Schiedamsche Courant :fc! fc fc t Amerkaansche Notities. Bezoekt Café BEURS 1 ltcmbranfltlaan. Een episode onder het Schrikbewind. Motopbootdienst op Amsterdam STOOK» „EDELWEISS" TWEEDE BLAD I, VAN WQERKQM BROERSVELD137-39 A. SCHIlPÉRaORD 4 ZOON Mijmeringen. Plaatselijk Grisis-Cómité. Werkzaamheden in den volkstuin. Zaterdag 2 Juli 1032 No. 20070 Corruptie in New-York. 2 WEBEIMILLARDS, ZAAL ÏOM BRUILOFTEN en PARTUEN Muziek - 36 HasPnjra - UEiKiEtiS' bieren H, P v. LOON. «EMS® N.V. MERCURIUS G. A. SLAVENBURG Pz. RADIO SSS RADIO SSÏ LANGE HAVEN 2 Vertrek Maanflaa-, Woeusflag ea YiMtoM 5 uur Begrafenis- Vereen. Onderl. 'Setiied. A.v. d. Bos, D. Dienske, W.Noomen Westmolenstraat 16-18 - Telef. 68519 EXPEDITIE TIEMAJW PAPAVER DROGISTERIJEN V?ie op kwaliteit iel, eel Brood m VAN DER MEER SCHOEP. - m— Zomersnoei in den fruittuïn 1 '(Wordi vervolgd), DER 4 (Van onzen eigen correspondent). Burgemeester Walker voor de commissie van onderzoek. Onverklaarbare bankrekeningen New-Yark, 19 Juni 1932. In eins goede vaderland z>ogt men altijd „Roler niet mot leen stok in de sloot, an ders koimon do bollen naar boven 1" en iedereen weet, wat dat zeggen wil. Feitelijk heeft do Hofstadfeer Connnissio met haar onderzoek naar vermoedelijke corruptie en wanpraktijken in liet New-Yorksche ge- meenlebelieer niets anders gedaan dan flink de bollen naar boven jagen, zoodat de geur aver bot hoolo land en zelfs daar buiten verspreid is. Natuurlijk is dit maar oen bijkomstigheid', want do tastbare re sultaten zijn niet gering in aantal geweest, Om noig even de voorgeschiedenis van deze commissie ie geven: een jaar of twee geleden werden de klachten omtrent ge meen lelijke corruptie in New-York zoo tal rijk, dat de Legislature in Albany te ver gelijken met otiae Tweede Kamer oen som golds beschikbaarstelde om een uit gebreid onderzoek te doen. Niet alleen op recihto gevoelens van rechtschapenheid dwongen dit lichaam van. volksvertegen woordigers het zit nu eenmaal zoo in elkaar, dat de staid New-York overwegend democratisch is, de rest van den Slaat New- lork dito republikeinsch en daarom de meerderheid van do Legislature republi- koinsch, hoewel de gouverneur een demo eraat is. Do politiek kwam er dus ook hij te pas en daar is het ongetwijfeld aan te danken, 'dat liet onderzoek van de com missie ander voorzitterschap van Senator Hofstad ter nog steeds aan den gang is en zal blijven, ofschoon de gemaakte onkosten al ongeveer een mülioen dollar bedragen. De samenstelling van de commissie is ook in het nadeel van democratisch New- York, aangezien de leden ropublilcei'nsch zijn, zoodat niets mot den malnlel der liefde bedekt wordt, integendeel! Alles wordt on genadig in het schelste licht gezet, aange zien de republikeinen besloten schijnen, 'New York City en daarmede de politieka dub, Tammany Hall, die de stald domineert, ten voorbeeld' te stellen voor hot ovoriga democratische Amerika, dat even fel is ge kant tegen Tammany. Daarbij komt, dat de commissie door een speciale wet in het bezit is gesteld van rechterlijke autori teit zonder echter een vonnis te kunnem uitspreken af straffen. Maar het hoele ver loop van het onderzoek is zoo rochlerlijb mogelijk en do commissie beschikt over de middelen era leen getuige to dwingen aan den oproep gehoor te geven of antwoord te 'geven op oen gestolde vraag. De man, die voor deze commissie als officier van ju stitie af openbaar aanklager dienst doet, ïs (ex) redder Sanuiel Soabury, weliswaar zelf van democratisch geloof, maar oen man op wiens verleden, niemand de kleinste aanmerking kan maken on die zijn hoele leven even vurig Tammany als corruptie gehaat heeft. In den loop der maanden zijn er lieol wat slachtoffers op den getuigen- stoel geweest dio den populairon naam van de „hot seat" kreeg of den bijnaam van den electrisabon sloe! in Sing Sing, Commentaar overbodig! en oenigen vau hen, zooals oen kantonrechter, oen sheriff, leen paar politieagenten e.di, hebben or zich niet kunnen uitredden, mei liet gevolg d'at hun gedrag met allo betreffende bewijs stukken en papieren overgelegd werd aiajn hun superieuren, wie dat stuk voor stuk ook zijn mochten, en zij uit lnin ambt gezet werden, soms gevolgd door oen werkelijke rechtsvervolging met gevangenisstraf. Ter wijl do New-Yorksche hoofdcommissaris an politie de agenten voor zijn rekening nam en nit den dienst zotte, moest nio- mand' minder dan gouverneur Roosevelt sheriff Farley van New-York City openlijk als onbekwaam uit den dienst ontslaan. Van af den leerston dag dat Seabury zijn taak als „referee" (dus leüor- lijk scheidsrechter) opnam on verder in dan loop van dat onderzoek oen ontstel lend schilderij' ophing van hot verregaan de bederf, dat heersclite hij 1 4 politie- gerechtshof voor vrouwen, tatd hij oom- ge weken geleden New Y^-V gemoeinto hoofd, op diezelfde plek htn .itten, waar zoovelen vóór hem zich gekromd hadden onder het onbarmhartige uitvragen, was hij dezelfdo: hoffelijk, glimlachend, en tegelijk zijn slachtoffer dol makend. Toon op een goeden dag bekend werd, dat Mayor Walker een dagvaarding had ontvangen, kwam Tammany iin het geweer en eischic inzage van hetgeen Seabury als bewijsmateriaal bad welen te verzame len. Natuurlijk met liet doel om vlo verde diging van te voren vast te stellen, maar do Hofstaklfcermoorderbeid weigerde kort af. liet was een groote' dag voor New York en een angstige voor Walker en zijn vrienden, toen hij op een morgen ia hot gebouw van de Supreme Court kwam om over een aantal dingen opheldering te geven. Hij heeft dat niet gedaan, waar schijnlijk niet kunnen doen, maar is er dank zij zijn redenaarstalent en gewiekste repliek 'ongedeerd doorhoen gerold. Dat vindt het groote1 publiek tenminste, dat Walker op de handen draagt en geen kwaad van hem kan hooren. Maar een nuchter redenoerend. mensch komt tot de zelfde conclusie als Seabury, nl. dat Wal ker geen enkele aanklacht ontzenuwd heeft en volgens do leer van „wie zwijgt stemt toe" schuld bekend beeft. Hot rapport, dat Seabury, kool en zakelijk als altijd, naar Rocfeevelt heeft gestuurd en waarin hij alle onopgehelderde punten uiteenzet aan de hand van bowijzen, vraagt dain ook in een paar korte bewoordingen of doze James J. Walker wel geschikt is als het hoofd van do gemeente New York. En het wachten is nu op het antwoord van den gouverneur van den Staat New York. Waarvan do burgemeester precies We schuldigd wordt? Ik zal het zoo kort mo gelijk trachten te maken. Hij zou zich heb ben laten betalen voor een dure reis naar Europa door een frauduleuze maatschappij, die probeerde het monopolie van auto-bus- vervoer in New York te krijgen, hetgeen niet doorging. Hij liet zich een groote som golds betalen doer een dito taxi-maatschap pij. Een sindsdien verdwenen vriend en financieele raadsman had met hem samen een bankrekening, dio ruim 700 000 dol lar bedroog, ofschoon de eerste maar 3000 dollar on do burgemeesier 25.000 dollar salaris per jaar verdiende. Waarom deden zo dat en waar kwam dat geld, vandaan? Waarom deed een groote dagbladeigenaar hetzelfde en wendde Walker van deze re kening twee en een halve tan voor per soonlijk gebruik aan, zonder dat hij in de z.g. speculatie een eigen dollar had be legd? Waar kwam ai dii gold vandaan? De antwoorden daarop waren zander uit zondering vaag on too verachtig; moet men hun verklaringen aanvaarden, dan stroom de hot geld Walker en velen van zijn vrienden ongevraagd, onverantwoord ea anoniem toe Wat elk mensch wel eens in zijn stoutste droomen wensclit, zou hier werkelijkheid zijn geweest: vanzelf schat rijk warden en nog wel op oen doodaar- LOOD- EN ZINKWERKERIJ IIIIIII!!! AANLEG VAN GAS- en WATERLEIDING •I TELEF. 68736 I1ET SCHIEDAMSCIIE VULPENHUIS IS LANGE IIAVEM 77. hoek Bramterstees. TIELMAN-OEMSTRAAT 11a'. - TELEF. 68775 Bouw en Verbouw Onderhoudswerk naar het Fransclr van Ilonoré do Balzao, door Hellen Randcrs. '4) 'Ongeveer twee uur later kwam de on bekende terug. Hij klop to bescheiden togen tegen de zoldcrdeur en word binnen ge leid door mademoiselle do Boauséant, die hein naar de andere kamer bracht van dit nederig verblijf, waar alles klaar stond voor do plechtigheid. Tussclion twee schoor steenpijpen hadden de nonnen hot oude kastjo geplaatst, waarvan de ouderwetscho omlijningen voiborgen waien onder oen prachtig allaarldcod van groengevormdo stof. Een groot crusifix van ebbenhout en ivoor liing togen den gelen muur, wat haar kaalheid nog scherper dood' uitkamen en noodzakelijkerwijs de aandacht Irok. Vier kleine dunne waskaarsen, dio op het go- improviseerde altaar waren bevestigd, ver spreidden een bleek licht, dat zwakjes op don muur werd teruggekaatst. Dit zwakke schijnsel verlichtte nauwelijks het ovoiige dool der kamer, maar daar lfct zijn licht slechts op de heilige dingen wierp, goielek het op een straal, die uit den hemd was komen neervallen op dit onversierde altaar. Do vloer was vochtig en door de scheu ren van hot steile dak streek een ij/.ïgu wind naar binnen. Niets was minder sta tig, maar misschien ook wd niets zoo plechtig als deze droeve eerdienst. Ifot was stil, zoo stil, dat zelfs het zwak ste geluid van de route d'Allemagne zou kunnen worden waargenomen. Dezo diepe s i Ie wierp een sombere verhevenheid over i.u< iitetijik toonecl. De groolsohboid der Tel 68646 gebk, bijloo Telefoon 68292. Qostsingel 57. Singel 84b. Warande 57 G. A, DE WINTER GOEDERENVERVOER TELEFOON 68251 STAAN AAN DE SPITS TEL. 688IO. 68924, 69509 Bakkeiijen en Winkels: Oosl-Slnflsl 93a ilii Groenelaan 33, St. Llduinastraat 82 Rubensplein Mc handeling was zoo zeer in oonirast met de armoedigheid der dingen, dat er oen gevoel van religieuze ontzetting uit voort vloeide. Aan beide zijden van bet altaar knielden do twee nonnen, zonder zich in bot minst te storen aan de gevaarlijke vochtigheid van den Vloer, en baden teza men met den geestelijke, die in zijn pries terlijk gewaad gekleed was en een gouden miskelk, versierd mot kostbare stecnen, in de hand nam. Deze gevrijde kolk was on getwijfeld gered uit de plundering van hot klooster de Clielles. Naast dezen kolk, ge- donkteeken van koninklijke pracht, ston den het water en de wijn, die bestemd waren voor hot heilige offer, in twee groffe, waardeloo/e glazen. Bij gebrek aan oen misboek had do priester zijn gebedenboek op een hoek van bet altaar gelegd. Een gewoon bord was gereed gemaakt voor do wasscliing dor banden. Alles was tegelijk grootsoh en k"ein, armoedig, maar edel, profaan en heilig. Vol devotie knielde de vreemdeling üisschen de twee normen neer. Slaar toen bij eensklaps het rouwfloers om den miskelk on het crucifix bemerkte want de priester, die do bestemming van dozen rouwdienst niet leende, had God zo1! in rouw gehuld werd hij door oen zoo machtige herinnering aangegrepen, dat zweetdroppels op zijn breedo voorhoofd parelden. Do vier zwijgende deolniomors aan dit tooheol keken elkaar geheimzinnig aan; toen stolen hun zielen zich' aaneen en smolten huil gevoelens tezamen in oon godsdienstige meewarigheid. Hol leek Wol, of hun gedachten den martelaar haddon opgeroepen, en alsof zijn schim voor hen stond in al zijn koninklijke waardigheid, Zij droegen een zielmis op, zonder liet lichaam van don overledene. Onder do/e gescheurde dakpannen en latten zaten vier Christenen, die God' om voorspraak smeek ten voor een Franschcai koning. Dit was lijke manier. Helaas, belmoren zulke ver balen in het rijk der sprookjes thuis en natuurlijk zit er maar "één ding achler: oneerlijkheid. Niet minder dan negen andere gotuigjen, mannon van hooge positie en uitsteken den naam, hebben later getuigenis afge legd, dat vierkant, in tegenspraak was met dat van burgemeesier Walker. Ik neem daaronder den directeur van parken en plantsoenen Ilerrick, den wc LI ion-der van financiën Charles Berry of zulk een al gemeen als onkreukbaar baleend staand man als Charles Mitchell, do president van de National C'ity Bank. Toen dat af- gcloopon was, kwam 's burgemeesters In oer, dr. William Walker, op dc getui genbank om te verklaren hoe hij in samen werking met diie andere dokters zooveel geld had verdiend aan medische lnilp voer do tienduizenden gemeente -employe's, ho ven zijn vaste salaris, dat al groot genoeg was. En hoe kon broeder dokter commis sie verdienen aan een coalract voor bezems van do sladsstraatvcgers tot een bedrag van 6000 dollar? Deze en dergelijke dingen zijn aan den dog gebracht en kunnen alleen ointkenid worden door fantasten. Bovendien is hot niets nieuws of bizonders in New York noch in Ameiika, waar „bijverdiensten" con normaal iets gevonden, worden. Wie is er zonder? „Few are they that know life's wars who have no scar to hide, and I am not ono of iliem"aao zegt de wijze no vellist IL ltider Haggard in een van aijn boeken. „Slechts weinigen van hen, dm 's levens strijd kennen, hebben geen liltee- ken ie verbergen, en ik behoor niet tol ben"aldus de jonge held, wanneer bij in mannelijke nederigheid de boogo vrouwe zlijiior keuzo aanzoek om haar hand doet. Een sterk wooid, dat hem sled. Geen leugen, geen verbergen van de waarheid, geen verdoezelen -zelfs èn goein biavourc, die ooik dc ware gevoelens kan verhullen, maar de rustig uitgesproken, klaro waarheid in edelen vorm Is dit dan de waarheid? Zonder oenigen twijfel. Heeft niet Bolland op zijne wijze in hel lo bock der spranken (754) den „van gestel reinlovenaar", uitgesloten van liet recht, in zckeie zaken mede te sproken, daarmede met Bol'andiaansclie openhartig!)eid en dui (lelijkheid willende zeggen cn zeggende, dat bet gemakkelijk is niet to zondigen, voor wie den diang daartoe niet gevoelt en de gelegenheid ontbreekt, maar, zoo voegt de wijze er dan waarschuwend aan toe„en wio het niet is, zal zich, oer blij spreekt, hebben to bedenken". Do zodelijko ver ontwaardiging van den krichtelco-s onmach hge of den onwetende is in den grond der /aak mindenvaardig dan de mannelijke fier heid die spreekt uit de aanvangswoorden dezer overdenking. En komt niet een ieder dain in den zin dat zinrijke oude verbaal van de schriftge leerden cn pharizeeërs, die tot Jezus brach ten een vrouw betrapt op zulken mis daad, dat zij, naar Mozeis' gebod in de Wet, gesteenigd meest worden? Eu met nadruk gesteld Zijnde voor de vraag, richtte Jezus zich op en zcido tot die hen vroegen: W'io van ulieden zonder zonde is, weTpe liet eerst den steen op haar". En zoo ver volgt 1ml oude verhaal„Zij, dit geboord hebbende, cn van liun geweten be-stiaft /lijnde, gingen uit, óén voor een Mij dulct, wij memsclmn schieten dikwijls door beperktheid van blik en gebrek aan welen, voel le kort in mildheid van oor deel. Wij z'ien steeds dat, naarmate ons weten omtrent zekere zaak toeneemt, de feiten en beweegredenen cim boter en omstandiger bekend worden, ons oerdeel verzacht. Denkelijk zou de mensch, bij vol ledig welen, volledig begrijpen, en dan is liet niet onwaarschijnlijk, dat er niets moer to vergeven zou de zijn. Wan 'tis met hot ideaal zóó gesteld: wij dienen voor cuisael ven steeds te streven naar de varweaenlij1 king of benadering ervan, maar wij mo gen 'bet nimmer stellen als ziedelijlke norm voor de baoordeeling van anderer daden. Seneca Jr. Verantwoording. Na dc vorige opgave-kwamen b'ijl den aU gemeen penningmeester de volgende stortin gen binnen: A. M. j f 1.50 G. v. d. V. 1 G. G. i ,W. C. IT. G. i - N.V. Spiritus Mij, Gebrs. de G. C. W. P. G, de K. C. M. v. W. J. P. v. R. 1 i A v. d. S. Gemeente ontvanger, van diver se peisoncn -12.10 F L. de J. - 2,— j Sobi-edamscbo Alcoh'. Fabr. en i j Fabr. van Ch-em. en G. Piep. -17.-— i Peisoneel Schied. Alcohol Fabr. - 4. - 1.— - 5.— - 2.50 ■2673 2 50 150 - 1.— - 2.— de zuiveisle van alle toewijdingen, een wonderlijke daad van volbrachte trouw, zonder eenigc bijgedachte, Dit moest God ongetwijfeld welgevallig zijn. liet gansolic koninkrijk lag opgesloten in de gebeden van een piiesier en tweo nonnen, maar misscliion ook was de revolutie vertegen woordigd door dezen man, wiens gezicht zooveel leek to denken, dat hij do gelofte van een groot berouw vervulde. Inp'.aats van de lafijnscho woorden „In- troibo ad a'tare Dei" enz. uit te spre ken, keek de priester, als door een god delijke ingeving daartoe bewogen, do drie aanwezigen, dio de Fransche Christenheid vertegenwoordigden, aan en, om do nietig heid van dit krot te overschaduwen, sprak hij in hun eigen taal„Wij zullen God's heiligdom binnen gaan". Na dezo woorden met innige wijding te bobben uiigespiokcn, werden zijn helper en do tweo nonnen door oen heilige vrees bevangen. 'Onder do gewelven van don hei ligen Sint Pietor to Rome zou God zich mot in grootere majesteit hebben kun nen openbaren, dan liij gedaan had in deze gebrekkige scliui'plaals voor deoogen van deze Cluistencn. De gcloofsinniglieid van den onbekondo was oprecld, ovenals liet gevool,. dat de gebeden dezer vier dienaren van God on van den koning, vcrecnigdo, eenstemmig was. De vrome woorden klonken als Iro- melsclie muziek temidden der stilte. Er kwam oon oogenblik, dat de onbekende tot tranen toe word bewogen; dat was bij bet „Pater noster" (liet „'Onze Vader"). Do priester voegdo er in hot latijn dezo bede aan toe, die ongetwijfeld' door den vreemd el itlg werd' begrepen: .„Et remilte scccllus regicidis si cut Ludovicus cis re- misit semot ipso". (En vergeef don koning- moordenaars, zooals Lodowijk hun zelf heeft vergeven.) Fa.br. personeel van idem D. R. A. G. N.V. Dist. Do V. J. P. A. C. v. B. L. G. G. II. Gcz. v. B. Ds. P. C. A. IL R. T. Fam. B. 1 11. B. J. v. K. Jm. A. W. do G. E. V. A. A. R. I. G. M. N.V. „M." J II J. II. R. J W. v. D. Mevr. M. W! v. W.-T. C v. R. F. J. IC. J. D. Tli. B. J. A. A. v. II. J. v. d. M. .T v. d. V. J II. F. v. d. B F. N. k C. IC. i R. P. V. II .J. M. S. Moj. E. E. IL J. C. v. Z. F. L. de J. 1 10.— - 1.- - 1.— - -1.— - 1.- - l.~ - L— - 1.— - 1.— - 1 - 1.— i - 2— j - 2.- I -3.— 1 - 350 - 2.50 - 2.50 - 1.50 1.50 - 0.50 - 1.— 2.— - 1.— - 1.— - 1.— - 1.— - 3.— 2 f 155.35 Totaal makende dit met de vorige verantwoording een to-taal ad f 15.758,72. Bijdragen kunnan ook gestort worden ten kantore der N.V. Provinciale Crediet en De» po-si tn-bank, Lange Haven 103 (Postrekening 24900) en aan bot bureau van do Schie damsche Courant (postrekening 5311) met vermelding: „Voor Crisis-Comité". Nu de langste dag weer aeliter ons ligt, zijn er weer lal van werkzaamheden in den tuin die onze aandacht vragen. In don fruittuin pissen we nu de zomer snoei nog toe op onze leiboo-mon. Deze bewerking is nogal ingewikkeld en we zul len ons hier bepalen tot hot geven van enkele aanwijzingen bij den snoei. Op de gesteltakkon van onze leiperen bevinden zidi de zijtakjes welke als liet goed is voor namelijk moeien bestaan uit kort vrucht- hout. l'ocli zullen we hierop nu ook tal van langere scheuten aantroffen. Dezo be antwoorden niet aan do eisclien welke we aan een leiboom stellen en moeten dus warden teruggesnoeid. Wachten we daar mee tot den winter, dan zijn deze scheuten krachtige twijgen geworden, welke na het insnoeien zeker weer dergelijke forseh groeiende houtscheuten zullen voortbren- De nonnen zagen, lice tweo dikke tranen over zijn mannelijke wangen rolden en op den vloer terecht kwamen. liet ritueel voor de dooden weid uitge sproken. Het „Domino salvum fac regem" (de Heerbehoede den koning), dat met lage stem werd gezongen, ontroeide deze trouwe koningsgezinden, waarvoor zij op dit oogenblik den Allerhoogste smeekten, in banden zijner vijanden was. De onbe kende huiverde bij de gedachte, dat hij nog een nieuwe misdaad zou kunnen be gaan, waaraan hij ongetwijfeld gedwongen zou worden dool te nemen. Toen de rouwdienst was afgeloopen, gaf de priester den tweo nonnen cem toe ken, waarop zij zich voiwjjderden Zoo dra hij alleen was met den onbekende, ging bij met zacht en droevig gelaat naar hem toe en sprak op vaderlijken loon Mijn zoon, wanneer go uw handen hebt bezoedeld, met bel bloed van den koning-martelaar, biocht dan bij mij. Er is in God's oog geen zoude, die niet kan woiden uilgewisobt door een berouw, zoo oprecht en innig als bot uwe." 'Op do eeisle woorden van don geesbo- telijko schrok do vreemdeling onwillekeu rig op, maar hij herstelde zich spoedig en keek den verbaasden priester vrijmoe dig aan. Vader, sprak hij mot merkbaar ver anderde slem, niemand is onschuldiger aan bet vergoten bloed, dan ik... Ik moet u gelooveu, zei do priester. Er volgde een stille, gedurende wfclke bij zijn boeteling opnieuw onderzocht; toen volhardend in zijn mooning, dat bij to doen bad met een dier angstvallige loden der Nationale Conventie, die niets los wil len laten, hernam hij met ernstige stem: Bodenk Wel, mijn zoon, dat het geen zin heeft van dezo groote misdaad te jvorden vrijgesproken, wanneer go er geen gen. Door nu te snoeien worden ze in liu'a groei gestuit ©n gewoonlijk heeft dit tot gevolg dat de onderste oogen veranderen! in vruchthout. Er ontstaat dan een kortlof waarvan de eind knop gewoonlijk bloem knop wordt. We snoeien daarom deze krachtige scheiden nu in op 3 of 4 vol groeide bladeren. Gewoonlijk groeit liet bo venste oog nog weer uit en vormt ook weer een scheutje, en bij de wintersnooi knippen we daarom het bovengedeelte van do in- gesnoeide scheut in tot op 2 scheuten oü wel tot boven de hoogst gevormde bloem knop Eigenlijk breken we de scheuten nu' over een scherp mes af, opdat een wond ontstaat welke niet zoo spoedig heelt, waardoor het'doorgroeien van de zijoogen wordt belemmerd. Waar meerdere van deze scheuten bijeen groeien behouden we er maai' een en breken wo de rest weg. De aan het uiteinde van de gestel tak geplaat ste krachtige scheut laten we gewoonlijk! doorgroeien om deze pas in den winter naar behoefte terug te snoeien. 1 Appels behandelen we op gelijke wijze maar daar appels minder geschikt zijn deel aan hebt gehad. Zij, die in staat waren den koning to verdedigen en hun zwaard in de schcede hebben gelaten, zul len zich zeer zwaar te verantwooiilen heb ben voor den koning der hemelen... Ja zeker, want, door niets te doen, zijn ze, zonder het te willen, medeplichtig gewor den aan dit vrecselijke misdrijf... voegde de oude priester er met oen veelzeggende beweging van zijn hoofd aan toe. Gelooft ge, vroeg de onbekende ont zei, dat een indirecte deelneming gestraft zal worden... Is oen soldaat dan schul dig, wanneer hij gehoorzaamt aan een bevel Besluiteloos bleef do priester staan. Ge lukkig, door de verlegenheid', waarin hij de/en strengen aanhanger van het koning schap had gébracht, door hem te plaat sen tussclion het dogma dor lijdelijke ge hoorzaamheid, dat volgens *tte aanhangers der monarchie de militaire wetten moet behcerschen, en bet even belangrijke dog ma, dat eerbied jegens vorstelijko perso nen, als heiligen plicht beschouwt, haastte de vreemdeling zicli in do aarzeling van. den priester een gunstige oplossing te zien voor den twijfel, die hem schoen to kwel len. En om den eerwaard igen Jansenist niol langer in do gelegenheid tot naden ken to stelten, sprak hij Ik zou me schamen, Wanneer ik u' een bclooning, in welken vorm ook, zou aanbieden voor den rouwdienst, diort go hebt gehouden voer de ziolerust van den koning cn voor mij, omdat ik mijn plicht deed. Men kan een onschatbare daad slechts betalen met een, oveneens niet te schat ten offer. Verwaardig u daarom dit hei lig relikwie van mij aan te nomen... Mis schien zal eenmaal de dag aanbreken, dat ge de .waaide er van zult begrijpen.

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5