Schiedamsche Courant, Foriinbras' Too vermacht iitlè -&v In liet hoofdgebouw van do Nederlandsch Indische tentoonstelling to Don Haag word gisteren in tegenwoordigheid van prins Hendrik liot congres „Nederland Overzee" goopend. Rechts do burgemeester van Den Haag, prins Hendrik! on oud-minister Welter. TWEEDE BLAD Donderdag 23 Juni 1932 No. 20062 IHMENLAND. Eerste Kamer. Verschillende wetsontwerpen. Do voorzitter spreekt don hoer lloffmans, die om gezondheidsredenen ontslag als lid dor Kamer lioett genomen, too. Na eenige discussie worden, de wetsonl- ivei pen lot onteigening van pcrooeloiij erf dienstbaarheden en andere zakelijke rech ten noodig voor verbetering van do Maas voor groolo afvoeren benoden Litli en tot wering van de Coloradokever bij in- en doorvoer van aardappelen ea versclio groenten z.b.s, aangenomen. Do Kamer gaat over tot liet trokken dei' a Woelingen. i De vergadering wordt geschorst voor bol kiezen door de afdcelingon van voor zitters en otndervoorzillers. Na heropening der vergadering wordt medegedeeld dat tot voorzitters zijn geko zen' de h-eerea van der Lande, Janssen, de G ijs el aar, Rink en van Sasse van lJs- solt; tot onder-vooTzitlers do hoeren Blomv jous, Dobbelmaii, van Wasscnaor van Gat- wijclc, do Jong en de Savornin Lobman. Tweede Kamer, Steun aan den groven tuiubonw. Ingediend is oen wetsontwerp tot ver strekking van rentelooz© voorschotten ten behoeve van den groven tuinbouw in Wiost- Friosland, tot oen totaal bedrag van 1700.000. Congres N V V. Ilel congres nam met algemoene stem men het volgende bestuursvoorstel aan: Het congres draagt liet verbondsbesluur <clp een commissie te benoemen onn liet vx-aagsLiilc van buitengewone verloening van financieel en steun bij arbeidsconflicten ie bestudecren en hieromtrent nog dit jaar rapport uit te brengen, welk raplport zial behandeld dienen te worden op oen ver gadering van dp hoofdbesturen, bedoiold in art.. 21 van de statuten van het N.V.V. Eveneens werd niet algomeeaio stemmen aangenomen oen voorstel van het vorbonds- bosluur, waarin besloten wordt hot'aantal vertegenwoordigers van de be-sluurdorsban- den in d-en bestuursraad van hot N.V.V (zonder stemrecht) to brengen van zeven cjp olf en do aanwijzing doaor vertegen woordigers to deen geschieden door do fe deratie van bostuurdershonden. Een voorstal van den bond van Neder- landscho onder w'ijizicrs „liet con gros van het N.V.V. gehouden van 20—23 Juni 1932, verzoekt hot N.V.V". bestuur zoo mogelijk in samenwerking met do andere organisaties krachtige actio _te voeren voor herziening van de bestaande leerplichtwet op hot lager onderwijls in Ne derland", word met algemeen» stemmen aangenomen. De resolutie van het verbondsbestuur in zake de arb ei d s lijd ver ko r ling lot 40 uur per week, werd na oenigo discussie aange nomen. Do hoer Cr. J. A. Smit Jr., hield oen voor dracht over oc o n ami scire democratie, waar op een levendige discussie volgde. De 1S75 31-golf Het landelijk comité belangen luisteraars beeft con adres aan den minister van wa terstaat gericht, waarin het adliacsie be tuigt aan den brief van de A.V.R.O., aan dan minister gezonden betreffende don. voorwaardelijken afstand door deze v-er- oeniging van do 1S75 meter golf. Het comité, aldus bot adres, begrijpt cm eerbiedigt do motieven, die de A.V.R.O. Naar het Engelsch van William Locke, door J. E, d. B. K. G2) In het Engelsch kon Martin nooit zoo gesproken hebben. Langzaam zouden dan do woorden gekomen zijn. Maar hij was onder Fransclicn on hij 'was gewend zich m het Fransch uit te drukken. Een goed keurend gemompel volgde. Ja, riep Martin, ik schenk Frankrijk mijn leven als oen onderpand' van mijn aucrland'. Laat mij aangenomen worden, Monsieur le Maire.' Do Maire, ocu magere man met grijze oogen en ©en kaal hoofd, zag hem oeui- ge oogenblikkon aandachtig aan. C est bicn (hot is goed), zei hij. Ik aanvaard uw gelofte. Morgen moet ik naar 1 engucux gaan om Monsieur lo Préfet te spreken, dio mij zeer goncgen is. Hij hoeft invloed op den minister van oorlog. Ga mede naar Pórigucux, Ik neem op mij, dal het in orde ko-mt. dank u, Monsieur le Maire, zei Martin. Joon praatten ze allen door elkaar en hieven hun glazen tot Martin omhoog on Monsieur V iriol bestelde champagne on toon de wijn ingeschonken was, klonken er kre ten van: Vive l*Angleterre. Vivo la Fran co. Vivo Martini En Monsieur Viriot -riep: Vive notre bon Périgourdin (lieve onze goode Péri- gordiör) I Foriinbras, dio naast Marl in zat, .zei: Ik gaf de rest van mijn leven om gedurende do volgende maanden zoo jong te zijn als jij. Wat zul je je IroLscli ge ve o ;.tt' Martin's nuchtere Engolsoh'o aard ver,, i.t'honde zich niet. hebben goloid, otm Idit voorstel aan. uwo excellentie to doen. II term-oio toch hoeft do A.V.R.O. u in staat gestold in het 'reeds zoo lang slopende zendervraagstuk een be slissing te nemen. Het comité wil echter niet verholen, dat liet maar al te zeer heeft gevoeld, hoe do A.V.R.O. hier ton bate van ©en snelle oplossing van hot zonder-vraagstuk oen op offering brengt, dio zij niet in liot werke lijk belang van de luisteraars kan vinden. Nertorl. burgemeesters in Duitsclilaml Ongeveer twintig burgemeesters uit de provincie Groningen hebban onder leiding van dan. burgeraoostor van Groningen, den hoer II'. P. J. Bloomers, oen bezoek go- bracht aan Hamburg. Des avoinds is het gezolschap te Hamburg gearriveerd ouden ander on motrgen word oen tocht gemaakt door dien ha van, terwijl des middags oen bezciok werd gebracht aan don luchthaven en aan llagembeck's dierenpark. De burgemeester van Hamburg, dr. Po- torson, hoeft oen delegatie uit hot gezel schap ton sladhuizie ontvangen. Herten zal hol Oelsdorfer Friedhof wor den bezocht, waarna de burgemeesters do terugreis naar Nederland zullen aanvaar den. Het congres „Nederland Overzee" te Den Haag. Do eerste lezing, dio op het programma stond, was van prof. G. Gonggrijp, Iclio sprak over de Indische Volkshuisvesting on haar structuur in verband mot de huidige moei lijkheden. Op deze rode volgde eön' ge animeerde discussie. Ir. J. J. G. E. Rückert, oud-lr o of dinglcf nieur der gemeente Seinarang, oud-lid van don Volksraad, laatstelijk burgemeester van Moestor Gosrnelis, sprak vervolgens over de tegenwoordige moeilijkheden dor Indische landsfinanciün, waarna dr. IC. J. Brouwer uit Oegstgeest een lezing over de Zending hield. Vlootschonw to Nieuwodiep. Zaterdag 25 Juni wordt te Nieuwodiop een vlootschouw gehouden, waaraan deel nemen oen vijftal torpedobooten, oen elftal duikbooton tan voorts do „Hoemskcrck", „Gelderland", „Willem Warmotnl" en „Ghrisliaan Cornelis". De vlootrevue zal am. worden bezichtigd door Prins Hendrik en dan minister van defensie. Centrale Bond van P.T.T.-personeel. In het te Utrecht gehouden buitenge woon oongres van den Gentralen Bond van P. T. T.-pcrsonccl, is met algemeen» stemmen een resolutie aangenomen, waar in -o.m. gezegd wordt: Het buitengewone oongres, enz., bespre kende de op dit oo-genblik geldende post-, tarieven; is vannieehihg, dat bet mo gelijk is, ook zonder hot personeel tc du peeren, de uitgaven te beperken on de inkomsten te vcrgrooi.cn; geboord de dis cussies over do bezorging der dagbladen tengevolge van do inkrimping der bestel lingen; wijst op het feit, dat als regel do Joonendc bezorging dier bladen zelf ge schiedt, terwijl do buitenwijken a raison van 3/i cent den postdienst worden ge gund; signaleert de tegenstrijdigheid inden aandrang tot bezuiniging do-or de groolo pers, daar do bedrijfsuilgaven juist door deze bezorging tot het abnormale wor den opgevoerd; is van oordeel, dat wijzi ging der frankccring bij abonncment-voor- selmiten dringend gcwcnschL is, in dier voege, dal voortaan alleen tegen verlaagd tarief postale bezorging mogelijk is naast de buitenwijken ook do kombestcllingen dpor liet P. X. T.-bedrijf worden verzorgd; wijst verder op de vele gratis diensten als het kosteloos nazenden van corres pondentie, welke arbeid zeker in do tegen woordige tijdsomstandigheden behoort to worden betaald, alsmede op liet ontoerei- kendo tarief der expressezendingen, waar- Ileelcmaal niet, zei hij, ik ben nog ccn erg onrijpe held. Alleen in de Légion Elrangèrc (vreem denlegioen), dat fantastische regiment van doldrieste waaghalzen, kon een vreemde ling zonder veel navragen aangenomen wor den. Maar om in liet gewone Frnnscho leger opgenomen te worden, dat is een andere zaak. Aan vele draden moest ge lrokken werden. En dat geschiedde voor Martin, liet was in zijn voordeel, dat .hij twee jaren gediend had in Cambridge en de kovporaalsslrepon verworven had. En juist toen er aan al die draden getrok ken werd, verklaarde Engeland üiiitscldand den corlog. Do Préfet de la Dordognc overwoog ten tweeden male Martin's verzoek en zette er vlug zijn .handteekening onder en zoo werd Martin soldaat in het Franschc leger. liet gebeurde, dat do oerslc persoon, die hij ontmoette, toen het bericht kwam, Fé- lise was. Het was bij de deur van de fabrique. Hij wuifde met het papier. Ik ben aangenomen. Ze verbleekte, legde de banden op li'aar hart, maar dapper zag zo hem aan. Wanneer ga je? Ik ga dadelijk naar Périgueux om dienst te nemen. En wanneer kom je terug? Dat weet de hemel, zei hij. En toen drong het tot hom door, dal zo ernstig ontroerd was. Natuurlijk hoop ik te eenigcr -tijd terug te komen, als de oorlog uit, maar... Met trillende stem zei zo: Je kunt sneuvelen... Dat is met.duizenden het geval. Ik moet de kans wagen. Zo wendde zich om, sloeg bcido handen voor de oogen en barstte uit in een vloed' van tranen. Hij sloeg zijn arm om lraar been en zij snikte met haar hoofd op zijn schouder. Hij fluisterde: op steeds geld wordt toegelegd,dringt aan op verbooging dezem tarieven, alsmede op stopzetting der betaling voor de luchtpost diensten op Ncd.-Indië, dio thans reeds de begroeting met 1 millioen gulden be zwaren; draagt het bondsbestuur op, er voor te ijveren, dat de voorgestelde maat regelen spoedig hun beslag krijgen. De salarissen van het provincialo t ersoneel Naar do Gelilerï, meldt, komt in do as z'om-cïzilting van do Provinciale Staten van Gelderland een voorstel van Gcd. Staten aan do orde om de salarissen van het pro vinciale personeel te korten met 11 pCl Het blad verneemt, dat togen dit voorstel verziet is te verwachten uit do 11.11. S laten - lraclio. IïceliterlijUo maclit. Bij Kon, besluit is benoemd lot kanton rechter te Rotterdam mr. J. II. van der Meuten, advocaat procureur, kianloinreclitor- plaalsvcrvangor en secretaris der gezond heidscommissie l-e Bergen op Zoom. züj'n bencomd tot lcanlonrochIer-plaatsver vanger te Rotterdam mrs. J. J. Fo-fcma, F. G. Crcmor, L. J. de Haan en F. G. A. E. A. Bidders, allen advocaat en procureur aldaar. Sioun aan do varkenshouderij. De Bond van kaasproducontcn te .Gouda, wiens leden gemiddeld lot de grootste var kenshouders uit ons land behaoren, ver zoekt den leden der X woe de Kamer liet ont* w-erp van wot tot steun aan do varkens houderij', waarin de zeer principieel©vraag stukken van verstrekkende beteekemis oen grondige overweging behemmn en dat ge tuigt van lid bezien van deze materie uil één gezichtshoek, waarbij andore belangen van niet minder beteekenis to weinig aan dacht kregen, niet ongewijzigd te laten pas- soeren. Do bevolking van Rotterdam. De bevolking van Rotterdam bestond op 1 April 1932 uit 587.9G5 personen tegen 5S7 317 personen op 1 Januari 1932. Zij vermeerderde in hel eerste kwartaal van 1932, dus met G18 peisoncn. Gaat liet je zoo aan het lïart wat er met mij gebeurt? Ze rukte zich los en zag hem aan met oogen, die fonkelden door haar tranen heen. Denk je, dat ik een stuk hout ben of een steen? Ik ben half Engelsch, lia'J Fransch. .To gaat vechten voor Engeland en voor Frankrijk. Geloot je, dat een vrouw die dingen niet voelt? Ik zou jc haten als jo niet ging in den strijd, maar ik zon het vreeselijlc vinden, als je gedood werd. Ze vloog weg. Hij za.g haar niet meer alleen, voor hij het Hotel des Grotlos verliet. Xoen hij met Bigourdin en For iinbras in de oude onnibus stapte, die hom naar bet slation brengen zou, spelde zij een driekleurig lint op zijn jas .cn zag hem diep in de óogen. En zijn hart gaf hom in om te zeggen: Je bent meer waard dan al do Lu- cilla's op de wereld. Maar om hem heen stonden Bigourdin en Foriinbras on Euphémic, Baptisto en Grégoiro, Hot kamermeisje en een paar menschcn uit do afbrique. Hij zeido daar om alleen dit God zegen je, Féliso, zoo lang ik loef zal ik je lint bij mij dragen. Grégoire klom op den bok. Bigourdin sloot de deur. Do onnibus reed' ramme lend do hollende straal af. liet slanke figuurtje verdween bij oen kromming uit liet gezicht. Dat was liet laatste wat hij zag van het Hotel dos Grottos. Zoowat een week daarna, toen Martin aan het cxerccercn was op het warme kazerneplein, realiseerde hy, dat het juist een jaar geleden was dat hij voor het eerst in Brantöme kwam. Eeti jaar ge loden was bij oen treurige, slappe zwoe ger geweest op de school van Margitt. Nu, gekleed in d!o Franscbe uniform, ging liij vechten voor Frankrijk en Engeland in den grootsten oorlog, die er ooit Lage landen Kloof—Nijmegen Sinds geruimen tijd werden onderhande lingen gevoerd voor de uitvoering van af- wateringsplainnen van de lage landen op Duitsch en Nodorlandscli gebied lussohen Kleef en Nijmegen. Deze onderhandelingen lvebben thans er toe geleid-, dat aille moeilijkheden uit den weg zijn geruimd'. Gewacht moest n.l. nog worden op de goedkeuring van de plaln- nen, waarbij tevens de subsidie van liet rijk en de provincie geregeld zouden wor den. D-o Stelen van Gelderland hadden inder tijd reeds hiertoe besloten en thans beeft ook liet ministerie van waterstaat zich mot de plannen voreenigd. Ond-erteekcning van de overeenkomst door do Nederlandsclio en Duitsche polderbesturen zal op 28 Juni te Nijmegen geschieden. Het elcctrisehe gemaal wordt te Nijme gen gebouwd; tevens wordt van Nijmegen een hoofdwaterleklmg gegraven tot de Duilsche grens-, waar de Duitsche water leiding aansluit. Het overtollige water wordt geloosd in de Waal bij Nijmegen. De werken zulten zoowel in Nederland als in Dufischland in werkverschaffing wor den uitgevoerd. Van Nedeiiandschc zij-de zijn bij deze be- malingspiannca lielro-kkou de polders, aan gesloten bij de waterschappen Nijmegen Duilsche grens en daaronder ressorl-oerend de polders Circuit van de Ooy, Beek, Duf felt, Zeeland en Millingen. (Ifdbl.) OEMBWO MËÜW&, Aangehouden, Xe recht zijn 3 jonge mannen aange houden vc-rJneht van diefstal, verduistering en heling van goud ten nadeclo van oan juwelier. Een koopman is aangehouden ver dacht van verduistering van 4090 doctri- sclio lampjes. Ernstige aanrijding. Bij het passoeren van een hooiwagen o'p den rijksstraatweg Den BoschNijmegen on der Golfen werd een luxe auto door een tegemoetkomende vrachtauto aangereden en geheel vernield. Een dame werd ornslig gewond. Drie boeren werden liclit gewond. Brand to Rotterdam. Gisteravond brak brand uit in den kel der van den winkel van den hoer B. v. d. W., handelaar in fietsonderdoelen enzi aan dio Groolo Visscherijstraat to Rotterdam. Kisten, doozon enz., werden een prooi der vJamrnen. Mot 2 stralen is hot vuur, dat fel oplaaide, gebluscht. De scliatgraverij to Zaandam. Blijkens do medodeo'.ingen van de schat gravers te Zaandam, zou hij hef boren op 4Vs meter diepte goud gevonden zijn, het geen zou moeten blijken uit de aanwezig heid van stofgoud in het zand, dal hij heli boren aan de oppervlakte is gekomen. De gebroeders Heiming, die madame Syl via bijstaan, ge'oovcn, dat zij bij Hot bo ren eerst op de verborgen gang en daar na op den schat zijn geslootcn en er door heen hebben geboord. Hieruit zou hot stof goud zijn to verklaren. Men heeft aan burgemeester Xer Laan' de bakjes met zand, waarin liet stofgoud! duidelijk tc zien was, getoond. De schatgravers verwachten den schat met twee a drie weken bloot te kunnen! Moeilijkheden bij werkverschaffing. Vijf en zeventig arbeiders uit do werk verschaffing op hot Paulusz-and in Den Bjosboscli hebben wegens een te gering uurloon het werk neergelegd. Brand te Leende. Ie Lc-cndo (N.-Br.) zïjm twee groolo boer derijen afgebrand. Een paard, een koo art octti inboedel werden een pro-o-i dor vlam men. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. 'was geweest. En wat zielschokkende ge beurtenissen had hij hiel beleefd in dal jaar. Ja, wel was het geweest oen jaar vol wondervol gebeuren. Mais vous, Numéro Sopt. Sacré nom do D-ieu. Qu' estce quo vous faites la? (maar jij daar, noromer zeven, wat doe je toch?) Waarop Martin plotseling hot volle ge wicht van het huidige oogenblik reali seerde. Hoofdstuk XXIV. 1 De treurige weken gingen voorbij met hun afwisselingen van hoop ea vrees. Martin, een onbeduidend stipje van blauw en rood, was in de Argonne; Bigourdin was sergeant hij do Armee territoriale (landweer) in liet Noorden. liet was heel stil in liet'Hotel dos Grot- tes. Weinig mannen hieven in Brantöme. Do vrouwen arbeidden, op liet veld en reden do karren en beheerden de win kels, waar niet veel werd verkocht. Fé liso Hield zicli druk bez.ig in de fabrique; do arbeid werd uitsluitend door vrouwen verricht. Foriinbras beheerde liet hotel, waar dagen achtereen geen reizigers kwa men. Geen auto's met vroolijke menschcn kwamen voorgereden. Nu en dan zat oen enkele bejaarde handelsreiziger in deleegc, stille salie a manger on Foriinbras be diende hem met vriendelijke mélancho'ie. Ku zij zoo to zamen waren gebracht, kwamen vader en dochter weer meer tot elkaar. Ze hielden elkaar trouw gezel schap, wandelden samen op achtermidda gen, wanneer er niets te doen was, en zalen 's avonds op liet terras, terwijl in het stadje de lichten begonnen te flikke ren. Ze spraken over vele dingen. For- tïnbras deelde haar mode van zijn levens ervaringen. Félise vertelde van haar werk. Er waren tijden, dat ze het onopgelost geheim omtrent haar moeder geheel ver gat, en, zijn groole en hunkerende sym pathie voelende, legde ze haar hart open en weende over haar verdriet. Samen la zen ze do brieven uit de loopgraven, alle te kort en lo vluchtig, met dappere op gewektheid geschreven. De brieven van Martin cn Bigourdin kwamen vrijwel op hetzelfde neer. Beiden zeiden het zelfde. Ze hadden niet de ge makken van liet Ilolel dos Grotlos. Maar wat wilde je dan ook? Oorlog was èor- log. Zc waren heel gezond, ze hadden genoeg te eten. Zo hadden een lievige schermutseling met de Duitschers gehad' en veten van hen waren gedood. Maar de overwinning was zeker. Ze hadden warm ondergoed neodig, want de nachten wer den koud cn zou Félise er ook wal cho colade en pakjes Basto bij willen doen? Hartelijke groenten aan allen en Vive la France. l'ortinhras nam deze brieven mede naar liet café do l'Univers en las zo voor aan de ouderen, die achtergebleven waren cn die allen dergelijke brieven ontvangen had den. De Adjoint du Mairo was do eer ste, die zonder brief kwam. llfj had een telegram, dat zonder een woord van hand tot hand ging. llij hield zich dapper, maar toon het telegram weer bij hem terug kwam, barstte bij uit: C'est stupide (hef is do-m). Vergeef mij, vrienden, maar hij was mijn ecni- gen zoon. Eindelijk na lange stilte kwam er slechte tijding over Bigourdin, die zwaar, mis schien wel doodelijk gewond, lag in het hospitaal in een kleine stad in het Noor den. Dagen van lievige ongerustheid volg den. Door een wisseling van telegrammen vernamen zij, dat hij door de long was geschoten. Féliso deed haar werk mot een bleek, vertrokken gezichtje. (Wordl vervolgd aS?' BgSggWg i- fi, ck< X.-.' DER

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5