Schiedamsche Courant TWEEDE BLAD Forh'nbras' Toovermacht. -X8ÉÏ*. C"S'rf f Woensdag 22 Juni 1032 No. 20001 BINNENLAND. E)e Ziektewet. Hol Tweede Kamerlid moj. Wester man heeft den minister van economische zal- kon en arbeid do voOgemla vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat or radon van arbeid zijn, dio ohrer het tijdvak tL Juli 19311 April 1932 premie inge volge de Ziektewet vorderen van bestu ren van bizandere, ingevolge do Nijver heidsandenvijswet gesubsidieerde mijver- lioidsschalcn voor aan die soholen werk zaam zijnde personen, hoewel deze naar het bepaalde in art- '1, eerste lid, onder o bis, dor Pensioenwet, als ambtenaar in den zin dezer wet worden beschouwd? 2. Is de minister niet van oordeel', dat deze handelwijze ingaat togen do uitdruk kelijke bedoeling, welke is neergelegd in het Kon. besluit van 27 Juni 1931 (St. No 257) dat immers juist is vastgesteld, om onder moer deze personen buiten do wer kingssfeer der Ziektewet to brengen? (Zie de wijziging vïun art. 4 der Pensioenwet van 12 December 1929) St. 522 en het Kon. besluit van 19 Maart 1932 Si. 120). 3. Is de minister niet van oordeel, dab voorkomen moet worden, dat op deize wijzo belangrijke bedragen uit door rijks- en ga nieentesubsidie verkregen gelden door do schoolbesturen aan de raden va'n arbeid moeten worden betaald, daar, ook al zou de verzekeringspücht moeien wordfea aan genomen, in verband met hot bepaalde in art. 44 der Ziektewet, junoto do Artikelen 30 to4 en met 32 van het gewijzigde Kon. boshut van 31 Mei 1926 (St. 159) waar van de tekst bekend gemaakt is bij Kon. besluit van 9 Januari 1930 (St. 8) de ral don van arbeid geen verzekeringsrisico met botrekking lot de bedoelde greep personen bobben gel dopen? 4. Indien do minister de hiervoor ge stolde vraag bevestigend beantwoord, is hij dan bereid, maatregelen te overwegen, zoo noodig wetswijziging te bevorderen, waardoor vorenbedoelde premiovordoiingcn warden voorkomen, of, waar deze reels hebben plaats gehad', de gestorte gelden warden terugbetaald? Tarkensvleesch naar Frankrijk. Op vragen van hot Tweede Kamerlid I. II. J. Vos betreffende mededoeling vim do percentages die voor Frankrijk en het Saargebied' bij de toewijzing van de con tingenten -"a'n voor uitvoer bestemd versch varkcnsvleesch als grondslag hebben ge diend, heeft do minister van economische zaken en arbeid geantwoord: Inderdaad is het juist, dat de commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleesch- en vlecsehwaron aan de daarop rechthebbende 'exporteurs certificaten hoeft verleend, zonder het percentage mede to dcolen, dit den grondslag vormde voor de verdeehng van het door Frankrijk toege stane invoercontingent. Dientengevolge was hot aanvankelijk voor do rechthebbenden niet mogelijk, het hum toegestane contingent te con trol oere'n. Op grond van practisolie mededoeling van het pcicentage le doen; oa. wijl aanvankelijk slechts een voorloopig percentage moest worden toegekend, omdat het aantal recht hebbenden niet geheel bekend was, zoolnt voor, eventueel© bizondere omstandigheden eenige reserve gemaakt diende te warden; Naar het Fngelsch van William Locke, door J. d. B. K. Gl) Maar onderlusjjgdien, mon oncle, zei Föltsc, zich uit zijn onuummg los ma kend, Maitin ziet er zoo stoffig en hon- geng vit en niemand hoeft voorgesteld hem naar zijn kamer te brege om zich wat op to knappen cn wat te eten. Bigourdin keek haar mot bewondering aan. Zij is cr centje, zo denkt overal aan. Bapiiste, breng alles van Monsieur Martin naar do chambre d'honncur. Maar, beste vriend, zei Martin, geef rao toch mijn oude kamer, waar ik'"zoo lekker sliep. Doch Bigourdin wilde Wier niet vanlioo- rcn. Martm was dc verloren zoon, riep hij, we hebben juist een hecihjken kalfs kop voor hot déjeuner. Mijn huurman heeft het dier vetgemest. Martin veitrisclite zich' in do beroemde badkamer en trad de eetzaal binnen. Een paar hnndelsicizigers met bezorgde gezich ten waren de eenige gasten. Behalve één, waren liet oude bekenden. Ilij schudde hun de liand. Het is do laatste maal, zeiden zij, morgen wonden we gemobiliseerd. Zo verlangden er niet naar om ta vech ten, maar als zo sneuvelden, nu, dan sneu- volden ze. Ze hadden ecu soort kalme, fatalistische vaderlandsliefde. Zo waren één met Frankrijk. liet was hooi een voudig. Martin verliet hen en zat mot Bigour din en Fólisc aan hun tafel in don h'oek brj do dour. liet was de eerste maal dat dit gebeurde. Fólise at weinig en was heel slil. Af en toe, wanneer hij vertelde van zijn wedoiwaardighcdcn in li'ot verro op het einde dor periode is het restant als nog volgens do juiste verhouding over de rechthebbenden verdeeld. Bovendien was medodeoling niet gewonsckt, daar, ton einde den handel' niet te zoor .ie verstoren, we kelijks voter verschillende quanta certifi caten moesten worden verleend, zoowol in het belang va'n de belanghebbenden af zonderlijk als in bet belang van de markt verhoudingen. liet percentage, h'etwelk aan. de recht hebbende exporteurs is toegekend, bedraagt nagenoeg 1 1/4 pCt. van hun invoer in de basisjaren, welke in totaal bedroeg 95.G90.813 kg, terwijl' het toegestane in voercontingent bedraagt 1.740 000 k g. Dit percentage en deze hoeveelheden gel den voor Frankrijk en het Saargcbied ge zamenlijk, daar aan Nederland voor het Saargebied' geen afzonderlijk contingent is toegekend. Nederl, Verbond van Vak vereen iginge" In de gisteien voortgezette algemcene vergadering van het N.V.V. kwam in be handeling het rapport van de commissie tot besludoering van het vraagstuk van het vaksch'oolondorwijs en de leer.ingsop leiding. De besprekingen werden ingeleid door don N.V.V.-bestuurdcr, den heer C" v. d. Lende, die de aigemoenc grondslagen, waar op het vakonderwijs naar de mecning dor commissie dient te berusten, aan de hand van eenige stellingen uiteenzette. De beraadslagingen der commissie in zake het vervolg- en vakonderwijs aan on geschoolden hebben geleid tot de vol gende conclusies: Het aanlai uren, dat onderricht aan on geschoolde jeugdige arbeiders zal worden gegeven, to stellen op oen minimum van 8 per week, met daarnaast twee uren voor lichamelijke oefening. liet onderricht van meisjes hoofdzakelijk te doen bestaan in het huishoudondcrwijs (met inbegrip der naaldvakken en der kin derverzorging) en algemeen vormend' on derwijs. liet onderwijs aan jongens uit de onge schoolde beroepen te doen bestaan in al gemeen vormend onderwijs en onderricht m handvaardigheid. Hel onderwijs op den dag en in de ar- boidsuion te doen plaats hebben. Een groot aantal dor afgevaardigden nam aan de discussie over het verslag dor com missie deel. Vooral werd krachtig onderstroept de wenscliclijkbcid, dat vakscholen door de overheid "behooren te worden opgericht en beheerd. 'Ook werd gewezen op de groote botcekcnis der psycho-tochnick bij het vak onderwijs. In bet algemeen werd do wonschelijk heid uitgesproken dat er meer richting zou komen in het vakonderwijs. De heer v. d. Valle, die de vergadering leidde, spralc een slotwoord', waarin hij or op wees, dat vooral in dezen tijd' van malaise, de noodigo aandacht aan het vak onderwijs dient geschonken to worden Wanneer wij dit niet doen, zullen wij later de wrange vruchten van de ver- waarloozing plukken. Voor ons land is vakonderwijs van buitengewoon groote be- teekenis, omdat onze industrie zich mot m de eerste plaats toelegt op do pro ductie van massa artikelen, doch ep kwa- litoits-arükelon. Gistermiddag maakten de congressisten oen autotocht, aangeboden door het be stuur van den Ilaagschen Bestuurders- bond. ILuipverleening melkveehouderij. In liet Staatsblad is thans afgekondigd da wot van 10 Juni 1932, houdende tij delijke maatregelen tat hulpverloenmg aan do melkveehouderij. De land- eu tuinbouwbedrijven en de crisis. Cfp vragen van het Tweede Kamerlid 'Oosten, zag hij haar groote donkere oogen hem aankijken en hij glimlachte onbe grijpelijk blijde. Maar zij zag dadelijk weer voor zich. Toen Bigourdin, als hotelhouder, iets moest besproken met een van do han delsreizigers, en van tafel was opgestaan, zei zij Je bent veranderd'. Men zou zeggen, dat je dezelfde man niet meer waart. jVVat doet je zoo donken? lachte hij. Je praat anders. Je hebt oen an dere uitdrukking in jo gezicht. Dat spijt nrc, zei hij. Ik zie niet in, waarom je dat spij ten zou, antwoordde Félise. Als je me niet meer herkent, dan moet ik een vreemde voor jo zijn. Zo boet zich op do,lippen en bloosde Ik wist niet wat ik zeido, het Was misschien lreol brutaal. Hoe kan dat nu brutaal zijn? vroeg hij, zich over do tafel buigende. Maar in dien ik veranderd ben, is liet ten goede of ten kwade Zou je hier weer bediende willen worden? i Neon. Voila (zie je wel). Maar ik zou je niet kunnen zeggen waarom niet. Dat is ook niet noodig, antwoordde Félise. Bigouulin kwam weer bij lien. Toon het maal was afgoloopen, ging Félise weer aan haai' werk en Bigourdin zei: Laten we een kopje koffie gaan drinken in het café de l'Univers. In do laatste dagen zijn ze daar allemaal op dit uur. 1 Ze daalden den heuvel af en liepen over do brandend lieote kalden. Martin kende elk huis, eiken steen, elke oude vrouw, die even ophield met het spoelen van haar wasoh aan don. oever vian de Dronno, om hem oen wolkom too to roe pen. En do mannen hielden hom slaande, sloegen hem op den sclioudor on solihd- Braal, bobben de ministère van economi sche zaken en van justitie geantwoord: Reeds zijn verschillende steunregelingen tot stand gebracht, welke helpen tegengaan dat levensvatbare land- of tuinbouwbedr.j'- vcn ten gevolge Van do crisis ziouden worden geliquideerd, i Dtoxto weg verdient in hel algemeen de voortrein' boven het treffen van wettelijke voorzieningen va,n burgcircchtelij'fccn. aard. welke, voor den debiteur werkende als een soort moialonum, den crediteur op z'ijm beurt in moeilijkheden kunnen brengen. Do spoorwegtarieven voor land en tuinbouwproducten. Op vragen van do Tweede Kamerleden Kampschoer en van dor Bilt, hoeft do mi nister van economische zaken geantwoord lil liet jaar 1930 werd oen tijdelijke vcrla- igng van de spoorwegtarieven voor a.m. het vervoer van vroege aardappelen toiegosfcinn. Sindsdien worden van regoeiingswige op moer rechtstreeksehe wip® maatregelen ge nomen tor verlichting van den noodtoestand waarin do land- en tuinbouw ten gevolge van de titans lieereohendo economise' e de pressie verkeeren. In verband hiermede, en gelet op do conclusion van do oommsisie- do Vries, dat een algemcene verlaging van do spocrueginlieven niet kan plaits heb ben, acht do ondeigeteelondo oen maat regel, waarbij steun niet rechtstrucks, doch langs den omweg van oen vrachtveriaging geboden zou warden, mot wenscliolijk. Steun aau (le varkenshouderij. Men meldt aan do N. R. C. Naar verluidt zou, bij aanneming van hot wetsontwerp tot steun aan do var kenshouderij, de beer S. van Zwanenberg te Nijmegen woulcn benoemd' tot regee- iingscomiinssaris, om den minister bij te staan bij de uitvoering van de in do wet opgenomen regeling. Onjuist optreden van een geneesheer der Rijksverzekeringsbank 1 Het Tweede Kamerlid Hermans heelt den minister van economische zaken en arbeid do volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, een onderzoek in te stellen naar de gegrondheid' van klachten over hot optreden van oen con- trolecrend geneesheer der Rijksverzeke- lingsbank te Jleerlen, die, volgens med-e- deoiingon in De Mijnwerker, orgaan van don Ned. R. K. Mijmverkerebond (van 18 Juni 1932) aibeiders „onheusch" zou heb ben behandeld en hl hun „heiligste gevoe lens gekwetst" door „grove hatelijkheden' over hun groot kindertal? Zoo ja, wil de minisler dan van de resultaten van dit ondezroek mededeel mg aan de Kanier doen en tevens berichten of dit onderzoek hem aanleiding gaf tot het nemen van maatregelen, en zo-o ja, welke Mr. L. L elae-t Peerbolte. Mr. L. Lietaert Peerbolte, directcur-gonc- laal van de volksgezondheid', zal op 1 Juli 12Ve jaar als zoodanig werkzaam zijn, 'Op een receptie, 1 Juli to houden in es Laura at Do Twee Stoclon, te 's Graven- liago, zal bom con Imldebltjk wordon aan geboden. i De conventie tusselien Nederland, Delgië eu Luxemburg. Ten aanzien van do te Lausanne ge sloten conventie tussolien Belgie, Neder land en Luxemburg, worden de volgende bizonderheden vernomen: Do overeenkomst voorziet een geleide lijke vermindering van do tarieven met 10 pet, per jaar, tot 50 pet. in 5 jaar, met bet voorbehoud, dat do vermmdc- ling nimmer tot minder dan S pet. ad valorem van afgewerkte en 4 pet. van half afgewerkte fuluikateii kan gaan. Bij hot sialion Alplion aan den Rijn ajn gisteren een perso nen- en een goederentrein tegen eikaar gebotst. Beide locomo tieven weiden aan do voorzijde beschadigd. voor een nieuw gebouw te Yinreggio (Tos cane) is men op de overblijfselen van een bouwwerk gertuit. Nadat men met de groot sfco voorzichtigheid verder gegaan is, zijn stukken vloerbedekking en fragmenten van Iwelden te voorschijn gekomen. Hot gevon dene doet do deskundigen vermoeden, dat men hier met een belangi'ijlee Itomeinsclie nederzetting te doen heeft. opeiiluchtsohoo] geopend, waar de kinde ren onder leiding in de wei kunnen spe len, wat het gevaar voor besmetting ook veiminderd. Nu is dus de ziekte wel tot sLaan go- bracht, na echter dit groote aantal slacht offers gemaakt te hebben. GEMENGD NIEUWS* fClsT-') P"- kVa-;j Belangrijke vondsten bij opgravingen te Yinreggio. Bij het mlgravein voor de fundamenten den hem do hand. Daar herken je het goede hart van Pcrigord aan, zei Bigonrdm. Ze kwamen m de ko-elc, nauwe Rue do Périgueux, waar ze aau den overkant Monsieur Foure, Adjoint du Mairc, za gen loopen, tciwijl hij mot den bloed in zijn hand ijveiig zijn voorhoofd afkoelde. Hij voegde zich bij hou, te opgewonden om te realiseeron, dat Martin terug was. Heb je het nieuws gehoord? Do Maire kreeg een telegram uit Parijs. Het bevel voor de algemcene mobilisatie wordt vandaag gegeven. Goed zoo, zei Bigourdin. Het terras van liet café do TUnivers was geheel gevuld mot do notabelen van het stadje, die er andere, getrouw aan hun sobere levenswijze, slechts na het diner kwamen. Maitin werd bestormd'. Et maintenant, PAnglclerro, qu'cst ce qu'elle va faire? (wat gaat Engeland nu doen Dat was de vraag, die dien dag op allo Fransche lippen lag. En Martin ver klaarde, alsof hot hem door Whitehall was opgedragen, dat Engeland' mede in den ootlog zou gaan. Voor het oogenblik vol deed dit, Frankrijk weer in oorlog na veertig jaren, dio gedachte vervulde bon geheel. Zij praatten in do lucht over ge tallen, ever preparatieven, over kansen, over de solidariteit van do natie. Toen er een oogenblik van stilte was, zei do oude, grijze Monsieur Viriol: Dit is het oogenblik, waarop allo misverstanden moeien worden weggeruimd uit loyale Fransche harten. Wij zijn nu allen broeders, dio oms geliefd' vaderland moeien verdedigen. Mon bravo ami Bi gourdin, domie moi ta main (geef mij do hand). Bigourdin sprong overeind', ofschoon hot aan den openbaren weg was, maar wat deed dat or toe, en riepMon vieux Viriot en beide mannen, omhelsden elkaar. Forlinbras kwam laat in den avond, Diphtei'ie-epidemie te V\ erkendam. Het Volle wijdt een uitgebreid artikel over de dipliterie-epidemio te Werkendam, die daar sinds November woedt en al dertig dooden heeft geei&cht De ziekte had een van het normale afwijkend verloop en begon als oen gewone verkoudheid, waardoor er aanvankelijk weinig aandacht aan weid geschonken. Toen na enkele weken verlammings-ver- schijnselen optiaden, ging men er meer aandacht aan besieden en bij onder zoek bleek het wel degelijk diphtcrie te zijn. Nu had men bij spoedig krachtig in grijpen nog veel kwaad kunnen voorko men, ondanks het feit, dat vole kinderen al besmet waren. Van de gratis geho-den gelegenheid' tot inenting tegen de ziekte maakten echter maar dertig van de duizend schoolkinderen gebruik. De meeste ouders hadden uit Chris telijk oogpunt bezwaren tegen een ingnj pen. Bovendien liet de burgemeester, zonder de artsen er in te kennen, de scholen na een voerticndangsche sluiting, weer openen, wat veel te vroeg block te zijn. De isolatie van de zieken in hot go- zin het trouwens ook alles te wensohen over. Een paar jaar geleden heeft Gorkum aan de omliggende gemeente wel zieken huis-ruimte aangeboden voor isolatie van besmettelijke zieklen, maar do gemeente Werkendam had dit ais te duur van de hand gewezen. Nu heeft do rijksinspecteur voor de volksgezondheid zich' met het geval be moeid. Do scholen zijn voorloopig weer gesloten en do kinderen zulten pas weer worden toegelaten na een koelonderzoek. Dm de moeders te ontlasten, is een waarschijnlijk met den alleriiaalsten trein, want den volgenden dag en vele dagen daarna, was er groote drukte eu groote haast en veel verwarring op alle wegen en op alle spooilijncn van Frankrijk. De mannen uit do omliggende dorpen vulden do straten van de stad, vergezeld door hun vrouwen en moeders en kindo- ïen en vreemde officieren in auto's raas den door de Rue do Périgueux. llcele troepen jonge mannen marcheerden in do pas naar het station, onder het zingen van de Marseillaise en do vrouwen, voor hun huizen staande, wierpen hun kushan den toe, .toen ze voorbij kwamen. In het slation stroomden de iange soldatontrei- nen, versierd met takken en bloemen, weg Mannen en vrouwen, jong en oud, wuif den met liun zakdoeken tot de wagons uit hot gezicht waren. Dan wendden zij zich om en weenden bitter. Martin, For- tinbras en Bigourdin gingen dikwijls kij ken naar hot vertrek der treinen, die de bloed van stacl's jongelingschap wegvoer de. Lucien Viriot ging ook vol moed. Even als Joseph', die Martin's ouden rok voor goed had weggeworpen. Na een paar da gen was Brantöme zoo stil en saai als een balzaal, waaruit de laatste gasten ver dwenen waren. Ernstig was liet avondclubje in het café de l'Univers. Door Frankrijk ging hot gerucht, dat Engeland' weifelde. Fortinbras verdedigde warm Engeland's eer. Tehuis was hij lieel stil; feeder en be schroomd ging hij met Félise om. Voor Martin maakte hij geen toekomstplannen; in zijn geheelo houding was iets zachts en weemoedigs. Hij had aan Martin ver teld, dat hij niet langer March'and' do Bon- hour was. Hij had er geen slag meer van. 'Op aandringen van Bigourdin had hij een lijfrente gekocht, groot genoog oca te voldoen aan zijn bescheiden behoeften van wijsgeer. Nu de scherpe prikkel er niet meer was om vijffrancstukkcn te verdienen en nu hij in geen audero zaken meer betrokken was, geleekt hij een zanger, die zijn slem verloren heeft. Niettegenstaande Conflict in het landbouwbedrijf. Daar do landarbeidersbondm te Schild- woldo niet overeenkomstig do gedane toe zegging uiterlijk 11 Juni aan do werkgevers- Qigam&atics hebben bericht dat liturmo leden) accooul gaan mot do loioinvoioirstellen, heli- ben de landbouwers Zaterdag aan hunne georganiseerde arbeiders het werk opgezegd met ingang van Maandag 27 Juni. Nair wij vernemen hebben do Chr. Landarbeiderg de werkgcvei'svoorsLellen aanvaard. Do onbewaakte overweg. Op den Aalsmeierdenveg to Aalsmeer werd een hooiwagen bestuurd door A. op den onbewaakten overweg door een trein gegrepen. Het paard weid gedood, de bq- sluurder gewond. i Ernstige botsing. Op het kruispunt van den rijksweg Am sterdamAmersfoort blij Laren weid de wielrijder J. v. d. B. door een auto be- stuunl door den lieer G. uit Utrecht, gegre pen en tegen den grond gesmakt. In ern- stigcn toestand is v. d. B. naar Hilversum vervoord. Ongeluk in <le bergen. Ernst thans wordt bekend, dat op den z'.g. Steïnpitzl bij Trainkirchen in Salzkam- mergut een doodclij'k ongeval is gebeurd. Dirie jongelui uit Ebense© wilden vau den' top met behulp van touwen langs den 200 M. hoogen rotswand naar beneden klimmen etn bevestigden liet touw aan oen booum Do duo jongelui lieten aich tegelijk naam ben-eden glijden. Tengevolge van dozo over- beJaslmg liet liet rotsblok, waarin de boom geworteld stond, les, en stortte met de dricf bergbeklimmers naar beneden. Em terstond uitgezonden reddingsbrigade kon slechts de drie vreoselij'k verminkte lij leen van de( jongens borgen. i i i zijn groote kundigheden en zijn kennig van het niensdi-enhaxt, niettegenstaande zijn heldhaftigen stiijd, had hij toch volkomen gefaald waar liet zijn eigen ziel betrok Een andere Fortinbras, eigenlijk oen ge broken man, liad nu zijn intrek genomen in het Hotel des Grottcs. Doch al het spreken over oorlog werkte als een sti mulans en hij werd weer de redenaar en de ziener. Hij kwam op voor Engeland! en zijn vurige oprechtheid' maakte indruk! op zijn hoorders. De hemel zij gedankt, zei hij nader hand, ik had gelijk. I Ondertusschen kwam Martin, die door al wat liij gezien liad en gehoord, diep, was getroffen, tot de overtuiging, dat, even goed als het geschreven stond1 dat hij naar Biantöme gaan moest, het ook stond! gesclueven, dat bij er niet moest blijven, U spreekt good en met overtuiging, Monsieur, zei do Maire tot Forlinbras ze zaten met hun twaalven in het ge wone hoekje van het café en Monsieur Casenzac, do eigenaar stond er bij maar wat voor bewijzen liebt u voor En- goland's medowciking Martin, wiens geheelo gestalte beefde, sprak toen met luide stem: Monsieur, le Maire, daar is niet een Engolsoliman, met bloed in de ade ren, dio ©enigen twijfel koestert Ik, een Engelsclnnan van weinig betockenis, spreek voor mijn vaderland. Zorg u, dat ik aan genomen word' als volontair, als gewoon soldaat bij de infanterie, cn ik zal strij den voor Frankrijk. Aanvaard' mij'n gelofte, Monsieur Ie Maire liet is do gelofte van den oenigen Engelsebman in Brantöme uit naam van liet Engolscbe volk. Aan. alle hoeken van de wereld' zijn er duizen den, die boter zijn dan ik, die geïnspireerd worden door dezelfde gevoelens van loyali teit, Zorg dat ik aangenomen wordt, I V \'(Wjafdt vervolgdj,' DER - "t n*

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5