taaie 12 E. S. T. I. GATE HOWARD, BOEKHOUDEN. Echte Geldersche. Stegeman Co., Deventer. Adverteert TTl®_ Door ons Bureau mm Radio-Programma's. Tciultecliuisclieliiricliting Broersvest 76b, Schiedam. MELATI VAN JAVA (de vijlde koningin). Lange Haven ML hoek Kotie Haven, 'worden advertentiën voor ALLE bladen Opleiding voor alle Examens. M. J. W. v. DRIEL, Korting tot 15 October. 1 KIT PER DAG De Gevolgen van een Operatie. fterit en ScliooL zonder prljsvethooglng aangenomen St. Liduinasfraat 11b. ROTTERDAM-SCHIEDAM Makelaar in Veste goederen Hypotheken Assurantiën TAXATEUR ry jsKsssjssssasssass Wu is het de tijd voor ROOKWORST. IN DE GEMENGD NIEUWS. Vechtpartij te Rotterdam, Branden, 100 personen in de üiopte gestort. Zoutzuur gedroukon in plaats van wijn. Von Urounu gered. INGEZONDEN. QVordt vervolgd.} Spreekuur: 2-4 uur; Woensdagavond 8-9 uur; Zaterdags geen spreekuur. Kunsttanden en -gebitten teg'en fondstarief. 4802 15 JBij de Firma tl. A. M. ROELANTS. to Schiedam, is verschenen: Prijs f 3.50. Geb. f 4.50 Verkrijgbaar bjj alle boekhandelaren of by den Uitgever. Telefoon 68103 68617 en 68923 Lecraar M, O. w, nede Winkeb met Icieloon door da ceheefe sUd Fabriek: Ooievaarsteeg No. 48. Te!. 6894T, 1.4 6 uur 68283 ZWART EN BLAUW VERVEN. Eenvoudige stoffen mantel .1 3.75 Eenvoudige stoffen Japon 2,95 is genoeg om van onze Isfe klas haarden voldoende warmte ie hebben. Diverse primo merken zooaSs Vul- cana, Jaarsma enz. PRIJZEN VANAF F 85.- (gratis geplaatst Betaling vanaf 12.- per week zonder vooruitbetaling. Ziet onze etalages en vraagt ca talogus. SPREEK MET LOSS EN •T KOMT IN OR DEI SOLIDE GELDBELEGGING L. Kerkslr. 80Tel. 68375 4Ü2J OPPERT 63, ROTTERDAM Gcop. tot 6 u. Zaïerd. tot 10 u. Verlangt echter steeds do Let op het loodje met firmanaam: VMW# V# fv 2WICAXT. Ernstige anmijdnig, !Op den rijksweg te Dimmen (L,), botste een motorfiets, besturnd door van R., uit Heerlen, tegen een vrachtwagen. De motor rijder eu zijn vrouw, die op den duo zat, werden ernstig gewond. Te Roermond werd het 13-jarig meisje K. door een luxe auto aangereden en ernstig gewond. Na de aanrijding botste de auto tegen een tegemoet komende auto. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Door auto gegrepen. Het 6-jarig meisje V. te Heilo, werd door een vrachtauto gegrepen en gedood. Pinda De ïïaagsche politie is een actio tegen de pinda-Chineezen begonnen, die zonder .vergunning venten. Een aantal trommels is in beslag genomen. By een twist tusschen G. v. L. en G. B., in de Lange Torenstraat te Rotterdam, irok v, L. een knipmes en bracht daar mede R. verscheidene wonden aan hand, oor en -schouder toe. Van L. is opgeslo ten. Te Venlo is do sigarenfabriek van C. uitgebrand. Te Dongjum (Fr.), brandde de boerderij van H. tot den grond toe af on te Bolnes is liet bovenste deel van het café van IC uitgebrand'. Auto van den dijk. Bij het uitwijken voor eeu koe, is de auto van den heer v. d. L., uit Kinder dijk, op den Lekdijk te Groot Ammers van den dijk gereden. De auto kwam in de Eek terecht De inzittenden wisten zich te redden. Cireas Sarrasnni. Volgens de N. R. C. is hot circus Sarra- sani verkocht aan de Russische regeering. 41 gewonden. Tijdens een voetbalwedstrijd in Mesrina waren honderden sportentheusias en op do daken van de huizen rond het terrein ge klommen. Op het golfijacren dak van een vroeger abattoir waren niet minder dan 250 personen bijleen. Door dat de balken, die het dak schraagden vermolmd waren, stortte het dak tijlens den match in. Onge veer 1G0 personen stortten, gelukkig van niet al te groote hoogte, in, de diepte. 41 hunner werden gewond. 6 moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Twee dooden. To Buederich zliju twee jonge mannen, respectievelijk 20 en 22 jaren oud, op tragische wijze om het leven gekomen. Zij wilden beiden naar een kermis gaan en te voren neg oen glaasje wijln drinken. In plaats van oen WijnOoach, namen zij in het donker een flesch met zoutzuur, waarvan zSj dronken. Beiden zijin korten tijd later everleden. Volgens oen in Han ill a opgevangen ra dio-bericht heeft het Engelsou© s s Cara- gola de bemanning van Von Gronan's vlieg- boot aan boord genomen. Het stoomschip heeft koers gezet naar Rangoon. Het be richt vermeldt niet, of de beschadigde Dior- nieT Wal is geborgen of op sleeptouw ge nomen. 1 ■Oorspronkelijke roman door Jan Walch. 40) Oom Sextius had echter wol meer dan tien minuten noodig om van de tragi- eomische gewaar jrdingen te bekomen, die 'de mededeelingen omtrent de leugenloos- he id van zijn neef bij hom hadden op gewekt. Een verdrietig medelijden v .s de hoofdtoon van zijn gevoelens, want hij mocht zijn knappen neef graag, al was lelie hem do laatste jaren wat te zeer verhaagscht naar zijn zin. En nu hem als een soort psychischen patiënt te zien, dat smartte hem; het eomische van het geval ontging iemand ais oocn Sextius al lerminst, maar zTpi glimlach er over was vol pijn. Goddank, dat bet, volgens den dokter, maar een tijdelijke toestand scheen te zuÜen zijn... En nu kom jelui mijn hulp inroe pen? zei hij. Enfin, dat vertel jelui me dan dadelijk wel... Raar het spijt me, Clara, dat je me niet van te voren even hebt ingelicht, en over Henri's toestand, en dan, liefst, ook over hetgeen jelui me -vragen wilt. Een gesprek met hom in deze omstandigheden over... enfin, over wat, dat weet-ik nog niet maar over alle mogelijke min of meer maatschappelijk© aangelegenheden, is moeilijk, en ik denk, dat daar eenige voorbereiding wel noodig voor was geweest. Clara bloosde; de eigenlijke reden van den plotselingcn overval, namelijk, dat zij gehoopt' had, zóó, persoonlijk, oen wat Met opneming wordt geen instemming der Redactie bedoeld. Copy ivordl nimmer teruggegeven. Schiedam, 9 October 1932. Aan de Redactie van „De Schiedamsche Courant". Dr. F. J. KROP EN ZIJN REIS NAAR DE RUSSISCHE GRENS. G each Ie Redactie. In nw blad van Dinsdag 4 Oct. vond ik oen verslag van een bijeenkomst, gehou den in do Westerk-erk, mot als spreker Dr. Krop uit Rotterdam, met boven aangege ven onderwerp. Als iemand verre reizen doet, dan kan bij veel verhalen. Dr. Krop zial dus waar schijnlijk ook wel veel kunnen vertellen. Voor zoover hot verslag in uw blad als een weergave kan worden beschouwd van den inhoud van. do lozing door den spr. gehouden, ben ik daardoor niet voldaan Blijkbaar zat de kracht van het betoog cehcel in een aantal toowerlantaarnplantjes. Zoodat do verlooning meest worden uitge steld tot de glazen argumenten waion ge arriveerd. Voer een geloeid en gevierd man als dr. Krop, wd wat hulpeloos. E11 dat nog wel voor een betoog in eau be sloten kringetje, waarin, do aangevallen partij niet do gelegenheid kreeg om zich le venveren. Verder is het mij opgevallen, dat da spr. zelf niet in Rusland is geweest en zijn oordeel over do gruwelen van het com munisme slechts is gebouwd -cup moJocIee- lingeu van Russische uitgewekenen, die eens lot do voornaamste inwoners van Rusland beheerden. liet is ons niet be kend, of deze voorname uitgewekenen Dr. Krop ook mededeelden op welke wdzle het voorname deel van het Russische volle vroeger zijn gewelddaden behoef tegen het minder voorname deel der Russische be volking! In liet verslag vinden wij daar over niets vermeld. Rij zouden Dr. Krop -ook zijn meening kunnen vragen over de gruweldaden iu Polen en andere landen aan de grens van Rusland gelegen. Heeft h'ij ook geïnfor meerd, waarom daar de gevangenissen zoo overbevolkt zijn metapolitieke ge vangenen? Blijkbaar is dezp predikant in zijn strijdwijze tegen'het komrminismo met op vragen gesteld. Wij kunnen, geachte redactie, onze tegen standers het recht niet ontzeggen om rich minder heldhaftig te gedragen. Wij willen daarom eon poging wagen, dit gebrek aan moed, mole in het betang van de alge meen© volksvoorlichting, uit den weg te ruimen. Wij stellen daarom voor, dat de vereenjging voor Godsdienstige belangen, der Ned, Hot, Gemeente in Wijk II te Schiedam eon van haar woordvoerders over het gevaar van het communisme laat ■optreden in eOn openbare vergadering met vrij debat. Wij nemen aan, dat het in die kringen toch wel mogelijk zal wezen een bekwaam woordvoerder te vinden, welke bereid is in het openbaar een debat te voeren ovetr de bestrijding van wat zij minder ontmoedigend antwoord te krijgen, kon ze moeilijk zeggen; het was dat voelde ze nu ze tegenover oom zat, ineens wel heel duidelijk wel wat hcei kinder achtig gedacht, en ook een beetje boleedi- ger.Q voor zijn welwillendheid, die nooit moeite zou schuwen, als hij zijn neef hel pen kon, klaar het antwoorden werd haar bespaard, want daar stond Henri al in de deur, en berichtte met oen gezelligen wenk naar boven: „Het Madera-geval wacht". Wat aaraig van oom, om hem, naar den ouden trant, die preparatieven op te dragen. Nu, dan moeten we er maar heen, zei deze, ernstiger dan hg zich vandaag nog Irad getoond, en dan in overeenstem ming met het gezelligheid je van het „Ma dera-geval". En ook Clara keek ernstig... Wat heb jelui? vroeg Henri, een beetje ontsteld. Niks, zei Clara. En oom voegde er bij: We spraken over de moeilijke omstan digheden. Wat niet onwaar was. !n het studeervertrek, de mooie, zaal- wijde, rustig getinte boven-achterkamcr, die verre wafcer- en rioirijke velden overzag, zaten on praatten ze. Het was dan eerst Henri's inleiding over zijn aanstaande af vloeiing als ambtenaar oom Sextius knikte begrijpendCJara trad met een enkel woord reeds do commentaar geleverd, met een korte aanduiding van het geval to Straatsburg, zoodat oom niet al te verbaasd was, dat een zoo knap, en, nu ja, ook zoo hierarohisch-arabtelijk voelend ambte naar reeds in de eerste reeks voor af vloeien in aanmerking was gekomen. Toen in hot kort hot wedervaren van de Laak; ais Let grootste gevaar beschouwen. Zoo oialmoellen wij dezer dagen in do naburige gemmsnbe Vlaardingein op een openbare vergadering met debat even eens oen Ned. ïlerv. predikant als spre ker. Zijn onderwerp was ook: Het gevaar van het communisme. Het optreden te Schiedam van dezen woordvoerder voor do Ned'. Hcrv. zou voor de betrokken voreeotigmg Iniet al leen dit voor hebben, dat zij naar buiten uit meer indrnk maakt, doch deze pre dikant hoeft, to oordeelen naar den in houd van zijn lezing te Vlaardmgen, ook eanigo studie gemaakt van de communis tische lectuur, zoodat hij over de belce- kenis van het communisme als ideaal wat to zeggen liad, waf voor eon principieele> bespreking toch wel van belang is! Bovendien is de risico bij het optreden van bedoelden predikant minder groot. Deze maakt n.l. in 't geheel geen gebruik vatn oen tooveriantaarn! Zoodat de aanwezig heid van den woordvoerder vo'dcende is om de bijeenkomst te laten doorgaan. Bij afwezigheid van Fan Nelle's koffie is dat ook nog wel van belanjp Ter voorkoming j van misverstand doelen wij mede, dat hot slot van ons schrijven aJtedn is bedorald als een raadgeving, volkomen te goeder trouw gedaan! Met dank 'voor de plaatsing: W. COLLE. de slot-scène was overbodig, waar het ont slag, ook zonder die, oen afgedane zaak was geweest; trouwens, oom was natuur lijk al van het éclat-verwekkend faillisse ment op de hoogte. En zoo was men al spoedig tot hot heden genaderd, dat, naar men weet, ieder oogenblik in de toekomst overgaat; en de toekomst was dan ook het naaste element van hot gesprek, gelijk ze het doel daarvan was. En zoo kwam men tot de kwestie, van een mogelijke carrière in de rechterlijke maoht, en wat oom daarvan zou denken. Be vraag deed hem cenigszins verbijs terend aan. Niet het feit op zich zelf, dat Ilenri zich opperde; nad die oen jaar geleden daarover gesproken, hij had het niet vreemd gevonden, en liad er zich dan zelfs waarschijnlijk in verheugd, oen bloedverwant mot wien hij veel ophad, voori to helpen op een ambtelijken weg, dien hij, ondanks veel teleurstellends dat ook hij daar had ondervonden, toch altijd eon nobel en den nobel-gezinilon man zeer waardige plaats in het leven achtte. En nu Ilenri wist niet, wat hem voor deze carrière was gaan ontbroken, maar Clara, die wist wèl wat haar man ontbrak, en meende die nu inderdaad, dat hijtooh... Vrouwen waren verbijt terende .wezens; blij had, celibatair als hij was, ovenwei met meer dan wetenschappelijke ijver in' deze materie gestudeerdmaar zo zetten je toch' nog'steeds voor raadsels. Zóóveel naïveteit bij zooveel raffinement, zulke plotselinge verblindheden bij zoo diop-inzichtige pei lingen, die tot den grond der meest ge compliceerde toestanden en karakters gin- Geref. Kerken. Aangenomen 'naar Charlois (vac.J, Wij- manga), ds. N. Willcmso te -Hoofddorp. Woensdag, 12 October 1932. Hilversum, 296 M, Uitsl. V.A.R.A programma. 8 u. Gramcxfoonplaten. 10 u. Morgenwij ding. 10.15 u. Voor arb. in de Comtiinu- bedr.R. Numan, declamatie. J. Brook- house McCarthy, orgel. G. J. Zwertbroek, gen. Hemel, had dan Clara, die verstan dige, nogal nuchtere Clara, had die zoo weinig benul van wat het in de praktijk beduidde, mcnschelijko verkeerdheid te ontmaskeren, misdrijven uit to pellen en bloot te leggen, die ieder mens oh van den aanvang af zorgvuldig met de bedachtzaam ste list geheim houdt, mot den zoruzaam- s[ou schijn overdekt? Maar liet was nu niet do tijd voor uit voerige verbazingen en pogingen tot be grijpen. Het was voor alles zaak, Ilenri van dit denkbeeld, dat kon er al iets van do verwezenlijking komen tot niets dan allerbelaehelijksio échecs zou lijden, te doen afzien. IIoo graag hij zijn ge- stranden neef ook de behulpzamo hand wilde bieden. En dan zou hot goed zijn, daarna Clara eens grondig de zotheid van zulks plannen to doen gevoelen, -opdat zij toch ook een bootje voorzichtig zou wor den, en Ilenri bij verdere projecten wat meer van critiek zou dienen. Hij begon dus alvast, hij Henri's uiteen zettingen, die te ontvangen met een uit drukking van bedenkelijkheid, die de gêne eener weigering deel voorvoelen. En toen Henri, nog voor het einde van zijn ver haal, een oogenblik p cos do om adem te scheppen, viel hij hem op do beminne lijke wijze waarop hij dat kon, in de rede: Beste jongen, zei hij, terwyil hij zijn rechterhand' op do knie van zijn jongen neef legclop en hom hartelijk en als ver geving vragend voo" de toch' noodige in terruptie aanzag,' beste jongen, ik zie al waar je lioen wilt. fin orn-dut ik je zoo toespraak en Gramofoo-nplalan. 12 u. Con cert door V.A.R.A klemorkost onder lei ding van P. Dachant en Gramofoonplaten. 2 u. Voor do vrouw, voordracht en Gra in of oonpla ten. 3 u. Voor de kinderen. 5.30 u. Concert door de „Notenkrakets" onder leiding van D. "Wins eu Gramofoonplabcin'. 7 u. Toespraak door F. van Mcurs. 7.20 u. Concert door V.A.R.A-orkest onder leb duig van 11. de Groot, met medewerking) van. H. van Wezel, collo. 8 u. J. Ratlói „Verspilling van pi-oducticve krachten III". 8,20 u. Concert deur „De Flierefluiters", onder leiding van II. de Groot. 8.50 u. Gramoifoonplaten. 9 u. „De Affaire Dreyfus' III. N.V. Amstordamselio Tooneelverecni- ging onder leiding van A. v. Bnlsum. en A. Dofresno en het V.A.R.A -tooreeel on der leiding van W. van Cappellen. Alge- heelo leiding: A. van Dilsum. 10.20 u. Vaz Dias. 10.30 u. „Do Flierefluiters" on der leiding van II. do Groot. 11 u. Orgel spel Joh. Jong. 11.30—12 u. Gramofoon- platen. Huizen, 1875 M. Uitsl. N.C'.RV.-Uitzending. 8 u. Schriftlezing. 8.15 u. Gramofo-oopla- tea. 10 u. Zang doer het N.O.R.V.-Dames- koox. 10.30 u. Morgenwijding. 11 u Zang- voordrcht Jeaanno van Amexongen, so praan mot medewerking van AU do Ja ger, piano. 11.30 u. Concert door Wl Tump, viool. R. Hendriks, cello en Chr. Veel 0, piano. 1.302 u. Vervolg zang voor dracht. 2.30 u. Concert met medewerking van H. Kiekens, hobo. Jan de Vento, fluit B. de Wilde, klarinet en F. Gerstolbig, pia no. 4.30 u. Gramofoonplatdn. 5 u. Kimden- uurtje. 6 u. L'. do Ruiter. „Een krijgsman! met de pen". 6.30 u. Engelscho les, 7 7.30 u. Afgestaan. 7.45 u Ned. Chr. Pers bureau. 8 u. Evangelisatie-samenkomst Bap- tiste-kerk te Groningen. Sprekers: Bs. J. Louw en ds. F. E. Huizinga. Zalng door Gem. Zangkoor. J. Bos, orgel. 9.30 u. Gramofoonplaten. Pl.m. 10 u. Vaz Dlas. 10.4511.30 u. Orgelconcert Frans Has selaar. graag wil helpen, zou ik zeggen: laten we geen tijd verknoeien met praten in die richting. Want dat is hot; ja, dat kan jij niet weten, maar er is geen mogelijkheid om op het ©ogenblik of in de eerste maan den ook maar iemand in do rechterlijk© macht binnen te loodsen. Daar ook is het parool: versobering. Er kunnen een twintig plaatsen vacant komen, door overlijden of pensioneering, voor er ergens een vaca- -lure voor iemand van huiten ontstaat. Er is natuurlijk in zoo'n geval opschui ving, maar enfin, dat is een gecom pliceerde geschiedenis do vereenvou- gingen die zijn ingevoeld, en do uitbrei ding van de arbeidsuren zijn van dien aard, dat, zooals ik zeg, er geen nieuw© ambtenaren benoemd worden. Maar kijk nu- maar niet zoo sip; laten we liever met een eens overleggen, waar ergens anders wol een betrekking te vinden zou zijn. Ilenri was en koek. teleurgesteld Is er werkelijk hoelomaal geen kans in dia richting? vroeg litj. Als ik eenige mogelijkheid voor jo zag, zou ik hot lieusch niet verzwijgen, zoi oom goedmoedig, en tevens - mj wist zijn woorden te kiezen volkomen naar waarheid. Maar kijk niet zoo sneu, jongen. Dat past niet bij hot Madera-ge val. Drink eens uit, dan beginnen, we mot eon nieuw glas en een niouw plan. at dacht je van do journalistiek?

Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6