Schiedamsche Courant Nieuws uit Beluië, mijmeringen. Fortinbras' Toovermacht. Radio-Programma's. TWEEDE BLAD Zaterdag 4 Juni 1932 No. 20046 15ij do oplossing van de crisis. Oude en nieuwe ministers. Waarom? De bi enk bij de Vlaamsclie nationalisten. De totstandkoming van ©cm nieuwe regeo- ring-Renkin moet ons nog ©aa aanleiding zij'n u uitvoerig te vertellen over liet re sultaat dat, voor do Vlamingen, nu eigen lijk is boreikt mot de crisis. De kwestie van do mindcriioidsklassea is, theoretisch, opgelost. Van mindorheitlsklasson zijn zij overgangsklassen geworden wat bcteekont dat de zoogeaiaamdo minderheden, na zeke ren tijd zoodanig do kennis van de taal dier streek moeten hebban verkregen, dat zij de lessen in die taal kunnen volgen Het dool is de minderheden door do Vlaam sclie volksgemeenschap lo Laten opslorpen <on ongetwijfeld zal de nieuwe regolingmeer dan wat ook daartoe bijdragen. Een twee- do voordeel is, dat het Brusselsclie régime miet tot nog meer gemeenten zal worden uitgebreid, dat zijn verscheidene Vlaam sclie gemeenten, die allen rondom Brussel zijn gelegen en nu oen Vlaamsclie régime hebben. Door de wet op bet gebruik dor talon in bestuurszaken is do Brusselsclie agglomeratie nauwkeurig vastgesteld en aam deze opsomming van gemeenten wordt do hand gehouden, alhoewel van franskil- jotnsche liberale zijde is gepoogd do Brus selsclie olievlek uit te breiden. Tenslotte is ook dit bereikt dat liet vrij katholiek onderwijs, dat in Vlaanderen ten minste oven stork is als liet .officieel onderwijs, ook de wet zal moeten toepassen, wil liet in staat zijln wettelijk bekrachtigde diplo ma's af te leveren. Do verdere bepalingen zullen wij niet onderzoeken omdat deze wet ten slotte in de Kaïn er nog dient bo- hamdold en liet niet vaststaat dat or geen. wijzigingen moer zullen worden aan toe gebracht. Iloe dam ook mag men getuigen, flat bet ontwerp weer ecai stap vooruit is voor de vervlaamsing van bet onderwijs üi bet Viaamsche land en men geleidelijk gaat naar oen toestand, waarin niet al- lom diegenen Vlaamsch onderwijs bekomen die zulks uitdrukkelijk wmsclien en zoe ken, maar het Vlaamsch 'Onderwijs als normaal opvoedingsmiddel wedt gebruikt voor bot Viaamsche kind. Wat niet belet, dat db crisis een vrij komisch einde beeft gekregen en. niemand goed begrijpt, waar om juist de verwarde [ommlostrijd oiooclig is geweest, kien kan de crisis alleen be grijpen als men aanneemt, dat de premier (enkele zijner medewerkers wilde kwijt spelen en door andere personen vervangen. Deze medewerkers wanen ,zooals men weet, de boeren van Gaonegein, Dens en van Isacker. Do heer van Caenegpm is het slachtoffer van een socialistische interpel latie over een aanbesteding voor bet Al- bertkainaal, waarin de oppositie geknoei beeft willen zien. Vaststaat, dat de lieer van Caenegem hierin vrij uit gaat en dat niet het minste verwijt hem treffen kan. Dat de heer Renkin hem niettemin hooft over boord geworpen, is niet alleen on waardig maar pijnlijk voor den Limburg- scbein afgevaardigde. Dens, do Antwcrp- scho reoder, is hot slachtoffer vaar die in trigues zijner eigen vrienden, waarvan een- groot aantal dadelijk zijn plaats wilden innemen. Ook bij beeft bloot gestaan aan ernstige critiek in verband met den aankoop van vliegtuigen voor het leger, doch zijn ver antwoording in do Kam'-r hoeft iedereen moeten overtuigen, dat deze critiek baar dool miste. Als hij is opgeofferd, dan is dit wel hoofdzakelijk een dienst van zjjn vrienden, die hem steeds als ongeschikt voor zijn taak aan Landsverdediging heli- ben afgeschilderd. Tenzij de premier een baantje moest vinden voor den minister van koloniën uit zijn eerste kabinet, Croquaert, die blijkbaar do grooto banken dwars zat welke, koloniale ondernemingen, financieren, door zijn „idealistische" op vattingen inzalce koloniaal beheer. Croquaert beeft de plaats van Deus ingenomen, waar hij minder „schadelijk" is. iLij zelf is ver vangen door den Waalsehen Christen demo craal Tschoffen, uit Luik, die, sedert den krach van de bank Ghaudoir, waarvan hij beheerder was, ernstig aan zijn prestige had ingeboet on een portefeuille nooJig bad als een soort rehabilitatie. De Luik- sebe vertegenwoordiger heeft, in dozen krach, overigens do meest correcte houding gehad, welke men zich kan indenken en do rehabilitatie is dus niets moor dan de er kenning, dat niets hom treft. Ook de hoer Sap, de invloedrijke leider van do „Alge meen© Bankverecaiging", en voornaamste aandeelhouder van „De Standaard", het blad, dat de crisis hoeft verwekt, is mi nister geworden. De lieer van Isacker beeft voor hem de plaats moeten ruimen, daar hij de portefeuille bad aanvaard, die, oen jaar geledon, aan Sap was aangeboden. In- tussclvem is de sterkte van de Vlamingen en de regeoring met een element vermin derd. En de vraag is of de voldoening van de ambitie van dein beer Sap den juich toon wettigt van zijn orgaan. Alleen bet werk dat in de Kamer zal gebeuren, zal hierover meer kunnen loeren, want na do onderwijskwestie komt ook die kwestie van 'het gebruik der talen in de rechtbanken in Vlaanderen aan de otrcle en ook deze kwestie zal tot bevigo conflicten aanlei ding geven, want op geen ander gebied is er meer ingewortelde afkeer en zijn cr groobero vooroord cel en te vindlan ton op zichto van bet Nederlandsch dan bij do Belgische magistratuur, die, wanneer liet Viaamsche aangelegenheden betreft, soms een ware carieatuur te zien geeft. Imtusschm verdient nog een ander ver schijnsel bespreking, namelijk do verwar ring bij de Viaamsche nationalisten, die het tot een breuk hebben laten komen tus- schcm Ward Hermans, bekendi door de Diotscb-dacumentenzaak, omdat deze de actie bevordert van de fascistische natio nale solidaristen, volgelingen van don ge wezen Vlaamscb-nationalistisclian afgevaar digde voor Wcst-Vlaanderen, van Severer» die ook uit de partij is gesloten. Men (noemt aan ,dat dit bet politieke einde is van den beer Hermans. Do Viaamsche be weging beeft een demociaUsciien inslag en in zooverre de tijdsomstandigheden hier in geen radicalen ommekeer brengen, moe ten de lieeren politiekers hiermede reker ning houden, willen zij niet worden ver loochend. Het valt op hoe, onder do inspi ratie van een begaafd en ernstig man als do Antwerpscbo volksvertegenwoordiger Herman Vos, do politiek van do parlemen taire groep dor VI. nationalisten een vaste lijn volgt, die het ook aandurft definitief af te rekenen met een „enfant terrible" als de beer Hermans, en zich niet wenscht in te laten met fascistisch en ïlitleriaansch geknoei. liet is een politiek, welke voor de partij ongetwijfeld bij de verkiezingen veel voordeel zal opleveren, want wie objectief de zaken nagaat, komt eiken dag meer tot de overtuiging, dat juist deze partij winsten boekt, welko alleen door avontuurlijke, en ook vrij potsierlijke han delingen als van dien lieer Van Sovcron kunnen werden verminderd. Bedolaarsgczicltt. „Je licht ©en bedelaarsgeziclu", zei mijn vrouw tot een vriendin van ons. En ik schrok er van. Was dat oen belediging? Wie wil nu graag voor bede'aar wor.lcn uil- gemaakt? En dan mog: nis jo misschien een bedelaar bont, dan wil je er zeker toch liever niet als een bedelaar uitzien. Do ouderwctsche figuur in lompen, die er uit zag „om een aalmoes te geven", heeft te genwoordig gewoonlijk geen succes meer. Men vindt klat griezelig, en zegt eerder: „gauw de deur toe!" dan dat men door de ostentatief geloonde armoede tot medelij den bewogen wordt. Nee, de Ledelaars van professie zijn tegenwoordig hoeren, „die absoluut persoonlijk den boar des huizes moeten sproken, over oen belangrijke zaak", of dames die gaarne met mevrouw een o-'iulerlioud zouden hebben over ,pri vate aangelegenheden". Ja, ja, wees dan op je boedel Een bcdolaaxsgezioht? Verschrikkelijk! Maar het blozende vrouwtje lot wie bet ge zegd weid leek hootemaa! niet in haar wiek geschoten. Integendeelverre van ver ontwaardigd Ie zijn schoon zij do uitdruk king als een compliment op te vatten. Zo zag er ten minste stralend uit en o zoo vriendelijk... Ik hield me gedekt en vroeg niet voider. Op voor mij wonderbare manier was de zaak blijkbaar goed"afgeloopon. En dan zeg ik altijd maar bij me zelf: Schwamm d' ru ber! Die kom is weer van de lucht... dighdlen, in welk gezelschap, in Welke om geving we ook konidn, wij ernstig zullen pogen „to make the best of it". Wij pas sen otns aan, wij ontvangen bet met oon glimlach, met gulheid-. Wij zien er wel iets goeds in. Dat zal nog wel terecht ko men. Dan staan wo als bedelaars in bet teven, die welen dat zo nergens recht op hebben, dat alles, blies hun geschonken wordt. En met oen boJelnarsge/richt, dal wil dan hier zeggen: met een gezicht dat blijmoedig het leven aanvaardt en er wat goeds van weel te maken zoo bewegen wij ons dan lusschon de mcnschen. Wij doen ons werk met lust een voorrecht dat wy werken mogen. Wij waanloeren en houden lioog onze banden van vriendschap en genegenheid welk oen godsgeschenk dat daar liefde gekomen is in ons bestaan! En heel dns leven ontvangen wij als uit Iloogcr Hand. Keep smiling, zeggen de Amerikanen. Ja, liet leven is een gave. En oen opgave tevens. .Tacobus de Kleine. RECHTSZAKEN. Naar het Engelsch van William Locke, door J. Eu d. B. K. 46) Dan zal ik bet doon, zei Fortinbras. fk ben geen anti-semiet, maar ik vind het jammer om -een joodschen opkooper, die het heel ruim heeft, voio duizenden francs cadeau te doen. Dat zo-u te onnoo» zel zijn. Bigourdiri dronk zijn glas Armagnac op, riep den bediende, wierp de geldstukken voor de afrekening op tafel en stond op. Allons, (laat ons gaan), zei liij1. Fortinbras, uitgeput naar ziel en lichaam, volgde liem. Een autotaxi bracht hen naar do Rue Maugrabino. Do doodmoede cn uitgeteerde fomino do jouruée was bezig Üe woning weer zoo wat op orde te brengen. Bigourdin gaf haar oen tienfrancstuk. Kom over twee uur terug, dit is voor u. De vrouw ging; de twee mannen blo ven alleen in do ellendige kleine kamer, waar do armoede ben aangrijnsde van het gescheurde en verschoten behang, van den kalen vloer, van do stoffige rustbank., mot een kapottcn pool, die in een oud' zalm- bi ik jo stond. Fortinbras wierp zich op deze rustbank 'en bedekte zijn oogon met de handen. Een kwarteeuw is een lange tijd, mijn beste Gas paid; zei hij1. Een lnvarl eeuw intiem samenzijn dag en nacht mot een ander mcnschelijk wezen laat een die pen indruk na in jo ziel. Ik heb me heel ongelukkig gevoeld1, dat is waar, maar ik ben nooit zoo hopeloos ongelukkig ge weest als nu.. Laat me dat rustig zeggen. Mijn hoofd is als bedwelmd. Mon pauvre vieux (mijn anno kerel), zei Biguoidin op zachton toon. Hij keek om zich boen en zag oen deken dio Clothildo gebruikt bad', netjes opgevouwen op een stoel liggen. Deze log de hij over Fortinbias been, zeggende: Mon pauvre vieux, je bent geheel nilgo- pul Blijf daar liggen en probeer te slapen. De doodmoede man sloot zijn oogon. Twee uren daarna kwam de femme de joumée terug. Bigourdin, met den vinger tegen zijn lipen, wees naar den slaper, en zei haar den volgenden morgen weer terug te komen, liet was toen zes uur in den namiddag. Bigourdin, dio zich ge wikkeld luid in wat hij maar vinden kon. dat warmte gaf, sluimerde een paar urc-n m een rieten stool, lot Fortinbras met een scliok wakker werd. Ik moet in slaap zijn gevallen, zei hij. Dat spijt me geducht. Hoe laat is liet? Bigourdin stond op cn slreek met beide handen over zijn witte hair. Evenals Clothildo, heb ik ook in twee of drie nachten geen oog dicht ge daan en opeens overviel wij de slaap. Laat eens zien, zei bij, de band tegen zijn hoog voorboo'I leggende, je hebt ino lucr met con of anuor doel terug gebracht. Ja, zei Bigourdin, kom mee. llij nam de lamp van do tafel en bracht zijn zwager in de slaapkamer. Ik heb bet je wel gezegd, zei bij, naar bet bod wijzende. liet beddetijk was geheel losgetornd En daar, aan den .leant waar Cocilo gelogen had, waren vijf o.£ zes kleine nestjes ge maakt, eu elk nestje was stijf opgevuld met bankpapier en goud. liet is allemaal voor jou!, zei For tinbias. Bigourdin, zwaaiende met zijn sterke armen, schoof Forlinbras op zijde en noem de hom een onnoozelen hals. liet is hot eigendom van Cocilo. ïk bob er niets mede te maken. Ik ben een eerlijk man en geen schurk. Het behoor de aan Cecile. Nu behoort bet aan jou. Ze bleven er lang over redonoeren, tot co honger hen verdreef. En sonpecrcndo Maar tele h têto moest er toch uitleg worden gegeven. En toen bleek dat twee vrouwen dikwijls meer welen dun één man. Het was een boel gewone Nederlanlsohe uitdrukking (die ik! echter in Van Dale niet vinden kan!) en waarmee werd bedoeld en mijn lezeressen zullen mij nu wel weer in stilte uitlachen, omdat ik dat nog niet wistmaar ik vertel liet hier voor weliicbt even domme scxegenootcn „een gezicht waarbij alles goecl staatl" Als zoo danig geldt het da!n ook alleen maar voor een vrouw, want een man staat nooit iets „goed". Het pak van een man kan netjes zitten. Hij kan een keurige das aan doan. Maar zijn teint en de vorm van zijn gelaats trekken doem daarbij niet ter zake. Ilij is maar een mail. Maar de vrouw kan „een bedelaarsgezichl" hebben, en dat is dan de hoogsto lof die haar kan worden toe gezwaaid, ten minste wat de uitwendige verschijning betreft. Zif ziet er dan altijd aardig uit, wat je haar ook aantrekt. Al geef jo haar liet onmogelijkste kleeding- stuk cadeau, de wonderlijkste kleur, do zonderlingste combinatie, wat je misschien aan geen bedelaar zou geven zij draagt de looi als ware liet een koningsmantel want bij haar gezicht staat alles good! Zouden wij echter allen, in liet over drachtelijke gesproken, er niet goed. aan doen, ons ook zoo oonigszins zulk „een bodclaarsgczichl" eigen te maken? Zuii-er innerlijk gesproken: wordt de verschijning van eik mensch niet !x>- hecrsdit door de uitdrukking van zijn ge laat, door liet licht dat blinkt in zijn oogen, door do blijd-o glans en de hartelijke wel willendheid die afstraalt van zijn wezen? Dan staat immers alles otns goed! Dat wil dan hier zoggen dat, in welke omslan- HoIlniitUcli C edict Syndicaat. Het gerechtshof te Amsterdam beeft do behandeling in hcogcr bereep voorlgeziel van do strafzaak legen twee kooplieden uit Aerdonhcul en Amsterdam. Ms compagnons zouden kif zicli onder den naam „Hollandscli Crediet Syndicaat" hebben schuldig gemaakt aan oplichting meermalen gepleegd, ten koMc van Fran- scho fabrikanten cti van Duitséhe zaken lieden. Beiden waren door de rechtbank tot vier jaiön gevangcnbstrat veroordeeld, met af trek van zes maanden voorarrest, van welk vonnis zlij in hooger beroep gingen. In zijn requisitoir vorderde de advocaat- generaal vernietiging van het vonnis der rechtbank en, opnieuw rechtdoende, de vor- con'dceling van verdachte tot drie jaren gevangenisstraf, met aftrek van één jaar en zes maanden vooirloopige hechtenis. SPORT. in een klein restaurant, bleven zo rede twisten, tot eindelijk Bigourdin doodmoede naar bet Hotel de la Dordogne ging en Fortinbras, terug komende in de Rue Miu- giabine, tegen wil en dank de bezitter wera van circa tweeduizend pond. Hoofdstuk XVI. Madame Cliauvct was zeer verbaasd, dat Félise zoovee! belangstelling toonde in haar conversatie. Madame Cliauvet voelde zeer baar verantwoordelijkheid en zij vervulde haar plichten als de Franscho moeder, die huwbare dochters heelt. Maar zaken zijn zaken en liet jonge meisje, dat in baar woning een zelfstandige taak te verrichten heeft, geniet veel moer vrijheid dan haar vroegere schoolmakkertjes, die een gewoon huiselijk leven leiden. Dit erkende Ma dame Cliauvet ten volle en zij was bereid om Félise op dat punt alle vrijheid te laten. Maar Félise scheen daaraan geen behoefte to hebben; zij volgde de goede Madame Cliauvet als oen schaduw. Togen Martin zei zij geen enkel vertrouwelijk woord. Madame Cliauvet hield van Martin, zoo- als- iedereen in Br,auto me deed. lhj was beleefd, bescheiden en sympathiek. Alios, wat'bij deed, deed hij op beschaafde wijze, iets, wat de Fransclien dadelijk opmer ken. Marineer hij haar'-een schotel ge sloofd kalfsvlccsch presenteerde, of wan neer hij luisterde naar haar verslag over baar chronische kwaal, lmd Madame Cliau vet altijd het gevoel in tegenwoordigheid te zijn van une aane d'élito (een tip-top mcnsch); hij was ook zoo zacht als ©en schaap. En waarom Félise dus altijd zoo stijf met Martin omging, kon de goede Madame Cliauvet maar niet begrijpen; Fé lise was plus royalisto que le roi (konings gezinder dan do koning), ze was zoo be schroomd en teruggetrokken.. Ware Martin een ruwe man geweest, van zes voet lengte, nuopgedraaide snorren/dan zou Madame Clmuvet voor Félise in do bros zijn go- Voetbal. IC. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Ajax—Enschedé, terrein Stadion. Om den voelbalbekor. 6e ronde. P. S. V.-V. S. V, Velocitas (Gr.)Hermes-D. V. S. 7e ronde. Wost-Frisio.K. F. C. Faillissementen. Uitgesproken faillissementen: Totaal over Mei 357 faillissonwntcn. Totaal vanaf 1 Januari 1883- faillis sementen. Totaal zelfdo tijdvak vorig jaar 1481 faillissementen. Zondag, 5 Juni 1932. Hilversum, 296 M. 8.15-12 u. VARA. 12—5 n. AVRO. J 56 u. VARA. 6-8 u. VPRO. i 8-12 u. AVRO. S.15 u. Gymnastiekles. 8 50 u. Postdui ven- ou Voetbalnieuws. 9 u. Tuinbouwhalf. uurije. 9.30 u, VARA-sU'ijkorkest o.l.v. II. de Groot. 10 u. Voordracht door M. Be versluis. 10.20 u. VARA-orkest o.lv. 1L do Groot. 11 u. Toespraak door G. J. Zwert- brook, 11.- 0 u. Vervolg orkestconcert 12 u. Yv. P. F. van Deventer: Onze Noordzee kust. 12.30 u. Omroeporkest o.l.v. N. Treop m.m.v. Vocaal EnsemMe „Musica" o.l.v. J. Hamel'. 2 u. Boekbespreking. 2 30 u. Ver volg Omroeporkest. 3 u. „Een goede buur is beter dan...", gezellig spel in 3 bedrijven van J. Elsönsohn. (Het Schouwlooneel). 4.30 tl. Gramofoonp'.atcn. Vaz Dias. 5 n Ilii- vcrsumsche MondaccorJeÓn Vereeniging „Do Nachtegaal" ol.v. G. J. Duurland, Arb. Zangvereeniging „Morgenrood" en granto- foonplaton. 6 u. Boekbespreking door ris. D. A. Vorstor. 6 45 u Wijdingsuur door ds, B. J. Aris Mm.v. mevr. T. do Wilde— Schcffer (zang). 8 u. Vaz Dias. 8.15 ui. AVRO-Kamer.orkest o.l.v. L. Schmidt- Mmv. C Heinz (tenor). O.a. Walzer aus Wien, palp., Job. Sirausz. 9 u. W. Vogts Do ombekende luistervink. 9.15 u. Concert gebouw-orkest ol.v. Ed. van Boinum, met medewerking vain Alex. Sehmuller (viool). Tsch.riköwsky programma. O.a. Concert Op, 35 (vio-o! en orkest) en Ouverture 1812, 10.05 u, Clinge Dooreinbos leest eigen vers jes. 10.30 u. K ova cs Lij os en zijn orkest. M m.v. Lotte Fernandez (zang). 11 10 u, Gramofoonplaten. 11.2512 u. Vervolg Ko- vacs Lnjos. 1 lluizen, 1875 M. 8.30 u. KRO. 9.30 u. NCRV. 1215 u. KRO. 5 u. NCRV. 7.45—11 tl KRO. 8.30 u. Morgenwijding. 9.30 ut Orgelspel! door B. Iloogevoon. 9.50 tt. Kerkdienst van uit de Gcr-of. Kerk te Amsterdam. Hiernal vervolg orgelspol. 12.15 u. Sextetconocrt, 1.30 u. C;wt)sorio. 2 u. Lezing. 2.20 u. Voet bal-reportage. 5 u. Kerkdienst vanuit dei Oostzijderkerk te Oost-Zaandam. Hierna ga. wijde muziek. 7.45 ui. Lozing. 8.10 u. Sport nieuws. 8.15 ut Orkesten,acc-rt Ca. 9.15 u* Vaz Dias. 10.4011 u. Epiloog. Maandag, 6 Juni. Hilversum, 296 M. Algemeen programma, verzorgd door dé AVRO. 8 u. Gramofoonplaten. 10 u. Morgenwij ding. 10.15 u. Gramofoonplaten. 10.30 tr. Voorlezen door Truus Hooijer. 11 u. 'Or gelconcert door Frans Hasselaar. M. m. v„ Ilan Ileijdenrijk, zattg. 1212.15 u. Avro- kamerorkest, onder leiding van L. Schmidt en gramofoonplaten. 2.30 u. Max Tak spreekt over Moussorgsky. 3.30 u. Con cert door Franz Osenegg en zijn orkest. 4.30 u. Kindcruur. 5.30 u. Kovacs Lajos en zijn orkest. M. m. v. Bob Schol te, zang 7 u. Boekbespreking. 7.30 u. Kamer muziek door het Helman-trio (viool, cello, piano, 8 u. 'Omroeporkest, onder leiding van N. Troep. M. m. v. Egb Veen, piano. 'O.a. symphonic No, 21 in A gr. t., Mo zart, en concert voor piano en slrijkinstr., Dittersdorf. 8 45 u. Gramofoonplaten. 9.15 ix. Vervolg -omroooprkest 'O.a ged. uit „TannMuser", IVagner. 10 u. Vaz Dias, 10.10 u. Omroeporkest. Walsen en mar- schcn, O.a. Stars and stripes, Sousa en Rosen aus dom Süden, Strausz. 11—12 u. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. Uitsluitend NCRV-uitzenuing. 8 ir. Schriftlezing. 8.15—9.30 u. Gra mofoonplaten. 10.30 u. Ziekondienst.. 11' u. Chr. lectuur. 11.30 v.„ Gramofoonplaten. 12 30 u. Orgelconcert, Jan Zwart. 2 u. Gramofoonplaten. 2.45 u. Causerie over Kozinsvoeding, door mej. IR M. S. J. de IIoll. 3.15—3.45 u. Knipcursus. 4 u. Zee- mansuertjo, onder leiding van ds. II. J. Heida. Mej. C. de Jager, zang, en S. Duijf, harmonium. 5 u. Concert. A. Hermes, alt; G. Bels, viool, en P, Halsema, piano. 6.30! u. Vragenuurtje. 7.45 u. Rei Chr. Pers- Persbureau 8 u. Concert door de ILO.VL, onder leiding van F. Schuurman, tn. m, v. het NCRV-damcskoor, onder leiding vaS L LauenroÜi. 0 a. Iragm. uit „Die Ge schopte des Prometheus", Beethoven. 9 U. Causerie over de journalistiek. 9.30 u. Ver volg concert. O.a. symphonic in C gr. t, Dittersdorf. 10 3011 30 u. Gramo-fo-onpla- ten. Ca. 10 u. Vaz Dias. sprongen. Maar nu? En waarom deed Fé lise nu alsof zij een dochter van haar was, nadat ze elkaar vijftien jaar lang koel voorbij waren gegaan? Zelfs Martin, die er niets achter zocht, verwonaerdde zich over haar stijve ma nieren. Al den tijd, dat Bigourdin afwezig was, sprak zij bijna geen woord tegen hem. Maar toen het bericht kwam, dat baar moeder ovcxleden en ter ruste gelegd was, en toen de eerste lievige scliok doorstaan was, legde zij al die maniertjes tor zijde cn was zij weer de oude Félise. Madame Cliauvet, die niets van do moeder wist trachtte haai' te troosten, doch begreep haar niet Félise wendde zich instinctmalig tot Martin, wien zo haar vertrouwen had ge geven. Martin voelde haar verdriet mede; hij tiachttc haar sympathie te betooncn. manr in den grond' van zijn kart wonschto liij dat Bigourdin hem niet die lastige vaalheid verteld had. Daar weende nu dit arme kind baar oogen uit over een moeder, die. volgens zijn weten, allerminst oen engel was geweest. Ilij vond zich zelf oen huichelaar, als hij trachtte haar te troosten, maar het deed haar oogenscliijn- lijk goed. Een paar uur later kwam zo weer bij hem in de vestibule. Ze bad haar tranen gedroogd cn zag er uit als iemand, die liet verdriet m liet aangezicht heelt ge staard en aanvaard, wat niot te veran deren is. Ze had do wenkbrauwen peinzend gefronsd. Zeg me nu eens eerlijk, Martin, hooit mijn oom jo vóór zijn vertrek de ware reden van zijn gaan naar Parijs ver teld In hel nauw gedreven, kon Martin niet liegen en hij zei: Ja, je moeder was ziek. Maar hij beval mij liet je niet te zeggen om je verdriet to besparen. Hij wist niet, of zo niet weer herstellen zou en dan was alles weer goed. En dus was jij ook betrokken in dat vreemde complot om mij van mijn moeoor af te houden. 11c heb nooit van zoo iets gehoord, Felise, zei Martin met gewetenswroeging over zijn leugenachtigheid. Daar is toch een soort samenspan ning geweest, zei Félise, weer Frauschl sprekend, wat haar zooveel vlotter afging. Mijn oom, mijn vader en tante Clothildo hadden er dec! aan. En nu jij ook al, door oom's toedoen. Daar is in verband met mijn moeder een geheim, dat ik niet begrijp. En nu begrijp ik er heelemaöl niets meer van. Ik heb mijn moeder niot meer gezien sinds ik vijf jaar oud' was. Ze beeft mij in jaren niet geschreven, of schoon ikjiaar geregeld schreef. Ileoft zo mijn brieven gekregen? Dat vraag ik mij de iaatste uren voortdurend al. Waarom wiloe tante Clothildo nooit over haar spre ken als ik haar naam noemde? En nu, toen zo stervende was, waarom hebben zo me toon niet getelegrafeerd om naar Parijs te komen en haar nog eenmaal te zien? Ze wisten toch, hoe het er in mijd. hart uitziet. Wat hebben ze toch alle maal voor mij verborgen gehouden? Mijn arme Félise, zei Martm, hoe kan ik ie dat vertellen? Somtijds denk ik, dat een nare ziekte haar lief gezicht verwoest heeft en dat ik dat niet weten mocht. Maar mijn vader vertelde mij to-ch, dat ze zoo mooi daar lag op liet bed, dat ze niet verlaten mocht Wat of liet ook geweest mag zijn, zei Martin, je kunt or toch zeker van zijn, dat zij, die je lief hebben, alles voor je bestwil hebben gedaan. Dat is alles goed, waar bet een kind geldt, maar dat gaat niet met een volwassen meisje. En ik heb toch niet getoond, geen ernstige verantwoordelijkheid te kunnen dragen. liet maakt mé wan hopig, ging ze na een kort stilzwijgen voort, in de oogon van die mij lief zijn, te zien, dat ze iets voor mij verbergen., (JVordt vervólgd.) BEK o>

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5