m Schmdamsche Courant, G De nationale begrafenis van 8Hand. n TWEEDE blad Voorjaarsmode 1932. Dinsdag 15 Maar! 1932 No. 19980 (Van onzen Pnriqschen correspond ent.) Toon Parijs hodeino h ©ld onlwaakte Iiing als eon licht rouwfloers een dichte nevel over de stad Een ijzige wind gierde door de straten en do vroege oohtond-mensehen lia.astl.on zich door de straten, diep weg gedoken in de opgeslagen j iskragen. Maar tegen elven brak het zonnetje door en ge leek het een vroege lentedag. Aan de Qini d'Orsay galmlcn do laatste hamerslagen nog door de lucht, waren de werklui in voor Frankrijk ongekende koorts- achtigen ijver bezig do laatste hand te k-ggen ain het zestal tribunes en de cata la.k, voor het ministerie van buitenhuid- Lhilde, in violette soutane verdween na enkele momenten door de hreele deuren, die toegang geven tot de Salon de l'IIor- loge. Uit enkele luidsprekers dreven de kin";' e*n van Grieg's Ases' Dood. Ongeveer tien minuten voor de aankomst van kardinaal Vcrdier was de president Doumer gearriveerd. Kort na tweeën ver schijnt de kist, gedragen door zes man, die deze op den katafalk plaatsen. De tribunes zijn tot berstens gevuld1, uit de verLo komen enkele tonen van een èooden- marsch aangedreven. Don neemt Paruien plaats op do sprecktribuno en klinken de eerste woorden duidelijk, Ja bijlna hard op ln. naam van Frankrijk, ten overstaan van de vertegenwoordigers van de zeven on vijftig naties, die te Genève zetelen en voor voor het golioelo Fransche volk greet ik do overblijfselen van Aristide Briand... De luidsprekers dragen do woorden van den minister-president over geheel Parijs en de rnonschonzeeen, die op do Place de la Concorde op het Rond Point des Champs Elysees of do Etoilo verzameld zijn, volgen met aandacht de redevoering mogelijkheid overwogen do 'troepen onge wapend te deen defiioeren, doa'i pro'o.iol blijft potoool ern die mogelijkheid was met uitvoerbaar. Dodh in iejor geval hoeft do rc*ge«ring de kie dhlueid goh ad ge n wapens in het oorloge mede le voeren Daar waren slechts oen 'vijftigtal gardes repu blicaines die do stoot openden en slo.en, daar waren slechte do muzickkoipoon van hot 5o on hot 24© regiment, dodh overigens niets van al do waponrommel, wairaan üriand zoo het land had. Dan k.omon vier torent: ocge wagens met do bloomensoliat gevolgd door eon deputatie van aud-slrij. ders. Do hoofden ontbloot, vele vrouwen kruisen zich als de begrafeniswagen voor bij komt, gei rok ken door aas paa den. Vier vaandels van do oudstn/lcrs flanken de wagen, dan volgen de vroegere collabora teurs van Aristide Biiand. En depula ie na dciputatjo volgt. Generaal Braoonnior als vertegenwoordiger van den Pros dont der Republiek ,de leden van het Corps Diplomatique, de voorzitter van Kamer en Senaat, do Voorzitter van den Volkeren bond en do Kabinet-deden. Taahou he ft aan zij'n linkerzijde do kleme Paul Bon- ooiur, aan do rechterzijde gaat Huijsinan. Show van Hollaudsclie creaties Een Li oudere medewerkster schrijft ons uit Amsterdam: Boog boven ons in de lucht is de drei ging van sneeuw, bij iedoren straathoek tracht do wind spoel sch onzen boet te grij pen en we kruipen onwillekeurig dieper in önzo kragen. Maar madame Mode tart allo Ma.irtsche buien. Zo waclit ons met ha ir kleuren, haar grillen en ze ontvangt ons met mu ziek, warmte en gezelligheid in Carlton. Een dor grootste Arnsterdamschc Mole huizen hield er Show. Er was stille ver wachting in de oogen der bezoeksters en m WZM. de Chine zakdoek, waarvan do uiterste punt in een knoop viel. Hierbij werd gedragen een wit mutsje van soepele stof, gegar neerd mot oen touffé camólia's, terwijl dit dingskc de niet onaardige naam d.oog „chapeau aux petits lits Manc", aldus ge noemd naar het weldadigheidsfeest voor zieke kinderen, dat jaarlijks in de Fran sche hoofdstad wor.lt gehouden en waar tevens de schoonheidskoningin wordt ge kozen. De voor ons vrouwen zoo belangrijke „hoofdzaak", de hoed,, is het komende seliz.oen wel zeer gevarieerd. Van héél klein mutsje gegarneerd mot twee pompo is, zijn er de matelots met bloemgarnoeringen, lot do breedgerande hoeden toe, die ver sierd zijn met lint in oontrasteerende kleu- W; yvonne t^- Onder enorme belangstelling heeft te Parijs de begrafenis plaats gehad van den ov .~den statesman Aiis- dide Briand. De Fransche minister president Tardiou hiell een rode, welke per radio werd verspreid. De stoet op weg door de stad. Op den achtergrond de Are de Triomphe. sehe zaken opgericht. En als ware de Sa- van Tardieu. En Tardieu schijnt toch niet Onder de groep vertegenwoio'digors der Ion do l'llorloge nog steecis voor de me nigte toegankelijk, kluittan de menschen voor liet gebouw tezamen, totdat de politie hen tot doorloopan aanmaande. Telkens en telkens weer reed oen auto voor, nog steeds kwamen officicete personen een laatste he zoek am den gioaten overledene brengen. Reeds voor 12 uur stelden zicli hier en daar langs don weg, die het cortege zou vo'gen, greepjes mensohen op Zij hadden eigen tabouretjos, eigen slodtjos medege bracht en warm ingepakt voor de gure wind, die to'keas weer even opstak, maak ten ze het zich zoo gemakkelijk als onder de omstandigheden mogelijk was De enkele vermoteten, dio gemeend balden oen uit gezocht plaatsje tegenover hot ministerie te kunnen vindon, kwamen bedrogen uit; reeds lang voordat er oanigo beweging zou oilstaan werden ze verjaigd Togen twee uur verscheen de aartsbisschop ten einde de ahsouto te verleenen, zootls was bekend gemaild Kardinaal Ver lier, ver gezeld van den prstoor van Sainte C!o to kunnen nalaten er nogmaals duidelijk op te wijzen, dat Bnand's politiek niet de zijne was Wederom moot het hatelijke „zekerheid" er met do haren hij ges'oept worden, liet was niet noodig. We weten het, Tardieu, dat Bnand's politiek met de uwe is, we weten nog veel meer. We weten, dat gij niet vreemd zijtt aan den val, of indien het u liever is, de terug trekking uil de poli ioke wereld van Briand, den grooten overledene. Maar ook weten we, dat daarbuiten, langs den geheelen weg, die het cortege zou volgen, duizen den, honderdduizenden, ja wel.icht enkele millioenen menschen stonden, die ieder voor zich dit verlies voor het land, dit verlies voor de wereld, als een persoonlijk verlies voe'don. Dat langs don geheelen weg, niettegenstaande de plechtigheid van doze ceremonie, lueten uit het pubhek klonken: „Vive ka Paix, £i bas la guerre' ja, zelfs de ietwat misplaatste uitroepen: „Vive Briand" Om llialf drie defileerden de troep m voor de stoffelijke res'en van den groo en vredesman Een nationale bcgraefms is aan het Pro ooo! gebonden. Men hoeft de Sir Austen Chamberlain op do onafscheide lijke monocle in hei oog geklemd. Benosj loopt aan do zijde van Za'eslu Nooit was een begiafoms, waartoe zoo- velen zich hadden opgemaakt, nimmer leefde hot goheole volk zoo mede in liet verhes vani een zijnor staatslieden. En in dien Briand in zijn leven nooit de vol doening heeft gekend door een manifestatie te mogen voelen, dat liet overgioote ge deelte van het werkelijke volk achter hem stond, zijn dood liceft althans bewezen, dat zijn politiek waarachtig in de harten van het volk leeft Klapperlandond, de voeten stampend om hot bloed wat heftiger te doen circuloeren, stond de menschenzee te wachten, uren te wachten om de stoet te zien vooirbij trokken. Arme Briand, arme idealist, arm slachtoffer van on stichtelijk politiek geintrigeer. Gij kendet Uw volk, maar slechts Uw dood kon bewijzen, dat ge gelijk liadt! Parijs, 12 Maait 1932. A P. FIXNENLANB. Het Kort ingswetje. Verschenen is de memoiie van anlwooul Baan do Kcisto Kamtr inzake het wetsontwoip tel tijdelijke korting op de rijksuitkeeungen aan de gemeenten en pro vincies, wa.ar.uiin we het vagende oitlee- non: Wat in den aanvang van het voor'.oopig verslag als „voornaamste bedanking' togen liet onderhavige wetsontwerp wordt amge voord, n 1. dat hot inbreuk zoi maken op de gemeentelijke anion o nie, moet door don minister met den meesten nadruk worlen weersproken. Al [hans wanneer men de autonome neemt als stellig rechtsbegrip. Zij betcekent dan de bevoeglhoil dor gemeente om haar huisho kling zelf te be sturen en to regelen, zonder dat •lairaan een opdracht van lioogor gezag voorafgaat. Vast stad, dat do autonome in deze po- sitiefroc.htelij.Jee betee'.onis niet omvat de bezoldiging van liet gemeentelijk personeel. Als „politiek dosidcintum'' is de autoio mie oen meer elastische zaïk Maat' ook wie in dit opzicht twijfel mocht koesteren, zal in e'k gevail niet kunnen ontkennen, dat do soopo/o rogo'ing van het aanhangig wetsontwerp het zelfstandig inzicht der gemeenten terzake van do bezoldiging van baar personeel in heel wat mindere male kortwiekt dan geschieden zoi door een toepassing van de ambtenarenwet, als door velen gerechtvaardigd zoa worden geacht. Indien men binnen vijf jaar de wet niet i rou mogen herzien, dan zou men zo nooit geven van de N.V, Tegelfabriek „Scliio- mogen herzien, want voor volgende tijd vakken ligt do uitkoermg evenzeer in de wet vast, al moeten de gegevens nog rijpen, waarnaar zij te zijner tijd zal warden be lekend. De opvatting, als zoi liet onderhavig velsontwerp in strijd zijn met de goede (rouw en de gevo'gde gedragslijn onver mijdelijk op de bevolking een ongunstigen indruk moeten maken en den zoozeer ge- wensehten eerbied voor do wet verminde ren, berust op een gebrekkig inzicht in de wet van 15 Juli 1929. liet staat vast, dat de weigever formeel te allen tijde bevo'gl is, de wet van 15 Juli 1929 te wijzigen. Van een verbintenis tegenover de gemeen ten of tegenover wie ook is geen sprake. Neilorhi. dscti Fabrikant. De Maartaflevering van Noderlandsch Fa brikaat, het oflicioel orgaan van de Ver een iging „Noderlandsch Fabrikaat" ver schijnt m verband met do as. Utrcelitecho Voorjaarsbeurs 10 dagen eerder dan ge bruikelijk is. De inhoud van deze afleve ring is ditmaal zeer uitgebreid. De hoer W. Graadt van Roggen, secre taris generaal van de Utrochtsche jaar beurs geeft een beschouwing „Nederkmdsch fabrikaat op do komende jaarbours". Van een groot aantal Nodorlandsclie deel nemers aan deze jaarbeurs wordt mede gedeeld, waarmode -zij ter jaarbeurs zul len uiLkomcn, terwijl talrijke afboedmgon bij verschillende dezer beschrijvingen zijn opgenomen. Er wordt oa. oen korte beschrijving ge- dam". In deze aflevering wordt modegecteaid, dat do algernecne ledenvergadering der verooniging dit jaar op 30 Juni a s, te Lekten zal plaats vindon, mot opgave van wat ter gelegenheid van deze bijeenkomst zal geschieden. De invoer van appelen uit Noord- Amerika. Het Tweede Kamerlid Braat heeft tot den minister van binnenlaiulscho zaken en landbouw de volgende schnfteijke vragen gericht: ls het den minister bekend, dat in den loop van deze maand in Europeosclie ha vens uit Noord-Amerika appels zijn aan gekomen, die besmet waren door de San- José-schildluis? Is liet den minister bekend, dat amb tenaren van de politie op do Parijsche markt reeds appels hebben gevonden, waar op het bovengenoemd insect voor kwam Is het den minister bekend, welke groote verwoestingen door bovengenoemd insect kunnen wom«n aangericht? Acht de minister hot niet noodzakelijk, om ook in ons land1 de noodigo maat regelen to nemen, evenals zulks reeds in Frankrijk is geschied, cm te verhinderen dat met de Noord-Amerilcaansclio appels ook bovengenoemd insect in ons land wordt ingevoerd Opsluiting in het krankzinnigen gesticht te Venray Het Tweede Kamerlid Van der Heide heeft tot don minister van binnenlaindscho zaken en landbouw de volgende schrifte lijke vragen gericht: 1. Is het waar, dat onlangs een werk- looze musicus te Arnhem, die als markt- cr heersclite vroohjke bedrijvigheidDe par ketvloer weerspiegelde de fijne, ranke hak jes der mannequins, er nusclilcn wijde lange robken. Cn toch bracht deze mole show niet de overdreven, vaak vrocselijk duro costume's van gewone modesliow's. De toiletten waren veelal v.in Ho 1 milsche afkomst, zij het ook ontworpen naar Fran sche teelconingen. Van Noderlandsch fabri kaat waren ook de tallooze ragfijne stof fen, al waren ze van wijdsoho Fransche namen voorzien. KI terend waren de kleu ren waaibij kinliool, maisgeel en blauw in alle nuance's opvielen. Zwart hand haaft zich natuurlijk als altijd, maar de modetinten zullen voor het komende sei zoen toch de drie genoemle zijn Opmerkelijk is dat de japonnon voor von deling en huis weer vijf centimeters kor ter zijn geworden en de lokjes der sport k.eeding zelfs nóg iets korter. Alleen voor het avondtoilet of jeklecde miidagloilot hlijft do lange rok gehmdlnafl. Voor mid dagtoiletjes ziet men veel korte mouwtjes diagen, poffend dan wel gevormd door een pelerine. Soberheid orhit de grootste gratie bij elk dezer creatie's, oen eenvoud die jeug dig maakt en meisjcsichlig on sportief doet schijnen. Misschien ook dat de co ipo der schouderstukken en sohouderg.irnooringon hier toe bijdragen. Do japonnen en mantels zijn ii.l. breeder in do schouders gewor den, waardoor als hot ware smallere heu pen worden gesuggereerd Daarbij is de taille zeer hoog, althans booger dan nor maal, terwijl bovendien ieder japoinetje van een ceintuur is voorzien. Wat do ochtend- en mi Idagtoiieljes be treft, is de stof meestal crêpe Lnine waar van een zeer fijne en elegante sooit de benaming „zorka glica" draagt Bijna ieder toiletje, hetzij japon, complet of tailleur, heeft eon hoedje in dezelfde tint, waarbij root oen voorname p'aats in neemt. Grappig was een mantelpakje van witte crêpe lnine, dat oen blaase had, ge heel beslaande uit een groote bonton crêpe ren. De hoedjes zijn veelal van ftaliaansch. slroo, grof, fijn, glanzend en mat. Ook vilt en soepele crêpe stof wordt veel gebruikt. Om nog even bq de japonnetjes sli! to staan do itnprimé stoffen zijn tamelijk ver- dioaigm door de effen stoften die verre weg de boventoon voeren en daarnaast de gestreepte stoffen. Voora ook bij de stiand- pyama's valt dit op. Ook de enkele scarf, een kraag- en manchetgamituur hier en daar, zijn gestreept on wel in felle linten blauw, rooi, groen of geel. Wel noppen, gioot en klein ziet men op de soepele sloffen waarbij vooral het crêpe Roiriaia een zeer bolangrijke pi'auts inneemt. Deze stof, zoowol als Georgette, crêpe satin ori Kant, ziet men voor do avond toiletjes Het rug decolleté is nog wat lager geworden, terwijl hetzelfde geldt voor J© strand- pvama. Wol wordt meestal hot balerotje hij dergelijke toiletjes gedragen. Als op iedere show, waren natuurlijk ook hier weer enkele buitengewone dingen, waar vermoedelijk buitengewone prijzen voor besteed zullen worden. Een lange hermelijnen avondmantel, het banke vrou wengelaat teoder wegdoeze'end in de scha duw van een zilvervos, geeft oven do sfeer van een sprookje. Als bizonder con trast trippelde na ist deze verschijning in heimelijn een s'ink figuurtje in rooi, dat eveneens hermelijn droeg, zij het dan ook beperkt tot een korte, kwieke bolero, die geschulpt, nauwsluitend en geserreerd was en voorzien vari wijde mouwen, 't Was een alleraardigste tegenstelling die veel succes oogstte en deze Amsterdamsch© show hoeft wel bewezen dat de Nolerland- sclie couturier voor zijn Parijsche collega niet behoeft onder te doen. Naast de en kele werkelijk kostbare creatie vielen er toch ook veel heel mooie en elegante dingen te bewonderen dio voor de vrouw niet onbereikbaar zijn. De droornen die voorbij zweefden zullen geen droomen be hoeven te blijven De crisis zet ook haar stempel op liet molobodnjf en dus drukt zij do prijzen sterk naar omlaag. koopman aldaar zijn brood trachtte te ver dienen, van do markt is gehaald door een reclicicheur, naar het politiebureau is ge bracht en ten slotte naar het krankzin nigengesticht te Vonray is vervoerd, waar uit hij na eenige dagen is ontslagen, om dat hij. naar het oordeel van den direc teur "éan het gesticht, niet krankzinnig was 2. Reeft de psychiater, die de verklaring heeft geschreven, dat bovenbedoelde per soon krankzinnig was, een onderzoek in gesteld naar diens geestestoestand, en zoo ja, op welke wijze is dit onderzoek ge- achied en hoeveel tijd ligt er tussohen dit onderzoek en de overbrenging naar liet geslicht? 3. Beval, naar het oordeel van den minister, de wet tot regeling van hot staatstoezicht op krankzinnigen, ook na de laatste wijzigingen, voldoende waarborgen, dot geen personen in krankzinnigengestich ten worden geïnterneerd, die niet krank zinnig zijn, cn wil do minister, als het antwoord op deze vraag ontkennend mocht zijn, "versterking van deze waarborgen be vorderen?. Jill" van Sasse van IJsselt tachtig jaar* Op 20 April a.s. herdenkt jhr. mr. A F. 0. van Sasse van I,/;«elt. lid vin .la E.e»- ste Kamer en president van liet Gered ïtslhof to 's-IIcrlogenboscib, ziijn SOsten verjaardag. Post voor (lo Oral Zeppelin Eic eerste vier tochten van de Graf Zeo- pclin naar Zuid-Amerika zullen op 20 Maart 3 en 17 Apnl en 1 Mei te FriodrioSslliafen beginnen Be gelegenheid wordt opengesteld in Nederland ter post bezorgde aangoee- kende, zoowel als njet-aangoteekend© brie- ven, briefkaarten en andere stukken (geen waaxdo-zendingen, pakjes en pjstpakkettea) met deze todden te verzenden. HET A. B. C. VAN 'TNEDER- LANDSCII FABRIKAAT. ernecmtebcsturen dienen door hunne raadsleden en hoofdambtenaren to be wijzen, dat zlij zich bewust zfijn van den plicht voor hare bedrijven eai werken Nederland sclio mate rialen toe te passen. DER In l.im.on „nlnlnn n.r .Iftrnrwni1» fl II Tfl Milfc VTCOIlKto nallCS, VOlt tlG Hit lOgC gCSalte Uil

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5