Schiedamsche Courant, tweede blad Londensche brieven. Radio-Programma's. I De ramp van de Atlantique. Sovjet-stoomschip gezonken? Vrijdag 13 Januari 1933. No. 20_3o. (Van onzen correspondent). Do icrsclio beslnin scrisis. Londen, 8 Januari 1933. liet plotselinge parlement te om do bevolking uifgote?i als een fte1 vajTniuist< tec.tiscli politiek inzicht. Mannen' van aanzien in den Vrijstaat, mot name'de senator Vincent on de burge meester van Dublin verontrust ovor he economisch verval, dat over het huid was komen kruipen, als gevo g van de gessen van economisch nationalisme oni dent nan deisoorloe met Engeland, rvelke De \j tera'sSiluur had gebracht, waren ijverig S te beproeven de auti-regoenngsmacli- ten in het land te voreenigen tot eon na tionale politieke organisatie, mot het doel het bestuur van De Valera omver te worpen De kleine Laliourpartij, die tot nu toe do redering in do Dail had gesteund, begon °ook lastig te worden en rokende liet zich tot haar taak verzet aan te toe konen tegen de salaris -en loonkorlingen voor personeel in rijksdienst, welke Do Valera wilde doorzetten. Dat was een wat hachelijke opstand voor den president, die immers voor zijn meerderheid in het par lement de stemmen van de zeven of acht Labour-mannen niet kon missen.Het werd dus wat warm voor De Valera's bestuur en de parlementsontbinding was dus een middel om aan een positie, die meer en meer benard dreigde te worden, te ontko men. Niemand behalve do regoorings- partij had op dit besluit gerekend. Het voornemen was voortreffelijk geheim ge houden. En toon de ontbinding werd ge decreteerd, vonden de machten der oppo sitie nog slechts in het begin van aar zelende voreeniging zich onvoorbereid. Zoo beschouwd kon dus Do Valera geen gunstiger oogenblik hebben geko-zeu voor een mcuwo poging om zich zoo moge lijk steviger dan tevoren in de zetels van de macht te plaatsen. Het spel is uiteraard wat gewaagd. Dat moet het vooral lijken voor de buiten staanders, die hun kennis en feiten van den Iersclien politiekcn toestand' onllce- nen aan de Engolsclie pers en die in die pers nagenoeg alleen voorstellingen lezen van diepere en diepere verarming, groeien de ontevredenheid en verontwaardigd ver zet tegen De Valera's bestuur. Die voor stellingen moeten wel wat overdreven zijn Waren ze juist, dan zou De Valera geen schijn van een kans hebben zijn partij in deze nieuwe verkiezingscampagne naar de overwinning te voeren. Nochtans ver wacht de leider zulk een overwinning. Hij schijnt, zijn besluit lang niet zoo gewaagd te vinden" als in het algemeen, uvordt voor gesteld. De Valera verwacht, dat zijn machtspositie door don uitslag cler ver kiezingen za.l worden versterkt. Hij rekent er op. Het is zijn doel. „Zoo lang Enge land," zoo ten naastenbij heeft hij ver klaard, „verwacht, dat economische druk Ierland op de knieën en een Cosgrave-be- stuur kan brengen, zoo lang kan Ierland zijn economisch en maatschappelijk leven niet zelfstandig ontwikkelen." De uitslag oer verkiezingen zal Engeland moeten Jee ren, dat, Ierland niet kan worden afge bracht van den weg naar politieke en economische onafhankelijkheid, welken hot onder De Valera is opgegaan. En niet al- deen Engeland, maar ook die machten in het land zelf, die bereid zijn zich aan Groot-Brittannië „over te geven", (want voor De Valera en zijn mannen blijft En geland de aartsonderdrukker, aan wion men zich voorgoed behoort te ontworstelen) moeten de schellen van de oogen vallen zij moeten hun waan lemen beseffen. Over het motief van Do Valera's besluit zijn sedert andere uitleggingen gegeven, welke volledigheidshalve vermelding belico Ven. Volgens deze voorstellingen gat do politieke verhouding weinig of gecm aan leiding voor een parlcments-cmf blinding De Labour-partij was wel aan het sput teren geraakt, maar zij zou, als hel er op aan zou zijn gekomen, toch iniet tegen de regocringsbesluikin voor loonsverlagin gen hebben gestemd'. De positie van Uie regeeringsparlij was dus 'Onveranderd ge bleven, En andere oorzaken leidden lot het plotselinge tntb.iml'ingsbesluit. De Lci> densehe „Sunday Times" heeft onthuld, dat De Valeria's besluit motet worden toegeschreven aan ernstig m'oaniings,ver- verschil in den boezem van het ministerie zelf. Een meerderheid van hot kabinet, verontrust over de toetnemetnde spanning] en den Yerdiopondctn nood, d'rotng op ver zoening inct Engeland aan. Do onver zoenlijke minderheid weigerde dit. En voor De Valera, die zich door een meerderheid Van zijn eigen volgelingen in het lands bestuur gedwarsboomd zag in zijtn plannen', stond er geen andere weg open dan parle mentsontbinding. Hij zou hebben kutnueni wachten tot de bijeenkomst van het parle ment om er zijn politiek aan stemming te onderworpen. Maar in dat geval zou zijln gebleken, dat do-regeering ia zichzelf verdeeld was. Dat zou een slechten indruk hebben gemaakt in de partij in haar ge heel en die partij in het oog van de be volking hebben verzwakt. En om dezen indruk te ontgaan besloot hij terstond tot ontbinding. AVanlnecr de verkiezingen voor bij zijn cn wanineer Do Valera sooals hij verwacht zijn nieuw mandaat vafcii de kiezers zal hebbetn entvangetn, zal blijken, of deze voorstelling van de crisis juist is. Is zij juist, dan' moot de samen stel li staat wordt genoemd1, aanzienlijk: in per soneel zijn veranderd. De uitslag kan moeilijk worden voor speld. Wel kunnen oenigö factoren worden besproken, welke de stemming moeien be- lieersehen. Euiige factoren zijln voor de regeeringsparlij gunstig. De verkiezingen; komen de oppositie ongelegen. De pogingen om een nationale partij te stollen tegenover die van De Valera waren pas begonnen en zijn in de consternatie, doer het onf- bindingsbesluit geschapen, geheel opge schort. Er is weinig ttijLl beschikbaar voor de anti-De Valera-groepen (do Cosgrave-partlij de organisatie van hoer en-boeren onder Mc, Derinolt en ocnige onafhankol'ijiken) om stembus-afspraken t;o maken on oen get- meonschappoKjlk beleid te volgen. Voor zoo ver gold oen rol speelt on het is oen strijdwapen dal niet kan worden overschat is do parity van D.o Valera er beter a,an toé dan do oppositie-partijen. De regcorings- parlüj! is ook beter voor don verkiezingsstrijd voorbereid. Eianna Fail (dat is do lorscho naam voor De Valera's partij') is in haar beroep op de kiezers meer uitgesproken anli-Fngelsch dan ooit invoeren. Dal blijft con aantrekkelijke houding voor de kleine burgers, dn landarbeiders, do nederige win keliers en ambachtslieden, die tezamen uiteraard do meerderheid der bevolking vormen. Ook dn politiek van „prachtige afzondering", van nationale zelfgenoeg zaamheid trnfl de harten dor nederig® warm. Do oppositie wordt voorgesteld als eon werktuig van het gehate Engeland rn do economische strafmaatregelen, genomen aan den anderen kant van do lorscho Zee, zijn bedoeld om de Cosgravc-partSjl weer aan bet bewind Ie brengen en daarmee hol land weer onder don hiel van Engeland. Nieuwe vernedering, heet het, zal het deel worden van het Groene Eiland, zoo Fianna Fail niet het bestuur hervat. Zulkta voorstellingen gaan er goed in bij' de in haar opvattingen en denkbeelden nog vaak zoo bekrompen Iersclien kleinen stand. En daarbij! komt de invloed van de figuur van De Valera," een man, die in rijn beperkter sfeer door oen groot dool der bevolking wordt aange beden als indertijd veel onwezenlijker em strader „Vadeitje Tsaar" werd aangebeden door de Russische massa's. Do Valera heeft er zich tot beden van onthouden om de republiek te vragen. Klaarblijlkolijlk acht blij er den tijd nog niet rij'p voor. Zijn program' is in hoofdzaken gelijk aan dat van de vo rige verkiezingen. Wat kan do oppositie daar tegenover stol len? Cosgrave belooft heropening van do Britsche markt. Aangezien het sluiten van die markt voor machtig voel stoffelijlken nood cn armoede en handels verlies on work loosheid verantwoordelijk is, moet zijn be lofte veel indruk maken op een zwaar getroffen bevolking. Het is do oonige, dat de oppositie kan stellen tegenover de ro mantische politiek van den president. Het is veel. Zal liet genoeg zijn Ilel antwoord zal op 24 Januari worden gogavon. föAf "r* IK-i De kranige bemanning van de Lauwerszee, welke zich bij den braad aan boord van do Atlantique zoo heldhaftig gedragen heelt, is gisteren door burgemeester C. P. 1. Dommisse van Maassluis, gehuldigd'. GEMENGD NIEUWS. Huldiging van de Nedorlandsche zeebeden te Maassluis In het Vereenigïngsgobomv te Maassluis lieeft gistermiddag onder buitengewoon groote belangstelling de huldiging plaats gehad van de drie manschappen van de sleepboot Lauwerszee, van de N.V. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, welke zich bij de ramp van de Atlantique door hun kranig optreden hebben onderscheiden. De toeloop .van hen, die bij de huldiging aanwezig wilden zijn, was zoo groot, dat zeer velen moesten worden afgewezen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de hoeren Lornnchet der Consignataiies Réunis, L. de Boer, scheepvaarlexpert van het tweede en derde district, een groot aantal reoders en kapiteins en voorts do wethouders en leden van don gemeente raad van Maassluis. liet lmkligingscomité bestond uit de hoe ren C. P. I. Dommisse, burgemeester; E. Muller, vertegenwoordiger van den Inter nationalen Sleepdienst L. Smit en Co.; W. Thiebout, arts; J. Gaasbeek, reedcr; 11. W. Albert ie, waterschout; J. van Deven ter, bedrijfsleider van de N.V. VoragTouw- fabriekon; II. Persson, oud-gezagvoerder van L. Sinit en Co.; L. F. II. Dirkzwager, directeur van Dirkzwagers Scheepsagcn- tuur, en L. J. Mostert, gemeentesecretaris. De drie opvarenden, die de huldiging in ontvangst hadden te nemen, P. II. de Baar, A. Wijgerso en M. van Tcijlingen, weiden met een auto van huis gehaald, liet eerst werd het woord gevoerd door don burgemeester, do heer C. P. I. Dom misse, die het Nederlandsohe volk prees als handeldrijvend cn zeevarend volk. 'Ook hij het reddingswerk op zee staat Neder land vooraan. Spr. bracht hulde aan do Nedorlandsche recklingsmaalschappijcn, die kranig werk verrichten. 'Ook het bergings werk is van belang, in het bizonder heeft de N.V. Smit en Co's Internationale Sleep dienst vaak van zich doon spreken. Spr. ging het jongste optreden van de sleepboot-en dezer maatschappij na. Zij wa ren spoedig op de plaats van de ramp aanwezig. Drie Maassluizcrs hebben den moed gehad, toen de vlammenzee eenigs- zins geslonken was, zich aan boord van het gloeiende schip te begeven om de trossen van de verschillende sleepbooten te bevestigen. Spr. bracht hulde aan deze drie mannon, voor hun roemrijk werk. Niet aljeen de trossen van een Noderlandsche sleepboot werden vastgemaakt, maar ook die van de buitenlandscbe. Spr. wees ten slotte op de ontberingen, welke de mannen hebben geleden. Zij heb ben alles iu het werk gesteld' om te red den wat er te redden viel. Vervolgens sprak de heer E. Muller, namens de directie van L. Smit en Co's richtte hij woorden van hulde aan het adres van de drie opvarenden van de Lauwerszee, die de trossen hebben vast gemaakt. Uil dankbaarheid overhandigde spr. ieder van hen oen spaarbankboekje. Daarop nam burgemeester Dommisse nog maals het woord en bood den drie man nen den zilveren medaille der gemeente Maassluis aan. De hoer Muller dankte namens de beman ning, waarmede de plechtigheid was geëin digd. Er waren tal van gelukstelegrammen bin nen gekomen, o.a. van den _gemeenleraad van Egmond aan Zee, welke gisteren in vergadering bijeen was. Voor don aanvang der plechtigheid kwam een Fransch zoe-oiïicier den zeelieden com plimenteeren. Onder voorbehoud van nog te verieonon toestemming door de directie van de N.V. Internationale Sleepdienst L. Smit Co., te Maassluis (van welke N.V. thans één d-er directieleden zich nog te Cherbourg be vindt) zullen do kapiteins IL van Dijic van do sleepboot „Lauwerszee" on J. 11. v. d. Hoeven van de sleepboot „Witte Zee" a.s. Zondag 15 Januari tusschen "12 en 2 uur voor de AYRO-microfoon optraden. Zij zul len daal een schildering geveri van hunne ervaringen opgedaan bij het bergen van do „Atlantique", het trotscli-e Fransche mail erhip, datan het Kanaal verbrandde. drie vonnissen te goed heeft. Do aange houdene zal te Roermond, worden opge sloten. Brand to Yenlo. In de werkplaats van den heer O. te Venlo, waar een sigarenrnakerij is gevestigd brak een felle brand uit. Iu den brand baren voorraad' vonden de vlammen gretig Voedsel en spoedig stond lieL gehoole ge bouw in lichte laaie. Het perceel is even als de geboete inventaris cin een belang rijke voorraad' aan sigaicn on tabak ver loren gegaan. Inbraak In de woning van Pater V. aan den Blommendijkschonlaan te Rotterdam is in gebroken en f300 gestolen. De inbraak in een Hat in Den Ilaag, Ernstige aanrijding. Dinsdagmiddag werd in d'e Bergstraat te Wageningcin de hoer prof. ir. J. II. Thai Larsen, toen hij zich per fiets naar huis begaf, voorbijgereden door oen vrachtauto. Vermoedelijk stak van dezen auto een paal of stuk ijzer te ver naar buiten, want ia het voorbijrijden kreeg prof. Tr. L'. plot seling een slag tegen dar linkerarm, zoa dat hij met zijn rijwiel omviel. Bij onder zoek bleek, dat de arm gebroken was. Prof. Th, L. is ter verpleging in Zieken zorg opgenomen. De auto reed door, waarschijnlijk heeft de chauffeur niets gemerkt. Hot nummer Van den auto is onbekend' gebleven. Op den Rijksstraatweg WeerseloHen gelo onder Deurningen, gemeente Weerse lo is het zevenjarig dochtertje van do familie II., door een luxe auto aangereden. Het kind is in hoogst zorg wokken den toe stand naar het ziekenhuis te Hengelo ver voerd. Do aanvaring van de Batav er II. Te Rotterdam is aangekomen het stoom schip Batavier II, dat, Dinsdagmorgen tijdens mist op de Theems isi aanvaring; is geweest, waardoor hot sclïip vrij ernstige averij lieeft o'pgelooipen. liet was te Gra- vesend vooxlo-opig gerepareerd. Men hoo-pt het schip Dinsdag weer in d'e vaart te kunnen brengen. Internationalen Sleepdienst. Spr. bracht ..hulde aan de bemanningen van de Lau- slellmi vam zijn kabinet, of zijn „raad" j werszee, Witte Zoo en Roodo Zee, die zoiids de uitvoerende macht in den Vrij- niet allen aanwezig konden zijn. Speciaal In den nacht van 3 op 4 dezer is inge broken in het flatgebouw Duinwijk aan de Aan Alkemadelaan in Den Ilaag. Door het openen van den spanjolet, verschafte de dader zich aan do straatzijde toegang tot de tlat. Gestolen werden er f500 en een aantal sieraden. De betrokken verzekeringsmaatschappij lieeft voor de terugbetaling van de ge stolen sieraden oen belooning beschikbaar gesteld van 10 pot., tot een maximum-be drag van f700, onder voorbehoud, dal de sieradona, welke hieronder zijn vermeld in onbeschadigden staat worden uitgeleverd en dat bij gedeeltelijke uitlevering do be- -iooning naar verhouding zal worden ge geven. De sieraden zijn: een paarlen col lier, een imitatie-paarlen collier, drie gou den armbanden, een gouden datncshorloge- armband, een damesspeld met paarlen en brillanten, een gouden damesspeld met drie paarlen, eon damesring met twee groote en twee kleine brillanten, oen gouden da- mestasch en een trousseau. stemming verleend tot Dakar te vliegön'^ Mochten de weersomstandigheden tot zijnl aankomst in de W-est-Airikaalnsche haven» stad gunstig blijven, dan zal men Mormon draadloos toestemming geven door te vlie gen. Aan boord van do „Aro-on-Ciel"- lnv vindon zich behalve den piloot, twee me caniciens, een radiololegrafist en twee as sistent-piloten, zoomede de conslructoui1 van „Aro en-Ciel", Conzinet. Het vliegtuig is Casablanca reeds gepasseerrd. 1 Nader wordt gemeld, dat liet toestel tul Port Etienne aan de W. kust van AfrikaJ is geland. Gevaarlijke hagelslag. In het Koiskamahockdislrict (Z.-Afrika), zijn tijdens een hevigen storm zeer groote hagelkorrels gevallen, waardoor een Idnd werd gedood, en een ander kind bewuste loos werd' neergeworpen, terwijl een man ernstige verwondingen aan hot hoofd op liep. i j Met 254 personen aan boord. Het 3650 tan metende Sovjet Russische stoomschip „Sacbalin" is met een bema.u- aiing vain 54 koppoa en 200 passagiers aan boord in de -Ochotskische Zoo in nood., Het schip wordt als verloren beschouwd. Het Japamsche stoomschip „Sappora Mar ru" heeft Donderdagochtend S. O. S.-seineni opgevangen, welke direct zijln dioargeaan- den aan het radiostation Hokkaddo en] andere stations. Alle pogingen draadlooze verbinding tot stand te brengen met het] Sowjetstoo-mscliip bleven vergoefsch. Ge vreesd wondt dat het stoomschip verloren is gegaan. De zee van Ochotsk is een deel van deru Stillen Oceaan dat aan de oostkust vaia Siberië is gelegen. Nog geen nieuws van Hiuklcr. Men is nog steeds zonder nieuws van den avialeur Hinklcr die Zaterdag op oen solovlucht naar Australië is vertrokken. Twee woestelingen lo Venlo. Men meldt uit Venlo aan de N. R. O.: Toon aan den werkloozea arbeider Van D„ te Venlo Donderdagmiddag d'e toegang loi den burgemeester werd geweigerd, be gon de man te razen en te tieren tegen den burgemeester, mr. Berger, en de dienst doende hoofdambtenaren, zoodat liet nood zakelijk bleek de hulp van de politie in te roepen. Op het verschijnen van de politie ging de arbeider een van de agenten te lijf. Er 'ontstond' een worsteling. Nadat de ongewenschte bezoeker was overmand' is hij naar het politiebureau overgebracht en opgesloten. Do gemeentepolitie te Venlo lieeft gis termiddag in de Groote Beekstraat aldaar aangehouden den 34-jarigen (h, die in staat van dronkenschap de orde verstoor de. Bij zijn overbrenging naar hot bureau nam de beschonkewo een dreigende hou ding aan tcgeu de politie. Hij kom slechts ■ander hevig verzet met de grootste moeite naar het bureau worden gebracht, waar bleek, dat de aangehoudene in liet alge meen politieblad' stond' gesignaleerd en, Rouzenvliegboot van de Hoyal Air Force gekapseisd. Voor de oogen van tal van menschen, die te Plymouth langs zee wandelden is een geweldige vlicgboot van de Royal Air Force gekapseisd na in aanvaring te zijn gekomen met de marinewerf. Een lid van do bemanning wordt ver mist. Men vreest, dat hij is verdronken. Tien anderen werden gewond en moes ten naar het ziekenhuis worden overge bracht. Volgens een officieole mededeeliing is het ongeluk van het groote Bngelscho watervliegtuig bij' Plymouth veroorzaakt door eon bolsing van het vliegtuig metl een motorboot. In strijd met liet eerste bericht zijin bij het ongeluk een maa go- dood, een ernstig en acht licht gewond., Lange afsiandsvlucht. De bekende Fransche recordvlieger Mer- moz is van Istres bij Marseille vertrokken) voor een langen afstaindsvlucht. Hij is van plan zonder tusschenlanding naar Buenos Aires te vliegen. Het ministerie van lucht vaart heeft Mermoz evenwel voorloopig toe-platen. Scherper toezicht op Fransche passagiersschepen. De Franselio minister voor koopvaardij. Lóón Meijer, lieeft-bepaald, dal schepen, dig meer dan 50 passagiers vervoeren', voor hun vertrek aan ean onderzoek door den' commandant van dt; 'brandweer moeten! worden onderworpen. Aan boord van schepen, die moor dan 250 personen aan boord hebben, zal' eau' aantal brandweer deskundigen worden ge plaatst, op sche[>en van meer dan 15.000 ton moeten drie beroeps-brandweerlieden rijn. De schepen welke nog gebouwd moeten worden, mogen niet meer met hout wor den afgewerkt, terw'ijl allo verf onbraiKÏ- baar moet zijn. De radio-toestellen moeion van metaal Zijn en aan boord van oeu schip van meer dan 10.000 ton moeten twee afzouderlïjlk! werkende radio-toestellen rijn. Voor het in aanbouw zijinde grootste schip ter wereld, de Normandië cn voor de in reparatie zijnde.Ile de Franco, zijn bi- zondere strenge veiligheidsmaatregelen go- troffen. Do ramp van de Niobo. In de Oostzee hebben Deensche visschera nog drie lijken van de bemanning van het vorig jaar vergane Duitscbe schip NiolxJ gevonden. I Zaterdag, 14 Jan. II i 1 v e r s u m, 1875 M. VARA-uitzending. 1 10 u. v.m. VPRO. 8 u. Gramofoonplalen. 10 u. Morgenwij ding, 10.15 u. Voor arbeiders in de con tinubedrijven. Vara-kleinorkost, onder lei ding van P. Ducliant en declamatie door R. Numan. 12 u. De Notenkrakers, onder leiding van D. Wilis, en gramofoonplaton. 2.15 u. Gramofoonplaten. 2.50 u. Lezing,- 3.10 u. Vara-mandoline-orkest, onder lei ding van J. B. Kok, en gramofoonplaten. з.50 u. Causerie door P. Tiggers. 4.30 u. F. Barmes: Het socialisme nu. 4.50 ut Concert. C. Steijn, accordeon, cn J. Vogel, piano. 5.10 u. Reportage uit het Veilig- hc-iJsmuseum te Amsterdam. 5.40 u. Lite raire voordracht. 6 u. Friesch uurtje. 7 u. Causerie over volkstuintjes. 7.15 u. Toe spraak, A. de Vries. 7.30 u. De Fliere fluiters, onder ieid'ing van II. de Groot. 7.55 u. Herhaling SOS-beriohten. 8 u. Bonte avond. De dorpsbarbier, Vara-orkest, onder leiding van II. de Groot, m. m. v. Jo Vincent, sopraan, Vara-looncel onder leiding van W. v. Cappcllon. 10 u. Vara- varia. Orgelspel door Joli. Jong. 10.30 ut Vaz Dias. 10.4012 u. Gramafoonplaten. Huizen, 296 M. KRO-uitzending. 8—9.15 u. en 10 u. Gramofoonplaten. 11.3012 u. Godsd. halfuurtje. 12.15 1.45 u. Trioconcort. 2 u. Jeughalfuurlje. 2.30 u. Kinderuur. 4 u, 'Orgelconcert. 5 Esperantonfeuws. 5.30 u. Schlagermu- ziek. 6.20 u. Causerie. 6.40 u. Vervolg concert. 7.10 u. Kath RVU. 7.45 u. Sport nieuws. 8 u. Orkestconcert, m. m. v. trio, 9 u. Vaz Dias. 9.45 u. Voordracht. 10 u. Vervolg concert. 10.30 u. Voordracht. 10.45. u. Vervolg ooncert. 1112 u. Gramofooa- DER liet - «S.« "H- hum

Schiedamsche Courant | 1933 | | pagina 5