gazon mo-oier en het maaien meer gemak kelijk wordt. Behalve bovengenoemde bemesting geven we liet gazon nog oen overbemesting vara 25 K.G. gemengde kunstmest per Aie, waarvoor liet mengsel 5-G-S goed te gebrul ken is. Hoe boter we het gazon mesten* hoe minder last we van onkruid zullen hebben. A. G. nevelde hoofd van den jongen man heen. Zeg, fluisterde hij bijna, Enid onge- locvvig aankijkend, heeft de worm zich een beetje gekronkeld, of wat is het? Eert blik van verstandhouding werd tus sclien het meisje en Spencer gewisseld. Kom mee, in den tuin, Eric, zei ze, hem bij den arm nemend en zij ging met hem naar het raam, zonder dat hij zich verzette, dat is een van do d:n- gen, d'o op hun hoofd staan. Kom mee naar buiten. Do regen komt nog niet. Ik heb allo luclit noodig die er is, antwoordde Eric, met een hand tegen zijn hoofd en gesloten oogen. Mijn hoofd is niet wat het geweest is, zei iiij, toen het meisje hem over het grasveld naar een bank bracht onder een broed1 getak- ten peperboom. Spencer zag lion met een tevreden glim lach heengaan. Ilij kon zijn goeden naam veilig aan Enid's handen toevertrouwen. Ilij keek de kamer rond met den blik van een eigenaar, die zich niet zeer in zijn bezittingen verheugt. Hij keek pein zend naar sir Peter's stoel op de plek waar deze nu stond, haalde toen zijn schouders op en liep naar de tafel. Ilij stak een hand naar do sigarenkist uit en trok die toen weer terug, terwijl liij inzag, dat hij niet veel plezier had van :n sigaar, die hem rechtens toekwam. Het was anders geweest, toen hij het voor recht vars een butler had kunnen genieten en do dingen kaapte. De telcfoonbel klonk scherp en hij zag met akoer naar het instrument. Ilij stak werktuigelijk zijn hand uit, liioid tóen op, glimlachte even en liep naar don belknop. (Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9