W0SSI De opdracht. ROTTERDAM Dertim! Alweer nietszwaar ademde ze op en haalde haar laatste bankbiljet uit haar tascbjo te voorschijn. Do persoon, die aan do roulette-tafel rcclit tegenover haar gezeten was, sloeg 3mar nauwkeurig gade. Zijn rechterhand hield, in een nerveuson greep, do sigarette Vast, tenvijl zijn linkerhand in den zij zak van zijn smoking bleef weggedoken. Zijn linkerarm schoen eigenaardig houte rig en stijf waarschijnlijk was deze gebroken, misschien ook mismaakt. Do speelster, die de onverdeelde belang stelling van dezen mail tot zich trok, bo hoorde tot een type, dat men to .Monte Garlo niet al bo dikwijls aantreft: hel was een mooi, slank vrouwtje van even ia de dertig, wie men hot, om de een af andere onnaspeurbare reden, aanzag, dat ze ge trouwd was, kinderen bezat en een ver zorgd en fatsoenlijk loven leidde. NegenDo croupier graaide onverbidde lijk haar laatste banknoot weg. Haar neus vleugels trilden; do tanden beten op de onderlip en do grrjzo oogcai keken go- ergerd vóór zich uit. Do hartstocht voor het spel openbaarde zich duidelijk bij deze vrouw. Met trillende vingers opende zij haar liandtasclije, dat zij koortsachtig doorzocht. Geen spoor van eentg bankbiljet viel er incer te vindon. Eein oogenblik kook ze als verstard voor zich uit; dan streek ze langzaam met de band over haar bleek gezicht. Als zo het opnieuw vrij liet scheen dit nog blocker, nog leegcr van uitdrukking geworden. Opeens sprong ze overeind en greep naar haar cape. De monschen keken haar na, zooals zo plotseling wegrende. Nauwelijks één minuut na haar verdek verliet do man met nog steeds de linker hand in den zij-zak l\et Casino en sprong haastig do treden van het bordes omlaag Een kleine honderd meter vóór hem uit ging een slanke gestalte in den grijzen nevel. Hij volgde haar. Zij liep met kleine, haastige passen, doch onzeker was haar gang. Eerst scheen het. als ijlde zo in de richting vxrn het hotel Beuu-soleil, daarna veranderde zij den koers. Zij liet de stad achter zich en sloeg den weg in_ naar de buitenwijken. Zij keek rechts noch links en toon zo de brug bereikt had, was de man niet meer dan vijftig passen van haar verwijderd. Midden op do brug bleef ze staan. Ilaar achtervolger, die al naderbij was gekomen, zag hoe ze haar lippc-n bewoog als pre velde ze een gebed; opnieuw tastte ze in liaar taschje. De vreemdeling vond nu het moment gekomen om met zijn rechter hand eveai haar schouder aan te raken. Zij schrok hevig en koerde liem een wasbleek, verwrongen gezichtje toe. „Wees niet bang mevrouw!" sprak hij beleefd. „Wij moeten samen eens overleg gen of er in deze omstandigheden van u niet iets te helpen valt. U bent volslagen geruïneerd, is het niet?" Een lang zwijgen volgde, voordat zij er too kwam ja Ie knikken. „Zelfs de laatste banknoot voor de terugreis hebt u aan do speeltafel ver loren Opnieuw instemmend geknik, In zijn sombere oogen brak iets als een glimlach door, „Hebt u vroeger ook reeds gespeeld?" „Dikwijls, heel dikwijls!" stamelde ze. „Maar wie is u?" „U kunt er u niet aan ontworstelen?" ging do vreemdeling verder, do hem ge stelde vraag negeerend. „Ja, ja ik zie liet nan uw gezicht, een quaestie hier van erfelijk-beiast, nietwaar?" Zij liet den blik zinken. „Mijn vader was «en hartstochtelijk speler, ook mijn groot vader „En uw man? Want ik wed, dat u ge trouwd bent." „Mijn man weet van niets. Hij is theater directeur en regisseur te Londen. Hij is heel vaak op reis, Ilij is op dit oogen blik in Amerika; voor een zakenreis." „IIoo is dit alles gebeurd?" Zij staarde hem aan, zonder antwoord te geven, want zijn stem klonk lang niet nicer zoo innemend als in den beginne. „Geef als het u blieft antwoord!" beval hij opeens. „Begrijpt u dan niet, dal ik bier helpen wil?" „Toen ik nog ongetrouwd was", sprak ze zacht, „kwam ik elk jaar geregeld met vader naar Men be Carlo. Ik keck bij het spel alléén maar toe; ik zelf speelde nooit hij wou het absoluut niet hebben. En ik wou hel zoo graag I Nadat ik gebouwd was ,kon ik, als mijn man c\p reis was, zeer gemakkelijk oen kort tijdje van huis. Ik deed maar, alsof ik familie in Frankrijk ging bezoeken. In den beginnen was alles nog maar 'een grapje. Doch spoedig niet moer. Ik verloor geld en ik kwam er meer en meer toe mijn verliezen met nieuwe in zetten te dekken. Ik raakte eraan verslaafd, hoewel de een deveine na. de andere volg de. Geen systeem hielp mijen van daag heb ik te veel verloren. Ik kan zelfs niet meer naar huis terug „Luister nu eens naar mij!" zei do an der, terwijl Iiij mot een langen, dunnen vinger haar arm aanraakte. „Luister, ik •wou u zoo graag iets vertellen, een korte geschiedenis. liet betreft eon vrouw als U, zo was een llalinanscho gravin, wie de hartstocht voor het spel in hot bloed zat, evenals hij u. Zij had een enorm vermogen Bij Heeft U al vesl etalages .bekeken? Heeft U al lang gezocht naar 'n lief, mo dern japonnetje, - dat U ïaar nergens vinden kon? 'Dat daar te duur was en .daar niet 'mooi? Kom dan teens kijken bij VOS S. jNaar de groote sortecring /die binnen op U wacht. 'iWe hebben een collectie 'aangekregen die werkelijk, buitengewoon is 1 Nieuwe modellen, nieuwe dessins, nieuwe kleuren En dat japonnetje waar U naar zoekt, waar U, naar ver langt, dat "ris eróók.bij 1 DEN HAAG AMSTERDAM ARNHEM ermee doorgebracht, maar ze kon zicli maar niet van die ondeugd bevrijden. Zij bezat één zoon, die oen uitgesproken puritcin- scho levensopvatting was toegedaan. Hij was achttien jaar oud en van eoa osnbuig- zamen wil. Ilij observeerde zijn moeder zeer streng, 'en, ziende hoe deze al meer en meer moreel zakte, zwoer hij bij zich zelf haar tot eiken prijs te genezen. Op zekeren avond, nadat ze drie nachten bijna onafgebroken had doorgespoeld, pakte hij haar bij den arm en smookte haar, einde lijk dit vermaledijde spel eraan to geven. Zij lachte hem uit, daar ze juist een som metje gewonnen had. Teen smeekte hij haar opnieuw, om alles wat haar lief was, tenminste dezen avond thuis te blijven, an dersanders zou nij zich zijn hand afbrandenHij was n.h, moet u weten, van die mentaliteit, die martelaren kan voortbrengen." Zij wist heel goed, welke overdreven begrippen van eer haar zooi was toege daan,, maar het kwam niet bij haar op hem ditmaal au-sérieux te nemen. Zij schold hem voor dwaas en overspannen en zij ging heen. Zij speelde, had reusachtig veel geluk en bleef tot de eind-sluiting in hel Casino. Mot een taschje vol geld keerde ze naar huis terug. Het eerste, wat zo zag, toen zo den salon binnentrad, was haar zoon, uitgestrekt bij den haird, en zijn hand... enfin, u begrijpt wel..." „Zij was genezen, begon een -nieuw le ven. Maar de schok had haar uit het even wicht gebracht en haar toestand baarde zorg, zoolang ze in de omgeving van haar verminkten zoon bleef. Zij kon hem niet aanzien. Op zekeren dag reisde ze heen, na de helft van haar vermogen op haar zoon te hebben overgedragen. Afscheid had ze niet van hem genomen, daartoe ontbrak haar de moed. Eea jaar later ging zij in een klooster..." „En de zoon?" vroeg de jonge vrouw. „Leeft nog." „Maar..." „Ilij is niet Ongelukkig. De jaren hebben een ander monsch van hem gemaakt. Hij is niet meer de onverbidlelijke, fanatieke man, die hij vroeger was. Hij is verdraag zaam geworden. Voor zoover ik weet, pro beert hij met alle kracht, die in hem is, diegenen to helpen, die, evenals zijn moe der, een vloek met zich dragen..." Weemoedig keek de vreemleling 'naar het wegdoezelend panorama bonelcn hen. „Het is hem sedert gelukt, zich te plaat sen tusschen menig speler... en den dood..." Met een aangrijpende uitdrukking in de oogen staarde het jonge vrouwtje naar den stijven linkerarm van den vreem-lolLng. Onverwacht betastte deze met de rech terhand haar taschje. „Mag ik?" vroeg hij. Handig knipte hij het open, hij vond, wat hij zocht, en wierp meteen een kleinen revolver met een zwaai over de brugleu nnig. Met zekere waardigheid, haakte hij het taschje opnieuw aa,n 'naar arm, terwijl hij op totaal-veranderden toon vroeg: „Mag ik u nu naar het hotel terugbren gen?" Het hel-verliehte gebouw bijkans nade rend, leidde hij haar even af naaf eer: donbere groap van palmen waar hij haar een klein bundeltje in de hanï drukte. Zij onderscheidde het haar bekende rit selende geluid van banknoten en de con- ventie-mensdi werd plotseling in haar wakker. Zij protesteerde heftig, maar zijn wederwoord doei liaar verder zwijgen. „Dit geld komt van hem, van wien ik u vertelde. Neem dit en vergeet, dat u ooit hebt gespeeld En.,.", hij maakte een-pauze en zij bemerkte hoe zijn oogen dreigend fonkelden... „en... donk eraan, dat die man ook een gezonde hand. bezit... Zij keek naar zijn stijven arm en zij ril de. Zij vroeg zichzelf af wat er zich wel in dien linker zak verborg... iels... maar geen hand... De vroegtrein nam haar naar het Noor den mee, ook do post werd meegevoerd. Er was onder de tallooze bx-ioven één brief, gericht aan een Lcmdensohen theater-di recteur, die zich juist op een zaken-reis in Amerika bevond. De inhoud was als volgt: „Waarde James! Je hebt goed gedaan mot mij in je zor gen te betrekken en mij over je vrouwtje to schrijven, van wie ik het portretje hier bij terugzend. Het beteokonen zorgen, die werkelijk niet ongegrond zijn. Het was eveneens juist van jc gezien om mij, die psychologisch fijner ben ingesteld dan jij, op to dragen, met je vrouw contact te zoeken, beter, dan zelf, zoo ils je eerst van plan waart, mogelijk te direct, de zaak „op te knappen". Waarschijnlijk liadt je groote kans gcloopen, dat er een eita- strophc was geschied. Men moet, beste vriend, men moet do vrouwen met zekere soepelheid, met zekere geslepenheid en beheersching tegemoet treden... Momenteel is je vrouw op de terugreis nair Londen. Zij zal nooit meer zich aan het spel over geven; daarop geef ik je mijn eerewoord, ik heb een volkomen genezing kunnen be reiken. Zij zal je alles bekennen en jij zult mi natuurlijk alles vergeven. Even natuurlij! en van-zelE-sprekerul is het, dat jij tegen over haar nimmer op er-a kleine ro.xcning zult zinspelen, die ik ijd na ïe. terug- komst zal voorleggen. Ik vrees dat het hier gaat om een vior-aijfcrig bodrug in ponden. Ik ben overtuigd, dat j© mijn nou- ding in deze zaak zult kunnen billijken. Als steeds, HENRY FYDE." Ongeveer om denzelfden tijtl waarop deze brief en het jdnge vrouwtje, van wie hier sprake was, de kust van Frankrijk achter zich lieten, zat de bekende acteur, Ilenry Fyde, te Parijs vóór liet-Café do la Paix en slurpte zijn glas absynth. Een bijna onmeikbaar lachje gleed over zija glad geschoren comedianten gezicht, toen hij, een sigaar opstekend, even zijn volmaakt- gezonde, welverzorgde linkerhand, monster de... BINNENLAND* moeilijk zal zijn, de bedrijven gaande te houden. Na uitvoerige besprekingen kwam mea tot het besluit, uit dringende nood zulte- Sjkhoid de voorstellen aan le nemen, welke luiden als vdgt: Verlaging van de thans geldende Iconen: met 11 puf., waarvan 6 pCt. ingaande 7, April en pCk ingaande S Mei a.s. Daar tegenover betaling voor de dhrislcïijke feest dagen met 50 pCt. van het loon voor zoo ver deze feestdagen niet op een Zondag vallen 'in voorts betaling van de zig.n' familiedagen. Ten opzichte van werknemers, wier aan tal werkuren minder dan 48 uien bedraagt, zal de uilkeering voor de christelijke feest dagen evenredig lager züjn en wel berekend! naar het aanfal werkuren per week ia ver houding tot vorenbedoelde 48 uren. Het bestuur van den Ned. R. K. Metaal- bewerkersbond zal er bovendien nog schrif telijk bij do Vereenig ing van IJaerïndisstri- eolen van Limburg op aandringen, do nieu we voorwaarden. aoo soepel mogelijk toe te passen. De Nedeil. Werhloosheidsroad. De commissie ingesteld door den Neder- land sólien V erlcl co A i ei d s raad op 19 De cember 1931 met de opdracht advies uit to brengen over de vraig:o" o* aanleiding is do werkzaamheden van den raad over te dragen aan den Iloogon Raad van Arbeid en of er geen andere mogelijkheden beslaan om versnippering van adviezen ter zake de werkloosheid te voorkomen", beeft haar rapport met algemeen stemmen vast ce stoid. Do oommissie stelt voor o.m. gelet op het feil, dat do Ilcoge Raad van Arbeid aui hot ministerie van ccono.nisjhe zaken en arbeid verbonden blijft, tenvijl de regx- ringsbemcoiing met de werkloozenaorg aan het ministerie van binncnlandstüie zaken geconcentreerd wordt, den Werkloosheids- raad niet op ie heffen. Voorts wordt voorgesteld do basis van don Raad to verbroeden, door do centraio middenstandsorganisaties en de ocn/rule land- en tuinbouworganisaties uit te noodi- gen vertegenwoordigers in den raad te be noemen. Ook wordt voorgesteld do voor zitters van do rijkscommissie van advies voor de werkloosheidsverzekering van do centrale commissie van bljlstand voor de arbeidsbemiddeling en van do rijkscommis sie voor de werkverruiming uit to noodigon, deel to willen uitmaten van don raad Een beperkte herziening van do slafu.'en zal, werden de voorstellen aangenomen, dan noodig ziijn. Een vergadering van den Nederlandschen Werkloosheidsraad is geconvoceerd om deze hoofdpunten te behandelen. Nieuwe vliegtuigen voor den Indië-dienst. Binnenkort zal, naar wij van de zijde der K. L. M. vernemen, een n:euw Fokkertoe stel, type F XII, de „Havik", op de ïndièlijn in dienst worden gesteld. De ma chine is sedert eenigen tijd voltooid en thans ingevlogen. In aanbouw bij- de No- derlandsche Viieghngenfabriek *:e Amster dam zijn voorts nog twee F XH-toestollen, die als „Ibis" en „IJsvogcl" weldra zul len worden afgeleverd en vijf machines type F XVIII, Waarop, naar wij vroeger reeds meldden, verschillende verbeteringen zijn toegepast. Zoo. zullen deze machines een ietwat versmalden romp krijgen, waar- Hoor do lucht weerstand verminderd wordt en uitgerust worden met drie Wasp-moto- ren, die de gemiddelde vlicgsnelhekl aan zienlijk zullen verhoogen. Deze machines zulten tegen October as. de fabriek ver laten, om bij de Indië-vloot te worden ingedeeld, Inlusschen is de „Leeuwerikreeds uit den Indic-dienst genomen, om voor do Amsterdam-Malmö lijn to worden gebruikt. De „Valk" zal binnenkort volgen. Gelijk steeds te doen gebruikelijk was, worden de beste machines, d.w.z. die met liet grootste laadvermogen en de hoogste snelheid, op de verbinding Amsterdam Bandoeng gebezigd. Naarmate or nieuwe toestellen gereed1 komen, worden de dere door deze vervangen. Wat betreft het gerucht over een tekort aan piloten, vernamen wij, dat hiervan geen sprake is. Da opleiding bij do IC.L.M gaat haar normalen gang en voor den aan staanden drukken zomerdienst, gecombi neerd mot wekolijksche vluchter op Indie, slaan geoefende piloten in voldoend aantal gereed. Binnenkort wordt het examen afge nomen, waarna de practischo oefening volgt op de Europceseho lijnen, onder leiding van oudere beproefde vliegens. Dè grenswijziging van 's Graveuhage In de Trèvcszaal in het departement van waterstaat heeft gisteren in openbare zitting der Gedep. Staten do beh an doling plaats gehad' van het ontwerp-grenswijzi- gingsplau, waarbij waren uilgenoocligd dc gemachtigden der raden en commissies van do betrokken gemeenten, nl. Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Delft, Wateringen, Slcmpwijk, Veur en Wassenaar. .Wegens ongesteldheid van jhr. van Kar- nebecic, presideerde jhr. von Fisenno do vergadering. Do verschillende sprekers hebben op za kelijke en hoffelijke wijze van gedachten gewisseld1. Over het geheel maakten de discussies een vrij matten indruk. Over verschillende onderwerpen werd naar «ie stukken verwezen en overigens worden tlo reeds lang bekende argumenten aangcdml cn zoo noodig nog verduidelijkt. Uit de Limburgsche mëtaalimlusti io Naar het Hbld. meldt hohten te l^elcri vergaderd het la.mte.yk iioofdbes uut en de afdciolingsbestureii yan cen Ned R. K. Metaalbewerkersbond m soroking van do nieuwe vaa-stdlcn die do werkgeler ak nieuwe arbeidsvooir- waarllcn hebben ingediend. Van do /tij.e van de werkgevers was meegedeeld, (lat zelfs wanneer de voorgestelde wij', igmgon zullen worden ingevoerd, het nog uiterst GEMENGD NIEUWS, lïrutale roofoverval. Gistermiddag is op hot stadsbelasting- kantoor in do Kxeuzstrasse te Dresden een brutale roofoverval gepleegd. Een jonge man, die een zakdoek voor het ge laal; had gebonden, verscheen in het op de tweede verdieping liggende bureau, waar hij onder bedreiging inct een revolver oen pakket bankbiljetten greep. Toen de kas sier hem wilde grijpen, schoot de man en verwondde don kassier en nog oen tweeden ambtenaar. De onmiddellijk ge waarschuwde politie doorzocht allereerst het gebouw, maar de roover had inmid dels reeds kans gezien te ontsnappen. Lfiet gestolen bedrag wordt op ongeveer 2100 mark geschat. Do dader is een ongeveer 20-jarige arbeider. Bandieten terechtgesteld Op bevel van den minister van oorlog Galles worden te Mexico 48 bandieten, die den 19en Maart op hot traejet Laredo- Mexici City een aanval op den interna lio- nalem oxpresstrein hadden ondernomen to Gelaya '(staat Guanajuato) terechtgesteld. Den 2&ónMaart werden reeds zeventien leden der zelfde bende doodgeschoten. Een Poolvluclit. Do bekende avialeur Tsjoekonowksi is uit Moskou vertrokken voor het uitvoeren van een poolvluclit naar Igarka oen af stand van 8000 K.M. Deze tocht uo-dt ondernonran ia een dricmotorig toestel, met bet doel den luchtweg in den winter to oxplorceren, teneinde in aansluiting daar op een rcgelmatigcn luchidienst te openen tusschen Moskou en Igarka. Ernstige auto-ongeluKkcn. Dooden en gewonden. Een auto; waarin vijf naüanaal-sockris- ton naar Hamburg gingen, is bij Winson an der Lube, tegen een boom gereden, waardoor een hunner word gedood en ^uo vier overigen lichte verwondingen oplie pen. Gisteravond is nabij Lindcrn een auto tegen een boom gereden, waardoor de wa gen omsloeg cn in brand vloog. Een der inzittenden werd op slag dood, terwijl de drie overige passag.<-».. zwaar gewond werden en in oon zich.-.i- huis moesten worden opgenomen. Overval op kassier. Twee bandieten hebben don kassier van het stalioi Lodz (Polen) overvallen. Een van hen werd' gearresteerd, de. ander door een schot gedood. Nog-geen niouns van baby Lindbergh Do aanwijzingen van don geestelijke te Norfolk, ds. Peacock, omtrent do ontvoe ring van baby Lindbergh, hebben tot nog toe geen dnkcl posiLo! resultaat opgele verd. Het onderzoek is echter nog niet gc-heel afgdoopen. t Mishandeling. Op do Hoogstraat te Rotterdam heeft Üo weikloozo J. de IC. een arm^cze-.eer mishandeld, die hem betrapt hul b'j het plegen van fraude. De ¥- is opgesloten.

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 14