Herinneringen van een oid conmissaris van politie. Schièdamsche Courant UWE JONGENS ONZE KLEEDING TWEEDE BLAD Het vermiste H.B.S.-meisje. Londensch aanteekenboek- Radio-Programma's. De moord in de roeiboot. L Op oen middag vervoegde z'idh! bij mij |op liot bureaiu «en man met do modoatee- ling, dat z'ijïi veertienjarige kooil niet thuis was gekomen, een mededeel ing van do soort, dio je, dagelijks worden, gedaan, want in Amsterdam gaan l)ool wat jongens en meisjes op slap. Nu woonde do man niet onder m'ijln res sort en daarom bevreemdde' bet mij, dat bij bij mij kwam' en niet naar hot bureau van zijn wijk was gegaan, hetgeen- iic hem ,ook aSi, waarop ik bet zonderlinge ant woord kreeg, dat Myidiaar ook was geweest, maar dat ao hem daar haidden afgescheept, omdat de jongen 't laatst op den Dam was gezien, welk plein onder mijn ressort lag. Cl'evens vernam ilc, dat de jongen op een kantoor werkzaam was, voor Zijm paboon een boiodsdhaip had moeten doen en met Was teruggekeerd;' dat was den vorigen dag al geweest Nu bad ik don man wel weer naar Zijn wijkbureau kunnen verwijken, omdat bot bier de opsporing betrof van een kind, dat zioek was, wat mot don Dam niets te maken bad, maar [k hield er niet van de men seben vari liet kastje naar den muur te stu ren en zoodoende. besloot ik een .onderzoek in te stollen.;- Mij blcdF'toon, "dat ,vc*or zoover men kon nagaan, op het kantoor, waar de jon gen werkte, goon fraude was gepleegd, zoa dat, wat ik wel even gedaobt had; de jon gen er niet met geld van den baas van door was, wat nog al eens voorkomt. Het kind was volgens den vader ook niet avon tuurlijk' aangelegd als sommige jeugdige Am sterdammers, die Zonder oenigo aanleiding en zonder geld otp aak, de wereld ingaan en dan later van heinde On verre terugge bracht worden; ik lieib er een gekiend, die als blinde passagier in goederentreinen biet zielfs tot Madrid bad weten te brengen. Ik dacht a,an een ongeluk, maar aan geen bureau en in geen gasthuis was iets bekend, dat in verband met den joegen ge bracht kion worden, zaodat de zaak een beetje mysterieus werd, temeer toen ik van andere jongens op het kantoor ver nam, dat bij er over gesproken bad, een boodschap voor een plaar hoeren te hebben gedaan, waarover bij Zich niet verder uit liet, maa,r dat bom eenig geldelijk voordeel opgeleverd schioen te hebben. Ik begon toen weer over to bellen naar de meaning, dat die jongen todli op stap was gegaan; wat weten ouders soms van de neigingen liiun- ner kinderen af. Ik troostte den vader mot de gedaobte, dat vandaag of morgen oen veldwachter buiten bet kind wel aan zou treffen en, terug brengenik zeg nog eensdat is vol strekt geen zeldzaamheid bij ons. Een paar dagen .later .werd ik in die meaning varslerkt, doordat ik vernam, dat eigens-op bén-"-bank een valsdhf wisseltje was geind van ongeveer atibthonderd gul dón en do inner h'aid' getoetend. met den naam, gelijk aan dien van den vermisten jongen. Nu had ik natuurlijk niet de minste zekerheid, dat de inner "werkelijk zoo heet te, want als regel gebruiken inners vairi valscho kwitanties hun eigen naam niet, maar die toevalligheid mocht ik toch niet negeeren; ik ging wat nader op de kwi tantie in en vernam aan de bewust ebank, dat bet ooik eon jongen was geweest, die geteokond had; een beschrijving kon men niet van hom geven jongens lijken-alle maal op elkaar, net' als Obineezen. Ik combineerde dit met wat ik geboord haid over twee hoeren, voor wie de jongen naiar Mj had gezegd, een boodschap bad gedaan en begon te vermoeden, .dat de knaap or mét de twee „boeren" mis schien eon paar kwajongens, die oen paar jaar ,ouder waren en de, achthonderd gulden vandoor was gegaan. Inmiddels haid een ander bureau de zaak van de valscho kwitantie in handen, waar mee ze niet verder kwamen, of liever, zo waren daar in een hooi verkeerde richting workziapm. Van het kind werd echter niets vornom-en en nergens waren er een paar in handen dor politie gekomen, die bezig waren achthonderd gulden op temaken. Dat duurde zoo ean paar weken, toon ik opeens bericht kreeg, dat aan de over zijde van bet IJ, in een afgolegon kanaal, bet lijk van oen jongen was gevonden on het bleek, dat dit liet lijk van den vermis ten jongen was. loen kreeg do zaak opeens een heel an der aanziendat kon gocn ongeluk Zijn, want do jongen had op weg naar buis daar niets te maken, lilij woonde zelfs niet over bet IJ; er was geen enkele roden om aan te nemen, dat li'ij daar was heengegaan om to visschen of te zwemmen en bovendien liad hot lijk geen das en goen boordje om, wat op een gewelddadige handeling sclieon to Wijzen. Hier was dus hoogstwaarschijnlijk een. moord gepleegd en het vermoo ton lag voor de hand, dat de personen, van wie de jon gen gesproken had, hom het wisseltje te gen een kleine bolooning haddon laten in- nein: dat hij dit te goeder trouw had ge daan dn dat bij daarom ook met zijn eigen naam had getoekend. Waarschijnlijk had den de Holen, voor wie bij hot geld had geïnd, liet raadzaam gevonden het kind pit den weg te ruiman om eventueel geen getuige tegen zich te hebban, waaruit men baast moest afleiden, dat de jongen de beide anderon had gekend, want zoo niet, wat bad liet clan voor zin? Ik nam nu de wisselzaak zelf tor hand, nadat ik mij" er valn overtuigd had, dat hot schrift van dongene, dio den wissel had gemd, naar allo waarschijnlijkheid dat van den knaap was en er alzoo ontwijfelbaar verband moest bestaan tusschen don val- solmn wissel en den dool van den jongen. kwam er dus in do eerste plaats op aan to ontdekken, wie do" vervaardigers van den wissel konden zijn, want dat afgelegen stomme kanaal, dat daar verzonken lag tus schen uitgestrekte velden, kon me niets vertellen. Niets? Ja, toch wol iets, want het was over land baast niet te bereiken en daarom was bet /.eer waarschijnlijk, dat men liet over water en niet over land had bereikt, waardoor ik dus, oen ander aanknoopingspunt kreegbet bootje. Dat zou wel geen eigen boot zijn ge weest en tenzij de boot gesto.en was, kon den vérhuurders van dergelijke pleziervaar tuigen me misschien iets vertellen. Radio hadden we toen nog niet, maar we hadden een a'nder hulpmiddel, vo<or de politie van niet te onderschatten belang, schoon dit nog niet altijd even goed wordt ingezien: do krant. Ik behoefde de verslaggevers niet te roe pen, die liepen mijn bureau plat, want een moord is een, gelukkig, niet alledaagsoh ge val en de kranten waren tak op elke in zonderheid ountrant bet misdrijf, dat te recht afsoliuw verwekte en geen Amster dammer, al was bet een brandkast lief van de bovenste plank, die me niet zou helpen zoeken. Ik vroeg dus in do krant inlichtin gen omtrent personen, die op den dag, dat de knaap vermist was, een boolje hadden gehuurd en weldra kwamen ze op lagen, de bootenverhuurders. liet spreekt dat ze me ook veel vertel- telden, waar ik niets aan had, maar ©en hunner deelde me mee, dat hij een boo.je had verhuurd aam een jongen man, bij wien een jongen was en,men bad in de buurt nog een ouderen man gezien, die waar schijnlijk even verder ook in het bootje was gestapt. Een paar uur later was hef bootje door den jangen man teruggebracht; de andere man en de jongen waren niet meer gezien. De schuitenverliuurder woon de aan den stafHcaut ongeveer tegenover bet Oostzaner gat, zooals het kanaal heette, waar liet lijk was gevonden; we namen, hetzelfde bootje, roeiden bet IJ over naar het Oostzaner gal, bleven daar een mi nuut of tien en roeiden weer terug, om zoodoende vast te stellen, hoeveel lij! er voor noodig was. De verhuurder had vrij nauwkeurig aalnteek-ening gehouden van den tijd, waarop hij het bootje bal ver huurd en waarop het was terugbezorgd, waaruit wij konden vaststellen, dat als ,e anderen clenzelfden weg hadden genomen, zij veel langer dam wij in het Oostzaner gat hadden vertoefd. Toen wij het IJ overstaken, passeerden wij een mam, die bezig was meteeen kruis- net te visschen en die ons vertelde, dat hij daar dagelijks zat en er ook don dag had gezeten, dat het bootje verhuurt was. Tóen wij hem sprakein van een bootje mot twee mannen en een jongen, herinnerde hij zich hen te hebben gezien en hij wist een beschrijving te geven van den oudsten man, die een stroohoed had gedragen, welke be schrijving Hopte met die, ons door den schuitenverliuurder verstrekt. Do visscher wist ook, dat het bootje het Oostzanergat was ingegaan en bij had het, ook zien te rugkomen, doch slechts met den man mot den stroohoed. Dit klopte dus niet precies met het verhaal van den schuitenverliuur der, maar we waren toch zeker op het gaode spoor; alleen had ik geen enkele aan wijzing kunnen krijgen omtrent de" identi teit der bemanning van het bootje. "We kregen nog meer inlichtingen van menscliön, die het bootje hadden gezien en daardoor kwam wel vast te staan, da.t er bij het vertrek twee mannen eh een jan gen in hadden gezeten, terwijl bij terug komst de jongen er althans niet was. (Wordt vervolgd). Wij hebben ons op veel betere kwaliteit en afwerking toegelegd Toch zijn onze prijzen zeer voordeelig Wij concurreeren alléén met zaken van BETERE STANDING RECHTSZAKEN. De overval op een wissellooper te Helmond. De rechtbank te Roermond heeft vol gens de ,'Limb. Koerier", de beide gobr. van L. uit Helmond, verdacht van don in den avond van 29 Januari j.l. to Helmond op den wissellooper van de Gclderscho Crodtotveroeniging gepleegde® overval met roof, waarbij dozen een tasch inhoudomlo ruim f 1200 weid ontnomen, veroordeeld ieder tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrok van do voorloo- pige hechtenis. De eveneens gedetineerde koopman J. van B. uit Tilburg ,die een bodrag van f 885 van liet geroofde in bewaring had genomen ,docli zulks na zijn aanhouding aan de justitie had aangewezen, word ver oordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, eveneens met aftrek van de voorloopige bech bonis. No. 1999» GEMENGD NIEUWS. Oplichting. De Rotterdamscho rechtbank veroordöel- klc 11. v. d. Z. wegens oplichting van dan RotteivJamscben dienst van Maatschappe lijk Hulpbetoon voor een bodrag van f 240 tot 3 maanden gevangenisstraf, voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. Oplichting van t' 12 000. Het O.M. bij do Rotterdamscho rechtbank cisclibo tegen D. v, d. L. wien ten biste was gelegd, dat hij op verschillende tijd stippen van 20 Juni tot 28 November 1931, met het oogmerk om zich woderoch- telijk to bovoordeelen, don lieer E. Su<sr- mondt heeft bewogen tot de afgifte van in totaal ongeveer f 112000, 1 jaar gevange nisstraf met afbek van de preventieve hech tenis. Zij is terecht. Te Epcrnay in Frankrijk bij de politie aan gemeld. Gistermiddag tegen half vier is de fami lie Balmessen to 's Gravonhago door dsn Noderlandschen ccunsul te Parijs opgebold', die mededeelde ,dat hun dochter. Else zich k? de politié te Eoernay in Noord-Frank rijk liad aangemeld." Het' meisje-»verkeerde in geheel uitgeputte® toestand en vroeg dringend, nadat zij liet telefoonnummer van haar ouderlijk huis liad opgegeven om haar ouders te telefonecren, dat zij in leven was. Enkele familieleden - zijn vertrokken mot den Parijschsn nachttrein naar Epeénay om het meisje to halen. Het meisje was nog in het bezit van haar rijwiel. Heiblok op het hoofd. De heer L. uit Amsterdam, uitvoerder van ,het TwenteRijnkanaal bij Goor heeft aldaar een heiblok op hot hoofd gokrogan. In zeer ©mstigen toestand is do heer Do L. naar' Hengelo vervoord. Motorboot gezonken. In den Amstel onder de gemeente Ouder kerk kapseisde een motorboot, bemand met drie personen. Door een in do buurt wo nende landbouwer werden de - schipper, diens zoon en een dekkneclit gered1.. Hotels en het toeristenverkeer. Het hotelbedrijf in Engeland is in het al gemeen gesproken achterlijk. In Londen is bel type luxe liotol natuurlijk ruim aan wezig. Die reizigers of touristcn, die de middelen hebban in deze hotels hun intrek te nemon en die zioli daarbij aangetrokken voelen door weroldscho omgeving, molern modieus verlier en kostbare luxe, vinden er alles, wat zij verlangen. Maar dit soort hotol-bewouers of -bezoekers vormt een kleine minderheid van het aantal reizigers en toeristen. De meerderheid zal in het al gemeen in do Engelsche hotels, en vele Londensdie incluis, de gezelligheid en het comfort missen, die eik goed hotel, dal zijn naam wil rechtvaardigen, moet hebben. Een goed hotel ontvangt den reiziger gastvrij, Ijoudt hem bezig, stelt hem op zijn gemak, voedt hom, koestert hem. De meeste ho tels dat moet wel de opvatting zij'n van alle reizigers voldoen niet geheel aan deze voorwaarden, ook niet op het vaste land van Europa niet. In Engeland doen zij' het waarschijnlijk het minst. De hotels in do provincie leven veelal nog in het oud verleden toen er weinig gereisd werd en toen de behoeften van don reiziger heel anders en voel geringer waren dan thans het geval is. Aan de nieuwe en ruime reisbehoeften van het he- dendaagsche lev-en zijn de „inns" van En geland, zijn do landelijke hotels in geenen decle tegemoet gekomen. Zelfs zonder een officieel advies voelen de meeste Engel- schen zich thans gedrongen hun vacanties in het eigen land te houden. De wissel koers houdt vele menschen thuis, die in normale tijden over zouden wippen naar hot vasteland. Bij de 'primitieve en ouder- wetsche methoden van het Engelsche ho telbedrijf wordt echter gevreesd, dat de ervaring, die Engelsche vacantienemers in hun land zullen opdoen, niet bevorderlijk zal zijn voor vaderlandsohe vacanties in de toekomst. Daarbij heeft er in Engeland een merkwaardige verandering plaats geharl in de opvatting over vreemdelingen en toe risten uit het buitenland. Tot voor kort heeft dit land het vreemdelingenverkeer nimmer bevorderd. Maar den laatsten tijd is meer- en meer hot besef gegroeid, dat een toeristonbedrijf de welvaArf van een land ton goedé komt. En zoo "men af kon', en onverschillig zou blijven voor de4- vreemdeling als persoon, voor zijn geld is men het niet. Do nieuwe Travel Associa tion, die werkt onder de opperleiding van Lord Derby, een van de aangenaamste en menschelijkste edellieden van het land, is bezig het publiek op te voeden in een betere waardoering van den vreemdeling. Deze Association denkt zeer zeker aan het stoffelijk voordeel van een druk vreemde lingenverkeer. en wil in dit opzicht het nuttige met het aangename verbinden door de vreemdelinge® tevens beter bekend te maken met de industrieéle productie van het land. Met een man als Lord Derby aan het hoofd kon men echter verwachten, dat dit verbond zich niet uitsluitend zou laten leiden in zijn werk door financieele en economische overwegingen. En het is er zeer zeker ook op uit internationale vriend schap en een zuiverder begrip en een be tóre kennis van vreemdelingen en hun lan den te bevorderen. Maar al dit goede werk dreigt ernstig te worden belemmerd, zoo het al niet tot mislukking is gedoemd, door het gerucht, waarin de Engelsche ho tels nog staan hetgeen zoo het geen kwaad gerucht mag worden genoemd toch niet erg aanmoedigend is. De scham pere opmerkingen, welke men buiten En geland soms over hot Engelsche voedsel hoort, zijn wat overdreven en niot erg recht vaardig. Een waar toerist zal in het land van zijn verblijf graag en bij voorkeur van de keuken van het land willen genieten, liet is een van de ervaringen die bij het reizen in het buitenland behoort en die men niet mag missen; de gerechten van do Engelsche kouken, goed bereid, zijn sma kelijk on voortreffelijk. Do Prins van Wales heeft weer eens precies vertelt waar de schoen wringt en er is alle reden te verwachten, dat hij reeds nu de hotelhouders aan het werk heeft gezet om verbetering te* brengen in een toestand, welke de ontwikkeling van het toeristenverkeer in het land tegen houdt. 0»wettigheid in Sweepstakes Nu do Grand National voorbij is, is 'de sweepstake-koorts in Engeland weer wat ge zakt. Maar dat zal voor een oogenblik zijn. De aankoop voor loten in een volgende Du blin Sweep is alweer begonnen. En naar mate de dag van don volgenden groeten paardenren naderbijkomt zal ook vlo koorts- Iiitlo weer stijgen. In Engeland vooral, want Engeland blijft verweg het meeste geld leveren voor deze moderne opzien- barendo gokpartijon. En dit hoewol de landswetten eiken vorm van deelname aan eiken vorm van loterij verbieden. Dit is uiteraard een bedenkelijke toestand. Ame rika is een treffend voorbeeld en sociolo gen in Engeland, die terecht vreózen dat wetteloosheid eenmaal begonnen, zich ver spreidt en niet gemakkelijk is te stuiten, achten hot hoog noodig, dat deze smoep- stuke-kwestie wordt opgelost. Een parle mentend heeft juist een ontwerp inge diend, dat ten doel hoeft lo.orijen wettige liedrijven te maken, voor zoover zij een deugdzaam dool dienen. Loterijen en deugd zaamheid zijn begrippen, weke elkaar slecht aanvullen. Maar in dit ontwerp moe ten deugdzaam zijn do instellingen, welke van dé loterij zo iden profiteeren. De in diener van het ontwerpheeft liet spelen in loterijen als zoodanig niet tot een deugd, willen verheffen, hoewel hij wol in ver zet gekomen is tegen de voorstelling, dat het een ontaarden invloed zal hebben op de gemeenschap, een voorstelling die ove rigens wel is gegeven door een ander par lementslid, die Go indiening bestreed. Een meerderheid in het Lagerhuis heeft zich bereids voor het legaliseeren van sweeps verklaard, zoolat misschien vroeg of laat Londen met Dublin in concurrentie kan tre den en voor het versohaffen van ean „fluiter" en voor liet bezorgen van groote sommen aain menschlicvendo instellingen ia het bizondei' ziekonhuizen. Maar daar kan toch nog wel wat tijd mee heengaan. De regeering heeft liet voel te druk met haar crisismaatregelen om tij'd te willen geven voor de behandeling in hot Lagerhuis van een initiatief-ontwerp, want dit loterij ent- werp is, naar reeds zal zijn begrepen, geen officieel voorstel.Vroeger is al eens be proefd de zaak te forooeren, zoogezegd ten behoeve van de Engelsche ziekenhuizen, welke naar de redeneering was zoo veel slechter bedeeld worden dan do Ier- sclie, die dank zij de sweepstakes in het goud rolden. Achteraf is gebleken, 'dat deze voorstelling niet met de werkelijkheid strookt. De positie is in het algemeen zoo, dat de ziekenhuizen aa.n den ouden kant hebben verloren wat zij aan den nieuwen hebben gewonnen en er is zelfs roden aan te nemen, dat het verlies grooler is ge weest dan de wi'nst. Naar men weet bestrij den ziekenhuizen in'Groot-Brittannië (die in beginsel gratis verpleging verschaffen) hun kosten uit vrijwillige bijdragen. Die bij dragen liielden in Ierland veelop op ie vloeien toen de ziekenhuizien er hun in komsten begonnen te ontleenen aan- de Sweepstakes. De Engelsche ziekenhuizen krijgen gemiddeld 13.090.000 pond sterling per jaar binnen aan giitea. En het is de vraag cd gelega'iseerde sweepstakes dat zouden doen. •Dit zijn slechts een paar korte opmer ken óver een kwestie, die in de naaste wv.-*,oinst de gemoederen in Engeland in be roering zal brengen. 1932. Zaterdag, 9 April Hilversum, 298 M. Uitsluitend VAR A-uizending. 10 u. v.m. VPRO. 6.457 en 7.307.45 u. Gymnastiekles, 8 u. GramofoonpJalesné 1Q..U, Morgenwijding. 10.15 u. Voor Arbeid in de.Continubedrij ven: A. Bouwmeester (voordracht),L. da Pinto (humorist), Joh. Jong (pianobogel.)' en C. Vis (piano), gramofoonplaten. 12 1.45 u. VAIlA-septet o.l.v. Is Eyl en gra mofoonplaten. 2.15 li. Cóöperatiekw'ariier- tjo. 2.30 ,u. Concert. 'Cor Kint (viola d'amore) en J. Jong (piano). Gramofoonpla ten. 3 u. Causerie door J. IV. Schotman. з.15 u. Dubbel Mannenkwartet „Ootavia"' o.l.v. tV. J. van Sant wijk en gramofoon platen. M.m.v. mej. Le Sarge.(piano). 3.45 Sportpraatje door It. H. v. Schagon. 4 u. Beoefening dor Huismuziek o.l.v. P. Tiggers, 4.40 u. Lozing door IC. J. Budde. u. VARA-septot o.l.v. Is. Eyl. 5.15 u. Actueel Allerlei door het N.V.V. 5.30 u. Vervolg sepletcoueert. 5.45 u. Uit de Roodo Jeugdbeweging. 6 u. Gramofoonplaten. 6.15 u. Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 15 u. Bestuursmededeclingen. 7 u. Za- terdagavondporgramma m.m.v. VARA-or- kest o.!.v. II. do Groot, VARA-tooneel o.l v. W. van Capellen, Thecla Bruckwildor (zang), Joh. Jong (piano), Teun de Klep- merman, Tummers (humorist) en gramo foonplaten. 9 u. Vaz Dias. Ilierna vervolg populair programma. 9.50 u. ,,\Venn die kleinen Veilelien bliih'n", zangspel van HardtWarden. Muziek van II. Stolz. En semble Frliz Ilirsch o.l.v. llirsch. Dirigent: Robert Stolz. (Vanuit hot Priusesse-Tliea- tcr, Den Ilaag). 11.3012 u. Gramofoon platen. Huize n, 1S75 M. 1 Uitsluitend -KRO-uitzending. 89.15 en 10 u. Gramofoonpluten. 11 30 u. Godsd. Halfuurtje. 12.15145 u JCRO- sextet o.l.v. P. Lustenhouwer. 2.15 u. Gramofoonplaten. 2.30 u. Kinderuurtje. 4 KRO-Kunslemsemble o.l.v. P. Lusten- houwer. 5 u. Esperanto nieuws. 5.15 u. Ver volg Kunst-ensemble. 6 u. Journ. Weekover zicht. 6.20 u. Gramofoonplalon. 6.40 u. Esperanto cursus. 7.10 u. Causerie door C. M. v. Eggcrmont. 7.45 u. Sportpraatje. 8 u. KRO-Snlon-orkest o.l.v. M v;m 't Woud. Populair programma. Ca. 9 u. Vaz Dias. 9.15 u. „Odette, schiet een beetje op", hoorspel. 9.45 u. Vervolg concert. O.a. \\'al- senpotponrri, Robrecht. 10.15 u. G. II. Goossens zingt Limburgsehe liedjes. 10.30 u.. Vervolg orkeslconcert. 11—12 u. Gra mofoonplaten. DER Vrij<liijr 8 April.

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5