Schiedamsche Courant. TWEEDE BLAD Tweede Kamer. Parijsche brief. Woensdag 20 April. No. 20009 BINNENLAND. De Inval bij de internationale Zeeman>ciub to 1 otterdam. Het Tweede Kamerlid Do Visser heeft den minister van justitie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het der regoering bekend1, dat op 31 Maart j.I. deer de politie te Rot terdam een inval werd gedaan in het gebouw van de Internationale Zeemans dub, waarbij 29 zeelieden werden gear resteerd 2. Is het met instemming van do re gcering, dat door de politie van dezen inval tevens gebruik werd gemaakt tot hot plegen van huiszoeking, waarbij kasten, enz. werden ontsloten, terwijl word gewei gerd een bevel tot huiszoeking te toe nen 3. Slaat een dergelijk optreden niet ge lijk met hot plegen van huisvredebreuk en is do regee.ring bereid tegen hen, die de bedoelde huiszoeking hebben verridit, maatregelen te treilen? 4. Is het der regeering ook bekend', dat het bestuur en de aanwezige leden van de Zocniansclub voornoemd, aan den lijve werden gevisiteerd en in de lokalen van do club een onderzoek naar het voor handen zijn van wapenen is ingesteld, welke niet aanwezig bleken te zijn? 5. Is het waar, dat 28 van de gear- resleerdo vreemdelingen over de grens zijn geleid, waarvan 1 naar Finland werd gede porteerd waar deze man, in verband met do uitwijzing als communist, wellicht ook als zoodanig zal worden aangemerkt, als gevolg waarvan hij met oenige jaren ge vangenisstraf wordt bedreigd? 6. Meent de regoering, "dat togen de strijdende arbeidersbeweging en tegen hier te lande vertoevende, haar niet welgeval- Jigo arbeiders, ook al maken zij zich aan geen enkele overtreding schuldig, maat regelen als do gesignaleerde geoorloofd zijn.? 7. Z-oo neen, wil do regeering dan tegen herhaling maatrego'on treffen? De puiitio-iuval bij de Chlneesche luuidelsvereenigiiig te Metlan. Op do schriftelijke vragen van hot Twee- do Kamerlid Wijnkoop, be'reffende een door do politie gedanen inval in het ge bouw van de Oiiineescüie Kamer van Koop handel te Mcdan. beeft do minister van koloniën nader geantwoord Bij do gewestelijke recherche te Mcdan waren her.dhta ingekomen, dat in de aan die instelling toebelioorendo bibliotheek, in een vergaderlokaal van do Chinoesoho liian- dej-vereen ging daar ter plaatse zioh Chi neescho lectuur zio-u bevinden, waarvan de invoer, vervaar, bezit, verspreiding, enz.,, krachtens art. 4 van Indisch S'aiUsbiad 1900, no 317, junclo 1917, na 497, beden is. Het resultaat van het daarop ingest-dd onderzoek was ,dat inderdaal oen aantal verboden ba 'ken werd aanget.-cLrn w. ike met instemming van de be'rokken besimirs leden door de politie Ier vernield» |ng wer den aang-eiheuden. Aangezien medht woirden aangenomen, dat bet bestuur van de, genoemde andels- vereaniging ten aanzien* van net Be/.ir van de verboden lectuur g ili-o 1 ter goeder 'rouw was, is niet tot bet instellen van een straf vervolging overgegaan. waarvoor bestek en toekening gereed lig gen, in het dorp Emmen over te gaan? - Het ti-schVrijbe Irijf. Het Tweede Kamerlid Kortenhorst heeft den minister van binnenlandscho zaken gevraagd, of hij den toestand, waarin do Nederlandsche treilvissoherij thans-verkeert doer gro-ote aanvoeren van viseh te I.Tmui- den door visscherssohepen van vreemde nationaliteit, zoozeer verscherpt acht, -dat maatregelen zullen worden getroffen om die aanvoeren te beperken. Dekking verlies Nederlandsche Rank. Do hoer Van der Waerdön heeft nog twee amendementen ingediend op hat wetsontwerp tot dekking van het verlies der Nederlandsche Bank, geloden in het boekjaar 1 April 193131 Maart 1932. Ilij stelt voor om in art. 1 in plaats van „tezamen acht millioen gulden" to lezen „tezamen drie millioen gulden". Dit amen dement bedoelt, een belangrijker deel van de aanwezige reserve aan te wenden voor verliesdelging, waardoor het verlies eer der zal zijn gedelgd. Voorts stelt de hoer Van der Waerdon voor, in art. 2, lid 4, te bepalen: „Van de daarna overblijVonde winst ontvangt de Bank 35 tan honderd on do Staat G5 ten honderd, met dien verstande, dat niet moer dan twee millioen gulden op deze wijze verdeeld worden". Deze reeling be doelt, ervoer te waken, dat de Staat door het aannemen van hot wetsontwerp bena deeld wordt en dat 4° aandeelhouders, zoo lang hot verlies nog niet is afgeschreven, nooit meer zullen krijgen dain de bij het octrooi voorgeschreven 3</» pCt,. Uitzending Holland—België. Na,ar aanleiding van de uitzending van het verslag van den voetbalwedstrijd Hol landBelgië, do-or do rijksradi ozencle-rs te Kootwijk werden talrijke berichten van go-o de overkomst ontvangen. In Oost-Indië liet de ontvangst niets te wenschen over. Ook de heruitzending doo-r do Indische zenders werd een succes. In Curasao kon het verslag doo-r vele radio amateurs en voetbalvereenigingon uitmun tend gevolgd worden. In Paramaribo is, ondanks slechte atmosferische omstandig heden, de uitzending toch goed doc-rgeko- men, doordat op meerdere zenders tegelijk gewerkt werd. Ook verschillende schepen op z-eo, waar onder do „Marnix van St. Ald-egonde" en do „Sibajak" hebben het wedstrijd-verslag beluisberd. Algemeen werd de wenscli geuit derge lijke uitzendingen tie herhalen-. been en inwendige kneuzingen isdiot kind naar het Itoode Kruis-ziekonliuis vervoerd, waar het is overleden. Ernstige botsing. Gistermiddag is op de. Laan van Meer- dervoort bo 's Gravenhage. te-r hoogte van het Arnazoneplein eon botsing geschied tusschon een motorfiets bestuurd do-o-r den 22-jarigen P. B., uit Veur, die als duo- rijder do 30-jarige J. B., uit de Bakker straat meevoerde, en een 14-jarige wiel- rij-dster, genaamd B., uit de Smitstraat. Deze laatste is met -een hersenschudding opgenomen. De duopassagier liep oen kaak- verwonding -op. Beidon zijn naar het Roodo Kruis-ziekeuv huis vervoerd. Diefstal van porsbericlilen. De rechtbank te Boedapest heeft een be langwekkend vonnis geveld, waarbij het opnemen van draadlooze persberichten zon der vergunning cin het onrechtmatig gebruik daar van bestraft werd. Naar aanleiding van eern klacht van de „Telegraphen Union" te Berlijn was oen vervolging ingesteld,tegen de redacteuren van het te Boedapest gevestigde Persbu reau „Informacio", Josef Molion en Sieg- mund Szones, wegens het opnemen van de persberichten van do „Telegraphen Unioin" en het doorgeven aan bladen in Boedapest, W-eenen en Agram, Bij het verhoor weid vastgesteld, dat zich op de redactie van de „Informacio ■oen ontvangsttoestel voor golflengten bo ven 2000 M. bevond. Ook kon do-or ge tuigen verklaard worden, dat het opnemen en het gebruik van de oinrecblmalig op geno-m-cai berichten liaddon plaats gehad Hiermede stond vast, dat hot persbureau „Informacio" onwettig den persdienst van de „Telegraphen Union" te Berlijn had opgenomen en de berichten had verspreid-. Meiion on Szenes werden ieder tot du tig dagen hechtenis en liornderdvijftig pengo boete veroordeeld. Als bezwarende omstandigheid werd aan genomen, dat het gebruik van do berich ten -een buiteniandsch persbureau hoeft benadeeld, waardoor in het buitenland d-e Hongaarsche journalistiek in oen slecht dag licht wordt gestold en verder dat door het gebruik der berichten de matericelo be langen van een persbureau werden ge schaad, welk bureau wèl gerechtigd was de berichten -op to nemen on te verspreiden. De veroordeelden zijn in hoogor beroep gegaan. Kond de Concorde. Cijfers stijgen, cijfers dalen, en hotworlt aar steeds weer oen terugkeer van waf eens was. Toen we de heme.hoogo huren betaalden voor onze bescheiden en meestal ietwat verouderde woninkjes, dichten we met smart terug aan de huishuren van vóór 1914 en toen voor een zestal maan den -de huurprijzen neiging tot dalen be gonnen to vertoonon, keken we het gedoe met een achterdochtig oogje aan. Doch al ras verschenen hier en daar de reeds lang vergoten bordjes „A Loicr", en at waren RECHTSZAKEN. Emmen ia nood. Do hoer Van der llcido heeft «aan de ministers van financiën, van binnentand- scho zaken en landbouw ou van onderwijs, kunslen en wetenschappen gevraagd: 1. fs het don minister bekend, dut: «a. de raad der gemeente Emmen op 30 Juni 1931 hot besluit beeft genomen een derde openbare school in hot dorp te bou wen ,wolk besluit door het rijksschool toe- zicht als noodzakelijk werd erkend en door het co-Hoge van G-odeputoordo Staten van Drentlto werd goedgekeurd, terwijl inmid dels de grond, waarop de school zou kun nen word-an gebouwd do-or do gemeente is aangekocht on betaald? b. do-or het coll-ogo van B. ca W. van Emmen aari hot departement van biunen- landsehe zaken en landbouw is gevraagd- to willen bevorderen, dat hot rijk "oen tijde- lijko kasgoldleerring aan do gemeente Em men zo-u verstrekken voor do bo-uwlcostm van de school, omdat de gemeente zelve geen middelen had om do bouwkosten to betalen c. met 1 Mei 1932 school 1 ten minste 015 leerlingen zul tellen en nu roods eau 40 kinderen ondergebracht zijn in oen catochisatiolokaal, door de kurk'voogden van do Nod. llcrv. gc-meente lijdelijk voor dit doel afgestaan, terwijl deze hun toestem ming elk oog-onblik zullen kunnen introk ken? d. dat de aanwas van do bovalking aam do noordzijde van hot dorp Emmen zo-o groot is, dat in één week van Februari 1932 voor een 14 kinderen toelating tof de open bare school werd gevraagd, terwijl aldaar een woonwagenkamp is gevestigd, dat ook een grooter wordend getal kinderen levert, dio onderwijs zullen moeten ontvangen? e. dat mot recht mag worden govroosd^ dal, als niet zao spoedig voorzieningen worden getroffen, straks een aantal kiiulio ion geen onderwijs zal kunnen ontvangen? 2. Wil do minister van financiën, als hot bovenstaande juist is, door hot verstrek ken vn oan lijdelijke kasgoldlooning, do gome-ilö Emrnm in staat stelten lot do eanbeswdang van de dorde -openbare school, Oplichting. Do ontslagen te-ekenaar hij de rijkstele graaf A. J. II. hoeft zich voor de Ilaag- sclio rechtbank te verantwoorden gehad ter zake van oplichting ten nadeele van het rijk door het yalsclielijk opmaken on doen uitbetalen van voorsclio-lformulierctn voor reis- on verblijfkosten van ambtena ren. Il-ct O.M. had tegen II. zes maanden gevangenisstraf geëischt, welke straf hem gisteren is opgelegd. Inbraken te Wassenaar. Do 24-jarigo chauffeur E. A., die in 1928 on 1929 oen serie inbraken onder Wassenaar pleegde, waarbij hij meestal nietswaardige voorworpen heeft gestolen, is door de Haagscbo rechtbank tot zes ma.andon gevangenisstraf veroordeeld. UerJt en Schoot Ned. Ilorv, Kerk. Beroepen te Amerongcn ds. J. II. Solniur- mans Stekhoven io Maarsbcrg-en. Aangenomen naar Rollcrdam (vac.-ds. J. C. 11. Schollen) ds. W. A. Za'jdnor te Do demsvaart; naar Willo-nsc-onl (loez.) ds. L. J. Wessoldijk te Opwicrda (Gr.). «EMENr.D NIEUWS, Jongen overreden. Gistermiddag is op den De la Rcyweg te 's Gravenhage de 7-jarige jongen C. v. d. II,, wonende in de Viljoenstraat, doo-r oen auto overreden. Met oen verbrijzeld linkerbeen en een breuk van liet rechtor- Failiissemeutou. Opgegeven door Van der Graaf en Co (Aid. Handelsinformatie.) Uitgesproken: B. C. van Blnler, handelsreiziger te Rot terdam. R.c.. rar. A. J. Marx, Cur. nu\ J. Rornbach, Rotterdam. G. II. Lampe, winkelier in hoeren-moda- artikelen to Rotterdam. R.c. mr. A. J. Marx. Cur. mr, S. J. Polak, Botterdam. J. A. van Lier, caféhouder te Rotterdam. R.c. mr. A. J. Marx. Cur. mr. D. A, van dor Linde, Rotterdam. P. M. Valat Jr., koopman in poroclein en aardewerk to Rotterdam. R.c. mr. A. J. Marx. Cur. mr. M. de Groot, Rotter dam. Joh. van Bell-o te Rotterdam. R.c. mr. A. J. Marx. Cur. mr. A. van Zwanenburg, Rotterdam. 0 p g oh oven P. Mohlliorn, Schiedam, II alleys tra at 12, handelende ouder don naam „Mercur", Rot- lordamschedijk GGb, alhier, llcndrikus Adiianus E sing te Rotterdam Ario den Hoed te Ra terdam. het in den beginne nog slechts so np- tueuze woningen van fabelachtigen huur prijs, langzamerhand kwamen er o-o'; be scheidener appartementen, ,1 ie op een huur der wachtten. De uitvoering van de be kende „Loi Loacheui"" in don beginne slechts in matig tempo begon langzaam maar zeker een druk uit te oefenen op 4e privé huurprijzen en thans zijn we zoover gekomen, dat voor een vrij beschei ten beurs eveneens fatsoenlijk onderlak te krij gen is. En zelfs de Stad Parijs heeft haar •haren herzien on de prijzen, al naar ge lang va-n de omgeving met 5 tot IS per cent verlaagd. Het is te vreezen voor do huishecven, die tot dusver overdreven hu ren hebben gesleept, dat hen bij de nieuwe „ierme" heel wat opzeggingen zullen toe vloeien, tenzij zij eieren voor hun gold wenschen te kiezen en de huurcontracten willen herzien. Daar zijn we dus in de da lende lijn. De stijgende lijn vinden we aan den overk.ant v«m het Kanaal waar het Engol- sclie Pond weer rustigjes maar zeker naar boven begint te klauteren. Met een klein beetje leedvermaak, hetgeen misschien niet geheel en al misplaatst was, hebben we den val van het traLsohc-" pond medege maakt. De Engclschc Riviera, die voor den braven Franschcn burger min of meer een onbereikbaar ideaal was, word aan Frankrijk terug gegeven, de trolsche ho teliers, die in de dagen van weleer in ponden sterling dachten on rekenden, kwa men tot do werkelijkheid terug en zagen in, dat de Fransche franc, al is het dan ook maar een kleine duit, toch ook wol degelijk „money" was. Dg leege hotelkamers staarden hen aan, het was werkelijk de do-ol in de pot on of schoon zij in die bange dagen trachtten bij de vroeger zoo verwaarloosde clientele mot francs in de gunst te komen, voelden zij a.an don lijve, dat de veronlachtzaming van vole jaren niet in luttele weken kon worden vergetsen. Maar nu begint hel pond te rijzen, nu is het brave zool-e Engelscho volk, dat slechts oen enkele wenk noolig heoft om «als gehoorzame kindertjes te volgen, weer permissie gegeven Inm iso latie op te geven en 't drui'crige voorjanrs- regentje. de dik-vctte mist en andere min der aangename specialiteiten van liet En- golsche klimaat vaarwel te zeggen en het brandende zonnetje aan de Rivièra op te zoeken. F.-n de minder luxueusen, die niet temin p'ichRgctro-uw het Kanaal niet had den overgestoken, zijn weer naar Parijs ko men afzakken en hebben bun stamtafel- tjes in Montparnasse weer ingenonen. En weer klinkt het Engolscli links en rechts in de ooren, weer wordt liet moeilijk -een leeg tafeltje te vindon om in rust on vrede Uw „creme" of „mature" te savoireeren. We zijn het eigenlijk in die paar maanden al ontwend. Sinds liet pond was gevallen bleven de cafe's half leeg; een werkelijke uittocht vond plaats, -niet «alleen van Engolschen, doch van Amerikanen, Po'en, Tsjoohon en allerluind nn-lere nationaliteiten, die vrij wel niets met den val der Engclschc va luta te maken hadden, doch niettemin ver dwenen, spoorloos verdwenen. En in de Paasohdagcn hebben we wederom voor do eerste maal een werkelijke invasie gehad van de cilanlmcnschon, die wol geen pond jes meer be/.ilten, waarvoor men mot oen gerust geweien 125 francs kon neertel-; len, .doch in ie-Ier geval tegen den koers van circa 9G francs toch a'tijd neg waar voor hun gold krijgen. Er zijn - zaken gedaan met do Paasch-dngenl De ca fe's zaten volgepropt en de buitenwegen waren bezaaid met auto's, mo.orfietson en ehar-a-bauc's van vacantiemenschon, die op, weg waren hot eerste lentegroen te oitdek- ken. l-.n zoo.ils elk jaar opnieuw violen do slachtoffers van o:is modern verkeer met bosjes. Niet minder dan 34 doodon en 120 gewonden wrrd als balans van do drie feestdagen geboekt. Daar zijn we evenwel reeds aan gewend c-n lezen bet bijna zonder het erg te vin den. Maar met smart denken we terug aan het gat, dat in onze spaarpenningen is oit- staan, want maar weinigen blijven met de Pansch-Jagen thuis. Toch moeten we tevreden zijn, want we hebben pl-ezicr van ons goede gcMje gehad, we zagen de eerste boo.nen uilloopon. Overal begint het jonge versche groen uit te spatten en do lente roept oas van allo zijden re-els aan. De kastanjes zijn al getooid met dikke rondo knoppen, de struiken zijn als met een zachtgroen waas van joige loere blaadjes overdekt en tusschon liet oude vaalgroene gras, dat met inannenmoel de winterstor men heeft getrotseerd, schiet het malsche nieuwe gras uit. Nog slechts enkele dagen, en wij krijgen onze belasting-aanslagen thuis en dan weten we met zekerheid, dat de lente er is 1 Sommigen pikken een vreemd-en tijl uit om hun booze plannen uit to voeren. Le- venstnoeden zijn er steeds, maar wie denkt er toch aan zich het levon te benemen, wanneer de lente ons van alle zijden toe roept, wanneer overal in de natuur nieuw leven uitbot. Een slokjesbaas uit Lvon, die zelf een van zijn beate en meest getrouwe klanten was, a.l ging de betaling tusschon den kooper en verkooper mot gesloten beurs, kreeg -er genoeg van on wisselde zijn gebruikelijke aperitief af met een sma- ciijk glaasje veronal. Zijn maag evenwel trok zich niets daarvan aan en verwerkte het giftige goedje oven gemakkelijk als do lammere vergiften, waarmede hij zijn in gewanden geregeld bel-eodigde. Ten eindo raad maakte de baas oen eind aan zijn lo ven door zichzelf als een spaarpot te ge bruiken en al zijn opgepotte duitjes in te slikken. De biljetten van 109 en 1000 francs staken in zijn koel, de kleinere coupures had-len het een eindje verder gebracht. De fiscus, een man, die steels als oen goed kapitein op zijn post is, was bij do lijkschouwing, maakte inventaris op en be rekende op het moment zelf hoeveel do schatkist van dein maaginhoud zoi kunnen opvorderen.-De fiscus is oen braaf amb tenaar, een van do weinigen, die sleoJsf op het juiste moment op hun post zijn, al wordt dit ook slechts matig geappre cieerd door de slachtoffers. - Do theaterdirecteurs apprecieer,!en de fis cale lasten als even weinig en trachlteni -energiek (o protesteeren. Zij hebben ener giek^ geprotesteerd, zij hebben toen Tar- diou s beloften -niet door de Kamer wer den an lerschrcvou voor vier-en-twintig uur de theaters, de cinema's, de dancings -en «andere vermakelijkheden gesloten. Slechts de Opera Gomique, Theatre Fran- caise en. Theatre Odean bleven open, doch! dat kan moeilijk als divertissement voor het publiek worden beschouwd. Bijde „Opera' was het zgn, „relache". Do ca fé s hebben er zijde bij gesponnen, h-efc gouvernement en de stad Parijs verliezen! er niet veel bij; de theat-ers on do cinema's hebben solidariteit geloond en oen frissch-et duit verloren, liet is slecht kersen eten met grooto hoeren... en wie is er grootcö dan een ambtenaar? Parijs, April 1932. A. P. Do voorbereidende werkzaamheden voor-;, de bloomenlcnloonsteLlmg Prima Vera, welke in de Nenijto-ha'icn te Rotterdam gehouden zal worden. Aan do inzonding rotstuiuen wordt veel zorg besteed. DER alle

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5